Omwegen i Henk de Bruijn is nog eigenzinniger geworden jVLOK verzorgt tv- uitzending fieidaeGou/icutt Groeiende criminaliteit in Katwijk Marokkaanse slager moet zaak voor tweede keer sluiten Koopcentrum Haaswijk binnenkort geopend INA EIDEN OMGEVING VRIJDAG 3 JULI 1987 PAGINA 13 KATWIJK De crimina liteit in Katwijk is in 1986 met acht procent geste gen. Dit is grotendeels veroorzaakt door een groeiend aantal diefstal len uit auto's en vaartui gen. In totaal vonden in 1986 1.234 misdrijven plaats. Ruim 25 procent hiervan kon door de poli tie worden opgelost. Dit is een hoger percentage dan in 1985. Toen loste de po litie slechts 19 procent van de misdrijven op. Aldus het jaarverslag 1986 van de Katwijkse politie. Er zijn in 1986 wel veel meer bekeuringen uitgechreven voor het negeren van het rode licht en het te hard rijden. On danks dit grotere aantal over tredingen was het aantal aan rijdingen in 1986 niet gestegen. Een proef met een praktisch verkeersexamen op straat voor leerlingen van basisscholen in 1986 wordt door de Katwijkse politie als geslaagd aange merkt In het vervolg zal dit examen weer een vaste plaats krijgen bij het verkeersonder- wijs. Tegen het optreden van de po litie zijn in 1986 12 schriftelij ke klachten ingediend. Vier hiervan werden als gegrond beoordeeld. Zo werd terecht geprotesteerd tegen de metho de van onderzoek na aangifte van mishandeling en werd een klacht over het niet opnemen van een aangifte van vernie ling gegrond verklaard. Een klacht over het optreden van de politie bij aanhouding van verdachten werd gegrond ge acht en tevens werd terecht geklaagd over de behandeling van een arrestant. In 1985 werden acht schriftelijke klachten ingediend. ALPHEN AAN DEN RIJN De Marokkaanse slager D. Abdales uit Lei den heeft voor de tweede keer zijn vestiging aan de Aarkade in Alphen moe ten sluiten. De eerste keer gebeurde dat half april op bevel van de president van de Haagse rechtbank naar aanleiding van een kort geding. Zondag moest Abdales zijn winkel ontruimen na een ernstige waarschuwing van de Economische Controle Dienst (ECD). De ECD had vorige week de Leidse grossier in vlees A. de Wit al twee processen-verbaal aangezegd. Deze had aan Ab dales zijn papieren beschik baar gesteld door het bedrijf op zijn naam te laten over schrijven. Eén van de proces sen-verbaal was wegens on rechtmatige inschrijving bii de Kamer van Koophandel ofwel fraude. De ECD besloot verbaliserend tegen De Wit op te treden toen na onderzoek kwam vast te staan dat De Wit nooit in de winkel aanwezig was en dus volgens de eis van de wet niet de dagelijkse leiding had. Die bleek nog in handen te zijn van de Marokkanen die voor de sluiting op bevel van de president van de rechtbank ook al de illegale vestiging be heerden. Het onderzoek van de ECD wees ook uit dat de belangen van De Wit in de Alphense vestiging zich beperkten tot de levering van vlees aan Abda les. Door deze samenwerking kon Abdales vlees verkopen tegen prijzen die lager waren dan de prijzen van de al vier jaar legaal in Alphen gevestig de slager Yamani in de St Jo- risstraat De actie van de ECD werd on dernomen op verzoek van de advocaat van Yamani, me vrouw mr. M.A. Meijer. Zij zal De Wit aanspreken wegens schade door omzetderving die ongeveer vijftienduizend gul den bedraagt. Commissie zoekt versterking ZOETERWOUDE De Zoe- terwoudse Commissie Tuinbe- oordeling zoekt versterking bij het beoordelen van de honder den tuinen in de gemeente. Met name voor het „dorpsge deelte" wordt gezocht naar twee mensen die interesse hebben in het beoordelings- werk en er wat vrije tijd in willen steken. Het doel van de commissie is de bewoners te stimuleren hun voortuin zo mooi mogelijk te maken. In lichtingen: de secretaris van de commissie, de heer H. van der Hoeven, Hoge Rijndijk 37, telefoon 071-410625. Op rhijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen ^fl| wie u graag in deze rubriek zou willen _*BH tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 BBBKé IkBBHi - 12 22 44 op toestel 10. door Ton PieU-rs ide ki ^KATWIJK De Vereni- g ging Lokale Omroep Kat- wijk (VLOK) verzorgt za agt terdag 11 juli een televi- go sie-uitzending. Het pro gramma duurt een uur en h® zal in de namiddag wor- g f den uitgezonden. De exac- j i te programma-inhoud en l f het tijdstip zijn nog niet its bekend. In augustus zal de VLOK een tweede experi- ■*5 mentele televisie-uitzen- t2 ding verzorgen, waarna in jaj september met een maan dag delijks televisieprogram ma wordt begonnen. De VLOK zal haar program- n£t ma uitzenden op kanaal twee, waar ook Omroep Rijnland ge- ii# bruik van maakt. De experi mentele uitzendingen zijn be doeld om de apparatuur uit te testen. Dit moet gebeuren voor de officiële opening van de studio in de Tramstraat op vijf september. In deze maand vindt de eerste niet-experi- mentele uitzending plaats waarin aandacht wordt be steed aan de eigen studio. De Katwijkse omroep heeft nog meer plannen. Op dit mo ment verzorgt de VLOK op woensdag van vijf tot zeven uur een radio-uitzending en op zondag van half tien tot elf uur. Op korte termijn wil de VLOK de hele woensdag en zaterdag uit gaan zenden. VLOK-voorzitter J. van der Beek: „Er zal continue muziek worden gedraaid. Op zaterdag zal verder tussen tien en twaalf uur een jongerenpro gramma worden gemaakt en tussen drie en vijf uur 's mid dags een sport- en actualitei tenprogramma. Hiermee ho pen we heel snel te kunnen beginnen. De vrijwilligers om de programma's te maken zijn er al". De Katwijkse omroep wil ook de kabelkrant ver plaatsen naar kanaal twee. De aanvraag ligt inmiddels bij de gemeente Katwijk. De VLOK-radio is niet meer via kanaal 45 op de televisie te beluisteren. De radioprogram ma's zijn sinds 1 iuli alleen te horen via de kabel op 103.8 megahertz. Een uitzondering wordt nog gemaakt voor de kerkdiensten op zondagmor gen- en middag. Van der Beek:,, We willen zo snel mo gelijk via de ether gaan zen den. Veel Katwijkers hebben de radio niet aangesloten op de kabel.". De VLOK kijgt van de ge meente Katwijk subsidie voor de radio- en televisie-uitzen dingen. In 1987 krijgt de om roep 75.000 gulden, in 1988 50.000 gulden en in 1989 25.000 gulden. Om de volledige subsi die voor het volgend jaar bin nen te krijgen moet de VLOK op 1 januari 1988 400 leden hebben. Op dit moment zijn er 250 leden. Van der Beek is vol vertrouwen dat de 400 leden er wel komen:„We staan straks op de toeristen markt en zullen rond de opening van de studio ook leden proberen te werven. Er is een speciaal pro motieteam samengesteld en op vijf september houden we open huis". Bombitas Robert Schintz en Lies Schilit, voormalige leden van de Wild Romance van Herman Brood, treden zaterdag op in Voor bout, samen met de popgroep De Bombitas. De groep De Bombitas bestaat uit de twee ex-Cruppo Sportivo-muzikan- ten Martin Bakker en Peter Calicher. Verder spelen Paul Kraemer en Roy Bakker een prominente rol in de band. Het optreden in de jongerensocië- teit Ex-Voto, Gaasbak 1, begint om half negen. De Noordwijk- se groep How Cute speelt in het voorprogramma. Toegang kost voor leden van Ex-Voto vijf gulden. Niet-leden betalen zeven gulden vijftig. Splotsz Open Jongerencentrum Splotsz in Roelof arendsveen viert za terdag het slotfeest. Kobus gaat naar Appelscha, This Dawn en The T.C. Boys zorgen voor de muziek. Het feest begint om acht uur. De entree bedraagt twaalf gulden vijftig. Continental Singers De gospelgroep de Continental Singers treedt zaterdag op in de Grote Kerk aan de Heer weg 250 in Lisse. Het bezoek aan Lisse maakt deel uit van een foernee die de Continental Singers deze zomer door Euro pa maken. Voor meer informa tie kunnen belangstellenden bellen naar 02521-19129 of 16075. Toegangskaarten kosten dertien gulden vijftig, kinde ren tot tien jaar oud moeten zes gulden betalen. Het concert begint om acht uur. Bij goed weer treedt het koor zaterdag middag tussen half twee en half drie enkele keren op in winkelcentrum Blokhuis in Northgotocht De Northgo Wandelvereniging houdt op zaterdag en zondag een wandeltocht in Noord- wijk. Er kan gekozen worden uit de afstanden 6, 10, 15, 25 en 40 kilometer. De starttijd van de langste afstanden is tussen negen en tien uur bij het bow lingcentrum aan de Van Pan- huysstraat. Voor de overige af standen kan tussen tien en twee uur worden gestart. In schrijfgeld bedraagt voor kin deren tot en met 12 jaar een rijksdaalder. Anderen betalen drie gulden. De Tuin Drie kunstenaars exposeren tot zondag 12 juli in Galerie De Linde, Voorstraat 107, Noord- wijk. Juke Hudig toont tuin te keningen in pastel. Het zijn sterk persoonlijk getinte com posities met wazige contouren en een mysterieuze lichtval. Adriana Goedhart heeft teke ningen gemaakt van wilde- en tuinplanten. Mieke Holt uit Haarlem exposeert in de tuin achter de galerie enkele beel den die uitgevoerd zijn in Sater aan de Koningin Julia- hardgebakken terracotta. De naweg 44 in Leidschendam. expositie de tuin is te zien op Kiem maakt „industriële dans- woensdag, donderdag, vrijdag muziek". Het optreden begint en zaterdag van twee tot vijf om tien uur, toegangskaarten uur. kosten zeven gulden vijftig. Expositie De gemeente Noordwijk houdt van 4 tot en met 19 juli een expositie in de N.H. Kapel, Hoofdstraat 96. De expositie toont gouaches, olieverfschil derijen, aquarellen en acryl- schilderijen van Martijn Pet ten berg, beelden van Ellen Schijve en olieverfschilderijen van Henk van den Ende. De tentoonstelling wordt morgen avond om acht uur geopend door mr. J.M. Bonnike, burge meester van Noordwijk. De openingstijden zijn maandag tot en met vrijdag van twee tot vijf uur en van zeven tot negen uur. Op zaterdag en zondag van één tot vier uur. De toe gang is gratip. Kiem De Rotterdamse groep Kiem treedt zaterdagavond op in De Blues Brothers Cheers, een groep die muziek uit de vijftiger en zestiger jaren speelt, treedt zondag op in bar- dancing Blues Brothers aan het Henri Dunantplein in Hille- gom. Aanvang 21.00 uur. De groep bestaat uit vier muzikan- Knaak Zwembad Het Waterbos in Rijnsburg wil meer klanten uit de regio trekken. Om dat te bereiken worden in de komen de weken op maandag de toe gangsprijzen verlaagd. Voor een rijksdaalder kan iedereen van 's ochtends tien tot acht uur 's avonds in het golfslag- bad terecht. De prijzen bedra gen normaal zes gulden voor volwassenen en vier gulden vijfenzeventig voor kinderen. Henk de Bruijn laat desnoods de Korte Mare dempen en de Marepoort van z'n brug beroven; ook de oude „landhuisjes" bij de Meelfabriek komen zó uit z'n fantasie voort „Als t maar in mijn sfeer past", zegt hij eigenzinnig en met enige flair. FOTO'S: WIM VAN NOORT ken. De penseeltekening van de Waag heb ik ter plaatse gemaakt, vanaf die lange brug ervoor. Dat doe ik nooit meer. Ik werd er stapelgek van al die vragen die de voorbijkomende mensen me stelden: „Wat doet u daar nou?" „Is dat waterverf me neer?", als ze dat bakje water naast me zagen staan. Daar kreeg ik wat van. Zomaar wat zottigheid. Pas als ie bij na klaar bent komt de be wondering". Losser geworden De Bruijn interpreteert de fo to's op zijn manier. „Ik ben altijd reclameman geweest. Dat was m'n beroep. Ik was altijd wat mathematisch, een Pietje precies in m'n werk. Door ae jaren heen ben ik wat losser geworden, zo vormt zich dat Ik leg niet meer op alle slakken zout, heb een vlottere penseel, vind ik zelf. Niet speels, nee, dat is het niet Ik ben wat nonchalanter geworden, ge makkelijker". Zo doet Henk de Bruijn op zijn manier aan kunstzinnige geschiedverval sing, als hem dat zo uitkomt- „Misschien wel iets te veel, in dat sfeerbeeld, dat ik "t be langrijkst vind", zegt hij. Ik denk maar aan de Kanaal- weg die in zijn ogen, die de schoonheid oprecht minnen, in waterverf een landwegge tje is geworden. Improvise ren over een thema met va riaties. Sfeerproeven rond dingen die je niet ziet maar hooguit vermoedt. Hij zal er niet riik van worden. Van vreemden vraagt hij de cata logusprijs, aan ontheemden berekent hij de tubeprijs, be kenden hoeven hooguit de lijst te betalen. „Er was eens een meneer, die graag een te kening van me wilde kopen. Te dol. „Vindt u het mooi?", vroeg ik hem. „Nee, dat niet bepaald; maar in dat huis daar op de hoek, daar woon ik", zei hij als excuus. Ik was er toch gelukkig mee". Henk de Bruijn, in een halve eeuw een echte Leidenaar geworden, voelt zich een beetie chauvinistisch. „Maar Leiden heeft nu eenmaal prachtige punten. Ik wou, dat iedereen dat zag. Ik ben daar gevoelig voor; dat is ook een punt. Ik doe dit jaar, van 11 tot 18 juli, voor de derde keer mee aan de Leidse Laken- feesten met een inzending. Iedere tekenende en schilde rende Leidenaar kan daar werk voor insturen. Het inte rieur van de Hooglandse kerk heb ik ingezonden. Dat schilderij komt nu een week in die kerk te hangen". Ik dacht even dat ie er zou blij ven hangen, maar dat is niet de bedoeling van de kerk voogdij. Inmiddels hangen 15 pen seeltekeningen van De Bruijns Leidse hoekjes in de Restaurette van het Diaco- nessenhospitaal. Wat een maal gemaakt is, is gemaakt. Henk de Bruijn heeft geen voorkeur en geen specifieke hang naar zijn gepenseelde produkten. Hij kan er af stand van doen, als het moet. „Misschien begin ik binnen kort wel aan de olieverf", zegt hij kaarsrecht. Geen techniek gaat hem te ver. Maar ook in de olie zullen de foefjes niet uitblijven, zo ver trouw ik ten volle. Nu de Oegstgeester nieuwbouwwijk Haaswijk voor driekwart is gerealiseerd, zullen de Oegstgeesters die er wonen binnen kort vlakbij huis kunnen winkelen. Nog deze maand gaat een aantal winkels open in het nieuwe centrum dat vlakbij de Van Eysingabrug ligt. Verreweg de grootste vestiging is de ruim vijfhonderd vierkante meter grote vestiging van grootgrutter C1000. Deze opent donderdag 9 juli. De familie Hillebrand zwaait hier zelfstandig de scepter en de vestiging, de 161-ste in Nederland, biedt werkgelegenheid aan zeven personen In clusief een ambachtelijke slager. Naast de C1000 komt een bloemenzaak van het echtpaar Perfors waarvan men de opening eind Juli verwacht. Het koopcentrum zal ook een snackbar en petit-restaurant bevat ten met een buitenterras. Dit is een vestiging van de bekende Oegstgeester Henk Heemskerk. Zijn zoons Rob en Leon gaan deze zaak vanaf 14 juli runnen. Tijdens de tweede helft van augustus vestigt zich in het cen trum de dames- en herenkapper Dick Dofferhoff en verder maakt de warme bakker Tijsterman uit Oegstgeest er op 16 juli zijn entree. Opvallend is de opening van een derde apo theek/drogisterij annex postagentschap. Deze apotheek van de heer Beker wordt gerund door apotheker Paul Lebbink. Dit is een in Nederland unieke combinatie. In het koopcen trum komt tevens een medisch centrum met twee huisartsen, een tandarts en drie therapeuten. EXPOSITIE VANEEN VASTHOUDENDE AQUARELLIST IN HET DIACONESSENHUIS Met het klimmen der jaren hij is nu 76 is de rijzige gepensioneerde chef-etaleur van een Leids grootwaren huis, kortom Henk de Bruijn, nonchalanter en nog eigen zinniger geworden dan hij al was, sinds ik hem en zijn werk ruim 3 jaar geleden op een expositie in Zoeterwou- des Ons Huis voor 't laatst ontmoette. Maar het was een genoegen deze amateur-schil der in z'n levensavond weer eens terug te zien, samen met een hele reeks „Leidse hoek jes" die hij in penseeltekenin gen op basis van waterverf- techniek heeft gevangen. Hii I exposeert er deze hele maand („En misschien ook nog in augustus, als ze me hebben willen") mee in het Diaco- nessenziekenhuis in het Leidse Houtkwartier. Hij heeft een royale houten I wand met ophangmogelijk- heden tot zijn beschikking gekregen om de artistieke neerslag van zijn soms onge breidelde fantasie te tonen aan het volkje, dat in de Res taurette tussen de genees kundige bedrijven door tegen gereduceerde prijs een hapje komt eten of zich sterkt met een paar koppen koffie. Hendrikus („Alleen m'n grootvader noemde me Hein") Wilhelmus de Bruijn van Schiedam blijft als ama teur-artiest de beschouwer boeien met zijn gewassen aquarellen, gouaches, pen seeltekeningen zeg maar. Een schilder van het zuiver ste verfwater. Geen zondag schilder met wie geen boe renland te bezeilen valt. Te ken-academisch gevormd ook, in zijn jonge jaren. Barre tijden volgden, in de crisisja ren Gelegenheid voor het onderhouden van een hobby was er niet: ,,'s Zaterdags werkte je tot 10 uur 's avonds en de volgende zondag ging je naar de Mis, daarna dronk je koffie, ging op een stoel zitten en dan was je zó „ver trokken". Zo ging dat, niet waar?" Pas na ziin pensione ring bij „Vroomontplooide De Bruijn zijn kunstzinnige gaven. Laten we zeggen: met talent en „Talens", maar ook met een eigen visie op de dingen om hem heen. Dorps gezichten. polderse objecten, in aangelengd pastel. Foefjesman Jaren geleden vond hij zich zelf al een foefjesman, een „zwendelaar" met potlood, pen en penseel. Een vrij man, die harde kleuren nat maak te en liet afvloeien, en die „waste in zijn ondertinten". Zo heet dat in een krioelend technisch vakjargon. Destijds al toonde hij zich een kloeke meester, een bedaarde, ietwat trotse en vergrijsde Tijl Ui lenspiegel, die zich voorbe- 1 êt Bioemenstalletje in de kop van de Beschuitsteeg: de Hooglandse kerk had Henk de Bruijn bijna weggelaten. Vanwege het accent van die bloemen en kleurrijke mensen. reidde op het penselend fan taseren over Leiden op pa- Eier. Twee jaar geleden was et zover. De omstandighe den Henks vrouw kreeg loopmoeilijkheden dwon gen het echtpaar te verhui zen naar de verzorgende sfeer van het Leidse Rosen- burch. Minder ruimte voor De Bruijns capriolen met verf en penseel. Die haalt hij nu uit in de slaapkamer; met een eigen hoekje vol daglicht: ,,'t mooiste dat ie hebben kunt!" De gemoederen rond die overgang zijn nu bedaard en Henk de Bruijn is weer aan het aquarelleren gesla gen. De artistieke aap is waarachtig op vrij hoge leef tijd weer uit Henks mouw gekomen en hij toont op nieuw z'n ware aard. Aldus wierp hij zich op een serie Leidse hoekjes die nog niet voltooid is: „Dat is een heel proces". Vanuit het Dia- conessenziekenhuis (men kende Henk al) bereikte hem het verzoek te komen expo seren in de Restaurette met werk dat al klaar was. En daar hangt dat nu. Vreemde situaties, nu en dan; „fanta sieën" rond molen de Valk, de Lakenhal, de stadsmolen aan de Kanaalweg, in De Bruijns fantasie „bevrijd" van de hedendaagse entoura ge. „Lelijke dingen laat ik gewoon weg. Dat heeft me ook al heel wat kritiek opge leverd. Ik dek de gaten met iets moois, bedien me van foefjes die wel mogen, vind ik. Ik laat iets paars zijn, ter wijl het helemaal niet paars is. Als de structuur van een stadsgezicht beter tot z'n recht komt door het weglaten van een paar panden, dan doe ik datHenk de Bruijn is nog steeds in staat een Breestraat „pittoresk" vast te leggen zonder stadhuis, als hij aan dat raadhuis een he kel zou hebben. Maar dat heeft hij niet, dus bezit ook bij De Bruijn de Breestraat nog steeds dat 50 jaar oude stadhuis. Veelal bedient De Bruijn zich van foto's. Ter plekke werkt hij de tekeningen bij. „Dan leg ik er wat meer beweging in, bijvoorbeeld; zet er wat meer mensen in. Het is voor al de sfeer die ik wil oppik-

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13