f Controle op nachtelijk rijverbod gemakkelijk Huizen extreem vochtig Spoeddebatten over politie en euthanasie Binnenland RtidcaQowiant \c een ruilhart oor Vermaning Brood voor 89 cent Dorpen willen behoud postkantoortjes Vrouw dood na bijesteek <js Justitie weigert onge zigeuners c" rerblijfs- 'èt' vergunning *15.000 pit-bull- veiterriërs i din Nederland KONINKLIJK /HUIS NVANDAAGrN IN HET VJ IEUWO ACP: KABINET MAAKT ZICH BELACHELIJK JUNI HAD DEZE EEUW NOG NIET ZO WEINIG ZON Mijnten directeur voorlichting VROUW NA NIEUWE BEWIJZEN VOOR RECHTER Mishandelde kinderen: leven bij pleegmoeder was concentratiekamp Bus verleende geen voorrang WOENSDAG 1IUU 1987 PAGINA 3 im?' kSSEN Het noodlot heeft voor Tjerk Vermaning opnieuw toegeslagen. De om- treden 58-jarige amateur-archeoloog uit issen had nog één hoop om van zijn sle- ende hartkwaal verlost te worden: een uilhart. laar die hoop is de bodem inslagen. Van ijn cardioloog in het Asser Wilheminazie- enhuis kreeg Vermaning gisteren te horen at hij te oud is voor een transplantatie. len woordvoerder van het Dijkzigt Zieken- m uis in Rotterdam bevestigde dat er inder- _j. aad een leeftijdsgrens voor harttransplan- aties gehanteerd wordt „Die ligt globaal p 50 jaar". Vermaning zelf meent dat zijn oodvonnis nu getekend is. „Ik ga met de lag achteruit". HENGELO De broodoorlog woedt onverminderd voort. Momenteel is bij één supermarkt in Hengelo brood te koop voor 89 cent. Op de meeste plaatsen wordt brood aangeboden te gen 1,39, met enkele uitzonderingen van 99 cent. Bij het brood van 89 cent Êaat het om in Nederland gebakken rood volgens de roggemeel-formule. Een woordvoerder van het Hengelose bedrijf erkent, dat het om een pure stuntprijs gaat. Winst wordt er bij een dergelijke prijs niet meer gemaakt. Een ander bedrijf heeft zich gisteren tot de Consumentenbond gericht met het verzoek een consumententest van brood uit te voeren. Dit naar aanlei ding van een advertentie van Edah vorige week, waarin deze supermarkt laat weten dat het ene brood het an dere niet is. DEN HAAG De Landelijke Vereniging voor Kleine Kernen (LVKK) maakt zich ernstige zorgen over de dreigende opheffing van postagentschappen waar per jaar min der dan 4.000 klanten komen. De vereniging voert morgen overleg met de PTT over de problematiek. De PTT wil de postkantoor tjes volgens de LVKK binnen twee jaar op heffen. Omdat ze vaak in een (soms laatste) winkel van het dorp zijn gevestigd, komt het voorzieningsniveau op twee manieren in gevaar, aldus de vereniging. Een woord voerder van de PTT gaf toe dat de ophef fing van de postagentschappen problemen met zich meebrengt. „Het is vaak het laat ste, banken en andere voorzieningen zijn al weg. Maar in vrijwel alle probleemgevallen wordt naar een oplossing gezocht, hetzij door een rijdend kantoor in te zetten, hetzij door een agentschap toch open te houden". ZORGVLIED Een steek van een wesp of een bij is de 47-jarige mevrouw J. van der Heide uit het Drentse Zorg- vlied noodlottig geworden. Binnen tien minuten nadat zij achter haar huis door het in- sekt was gestoken, overleed zij. Een te hulp geroepen huis arts uit Noorawolde kon niets meer uitrichten. Het slachtof fer in Zorgvlied was allergisch voor bije- en wespesteken. Een paar jaar geleden moest zij ook al eens worden opgenomen in het ziekenhuis na een steek van een insekt In Nederland sterven bijna elk jaar een paar mensen na het oplopen van een insektesteek. nei )EN HAAG Staatsse- retaris Korte-Van Hemel ran justitie weigert jonge dir igeuners die al geruime irrijijd hier zijn zonder meer ac^en vestigingsvergunning boi e geven. Zij wil. dat per f h [eval bekijken. Dat is te- it ;en de wil van een meer- neilerheid van de Tweede r|Camer. Nd A en CDA vroegen Korte- fan Hemel gisteren de zigeu- Su|iers net zo te behandelen als indere vreemdelingen van de weede generatie. Een aantal .zigeuners dat ongeveer tien fjaar geleden naar ons land 1 cwam en een verblijfsvergun- g ting kreeg, hangt uitzetting vi «oven het hoofd. Doorgaans ms comen vreemdelingen na vijf ^gjaar in aanmerking voor per- nanente vestiging als zij over mldoende inkomsten beschik- :en. tt i et Volgens de staatssecretaris zijn liet alle jongeren uit deze groep te beschouwer) als immi grant van de tweede generatie. ui UTRECHT In Nederland —Jopen op dit moment zo'n vijf- luizend pit-bullterriërs rond, keer zoveel als in 1985. ■hts vijf procent van de pit- leigenaren zet de gedron- en zeer gespierde terriër Jaadwerkelijk in voor gevech- Deze groep „blinde fanati- (die zich de laatste tijd ook ,d. op hanengevechten toelegt) is met naam en toenaam bekend. iod« Als politie en justitie hun aan- 1 dacht op deze groep vestigen, lpel kunnen de hondengevechten binnen een half jaar worden n t ontmanteld. Met deze opmer- en* kelijke gegevens is de Fauna- 0 Inlichtingencentrale (FIC) gis teren naar buiten getreden. De m< FIC is een particuliere instel- Mi ling die sinds anderhalf jaar ©gegevens verzamelt over mis bruik van dieren. Volgens projectleider J. IJzer- "(fjman zijn het zeker niet alleen 01 criminelen die zich met hon dengevechten bezig houden, oj maar ook „keurige burgers die 's avonds met hun kind op 2 schoot naar de Showbisskwis 3 kijken". Deze groep „geënga- o geerde liefhebbers bedraagt o zo'n twintig procent van het totaal. Driekwart van de eige- o naren hebben de pit-bull uit- o sluitend als gezelschapsdier. 0 Hoewel de inmiddels beruchte 1 terriër op zichzelf wel een lief o dier kan zijn, is hij tegelijk 3 volstrekt onberekenbaar. De uit Amerika afkomstige pit- o bulls zijn zo gefokt dat ze niet bij machte zijn zichzelf af te o.: remmen. Zo'n hond uitlaten o kan alleen met de „breaking J stick" op zak, een puntige stok o die tussen de kaken wordt ge- ramd als de pit-bull zich in o mens of dier vastbijt. 1 Juli Prinses Magriet verricht bij de tuinbouwschool in Fre- deriksoord de officiële opening van een aangeleg de tuin voor gehandicap ten. Mr. Pleter van Volenhoven. overhandigt in Den Haag het eerste exemplaar van het „Vliegveiligheid Maga zine" aan de directeur-ge neraal van de Rijks Lucht vaart Dienst, mr. H. Raben. Mr. Van Vollenhoven aan vaardt tevens het be schermheerschap van de „Stichting Vliegveiligheid" i.o. LEIDSCHENDAM Niets lijkt makkelijker dan juist 's nachts met de auto over 's Heeren wegen te rijden. Nie mand heeft veel reden tot haast, er zijn geen fi les en niet zelden zijn de muziek uit de autoradio en het schijnsel van de koplampen de enige za ken die leven verraden. Waarom dan dat gisteren gepubliceerde advies van de Stichting Weten schappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV) aan de Kamer en minister Smit-Kroes (Verkeer) om beginnen de, jonge automobilisten een nachtelijk rijverbod op te leggen als beper kende voorwaarde van het eventueel in te voe ren voorlopige rijbewijs? Onderzoeker drs. Roelof Wit- tink van de SWOV licht de risico's van riiden in het schijnsel van de maan toe: „Weinig verkeer 's nachts betekent ook dat mensen in principe harder kunnen rij den. Vermoeidheid en alco holgebruik kunnen ook mee spelen. Verkeerssituaties zijn in het donker moeilijk te overzien. Vooral onervaren automobilisten kunnen 's nachts bijvoorbeeld moeilijk inschatten hoeveel en wan neer ze moeten afremmen voor een bocht. Onderzoekscijfers geven de SWOV gelijk: jongeren heb ben driemaal zoveel kans op een ongeluk per afgelegde kilometer als ervaren auto mobilisten van 35 tot en met 54 jaar en 's nachts zijn de ongelukskansen het aller grootst. Voldoende rii-ervaring heeft iemand misschien pas na vier of vijf jaar, of na 100.000 kilo meter, maar voor een voorlo pig rijbewijs is de termijn door de SWOV op twee jaar ingeschat. Wittink: „Ervaring neemt in het begin snel toe, daarna gaat het veel langza mer. Je moet ergens een punt zoeken. In onze visie past na twee jaar voorlopig rijbewijs een vervolgcursus, bijvoor beeld een aparte cursus over het 's nachts rijden". Controle „Voor de controle op een nachtelijk rijverbod zijn er veel mogelijkheden. In Ame rika heeft de ervaring ge leerd dat extra politietoezicht niet nodig is. De jeugd over treedt het rijverbod slechts sporadisch, ook al omdat hun ouders hen goed controleren. Bij overtreding van het nach telijk rijverbod en de consta tering ervan kan als straf bij voorbeeld de beperking ver lengd worden. En dat vindt niemand leuk. Verder heb ben de politie en de verzeke ring ernstige sancties achter de hand wanneer iemand een ongeval krijgt op een mo ment waarop hij niet mag rij den. Je kunt met al deze maatregelen een dusdanige drang uitoefenen op begin nende automobilisten dat ze het wel uit hun hoofd zullen laten zich niet aan de beper kingen te houden". In de VS halen de meesten hun rijbewijs reeds op hun 16e, zodat de kans groter is dat ze dan nog thuis wonen en dus meer onder ouderlijke controle vallen dan de 18-ja rigen in ons land. De SWOV ziet ook een algemeen drank verbod als nuttige beperken de maatregel voor „begin ners". Maar de controle daar op zal lastiger zijn, overtre dingen zijn moeilijker te con stateren. „Beginnende automobilis ten", gaat drs. Wittink ver der, „zijn vaak jonge mensen. Maar het gebrek aan erva ring op zich is al heel erg van FOTO: PERS UNIE invloed op het rijden. Daar om valt er wat voor te zeg- fen ook beginnende automo- ilisten van bijvoorbeeld veertig jaar eerst een rijbe wijs met een aantal beper kingen te geven". Beroepsvervoer Bij de Stichting Vakopleidin gen Wegvervoer in Alphen a/d Rijn weet men als geen ander dat jongeren met de juiste papieren al op hun achttiende in het beroepsver voer werkzaam mogen zijn. Voor hen geldt het gewone rijtijdenbesluit. Een specifiek nachtelijk rijverbod voor jon geren is in die branche dan ook niet welkom. Paniek zou echter voorbarig, zoniet over bodig zijn. „Je kunt natuur lijk bepaalde mensen onder bepaalde voorwaarden bijvoorbeeld een extra oplei ding ontheffing verle nen", biedt drs. Wittink als logische oplossing aan. HERMAN JANSEN DEN HAAG De Twee de Kamer houdt morgen, op de laatste vergaderdag voor het zomerreces, nog twee spoeddebatten. Op verzoek van de PvdA- fractie zullen de ministers Korthals Altes (Justitie) en Van Dijk (Binnenland se Zaken) opheldering ko men geven over de kabi netsbesluiten over het po litiebudget. Verder zal Korthals Altes, eventueel samen met zijn collega Brinkman (WVC) de Kamer komen vertellen hoe het staat met de voorberei dingen voor een euthanasie-' wet. Een debat daarover wordt gevoerd op initiatief van de D66-fractie. Het kabi net had beloofd uiterlijk eind juni een definitief wetsont werp inzake euthanasie op te stellen. Dat is echter niet ge lukt. Er is enkel nog sprake van een voorlopig voorstel, waarin nog enkele adviezen van de Gezondheidsraad moesten worden verwerkt. Het voornemen van de rege ring om binnen het bestaan de budget voor de politie gel den te herschikken om het werk efficiënter en effectie ver te laten verlopen zal wel ten koste gaan van duizen den banen, maar niet ten koste van de service aan het publiek. „We gaan niet terug naar de diender", zei minis ter Van Dijk van binnen landse zaken gisteren. De Algemeen Christelijke Politiebond ACP noemt het „een valse voorstelling van zaken en volksverlakkerij dat meer politiemensen op straat zullen verschijnen in plaats van achter hun bureau te zitten". Het gelijk houden van het budget betekent vol- fens de ACP een feitelijke ezuiniging in het licht van de toenemende criminaliteit. „Het kabinet maakt zich be lachelijk wanneer het blijft beweren dat het ernst maakt met criminaliteitsbestrij ding". De ledenraad van de ACP besloot gisteren een werk groep in te stellen die gaat onderzoeken welke acties de politie na de zomer tegen het kabinetsbesluit kan voeren. Door eerdere gerechtelijke uitspraken is een staking als actiemiddel voor politiemen sen niet mogelijk. DELFT De warmte van de laatste dagen heeft naast veel waterplezier ook voor veel vochtover- last gezorgd. De combina tie van hoge temperaturen en een hoge luchtvochtig- heidsgraad door de vele neerslag in juni, plaatst nogal wat mensen voor onaangename verrassin gen. Plassen water op het toilet, klam linnengoed, behang dat spontaan los laat en vloerbedekking die de meest curieuze vor men begint aan te nemen. „Een extreme situatie," meent directeur Noordberger van La- mon BV in Haren, één van de bekendste specialisten op het gebied van vochtbestrijding. „Er is niets aan te doen. Venti leren, wat normaal helpt bij vocht in een woning, werkt niet Je haalt juist dan die ex treem vochtige lucht binnen. Vochtvreters hebben ook geen zin op dit moment. We hebben een frisse wind nodig. Dan verdwijnen de problemen van zelf". Vooral eigenaren/huurders van woningen die extra geïso leerd zijn hebben overlast. Die huizen zijn een stuk koeler dan „normale", waardoor de waterdamp ook sneller con denseert. Met name in de houtskeletbouw moet men op passen dat de vochtigheid van het hout niet boven de 21 pro cent komt ongeveer 16 procent is normaal omdat dit gemakkelijk tot schimmel kan leiden zeker als er ook nog zwamsporen aanwezig zijn. Vocht-experts bij TNO in Delft verwachten dat over en kele weken pas de echte ge volgen, zoals schimmelvor ming en vochtuitslag in de plafonds, te zien zullen zijn. Problemen dus na een maand (juni), die volgens het KNMI veel te koud en veel te nat is geweest. Het aantal uren zon neschijn was volgens de mete orologen „uitzonderlijk laag", omstreeks 94 uur. Een derge lijke waarde is deze eeuw nog niet eerder gemeten. Het voor juni normale aantal uren zon neschijn is 209. De gemiddelde etmaaltemperatuur was in juni in De Bilt ongeveer 13,5 gra den Celcius. Dat is bijna twee graden lager dan normaal. Ex treem koud wil het KNMI dit niet noemen; in 1956 (12,8 gra den), 1916 (12,2) en 1923 (11,6) was het nog kouder. In het noordwesten en zuiden van het land werd tweemaal zo veel neerslag geregistreerd als normaal genoemd kan wor den. DEN HAAG Kees Mijnten (35), hoofd van de politieke redactie van AVRO radio en televisie wordt directeur Voorlichting, Documentatie en Bi bliotheek bij het ministerie van verkeer en water staat. Mijnten heeft gestudeerd aan de School voor de Journalistiek in Utrecht en werkte enkele jaren als journalist in de dagbladwereld. Via Radio Oost, NOS en TROS kwam hij bij de AVRO terecht OP INSPECTIE Koningin Beatrix In gesprek met officieren en manschappen van de vijfde Groep Ge leide Wapens in het Westduitse oefenge- bied bij Luttmersen. De koningin onder hield zich geruime tijd met de daar gele gerde militairen. Op de foto informeert de vorstin bij vier dienstplichtigen naar de stand van zaken bij de oefening met het Hawk-systeem, het luchtafweergeschut rechts op de foto. KNOLLEN HEN 2M. U CH 06 AIS U Hli ALKMAAR „Onze pleegmoeder was net een duivel. Het leven bij haar was een concentratie kamp. Uit puur sadisme kregen we geen eten, moesten we onze ontlas ting opeten en sloeg ze de kleine Inge dood". Trieste citaten uit de verklarin gen van drie pleegkinde ren van de 57-jarige „moeder" Mien van V. uit het Noordhollandse Nie- dorp. Deze drie konden het nog na vertellen. Het zes-jarige pleeg dochtertje Inge niet meer. Zij overleed in 1978 aan een acute hersenvlieszwelling en bloe ding. Volgens justitie was de dood de directe oorzaak van de jarenlange mishandelingen door haar pleegmoeder. We gens doodslag moest de vrouw zich gisteren verantwoorden voor de rechtbank in Alk maar. Negen jaar na de dood van Inge meent officier van justitie mr. F. Visser nieuw bewijsma teriaal gevonden te hebben om de vrouw te vervolgen. Na ja renlang stilzwijgen begonnen de drie andere pleegkinderen nu te praten. Hun verklarin gen, tot in de meest vreselijke details, vormden de hoofdmoot van het proces in Alkmaar. Pas eind vorig jaar deden de drie andere kinderen hun mond open. Volgens psychia ter prof.dr. J. Bastiaans, op de zitting aanwezig als getuige- deskundige, is het normaal dat mishandelde kinderen, soms na jaren, gaan praten als zij zelf in een gelukkiger leefsitu atie verkeren. De nu 20-jarige pleegzoon Ronald kon zijn mond niet langer houden. Zijn relaas werd aangevuld met dat van de twee andere pleeg dochters Pauline en Natasja. Zowel Inge als de drie andere kinderen werden sinds 1968 door de Stichting Jeugd en Gezin in Alkmaar bij het kin derloze echtpaar in huis ge plaatst. „Dat een medewerk ster van dit bureau indertijd een positief rapport schreef is begrijpelijk. Men kreeg de in druk van een vrouw die graag kinderen wil hebben, liefde wil geven, graag wil verzor gen. Deze vrouw echter is een gespleten mens en volledig on toerekeningsvatbaar op som mige momenten. Zij heeft dringend psychiatrische hulp nodig", aldus prof. Bastiaans. „Niet alleen de moeder, maar wii allen staan hier terecht", aldus dr. A. Koers, kinderarts en vertrouwensarts bij kinder mishandeling. „Toen Inge nog leefde waren er duidelijke sig nalen dat de kinderen mishan deld werden. De schare van hulpverleners is daar niet op ingesprongen. De kinderen werden niet begrepen. De hulpverleners zijn tekort ge schoten in het geven van een veilige omgeving aan de kin deren zodat zij konden praten. Gezien de gebeurtenissen ben ik ervan overtuigd dat Inge als gevolg van geweld is overle den". Hij zei als getuige-deskundige geen moment te hebben ge twijfeld aan de verhalen van de drie pleegkinderen. Naast die verklaringen beschikt jus titie ook over de verhalen van anderen die Inge van een open, vrolijk meisje zagen ver anderen in een geestelijk en li chamelijk wrak. Twaalf mensen raakten gis teravond gewond van wie drie ernstig bij een botsing tussen een autobus van de Friese Autobus Maatschappij (FRAM) en een vrachtauto. Beide chauffeurs kwamen met de schrik vrij. Het onge luk gebeurde in het dorp Midlum bij Harlingen waarbij de vrachtwagen op een voor- rangsweg door de bus in de flank werd aangereden.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3