Van der Rei jden gaat als kijker naar Hilversum Rorento: rente daalt verder Bezuinigen moet, anders is Nederland verloren!" Matige resultaten groente en fruit 799r £eidóc@otMant I^ctie tegen vernielen ran telefooncellen Mond- en klauwzeer bij acht peuters Rotterdam «grootste cadmium- rn4er vuiler ^an Rijn lEUWO VVD tegen kwartje op benzine Sportfondsenbad in Castricum afgebrand Binnenland MAANDAG 6IUU 1987 PAGINA 3 )EN HAAG De PTT en de Nederlandse Hart- lichting gaan een actie voeren tegen het vernielen yan telefooncellen. Met de leus „Soms hangt een le ven aan een telefoondraadje. Maak het niet stuk" tfioopt men vandalen ervan te weerhouden cellen te 'it. ernielen. De actie richt zich vooral op jongeren om it uit onderzoek is komen vast te staan dat de groe- en tussen 10 en 12 en tussen 15 en 17 jaar het meest 8 rernielen. De PTT heeft berekend dat elke telefoon- el in ons land één keer per jaar aan vandalisme ten irooi valt, wat neerkomt op twee miljoen gulden per aar aan directe materiële schade. De Hartstichting elt jaarlijks ongeveer veertigduizend mensen die en hartinfarct krijgen. Een vierde daarvan sterft in fan *1 eerste uur zodat snelle hulp noodzaak is. Die iet ulp wordt veelal met behulp van de openbare tele- ingeroepen. Een vernielde cel heeft dus ernstige jgfevolgen, aldus de stichting. Spoor- rennertjes Hij is er zelf helemaal weg van. De heer Wanslnk van de hoofddirectie Neder landse Spoorwegen straalt in het bijzijn van de eerste twee houders van het RAlLRUNNERS-pas- poort. Floor en Merel zijn zo te zien nog niet op de hoogte van de voordelen van zo'n pas. Elke reis le vert een stempel op, en bij voldoende stempels sleept de jeugdige reiziger een leuke attentie in de wacht. Alle kinderen van vier tot elf kunnen het paspoort in ontvangst ne- FOTO: ANP ENSCHEDE Bij acht Enschedese peuters is een virusziekte vastgesteld die verwant is met mond en klauwzeer bij dieren. Afgelopen vrijdag kreeg de Basis Gezondheids Dienst (BaGD) Enschede een melding van de voorzitter van een peuterspeelzaal over acht zieke kinderen. Hoewel men aanvanke lijk vermoedde dat de verschijnselen te maken hadden met onkruid-bestrijdingsmiddelen, bleek het om een virusziekte te gaan. Het Vox Sackie- virus, een broertje van het mond- en klauwzeervi- rus, veroorzaakt jeukende pukkeltjes en blaasjes, zweertjes in de mond, overgevoeligheid voor licht, koorts, hangerigheid en gebrek aan eetlust. De ziekteverschijnselen zijn acuut maar mild en hou den vier tot zes dagen aan. Voor de zekerheid zijn een bloed- en een grondmonster naar een laborato rium in Zeist gestuurd, maar volgens de directeur van de BaGD is er geen reden tot ongerustheid. (Van onze parlementaire redactie) [?ltOTTERDAM Een laar Rotterdamse bedrij- ren lozen jaarlijks net zo- »el giftig cadmium in de ijn als alle buitenlandse dustrieën langs deze ri vier bij elkaar. Dit heeft ,cNbet Internationaal Cen trum voor Wateronder- ttrieoek gisteren bekend ge- "(maakt voor de AVRO-ra- iatjdio. Het instituut is al >el«|twee jaar bezig de kwali- teit van het Rijnwater te in meten. Dit gebeurt in op gepacht van de gemeente terdam, die jaarlijks «(heel veel geld moet uitge ven om haar havens te be vrijden van giftig slib. cadmium-boosdoeners zijn j name de kunstmestfabrie- evi ken Windmill en UKF, welke laatste een dochteronderne- ling is van het staatsbedrijf riojPSM. Beide bedrijven lozen et cadmium, een zwaar me- tal, op de Nieuwe Waterweg, feite het laatste stuk van de i. Het instituut voor water- Tzoek heeft geconstateerd it de Rijn jaarlijks tien der- in ton cadmium bij Lobith land binnenbrengt. Kort ir Hoek van Holland geme- bevat de Nieuwe Water ig ongeveer twee maal zo- linister Smit-Kroes van ver- ir en waterstaat heeft ge ld dat er per 1 juli 1988 in it geheel geen cadmium teer op het oppervlaktewater loosd mag worden. Een irdvoerder haar ministerie hield vol dat deze datum „nog steeds recht overeind staat", jëwijden hebben echter hun ijfels. De ministers Nijpels milieu en De Korte van omische zaken, beiden van de VVD, willen UKF Windmill meer tijd geven om het cadmiumprobleem op te lossen. Wethouder Jansen yan milieu van Rotterdam pt dat de regering vast houdt aan 1 juli 1988, omdat de vervuilende bedrijven daar- door geprikkeld zouden wor- e den zelf snel met oplossingen te komen. Meer geld nodig voor windenergie SEXBIERUM De belang- helling van de industrie om grotere windenergie-projecten fe starten is zo groot, dat het premiebudget van tien miljoen gulden dat daarvoor bescnik- j baar is, eerder op is dan was voorzien. Minister Nijpels van j milieu zal daarom bekijken of j hij binnen zijn begroting nog j $en aanvullend bedrag be schikbaar kan stellen. Hij zei 1 dit zaterdag bij de opening van het windattractiepark Aeolus in het Friese Sexbierum. N VANDAAG r\ IN HET VJ DEN HAAG Oud- staatssecreataris Joop van der Reijden van volksgezondheid loopt zich warm voor zijn nieuwe baan. Per 1 janu ari gaat hij leiding geven aan de NOS nieuwe stijl. Aangenomen dat de Me diawet met ingang van die datum van kracht wordt, zal Van der Reij den twee belangen moe ten dienen, die van de gezamenlijkheid en die van de NOS als zendge machtigde. Het facilitair bedrijf valt af, dat mag van de minister op eigen benen gaan staan. Van der Reijden komt bin nen op een moment dat het Nederlandse publieke bestel van verschillende kanten on der druk wordt gezet. Minis ter Brinkman van WVC laat, na een voorzichtig begin, steeds duidelijker blijken dat het kabinet voorstander is van een duaal bestel, dat wil zeggen twee publieke zenders naast een commerciële zen der. Binnen de omroep en het parlement zijn er nog steeds verklaarde tegenstan ders van dit concept te vin den. De zogenoemde identi- teitsomroepen voelen er niets voor. „Het voegt niets toe aan wat we al hebben", zo luidt de kern van hun standpunt De omroepen waar het alle maal om te doen is, Veronica, TROS en AVRO, hebben el kaar nog niet gevonden in een gezamenlijk commercieel concept. Een commercieel net, zo luidt hier de redene ring, is in feite alleen finan cieel interessant als er maar één organisatie achter zit. Dan is er de „dreiging" van uit België, waar naar ver wachting in oktober 1988 een Nederlandstalige commercië le zender van start gaat. Dit „wépen" wordt op het ogen blik door TROS-voorzitter Minderop met verve gehan teerd in zijn voorlopig nog verbale strijd voor een Ne derlands commercieel net. Tot slot zal Van der Reijden nog het nodige te stellen krij gen met de introductie van het drie-netten-systeem (naar verwachting per 1 april van het volgend jaar), waarbij de AVRO, TROS en Veronica met de VPRO op Nederland gra blij Van der Reijden: „Wat ze zich In Hilversum zullen moeten realiseren is dat er in Den Haag mensen zitten die andere ideeën hebben over de omroep en daarover ook nog eens beslissin gen kunnen nemen".. FOTO: SP 2 komen te zitten, de NCRV, VARA, KRO met de EO op Nederland 1 en de NOS met de kleine zendgemachtigden en de cursorische program ma's op Nederland 3. Gesprekken Van der Reijden heeft met de meeste omroepvoorzitters al gesproken. „Het zijn prettige gesprekken geweest", zo meldt hij. Op de werkvloer bij de NOS in Hilversum heeft hij tot nu toe alleen nog maar met de Ondernemings raad kunnen praten. „Voor de rest heb ik alleen nog maar de hand van een decor bouwer kunnen schudden". De gesprekken die hij voerde heeft in tenminste één geval al geleid tot een bijstelling van zijn opvattingen. „TROS- voorzitter Minderop heeft mij verteld wat een commercieel Belgisch net in de Neder landse taal voor gevolgen kan hebben voor ons eigen bestel. Ik ben geneigd om zijn argumenten serieus te nemen. Dat kan aanleiding zijn om binnen het NOS-be- stuur na te gaan of onze op vatting over commercialise ring niet moet worden bijge steld". Op invoering van een duaal bestel wil hij echter niet diep ingaan. „Kijk, als het zo is dat alle acht omroepvoorzit ters zich een voorstander voor een dergelijk bestel to nen, dan ga ik natuurlijk niet dwarsliggen. Maar het mag naar mijn mening niet zo zijn dat er een situatie ontstaat dat in de ene poot van het bestel alles mag en de andere aan handen en voeten gebon den is. Aan de andere kant moeten we voorkomen dat de geprofileerde omroepen hun identiteit te grabbel moeten gooien om de concurrentie met andere netten aan te kunnen gaan". Filosofie Van der Reijden grijpt terug naar de filosofie die hij tij dens zijn functie als staatsse cretaris volksgezondheid in het kabinet Lubbers I heeft ontwikkeld. „Je ziet dat de mensen best bereid zijn onge vraagd te betalen voor dien sten, zolang dat voor hen haalbaar is. Ik merk dat da gelijks in het Haagse zieken huis Leyenburg (waar Van der Reijden tot 1 november de functie van interimmana ger vervult). Ik ben ook niet tegen de medische centra van Boerema. Maar je moet ui terst kritisch blijven nagaan of de aanbodverhoudingen wel gelijk blijven. Een me disch centrum dat geen last heeft van democratische be sluitvormingen, kan goedko per werken. Democratie kost geld. Van belang is dat gelij ke mededinging mogelijk blijft, dat geldt voor de ge zondheidssector, maar ook binnen de omroep". „De omroep", zo vervolgt Van der Reijden, en de volksgezondheid zijn best met elkaar te vergelijken. Ze maken allebei onderdeel uit van de sociaal-culturele sek- tor. Je ziet ook bii beide de neiging zichzelf af te schei den van de rest van de sa menleving. De omroep zit tussen vier muren, heb ik wel eens horen zeggen. Het zelfde hoor je uit de hoek van de volksgezondheid. Maar dat is onzin". Van der Reijden constateert een verschuiving in de hou ding van de „afnemer" ten opzichte van gesubsidieerde diensten. „De yuppie is niet meer bereid volledige solida riteit op te brengen, omge keerd voelen jongeren er niets meer voor om gedwon gen een pil cultuur, een pil informatie, een pil drama te slikken. Ik wil dan ook ver mijden dat bij voorbeeld het derde net straks een gedwon gen pil wordt". Programmering De nieuwe voorzitter zal straks de eindverantwoorde lijkheid dragen voor de pro grammering van Nederland 3 door de NOS. Gaat hij zich met de programma's bemoei en? „Ja en nee", zo zegt hij. „Ja, ik zal duidelijk mijn me ning kenbaar maken, maar nee, de inhoudelijke pro grammering is de taak van de vice-voorzitter A. van den Heuvel". „Wel zal ik mij gaan'bemoei en met de verpakking van Nederland 3". Wat Van der Reijden daar precies onder verstaat wil hij nog niet zeg gen. „Ik kom als kijker naar Hilversum", waarmee hij be doelt het NOS-televsiepro- gramma vanuit de stoel van de televisiekijker te zullen beoordelen. „Het derde net", zo vervolgt hij, „moet per de finitie concurrerend kunnen zijn met de andere twee net ten". De vraag is of hij daarmee niet in conflict zal komen met de omroepvoorzitters; deze zullen het hem immers niet in dank afnemen als het NOS-programma een concur rent wordt van de reguliere omroepen. Van der Reijden ziet geen controverse. De omroepvoorzitters zijn toch medeverantwoordelijk voor het derde net en bovendien zijn zij ten volle bij de voor bereiding en de opzet betrok ken. Nergens in de wet staat dat wij geen aantrekkelijk programma mogen maken, zolang wij ons maar aan onze opdracht nouden". Van der Reijden gelooft niet dat hij in de afgeslankte Ne derlandse Omroep ma Stichting bestuur i ten, vijanden zal maken on der ae omroepvoorzitters. „Waar zouden we ruzie over moeten krijgen?, zo vraagt hij zich af. Het NOS-sportpro- amma Studio Sport? Dat ijft gewoon bij de NOS". Sport Er is", zo gaat hij verder, „zich een overweldigende vraag naar sport aan het ont wikkelen, ook naar nieuwe sporten, zoals golf, snooker, en, wat je bij voorbeeld in Duitsland veel ziet, zaalhand bal. Het valt gewoon niet meer aan te slepen. Ik ont ken niet dat er ruimte is voor de omroepen, maar zij moe ten niet denken dat zij de NOS de krenten uit de pap kunnen eten". Als een van de belangrijke taken als bestuursvoorzitter ziet hij het bewaren van evenwicht tussen omroep voorzitters die zich door het nettensysteem mogelijk bloksgewijs zullen gaan op stellen. Daarnaast dienen voornemens zo snel mogelijk te worden uitgevoerd. „Als je dat niet doet, slibt alles dicht, een gevaar dat je ook bij het kabinet Lubbers II ziet op doemen", aldus Van der Reij den. Als tweede speerpuntfunctie, naast de herstructurering van de NOS, ziet hij het her stel in de betrekkingen met Den Haag. „De afstand tus sen Den Haag en Hilversum is gedurende een reeks van jaren steeds groter geworden. Er is geen duidelijke wissel werking tussen de opvattin gen in de politiek en bij de omroep. De discussies zijn, zoals ik het zou willen noe men „pijlgericht" geworden. De ene kant schiet een pijl af in de richting van het andere kamp in de veronderstelling dat er altijd wel iemand wordt geraakt. Wat ze zich in Hilversum zullen moeten re aliseren is dat er in Den Haag mensen zitten die ande re ideeën hebben over de omroep en daarover ook nog eens beslissingen kunnen ne men". ROTTERDAM Roren to, het beleggingsfonds in vastrentende waarden van de Robeco-groep, acht de vooruitzichten voor een verdere rentedaling in Europa goed. De nominale rentestanden zijn nog re latief hoog, terwijl de in flatie in veel landen ge ring zal blijven, aldus het fonds in zijn halfjaarbe richt. Mits geen verdere stijging van het inflatietempo in de VS op treedt kan daar de obligatie- markt in de tweede helft van dit jaar weer verbeteren. Voor Japan voorziet Rorento voor lopig een stabilisatie van de rente op het huidige lage peil. De vooruitzichten zijn mede gebaseerd op de verwachting van vrij stabiele wisselkoersen in de komende maanden. Al met al zijn de vooruitzichten voor Rorento voor de rest van het halfjaar alleszins gunstig, aldus het bericht. De eerste zes maanden van 1986 hebben voor Rorento een bevredigend beleggingsresul taat van 4,8 procent opgele verd. De koers van het aan deel ging van ƒ50,10 naar f 52,50. HILVERSUM De VVD-fractie voelt er niet voor de benzi neprijs met een kwartje per liter te verhogen om daarmee het fileprobleem op te lossen, zoals een ambtelijke werkgroep heeft voorgesteld. Het liberale kamerlid Annemarie Jorrits- ma meent dat de benzine in ons land niet nóg duurder moet worden dan zij nu al is in verhouding tot de ons omringende landen. Nederlandse automobilisten in de grensstreken zou den dan nog meer in Duitsland en België gaan tanken dan zij nu al doen. Bovendien zouden volgens mevrouw Jorritsma de vele Nederlanders die de auto voor hun werk nodig heb ben, gedupeerd worden. STEENKAMP WAARSCHUWT CDA EN VVD: (Van onze parlementaire redactie) HILVERSUM De fracties van CDA en WD moeten het kabinet in staat stellen door te gaan met bezuini gen op de overheidsuitgaven. Deze oproep heeft prpf. Piet Steenkamp, voorzitter van de Eerste Kamer, giste ren gedaan in een uitzending van de NCRV-radio. Vol gens Steenkamp hebben de regeringsfracties de sleutel in handen. „Als zij niet bereid zijn het kabinet te steu nen, kan Lubbers het wel vergeten". Steenkamp, die oprichter en erevoorzitter is van het CDA, virjdt dat de regeringspartijen niet moeten wijken voor „allerlei lob by's en belangengroepen". Volgens hem is er geen mogelijkheid aan verdere bezuinigingen te ontkomen. „Als het kabinet niet door kan gaan, is Nederland verloren! Wij kunnen niet levfen met een permanent financieringstekort van acht procent. Elke dag geeft de overheid veel meer geld uit dan zij ontvangt. Ook de PvdA vindt dat dat niet kan". Steenkamp wees erop dat West-Duitsland en Groot-Brittannië tekorten hebben die respec tievelijk nog geen drie en nog niet één procent bedragen. Steenkamp zei zich te realiseren dat na alle ombuigingen van jle afgelopen jaren verder snoeien niet eenvoudig is. „We moeten nu terug met de kwaliteit van het leven. Dat betekent bijvoor beeld meer leerlingen in de klas en minder verzorging voor tfe mensen". Bij de KRO-televisie uitte Steenkamp zich uiterst kri tisch over zijn partijgenoot Deetman, de minister van onderwijs. Deze zal dit jaar ongeveer een miljard gulden meer uitgeven dan hem door de Tweede Kamer was toegestaan. „Hoe bestaat het, hè?! Als dit in een particulier bedrijf zou gebeuren, zou iedereën, de ondernemingsraad en de vakbonden, op de achterste benen staan. Dit moet ons heel ernstig stemmen", aldus Steenkamp. De glijbaan is nog maar net te herkennen tussen de puinhopen van het verwoeste Sportfondsenbad. Het bad wordt waarschijn- lijk gesloopt. foTo amp CASTRICUM Een hevige brand heeft gistermorgen vroeg het overdekte Sportfondsenbad in Castricum volledig verwoest. De brandweer was na twee uur blussen de brand meester. Door de verbranding .van chemicaliën ontstond een wolk chloorgas, maar omdat het windstil bleef, gaf dit geen gevaar voor de om geving. De schade is beraamd op zo'n tien miljoen gulden. Het zwembad, voorzien van sauna en restaurant, leed al enkele jaren grote verliezen en zal vermoedelijk worden gesloopt Ook heeft in de nacht van zaterdag op zondag een brand gewoed in de strafinrichting van Veenhuizen. De woon- en slaapver trekken brandden hierbij helemaal uit. Aangezien de gebruikers het weekend met verlof waren, hebben er zich geen persoonlij ke ongelukken voorgedaan. In Rotterdam ontstond op het tér- rein van het graanbedrijf Maashaven Silo voor een half miljoen aan schade nadat, vermoedelijk door kortsluiting, een computer gestuurde transportband vlam vatte. De brandweer had het vuur al snel onder controle. ADVERTENTIE Uit ons wasprogramma Philips wasautomaat AWG053.Voor4.Skg droog wasgoed. 5 Basis wasprogramma's, wolwasprogramma en 3 extra programma- mogelijkheden. Halve was-knop. Centrifuge 120/500 tp.m. Eén jaar garantie. PHILIPS Geldig i/m 18 juli. gg^ VROOM ;V DREESMANN 10 0 JAAR 1 ALTIJD IETS NIEUWS ONDER DE ZÖN DE KNOLLEN DEN HAAG De resul taten in de groente- en fruitsector zijn vorig jaar matig geweest Tamelijk ongevoelig voor economi sche neer- of opgang bleef de vraag gelijk. Vorig jaar werd in totaal 855 miljoen kilo verse groenten en 1022 miljoen kilo vers fruit door de Nederlandse bevolking gegeten, zo meldt het jaarverslag '86 van het Produktschap voor Groente en Fruit Ondanks de strenge winter vorig jaar lag de prijs van ver se groente ten opzichte van 1985 gemiddeld genomen la ger. Het prijspeil van groen- Unconserven bleef nagenoeg gelijk. De schommelingen bij de prijs van het verse fruit waren groter. Met name in de tweede helft van vorig jaar daalden de prijzen flink. De omzet van de Nederlandse ex port daalde vorig jaar met twee procent ten opzichte van 1985 tot een bedrag van ruim 5,4 miljard gulden. Die terug gang zat hem met name in vers fruit, vruchtesappen en giuentenconserven. Nederland importeerde in 1986 voor ruim 3,6 miljard gulden aan groen ten en fruit De 49 procent van die produkten kwam uit lan den van de EG. De nadruk ligt bij de import stevig op het fruit, vers en verwerkt vormt het tweederde van de import In 1985 werd voor een iets groter bedrag geïmporteerd (265 miljoen meer), aldus het produktschap. Werkonderbrekingen bij zuivelconcern i UTRECHT Bij de verschil-! lende vestigingen van het zui velconcern Nestlé Nederland, zijn vanaf morgen werkonder brekingen te verwachten. De leden van de voedingsbonden van FNV en CNV hebben hiertoe besloten uit protest te gen het eenzijdig opzeggfen door de directie van het soci aal contract, waardoor ge dwongen ontslagen en la-r briekssluitingen aan de orde >Kunnen komen.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3