Centraal Uit-bureau dit najaar van start X SoutCMlt STAD OMGEVING I Opknapbeurt moet vandalisme aan Valkenpad beperken ouw Zijloever begint 1988 WEEK EINDE Jeu de Boules Wassenaar verhoogt riool rechten en elektriciteitsprijs LEIDSE SCHOUWBURG LEGT ZICH NEER BIJ EIS GEMEENTE rcheologische tentoonstelling Stadsbouwhuis Ceidae SouAont ZATERDAG 4 JUL! 1987 PAGINA 9 LEIDEN Leiden Noord tijgt een alternatief verzor gingshuis, want de bouw van jet verzorgingstehuis Zijloever an medio 1988 van start. Dat eeft wethouder H. de la Mar iten weten. Daarmee komt en einde aan een jarenlange rijd die door bewoners en de smeente Leiden is gevoerd, i Leiden Noord is verheugd 3 de aankondiging van De la [ar gereageerd. verzorgingstehuizen zijn eer ongelijk over de stad ver- leeld. In Leiden Zuid-West staan er verschillende maar in Leiden Noord is geen enkel verzorgingshuis. Vanuit die buurt is jarenlang actie ge voerd voor de bebouwing van Zijloever, maar de bouw is ja renlang niet van de grond ge komen, omdat er geen geld voor is. Verzorgingshuizen worden betaald door de pro vincie, maar die heeft op dit gebied grote tekorten. Die te korten zijn de afgelopen jaren alleen maar groter geworden door bezuinigingen van het rijk. De gemeente Leiden is daarom op zoek gegaan naar andere manieren om het ver zorgingshuis toch te kunnen bouwen. Een werkgroep is nu tot de conclusie gekomen dat Zijloever gebouwd kan wor den. Wel moet de provincie nog toestemming geven en er zal ook geen „traditioneel" verzorgingshuis worden ge bouwd. Er zullen voor ouderen geschikte huizen op de Zijloe ver komen en de bewoners zullen allerlei hulp aan huis krijgen om op die manier de zelfstandigheid te bevorderen. Accountantskantoor breidt uit LEIDEN Architect Ganev uit Capel- le a/d IJssel heeft een bouwplan ont wikkeld voor de uitbreiding van het ac countantskantoor Tombe/Melse Co aan de Zoeterwoudse singel-hoek Thor- beckestraat. Het bouwplan bevat twee mogelijkheden van uitbreiding. Boven dien wordt vermeden dat de bomen in de tuin bij het gebouw moeten worden gekapt. Op dinsdag 7 juli wordt vanaf 20.00 uur een informatieavond over de plannen gehouden in de bibliotheek van het gebouw van de GG&GD aan de Roodenburgerstraat la. Aanwezig zullen zijn vertegenwoordigers van de ge meente, het accountantskantoor en de architect. Spoorweg overgang nacht gesloten LEIDEN De spoorwegovergang De Vink is in de nacht van dinsdag 7 op woensdag 8 juli enige uren afgeslo ten voor rijdend verkeer. Er worden dan onderhouds werkzaamheden aan de spoorbaan verricht. De afslui ting duurt van 3.00 uur tot 6.00 uur. Omleidingsroutes worden aangege- Trofee voor WVL LEIDEN In de Leidse Courant van donderdag is ten on rechte vermeld dat W. Nagtegaal van de Woningbouwvereni ging Leiden (WVL) namens zijn vereni ging een trofee en een geldprijs in ontvangst heeft genomen. Het betrof alleen een tro fee. De trofee maakte deel uit van een ar chitectuurprijsvraag, die door de WVL is gewonnen. WASSENAAR Met onder meer het verhogen van de rioolrech ten en de elektriciteitsprijs wil het gemeentebestuur van Wasse naar zorgen dat het de begroting voor 1988 sluitend krijgt. De elek triciteitsprijs wordt met 0,4 cent verhoogd. Tegenover deze extra inkomsten stelt het college bezuinigingen voor van 400.000 gulden. Hiervan wil men 188.000 gulden bezuinigen op onder meer voor lichting en inspraak, inbraakpreventie, het bevorderen van deel tijdarbeid, schoolzwemmen en de streekmuziekschool. Het college heeft deze week overeenstemming bereikt over de voorstellen die naar de gemeenteraad worden gestuurd en na het zomerreces zul len worden behandeld. Als bezuinigingsposten voor de komende jaren noemt het college de jeugd- en jongerenvereniging Time Out, jeugd- en jongerenver eniging Nieuw Nijevelt en waterscoutingroepen. LEIDEN Het Centraal F. Boelen noodgedwon- Uit-bureau, dat voor alle gen bij. culturele evenementen in Leiden de kaarten pe bedoeling van het Cen- moet verkopen, kan nog traal Uit-bureau is, dat het de dit najaar van start. De Volksuniversiteit K&O hoopt dat het Centraal Uit-bureau al op 1 sep tember kan gaan func tioneren. Of dat lukt is echter de vraag. De Leidse Schouwburg acht die datum in elk geval niet haalbaar, maar ver wacht wel dat het Cen traal Uit-bureau voor de winter van de grond zal komen. De schouwburg had zich tot dusver steeds verzet tegen de komst van een dergelijke organisatie, maar deze week draaide directeur bezoeker van een theater voorstelling of een concert in Leiden gemakkelijker wordt gemaakt om aan kaartje te komen. Dat gebeurt door de kaartverkoop op één lokatie te concentreren. Het Cen traal Uit-bureau wordt ge vestigd in het gebouw van K&O aan de Oude Vest 45 en zal kaarten gaan verkopen voor K&O zelf, de schouw burg, de Stadsgehoorzaal, De Waag en Microtheater Impe rium, Of het LAK-theater ook mee zal doen, is nog on duidelijk. Volgens K&O-ad- ministrateur P. van den Boogaart wil het Centraal Uit-bureau ook de kaartver koop voor popconcerten van de VVV overnemen „maar dat geldt alleen voor concer ten die in Leiden worden ge houden. De verkoop voor concerten in Rotterdam of Amsterdam doen we niet". Volgens Van den Boogaart zal het gedeeltelijk overne men van de kaartverkoop van de VVV ook voor de popklanten voordeel hebben: „De VVV brengt in dergelij ke gevallen 2,50 gulden aan kosten in rekening. Wij zul len dat niet doen". Het bu reau zal op werkdagen van 9.00 tot 17.00 zijn geopend (op zaterdag tot 12.00 uur). Na de zomervakantie zal een juridische structuur voor het Centraal Uit-bureau op poten worden gezet. Wie precies de verantwoordelijkheid draagt voor het bureau is één van de onderwerpen, die daarin ge regeld moet worden. De schouwburg had zich tot deze week steeds verzet te gen het Centraal Uit-bureau. Volgens directeur Boelen, omdat het beter zou zijn als de schouwburg de kaartver koop in eigen hand zou kun nen houden. „De schouwburg moet het zelf kunnen doen. Ik heb er niets op tegen als het uitbureau ook kaarten verkoopt voor de schouw burg, maar als er iemand bij mij aan de deur komt voor een kaartje, wil ik hem of haar kunnen helpen. Het ge beurt vaak dat mensen wil len zien waar ze zitten. Het zou jammer zijn als dat dat straks niet meer kan". Het verzet van Boelen zorgde ervoor dat wethouder F. Kuijers (cultuur) het al lan ger bestaande plan voor een Centraal Uit-bureau nog steeds niet van de grond had gekregen. Tijdens de behan deling van de bezuinigingen door de gemeenteraad kreeg Kuijers daar deze week nogal wat kritiek over. Uiteindelijk nam de gemeenteraad een motie aan waarin is vastge legd dat het uitbureau er per 1 januari 1988 moet zijn. „Ik moet me daar bij neerleg gen", aldus Boelen. .EIDEN Al het archeologi- :he materiaal dat het afgelo- en half jaar bij werkzaamhe- len in Leiden boven de grond gekomen, is te zien in de hal van het Stadsbouwhuis aan de Langegracht. Het tentoonge stelde materiaal varieert van een Westerwaldkruik uit 1593 tot een aantal rijkbeschilderde borden uit de negentiende eeuw. Zo geeft de expositie een indruk van verschillende soorten huisraad dat de bewo ners van Leiden in de loop der eeuwen gebruikten. De ten toonstelling is op werkdagen gedurende de gehele dag te be zichtigen. Wethouder H. van Dongen gaf gistermiddag in de cabine van een heimachine het startsein voor de opknapbeurt van het scholerv- complex aan het Valkenpad. De schoolkinderen keken belangstellend toe. FOTO: WIM VAN NOORT Met bijdragen van Willem Buijteweg en Marcel Gelauff. Worteltje (1) „Een met hart en ziel wer kend korps, mensen met een grote mate van acceptatie en tolerantie, kortom mensen waar je op kunt rekenen". Aldus een gloedvolle karakte ristiek van de Leidse politie man /-vrouw uitgesproken door korpschef Henk Mostert van de Leidse politie in een interview met het periodiek van het korps rijkspolitie uit het district Den Haag. In dat fraaie blad prijkt een serie ar tikelen onder de weinig crea tieve noemer „Op bezoek bij de buren". Deze keer viel de eer te beurt aan buurman Mostert. En behalve de loftui tingen over zijn eigen korps had hij ook nog wat te melden over zijn buren, de rijkspolitie derhalve. Zo oppert Mostert dat het verschil tussen beide politiekorpsen vooral te ma ken heeft met de beeldvor ming. Ook de semi-militaire structuur van de rijkspolitie is een verschil. „Dat heeft in de ogen van de mensen toch iets onkreukbaars", zegt de Leidse politiebaas daarover. Hij meent dat de rijkspolitie meer autoriteit heeft, voortkomend uit het kleinschaliger werk van dat korps: „Er bevinden zich wat minder politiemen sen in een toch vrij groot ge bied en dat maakt dat de bur gers opzien tegen de politie, zelfs ai draagt hij drie stre pen". En als tegenstelling over de gemeentepolitie: „Dat zijn meer doeners, ik beschouw ze als klusserijders in het dyna mische leven van de stad". Over de samenwerking tussen rijkspolitie en gemeentepolitie heeft Mostert een andere, minstens zo bloemrijke verba le voltreffer; „Kijk, regionale samenwerking lijkt ons wel wat, maar een vereiste is dat we allemaal kleur bekennen. We moeten in eikaars tuintje een worteltje mogen trek ken". Worteltje (2) Het trekken van een worteltje in andermans tuin, is een be zigheid die Mostert niet af stoot. In zijn eigen periodiek, het iets minder fraai uitge voerde maar minstens zo rijk van advertenties voorziene korpsblad, wordt verhaald over de „vuile vingers" van Mostert. De Leidse korpsbaas zou met enige afgunst hebben gekeken naar de handelwijze van de welbekende commis saris Blauw uit Rotterdam die als ME-er tussen zijn mannen ging staan in afwachting van een zooitje voetbalsupporters. Of naar de politiebaas in Ca- pelle die als een van de eerste mannen een klap op zijn bol kreeg tijdens contacten met Molukkers. „Op zijn eigen bescheiden wij ze heeft ook onze korpschef gemeend in deze lijn zijn lei dinggevende activiteiten te moeten sturen", zo meldt het korpsblad, met een kennelijke glimlach. Vervolgens wordt gemeld dat Mostert in uni form een heuse „rood-licht- overtreder" die hem zo onge veer „van de sokken reed" in de kraag vatte. Om hem ver volgens op een proces ver baaltje te trakteren. Maar dat was nog niet alles: de overtreder kwam naar het politiebureau om te klagen „over die onbehoorlijke agent" in „dat onduidelijke uniform". Een gesprek hielp de onenigheid uit de wereld. „In een uiterste poging te red den wat er te redden viel, liet toen de bedroefde commissa ris fotografisch vastleggen, dat „ie echt wat gedaan had", dat z'n commissarishanden best een beetje smoezelig wa ren". Het artikeltje is uiter aard voorzien van de prent waarop de commissaris het verbaal toont. Maar of de commissaris daar mee nu net zoveel aanzien zal hebben verworven als de col lega's uit Rotterdam en Capel- le mag worden betwijfelt. Dan had hij wellicht toch beter el ders een worteltje kunnen trekken. Geduld (1) Jan Markus zal nog een poosje geduld moeten hebben. Deze bewoner van de St. Jorissteeg in Leiden probeert de ver- w w keerssituatie in de Kaardes- - De steeg wordt gebruikt door teeg te veranderen maar sluipverkeer. Automobilisten voorlopig ziet het er niet naar die de verkeerslichten op de uit dat hij zijn zin krijgt. Ster- kruising van het Levendaal ker nog, de kans dat de ge- en de St. Jorristeeg willen meente nog dit jaar besluit of vermijden, racen even door Zekerheid voor alles. Dat is toch bijna het laatste wat je zou verwachten bij een spektakel voor waaghalzen dat „Hoog en Droog" toch is. Dat televisie-waterballet had deze week voor de twee de maal in Leiden plaats. Op bijna dezelfde plek in de grachten waarover vorig jaar zoveel dei ning onstond, omdat het grachtenwater een te rijke voedingsbodem zou zijn voor bacteriën en virussen. Dat laatste element is dit jaar niet aan de orde geweest. Er is althans niemand geweest die even stilstond bij het feit dat verreweg de meeste deelnemers in het water zouden belanden en daar weieens iets aan over zouden kunnen houden. De zekerste weg werd In dit geval niet bewandeld. Zekerheid werd wel ingebouwd ten aanzien van materiële waarden. Zo was vanaf het moment dat de eerste planken en spijkers werden aangevoerd om de noodzakelijke podia en stellages aan de Nieuwe Rijn op te bouwen een bewakingsdienst paraat. Vanaf afgelopen maan dag stond een personenauto met geüniformeerde bemanning manhaftig te posteren op het Stad huisplein. Een spiedend oog om te voorkomen, dat Leidenaars aan de haal gingen met waarde volle spullen. FOTO: WIM VAN NOORT men de ideeën van meeden ker Markus ziet zitten of niet, lijkt niet erg groot. Waar gaat het om? In 1986 werd de Sandersparkeerga^a- ge aan het Levendaal na jaren plannen maken en ruziën ein delijk geopend. Aannemer Noorlander had de betonkolos met een paar maanden ver traging opgeleverd. De ingang en de uitgang van de garage liggen aan de Kaardesteeg en dit kleine steegje dat de St. Jorissteeg en de Korevaar- straat met elkaar verbindt, blijkt een bron van proble men te zijn. Zegt Markus. Want wat constateert deze op lettende burger regelmatig vanuit zijn aan de Kaardes teeg grenzende huis? de steeg en dat zorgt voor ge vaarlijke situaties. Dat schreef Markus al op 8 ja nuari aan het college van B en W en hij was zo vriende lijk er bij te vertellen hoe de problemen opgelost moeten worden. In het midden van de steeg moet een aantal pa len komen, luidde zijn voor stel. Op die manier zouden de ingang en de uitgang van de garage goed bereikbaar blij ven, de supermarkt Hoogvliet nog steeds gemakkelijk be voorraad kunnen worden, maar sluipverkeer zou vol strekt onmogelijk zijn. Geduld (2) Helaas voor Markus, een ant woord van B en W heeft hij nog steeds niet gehad. Daar om schreef hij in juni een nieuwe brief, herhaalde zijn voorstel nog maar eens en vroeg zich af waarom dat toch allemaal zo lang moet duren. En gaf zelf gelijk maar het antwoord op die vraag. De ge meente heeft namelijk met Noorlander bij de bouw van de garage afgesproken dat de Kaardesteeg open zal blijven. Het voorstel van Markus is daar in zoverre strijdig mee, dat de ingang van de garage alleen nog vanaf de Kore- vaarstraat bereikbaar zou zijn en de vertrekkende automo bilist gedwongen zou zijn richting St. Jorissteeg te rij den. En bovendien heeft Noorlander de afgelopen maanden geprobeerd een ex ploitant voor zijn garage te vinden. Nu dat niet is gelukt, heeft de firma die taak uitein delijk zelf maar op zich geno men, maar voor het zover was had Noorlander uiteraard weinig behoefte aan een rijtje palen. Dat zou de aantrekke lijkheid van de garage alleen maar verlagen en dus pogin gen het ding te slijten bemoei lijken. Moet Jan Markus dus maar gaan verhuizen? Misschien. De directie verkeer is van de brieven van de Leidenaar op de hoogte en belooft dat hij binnenkort een briefje zal krijgen met de mededeling dat de zaak in behandeling is. En in augustus staat een ge sprek met Noorlander over de problemen op het programma, wordt er bereidwillig aan toe gevoegd. De ambtelijke molens ken nende zal het dan nog wel een paar maanden duren voordat men eruit is of en zo ja hoe de problemen moeten worden aangepakt Molens De directeur van de Leidse Groenoordhallen ontplofte deze week bijna toen hem op een achternamiddag duidelijk werd dat het college van B en W had besloten een gedeelte van het parkeerterrein van de hallen op te offeren aan een muziekverzamelgebouw. Niet dat André iets heeft tegen drumbands en alles was daar bijhoort, maar als hij daar to taal 1.800 vierkante meter voor moet inleveren wordt het allemaal een beetje an ders. Zijn veemarkt zou er da nig van in de knel raken. André was vooral boos omdat niemand hem van dat plan op de hoogte had gesteld. De wethouder die de Groenoord hallen onder haar beheer heeft (Jos Fase) had blijkbaar wat zitten slapen toen collega Jit Peters voortvarend als hij kan zijn het plan voor het muziekverzamelgebouw even door de vergadering van B en W joeg. Niet dat De Jong dat zei over zijn politieke ba zin, maar hij moet het zeker gedacht hebben toen hij afge lopen dinsdag vlak voor de gemeenteraadsvergadering (waar de lokatie van het mu ziekverzamelgebouw defini tief zou worden vastgelegd) een uiterste poging deed het muziekverzamelgebouw naar de achtertuin van een ander te dirigeren. En die poging had succes. Binnen 24 uur bleek men op het Stadsbouwhuis in staat een andere plek uit de hoge hoed te toveren. Het werd de achtertuin van de directie ci viele werken op het Indus triegebied De Waard. Ambtelijke molens maaien langzaam? Valt wel mee dus. Vooral als het de gemeente zelf uitkomt. LEIDEN Om het van dalisme aan het scholen complex aan het Valken pad zoveel mogelijk te be perken, ondergaan deze gebouwen de Merenwijk de komende maanden een grote opknapbeurt die zo'n 500.000 gulden gaat kosten. Het complex is bij zonder gevoelig voor van dalisme. Twee jaar gele den werd voor een totaal van 530.000 gulden schade aangebracht en vorig jaar was dat 870.000 gulden waarvan 130.000 gulden door brandschade. Het scholencomplex heeft een aantal elementen die in het bijzonder uitnodigen tot van dalisme. Dat zijn ondermeer de onoverzichtelijke nissen bij de verschillende ingangen, de dakbedekking met grind en het stuk grond met struiken tussen de gebouwen. De nissen worden nu afgesloten, er komt een andere dakbedekking en het stuk grond wordt anders ingericht. Ook worden de hou ten onderkanten van de raam kozijnen vervangen door een betonnen onderkant. Naast deze maatregelen krijgt het complex een onderhoudsbeurt. De totale kosten worden ge raamd op 500.000 gulden. Wet houder H. van Dongen (onder wijs) sleog gistermiddag de eerste paal voor de opknap beurt de grond in. In de afgelopen jaren waren al diverse maatregelen getroffen, maar die bleken niet afdoende. Zo werden zes jaar geleden de ruiten vervangen door lexaan glas. Dat leverde weliswaar veel minder gebroken ruiten op, maar door graffiti en kras sen zijn de ramen langzamer hand ondoorzichtig geworden. Ze worden vervangen door ge hard, dubbel gelaagd glas. Ook werd het hoofdgebouw op nieuw ingericht. Dit leidde tot een gedeeltelijke verminde ring van het vandalisme. Dit gezellige zomer spel is voor u als u een nieuwe abonnee aan brengt De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gra tis. 1 Noteer als nieuwe abonnee ingaande_ Naam:_ _Voorl.L i AdresL i Postcode/plaats:. 1 Telefoon -(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. 1 i Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand automatisch betalen f 23,04 J kwartaal per acceptgiro f 68,93 Stuur als dank het Jeu de Boules spel naar 1 Naam: Adres:. i Postcode/plaatSL l Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar I Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag L I I. J

Leidse Courant | 1987 | | pagina 9