dagjes mens In het Wie is eigenlijk schuldig aan de gigantische „tegenvallers"? Onderzoek Staal Bankiers helpt justitie De mens is meer dan een toneelkijker CDA en VVD oneens over gevolgen van te hoge uitgaven RAMINGSMETHODEN SCHIETEN ERNSTIG TEKORT BINNENLAND £eidóc@ouumt Libanese commando's gaan aanslagen plegen in West-Duitsland „In Amsterdam kun je risicoloos stelen" Hoge Israëliër mag naar Moskou Terry Waite vast in^, Iraanse stad Qom Gestoorde criminelen door geldgebrek vrij TIP 1: TIP 2: ft TIP 3: spoor van de „TEATRO FANTASTICO" IN ROTTERDAM WOENSDAG 1IULI1987 PAGINA I (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG CDA en WD vinden dat ministers die Hun begroting overschrijden het teveel aan uitgaven Zelf op hun begroting moeten compenseren. Over de vraag Hoe en wanneer die bezuinigingen moeten plaatsvinden, verschillen de regeringsfracties echter van mening. Tijdens het debat over de Vooijaarsnota liet de CDA-fractie nog in het midden of onderwijsmi nister Deetman de overschrijding van 1 miljard gulden geheel voor zijn rekening moet nemen. BONN Zes Libanese commando's zijn onderweg naar West- Duitsland om terreuraanslagen te plegen, waarmee de vrijlating van de terrorist Hammadi wordt afgedwongen. De Duitse veiligheidspo litie heeft dit gisteren bevestigd. De 23-jarige Hammadi, die na het afwijzen van een Amerikaans uit leveringsverzoek wordt vastgehouden in Frankfurt, moet terecht staan voor zijn aandeel in een kaping van een TWA-toestel in Bei roet, in 1985. Bij die kaping kwam een Amerikaanse marinier om het leven. Volgens het Duitse blad Stern hebben zes commando's Libanon on langs verlaten en zijn zij via Damascus onderweg naar Cyprus. De terroristen zouden onder leiding staan van een 25-jarige vriend van Hamadi, Harb Nasser. Deze zou ook een rol hebben gespeeld in de kaping van het TWA-toestel. Hij geldt als „zeer gevaarlijk" en wordt een deskundige genoemd op het gebied van autobomaansla gen. De namen van de andere leden zijn ook bekend bij de politie, die inmiddels verscherpte veiligheidsmaatregelen heeft genomen. ALMELO Deze conclusie trok gisteren mr. Dre- wes, president van de Almelose rechtbank, toen hij vaststelde dat de 27-jarige R.T.B. uit Amsterdam in 1986 en 1987 in totaal 37 processen-verbaal, één per veertien dagen, voor inbraken en diefstallen had gekregen zonder dat er een reactie van justitie was gevolgd. Drewes veronderstelde dat ze in Amster- am misschien „niet zo hard werken als wij hier". Persofficier mr. L. de Wit van het parket in Am sterdam noemt desgevraagd de opmerkingen van de Almelose rechtbankpresident Drewes „voorba rig en aan de goedkope kant". „Als hij zou weten hoe in Amsterdam gewerkt wordt, zou hij dat soort dingen niet zeggen. De werkwijze van het open baar ministerie in Amsterdam is er op gericht al deze zaken op een gegeven moment bij elkaar te vegen, zodat de verdachte zich op één zitting tege lijkertijd voor meerdere zaken moet verantwoor den", aldus de persofficier. JERUZALEM De Sovjet- Unie heeft het Israëlische kabi netslid en minister zonder por tefeuille Ezer Weizman uitgeno digd in Moskou te praten over het vredesproces in net Midden- Oosten. Weizman zou de eerste hooggeplaatste Israëliër zijn die een bezoek aan Moskou brengt sinds de Zesdaagse oorlog in 1967. Weizman is een groot voorstander van compromissen tussen Israël en de Arabische buurlanden. Ezer Weizman, lid van Peres' Arbeiderspartij is ook voor een vredesconferentie voor het Midden-Oosten. Overi gens heeft Weizman de uitnodi ging nog niet ontvangen. De WD vindt dat onverkort moet worden vastgehouden aan het regeerakkoord dat compensatie van overschrij dingen op het departement voorschrijft. Het CDA huldigt eveneens dit principe maar wil eerst duidelijkheid over de re denen van de extra uitgaven. „De overschrijdingen die zich nu aandienen hebben verschil lende oorzaken en moeten ook paar gelang verschillend be oordeeld worden", aldus CDA- woord voerder Van Amels- voort. Hij noemde het overi gens onaanvaardbaar als ra- mingsfouten bij het ene depar tement zouden leiden tot be- zuinigingen elders. Vrijwel alle fracties hadden gisteren in het debat over de Voorjaarsnota (stand van za ken begrotingsuitvoering 1987) felle kritiek op de overschrij dingen van de Rijksbegroting met 3,2 miljard gulden. Door deze tegenvaller wordt de be lastingmeevaller van dit jaar Vrijwel teniet gedaan. De grootste overschrijding, ruim 1 miljard gulden, doet rich voor op de begroting van het ministerie van onderwijs. De PvdA schaarde zich giste ren in het debat aan de zijde Van minister Deetman. De grootste oppositiepartij vindt dat Deetman het gelijk aan zijn zijde heeft indien de ra mingen niet kloppen, dan moet dit niet leiden tot extra bezuinigingen, maar tot extra uitgaven. De VVD-woordvoerder De Grave vroeg minister Ruding 'ópheldering over het feit dat het kabinet pas voor 1,2 mil jard heeft aangegeven hoe de overschrijdingen worden ge compenseerd. Hierdoor is ruim 1,9 miljard doorgeschoven naar de begroting voor 1988. Het CDA vindt overigens dat de tegenvallers pas in de be groting voor 1988 moeten wor den weggewerkt. PvdA-woordvoerder Wöltgens vroeg zich in zijn betoog af waarom er nu zoveel heisa Wordt gemaakt over de over schrijdingen. „Sinds Ruding aan het hoofd staat van het ministerie van Financiën is er jaarlijks sprake van overschrij dingen aan zowel de inkom sten- als de uitgavenkant". Hij rekende de Kamer voor dat in de jaren vanaf 1984 de uitga ven in totaal met 7 miljard gulden zijn overschreden, ter wijl aan inkomsten 24 miljard meer binnenkwam dan in de Miljoenennota's was geraamd. „Is hier sprake van een gebrek aan discipline bij de verant woordelijke bewindslieden? Nee, er zijn gewoon jarenlang verkeerde ramingen ge maakt", aldus Wöltgens. Vandaag antwoordt minister Ruding. PvdA-vragen over nieuwe paspoort DEN HAAG De PvdA'er De Visser wil van staatssecre taris Van der Linden van Bui tenlandse Zaken weten of het waar is dat KEP BV in Barne- veld niet in staat is gebleken een nieuw paspoort te ontwer pen. De produktie zou overge dragen zijn aan drukkerij Joh. Enschede in Haarlem, die ook de Nederlandse bankbiljetten drukt. Hij vraagt Van der Lin den uit de doeken te doen wat de gevolgen hiervan kunnen zijn voor het voortbestaan van KEP en voor de overeenkomst die KEP en het ministerie van buitenlandse zaken gesloten hebben. Verder wijst hij erop dat een dergelijke overdracht ook auteursrechtelijke gevol gen kan hebben, omdat KEP „de bedenker" van het fraude bestendige procédé is. LONDEN Het staat zo goed aP1 vast dat de in Libanon ontvoerd! afgezant van de Anglicaanse keij* Terry Waite en twee Amerikaans gijzelaars zich in de Iraanse heiligDI stad Qom bevinden. $la ,cei Dit heeft de Britse omroep ÏÏ%1; gisteren gemeld. ITN zegt van shjocl Itische bronnen in Beiroet te heW ben vernomen dat de drie onlanfre] door hun ontvoerders via verschqje lende wegen van Libanon naay( Iran zijn overgebracht De ont_.( voerders behoren tot de pro-Iraan^. se Hezbollah. De twee Amerikav^ nen die naar Iran zijn gebrachrj zijn Terry Anderson en Thomé Sutherland. DEN HAAG - Minister Deetman van onderwijs was vorig jaar haantje de voorste met de invulling van de aan hem opgelegde bezuinigingen ter grootte van 1 miljard gulden. Het bezuinigingspakket kreeg het stempel „goedge keurd" van minister Ru ding van financiën en dus leek de zaak beklonken. Nu echter blijkt dat de ombuigingen in de sfeer van het onderwijsperso neel veel te hoog waren ingeboekt, waardoor de begrotingspost voor sala rissen en wachtgelden met ruim driehonderd miljoen is overschreden. Zijn de vakdepartementen en het ministerie van financiën niet in staat om, net als in het bedrijfsleven een voorwaarde is, een jaartje financieel voor uit te blikken? Het lijkt er op dat de ramingen van de uitga ven en ook van de opbreng sten van bezuinigingen door de vakministers met aangepas te oogkleppen worden vastge steld: de ombuigingen zo hoog mogelijk inboeken en vooral niet kijken naar de hogere uit gaven die wellicht elders ont staan. En op Financiën lijkt het aan deskundigheid te ont breken om dergelijke fouten tijdig te signaleren en te corri geren. Op elk departement huist een speciale inspecteur van Finan ciën, die de taak heeft Ruding op de hoogte te houden van het uitgavenstaatje van het be treffende ministerie. Deze „waakhonden" van Financiën zijn het blaffen blijkbaar ver leerd. Een rol hierbij speelt ook het slecht functioneren van de departementale ac countantsdiensten waarvan door de Rekenkamer al is vastgesteld dat zij praktisch geen enkele grip hebben op de uitgavenontwikkelingen. Harde dreun De organisatie van christelijke werkgevers, NCW, gooide vo rige week de knuppel in het hoenderhok door voor het eerst hardop te zeggen dat de Tweede Kamer zich in de lu ren laat leggen door schijnbe- zuinigingen op de departemen tale begrotingen. CDA-onder- wijsminister Deetman, die zich met één miljard de absolute kampioen begrotingsover- schrijden mag noemen, kreeg het van de christelijke werk gevers zwaar te verduren. In het NCW-blad „De Werk gever" schrijft de financieel specialist van dit verbond, se im politic te water De Utrechtse gemeentepolitie patrouilleert per waterfiets In de grachten en singels waar het vanwege het mooie weer extra druk is. DEN DOLDER De afdelingen voor sterk gedragsgestoorden en gestoorde criminelen in de psychiatrische inrichting Willem Arntzhóeve in Den Dolder gaan dicht als de ministeries van volksgezondheid en justitie niet binnen enkele weken met zo'n twee miljoen gulden over de brug komen. Enkele tientallen ge vaarlijke patiënten komen dan op straat, zo heeft directeur J. Vercauteren van de inrichting vandaaag verklaard. De WA- hoeve heeft inmiddels voor veertig personeelsleden ontslag aan gevraagd bij het arbeidsbureau. SUSKE EN WISKE DE JOLIGE JOFFER [m tmnhtit! Ui fit beat' I f Ven loih ïoormhtif.ümbikihe J flat meni <,lnht I (c) Standaard Uitgeverij, Antwerpen-Weesp. Chris Breedveld: „De tegen vallende uitgaven worden on der meer veroorzaakt door slimme en naar wij vrezen opzettelijke ramingsfouten". Voorbeeld: bij de personeelsin krimping op O en W werd geen rekening gehouden met het feit dat daar het LIFO-sy- steem geldt: last in first out De jongste leerkrachten moe ten het eerst afvloeien, met het gevolg dat het leerkrach tenbestand vergrijst en het ge middelde salarisniveau met sprongen stijgt. In de ramin gen, waarop Deetman zijn be zuinigingen stoelt, wordt met deze relatieve stijging van de salariskosten evenwel geen re kening gehouden. Deze „ver loedering" van de kostenra mingen is volgens het NCW een regelrechte misleiding van het parlement: de financiële specialisten in de fracties wor den volgens Breedveld „volko men in de luren gelegd". De NCW-knuppel kwam hard aan en Deetman haastte zich te reageren op het gewraakte artikel. Hij beroept zich op de „algemeen geldende ramings voorschriften" die door Finan ciën worden vastgesteld. Dus Ruding is de schuldige? Bij het NCW vindt men het in elk ge val nogal onwaarschijnlijk dat Ruding helemaal van niets zou hebben geweten. Maar verder dan deze nogal speculatieve gedachte durven de werkge vers ook niet te gaan. Staartpost De Tweede Kamer debatteert vandaag verder over de Voor jaarsnota. Bij de aanvang van dat debat gingen gisteren vrij wel alle fracties in op de forse begrotingsoverschrijding op O en W. Ook de regeringsfracties willen nu weieens duidelijk- NCW'er Chris Breedveld:opzettelijke ramingsfouten..." FOTO: CEES VERKERK heid over de vraag, wie bij „logische opties" aan: óf Deet- deze ramingsblunders nu de man heeft foutieve gegevens meeste boter op het hoofd verstrekt aan Financiën, óf Fi- heeft. VVD-woordvoerder nanciën heeft verkeerd gere- Frank de Grave reikte twee kend. Maar anderzijds hoeft Deet man bepaalde gegevens niet te betrekken in zijn ramingen. Met bijzondere factoren als vergrijzing, wachtgelden, inci dentele loonstijgingen en alge mene salarismaatregelen wordt in de onderwijsbegro ting geen rekening gehouden. De benodigde gelden daarvoor worden geput uit de zogeheten „staartpost van de Miljoenen nota. En voor de berekening van die staartpost is niet Deet man, maar Ruding verant woordelijk. Ook CDA-fractiewoordvoer- der Van Amelsvoort vind het hoogst merkwaardig dat „de rekenaars" de omvang van de overschrijding onvoldoende hebben onderkend. De CDA'er spreekt tactisch over de rekenaars en laat daarmee in het midden of die zich op O en W, op Financiën, of op t de departementen bevinden. Fouten Het meest aannemelijk is, i aan beide zijden al dan n bewuste rekenfouten of foutj| ramingen ziin gemaakt, speciale werkgroep, die j op O en W heeft beziggehoi den met de problemen rond d. salarisuitgaven, concludeer ook met zoveel woorden di zowel O en W als Financiën it gebreke zijn gebleven. Rudinj en Deetman hebben tot nu tö in hun ramingen van de t riskosten onvoldoende gebn gemaakt van veelal wél 1 schikbare en tevens uiterst be langrijke gegevens. Beidet kunnen zich evenwel ver schuilen achter de formeï juistheid van de gevolgde be grotingssystematieken. FRANS WEERT! MARGA RIJERS1 nu io sala ;bruü (vervolg van dfe voorpagina) DEN HAAG Het Haag se bankiershuis Staal Ban kiers, dat aangifte heeft gedaan van de fraude, re kent er voor 100 procent op succes te zullen hebben met zijn vordering van ze ven miljoen gulden op Roadster. Algemeen di recteur Jongbloed vertel de vanmorgen: „Wij kwa men er net op tijd achter dat men bezig was ons grootscheeps op te lichten. Wij hadden Zuid-Lease in dertijd een kredietje ver leend dat echter vrij snel op liep. Toen de directeur zijn beloftes niet nakwam hebben we gezegd 'kom maar op met je aandelen'. Die directeur hebben we gelijk ontslagen. Het bleek dat hij geen beta lingsregeling met Roadster had getroffen en dat hij al eerder „zaakjes" met de eige naars ervan had gedaan. We hebben een legertje particu liere detectives en accoun tants de hele zaak laten on derzoeken en zijn met de re sultaten van dat onderzoek naar justitie gestapt. Zuid- Lease hebben wij inmiddels van Rosmalen overgeheveld naar Den Haag en dat bedrijf met twintig man kan onder ons beheer gewoon blijven doorgaan". Andere slachtoffers van Roadster zijn onder meer de huurders c.q. kopers van au to's, het reclamebureau Na- var in Rotterdam, Renault Leasing Nederland en verze keraar Centraal Beheer in Apeldoorn (250.000 gulden). Wie nu nog in een wagen van Roadster rondrijdt is vanaf vandaag formeel on verzekerd. Centraal Beheer betaalde al vanaf 1 juni het casco-deel bij schade niet meer uit aan Roadster. „Auto huren nu goedkoper' van AAi A/C leasemaat was de slagzin Roadster. De schappij van de gebroeder P. was dank zij aantrekkelijk ke prijzen en ontelbare adj3' vertenties in twee jaar uitgeL< groeid tot een fors bedrij®* met filialen in Rotterdam Amsteram, Utrecht, Arn hem, Rijswijk, Breda, Dor drecht, Den Bosch, Tilburj__ Eindhoven en Alkmaai Sommige filialen blijven no; j een aantal dagen open, maa het enkele personeelslid da men daar kan aantreffen i er uitsluitend om betalingei te regelen. Het menselijk ras wordt deze weken weer uitge breid met een tijdelijke va riant Her en der duikt hij op, altijd nieuwsgierig, maar ook altijd een beetje gehaast De dagjesmens. In zijn voetspoor trekken ook onze verslaggevers bet land in om persoonlijk ver slag te doen van zomerse gebeurtenissen. Stevo Ak kerman trol een operazan geres tussen de lentespina- zie en de stierengevechten in Rotterdam. De warmte trilt in de lucht en vertraagt alles en ieder een. De tuin van museum Boymans-van Beuningen in Rotterdam ligt er loom bij. Het is stil. Ook de vijver ver roert zich niet. Hier en daar zitten mensen op bankjes, zwijgend. De zomer is uitge broken en oh wat zijn ze er moe van. Maar hoor, is dat geen pianospel? Lichtvoetig klinkt het over de paden, tot aan het terrasje voor het mu seum. In de rozentuin, aan het water, staat een vleugel waaraan een jonge pianiste zit. Ze speelt de sterren van de hemel. Het lijkt te mooi om waar te zijn, een fraaie film, niet meer. Maar het is echt Rot terdam. „Teatro Fantastico" heet dit festival, waarop nog vijf zomeravonden van loom in zwoel getoverd zullen worden. Zo rustig als de avond begint met pianospel, zo opwindend eindigt de nacht met een uitzinnige ope razangeres. Fifi 1'Amour staat weliswaar niet elke dag als laatste op het programma om „Lili Mariene' en andere smartelijke liederen te zin gen, maar ook „Het Groot Niet Te Vermijden Dans- en Showorkest" en de tropische „Charanga la Comparisa" zullen hun best doen de ge moederen te verhitten. In het park bij het museum staan zes theatertenten opge steld, vier muziektenten en twee restaurants. Theater mag dan de hoofdmoot van het festival vormen, Rotter dam heeft dat niet alleenza ligmakend verklaard. De mens is meer dan een toneel kijker, heeft men gedacht, en een compleet uitgaanscen trum is op poten gezet. Be rend Renstra, één van de or ganisatoren, vertelt op een terrasje: „Voor de grote voor stellingen, zoals die van het „Holland In vorm", tentoonstelling in museum Boymans-van Beuningen over industriële vormgeving. Te bewonderen valt onder de meer de Daffodil, de eerste personenauto van Daf, en de ontwikkeling van het scheerapparaat door de jaren heen. Stadsrondrit per tram, gevolgd door een (kleine) rondvaart door de haven. Elke dag vertrek van het Centraal Station om 13.15 uur. I I Maritiem Museum Prins Hendrik. Pronkstuk van dit museum, dat geheel Is gewijd aan de haven en de scheepvaart, is het schip Buffel uit 1868. Als ramtorenschip van de marine speelde het een rol In de roemrijke Hollandse geschiedenis ter zee. j t. In het park bij het museum staan zes theatertenten opgesteld, vier muziektenten en twee res taurants. F0T0. DE J0NG/VAN es Werktheater en van La Fura dels Baus, geldt een entree prijs van vijf tot vijftien gul den, maar daarnaast zijn er vele gratis attracties. We gokken erop dat mensen bij voorbeeld eerst een hapje eten en naar een bandje luis teren, vervolgens een voor stelling gaan zien en daarna nog even de danssalon in gaan. Dan krijgen ze vier voorstellingen voor de prijs van één". Er is alles aan gedaan om te voorkomen dat een ordinaire braderie zou ontstaan, waar de saté lauw is en het bier door de kartonnen bekers heendruipt. „Het is hier geen pretpark, we willen kwaliteit bieden", zegt Renstra. „Daar om hebben we de beste koks van Rotterdam gevraagd een menu te verzorgen". Kam Wing Cheung van „De won derbaarlijke mandarijn" zet, om maar eens iets te noemen, voor 19 gulden een inktvis uit Sechuan op tafel en voor 22,50 gulden stooft Janwillem van Arnhem een herteschou der in Orval, gegarneerd met lentespinazie, Vlaamse puree, champignons, ui en spekjes. Eet smakelijk. Door theatervoorstellingen in tenten op te voeren en ze te omlijsten met eten en drin ken, muziek en dans, wil Te atro Fantastico de kunst be vrijden uit het keurslijf van avondkleding en pluche. „Theater wordt nogal eens geassocieerd met plechtige kunst, terwijl het in vroeger tijden altijd synoniem stond voor opwinding en feest". Daarom staat van vrijdag tot en met zondag La Fura des Baus („de luis in de pels") op de planken, met een stuk voor verf, zaagsel, vuurwerk en een auto. „Het theater in de donkere schouwburgzaal verveelt mij meestal", zegt een van de acteurs van dit Spaanse gezelschap. „Ik ben opgevoed met stierengevech ten in de straat, met uitbun dige carnavalsfeesten en met het lawaai van de grote stad. Dat merk je in ons optre den". En dat merk je 's avonds laat, als de terrasjes voller zitten dan op het Leid- seplein in Amsterdam en uit alle windrichtingen flarden muziek komen. Alsof Rotter dam aan de Middellandse Zee ligt in plaats van aan de Maas. De komende dagen staat on der meer de kindervoorstel ling „Door dik en dun" van het Werktheater op het Fan- tastico-programma, evenals The Magnificent 7 (met Hen- ny Vrienten), Jim van der Woude, het trio Ideale Schoonzoon met levensliede ren van vroeger en Jules Deelder als Jules Deelder. STEVO AKKERMAN „Teatro Fantastico" houdt tot en met zondagavond feest in het park bij museum Boy mans-van Beuningen in Rot terdam. Inlichtingen: 010 - 4364447.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 4