Euthanasie is niet nodig' r ,i ii riMriMmn m hipt nnmcr" Hogere inkomsten voor EDCS Radikaal feminisme en levenshouding Maria grootst mogelijke tegenstelling CeidóeSoiwcmtli 3 kerk wereld >weer brieven I lezers Zorgen over voorzitterschap parochiebesturen GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CeübeSou/ifmt Mgr. Bar leidt herdenking Martelaren van Gorcum Verbranding pornografie verboden h^ranmiiiiffEni ENGELS VERPLEEGHUIS ONTVANGT NEDERLANDSE ARTSEN Derksen begint katholiek familieblad KARDINAAL SIMONIS IN ARTIKEL: Misbruik van macht In de huidige strijd met de ziekenfondsen gaat het om e deel van dit inkomen, dat volgens de ziekenfondsen to jaarlijks op 200 miljoen uitkomt: de doorberekening van praktijkkosten. Die maken zo'n veertig procent uit van el rekening die een specialist uitschrijft. Dat leidt ertoe dat een specialist veel verrichtingen doet en abnormaal lau werkweken maakt, de praktijkkosten veel hoger uitvall dan aannemelijk kan worden geacht. Volgens berekening van de Landelijke Specialisten Vereniging komen die kost op 130.000 gulden, volgens de fondsen zijn de werkelijke ten 50.000 gulden per praktijk. Een verschil waarover b een robbertje geknokt mag worden. 1 1 b il VRIJDAG 3 JULI 1987PAGINj! BRIELLE De herdenking van de Martelaren van Gorcum in het bedevaartsoord Brielle zal dit jaar worden gelei'd door mgr. R.Ph. Bar. bisschop van Rotterdam. De herdenking vindt plaats op het Martelveld achter de bede vaartskerk tijdens eucharistievieringen op zaterdag 4 juli en donderdag 9 juli. Zaterdag is het de dag van de nationale bede vaart. De eucharistieviering is dan om 11.00 uur. Op de eigen lijke sterfdag, 9 juli, begint de viering om 19.30 uur. Op het Martelveld vonden op 9 juli 1572 negentien priesters en religieuzen door ophanging de dood nadat ze gemarteld waren om hun geloof in de eucharistie en het primaatschap van de paus, als zichtbaar hoofd van de Kerk. Alle slachtoffers, die voor het merendeel werkzaam waren in Gorcum en omgeving, werden in 1867 heilig verklaard door paus Pius IX. Behalve als de Martelaren van Gorcum zijn zij ook bekend als de H.H. Ni- colaas Pieck en Gezellen, omdat de meesten van hen francis caanse ordebroeders waren van de plaatselijke kloosteroverste Pieck. Na een tijd van afnemende aantallen bedevaartsgangers is de laatste jaren weer een groei waar te nemen, met name van mensen uit plaatsen waar de martelaren vandaan kwamen, en uit parochies in Nederland die naar hen zijn genoemd. De be devaartskerk en het daarbij behorende Martelveld worden als nationaal heiligdom in stand gehouden en beheerd door het bisdom Rotterdam. Men struikelt niet over een berg, maar over een steen Indiaas spreekwoord VEENENDAAL Op grond van de Veenen daalse Algemene Politie Verordening (APV) wordt het L.P. Dorenbos verboden om zijn selectie pornografische lectuur komende zaterdag te verbranden op de Markt. Dat heeft hij gisteren te verstaan gekregen in een onderhoud op het ge meentehuis met loco- burgemeester Vrieling en hoofdinspecteur Ver- weij van het plaatselijke politiekorps. Dorenbos heeft onmiddellijk een nieuwe actie aangekon digd. In de loop van de vol gende week wil hij een aan tal pornobladen die door de papierversnipperaar zijn ge gaan bij de Veenendaalse dienst gemeentewerken aan bieden. Bedoeling is dat het papier wordt afgevoerd naar de Afvalverwerking Rijn mond. De christelijke actievoerder heeft de loco-burgemeester gevraagd om komende zater dag op de Markt enkele hon derden pamfletten uit te de len met daarop de lijst met winkels waar volgens Doren bos in Veenendaal pornogra fische lectuur wordt ver kocht. Het college van B en W heeft over dat verzoek donderdagmiddag over ver gaderd. Het ziet er naar uit dat voor de uitdeelactie wel toestemming wordt gegeven. In de Veenendaalse APV staat dat het verboden is om op of aan de openbare weg een vuurtje te stoken. Het overleg tussen de plaatselijke autoriteiten en Dorenbos heeft een klein half uur in beslag genomen. Nederlandse Hervormde Kerk: Beroepen te Ouderkerk aan den Amstel F. Houwert te Pijnacker. Gereformeerde Kerken Beroepen te Heem se t.b.v. ver pleeghuis Clara Feyoena te Harden- berg, J. Popping te Heerde, die dit beroep heeft aangenomen. Gereformeerde Kerken vrijge maakt Bedankt voor Drachten-Noord P. Groenenberg te Amersfoort-West. LONDEN Euthanasie op aids- of kankerpatiën ten is niet nodig en wordt door de direct be trokkenen ook niet ge vraagd, wanneer er maar voldoende aandacht wordt gegeven aan ter minale zorg en pijnbe strijding. Dat is de mening van dr. J.F. Hanratty, medisch directeur van het groot ste verpleeghuis voor stervensbegeleiding in Engeland. In september wordt in het St. Joseph's Hospice in Hackney (Londen) een „anti-euthana- sie-conferentie" gehouden, waar Hanratty zijn standpunt zal uiteenzetten voor een groep Nederlandse artsen. Directe aanleiding voor de conferentie was de uitlating van de Rijswijkse anesthesist dr. P. Admiraal dat in Neder land per jaar 6000 gevallen van euthanasie voorkomen. Aanvankelijk zou de confe rentie eind vorige maand worden gehouden, maar de Koninklijke Nederlandse Maatschappij ter Bevordering van de Geneeskunde, die ook was uitgenodigd, vond de voorbereidingstijd te kort. De conferentie staat onder auspi ciën van The Universe, het grootste katholieke week blad, en het Linacre Centre, dat zich in opdracht van de RK bisschoppenconferenite van Engeland en Wales'be zighoudt met de medische ethiek. Hanratty wil zijn Nederland se collega's op het hart bin den dat er voor het zijns in ziens slechte middel euthana sie voldoende alternatieven bestaan. Terminale patiënten worden in het St. Joseph's Hospice vrijgehouden van ondragelijke pijn. Dat ge beurt met een speciaal appa raat, waarmee de patiënt re gelmatig kleine doses medi cijn krijgt toegediend. Verder ontvangt de patiënt intensie ve aandacht van verpleeg kundigen en sociale werkers. Aan zijn wensen wordt zo veel mogelijk tegemoet geko men. Hij wordt niet alleen verpleegd, maar ook geacti veerd. Dr. Hanratty: „We willen dat de mensen leven tot ze ster ven. Dat is iets anders dan bestaan tot ze sterven. Een stervende patiënt is nog een levende persoon. Zijn tijd is beperkt, maar dat geldt voor ieder mens. Een patiënt met een vorm van gevorderde kanker kan, als je zijn pijn en stress hebt weggenomen, ac tief zijn met dingen waar hij zijn hele leven nog niet aan toegekomen is". In het St Joseph's Hospice wordt aan zo'n zeshonderd personen per jaar terminale hulp gegeven. Een speciale afdeling houdt zich bezig met thuiszorg, die 24 uur per dag beschikbaar is. In de huidige Nederlandse si tuatie zou hospice-hulpverle- ning niet kunnen functione ren, meent Hanratty. Daar voor is in de meeste zieken huizen het personeelsbestand te beperkt. De bezuinigingen in de Nederlandse gezonds- heidszorg zullen er zelfs toe leiden, dat de vraag naar euthanasie eerder toe- dan afneemt. Een hospice ontvangt van de overheid vijftig a zestig pro cent van het geld dat voor de verzorging nodig is. Dat is het bedrag dat de overheid ook kwijt is voor een norma le ziekenhuisopname. De hospices werven de rest van het benodigde geld via lief dadigheidscomités, giften van kerken en legaten. Het aan tal patiënten is ongeveer ge lijk aan het aantal perso neelsleden. EINDHOVEN De Stich ting Getuigenis van Gods Liefde gaat binnenkort een nieuw katholiek familieblad uitgeven. Dat heeft een woordvoerder van de stich ting vandaag bevestigd. De behoudende rooms-katho- lieke stichting geeft al jaren het blad Getuigenis van Gods Liefde uit, maar de woord voerder omschreef dat als „een intern bulletin en niet te vergelijken met het nieu we familieblad". De woord voerder zei dat uit een marktonderzoek is gebleken dat er een markt is voor het nieuwe familieblad. Deze week riep de stichting via een advertentie van het personeelskeuzebureau Van Overveld B.V. in Eindhoven belangstellende journalisten op te solliciteren. In de advertentie staat dat het familieblad „bestemd voor iedereen die zich ver bonden voelt met wat er dichtbij en veraf in de we reld gebeurt. De redactionele inhoud zal getuigen van en gagement. Het blad zal open staan voor alle positieve waarden. De mens en de kwaliteit van het bestaan worden centraal gesteld met als grondslag de katholieke levensbeschouwing." Directeur van de Stichting Getuigenis van Gods Liefde is P. Derksen, in het dage- Piet Derksen Ink Center-pares. Derksen baarde in mei opzien toen hij bekend maakte, uit onvrede met de KRO een nieuwe Rooms-Ka- tholieke Omroep op te willen richten. DEN HAAG In rooms-ka- tholieke parochies is onrust ontstaan over de toekomst van het bestuur van de plaat selijke geloofsgemeenschap. Vooral in parochies waaraan geen priester verbonden is, is men bezorgd over de gevol gen van de maatregel dat al leen een priester voorzitter kan zijn van het beleidsor gaan van de parochie. Ge vreesd wordt dat een priester van buiten de pariochie de voorzittershamer overneemt van de leek die nu voorzitter is van het parochiebestuur. Dat bleek op de laatstgehou- GENEVE De oecumeni sche ontwikkelingscoöperatie EDCS leed in 1986 door de dalende koers van de dollar een verlies van ruim 2 mil joen gulden. De bedrijfsresul taten waren echter positief door hogere inkomsten en la gere kosten. De EDCS leent tegen gunstige rentatieven geld aan kleinschalige ont- wikkelingsprojekten in de derde wereld. In 1986 werden 19 nieuwe projecten goedgekeurd voor een totaal bedrag van bijna 10 miljoen gulden. In het eer ste halfjaar van 1987 werden daar nog 10 nieuwe projecten aan toegevoegd. Bovendien kregen drie projecten een aanvullende lening. Daar voor werd 6,5 miljoen gulden uitgetrokken, waarmee het totaal aan projecten toegewe zen bedrag steeg tot boven de 50 procent van het ingelegde kapitaal. Het aantal steunverenigingen voor EDCS in Europa groeit. In België zijn de juridische problemen opgelost. Ook in Oostenrijk, Italië, Groot-Brit- tannië en Ierland wordt ge werkt aan de oprichtipg van steunverenigingen. Het be lang van het werk van de steunverenigingen blijkt wel uit het feit dat het in de eer ste helft van 1987 bij EDCS nieuw ingelegde kapitaal voor 90 procent afkomstig was van steunverenigingen. UTRECHT Tussen ra dikaal feministische stro mingen en de levenshou ding van Maria lijkt geen grotere tegenstelling denkbaar. Het sleutel woord van Maria's le venshouding is beschik baarheid in geloofsge hoorzaamheid. Radikaal feminisme wordt geken merkt door zelfbepaling in eigenmachtigheid. Dat schrijft kardinaal dr. A.J. Simonis, aartsbisschop van Utrecht, in de Duitstalige weekeditie van de „Osserva- tore Romano". De tekst van het artikel, getiteld „Maria en het feminisme", wordt terzelfdertijd in het Neder lands gepubliceerd in „1-2-1", het informatiebulletin van het R.K. Kerkgenootschap in Nederland. Simonis maakt in het artikel onderscheid tussen emanci patie en feminisme. Het eer ste is noodzakelijk- „Toegege ven moet worden dat in de geschiedenis, ook in de kerk geschiedenis, perioden zijn aan te wijzen waarin de vrouw werd achtergesteld, zelfs geminacht. Een even wichtig emancipatieproces is dan ook positief te waarde ren. Het is heilzaam in zover re het de juiste ordening tus sen man en vrouw beoogt te bevorderen Feminisme daarentegen be staat wel degelijk ook als een ideologie die geen genoegen lijkt te nemen met het berei- Kardinaal Simonis ken van het evenwicht tus sen man en vrouw. In die zin lijkt feminisme te beginnen waar emancipatie ophoudt. Zonder twijfel, zo schrijft Si monis, zijn er gematigde vor men van feminisme te onder kennen. „Radikale feminis ten strijden voor bevrijding van afhankelijkheidsrelaties tussen man en vrouw, zowel seksueel als financieel." Ra dikaal feminisme draagt ken merken in zich van een revo lutionaire ideologie, verwant aan andere actuele bevrij dingsideologieën. Vergoddelijking De feministische theologie kent tendenzen die met het feminisme overeenkomen. Er zijn gematigde feministische theologische stromingen die een aanvullende betekenis hebben voor de theologie en die bepaalde facetten van FOTO:DIJKSTRA Maria belichten die vroeger minder benadrukt werden. Er zijn in deze theologie ook radikale stromingen die ten deren naar onderwaardering van het mannelijke en op waardering van het vrouwe lijke door feminisering van God en zelfs vergoddelijking van het vrouwelijke. De innerlijke houding van de radikaal feministische stro ming en de levenshoudsing van Maria zijn diametraal verschillend. Maria is de ge hoorzame: „Mii geschiede naar Uw Woord". Deze be schikbaarheid maakt haar tot „instrument" bij de bevrij ding van de mensheid uit de slavernij van de zonde. Radi kaal feminisme vecht voor de bevrijding van de mens heid uit de „slavernij van het patriarchaat". Maria is de zorgzame met aandacht voor anderen. Ra dikaal feminisme vecht voor zelfontplooiing, zelfrealisatie in een op eigen zaak betrok ken zin. Evenwichtige eman cipatie moet het hier afleg gen tegen vrouwelijke ver zelfstandiging waardoor menselijke oer-relaties hu welijks- en gezinsleven dreigen te worden bescha digd. Maria is de dienende tot on der het kruis toe. Zo wordt zij de moeder van de „Kerk in haar oorsprong" en is zij gemeenschapsvormend. Ra dikaal feminisme vecht voor autonomie, strijdt tegen ge- zagsnormen en wijst zo nodig leiding van de overheid af als beknottend, aldus het tegen deel bewerkend van opbou wende gemeenschapszin. Op geen enkele wijze kan worden ontkend, aldus Simo nis, dat de onvrede van veel vrouwen een signaal is, dat een gezonde emancipatie een noodzaak is en dat veel man nen schuld treft door zucht tot overheersing, minachting of onderwaardering van de vrouw. „Feminisme echter als radikale ideologie, dat één duivel tracht uit te drijven, dreigt er zeven terug te bren gen." De geschiedenis van het heil is die van een liefdesver- bond. Deze relatie tussen God en het uitverkoren volk wordt in de bijbel omschre ven met het beeld van het huwelijk. God is de trouwe Bruidegom, zijn uitverkoren volk de bruid. Het inzicht dat de gelovigen tegenover God in een ant woord gevende houding staan komt in het Oude Tes tament tot uiting in de figuur van de „Vrouwe Zion" als de verzinnebeelding van het uit verkoren volk. Evenals de kerk in het Nieuwe Testa ment wordt zij gekarakteri seerd als maagd, bruid en moeder. Dit zijn essentiële as- pekten voor de grondhou ding van een geliefde t.a.v. haar Minnaar: maagd in on gerepte liefde, bruid in vurig verlangen naar eenheid maakt haar tot moeder in le venschenkende vruchtbaar heid. Dit alles wordt in de volheid der tijden gerealiseerd in Ma ria van Nazareth. Over Maria is weinig opgetekend, maar de schaarse gegevens zijn fundamenteel. Ze zijn gesi tueerd op de cruciale heils- momenten: het aanvangsuur (Nazareth), het openbarende beginuur (Kana) en het laat ste uur (Golgotha) van Jezus' verlossende leven. Alles wat daarbij aan Maria is geschied, heeft messiaanse en ecclesio- logische betekenis. Maria is niet slechts „sym bool" van de menselijke grondhouding; zij is niet slechts „oerbeeld van de Kerk, het universele heilssa crament. Zij heeft in de con crete situatie van haar leven volledig ingestemd met de wil van God, zo schrijft kar dinaal Simonis. Eind vorig jaar schreef kar dinaal Simonis een artikel over feministische theologie waarvoor hij werd aange klaagd bij de rechter. Het be roep werd overigens niet ont vankelijk verklaard. den vergadering van de Haagse Dekenale Vereniging. De kwestie van het bestuur is actueel geworden nadat een commissie van juristen op grond van het nieuwe Ker kelijk Wetboek heeft gecon cludeerd dat uitsluitend een priester voorzitter kan zijn van het beleidsorgaan van een parochie. Sinds 1979 is er in Nederland de mogelijk heid dat het traditionele kerkbestuur, met de priester als voorzitter en een paro chieraad als adviesorgaan, wordt vervangen door een parochiebestuur met een leek als voorzitter en een paro chievergadering als advise rend lichaam. Deze laatste bestuursvorm kan volgens het Nieuwe Wetboek niet. De Nederlandse bisschoppen hebben besloten dat per 1 ja- nauari 1988 de besturen van de parochies volgens de nieu we richtlijnen moeten zijn sa mengesteld. Behalve de teleurstelling over het terugdraaien van een vaak uitstekend lopende praktijk, bestaat er in paro chies bezorgdheid dat bij ge brek aan een parochie-gees telijke, een priester van bui ten de parochie wordt be noemd als voorzitter. In een dergelijke constructie wordt niet veel heil gezien; het ont breekt de betreffende pries ter aan de noodzakelijke ken nis en vertrouwdheid met de parochie om als voorzitter goed te functioneren, aldus leden van de dekenale vere niging. In het bisdom Rotterdam zal de bestuursvorm in ongeveer tweederde van het aantal pa rochies moeten worden aan gepast. Tomasek wil meer godsdienst vrijheid in Tsjecho- Slowakije PRAAG Het hoofd van katholieke kerk in Tsjecho- Slowakije, kardinaal Franti- sek Tomasek, heeft de autori teiten opgeroepen een einde te maken aan de beperkin gen op de vrije uitoefening van de godsdienst. In een memorandum aan de Tsjechoslowaakse minister voor religieuze aangelegehe- den, Milan Klusak, eist de kardinaal een officiële schei ding tussen kerk en staat. Daarnaast wil Tomasek een radicale verandering in de status van de priesters in Tsjecho-Slowakije. De tekst van het in april gestuurde memorandum is openbaar gemaakt door de dissidente beweging Charta '77. De 86-jarige kardinaal be treurt de discriminatie waar aan gelovigen blootstaan op hun werk en op de scholen. Hij kritiseert de in Tsjecho- Slowakije benodigde toestem ming van de staat voor de uitoefening van het het priesterambt en het verbod op religieuze orden. Verder uitte de kardinaal kritiek op de beperking van het aantal toelatingen tot de twee semi naries in het land. Tenslotte spreekt Tomasek van een „catastrofale situatie" binnen de religieuze, maar door de staat gecontroleerde, pers. Nij BlJ de problemen die patiënten sinds enkele dagen vinden met rekeningen van specialisten speelt op de achl grond de strijd om de macht tussen die specialisten en de kenfondsen. In eenvoudige woorden uitgedrukt gaat het flict om de vraag: mogen ook de fondsen invloed uitoefei op het inkomen van de specialist? «JARENLANG al staan de specialisten onder druk. Hun tus van vrije beroepsbeoefenaars is in het geding nu de zondheidszorg een zaak is geworden die steeds meer milj den opslokt, zowel van particulieren als van de overheid, de pogingen de uit de hand lopende kosten te beteugel gaat het om de ziekenhuisvoorzieningen, de steeds kostba der apparatuur en de honoraria. Die honoraria waren v< de specialisten eigenlijk niet bespreekbaar, maar door de gering is nu een norminkomen vastgesteld en protestact hebben niet mogen baten. De fondsen hebben tot taak de belangen van de bij W aangesloten verzekerden te behartigen. Daarbij behoort o het bewaken van de kosten. Het is begrijpelijk dat de spec listen wantrouwend zijn als fondsmedewerkers zich op h specialistisch terrein aan beoordelingen wagen, maar da valt toch niet aan te ontkomen. De specialisten zullen op h maatschappelijke verantwoordelijkheid moeten worden aa gesproken en hun kosten moeten verduidelijken. Hun w gerachtige houding snijdt nu pijnlijk in eigen vlees. Nu het conflict ertoe heeft geleid dat specialisten en zieke fondsen de rekeningen voor specialistische behandeling nog slechts via de patiënt vereffenen in afwachting v de definitieve vaststelling van de tarieven aan het eind v het jaar is het noodzakelijk dat fondsen en specialist zich aan de afspraken houden die over de betalingswijze z gemaakt. Terecht verweren fondsen en patiënten zich specialisten tegen die afspraken in contante betaling eisen zelfs patiënten die niet over contant geld beschikken n< huis sturen. Een dergelijk misbruik van macht tegeno\ mensen die medische hulp zoeken is verwerpelijk. Het ook zeker het begrip voor de zaak van de specialisten n vergroten. KUb van Jcenh afdel olog leef irel h igir eg< Zonnig DE BILT (KNMI) De ko mende dagen doet het weer zomers aan. Er is volop zon en er staat niet al te veel wind. De temperaturen, die morgen plaatselijk in het binnenland al tot 25 graden of iets hoger oplopen, bereiken zondag op veel plaatsen zomerse waar den: tot 30 graden. Het droge en zonnige weer hangt samen met een hogedrukgebied bo ven Denemarken en de Noordzee. Het houdt zaterdag boven onze omgeving een noordoostelijke wind in stand. In de loop van het weekeinde draait de wind naar' oost, waarna de temperaturen ver der omhoog kunnen. Na het weekeinde is er kans op een enkele onweersbui. Na dins dag zakt de temperatuur wat, maar de maxima handhaven zich boven normaal. Weersvooruitzichten voor de Europese landen, geldig voor zaterdag en zondag: Zuid-Scandinavië: Wolkenvel den maar ook zonnige perio den en in west-Noorwegen een kleine kans op wat regen. Middagtemperatuur van 15 graden in west-Noorwegen tot ongeveer 22 graden elders. Denemarken: Zonnige perio den en droog. Middagtempera tuur ongeveer 20 graden. Benelux, Duitsland, Noord- FrankrijkZonnig en droog. Middagtemperaturen ongeveer 25 graden. Zuid-FrankrijkZonnig en droog. Middagtemperaturen ongeveer 28 graden. EngelandZonnig en droog. Middagtemperaturen van 20 graden in het noorden tot 25 graden in het zuidoosten. Ierland en Schotland: Wolken velden maar ook perioden met zon vooral in de westelijke ge bieden kleine kans op wat re gen. Middagtemperaturen on geveer 18 graden. Spanje en Portugal: Zonnig maar vooral 's middags en 's avonds ook een kans op een regen of onweersbui. Middag temperaturen van 25 graden in het noordwesten tot circa 35 graden plaatselijk in het bin nenland. Italië, Joegoslavische kust: Zonnig maar vooral 's mid dags en 's avonds ook kans op een verspreide regen of on weersbui. Middagtemperatu ren ongeveer 30 graden. Alpenlanden: Zonnige perio den en een afnemende kans op een regen of onweersbui. Mid dagtemperaturen ongeveer 25 graden. WEERRAPPORT HEDENMORGEN Weer Max Min Amsterdam l.bew 20 9 De Bilt hbew. 21 10 Eelde onbew 21 8 Eindhoven onbew 21 11 Den Helder zwbew 19 14 Rotterdam 19 9 Twente 21 10 Vlissingen l.bew. 20 13 Zd Limburg 21 12 Aberdeen l.bew 17 11 31 22 Barcelona 28 18 Berlijn 23 13 Bordeaux 30 20 Brussel onbew. 22 12 Dublin zwbew. 17 10 Frankfort l.bew. 25 16 Genève 28 18 Helsinki 19 10 Innsbruck 28 16 Klagenfurt 30 18 Kopenhagen 20 10 Lissabon 33 18 Locarno lbew 30 18 Londen onbew. 22 13 Luxemburg hbew 22 14 Madrid onbew 35 17 Malaga onbew. 28 19 Mallorca 32 16 Malta 31 22 Moskou 26 15 Munchen zw.bew. 25 16 Nice onbew 29 23 Oslo regenbui 22 1 Parijs onbew 24 13 Rome onbew. 28 19 Split onbew 30 19 Stockholm onbew. 21 9 Warschau hbew 21 14 Wenen 27 16 Zurich zwbew 26 19 Casablanca zw.bew. 29 21 Cyprus onbew. 29 22 Istanbul onbew 29 20 Las Pal mas 27 20 Beiroet Tel-Aviv lbew 29 0 3neven graag kort en uidelijk geschreven. De edactie behoudt zich et" recht voor ingezon- en stukken te bekorten Mondriaan virus Het Museumaankoopbeleid i k voor een vakman al moeilijl te begrijpen, laat staan dat ee t, leek er iets van snapt. In mi; ogen prevaleren daarbij poli tieke overwegingen boven ai j tistieke of zakelijke redenerid f gen. Nu het Haags Gemeenti museum van Mondriaan ond* meer een schetsboek hee| e aangekocht, kan de vraa worden gesteld waarom de gf 1 meente Den Haag die ander. half miljoen niet spendeer c voor het vergroten van expos tieruimten voor duizenden e nog eens duizenden kunsl ken, die nooit getoond woi en in de kelders op zijn figuurlijk vèrschimmeli Trouwens: hoe exposeer je ee daglichtgevoelig schetsboel permanent voor het publiek De enige, die zich profileert e hierdoor op de voorgror» treedt is de waarnemend c recteur, die ook onvervangbi re kunst de wereld rondstuur als of er geen risico aan is ve: bonden. Hans M. Cramer, DEN HAAG.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2