Barbie krijgt levenslang 1 u final Ie Bon: Maak van Nederland een bloemenzee Minimumjeugdloon 15- tm 17-jarigen wordt afgeschaft 007 Kamsteeg Oegstgeest UT kamsteeg 38 Bejaarde Spanjaarden komen om bij busongeluk OPROEP AAN IMKERS: Tijdelijke ingang voor verkoop en service Ballon te water ««Hi James Bond: niet „once' niet „twice", maar „forever" Garagebedrijf steelt vier auto's 981 EcicUe (Bowuxnt 17 i Uitgave Westerpers, behorende tot Sijth'off Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071 122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hooldredacteur IJ. Hallewas, Chefredacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand i. 23,04 (aut. beta ling), kwartaal 1.68,93, jaar I. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071 -122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)(. 0,64 per mm, kleintjes 1. 0,45 per mm. Zaterdag 4 juli 1987 78e jaargang no. 23848 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND e nummers f. 1,10. HET WEER Zonnig. Middagtemperatuur van 20 graden op de Wadden eilanden tot 26 in het zuidoos ten. Matige noordoosten wind. Na het weekeinde mogelijk onweer. Zon op: 05.26, onder: 22.03; hoog water Scheveningen: 10.20 en 22.48; laag water: 05.44 en 18.03. stionale trots vr.d zien het een Nederlandse 1 landsman niet zo snel doen: et een Hollands driekleurtje "ïe hand luidkeels het Wilhel- ys meezingen. Amerikanen io ken daar geen enkel pro- 07feem van. Sterker, de vlag en volkslied zijn een onver- üjTiernbaar onderdeel van hun tionale trots. Vandaar dat na gan, u plechtigheid in het broeie- veé warme Washington de jas- 079 van de president en zijn mi- ter uit bleven. Maar bij de rste tonen van de Star angled Banner, het Ameri ka anse volkslied, ging de hand O70* het hart. Vandaag maken Ijoenen Amerikanen datzelf- r gebaar: 4 juli is in de VS i mers de nationale feestdag. ORENSE Achtendertig bejaarde Spanjaarden zijn gisteren om het leven gekomen toen de bus waarin zij reden van de weg raakte en in een ravijn stortte. Slechts'zeven inzittenden overleefden de ramp. Enke len van hen zijn er ernstig aan toe. De bus was met 45 passagiers van Portugal op weg naar het Spaanse Zara- gossa in Noordwest-Spanje. Door nog onbekende oor zaak, maar mogelijk een technisch mankement, stortte de bus van een bergweg 150 meter naar beneden en sloeg daarbij vele malen over de kop. Volgens een poli- tie-woordvoerder waren de meeste inzittenden al dood voordat de bus tot stilstand was gekomen. Het wrak van de bus was totaal verwrongen. Reddingsploegen hadden de grootste moeite om slachtoffers uit het wrak te verwijderen. Het is het zwaarste verkeersongeluk in Spanje sinds 1979. In dat jaar kwamen 49 personen, meest schoolkinderen, om bij een botsing. Man gedood bij knutselen aan oude granaat 'S-HEERENBERG - Een 29-jari- ge inwoner van 's-Heerenberg is gisteren in een ziekenhuis over leden aan verwondingen die hij had opgelopen bij een explosie in zijn woning. De man had gepro beerd een luchtdoelgranaat te demonteren. Onmiddellijk na de ontploffing werd de Explosieven Opruimings Dienst (EÖD) gea larmeerd. In de woning werd nog meer granaten en ook ko gels uit de Tweede Wereldoorlog gevonden. De woning is bij de explosie zwaar beschadigd. LYON Na meer dan zes uren van beraadsla gingen heeft een jury in Lyon Klaus Barbie, hoofd van de Gestapo in Lyon van 1942-1944, schuldig bevonden aan alle hem ten laste geleg de misdaden tegen de menselijkheid. Kort na middernacht veroordeel de de rechtbank de 73- jarige Barbie tot levens lange gevangenisstraf. Staande, met gebogen hoofd maar zonder enige emotie luisterde Barbie gedurende veertig minuten naar het voorlezen van het vonnis door rechtbankpresident An- dré Cerdini. Na het horen van het vonnis applaudiseer- de het publiek in de zaal. De jury en de rechters heb ben telkens met de vereis te meerderheid van tenmin ste acht stemmen positie ve antwoorden gegeven op de 340 vragen omtrent Bar bie's schuld aan de misdaden waarvoor hij werd aange klaagd. Alleen op de 341e vraag, of er verzachtende omstandigheden voor zijn da den waren, antwoordde de jury negatief, waarmee men zich aansloot bij het requisi toir van de procureur, Pierre Truche. Barbie werden na het voorlezen van het vonnis de boeien weer omgedaan. De rechtbankpresident deel de mee dat hij vijf dagen heeft om in hoger beroep te gaan. Vervolgens werd Bar bie weggeleid. Bij de honderden personen die zich bij het Paleis van Justitie hadden verzameld wekte het bekend worden van het vonnis geen onmid dellijke reactie op. Maar even later brak in de straten rond het paleis een waar concert van claxons los. De advocaat van Barbie, Jac ques Vergès, kondigde een half uur na het vonnis aan dat hij een verzoek tot cassa tie zal indienen. Volgens Vergès is het proces tegen Barbie een schending van het Franse recht. Buiten het ge rechtsgebouw was Vergès het mikpunt van boze omstan ders. Pag. 5: Lyon is nog niet van Barbie af ■I Pt tol n EUGE J.J. Speelziek uit Teuge wil dat braakliggende terrei nen ware bloemenzeeën worden. Als proef heeft hij in zijn dorp •d vee terreintjes voorzien van snel groeiend nootzoetraapzaad afkomstig uit Zweden en Canada). Dit zaad is volgens Speelziek _iuniek", goedkoop en staat binnen zes weken in bloei. Het voor- io ;omt wegstuivend zand, houdt de bodem luchtig, de bloemen 1. rekken bijen aan, het zaad is een voedselbron voor zangvogels en fruitbomen worden beter bestoven. Het zaad groeit ook op Krme grond. Speelziek, oud-voorzitter van de Vereniging ter Bevordering der S lijenteelt in Nederland, wil alle imkers mobiliseren. Braaklig- L jende terreintjes ontsieren immers het landschap, ze worden ruilstortplaatsen of parkeerterreinen. „De laatste decennia heeft mze vaderlandse flora veel geleden. Veel paardebloemen zijn lerdwenen, evenals de klaver, de korenbloem, de heide, kortom navan het oorspronkelijke 'zomermenue' voor bijen is maar weinig ivergebleven. Maar vele gebieden in ons land zijn geheel of ge- leeltelijk afhankelijk van bijenbestuiving". (ADVERTENTIES) VANMIDDAG NA 17 OQ UUR IS DE NIEUWE WOONINFO UIT i Neem mee uil de woonmio- boi naast de hmzenelaia- ge Oj ons kantoor of bei even Van Beükering 1 Makelaardij Zonnebloem Leiden 071-214521 MEDEDELING Rhiingeesterstraatweg (achterzijde) rui.v. maandag 6juli-a.s. In de komende maanden wordt onze garage in Oegstgeest grondig gereno veerd. Dat betekent voor u tijdelijk wat ongemak, omdat u in plaats van aan de voorkant nu aan de kant van de Rhijngeesterstraatweg binnenrijdt. Onze excuses daarvoor. Maar daartegenover staat dat u straks Oo dit kaartje ziet U I10® in de komende tijd onze garage binnenri|dt- Vragen? Bel 071-1734W Openiogst'^ NOG MEER SERVICE kunt verwachten dan u van ons gewend bent: een ruime nieuwe receptie, een grandioze showroom en nog meer plezierige bediening. Door deze verbouwing zal het MOBIL benzinestation worden gesloten. rhungeesteksTO«weg oegstgeest - leiden OEGSTGEEST Kamsteeg Zuid B.V., Geversstraat 30, Oegstgeest, telefoon 071-173414 DEN HAAG Minister De Koning van sociale za ken en werkgelegenheid wil met ingang van vol gend jaar het minimum loon voor 15- tot en met 17-jarigen afschaffen. De bewindsman schrijft dit in een adviesaanvraag aan de Stichting van de Ar beid. Volgens De Koning is de werkloosheid onder deze jon geren nog steeds hoog. In 1986 bedroeg de werkloosheid on der 16- en 17-jarigen ruim 40 procent. De minister verwacht dat het afschaffen van het mi nimumjeugdloon kan leiden tot grotere kansen op de ar beidsmarkt vooral voor jonge ren die weinig ervaring of een laag opleidingsniveau hebben. De minister noemt het verlies aan inkomensbescherming be perkt: 15-jarigen zijn volledig leerplichtig, en 16- en 17-jari gen moeten nog twee resp. één dag naar school. Als voor hen het werken minder aantrek kelijk wordt, stijgt de kans voor jongeren die hun oplei ding hebben afgemaakt. Het minimumjeugdloon voor een 15-jarige bedraagt momenteel 477 gulden netto per maand, oplopend tot 626 gulden voor een 17-jarige bij een vijfdaagse werkweek. Het CDJA, de jongerenorgani- IADVERTENTIE Het trieste einde van wat de eerste transatlantische vlucht met een hete-luchtballon had moeten worden. Het gevaarte landde niet op land, maar dook in het koude water van de Ierse Zee. FOTO AP Pag. 6: Ballonvlucht over Oceaan eindigt in Ierse Zee. satie van het CDA, heeft „met verbijstering" op de plannen gereageerd. Het CDJA wijst het plan af omdat de minister „door zijn starre houding" tot nu toe heeft voorkomen dat banenplannen als het jeugd werkgarantieplan goed gingen lopen. Het CDJA zal de CDA- fractie houden aan haar ver kiezingsprogramma waarin staat dat geen specifieke maat regelen ten aanzien van de mi nimumjeugdlonen zullen wor den genomen. In het Amsterdamse Tuschinski-theater is komende dinsdag de continentale Europese gala-première van „The living day lights". Jeroen Krabbé is in deze nieuwste James-Bondfilm de tegenspeler van Timothy Dalton, de vierde acteur die zijn ge zicht boven het onberipselijke Bondpak mag uitsteken. Wie James Bond speelt maakt overigens volgens onze filmredac teur Bert Jansma niet zoveel uit. Op de voorpagina van Finale beschouwt hij alle Bondfilms van de afgelopen 25 jaar „Over de hele wereld zijn er inmiddels anderhalf miljard mensen we zen kijken naar de opgeblazen onzin. We willen kennelijk ver maakt worden met zekerheden. Boeven zijn boosaardig, vrou wen zijn willig en Bond pakt ze allemaal. James Bond leeft niet „once", niet „twice", geen 25 jaar jaar, maar „forever". Verder in Finale: Iraanse revolutie ram melt aan Turkse deur De privé-oorlogen van Oliver North Sport en bewegingsleer Een eervolle plaats voor de dood Stille revolutie aan de rand van de poolcirkel Whitney Houston zingt over liefde „omdat ik mij daar prettig bij voel" VANDAAG BIJ DEZE KRANT INKLEUR LEIDEN Een autobedrijf aan de Leidse Morsweg 55a is er in geslaagd de voertuigen van vier particulieren te verduisteren. De voertuigen werden onder valse voorwendselen naar de gara ge gelokt. Toen de eigenaren gisteren hun wagens weer wilden ophalen, bleek het garagebedrijf niet meer te bestaan. De gedupeerde eigenaren wonen in Leiden (2x), Voorhout en Buitenkaag en het betreft een Citroen Visa, een BMW 316, een Renault 5 en een VW Golf. Alle vier slachtoffers hadden hun auto gekocht bij dit garagebedrijf. Een van hen werd eerder deze week gebeld met het verzoek zijn auto te komen brengen voor een APK-herkeuring. Een tweede was gevraagd zijn auto nog even te brengen om enkele mankementen te verhelpen. Een derde had zijn auto gebracht voor de APK-keuring en had daar op verzoek zijn kentekenbewijs bij afgegeven. Het vierde slachtoffer had zijn auto voor een reparatie weggebracht. De vier eigenaren konden gisteren hun voertuig weer komen ophalen, maar zij kwamen voor een gesloten deur: het garagebe drijf bestond niet meer. Eerder was in hetzelfde pand ook een malafide garagebedrijf actief op een soortgelijke wijze. De politie speurt momenteel naar de verdwenen garagehouder. Huisvrouwen, die in de supermarkt of bij de groen teman van die smakelijke, groene bloemkooltjes kopen, fronsen bij het lezen van de Finale van van daag ongetwijfeld even de al of niet zorgvuldig be- potlode wenbrauwen. Heet de producent van de Ja mes Bondfilms Broccoli? Jawel, en van voren heet hij Albert. Hij heeft destijds alle rechten gekocht van Ian Fleming, de geestelijke vader van de film held, die thans in het zilver verkeert. Bert Jansma legt uit hoe de man aan die naam komt en vertelt ook de nieuwste James Bond alias Timothy Dal ton, die 007 weer op aarde zet In een paginagroot artikel, in de Leidse Courant: spannend als een Bondfilm. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Naam: Voorletters; Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1