Lyon is nog niet van Barbie af Koning Hassan waakt ook in Holland over „zijn" burgers Ballonvlucht eindigt in Ierse Zee Voormalige directie van Tsjernobyl voor rechter „De oorlog isnu afgelopen ËetdócSouMMit Blanke Zuidafrikanen gaan praten met ANC Iran: Irak gebruikt biologische wapens Spelevaren Onderzoek naar defecten aan kruisraketten Argentinië speurt naar handen Peron MAROKKANEN TIJDENS VAKANTIE OPGEPAKT: BUITENLAND ZATERDAG 4IULI1987 PAGINA C;f JOHANNESBURG Een vijftigtal vooraan staande blanke Zuidafrikanen zal volgende week in Senegal een ontmoeting hebben met vertegenwoordigers van het in Zuid-Afrika verboden African National Congress De dele gatie wordt geleid door de liberale politicus Frederick van Zyl Slabbert, die ook bij de voorbereidingen betrokken is geweest. De de legatie zal hoofdzakelijk bestaan uit blanke Afrikaners, traditioneel het meest behoudende deel van dp blanke bevolking. Van de delega tie zullen zakenlieden, academici, politici en kunstenaars deel uitmaken. De besprekingen gaan naar verwachting vier dagen duren. „Het is een poging een discussie op gang te brengen tussen Afrikaners en het Afrikaans nationalis me", aldus Van Zyl Slabbert Slaapziekte catastrofaal voor Afrika GENÈVE De slaapziekte neemt op het Afri kaanse platteland dramatische vormen aan. Dat heeft de Wereldgezondheidsorganisatie WHO gemeld. Volgens de WHO kan slechts een klein aantal mensen die zijn aangestoken met de ziekte geholpen worden. Uit gegevens van negen Afrikaanse landen blijkt dat het aantal gevallen van de slaapziekte tussen 1976 en 1983 verdubbeld is. De slaapziekte, trypano somiasis, wordt veroorzaakt door bloedparasie- ten die worden overgebracht door de tse-tse vlieg. Als de ziekte niet kan worden behandeld volgt onherroepelijk de dood. Volgens de WHO zijn zeker vijftig milioen mensen door de tse-tse vlieg gestoken en kunnen zij mogelijk geïnfecteerd zijn met de slaapziekte. Slechts tien miljoen mensen kunnen een beroep doen op medische hulp. Acteur uit „Killing Fields" opent ziekenhuis in Thailand BANGKOK De regering van Thailand heeft de in Kampuchea geboren acteur Haing Ngor bekend geworden door zijn rol in de film The Killing Fields toe stemming gegeven aan de grens van Thai land met Kampuchea een ziekenhuis voor vluchtelingen op te zetten. Gedurende een proefperiode van één jaar mag Haing Ngor een plek inrichten waar vluchtelingen pa ramedische opleidingen kunnen volgen. Wanneer het project van start zal gaan is nog niet bekend. De acteur overleefde in zijn geboorteland het bloedige regiem van de Rode Khmer. Toen Vietnam dit bewind in 1979 omverwierp, vluchtte hii naar Thai land. Momenteel telt Thailand meer dan 260.000 uit Kampuchea afkomstige vluchte lingen. Dochtertje voor prinses Margaretha LUXEMBURG Prin- ses Margaretha van Lu xemburg, de één na oudste dochter van groothertog Jean en groothertogin Josephi ne-Charlotte van Lu xemburg, heeft het le ven geschonken aan een dochter. Het meisje, Marie-Astrid, woog bij de geboorte ruim zes pond. Prinses Margaret ha en prins Nicolas van Liechtenstein hebben al een twee jaar oude dochter. NICOSIA Irak heeft volgens Iran bij een recente aanval op een Iraanse stad, waarbij twaalf doden en 650 gewonden vielen, waar schijnlijk biologische wapens gebruikt, naast mosterdgasgranaten. Het was voor het eerst dat Iran zijn vijand beschuldigde van het ge bruik van biologische wapens. In biologische wapens worden ziekteverwekkende bacte riën verspreid, terwijl gifgaswapens meestal chemische stoffen bevatten. Het officiële persbureau IRNA zei dat de informatie over de biologische wapens afkomstig was van een arts die slachtoffers van de aanval op Sardasht had onderzocht. Zowel chemische als biologische wapens zijn verboden op grond van internationale verdragen. Studenten Zuid-Kore opnieuw de straat op SEOEL Meer dan 20.000 studen hebben op de campus van de Yoni universiteit in Seoel betoogd tegen regering van president Chun D Hwan. Zij eisten de onmiddelli vrijlating van alle politieke gevan nen in het land. Studentenleiders klaarden dat de betoging was bedo om de regering onder druk te zet ernst te maken met de beloofde dei cratische hervormingen. Overig bestaat onder de studenten verdee heid. Meer radicale groepen hebl gezworen dat zij doorgaan met prot tacties tot president Chun Doo-hv is verdreven. Volgens hen heeft regering beloftes gedaan die ze to J niet zal houden. VI (Vervolg van de voorpagina) LYON „De beklaagde is schuldig bevonden aan het plegen van misdaden tegen de menselijkheid door deel te nemen aan het uitvoeren van een vooropgezet plan voor het deporteren, in slavernij voeren en vernietigen van de burgerbevolking of de vervolgingen om politie ke, raciale of godsdiensti ge redenen". Met deze zin sprak de recht bankpresident André Cerdini vannacht het schuldig uit over Klaus Barbie. De uitspraak in het proces-Barbie was de af sluiting van een dag, waarin de verdediging een laatste po ging had ondernomen Barbie vrij te krijgen. „In naam van de mensheid, de wet en het Franse recht vraag ik u Klaus Barbie vrij te spreken. Hij is het zoenoffer van de wraak zucht" waren de woorden, waarmee Barbie-verdediger Jacques Vergès zijn pleidooi afsloot. Barbie is niet schuldig aan misdaden tegen de mens heid, zo was de conclusie van zijn ruim vijf uur durend be toog. Eerder had Vergès ge zegd dat een deel van het be wijsmateriaal tegen zijn cliënt vervalst is. Slachtoffers van Barbie in de zaal en andere aanwezigen gaven regelmatig blijk van hun afkeuring van Vergès' woorden. De „slachter van Lyon" werd door recht bankpresident Cerdini ge- (Van onze correspondent Bob van Huët) PARIJS Lyon is nog niet af van Klaus Barbie. Een nieuw proces is in voorbereiding tegen de gisteren tot levenslang veroordeelde ex-Gestapo chef. Waarschijnlijk in september volgend jaar zal Barbie voor de tweede dwongen de laatste zitting bij te wonen. Op de vraag ot hij voor het juryberaad nog iets te zeggen had, antwoordde Bar bie in het Frans: „Het heeft nooit in mijn macht gelegen over deportaties te beslissen. Ik heb gestreden tegen het verzet, dat ik respecteerde. Het was een harde strijd, maar het was oorlog. Die oorlog is nu afgelopen". keer terecht staan wegens misdaden tegen de mens heid. Het zal dan gaan om de beruchte „Caïuire-af- faire", het dorp nabij Lyon waar de grootste Franse verzetsheld Jean Moulin samen met andere verzetsleiders werd gear resteerd. Moulin werd door Barbie ge marteld en stierf onder duiste re omstandigheden toen hij per trein naar Duitsland werd afgevoerd. Het nieuwe proces wordt gehouden naar aanlei ding van klachten die zijn in gediend door familieleden van twee Franse verzetsmensen, Bruno Larat en Andre-Louis Lassagne. Ze werden op 21 juni 1943 samen met Moulin opgepakt toen een vergadering van het verzet werd overval len door de Duitsers. Die ar restatie, waaraan slechts een man wist te ontsnappen, is voor de Fransen nog altijd een heel beladen zaak. Zes van de negen verzetsleiders werden door de Gestapo vermoord. Polemiek Vooral over de dood van Mou lin is sinds het einde van de oorlog veel te doen geweest Jean Moulin, een voormalige onder-prefect, was de rechtef- hand van De Gaulle. Vanuit Londen was hij naar Frank rijk gestuurd met de opdracht de acties van de Resistance te coördineren. Het Franse ver zet was voor de komst van Moulin verdeeld langs politie ke scheidslijnen. Na in Parijs de eerste bijeen komst van de nieuwe Nationa le Verzetsraad te hebben geor ganiseerd, ging Moulin in juni 1943 naar Lyon voor een ont moeting met de locale kop stukken van de illegaliteit. Een bijeenkomst zou worden gehouden in het huis van dr. Dugoujon in Caluire even ten zuiden van Lyon. Caluire bleek echter een val strik. Barbie en zijn mannen konden vrijwel de hele verzet- stop uitschakelen. Alleen Rene Hardy wist op wonderbaarlij ke wijze te ontkomen. Jean Moulin stierf na verschrikke lijke martelingen. Klaus Barbie. Volgens Barbie was Hardy de verrader. Tweemaal, in 1947 en 1950, zijn in Frankrijk over deze zaak processen gevoerd. Beide malen werd Hardy bii gebrek aan bewijs vrijgespro ken. In een poging zijn on schuld te bewijzen ging Hardy zelfs naar Bolivia om Barbie persoonlijk te spreken. Over de contacten tussen beide mannen is weinig bekend. De zwaar invalide Hardy overleed vlak voor het begin van het proces tegen Klaus Barbie. Verdachtmakingen Vanwege het mysterie en tel kens nieuwe verdachtmakin gen (het ontbreekt niet aan verdachten) is de Caluire-af- faire een zeer dramatisch hoofdstuk in de geschiedenis van het Franse verzet. De on derlinge twisten en machts strijd tussen de verschillende verzetsgroepen zouden ook Moulin fataal zijn geworden. De gezant van De Gaulle werd met name een (te) nauwe band verweten met de communisti sche vleugel van de Resistan ce. Jacques Vergès, de verdediger van Barbie, heeft altijd ge dreigd met spectaculaire ont hullingen over Caluire. Mis schien dat die volgend jaar zullen komen. De Oostenrijkse president Waldheim lijkt volop te genieten van een ochtendje varen met koningin Hoessein (links) op de Rode Zee vlak bij Israël. Het oorlogsverleden van Waldheim was in Jordanië tot taboe verklaard. De autoriteiten vermeden dat on derwerp zorgvuldig en in de plaatselijke pers werden de beschul digingen afgedaan als „zionistische propaganda". Waldheim is vandaag naar Wenen teruggekeerd. FOTO: AP i LOS ANGELES De Ameri- kaanse luchtmacht en de FBI zijn een onderzoek gestart I naar vermeende defecten aan de door de Northrop Corpora tion geproduceerde kruisra ketten met kernlading. Dat meldden de Los Angeles Ti mes en The Washington Post. Eergisteren maakte Northrop bekend dat vier belangrijke medewerkers van de produk- tie-afdeling voor kruisraketten zijn geschorst in afwachting van de uitkomst van een in tern onderzoek. Het onderzoek concentreert zich op vermeen de defecten aan het geleide-sy steem van de raketten. Derge lijke defecten zouden het on mogelijk maken dat een raket doel treft, aldus The Washing ton Post. FLIP IK \)W9G we. Pjf Mot-OE. -20Q IfcOtCEEtó ZO bCDOtA "ZOU 20M U9T -GEEST' >N Itcee 6E3J96 2E£e TEVJCEI»^ "Etó flCtSP 60EO Ballonvaar der Richard Branson kan tenminste nog lachen: hij heeft het hachelijke avontuur overleeft. In een zieken huis in Kil marnock sluit hij zijn beide kinderen in zijn armen. FOTO: AP LONDEN De vlucht per hete-luchtballon over de At lantische Oceaan van de Britse multi-miljonair Richard Bran son is gisteravond geëindigd in de Ierse Zee. Branson en zijn reisgezel, de Zweedse ballon- bouwer Per Lindstrand, waren van plan geweest de ballon in Schotland aan de grond te zet ten. Als de vlucht geslaagd was, zou het de eerste oversteek met een hete-luchtballon van de Verenigde Staten naar Eu ropa zijn geweest. Toen het ongeluk gebeurde waren de ballonvaarders nog maar twin tig minuten van hun eindsta tion verwijderd. De 5.000 kilo- meter lange vlucht was tot dusver probleemloos verlopen. Maar door het slechte weer kwam de reusachtige ballon boven Noord-Ierland in moei lijkheden. Het gevaart raakte de rotsen en stortte in zee. Bei de ballonvaarders sprongen uit de cabine, werden door de Britse marine uit zee gevist en voor onderzoek naar een zie kenhuis gebracht. Daar bleken beiden in goede gezodnheid te verkeren. Branson en Lind strand waren donderdagoch tend vanaf een berg in het Amerikaanse Maine met de Virgin Atlantic Flyer opgeste gen voor de in totaal 5.470 ki lometer lange vlucht. In elk geval hebben zij wel het af standsrecord voor hetelucht- ballonnen gebroken. Dat stond op 1.459 kilometer. MOSKOU De voormalige directeur van de kerncentrale bij Tsjernobyl en twee van zijn medewerkers moeten zich vol gende week tegenover de rechtbank verantwoorden voor hun handelwijze bij de kernramp van vorig jaar. Het drietal wordt beschuldigd van criminele nalatigheid door niets te hebben ondernomen toen op 26 april een van de re actors van de centrale explo deerde en in brand vloog. De kernramp eiste ten minste 31 mensenlevens, meer dan 200 mensen werden door ra dioactieve straling gewond en 135.000 bewoners uit de wijde omgeving moesten worden geëvacueerd. Buitenlandse commentatoren hebben gewezen op de verant woordelijkheid van de leiders in het Kremlin, die binnen en kele uren hoge ambtenaren en deskundigen naar Tsjernobyl stuurden, maar tegenover het volk en het buitenland bleven zwijgen. Zij zullen hiervoor op dit proces echter geen uitleg hoeven te geven. De rechts zaak, die morgen begint, wordt grotendeels achter gesloten deuren behandeld. Een kleine groep in Moskou gestationeer de buitenlandse corresponden ten mag alleen de opening en het slot van het proces bijwo nen. Directeur Viktor Brjoechanov, hoofdingenieur Nikolai Fomin en plaatsvervangend hoofdin genieur Anatoli Djatlov zullen in het proces antwoord moeten geven op de vraag hoe het mo gelijk was dat personeel van de centrale het veiligheidssys teem afsloot om een niet toe gestaan experiment te kunnen uitvoeren. De nieuwe hoofdin genieur van de centrale, Gen nadi Jaroslavtsev, zei vorige maand dat Brjoechanov en Fo min op het moment van de nachtelijke explosie thuis wa ren. De perswoordvoerder van de groep die zich met het ont smetten van Tsjernobyl bezig houdt, Aleksandr Kovalenko, verklaarde dat Bijoechanov twee maanden geleden tegen hem had gezegd dat hij nog steeds niet precies weet wat er verkeerd is gegaan. Het proces zal minstens drie weken duren. Er zijn vijftig getuigen opgeroepen. Maar het ziet er naar uit dat de werke lijk verantwoordelijke partij functionarissen en bestuur ders, die de bevolking pas 36 uur na de ramp evacueerden, buiten schot zullen blijven. BUENOS AIRES Een l gentijnse rechter heeft bev tigd dat de handen van i president Juan Peron uit dit graftombe in de hoofdstad 1 enos Aires zijn weggenom De autoriteiten zijn intus: begonnen met een onderzc naar een mogelijk verba tussen de grafschenners en den van ultra-rechtse groepi De ondergrondse graftombe de Chacarita-begraafpla werd vorige weekeinde, en! Ie dagen voor de 13e sterf< van de ex-president, open broken. De dieven vraj voor de handen een losg van ruim zestien miljoen den. President Raul Alfoni noemde de schending van rons stoffelijke resten macabere daad" en zei dat verantwoordelijken „same zweren tegen de vrede in gentinië en de herinnering a generaal Peron bezoedelen". Het is overigens niet voor eerst, dat in Argentinië gravi worden geschonden om (deli van) lijken te „ontvoeren". 1955 namen dieven het weg van Eva Peron, de twee vrouw van ex-president P ron. De stoffelijke resten we den in het geheim in Italië h graven, in de buurt van M laan, waar zij bijna twee di cennia bleven. In 1974 vq dwenen de stoffelijke resu van een andere voormalij president, Pedro Arambur Ze bleven ongeveer maand lang vermist totdat i regering bekend maakte dl Evita's lijk „op wonderbaarl ke wijze" was ontdekt en za l worden teruggehaald uit Euri pa. De terugkeer van Evita s sto felijke resten in 1974 hield h hele land in zijn greep. In Bil enos Aires werd het lichaa ondergebracht in een gro graftombe op de begraafplaa Recoleta. Leger van Venezuel» bezet roerige steden CARACAS Venezolaan troepen hebben het geza overgenomen in drie steden i het westen van het land, waal eerder bij gewelddadige pro testacties een student wer doodgeschoten en vier andi ren gewond raakten. Volgei studenten is er geschoten dot de politie, maar minister va binnenlandse zaken José An fel Ciliberto heeft dat om end. De protestacties van afgelopen week waren bedoel om de vrijlating af te dwinge I van mensen die bij proteste eerder dit jaar werden opge pakt. ROTTERDAM Amin El Mouaden haalt de schouders op. „Je leert le ven onder angst en intimi datie. Ze zijn boos, omdat ik bepaalde uitspraken heb gedaan. Toch zullen ze niet zo snel geweld ge bruiken: ik ben nu te be kend". Met „ze" worden Marokkaanse geheim agenten bedoeld; met „be paalde uitspraken" de kri tiek op het schenden van de mensenrechten in het Marokko van koning Has san II. Met een aantal landgenoten heeft El Mouaden „SOS Va kantie" opgericht. Marokka nen die op vakantie gaan in hun land kunnen contact on derhouden met deze groepe ring in Amsterdam (020 254655), zodat zij niet onopge merkt in een Marokkaanse cel kunnen verdwijnen. Volgens Amin gebeurt het de laatste jaren maar al te vaak dat Marokkanen die in Neder land wonen en werken opge pakt worden tijdens familiebe zoek, omdat zij op de één of andere manier „het vaderland zouden verraden of de koning beledigen". SOS Vakantie wil zich niet direct met politiek bezighouden en „gaat niet roe pen dat Hassan weg moet", maar wil de mensenrechten in Marokko aan de kaak stellen. Het is al bijna drie jaar gele den, maar Amin verhaalt over het onaangename einde van zijn eigen vakantie alsof het gisteren gebeurde. Het was 4 september 1984 toen de jonge onderwijzer na vier jaar in Ne derland gewerkt te hebben op vakantie ging in zijn vader land. Vlak voordat hij op de terugweg op de boot naar Spanje wilde stappen, werd hij door de politie opgepakt. Re den: Amin had in januari mee gedaan aan een demonstratie bij de Marokkaanse ambassade aan de Haagse Oranjestraat. Advocaat „Ik werd eerst op het politie bureau ondervraagd, maar blijkbaar wilden zij meer van mij weten want ik werd naar het concentratiekamp Derb- moulychrif, nabij Casablanca overgebracht. Honderden ge vangenen worden daar we ken-, maanden- soms jaren lang vastgehouden terwijl zij een blinddoek voor hebben. Die doek gaat nooit af; bezoek is niet toestaan, praten met el kaar ook niet, alleen tegen de politie". Derbmoulychrif is een berucht kamp in Marokka. De rege ring in Rabat spreekt tegen dat het de opbergplaats is voor mensen die het niet eens zijn met het beleid van koning Hassan. Wie in het kamp be landt heeft geen recht op een advocaat: het bestaan van de gevangenen wordt immers ontkend. Pas wanneer het tot een proces komt en zoals gezegd, dat kan jaren duren mag juridische bijstand wor den verleend, aldus Amin El Mouaden. Bij het vaak dagen lange verhoor zouden volgens Amin lijfstraffen niet ge schuwd worden. Intussen zoe ken „pionnen" van Hassan in Nederland naar aanvullend bewijsmateriaal; dat kan het lidmaatschap van een politieke partij of deelname aan een de monstratie zijn. Komt er be wijsmateriaal boven water, dan beginnen de verhoren op nieuw. Amin werd overigens na een „voorarrest" van veer tig dagen in het kamp naar huis gestuurd zonder dat er een proces aan te pas was ge komen. Gemeenteraad Volgens Amin zijn er drie soorten „Hassanpionnen": het ambassadepersoneel, de gehei me dienst en de beweging Amicales. Met name de laatst rechtse groepering zou Marok kanen in Nederland intimide ren en bespioneren. Konin Hassan wil daarmee voorko men dat Marokkanen een „an dere" mentaliteit krijgen da zij er in het land van herkoms op na (moeten) houden en dai wordt met name de emancipi tie en het gebruik maken vai democratische rechten be doeld. Zo werden Marokkanö vorig jaar maart door Amica les onder druk gezet om me aan de gemeenteraadsverkie zingen deel te nemen. In Marokko is koning Hassan woord wet; wanneer hij üit spraken doet worden die op merkingen opgevat als een bij na grondwettelijk manifesl meent Amin El Mouaden. Ir '84 zei Hassan dat kinderen dn waren gemanipuleerd dot* volwassenen, ook als volwas senen behandeld moeten wor den. En zo verdween een kim van twaalf dat tijdens voedsel rellen een steen had gegooid voor vijftien jaar in de gevan gems. Politieke partijen heb ben de vrijheid bepaalde be leidsonderdelen (voorzichtig te bekritiseren, maar kom j aan de koning, dan kom je ii Derbmoulychrif, aldus Ami) El Mouaden. JOOS PERSOOI

Leidse Courant | 1987 | | pagina 6