"THATCHER BLOKKEERT AKKOORD Op Pol Pot's dodenakkers wordt weer rijst geoogst Levenslang geëist tegen Barbie Bespaar een jaar. Luzac College -BUITENLAND President Chun volledig akkoord Oliver North geeft documenten af Politie omsingelt Iraanse ambassade ^Bom in Londen ontmanteld zOpEG-top RELATIEVE VREDE IN GEHAVEND KAMPUCHEA Alkmaar I Amsterdam I Arnhem I Breda I Enschede Groningen I Den Haag I Heemstede I Roermond I Rotterd'am Utrecht I Zwolle Conneticut mist ervaring met doodvonnis TOEKOMST £eidóe<3ouMMit WOENSDAG 1 JULI 1987 PAGINA 5 Twee doden na 4 brandstichting £$n Tamilcentrum UigDETTMOLD Bij een aan- slag op een vluchtelingen- centrum in de Westduitse ITJplaats Detmold zijn gister- shjochtend twee doden en tien hehgewonden gevallen. In het an8centrum verbleven ongeveer childertig Tamilvluchtelingen. rolgens de politie was op teerdere plaatsen in het ge- ouw brand gesticht; meer letails over de aanslag wilde |^"de politie niet geven. De zaak is nog in onderzoek. SEOUL President Chun Doo Hwan van Zuid-Korea heeft meegedeeld akkoord te gaan met alle hervormingen die zijn voor gesteld door zijn eigen Gerechtigheidspartij in navolging van de eisen van de oppositie. Er komen rechtstreekse presidentsverkie zingen en Chun zal 25 februari volgend jaar de macht overdragen. Hij zei voorts dat een amnestie en het herstel van de bur gerrechten „op grote schaal verleend zul len worden, terwijl allen die gèvangen zit ten in verband met de politieke situatie, met uitzondering van een klein aantal dat een ernstig misdrijf heeft begaan, worden vrijgelaten". WASHINGTON De hoofdpersoon in het Irangate-schandaal, luitenant kolonel Oliver North, heeft de onder zoekscommissie van het Amerikaanse Congres een stapel documenten over handigd, die volgens zijn secretaresse Fawn Hall onder meer aantekeningen bevatten over wat er met de winsten van wapenverkopen aan Iran gebeur de. Het materiaal bestaat onder meer uit notitieboekjes, kalenders, agenda's en lijsten met gevoerde telefoonge sprekken. North sprak gisteren achter gesloten deuren voor het eerst met de commissie. North zal vanaf 7 juli op de openbare hoorzittingen getuigen. Kurt Waldheim welkom in Iran WENEN Iran heeft de Oosten rijkse president Waldheim uitge nodigd voor een bezoek aan dat land. „De beschuldigingen in verband met het oorlogsverleden van Waldheim vormen een bele diging voor Oostenrijk en zij zijn ontstaan onder Zionistische druk", aldus de Iraanse minister Velayati van buitenlandse zaken in Wenen. Waldheim raakte in opspraak na beschuldigingen van onder meer het Joods Werelds Congres. Velayti zei dat Wald heim blij was met de uitnodiging en dat het tijdstip van het bezoek nog nader wordt vastgesteld. (Van onze correspondent Bob van Huët) PARIJS De Iraanse ambassade in Parijs is sinds twee dagen afgegrendeld door de Fran se politie. Gendarmes in kogelvrije vesten en agenten van de elite-eenheid Raid controleer de gisteren iedereen die het ambassadege bouw in of uit ging. De controles houden ver band met de verdwijning van de Iraniër Wa hid Gordji, die ervan wordt verdacht vorig jaar september een serie bomaanslagen in Pa rijs te hebben georganiseerd. Gordji zou zich in het ambassadegebouw bevinden. Het per soneel toonde zich gisteren zeer geïrriteerd over de verscherpte controles en beschuldig de de Franse media ervan een campagne te gen Iran te voeren. Senaatscommissie VS tegen escorte tankers Koeweit WASHINGTON De senaatscommissie van buitenlandse za ken wil voorkomen dat de Amerikaanse marine vanaf juli elf Koeweitse olietankers in het Golfgebied gaat escorteren. Kort na de mededeling van president Reagan dat hij bij zijn plan blijft, nam de commissie een wetsontwerp aan dat pleit tegen Ameri kaanse militaire acti viteiten in het gebied. dei?Experts van het Britse leger maken de bom open nadat zij eerder ontstekingmechanisme buiten werking hebben gesteld. De, adbom wer<1 Gister©0 gevonden nabij de Tower, in het centrum van [tg-Londen, nadat het in 1940 was afgeworpen. Na het op „safe" jS stellen van de bom, werden honderden kilo's TNT verwijderd. Omwonenden die voor alle zekerheid waren geëvacueerd, kon- den vanmorgen vroeg naar hun huizen terugkeren. Dor foto: ap >urj. (Van onze correspondent Frans Boogaard) BRUSSEL De Europese top in Brussel is gister avond in grote besluite loosheid geëindigd. Voor het eerst weigerde een lidstaat (Engeland) het slotcommuniqué te onder tekenen. Dat communiqué zelf kon verder slechts van twee besluiten mel ding maken: een gedeelte lijk landbouwakkoord en een zeer globaal akkoord over de begroting '87. Desondanks had premier Lub bers na afloop een mild oor- deel over de top, die volgens I hem „impulsen" heeft gegeven aan zowel de Landbouwraad als de Budgetraad van begro tingsministers, die nu verder mogen zoeken naar een oplos sing voor het 13 miljard gul den belopende begrotingste kort over dit jaar. Overigens wordt volgens Lubbers nu wel een heel zware hypotheek ge legd op de volgende top, begin december in Kopenhagen. Vooral door toedoen van de Britse premier Thatcher, die gisteravond door veel waarne mers als hoofdschuldige voor het mislukken van de top werd aangewezen, kon geen enkele vooruitgang worden geboekt. Thatcher verdedigde haar houding met de opvatting dat de EG zich niet mag vast leggen op verdere uitgaven, zolang geen afspraken zijn ge maakt over een beteugeling van de landbouwuitgaven. Zij gaf de schuld van het vastlo pen van de besprekingen vol ledig aan de overige twaalf re geringsleiders. Eigenlijk wil Thatcher helemaal niets weten van extra betalingen aan de EG. „Het feit ligt er dat de Ge meenschap blut is en al te veel heeft uitgegeven. Er moet eni ge financiële discipline ko men", aldus Thatcher. PHNOM PENH Na een langdurige geschie denis van bloedige onder drukking lijkt de bevol king van Kampuchea (het voormalige Cambodja) zijn vrijheid langzaam te herwinnen. De dood was lange tijd het enige alter natief voor de onder drukking in dit land zon der toekomst. Maar nu groeit er weer rijst op de dodenakkers en de 140.000 Vietnamese bezet ters, die in 1979 een eind maakten aan het schrik bewind van Pol Pot en zijn Rode Khmers, belo ven in 1990 echt-heus- waar naar huis terug te keren. Vier jaar lang stak het regiem van Pol Pot in Kampuchea de nazi's naar de kroon. Ten minste anderhalf miljoen bur gers volgens sommigen zelfs drie miljoen mensen werden van de aardbodem ge vaagd. Het dragen van een bril, het spreken van een vreemde taal, het slaan van een kruisje of het bezit van een boek betekende vrijwel zeker langdurige marteling in een van de staatsgevangenis sen, opsluiting in een concen tratiekamp, „heropvoeding" of executie bij één van de vele massagraven. Alle inwoners van Phnom Penh moesten hun hoofdstad binnen 48 uur verlaten omdat Pol Pot nu eenmaal bedenkingen had bij het „bourgeois"-klimaat van de grote stad. Evenals in het Derde Rijk werden de ver schrikkingen pas na het ver trek van de dictator in hun volle omvang duidelijk. Maar tot grote vreugde van veel Kampucheanen heeft de situatie zich ten goede ge keerd, al is de vrijheid nog niet helemaal herwonnen. De Vietnamese invasiemacht van bijna 140.000 militairen heeft weer orde op zaken gesteld en laat het dagelijkse leven in Kampuchea in elk geval voor een bezettende macht redelijk ongemoeid. Aan de grens met Thailand hebben de Vietnamezen nog steeds hun handen vol aan het ver zet van de resterende door China gesteunde Rode Khmers in Kampuchea, en in dit gebied worden volgens een recent rapport van Am nesty International de men senrechten nog regelmatig ge schonden. Ook de twee niet- communistische vrijheidsbe wegingen doen hun uiterste best om de bezetter het leven moeilijk te maken. Maar ach ter de frontlinie hebben de Kampucheanen weer de rust gevonden om hun schamele boterham te verdienen. Na de vernietiging wordt met won derbaarlijke moed en levens- optimisme gewerkt aan de op bouw. „In Phnom Penh lijkt het normale leven zich hersteld te hebben", zegt Sjef Theunis di recteur van de ontwikkelings organisatie Novib. „De men sen maken een ontspannen indruk, ze kleden zich goed, gaan naar de bioscoop, kinde ren voetballen op straat Er heeft zich een omvangrijke zwarte handel ontwikkeld en de middenstanders zijn enorm bedrijvig. Maar onder dat ver nis is de volksziel gekrenkt, als ik het zo mag uitdrukken. Men staat wantrouwig en angstig tegenover macht en politiek. De politieke interesse is ver te zoeken en de rege ring heeft nauwelijks grip op de bevolking". Hulpprogramma's De afgelopen weken reisde Theunis in het kader van de wederopbouw door Kampu chea om daar mogelijkheden voor internationale hulppro- Sramma's te onderzoeken. Tot usverre was voor de Novib* in het land een bescheiden rol weggelegd, want de particu liere instelling doet nu een maal zo min mogelijk zaken met de overheid. Samenwer king met andere particuliere instellingen zet meer zoden aan de dijk. „In een commu nistisch land zijn er weinig of geen particuliere instellingen en heeft de partij bijna overal een vinger in de pap", aldus Theunis. „Maar toch zien we in Kampuchea wel ruimte voor ontwikkelingswerk, vooral op gemeentelijk ni veau". Sjef Theunis is in zekere zin een bevoorrecht mens. Als lid van een internationale dele gatie ontwikkelingswerkers, is hem als één van de eerste buitenlanders een blik gegund in het hedendaagse Kampu chea. Voor toeristen en jour nalisten is de deur immers nog steeds op slot en politici zullen Phnom Penh ook niet snel bezoeken, omdat de Ver enigde Naties de door Viet nam geïnstalleerde regering niet erkennen. Ook Neder land ziet de vrijheidsbewegin gen van Kampuchea nog als wettige vertegenwoordiger van het land, en dan met name de verdreven prins Si hanouk. Sjef Theunis (Novib): „„In Phnom Pehn lijkt het normale leven zich weer hersteld te hebben". j in Phnom Penh moge lijk te maken. De regering in Hanoi heeft al aangekondigd dat de Vietnamese soldaten in 1990 teruggeroepen worden. De Novib-directeur weet: „Hoewel de machthebbers in Kampuchea regeren bij gratie van de Vietnamezen, zien zij deze vreemde macht maar wat graag vertrekken. Alleen is de vraag: wat dan? De mili taire adviseurs die wij hebben gesproken zijn het er allemaal over eens dat het Kampu- cheaanse leger zélf nog veel te zwak is om de goed georga niseerde Rode Khmers het hoofd te kunnen bieden. Bo vendien heeft de Vietnamese ambassadeur in Phnom Penh ons verteld dat het nog maar zéér de vraag is of de Vietna mese militairen zich uit Kamnpuchea zullen terug trekken". foto; anp Machtscentra Kampucheaanse vrouwen verzamelen de rijst tijdens de oogst ten zuiden van Phnom Penh. Volgens de regering van premier H. Samrin werd dit seizoen twee miljoen ton binnengehaald. foto: wereldraad van kerken Centrale rol Prins Sihanouk, die zich on langs om onduidelijke rede nen heeft teruggetrokken uit de verzetscoalitie, speelt vol gens Sjef Theunis nog een centrale rol in Kampuchea. „Hij is erg populair, ondanks het feit dat de prins ongeveer acht keer van politieke kleur is veranderd. Een vreedzame oplossing voor Kampuchea is zonder Sihanouk vrijwel niet mogelijk, en ook het regime erkent dat Meerdere minis ters hebben ons laten weten dat ze best met de prins wil len praten, maar altijd wèl met de kanttekening dat men nóóit met Pol Pot om de tafel gaat zitten. Dat is ook niet zo verwonderlijk als je ziet wat onder Pol Pot in Kampuchea is aangericht". Tot voor kort leidde Pol Pot nog het Rode Khmer-verzets leger in Kampuchea, met ge schat 40.000 goed getrainde soldaten verreweg de grootste militaire factor in het verzet tegen de Vietnamese bezet ting. Maar evenals Sihanouk is Pol Pot van het toneel ver dwenen. De gevreesde dicta tor zou in China verblijven voor een medische behande ling. Waarnemers in Zuid- Oost Azië menen echter dat Pol Pot en Sihanotik zich hebben teruggetrokken om onderhandelingen met de re- Of Kampuchea opnieuw bloe dige oorlogen, onderdrukking en hongersnood te wachten staat, zal voor een groot deel afhangen van de internatio nale politiek. De toekomst van veel ontwikkelingslanden wordt gemaakt en gebroken in de machtscentra Moskou, Washington, Peking en Japan en dat is in Kampuchea niet anders. De tekenen zijn echter gunstig. Theunis: „Door de toenadering tussen de Sovjet-Unie en Cnina en tussen Washington en China is de klassieke polarisatie in het gebied aan het verminde ren. Vietnam en zijn bondge noot de Sovjet-Unie hebben al laten weten dat ze voorrang willen geven aan de economi sche ontwikkeling van het ge bied. Veel Kampucheanen vermoeden dat China de Rode Khmers van Pol Pot minder actief steunt". Niettemin wordt in Kampu chea nog steeds oorlog ge voerd. Elke maand komen zo'n driehonderd gewonden terug van het „guerillage- bied" aan de noordgrens met Thailand. De regelmatige aanslagen van de Rode Khmer houdt de angst voor een terugkeer van het regime van Pol Pot erg levend, aldus de Novib-directeur. Het grote verschil met 1979 is wel, dat de Kampucheanen weer een beetje hoop hebben. En daar mee ook toekomst. PAUL KOOPMAN ZES DODEN BU RELLEN IN HAïTI PORT AU PRINCE In de hoofdstad van Haïti, Port au Prin ce zijn gisteren zes mensen gedood en enkele tientallen gewond geraakt tijdens straatgevechten met de politie. De rellen ontston den tijdens een algemene staking, die in de nacht van maandag op dinsdag met 24 uur was verlengd en bedoeld was om de rege ring te dwingen een decreet in te trekken waarmee de verkie zingen worden georganiseerd door de regering en niet door de onafhankelijke Verkiezingsraad. De politie gooide met traangas, terwijl jongeren barricaden oprichtten en in brand staken. (Van onze correspondent Bob van Huët) PARIJS „Alleen de slachtoffers zouden hier i het recht hebben gehad verzachtende omstandig heden aan te voeren. Ik niet". Dat zei de openbare aanklager in het proces- Bar bie, Pierre Truche, toen hij gisteren in Lyon een levenslange gevange nisstraf eiste tegen Klaus Barbie. Barbie zelf was niet in de rechtszaal aanwezig om de eist te aanhoren. In zijn cel in de Saint Joseph-gevangenis werd hij later door zijn advocaat in gelicht. Aanklager Truche liet er geen twijfel over bestaan dat Klaus Barbie schuldig is aan de hem ten laste gelegde misdaden. In totaal achtte Truche Barbie schuldig aan deportatie van 842 mensen poi Vo naar concentratiekampen in Duitsland. Het lijdt volgens hem geen enkele twijfel dat Barbie wist welk lot de gede- orteerden daar wachtte, ooral de dood van 52 kinde ren noemde de openbare aan klager onvergeeflijk. „En deze man toont geen berouw. Hij is nog altijd trouw aan de nazi ideologie. Al die tijd heeft hij in vrijheid kunnen leven, van daag vraag ik u hem voor zijn misdaden te straffen", besloot de procureur-generaal zijn re quisitoir. Vandaag is Jacques Vergès, de verdediger van Barbie, aan zijn pleidooi begonnen. Dat zal tot vrijdagochtend duren. Na beraad van de jury wordt waarschijnlijk diezelfde avond het vonnis geveld. Eén vraag blijft de aandacht van de Fransen vasthouden: zal Ver gès nu eindelijk komen met onthullingen over het Franse verzet die hij herhaaldelijk heeft beloofd, maar die tot nu toe zijn uitgebleven? FLIP ADVERTENTIE Bij het Luzac College doe je de laatste twee jaar HAVO of VWO in één! Het Luzac College is een particuliere onderwijsinstelling waar de lesstof van de laatste twee jaar HAVO, Atheneum of Gymnasium in één jaar wordt gegeven. De opleiding is ook zeergeschikt voor leerlingen met een MAVO-diploma, die nu met HAVO willen doorgaan. Als je een "no-nonsense" mentaliteit hebt en bereid bent een jaar hard te werken is de kans dat je het haalt heel groot. Pak die voorsprong. Vraag om te beginnen snel de brochure "Studeren aan het Luzac College" met alle informatie aan bij de rector van het Luzac College te Den Haag of Rotterdam, resp. de heer A. H. G. Verdoom, telefoon 070-656143 of de heer M. H. A. Verweij, telefoon °78-159614 of bij het Landelijk Secretariaat in Den Haag. telefoon 070-469269. Q^LUZ^COXLtXiK^Q SOMERS De Ameri kaanse staat Connecticut heeft een gevangenis met een dodencel en een elek trische stoel en sinds vorige week een ter dood veroordeelde. Wat de staat ook heeft is een probleem: niemand weet meer hoe een executie moet worden voltrokken. In mei 1960 werd voor het laatst een executie uitge voerd. Sindsdien is de elek trische stoel naar een nieuwe gevangenis verhuisd, maar er werd geen stroom aange legd. In ae omringende sta ten is inmiddels om informa tie gevraagd over het voltage dat nodig is om iemand te doden. Het doodvonnis tegen de 27-jarige moordenaar van vier meisjes moet overigens tsehike hoog gerechtshof worden be- nog door het plaats hoog gerecl krach tigd. door Jo Wijnen De tijd doet rare dingen. In janauri 1981 verliet Jimmy Carter, met het schaamrood op de kaken, het Witte Huis. Hij was een verslagen, mislukte man. Men noemde hem de slechtste president uit de Amerikaanse geschiedenis. Nu na zes jaar Ronald Reagan worden Carters boeken gelezen, wordt naar hem geluisterd en vindt men hem zo gek nog niet Richard Nixon stapte op in augustus 1974: de eerste Amerikaanse president die zijn ontslag moest nemen. Nu wordt hij door iedereen gezien als de „elder statesman Zijn boeken worden eveneens gelezen en er wordt goed naar hem geluisterd evenals zijn voormalige rechterhand, Henry Kissinger. Toch is een indrukwekkende reeks boeken geschreven om Kissinger zwart te maken, om hem af te schilderen als een doortrapte „realpolitiker" die Cambodja en Laos liet bombarderen, Allen de liet vermoorden, de telefoon van zijn naaste medewerkers liet aftappen en aan de vooravond van Nixons ontslag op de knieën zeeg om samen met zijn radeloze president om redding te bidden. Al dat geschrijf heeft de positie en de autoriteit van Henri Kissinger tot dusver opmerkelijk onaangetast gelaten. John Kennedy stierf als een held en hield zijn heldendom tot vijftien jaar na zijn dood overeind. Nu spreekt iedereen van de Kennedy-mythe die door de tijd zelf is doorgeprikt De retoriek van Kennedy verschilt bij nadere beschouwing inderdaad niet veel van die van Reagan. En Kennedy had dan wel zijn Jackie en zijn bloedjes van kinderen, maar hij was evengoed een onbedaarlijk vrouwenjager. Bij hem vergeleken is Gary Hart slechts een kuise koorknaap. De tijd doet inderdaad rare dingen, zeker in Amerika. Er bestaat in dit land een club van historici die op gezette tijden een soort presidentiële hit-parade in elkaar zet. Er wordt dan een kwalitatieve volgorde van alle presidenten bepaald. Washington Jefferson en Roosevelt voeren die lijst aan. Om de overige 37 plaatsen wordt voortdurend gevochten. Niet door de presidenten zelf natuurlijk, maar door hun geschiedenis, wat dat dan ook is. Toen Truman in 1972 opstapte haalde Amerika opgelucht adem. Het land was eindelijk van dat rare, verbeten mannetje uit Missouri verlost. Maar Truman neemt nu een zeer hoge plaats op die historische ranglijst in. Eisenhower is ook een stuk naar voren gedrongen. De Amerikanen zijn al lang vergeten dat de man soms dagen achter elkaar golf speelde inplaats van Amerika en dus de wereld te besturen. Zijn toentertijd vermaarde en algemeen geachte minister van buitenlandse zaken, John Foster-Dulles, wordt nu als een doorgeslagen communistenhater en koude- oorlogshitser beschouwd. President Johnson blijft een twijfelgeval. De een kent hem alle schuld voor Vietnam, de ander alle lof voor de burgerrechtenwetgeving toe. Ronald Reagan, die nog een maand of achttien heeft te gaan, is al volop doende met zijn plaats op de presidentiële ranglijst Hij is eigenlijk de eerste president die zich daarover op voorhand druk maakt. Dat is natuurlijk bijzonder naïef, want een mens kan de geschiedenis nu eenmaal niet naar zijn hand zetten. Reagan begrijpt niet dat onze kinderen en kleinkinderen uitmaken of hij al dan niet een goed president was. Onze kleinkinderen kunnen de verwarde tijd waarin wij nu leven overzien en beoordelen. Zij maken dankbaar gebruik van het permanente schiftingsproces dat de geschiedenis in feite is. En zij kennen straks de uitkomst en de ontknoping van een paar dingen die wij nu in gang hebben gezet Ronald en Nancy Reagan maken zich druk over iets dat ze met de beste wil ter wereld niet kunnen beïnvloeden. Geschiedenis is wat volgende generaties van ons denken. Geschiedenis is ook wat wij van vorige generaties denken. Dat er mensen zijn die Ronald Reagan nu een groot man staatsman en president vinden, is natuurlijk geen geschiedenis. Wat niet uitsluit dat volgende generaties diezelfde Reagan mogelijk als een groot staatsman en president wensen te zien.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5