roeristische zomermarkten n Noordwijk van de baan „Als paalzitter ko je nog eens ergens PvdA Rijnsburg bezorgd over Shell-laboratorium Geen rijksbijdrage voor bewoners Molenwijk-Noord EaidóaQounant Noordwijk soepeler met hondenbelasting TOL: toeristenbelasting voor promotie Langeveld INKELIERS WEIGEREN GEMEENTELIJKE HEFFING TE BETALEN oningen p hoek van SïÖoorneslaan Tuinfeest bij Huize Ag nes NA^f] NAAIDEN OMGEVING VRIJDAG 3IULI1987PAGINA 15 [JNA TWEE MILJOEN KORT IN KATWIJK TWIJK De gemeente Katwijk moet een bedrag 1,8 miljoen op tafel krijgen om de nieuwe begro- sluitend te krijgen. In de komende weken zal in raadscommissies een pakket maatregelen worden Itgesteld om dit tekort te dekken. Volgens wethou- J. van der Plas wordt in eerste instantie gedacht i het gebruiken van de reserves van de gemeente twijk en het opschuiven van gemeentelijke inves- ngen. Verder zal moeten worden bezuinigd en rden de belastingen verhoogd. Op welke sectoren cies zal worden bezuinigd kon de wethouder gis- ivond nog niet zeggen. „Het is mogelijk dat bij imige investeringen te ruim is geraamd. Misschien we daar iets aan kunnen doen", aldus Van der s. Het tekort is ontstaan door de verminderde sbijdrage aan de gemeente. Katwijk loopt verder 1 geld mis door de verkoop van de nutsbedrijven, leverde de gemeente jaarlijks twee miljoen op. WD Warmond wil verlaging van belastingdruk WARMOND De belastingdruk voor de Warmondse burgers mag niet toenemen. Indien mogelijk zou de belastingdruk zelfs minder moeten worden. Dat liet VVD-raadslid De Vos gister avond weten bij de behandeling van de „voorjaarsnota". Wet houder Van Schagen stelde echter in het vooruitzicht dat de tij delijke lastenverlichting voor eigenaren van onroerend goed wellicht in 1988 teruggedraaid zal worden. Tijdens de rondvraag stelde de heer Schavemaker (PW) vragen omtrent het kappen van een vijftal populieren aan de Scheepmakersdam. Aan de be woners daar zou zijn toegezegd dat de bomen als karakteristiek gehandhaafd zouden blijven. Toch is er een kapvergunning voor de bomen afgegeven en zijn de bomen verdwenen. Wethouder Dalhuisen en burgemeester Hendrickx herinnerden zich de be lofte aan de bewoners die jaren geleden is gedaan. De direkteur gemeentewerken verklaarde echter dat er inderdaad een kap vergunning was afgegeven en dat hij niets wist van een gedane belofte. De bomen werden door de dienst gemeentewerken als gevaarlijk beschouwd en geadviseerd werd om de populieren te kappen. De bewoners van de Scheepmakersdam zijn erg boos over deze gang van zaken. NOORDWIJK De gemeente zal wat soepeler optreden bij het vaststellen van de hondenbe lasting. De commissie voor financiën is daar gisteravond mee akkoord gegaan. Aanleiding waren enkele rechterlijke uitspraken, waarbij het systeem werd afgekeurd om voor een vol gend belastingjaar automatisch aan te nemen, dat de belastingplichtige evenveel honden heeft als het voorgaande jaar. Een dergelijk automa tisme kon alleen worden voorkomen als men vóór 10 januari kennisgaf van een wijziging van het aantal honden, dan wel van het feit dat men in het geheel geen hondenhouder meer is. Daarbij is een en ander nu zo geregeld, dat men tenminste een kalendermaand voor het eind van een belastingjaar van de wijziging moet kennisgeven. NOORDWIJK Als ook de Noordwijkse Ondernemersvereniging (NOV) en de Vereniging Horeca hun medewerking ver lenen gaat de VVV Noordwijk een groot scheepse actie voeren om in de maanden augustus en september zoveel mogelijk va kantiegangers naar de badplaats te krij gen. Het initiatief daartoe is genomen door de Toeristische Ondernemers Langeveld (TOL). De actie kost 100.000 gulden. De TOL wil dat het geld uit de pot toeristen belasting komt. De TOL wijst er op, dat haar in totaal vijf tien leden ongeveer 40 50 procent van het totaal aan toeristenbelasting in het laatje brengen en dat zij, ook financieel, een belangrijke poot vormen in het geor ganiseerde toerisme. Met hun initiatief zetten de ondernemers van de TOL de beide andere, toekomstige partners (NOV en Vereniging Horeca) in de Stichting Noordwijk Promotion (SNP), in feite voor het blok. Aan de promotie van de badplaats gebeur de dit jaar tot nog toe niets en de construc tie van de SNP staat nog steeds op losse schroeven. Naar verluid zou de NOV wel wat voelen voor het reclame-actieplan. De Horeca moet er nog over vergaderen. J. Smit (VVD) kaartte een en ander aan gis teren in de raadscommssie financiën. Hij noemde het plan van TOL „goed gemoti veerd" Ook de andere comissieleden had den waardering voor het initiatief van de ondernemers uit het Langeveld. )ORDWIJK De drie iristische zomermarkten de Hoofdstraat in lordwijk gaan niet door. vereniging van Hoofd- aatwinkeliers heeft ertoe besloten omdat college van B en W heffing van tien gul per kraam weigert in trekken. „Het is een incipiële zaak", meent voorzitter van de K)fdstraatwinkeliers J. Boer. „De markt beta- we zelf en we ruimen de rommel op. De ge- eente heeft er helemaal en werk aan. Ze stellen een de straat ter be- ïikking. Daar willen ze geld voor gaan vra- tf I Hoofdstraatwinkeliers wil- en dit jaar op 21 juli, 4 augus- is en 18 augustus zomermark- houden. In voorgaande ja- stonden in de Hoofdstraat tot 140 kramen, waarvan de helft werd gebruikt winkeliers uit de Hoofd- it. De andere kramen wer den bezet door standwerkers, oude ambachtslieden en ande re attracties. De kosten wer den door de winkeliersvereni ging gedragen. Dit jaar wil de gemeente Noordwijk dat de winkeliers gaan betalen voor het gebruik van de straat. Per kraam wordt een tientje ver langd. De markt is al jaren een doorn in het oog van de marktkoop lieden die elke donderdag op de weekmarkt staan. Zij vin den dat er sprake is van on eerlijke concurrentie omdat zij wèl moeten betalen aan de ge meente om op de weekmarkt te mogen staan. De marktgel- den gaan bovendien elk jaar omhoog omdat de gemeente de weekmarkt kostendekkend wil maken. „We hebben de toeristische zomermarkten ge doogd en wilden het evene ment ook dit jaar nog op de zelfde wijze door laten gaan. Voor het volgend jaar zou er iets geregeld moeten worden aangezien er veel mensen op de markt staan zonder de ver eiste papieren. Verder kost de markt de gemeente geld door dat de parkeerplaatsen in de Hoofdstraat een dag niet wor den gebruikt Wij vinden het redelijk dat de winkeliers, die toch een verkapte waren markt organiseren, ook iets betalen", aldus de Noordwijkse wethouder J. Bedijn, die onder meer de weekmarkt in zijn portefeuille heeft. Aanvankelijk zouden de Hoofdstraat win keiiers twintig gulden per kraam moeten be talen voor het gebruik van openbare grond. Na protesten werd dit bedrag gehalveerd. Nieuwe protesten wilden niet meer baten want het college besloot twee weken geleden de heffing te handhaven. De be slissing van de Hoofdstraat- winkeliers is voor Bedijn geen reden om het besluit opnieuw in overweging te nemen. „Dat hebben we al een keer ge daan", stelt hij. „Tien gulden voor een kraam is geen on overkomelijk bedrag". „De markt wordt hierdoor 1.300 tot 1.400 duurder", merkt winkelier De Boer op. Hij is teleurgesteld is over de hou ding van het Noordwijkse ge meentebestuur. „Wij nemen het initiatief om met deze markten Noordwijk te promo ten. Daar worden we nu voor gestraft De gemeente Noord wijk zou ons juist moeten hel pen. Deze markt is niet te ver gelijken met een gewone goe derenmarkt, want voor veel winkeliers is een dergelijke marktdag juist een stropdag". Bedijn vindt dat de Hoofd straatwinkeliers niet de Zwar te Piet in de schoenen van de gemeente moeten schuiven. Hij wijst op de meningsver schillen tussen de betrokken winkeliers over de zomer- markt: „Er zijn ook veel Hoofdstraatwinkeliers die de markt liever niet zien komen", meent hij. In reactie op het bericht dat de grote evenementenmarkten in Noordwijk geen doorgang zul len vinden, zegt voorzitter van de marktcommissie J. Schrier: „Wij zijn niet tegen een evene menten- of wat voor markt dan ook. Of het nou in de Hoofdstraat is of op het Vuur torenplein. Wat wij willen is dat de markten via de officiële weg georganiseerd worden door de gemeente Noordwijk. Bovendien moeten Gedepu teerde Staten goedkeuring verlenen. Voor alle markten in Nederland is dat een vereis te. Het zou beslist geen goede zaak zijn als iedere willekeuri ge particulier zo maar een markt kan houden. Is er be hoefte aan een evenementen markt, dan moet die er ko men. Maar wel via de officiële kanalen, zodat ook de markt kooplieden die normaal op de weekmarkt staan kunnen in schrijven", aldus Schrier. Schrier wijst er op dat de grote zomermarkten in Katwijk ook door de gemeente worden ge organiseerd. Zo moet het vol gens hem in Noordwijk ook. Iedere markt kent volgens Schrier een marktgeldveror- dening en die moet volgens hem ook toegepast worden op de evenementenmarkten. De voorzitter van de marktcom missie ziet niet dat zijn com missie verantwoordelijk is voor het afgelasten van de evenementenmarkten. „Nog maals, wij zijn niet tegen der gelijke markten in de Hoofd straat of waar dan ook. Als het maar via de officiële kanalen geregeld wordt." VVV-directeur W. Rovers be treurt de beslissing om de toe- ristenmarkten niet door te la ten gaan. „De toeristen von den het leuk. Ik vind het heel erg jammer dat door deze con troverse tussen winkeliers en gemeente dit evenement ver valt". ATWIJK De vraag oJjat nu precies 'jongbe- jarden' zijn heeft gister- JJJJJrond de Katwijkse ge- 1-16 eenteraad enige tijd be- indeig gehouden. Aanleiding pree/as het voorstel van het nst4)Hege van B en W om s bouwplan van de wo- t 49öngbouwvereniging Brit tenburg voor te dragen )o «oor rijkssubsidie. zouden op de hoek Hoor- laan en de Hartweg 51 jrwoningen moeten ko- li'jien voor de groep jongbe- o7Vden. J. ten Hove (RPF) filde weieens weten welke ;nsen nu voor deze wonin- ■n in aanmerking zouden imen. Wethouder J. van Plas kon en wilde hier in duidelijkheid in schep- n. „Er komt een aparte no- beloofde hij. „Ik wil ij nu niet vastpinnen op in bepaalde leeftijdsgroep, term jong bejaarden is al veel een eigen leven gaan liden". Van der Plas wees 'el op de lange wachtlijst ónffan bejaarde woningzoeken- len in Katwijk „Ik denk dat sdaf 6611 m*x komt van mensen Kw/an deze wachtlijst en nieu- lidatfe mensen die zich speciaal foor deze woningen aanmel- I^Sen". Ten Hove pleitte voor teiet rekening houden met de iociale omstandigheden van 1jventuele gegadigden. „le tland van 70 jaar op een flat irie hoog mag niet worden Ifgewezen op grond van zijn >f haar leeftijd", meende hij. De raad liet gisteravond we ten niet erg gelukkig te zijn met de ligging van de nieu we woningen. Ook over de toewijzing waren nog veel vragen bij de diverse fracties die hun verbazing uitspraken over het feit dat het plan riet in de commissie ruimte lijke ordening was geweest. Burgemeester Bos verklaar de de haast:,, We moesten dit bouwplan voor 1 juli indie nen bij het ministerie. Kat wijk heeft maar een contin gent voor 1987 van 20 wo ningen. Willen we meedin gen naar de overschotten van de Zuidhollandse contin eten dan moet de aan- 'aag op 1 juli op het minis erie zijn". Geen krant ontvangen Bel lussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en ifw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Voor de eerste keer is in het bejaardenhuis bejaardenoord Huize Agnes in Voorhout gisteren een groot tuinfeest gehouden. De spelen die vroeger binnen werden gehouden, waren gisteren in de fraaie tuin achter het bejaardenhuis opgesteld en bij tal van kraampjes konden de Voorhoutse ouderen ballen gooien, darten, kegelen, ringen om de hals van een fles proberen te krijgen met een hengel of de naam raden van een pop. In de vijver die in de tuin is gelegen was een stukje afgezet en daarin zwommen plas tic eendjes. Met een hengel kon men proberen de eendjes aan de haak te krijgen. Ook was een grote loterij. FOTO: HENK VAN DEN ENDE KATWIJK De verhuis kosten van de bewoners van Molenwijk-Noord worden niet vergoed door de rijksoverheid. Het rijk ziet de nieuwe woningen niet als een noodzakelijke vervanging in het kader van de stadsvernieuwing. De woningen zijn nog geen vijftig jaar oud. Kat wijk heeft de bewoners inmiddels wel een bijdra ge in de verhuis- en her- inrichtingskosten beloofd. Een aantal bewoners heeft deze vergoeding zelfs al ontvangen. D. van der Plas (VVD) vroeg zich gisteravond tijdens de# gemeenteraadsvergadering af welke instantie nu precies in gebreke is gebleven. „Er zijn folders waarin duidelijk staat dat deze rijksvergoe ding alleen geldt als de hui zen vijftig jaar of ouder zijn". Wethouder J. van der Plas meende dat er geen sprake was van schuld. „Wij zijn volkomen te goeder trouw geweest en hebben automa tisch aangenomen dat bij de vervangende nieuwbouw de bewoners schadeloos zouden worden gesteld". J. Telkamp (PvdA) meende dat de Kat wijkse bouwvereniging pri mair verantwoordelijk is voor de ontstane situatie. „Zij behoren de circulaires goed bij te houden", stelde de PvdA-er die vond dat de ge meente Katwijk niet te veel initiatief moest nemen in deze affaire. „Er moet eerst zakelijk worden overlegd met de bouwvereniging". Binnenkort vindt overleg plaats tussen de gemeente en de woningbouwvereniging. Verder stuurt Katwijk een protestbrief aan de staatsse cretaris van Volkshuisves ting. Bedrijfsongeval in Lisse LISSE Een 41-jarige Am sterdammer heeft gisteren bij een bedrijfsongeval in een vleesfabriek aan de Gracht- weg vermoedelijk een heup en een been gebroken. De man was bezig met het los sen van een lading van een vrachtwagen, waarbij hij uit de wagen viel. Hij is overge bracht naar een ziekenhuis in Heemstede. Een van de deelneemsters wordt ondervraagd over haar gezondheidstoestand. FOTO: HENK VAN DEN ENOE 99 NOORD WIJKERHOUT „Ik dacht dat ik de laatste was. Dan is er niks meer aan. Toen ben ik maar van de paal gegaan". Er wordt luid felachen, want in werkelijk- eid had Winfried Dijker uit Lisse er vorig jaar „maar" 70 uur opzitten. Nog veel meer verhalen worden opgehaald door de ervaren rotten onder de paalzitters. Een paar nieu welingen die het ook weieens willen gaan proberen, kijken en luisteren stilletjes toe. Gisteravond was de keuring van de kandidaten voor het wereldkampioenschap paal- zitten in het Oosterduinse meer, dat op woensdag 22 juli begint. Bijna dertig mensen hebben zich daarvoor opge geven en wachten in De Schel ft op hun beurt Het medisch team vraagt of ze hoogtevrees hebben, want de palen zijn een paar meter hoog en het zitplankje is heel klein. Verder wordt de bloeddruk gecontroleerd. Uiteindelijk krijgt iedere deelnemer een rapportcijfer Ook tekent de kandidaat er voor dat hij voor eigen risico de paal opgaat Intussen blijkt de avond voor een aantal deelnemers een reünie aan de bar van De Schel ft. Han de Jong uit Roe- lofarendsveen dacht vorig jaar ha een paar dagen paal- zitten dat hij op de kermis was. Vervolgens verbleef hij op De Kaag en even dacht hij ook nog in Roelofarendsveen te zijn. Commentaar van Jannie Bomans uit Noord wijk „Ja, zo kom je nog eens ergens". Er wordt gelachen en er volgt een nieuw ver haal. Er zijn mannen bij van bijna 50 jaar oud en die hebben al eens gezeten. S. Schenkel uit Hillegom wilde zich vorig jaar gaan scheren omdat hij er een beetje knap bij wilde zitten als kampioen. Hij zat te staren naar het bord met de gezeten tijd daarop: 94 uur. „En toen werd die negen in eens een nul en toen stond er ineens 104 uur. Ik dacht dat ik er was. En ik ben de lad der afgelopen, tién uur te vroeg". Last van slaap heb ben de deelnemers vorig jaar niet gehad. Het was dan ook zulk slecht weer dat ze van zelf wel wakker bleven. Vandaar dat de slaap niet meer als de grootste tegen stander wordt beschouwd. Maar als het warm gaat wor den eind juli, dan zulen ze dat nog wel merken, volgens oud-paalzitter Nico Meeuwe noord uit Noordwijk die ook is op komen dagen. Nieuwe lingen die het ook wel eens graag zouden willen probe ren, zijn onder anderen de Noordwijkerhouters Michel Drenth en Willem van Duin. Uit Noordwijk Tom Dekker en uit Lisse is er René Meeu- wisse. De enige die niet echt bang hoeft te zijn voor de slaap is Nico Bouwmeester uit Heemskerk die het vorig jaar presteerde om steeds zo'n 20 keer per dag hazes- laapjes van tien minuten te houden. Volgende week zal bekend zijn welke 18 kandioadten op 22 juli plaats mogen nemen op de paal. GERARD DE KLERK RIJNSBURG „De sa menwerking tussen Cor van Duijn en Shell mag niet ten koste gaan van het milieu". Dat liet PvdA-woordvoerder J. Wijnekus gisteravond tij dens een vergadering van de Rijnsburgse gemeente raad weten. Wijnekus haakte in op een brief die kweker G. Post uit Riins- burg aan het college had geschreven. Post wees in die brief op de schadelijke bestrijdingsmiddelen die in een weefselkweeklabo ratorium worden ge bruikt. De reden waarom Shell zich met weefselkweek bezig wil houden is volgens Post een voor de hand liggende: „Shell wil graag zijn afzetmarkt van chemische middelen vergro ten". Post vermoedt dat Shell belang heeft bij het kweken van planten die tegen bepaal de, door Shell geproduceerde bestrijdingsmiddelen, bestand zijn. „Daarbij gaat het om planten die zonder zo'n bestrij dingsmiddel niet kunnen groeien. Men noemt dat dan een gewasbeschermingsmid del", aldus Post in zijn brief. Volgens Post worden via DNA-technieken en geneti sche manipulatie pogingen ge daan om dergelijke planten te creeëren. „De uitkomst hier van is dat de kweker niet al leen een plant koopt, maar ook een vergif met alle gevolgen van dien voor het milieu en dus voor het leven", aldus Post in zijn brief, waarin hij boven dien opmerkt dat de meeste bestrijdingsmiddelen die Shell fabriceert of verkoopt nauwe lijks afbreekbaar zijn. Wijnekus drong er dan ook bij het college op aan om bij het afgeven van een Hinderwet vergunning bepalingen op te nemen die moeten voorkomen dat schadelijke stoffen in het milieu terechtkomen. Verder wilde hij dat Ben W Shell een gifvrij-verklaring zouden laten tekenen. Om te voorkomen dat al enig kwaad geschied is voordat de Hinderwet goed en wel is afgegeven, stelde Wijne kus voor Shell en Van Duijn te laten wachten met de start van het laboratorium totdat de vergunning verleend is. Wij nekus werd bij zijn pleidooi bijgevallen door D. Oudshoorn (RPF). Burgemeester F. Jonkman van Rijnsburg gaf toe dat het colle ge stevig over de brief van Post had nagedacht. „Het gaat om een immense problema tiek, waarbij ook bij ons de no dige vraagtekens naar voren kwamen. Wij zullen deze ont wikkeling binnen de mogelijk heden die we hebben met de grootst mogelijke voorzichtig heid benaderen", aldus Jonk man, die toegaf dat de ge meente op dit terrein niet de nodige deskundigheid in huis heeft. Het PvdA-voorstel om pas groen licht voor de labora toriumwerkzaamheden te ge ven als een Hinderwetver- gunnng is verleend, nam Jonkman niet over. Vlag voor jarige Antoniusschool VOORHOUT Een fraaie witte vlag met een oranje vignet voor stellende het spelende en lerende kind onder één dak, is de jarige Antoniusschool gisteren aangeboden bij de afsluiting van het leer jaar door de Oudervereniging en de Medezeggenschapsraad. De vlag wapperde gistermiddag vrolijk bij de school die dit iaar 65 jaar bestaat. De direkteur van de school, de heer B.G.A.M. Went moest beloven deze vacantie een schoollied te schrijven. „Want dat mis sen we nog" aldus de ouders. Het feest is gisteren gevierd met een vossejacht door heel Voorhout waarbij de leerkrachten verkleed zich op diverse punten bevonden. Tal van spelen op school waaron der een waarzegster, skilopen, schminken en cake versieren vorm den de attracties van de middag. Laurentiusschool klaar voor gebruik VOORSCHOTEN De verbouwing van de Laurentius school aan de Raadhuislaan is vrijwel gereed. Hoewel aan de buitenkant de nodige verf nog moet worden aangebracht, is binnen in het gebouw alle werk gereed. De verbouwing van de lagere school tot basisschool is zeer ingrijpend geweest Voor de kleuters is een speelzaal ingericht en ook is er nu een ruimte voor diverse doeleinden zoals toneel, ouderavon den, misvieringen en dergelijke. Na de zomervakantie kan de Laurentiusschool aan een nieuwe start beginnen.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 15