Drive- oorlogen van Oliver North De herhaling is altijd weer anders dan de werkelijkheid Centrale figuur Hang naar actie Patriot Zwijgen Iran-zweer Verklaring Sport en de leer der bewegingen Spier-afwukingen ■fieidóc Soivtcwit" Komende dinsdag verschijnt de sleutelfiguur in het Iran-Contra-schandaal, luitenant-kolo nel Oliver North, in een openbare zitting voor de congrescommissies die de affaire onderzoe ken. North is de man die vrijwel in zijn eentje de geheime wapentransacties met Iran regelde en die bovendien de met die transacties ge maakte winsten in handen speelde van de Ni- WASHINGTON - Op 25 november van het vorig jaar werd luitenant-kolonel Oliver (Ollie) North jr. ontslagen uit zijn functie in het Witte Huis. Een onder zoek van minister van justitie Edwin Meese hari, aangetoond, dat 43-jarige North de hbofrolspeler was in wat spoe dig het Iran-Contra-schandaal zou gaan heten. North ontruimde zijn bescheiden kantoor in de Old Executive Building - pal naast het Witte Huis - en begaf zich naar zijn in een buitenwijk van Washington gelegen woning. Daar haal de de getergde marinier zijn mariniersu niform tevoorschijn - voorzien van tal van decoraties. Vanaf dat moment ver scheen North in het openbaar alleen nog maar als luitenant-kolonel der mariniers. Norths vertrek uit het Witte Huis was geen complete afgang. President Reagan noemde hem een „nationale held". Norths jaargenoten van de marine-aca demie m Annapolis zetten inderhaast een „fonds ter verdediging van Oliver North" op. En het neo-conservatieve volksdeel deed verwoede pogingen North te afficheren als een „groot Ame rikaan". Anderen daarentegen noemden North een „cowboy", een desperate ij zervreter die, zonder dat zijn hoogste ba zen het wisten, Amerika in een geheime oprlog stortte en die oorlog vervolgens uitvocht met onwettige middelen. Erger nog, North's activiteiten ondermijnden het presidentschap van Ronald Reagan en gaven de doodsteek aan de Ameri kaanse geloofwaardigheid in de rest van de wereld. In zijn val sleepte North en passant en kele van Reagans belangrijkste vertrou welingen mee: adviseur voor Nationale Veiligheid admiraal Poindexter en chef staf Donald Regan, die niet in staat was gebleken de activiteiten van North te be teugelen. Enkele lager geplaatste functio narissen stapten eveneens op. North bleef niettemin de centrale figuur in het Iran-Contra-schandaal. Hij was de uitvoerder van een beleid, dat zelfs door een conservatief als Barry Goldwater werd bestempeld tot „de grootste blun der die ooit in het buitenlands beleid van Amerika is gemaakt". Het was North die de geheime wapen transacties met Iran opzette, met het oogmerk de in Libanon gegijzelde Ame rikanen vrij te krijgen. Hij was het die het geld, dat met deze transacties werd verdiend, op geheime Zwitserse bankre keningen het zetten. En hij was het die vervolgens dat geld gebruikte om de Ni caraguaanse rebellen te steunen, op het moment dat het Amerikaanse Congres alle hulp aan de tegenstanders van het Sandinistisch regiem in Managua had verboden. President Reagan was op de hoogte van de transacties met Iran. Later moest hij zelfs toegegeven dat hij ook op de hoog te was van de steun die vanuit het Witte Huis aan de Contra's gegeven werd. Zonder twijfel handelde Ollie North ge heel in de geest van Ronald Reagan. Want het was Reagan die zichzelf „een Contra" noemde. Er bestaat bovendien geen twijfel over dat de president er alles aan gelegen was de Amerikaanse gijze laars in Libanon te bevrijden. Hun ge vangenschap was zijn obsessie. Daarom stond hij contacten toe met Iran, dat Amerika jarenlang had vernederd en ge treiterd. Reagan pleegde zelfs verraad aan zijn opvatting dat met terroristen nimmer zou worden onderhandeld. Toen bleek dat het Witte Huis met Te heran had gepraat en Khomeiny zelfs van wapens had voorzien, keerde een groot deel van de Amerikanen de presi dent verbitterd de rüg toe. Wie is Ollie North, de man die geheel al leen een oorlog op vele fronten uitvocht? caraguaanse rebellen, de Contra's. De klem mende vraag is nog steeds wat president Reagan - die North bijzonder respecteerde - zelf wist van het doorsluizen van geld naar de Contra's. Onze correspondent in Washington lichtte de doopceel van de man, die vanuit de kelders van het Witte Huis zijn privé-oorlogjes voerde voor de president. Oliver North werd in 1943 in San Anto nio (Texas) geboren. Hij studeerde een tijdje in New York en bezocht vervol gens de marine-academie in Annapolis (Maryland) waar hij in 1968 afstudeerde. Jaargenoten noemen North een idealist, een patriot met een „sterke hang naar actie". Ollie North ontwikkelde zich niet alleen tot een bekwaam militair, maar ook tot man met uitgesproken opvatingen. In de loop der jaren werd hij een vurig anti communist en een doortimmerd conser vatief. Hij ontwikkelde bovendien een sterke religieuze gedrevenheid en een warme belangstelling voor het funda mentalistisch gedachtengoed. Na zijn studies in Annapolis vertrok North naar Vietnam, waar hij werd on derscheiden met het Zilveren Kruis en het Purperen Hart. Na Vietnam fungeer de hij enkele jaren als instructeur in het hoofdkwartier van de mariniers in Quantico. Hij werd er beschouwd als een specialist in het onderdrukken van opstanden en revoluties. In 1981 kreeg hij een functie in het hoogste adviesorgaan voor buitenlandse aangelegenheden van de nieuwe presi dent Reagan: de Nationale Veiligheids raad. Insiders begrepen onmiddellijk dat Ollie North onvermoede talenten had. Zo was hij in 1983 zeer nauw betrokken bij de voorbereiding van de Amerikaan se invasie in Grenada. Tegelijkertijd maakte hij vergeefs jacht op de terroris ten die het hoofdkwartier van de VS- mariniers in Beiroet hadden opgeblazen. Daarbij verloren 241 Amerikanen het le ven. North was in 1985 het brein achter de onderschepping van een Egyptisch pas sagiersvliegtuig, dat de terrorist Abu Ab bas naar diens thuisbasis in Tunesië bracht. Abbas werd beschouwd als de belangrijkste man achter de kaping van het Italiaanse passagiersschip Achille Lauro. North behoorde ook tot de groep man nen die de plannen maakten voor het bombardement op Libië in april van het vorig jaar. Insiders hadden respect voor Norths be kwaamheden en inzet en prezen hem uitvoerig. Niettemin hield North zich volkomen op de vlakte en schuwde hij alle publiciteit. Dat deed hij overigens niet zonder reden. In 1984 had hij twee uiterst geheime projecten op touw gezet. Het ene heette „Project Democracy" en was er op gericht de Contra's in Nicara gua financieel en militair te steunen ge durende de periode dat het Amerikaanse Congres alle hulp aan de rebellen had verboden. Later bleek overigens dat North allerminst op eigen initiatief had gehandeld. President Reagan gaf toe dat de steun aan de Contra's zijn idee was. Het tweede project heette „Project Reco very". Dat voorzag in geheime contacten met Iran om de Amerikaanse gijzelaars in Beiroet te bevrijden. North werkte keihard om beide projec ten zo snel en zo effectief mogelijk van de grond te krijgen. Hij maakte dagen van achttien uur. Om zeven uur 's mor gens zat hij al achter zijn bureau. Hij be trok allerlei mensen bij zijn plannen, re gelde de geldzaken en speelde zelf een belangrijke rol in het geheel. Project De mocracy voerde hem menigmaal naar Midden-Amerika voor inspectiereizen. Op een van die reizen noemde hij zich zelf „de kwartiermaker van de Ameri kaanse invasie in Nicaragua". Hij was het ook die met dubieuze wa penhandelaren en twijfelachtige zaken- Luitenant-kolonel Oliver North en zijn gewezen secretaresse Fawn Hall. Nie mand zal waarschijnlijk ooit weten, hoe veel belangrijke documenten over de Iran-Contra-affaire zij hebben vernie tigd. FOTO'S: EP A lieden uit het Midden-Oosten de wapen leveringen aan Iran organiseerde. Hij zette het financiële netwerk op zonder welk de uitbreide reeks van geheime transacties niet kon slagen. Toen de Nicaraguaanse Contra's in geld nood dreigden te komen, vond North het financiële Ei van Columbus. De tus senpersonen die bij de transacties met Teheran waren betrokken, hadden hun Iraanse afnemers fors laten betalen voor hun wapentuig. In feite werden met de leveringen miljoenenwinsten gemaakt, die allemaal op de geheime Zwitserse bankrekeningen terecht kwamen. Met dat geld begon North de Contra's te hel pen. Zoals de kaarten nu liggen, deed hij dat op eigen initiatief. Zou het bewijs gele verd worden dat hij zulks in opdracht of met medeweten van president Reagan zelf deed, dan ontstaan er juridische en politieke complicaties die vergelijkbaar zijn met het Watergate-schandaal dat president Nixon in 1974 ten gronde richtte. Intussen hield North ook de privé-fond- senwerving voor de Contra's gaande. Dat deed hij door geld te kloppen uit de ZATERDAG 4 JULI 1987 zakken van schatrijke Amerikaanse con servatieven en door het houden van le zingen voor samenklonteringen van be zorgde reactionairen. Veel Amerikanen bleken, na het bekend- wórden van dit alles, bereid te zijn in North een patriot, een idealist en een voor de goede zaak werkende militair te zien. Voor die inschatting van Norths doen en laten was veel te zeggen. North was inderdaad het „prototype van de Amerikaanse held". Bovendien ontbrak het North allerminst aan moed. Maar Norths heldendom werd al spoe dig overschaduwd door de klemmende vraag hoe het mogelijk was dat een een voudig en niet eens hooggeplaatst mili tair zoveel macht naar zich toe kon trek ken. Dan was er het onmiskenbare feit dat Norths activiteiten allerminst strookten met de wet. Bij dat alles kwam nog dat de geheime operaties van North werden uitgevoerd zonder medeweten en toestemming van het Congres. En toen het Congres om meer informatie vroeg, werd het prompt op het verkeerde been gezet. Norths heldendom verloor snel alle glans toen tijdens de verhoren van de twee speciale congrescommissies die het Iran-Contra-schandaal onderzoeken bleek dat hij een overigens beperkte som gelds, bestemd voor de Contra's, ten ei gen nutte had aangewend. North heeft tot dusver gezwegen over zijn aandeel in het Iran-Contra-schan- daal. Toen hij in december voor ver schillende commissies van het Congres verscheen, beriep hij zich op het vijfde amendement van de Amerikaanse Con stitutie, dat een getuige toestaat geen be lastende verklaringen over zichzelf af te leggen. Niettemin liet North weten dat juist hij niets liever zou doen dan zo snel mogelijk de gehele waarheid over zijn doen en laten op tafel leggen. Ver volgens kroop de kolonel schielijk weg achter allerlei juridische barricades, in een vergeefse poging aan een verhoor door de speciale onderzoekscommissies te ontsnappen. Hij sleepte een gedeeltelijke immuniteit in de wacht. Hij wist te voorkomen dat hij dagenlang achter gesloten deuren zou worden verhoord door de juristen van de congrescommissies. En hij kreeg het gedaan niet langer dan een week in het openbaar verhoord te worden. Luitenant-kolonel Oliver North jr. is zonder twijfel de sleutelfiguur in het Iran-Contra-schandaal. Hij kan de be schuldigende vinger op president Reagan richten als blijkt dat die inderdaad iets van het doorsluizen van Iraans geld naar de Contra's heeft geweten. North zal wellicht geen openhartige ge tuige zijn. Hij zal zeker niet meer zeggen dan wat hij gedwongen wordt te zeggen. Zijn feitelijke onwil het achterste van zijn tong te laten zien, wordt het duide lijkst geïllustreerd door het feit dat hij opdracht heeft gegeven de meest belang rijke documenten en memoranda te ver anderen, te vernietigen of uit het Witte Huis te smokkelen. De hoop dat die documenten - waarop mogelijk zelfs een hoogst belastende handtekening van president Reagan zelf prijkt - nog ooit worden gevonden is ui terst klein. North's gevoel voor intrige heeft hem, toen in november van het vorig jaar de Iran-zweer openbarstte, niet in de steek gelaten. Geholpen door zijn toegewijde secretaresse Fawn Hall en door de stuntelig opererende minister van justitie Meese, heeft North het be langrijkste bewijsmateriaal vernietigd of weggemoffeld. Dat heeft zijn heldendom de doodklap gegeven en heeft hem in feite tot de ra sechte intrigant gemaakt van het soort dat in de VS op weinig bewondering en slechts beperkte clementie kan rekenen. Het vertrouwen in North's integriteit is ernstig geschaad, zo ernstig zelfs dat me nigeen zich de bange vraag stelt of de sleutelfiguur in het Iran-Contra-schan daal de volgende week wel de waarheid zal spreken. JO WIJNEN De Vrije Universiteit in Amsterdam or ganiseerde deze week het elfde interna tionale congres voor biomechanica, de leer der beweging. Ruim vierhonderd we tenschappers wisselden er ervaringen uit. voor een deel ook over onderzoek en toe passingen in de (top)sport. Initiator was dr. Peter Hollander, de man die met zijn vakgroep aan de VU ondermeer de zoge noemde klapschaats ontwikkelde. AMSTERDAM - Op de monitor ver schijnt een teen. Even later nog één. Ter gend langzaam komt de hele voet in beeld en dan pas wordt duidelijk dat die op weg is naar de grond. Op het mo ment dat de hiel neerkomt wordt de en kel zo hevig in elkaar geperst, dat het lijkt of die er aan de onderkant van de voet weer zal uitkomen. „Als je hier gewoon naar kijkt tijdens een training", verduidelijkt Peter Hol lander, „kun je hooguit vermoeden dat de gewrichten behoorlijk belast worden. Maar pas als je via zo'n opname, in dit geval met tweehonderd beeldjes per se conde, ziet wat er werkelijk gebeurt, schrikt iedereen zich wezenloos". We bevinden ons op het terrein van de biomechanica ofwel de leer der bewe ging; in dit geval van de mens. Dat is niet eenvoudig. Of zoals Hollander zegt: „Bewegingen zijn bijna niet waar te ne men. Kijk maar naar herhalingen bij sportwedstrijden, dan ziet een doelpunt er toch altijd weer anders uit dan in wer kelijkheid". Trainers en coaches kijken dagelijks naar bewegingen, maar, zegt Hollander, ze zien slechts intuïtief of die goed dan wel slecht zijn. Soms hebben ze gelijk, soms ook niet, want het blote oog ziet allesbehalve de waardheid. De biome chanica kan wel aantonen of de bewe gingen deugen; althans in een aantal ge vallen, en dan vooral bij individuele sporten. Het is een nog relatief jonge we tenschap, want de mens is door de eeu wen heen slechts in ruste bestudeerd. Nu ook zijn bewegingen onderwerp van stu- Volleyballers springen enorm hoog omdat ze de werking van hun knie- en enkelge wrichten heel goed kunnen coördioneren en niet omdat ze een grotere afzet kracht hebben. FOTO: DIJKSTRA die zijn geworden, worden deels vermoe dens bevestigd, maar ook zaken aange toond waardoor bij velen de schellen van de ogen vallen. Peter Hollander noemt een voorbeeld. „Bij handbal hebben we altijd gedacht dat het goed is te trainen met zwaardere ballen dan in de wedstrijd worden ge bruikt. Het idee daarachter was dat je zo meer kracht krijgt, en dus harder kunt gooien. Gebleken is echter dat trainen met zwaardere ballen juist ten koste gaat van de snelheid. Trainen de spelers daarentegen met lichtere ballen dan blij ken ze in de wedstrijd veel harder te gaan schieten. In dit geval heeft kracht training geen gunstige invloed op de snelheid, want die is gebaseerd op de co ördinatie van spieren en gewrichten". „Zo denken mensen ook vaak dat vol leyballers zo hoog kunnen springen om dat ze een grotere afzetkracht hebben. Maar dat is onzin. Ze coördineren de werking van hun knie- en enkelgewrich ten heel goed, hun timing is beter. Bij springen buig je eerst je knie naar voren en als je die weer bijna hebt gestrekt, gaat de enkel zich strekken. Louter en al leen omdat er een spier van achter de knie doorloopt tot achter de voet. Dat is een beweging die je volledig moet leren beheersen om hoog te kunnen springen, maar krachttraining is in dit geval zin loos. Bij schaatsen daarentegen heeft krachttraining zoals droogschaatsen in bijvoorbeeld zand, weer wél zin. Bij schaatsen moet je hangend aan je been spieren een hele tijd zitten. Dat kun je alleen maar beter als die spieren krachtig zijn". We weten nog maar weinig over hoe mensen bewegen en dat is met verwon derlijk, aangezien de mens alleen al zo'n tweehonderd verschillende spieren heeft. En wanneer gebruik je welke spier? Voorlopig kan de biomechanica meten wat bepaalde groepen spieren in een be paalde beweging doen. Maar het is nog te vroeg voor verklaringen. Hollander „Op het moment dat je, zoals bij die voorbeelden van handbai en volleybal, ontdekt dat er iets is wat niemand had verwacht, ben ie al een heel eind. Dan komt er een hele reeks vragen los, wordt er nagedacht over waar je mee bezig bent en of je het eigenlijk wel goed doet". Zo toonde Hollander en zijn vakgroep aan dat de schaatscoach die zei dat de Nederlandse vrouwen hun knie niet goed strekken, onzin uitkraamde. Vol gens de coach gingen de Nederlandse rijdsters daarom niet hard genoeg, in te genstelling tot de Oostduitse schaatstere. „Wij hebben toen de Nederlandse en Oostduitse ploeg gefilmd", vertelt Hol lander, „en aangetoond dat er geen enkel verschil tussen die rijdsters bestond. En dat kón ook niet. Als je je knie strekt - kijk naar de volleyballers - dan strek je ook je enkel en dan gaat de punt van de schaats in het ijs. Probeer dan nog maar eens hard te schaatsen". Die ontdekkingen leidden aan de VU uiteindelijk tot de ontwikkeling van de klapschaats, waarbij het hielstuk lost zit van het ijzer. Tot nu toe is dat nog geen doorslaand succes geworden. Hollanden „De biomechanica is niet in de eerste plaats bedoeld om wereldrecords te ver beteren. We zijn er niet vies van, en in bijvoorbeeld de Verenigde Staten doen ze er al veel meer mee dan in Neder land, maar het is niet ons uitgangspunt. Dat is toch voornamelijk de interesse: waarom gebeurt er wat er gebeurt?". Om daar echt iets van te kunnen zien, is een gewone film- of videocamera totaal onvoldoende. De bewegingen moeten met honderden beeldjes per seconden worden opgenomen, en dat vereist spe ciale apparatuur. De zogenoemde high- speed-video kan duizend beeldjes per se conde registreren en daarmee kunnen de wetenschappers al aardig uit de voeten. Hollanden „Dan kun je snelheid bereke nen en zo kun je dan weer achter krach ten komen. Maar dan praat je over gi gantische aantallen gegevens, die zonder een batterij computers praktisch niet meer zijn te verwerken". Het mag er dan allemaal indrukwekkend uitzien, maar Peter Hollander wil hoe dan ook voorkomen dat sporters de in druk krijgen dat de biomechanica hen straks aan topprestaties zal helpen. Hol landen „Moser is altijd een top-wielren- ner, ook al rijdt hij op mijn fiets. En schaatser Franz Krienbühl reed al in een glad pak ver voordat er nog maar iets van luchtweeretand was gemeten". De dichte wielen die renners nog wel eens gebruiken bij tijdritten, is echter weer wel een gevolg van de wetenschap. Daarentegen is de biomechanica niet in staat aan te tonen of een bepaalde belas ting, zoals krachttraining voor pupillen, op den duur gevaarlijk is. Hollanden „Ten eerste moet je duizenden van die sporters bekijken en ten tweede moet je toch zo'n twintig jaar wachten voor je de effecten op de lange termijn kunt zien. Ik denk daarom niet dat de biomechani ca in die sfeer een belangrijke rol zal gaan spelen. Bovendien moet je niét ver geten dat ieder mens andere is gebouwd. Want waarom heeft Wim van Hanegem de enkels van een man van tachtig - dat zegt-ie tenminste, ik weet niet of het waar is - en Cruijff niet? Dat geeft al aan dat er voor een grote groep mensen nooit één waarheid is". TRIMMERS Zelfs niet als het op schoeisel voor trim mers aankomt, hoewel Hollander daar voor de biomechanica toch meer moge lijkheden ziet dan bij de topsort. „Nie mand heeft schoenen nodig als-ie hard gaat lopen op gras, want dan zit er veer kracht genoeg in de bodem. Maar zodra je op hardere grond gaat lopen, kan een schoen behoorlijk wat krachten opvan-. gen die andere doorwerken in je li chaam. Denk eens aan een tien kilome ter, dan kom je ongeveer vijfduizend keer neer op één voet. Dan is het niet moeilijk je in te denken dat de boel op den duur wel eens kapot zou kunnen gaan. Een schoen kan dat helpen ver minderen. Hoewel dat moeilijker is dan het lijkt, want je moet niet te veel dem pen en er ook nog op kunnen lopen. En dat verschilt weer van persoon tot per soon. Met schoenen waarop jij lekker loopt, krijg ik misschien spierpijn". Hollander roemt in dit geval Peter Cava- nagh, de Amerikaanse hoogleraar die tij dens het congres de Muybridge-prijs kreeg, de hoogste internationale onder scheiding in de biomechanica. Cavanagh deed aan de Penn State University on derzoek naar de belasting van de voet bij het hardlopen over lange afstanden zoals de marathon. Hij ontwikkelde daarvoor originele meettechnieken en drie-dimensionale weergavetechnieken. Die principes worden steeds meer ge bruikt in de biomechanica, vaak in een combinatie van sport en gezondheid. Zo is er een systeem waarmee spier-afwij- kingen van kinderen worden geanaly seerd. Vroeger waren er talloze ingrepen en dito revalidaties nodig, om steeds weer een groep spieren te „verplaatsen". Nu kan er vaak worden volstaan met één ingreep, waarin alle stoornissen in één keer kunnen worden verholpen. Het principe is niet eens zo erg ingewik keld. Een apparaat op de grond meet de kracht die de persoon erop uitoefent, stilstaand of lopend, dat maakt niet uit. Het apparaat geeft ook aan uit welke richting die kracht komt. Tegelijk regis treren drie video-camera's de bewegin gen en geven enkele zendertjes op het li chaam de reacties van de spieren weer. De computer verzamelt al die gegevens en produceert een drie-dimensionaal beeld met alle overige gegevens. Toege past bij sporters kan dan bijvoorbeeld worden geconstateerd dat een handballer bij een schot zijn schouder volledig ver keerd houdt, waardoor hij enorm veel energie verspeelt. Hollanden „Als je zo iets ziet, dan wordt ineens weer duidelij ker hoe weinig we eigenlijk nog maar van menselijke bewegingen weten". DICK HOFLAND

Leidse Courant | 1987 | | pagina 20