'Bomen rond woonwagenkamp Leimuiden worden toch gekapt Noordwijkse museumboerderij steen voor steen herbouwd REIDEN OMGEVING CeidaeSoutmit OOIEN POPULIEREN MOET RUST HERSTELLEN --ROOI Achtervolging mtodief ZATERDAG 4 JULI 1987 PAGINA 11 EIMUIDEN De popu- eren, die langs de oost-, lid- en noordzijde van et woonwagenkamp aan Raadhuislaan staan, rorden toch geheel ge- apt. Alleen de rij bomen ings het zwembad blijft ehandhaafd. Hiervan rordt echter wel de top fgehaald en de bomen rorden tot op een hoogte an ongeveer vijf meter TUggesnoeid. In plaats an de gerooide bomen [omt in het najaar een be- lanting van essen en es- oorns. Dit is gisteroch- end na spoedoverleg met et college van B en W an Leimuiden en de ractievoorzitters van het I)DA, VVD en Leimuiden 000, besloten. 'erder is in overleg met de 'oonwagenbewoners afge- proken dat de autowrakken liet hoger dan vier meter op- estapeld mogen worden. Een n ander kwam aan de orde adat de woonwagenbewoners a een besluit van de gemeen- eraad donderdagavond om de tomen alleen te snoeien, nachts zelf met kettingza- en vijf bomen omver hadden ehaald. De woon wagen bewo- lers klagen al jaren over de rote hoeveelheid pluizen die oor de populieren over het amp worden uitgestrooid. ,Wij zijn dolgelukkig dat er •indelijk een einde aan de luizenplaag is gekomen. Een ■norme opluchting", aldus me- /rouw Van Veen van het woonwagenkamp die zegt al tes jaar te strijden voor het ooien van de populieren. „We cunnen elke zomer vier we ten lang niet buiten zitten, liet buiten eten en drinken, ve houden de ramen dag en ïacht dicht en kunnen de was De kinderen van het Leimuidense woonwagenkamp vieren feest: zij hebben de strijd van de populieren ge wonnen. p0T0 W|M van N0QRT JEGSTGEEST Na een hef- tige achtervolging is gister- ivond kort na negen uur een mtodief gegrepen op de rijks weg A44 ter hoogte van Oegst- [eest. De man had in Delft net roertuig gestolen en werd in iet centrum van Den Haag ge- lignaleerd. In Den Haag begon le achtervolging die via de tijksstraatweg in Wassenaar indigde op de snelweg bij legstgeest toen de autodief de nacht over het stuur verloor in van het talud reed. In Den laag was al een surveillance- vagen van de Haagse politie iks beschadigd geraakt. Aan de achtervolging werd deelge- ïomen door zeker zeven poli- ieauto's van de korpsen Den Haag, Wassenaar en de rijks politie. niet buiten hangen. Alles van wege de pluizen", vertelt de woonwagenbewoonster die er aan toevoegt al dagen niet ge geten en geslapen te hebben van de zenuwen. Het voor naamste bezwaar is echter dat twee kinderen die in het kamp wonen aan astma lijden. „Van die pluizen krijgen ze het enorm benauwd. De andere kinderen krijgen er ook bultjes van. Soms krabben ze die tot bloedens toe open". Storm 's Winters doen de bewoners van het kamp aan de Raad huislaan geen oog dicht wan neer het stormt. „Afgelopen seizoen kwam er tijdens een storm een stuk boom op mijn dak. De schade moest ik zelf betalen. Ik zit nog steeds in de schuld voor het repareren van een ruit met dubbel glas, waar een halve boom door heen is gewaaid", noemt mevrouw Van Veen enkele van de ge vallen van stormschade waar de vier wagens geregeld mee te maken hebben. Donderdagavond was er een extra vergadering van de raad Leimuiden bijeengeroepen, omdat de fractie van het CDA zich niet kon vinden in de uit voering van het raadsbesluit dat vorige week over de kwes tie werd genomen. Volgens de fractievoorzitter van het CDA, de heer H.J. Kok, was er be sloten alleen te snoeien, omdat kappen te ingrijpend was voor de omwonenden. Toen Kok dinsdagochtend bleek dat er niet gesnoeid, maar gerooid werd, verweet het CDA-raads- lid burgemeester Boelen eigenmachtig optreden omdat hij op eigen houtje de bomen liet rooien, volgens de wens van de woonwagenbewoners. Kok verzocht daarop om een extra raadsvergadering. Na afloop daarvan werd het voorstel van het CDA om de bomen alleen te snoeien aan genomen. De woonwagenbe woners verlieten daarop woe dend de raadszaal en besloten het recht in eigen hand te ne men. 's Nachts werden vijf po pulieren omgezaagd die de toe gangsweg naar het kamp blok keerden. Vijfentwintig politie agenten, afkomstig uit Voor schoten, Katwijk, Lisse, Hille- gom, Sassenheim, Nieuwkoop en Hazerswoude, werden op geroepen om in te grijpen wanneer dat nodig was. Uren later lukte het burgemeester Boelen de gemoederen te be daren. Hij kreeg de heer Lug- ters, één van de bewoners die de kettingzaag ter hand had genomen, zover dat hij stopte met kappen. Deze zei echter wel dat hij de volgende och tend zou doorgaan met zagen. Op verzoek van de districts commandant van politie is het seniorenconvent (fractievoor zitters en college) gisteroch tend om de tafel gaan zitten om te kijken met welke oplos sing de rust hersteld zou kun nen worden. Besloten werd de bomen toch te kappen. Daar is gisterochtend meteen een be gin mee gemaakt. De kosten van het wegheden van de door de bewoners omgekapte bo men, worden op hen verhaald. Overigens bleek dat de omver gehaalde bomen van binnen geheel verrot waren. Volgens de woonwagenbewoners was al eerder door een boomchi rurg geconstateerd dat de bo men ziek waren. Op een persconferentie zette het seniorenconvent gister middag zijn beweegredenen uiteen. „Wij hebben de rust in het dorp willen herstellen en daar zijn wij in geslaagd", al dus burgemeester Boelen. „In het belang van de woonwa genbewoners en de omwonen den hebben wij deze oplossing genomen", voegde CDA-frac- tie-voorzitter Kok daaraan toe. „Het is weliswaar niet in over eenstemming met het raadsbe sluit, maar wij wilden zoeken naar een situatie waarin de be langen van de bewoners en de omwonenden zo optimaal mo gelijk behartigd werden. Dat gaf de doorslag. Dat de proble men zo hoog op zouden lopen, dat hadden wij niet overzien", gaf Kok toe. „Wij moeten uit eindelijk denken om de leef baarheid in het dorp. Het al ternatief van deze beslissing, is een soort constante oorlog en dat willen wij niet. Wij betreu ren dit wel, maar het is nu be langrijker om de spanning weg te nemen". Uiterste „Als zo niet besloten was, was het leed niet te overzien ge weest", aldus mevrouw Van Veen. „Wij waren tot het ui terste gedreven. Dan waren we gewoon zelf met kappen doorgegaan. Donderdagnacht hebben we A gezegd; we zou den zeker ook B gezegd heb ben. Dan waren alle bomen omgegaan". De woonwagenbe woners zeggen zich verder ontzettend kwaad te hebben gemaakt over de reacties van de omwonenden van het kamp aan de Raadhuislaan. „Het halve dorp stond te schreeu wen dat het weer die a-sociale woonwagenbewoners waren die voor moeilijkheden zorgen en het recht in eigen hand ne men. Ze beseffen niet hoeveel overlast wij van die bomen hebben. Zij zitten er niet mee, maar wij worden er helemaal gek van". JEANNETTE SCHREUDER Burgemeester J.M. Bonnike (I.) verzorgde gister middag de offi ciële opening van de museumboer derij. Hij werd daarbij geassis teerd door leden van het genoot schap in histori sche kledij. De museumboerderij is sinds gisteren ook een collectie keramiek rijker. Het kostbare aardewerk werd geschonken het 75-jarige bedrijf Putman uit Noordwijk. FOTO WIM VAN NOORT DUBBEL FEEST VOOR JARIG GENOOTSCHAP OUD NOORDWIJK NOORDWIJK Na tien maanden in de steigers te heb ben gestaan, is de museum boerderij van het Genootschap Oud Noordwijk (GON) aan het Jan Kroonsplein weer open voor het publiek. De oude duinboerderij werd grondig gerestaureerd en zoveel moge lijk in de oorspronkelijke staat teruggebracht. Het is overi gens dubbel feest voor het GON. Het genootschap bestaat 25 jaar. Volgens conservator Ad Weel- en en bestuurslid Karei Kok is tijdens de restauratie vrijwel geen steen op de andere geble ven. „Door de jaren heen heb ben wij wel regelmatig onder houd gepleegd en hier en daar het allemodigste opgeknapt, maar om het gebouwtje voor de ondergang te behoeden was een rigoureuze restauratie be slist noodzakelijk", aldus Kok. Tijdens de werkzaamheden werd ontdekt dat het voorste gedeelte van de boerderij on geveer 400 jaar oud moet zijn. Ruim 300 jaar lang moet dit gedeelte een eenvoudige vis serswoning zijn geweest. Pas in 1880 werd er door Jan Heus een boerderij van gemaakt. Aan het oorspronkelijke woonhuis werd toen een koes tal toegevoegd en ernaast kwa men een wagenschuur en pin- kenstal met hooiberg op het erf. Het meest ingrijpende tij dens de hele verbouwing was het omhoog brengen van de dakconstructie. Het Mansarde- dak werd veranderd in een puntdak, zoals het rond 1800 geweest moet zijn en de gehele constructie werd een flink aantal centimeters verhoogd zodat nietmand zijn hoofd meer hoeft te stoten. Gevel Een ander belangrijk punt was het rechtzetten van de voorge vel die zeker veertig centime ter uit het lood stond. Twee symetrische ramen en een centrale deur sieren nu de voorgevel. Plaats voor luiken was er volgens Kok helaas niet meer, hoewel deze er vroeger wel geweest moeten zijn. De entree is geheel gemo derniseerd. Niet alleen een §lazen windsluis werd aange- racht maar ook een balie met een tv-monitor. Via een geslo ten televisie-circuit worden zo de bewegingen van de mu seum-bezoekers in de gaten gehouden. De gang naar het achterhuis is verdwenen, evenals de wel erg smalle trap naar de bovenver dieping. Op die plek is nu een nagebouwde kelder. In de keuken en op het buitenplaats je zijn de oude waterpompen weer in ere hersteld. Het wa ter wordt via een vernuftig sy steem opgepompt en is afkom stig van regenwater uit de dakgoten. Ook de grote open schouw, zoals die er vroeger geweest moet zijn, is in de oude keukenruimte opnieuw aangebracht. Alle tegels op de vloeren op de benedenverdie ping zijn oude exemplaren en dat vervolmaakt de nostalgi sche sfeer die er heerst Op zolder zijn de veranderin gen het meest in het oog sprin gend. Op dubbele draaipane- len worden foto's tentoonge steld. De eerste foto-expositie heeft als onderwerp „Uw voorouders". Het is de bedoe ling dat deze exposities regel matig worden gewisseld, zodat het ook voor Noordwijkers aantrekkelijk blijft het meu- seum regelmatig met een be zoek te vereren. Geheel nieuw op zolder zijn de vitrines met antiek keramiek. Het aarde werk is afkomstig van twee Noordwijkse pottenbakkerijen. Keramiekfabriek Zuring werd in 1927 opgericht aan het Cleypad en de Kroon was van 1906 tot 1910 .gevestigd aan de Douzastraat. Het ligt volgens Kok in de bedoeling die col lectie echt Noordwijks aarde werk in de toekomst uit te breiden. De vier vazen die nu worden geëxposeerd zijn ter beschikking gesteld door een inwoner van Noordwijk. Nieuw is ook het diorama, ge schilderd door Kok, met daar voor in echt duinzand tentoon gestelde voorwerpen, zoals modellen van bomschepen en allerlei attributen die bij het strand hoorden. De opzet van het museum Oud Noordwijk blijft ongewijzigd. Dat wil zeggen dat slechts zeer weinig en dan nog uitsluitend zeer waardevolle voorwerpen achter glas te bezichtigen zijn. De rest van de collectie „oud heden" kan door de bezoekers van zeer dichtbij bekeken worden en zelfs worden aan geraakt. De open manier van presenteren heeft echter door de jaren heen veel bewonde ring geoogst bij museumbezoe kers. Dat is ook een van de re denen waarom men op dezelf de voet wil doorgaan. Overi gens wil men op den duur naar achteren toe verder uit breiden. Dat is volgens het ge nootschap beslist noodzakelijk omdat men nog steeds niet over voldoende ruimte be schikt om de grote collectie! oude en antieke voorwerpen uit Noordwijks verleden een Êassend plekje te geven, ie restauratie heeft ongeveer 600.000 gulden gekost, 120.000 gulden meer dan aanvankelijk was geraamd. Een groot deel van de kosten zijn voor reke ning van het Rijk, omdat de museumboerderij onder Monu mentenzorg valt. De rest van het geld kwam van de ge meente Noordwijk en het GON. Het GON bracht onder het motto „een ton voor het GON" met diverse acties geld bij elkaar. Het Genootschap Oud Noord wijk, die de oude boerderij huurt van de Stichting met de zelfde naam, begon in 1952 met 37 leden. Dit jaar hoopt het jubilerende GON het 2500ste lid te kunnen verwel komen. Ter gelegenheid van de officiële heropening krijgt de Noordwijkse schooljeugd bouwplaten van de duinboer derij, zoals hij er in zijn huidi ge opgeknapte staat uitziet. MARIJKE DEN HOLLAN DER Leiden, waardoor uitge maakt is, dat het bekende putje te midden van de absis der vroegere kerk gelegen is, ontsprongen op de plek, waar eens de H.Adelbertus begraven werd, heeft de be- devaarstplaats nog aan be langstelling gewonnen". Voorts werden zowel in Den Haag als Rotterdam „Room- sche Landdagen" gehouden, die „ontzaglijke menschen- menigten trokken". Dat wa ren dagen met veel „verkie- zingsredenaars". De „Scherts": „Toen de Duitsche dichter Börne 20 jaar oud was, bevond hij zich eens in een kring van disputeerenden en werd te gen wil en dank in 't ge sprek getrokken. Een ver waand heer, die zijn onge rijmde meening met warmte verdedigde, voegde den jon gen Börne, die 't gewaagd had hem tegen te spreken, toe: „Jij, jongmensch, durft me tegenspreken? Op uw leeftijd was ik in die zaken nog een ezel!" „Dan hebt ge u bijzonder goed geconser veerd", antwoordde Börne en keerde hem den rug toe". Maar het mooiste komt nog. Het Zondagsblad richtte zich tot het legioen der Langsla pers: „Langslapers zijn door gaans vakerig 's morgens, loom door den dag, vadsig des avonds, vlijtig en opge wekt aan tafel hetzij daar aan wordt gepeuzeld of ge beuzeld. Wat neeft van zul ke lui de maatschappij te wachten? Zeker, het kost soms moeite, vooral in 't gure jaargetij, vóór dag en dauw de warme peluw te verlaten, doch zou men den nieuwen levensdag, ons we derom geschonken, beter kunnen beginnen dan met een overwinning, op zinge not bevochten?" Onder redactie van Ton Pieters. „o, moeder, kijk 's wat 'n rare man! Die gaat op 't trottoir zitten praten tegen 'n banaan- schil!" ST.ADELBERTUS: „Het klokje, dat onlangs door den Abt werd gewijd en op den patroonsdag voor 't eerst klepte om de bede vaartgangers saèm te roepen". Het doet mij steeds veel ge noegen als ik uit die oude Geïllustreerde Zondagsbla den weer eens een gedicht van de 19e eeuwse Neder landse volksdichter dr.Jan Pieter Heije kan citeren. Zo als ook nu weer, uit het Zondagsblad van zaterdag 4 juli 1925. Hier liet men de oude bard het boeiend ver schijnsel van de regenboog bezingen: poëet Kumps Felix ervan brouwde. Een exerpt uit een gedicht over Zomer. Ook onder het hoofdstuk „Ernst": „Uit de witte wegen Laait mij de hitte tegen Van het Zomerveld, Waar de men- schen, waar de dieren Vluchten 't roekelooze vie ren Van het zongeweld. In het golvend koren Laat zich suizend hooren 't Zach te windgezucht. Wijl 'k geen vogel hoore fluiten, dan de leeuwrik, die te tuiten Hangt in gouden lucht. Ruik de zoete aromen, Die van 't hooiveld stroomen In mijn greet'ge borst. Wijl de vlakte bontgekleurd, Met haar zoetigheid doorgeurd, Laaft mijn geurendorst Zo'n zomer kan ik mij nau welijks meer voorstellen. Maar je bent dichter of je bent 't niet. Waar we ons verder ook aan vergapen j kunnen zijn de prijzen die gegeven werden aan goede oplossers van „Prijsrebus 65", zoals daar waren: „een fraai beeldwerk (Beetho- ROMEO EN JULIA: „Ach, dit komt bij zeer verschillende men- schen op verschillende leeftijden en in verschillende milieus voor". ven)", een courantenhanger, een borstelgarnituur, een toiletgarnituur, een luxe klokje, een luxe beeldje, een taartschep, een luxe zakmes, een pijpenrekje, een asch- bak, een borduurschaartje en een tabakspijp". Verder werden in die zo merse junidagen van 1925 allerlei vrome activiteiten ondernomen, zoals de Bede vaart naar de put van St.A- delbertus te Egmond: „Ve len trokken ter bedevaart naar den historischen akker, waar eens de kerk van den Kennemer geloofsprediker stond. Door de jongste on derzoekingen van Dr.J.H.Holwerda, directeur van het Rijksmuseum te „Wie er schreien moge of zuchten, Heffe in 't leed den blik omhoog; Tusschen drei gende onweersluchten Blinkt de heldre Regenboog. Waar die stralenkrans ver schenen, Zoo de storm niet had gewoed?... Regendrup pels, zonnegloed, Innig moet fij u vereenen, Eer ons oog ien glans begroet Buigt uw hart dan onder 't lijden, Heeft de smart uw oog bezwaard, Denk: „geen vrede zonder strijden, En geen Hemel zonder Aard!" Regendruppels... zonneglan sen... Smelten in dien vrede- boog: Droeven! heft den blik omhóóg; Tot de zon van rei ner transen In uw tranen spieglen moog!" ROODBAARD: „Frederik I, Barbarossa, Roomsch (Duitsch) keizer, eerste keizer uit het Huis der Hohenstaufen. Hij werd omstreeks 1123 ge boren en voerde een waar krijgsmansbestaan, met een voor niets terugdeinzende heerschzucht. Hij stierf tijdens den Derden Kruistocht in 1190". Mooi hoor, Jan Pieter kon er wat van, al moet je er soms even fiks bij nadenken of je het allemaal wel zo be grepen hebt. Toch weer heel anders dan wat een zekere

Leidse Courant | 1987 | | pagina 11