Banken geven rente klanten op aan fiscus Namen Klachten over specialisten die toch contante betaling eisen Nederland ontkent sturen mijnenveger naar Golf Dubbel succes ploeg Jan Raas Bubbelbaden riskant door te zuur water Grafschenders eisen miljoenen voor handen Peron W-PREMIES FORS OMHOOG Piloot van elf PRINSES JULIANA HETPOPULAIRST Eerste vakantiegolf Eurotop kost Nederland ruim miljard i)EN HAAG De beslui ten van de Eurotop kosten ins land maximaal 1340 ljoen gulden. Van dat arag is 80 miljoen gul- en gedekt; voor de rest et nog een oplossing rden gevonden, grootste deel van het be- g, één miljard gulden, komt roort uit de afspraken over de mdbouwprijzen. Minister [fan den Broek van buiten zaken heeft dit de de Kamer laten weten in i nota over de Eurotop. In een debat noemde premier Lubbers de genoemde bedra den gisteravond „een mis- ichien wat al te vlotte indica te". Of het werkelijk zoveel gaat kosten, moet blijken uit perder overleg binnen de EG. Lubbers sluit het overigens niet uit dat de Nederlandse toeren financiële steun krij- jen, wanneer de EG-export- tubsidies (mcb's) tegen Duitse pril, worden afgebroken, h de Kamer werd teleurge- teld gereageerd op de Euro- op. Kritiek was er op het loorschuiven van veel proble- nen, zoals de belasting op |iën en vetten, naar de vol lende top. CDA-woord voeder ran Iersel hekelde de houding nn Groot-Brittannië: hij ver- ireet Thatcher met elke EG- regel te spotten door keihard rast te houden aan de eigen (landpunten HET WEER DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND BUENOS AIRES Dieven hebben de graftombe van de legendarische Argentijnse ex-president Juan Domingo Pe ron geschonden en zijn handen meegenomen. Ook zouden zij uit het praalgraf op de begraafplaats Chacarita een sa bel, een generaalspet, een brief en een Argentijnse vlag hebben ontvreemd. De Argentijnse media meldden giste ren dat de dieven voor de teruggave van het gestolen goed acht miljoen dollar eisen. De lugubere daad werd enkele dagen geleden door een familielid van Peron ontdekt Zonnig met minimumtempera tuur van ongeveer 11 graden en een middagtemperatuur van circa 22 graden. Zwakke tot matige wind uit noordoos telijke richting. In het week end temperatuur van ongeveer 26 graden. Zon op: 5.25; onder 22.04. Scheveningen hoog wa ter. 8.24 em 20.53; laag water 4.06 en 16.17 uur. Grote ravage bij gasexplosie Van deze Gro ningse boven woning is niet veel over na de gasexplosie die vannacht heeft plaats gevonden. Door de ont ploffing werd het dak van de woning afge rukt en wer den deuren en sponningen meters wegge slingerd. Twee mensen raak ten gewond. foto: anp Goma/nt Donderdag 2 juli 1987 78e jaargang no. 23846 Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071 -313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hooldredacteur IJ. Hallewas, Chef redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. beta ling), kwartaal f. 68,93, jaar f. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)f. 0,64 per mm, kleintjes f. 0,45 per mm.- e nummers f. 1,10. Jelle Nijdam passeert de Kaiser Wilhelm Ged&chtnis Kirche van de Berlijnse Kurfürsten- damm op weg naar zijn zege in de proloog. foto: anp WEST-BERLIJN De wielerploeg van Jan Raas boekte een dubbel succes in de Ronde van Frankrijk. Nadat eerst gisteren Jelle Nijdam de proloog op zijn naam had geschreven, ging rond het middaguur Nico Verhoeven als eerste over de eind streep. Nijdam had de gele trui overigens maar korte tijd in zijn bezit, omdat Lech Piasecki ook vandaag voorin arriveerde. Deze ex-wereldkampioen bij de amateurs kreeg als eerste Pool uit de geschiedenis het geel om de schouders. De rit van vanmorgen werd aanvankelijk bepaald door de Italiaan Giovanni-Paolo Bottoia. Hij reed lange tijd aan de leiding, maar tien kilometer voor de eindstreep werd hij achterhaald door een groepje van zeven renners. Bottoia had toch nog vol doende energie om als eerste de sprint aan te trekken, maar Nico Verhoeven profi teerde heel slim. Theo de Rooy van de ploeg Post werd derde. Een dag eerder baarde Jelle Nijdam op zien door de tijdrit van zes kilometer win nend af te sluiten in West-Berlijn. Nijdam, evenals zijn vader Henk een specialist in het tijdrijden, kreeg op de Kurfürsten- damm de eerste gele trui van '87 aange reikt Voor zijn ploegleider Jan Raas was dat overigens een ongekende meevaller. De doorgaans nuchtere Zeeuw, die van middag de tweede etappe-winst tot zijn ongekende blijdschap mocht begroeten: „Dit is voor de ploeg een enorme opste ker. Stilletjes had ik hier ook een beetje op gerekend". ZOETERMEER Het Algemeen Werkloosheidsfonds (AWF) heeft gisteren de ww-premie, waarvan werkgever en werkne mer ieder de helft betalen, vastgesteld op 3,6 procent. Dat bete kent meer dan een verdubbeling van de premie van 1,4 procent die voor dit jaar geldt Het woord is nu aan het kabinet In het najaar worden de definitieve premies voor volgend jaar vastge steld. Dit jaar stijgen de lasten voor het AWF naar 4,1 miljard tegen 1,7 vorig jaar. In 1988 verwacht het AWF 6,1 miljard aan totale lasten. Het ministerie van sociale zaken en werkgelegen heid raamt dat de ww-premie structureel op rond de 4 procent zal komen. Kamer redt fonds voor kunstenaars DEN HAAG Ook voor vol- gend jaar is er rond anderhalf miljoen gulden beschikbaar om beeldende kunstenaars vergoedingen te geven voor hun beroepskosten. De Twee de Kamer heeft vandaag een dreigende bezuiniging op dit zogenoemde voorzieningen- fonds verijdeld. Sociale Zaken stortte tot nog toe 1,1 miljoen in het fonds, de rest kwam van WVC. Hoewel minister Ruding (financiën) besloot dat Sociale Zaken haar bijdrage maar moest staken, legde de Kamer vandaag in een motie vast dat er voor volgend jaar hoe dan ook opnieuw 1,5 mil joen beschikbaar moet zijn. Hoe spel je de naam Chroejtsjov? Kroesjef, Croes- jev, Kruchev en Krutsjev of.....Hoe schrijf je eigen lijk Aken? In Duitsland heet het Aachen, in Frankrijk Aix-la-Chapelle, in Italië Aqoisgrana en in Polen Akwizgran. En zo zijn er nog heel wat buitenlandse namen, die door iedereen verschillend worden opgeschreven. Soms hebben de lezers niet eens in de gaten dat met twee verschillende woor den hetzelfde (of dezelfde) wordt bedoeld. Daar komt nu een eind aan. Met ingang van 1 septem ber wordt landelijk in de kranten een uniforme schrijfwijze ingevoerd. Wie dan even niet weet hoe een bepaalde naam wordt geschreven, kan snel even in de krant kijken. En dan is het natuurlijk zaak om de Leidse Courant bij de hand te hebben. jDe elfjarige John Kevin Hill uit Texas is waarschijnlijk de jongste jpiloot ter wereld. Deze week vloog hij in een een-motorig toestel van Los Angeles naar Washington. Bij aankomst in de Ameri- kaane hoofdstad flak hij beide duimen in de richting waar hij net DEN HAAG Het water van zogenoemde whirlpools of bub belbaden blijkt nogal eens te zuur. Exploitanten van whirlpools zijn gewaarschuwd maatregelen te nemen om een „overdosis" aan zuur te voorkomen. Het is gebleken dat zich bij de reiniging met chloorverbindingen van water met een te hoge zuurgraad chloorgas kan vormen. Volgens het ministerie van VROM is dat er vermoedelijk de oorzaak van dat onlangs bij een aantal whirl pools in Zeeland bezoekers last kregen van braakneigingen, hy perventilatie, hoesten en kortademigheid. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Naam: Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar. de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. S B. Indien daartoe aanleiding beslaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. Prins Charles: „Britse steden zijn net India" LONDEN De Britse kroonprins Charles heeft zich geschokt getoond bij een werkbe zoek aan het Londense East End. Hij verge leek er de leefomstandigheden met die in India. De wijken worden vooral bewoond door Aziatische immigranten. „Dit is echt afschuwelijk. Wij slagen er in de omstan digheden te kopiëren die die mensen heb ben achtergelaten. Dit is niet aanvaardbaar. Wij moeten iets doen", aldus Charles. Het was overigens niet de eerste keer dat de kroonprins uiting gaf aan zijn zorg over de verpauperde Britse binnensteden en de ar moede in het land. De regering Thatcher heeft beloofd dat de situatie in de oude woonwijken de hoogste prioriteit krijgt, maar de oppositie stelt haar verantwoorde lijk voor de slechte leefomstandigheden. •APELDOORN De overgrote meerderheid van de Nederlanders vindt koningin Beatrix sympathiek. Maar prinses Juliana blijkt volgens een Lagendijk-enquête het populairst te zijn. 60 procent van de onder vraagden vindt haar zeer symathiek, 34 procent houdt het op sympathiek. Koningin Beatrix scoort respectieve lijk 33 en 57 procent. De monarchie lijkt voor de toekomst verzekerd want ook de kroonprins doet het goed. 76% van de Nederlanders vindt prins Willem-Alexander sympathiek tot zeer sympathiek. Prinses Christina sluit de rij: zij wordt door 48 procent minder tot niet sympa thiek gevonden. QEBERGEN In de provincies Noord- en id-Holland (behalve het Rijnmondgebied), elderland en Utrecht beginnen de scnoolva- nties al dit weekeinde, waardoor de ver- entrale en de ANWB vrijdagmiddag en ivond en zaterdag veel vertrekkend vakan- (verkeer verwacht. c in het buitenland komt het vakantiever- >er op gang. In België wordt op de door- lande wegen richting Ardennen en de kust [en verhoogd verkeersaanbod verwacht. In iitsland wordt in het zuiden drukte ver- icht wegens de start van de vakantie in de lelstaat Wiirttemberg. In Frankrijk begeven »'n 6,5 miljoen Fransen zich richting zuiden i westen. Met name vrijdag wordt rond Pa- s en andere grote steden veel drukte ver- icht. De politie adviseert pas zondag door nkrijk te reizen. Piloot schakelt per vergissing motoren uit LOS ANGELES De 195 passagiers in de Boeing 767 van de Amerikaanse maat schappij Delta Airlines kregen de schrik van nun leven toen het kort na de start plotseling ijzig stil werd. De piloot bleek per vergissing allebei de motoren uitgezet te hebben. Het toestel, dat op dat moment boven de Stille Oceaan vloog, dook dui zenden meters naar beneden terwijl de passagiers haastig hun zwemvesten aan trokken. Honderdtachtig meter boven de zeespiegel wist de gezagvoerder de turbi nes echter weer aan de praat te krijgen. De Boeing kon weer naar kruishoogte stijgen en landde zonder problemen op zijn besteming: Cincinnati, Ohio. De cockpitbemanning is geschorst, hangende het onderzoek dat is ingesteld. Staatssecretaris Koning foto: dijkstra banken met ingang van 1988 niet meteen alles aan de fis cus zullen meedelen. Daar voor moeten de banken eerst nog maatregelen nemen. Volgens de banken is door het besluit van Koning de vertrouwensrelatie tussen banken en cliënten ver stoord. Als doekje voor het bloeden streven minister Ruding en staatssecretaris Koning er naar per 1 januari 1988 de volgende verruimingen van het rentevrijstellingsregime door te voeren: verhoging van de rentevrijstelling van 700 tot 1000 (voor gehuw den van 1400 tot 2000); af schaffing van de zogenaamde salderingsregeling voor be- r- RUIMERE RENTEVRUSTELLING ALS DOEKJE VOOR HET BLOEDEN DEN HAAG Banken zullen met ingang van 1988 de fiscus alleen op verzoek inzage geven in alle relevante rentege- gevens van bankcliënten. De banken hebben hier toe besloten nadat staats secretaris Koning (Finan ciën) hen daartoe ver plichtte via een wijziging van de fiscale gedragscode tussen banken en Finan ciën. Namens de banken liet de heer Nelissen weten dat de taalde hypotheekrente van de eigen woning; invoering van een aparte rentevrijstel ling op spaartegoeden van kinderen van 5Ö0 per kind. Door het niet opgeven van rente-inkomsten voor de be lasting mist de Staat jaarlijks enkele honderden miljoenen guldens. Door ambtenaren van het ministerie van fi nanciën wordt met omlig gende landen overlegd om afspraken te maken over het openbaar maken van rente- inkomsten voor de belasting. Zo wil Financiën een kapi- taalvlucht naar het buiten land voorkomen. DEN HAAG In poli- tiek-Den Haag is met ver bazing gereageerd op be- uit de VS, als zou land samen met de Staten en Saoe- mijnen zou gaan in de Perzische het dagblad Times, dat op het Ame- ministerie van zal binnenkort ls land een mij- naar Koeweit gestuurd. heeft ons geen verzoek, welke partij ook, in die richting bereikt", aldus van morgen een zegsman van Bui tenlandse Zaken. Hij wees er echter op dat ons land, indien er een Amerikaans verzoek komt, niet ongenegen is om te helpen in de Perzische Golf. Op het ministerie van defensie in Den Haag zei een woord voerder het Amerikaanse be richt met verbazing te hebben gelezen. „Er gaan geen sche pen of manschappen naar de Golf", aldus de zegsman. Volgens de Washington Times zou Nederland één mijnenve ger sturen, maar is nog niet duidelijk of ons land ook de bemanning zal leveren. Vol gens de zegslieden van het Amerikaanse ministerie van defensie vertrekt binnenkort een Nederlandse delegatie naar Koeweit om de details van het project te regelen. De Defensie-woordvoerder in Den Haag veronderstelde van morgen dat mogelijk verwar ring is ontstaan door de plan nen van Koeweit om eigen mijnenvegers te kopen, waaro ver wél gesprekken gaande zijn met Nederlandse werven en de Nederlandse overheid. Om hoeveel schepen het daar bij gaat en wanneer de ge sprekken afgerond worden, kon de woordvoerder niet meedelen. Bovendien zal het kabinet zich over een dergelij ke transactie moeten uitspre ken. Pag. 5: Dagelijks mijnenve gen in de Golf. LEIDEN De Vereni ging van Nederlandse Zie kenfondsen (VNZ) heeft gisteren tientallen klach ten gekregen over specia listen die hun zieken fondspatiënten om con tante betaling vroegen. Met name oogartsen vroe gen om „boter bij de vis" bij kleine behandelingen. Sommige specialisten gin gen zo ver dat zij patiën ten naar huis stuurden om geld te halen. De Landelijke Specialisten Vereniging spreekt dit tegen. „Dat zijn verhalen van de VNZ. Ik denk dat het stem mingmakerij is", aldus de woordvoerder. Hij verklaarde daarentegen dat als toch der gelijke gevallen blijken voor te komen de LSV de specialisten zal vragen hier direct mee op te houden. Het Regionaal Ziekenfonds Leiden Alphen (RZLA) heeft gisteren twintig klachten ge had. Het RZLA denkt dat de meeste patiënten met vragen of klachten het centrale num mer van de VNZ hebben ge beld. Volgens een woordvoer ster van het RZLA vroegen verzekerden voornamelijk wat zij met de rekening van de specialist moesten doen: „Men sen klaagden dat ze de reke ning niet kunnen betalen. Dan moesten we duidelijk maken dat het ziekenfonds de reke ning vergoedt". Bij het RZLA werden twee ge tallen geconstateerd van spe cialisten die contante betaling eisten. Het RZLA gaf die pa tiënten de raad een girobetaal kaart achter te laten. De speci alist zou die pas na drie weken mogen innen. Bij de VNZ zijn de namen van tien specialisten bekend die ronduit contante betaling ei sen. De VNZ heeft de Specia listenvereniging een brief ge schreven waarin geprotesteerd wordt tegen het onder druk zetten van patiënten. „Deze praktijken zijn in flagrante strijd met de normen van me disch tuchtrecht", aldus de VNZ. Eventueel zullen spcia- listen voor het medisch tucht college worden.gedaagd. Pag. 3: Patiënten dreigen specialisten met rechter CcidócSoiLtant

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1