Gevaren bestrijdingsmiddelen voor kinderen onderzocht Bollentelers in tijdnood door uitblijven ontheffing Waterbos weer in teken Sterrenslag Stoppen met ontwikkelings hulp niet verantwoord Duits discofestijn op Noordwijks strand AFRIKA -FESTIVAL LEIDEN OMGEVING Eaidoc Courant ribboel neemt afscheid ran uitgaansdag bejaarden [N BOLLENSTREEK Inbraak in boot Doefeest gaat door Opknapbeurt sporthallen Valkenburg stelt rookverbod in Afscheid directeur Bernardus Rembrandtschool krijgt kunstwerk LISSE Met enig feeste lijk vertoon heeft de Lisse- se Rembrandtschool gis-' tefochtend een kunstwerk van de beeldende kunste naar Henk de Vroom in het schoolgebouw onthuld. Völgens directeur Lank- horst kan de school met het kunstwerk, dat in de hal staat, de kinderen meer betrekken bij kunst „We willen hen vertellen en laten zien dat abstrakt niet altijd per se vreemd en onbegrijpelijk behoeft te zijn en dat in veel ge vallen aan het resultaat een gedachte ten grond slag ligt waardoor het alle maal veel begrijpelijker wordt", aldus Lankhorst. „Bovendien komen we wellicht in de gelegenheid om ook in de praktijk een en ander op dit gebied te doen en misschien ook ex cursies te organiseren naar onder meer het atelier van de kunstenaar". Het kunstwerk bevindt zich overigens voor tenminste een jaar in de school en is in bruikleen afgestaan door de gemeente Lisse die dit werk ooit heeft aangeschaft in het kader van de BKR-regeling. Auto's in brand Bijdrage: Roza van der Veer Foto: Henk v.d. Ende Fa tola, Cabo Verde Star, Laoufi, Zimba en Kom bi Sal- leb: deze groepen treden op tijdens bet Afrika-festival dat op 19 september in Noord wijk plaatsvindt Het fes tival begint om 16.00 uur en duurt tot middernacht En tree kost 15 gulden. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de VW, Noord wijk of door overname van 15 gulden op gironummer 4060600 ten name van de Stichting Ont wikkelingssamenwerking Noord wijk. Voorafgaand aan bet festival wordt een studiedag georganiseerd. Dit wordt om 9.00 uur geopend door prins Claus. Jan Pronk, Tweede Kamerlid voor de PvdA, geeft een in leiding. In werkgroepen wordt gepraat over de keuze van projecten. Een forum besluit de studiedag. Daarin hebben onder andere Jan Pronk, Kees Waagmeester, hoofdredacteur van Onze Wereld en Paul van Tonge ren, beleidsmedewerker van NCO, zitting. Deelname kost 25 gulden. Opgeven kan bij Linda Warmerdam, gemeente Noord wijk, Postbus 298, Noordwijk, telefoon 01719-19230. Arno Bos: „De gemeente Noordwijk rekent zich arm". Een overvol bureau in een groot kantoor aan de Los plaats weg in Noordwijk. Bo ven zijn hoofd staan op een plankje drie beeldjes. Souve nirs uit Burkina Faso. Dat is bet enige dat erop wijst dat de 37-jarige Arno Bos de zeer actieve voorzitter is van de Stichting Ontwikkelingssa menwerking Noordwijk. Een stichting die dit jaar het tien jarig bestaan viert met onder andere een groot Afrika-fes tival op 19 september. Arno Bos is vanaf het begin betrokken geweest bij de ont wikkelingshulp aan het Afri kaanse land Burkina Faso vanuit Noordwijk. Een op vallend figuur die tijdens de evenementenmarkt, die tot en met 1985 elke zomer werd georganiseerd, altijd present was Voorlopig denkt hij nog niet aan terugtreden, ook al is hij de claim die dit vrijwil ligerswerk op zijn schaarse vrije uren legt, weieens zat. „Je kunt het voor jezelf niet verantwoorden met dit werk te stoppen", meent hij. „Ik ben in Burkina Faso op be zoek geweest De mensen daar zijn geen vreemden meer en je weet in wat voor ellende ze daar leven. Je kunt dan niet meer stoppen Overschotten Tien jaar geleden besloot de gemeenteraad van Noordwijk ontwikkelingsprojecten van uit Noordwijk te ondersteu nen met de jaarlijkse begro tingsoverschotten. Er werden projecten met een zekere binding met Noordwijk ge zocht Het werk van de Noordwijkse Annemiek van der Zalm en Hubert van Heuze uit Voorhout werd uit verkoren. Zij waren bezig een school voor lager onder wijs en landbouwonderricht, de zogenaamde cité educati ve, op te zetten in Burkina Faso. In Noordwijk werd een comité gevormd dat geld ging inzamelen voor de bouw van de citees waarvan er inmid dels drie zijn gerealiseerd. Er is ook een technische school in Bobo-Dioulasso gebouwd en het Noordwijkse geld gaat nu voornamelijk naar de coöperatie van het dorp Bana. Bij alle projecten had Noord wijk contactpersonen in Bur kina Faso^Zo konden ze uit de eerste hand vernemen waaraan het geld werd be steed. „Er blijft niets aan de strijkstok hangen", verzekert Bos. „In Noordwijk werken wij met vrijwilligers en in Burkina-Faso wordt het geld beheerd door de Orde van de Witte Paters". Het ingezamelde geld wordt verdubbeld door de gemeente Noordwijk. „Dit staat nog steeds niet ter discussie", stelt Bos zelfverzekerd. „Er is ook geld genoeg. De gemeente Noordwijk rekent zichzelf al leen arm. Elk jaar weer zijn er grote overschotten". Het Noordwijkse comité hield zich neit alleen bezig met acties, maar ook met het bewust maken van de bevol king. Er werd voorlichting gegeven onder andere op de scholen over de projecten en over de behaalde resultaten. Volgens Bos is het aan dat tweesporenbeleid te danken dat de ontwikkelingssamen werking niet, zoals in veel andere plaatsen, een zachte dood is gestorven. Vaak werd veel gedaan aan be wustwording maar weinig aan concrete acties. Dat wii dat wel hebben gedaan, heeft er misschien voor gezorgd dat we nog steeds bestaan. Daardoor kun je iets laten zien aan de bevolking en het enthousiasme levend hou den". Enthousiasme Dat het enthousiasme voor de ontwikkelingsprojecten tanende is, gelooft Arno Bos niet Hij wijst op de vele vrij willigers die zich bezig hou den met de rommelmarkt en de voorbereiding van het ju bileum. „Natuurlijk heerst er na tien jaar een zekere bloe darmoede. Originele acties bedenken is moeilijk". Dat het beeld bepaald wordt door het ontbreken van de evene mentenmarkt beaamt hij. „Toen wij begonnen met een dergelijke markt was het nieuw. Nu organiseert elke zichzelf respecterende win keliersvereniging een brade rie. Wij moeten nu iets nieuws bedenken". De rom melmarkt altijd onderdeel van de evenementenmarkt wordt nog steeds gehouden. Dat bracht en brengt het grootste gedeelte van het miljoen op dat de stichting in de afgelopen tien jaar bijeen heeft vergaard. Met het Afrika-festival op 19 september zal de Stichting On twikkelingssamen werking Noordwijk laten merken dat ze er nog zijn. Veel geld zal het festival volgens Arno Bos niet opbrengen. „We zijn al blij als we quite spelen. Er komen een flink aantal groe pen en dat kost veel geld". JSSE De voorzitter van het Lissese Oranjecomité L. •jbboel heeft gisteren voor de laatste keer deel genomen jan de organisatie van de uitgaansdag voor bejaarden. „Ik icn tegen de 74 en de tijd breekt aan om een punt achter jlerlei zaken te zetten aldus Tibboel tijdens het diner raaraan ook werd deelgenomen door burgemeester G.J. ran der Kroft en echtgenote. De ruim 400 bejaarden uit Lis- t beleefden een geslaagde uitgaansdag. Met drie boten ver rok men 's morgens vanaf de kade aan de Ringvaart en ertoefde men tot diep in de middag op het water van onder ndere de Westeinder, de Braasem en de Kaag om vervol- pns richting Avifauna te koersen waar het gezamenlijke di- ier werd genuttigd. „Het was een record-aantal mensen dat re dit keer onder onze hoede hadden", aldus Tibboel. De uitgaansdag zou eerst wegens geldgebrek niet doorgaan, naar steun van een makelaar in onroerend goed uit Lisse telde het tochtje veilig. LEIDERDORP Een gasfles met drukregelaar en een sierdop van een stuurknuppel zijn gisteren ontvreemd van een plezier vaartuig. Deze lag aan De Does in Lei derdorp. Om zich toegang tot de boot te verschaffen, heeft de onbekende dader de kajuitdeur opengebroken. Hij is niet gesignaleerd. NOORDWIJK Hoewel het er lange tijd naar uit heeft gezien dat ook dit jaar het Noordwijk se Doefeest door gebrek aan vrijwilligers niet door zou gaan, laat de Stichting JOIN weten dat het kinderfeest wel doorgang vindt. Jaren lang vormde het Doefeest voor de Noordwijkse jeugd een hoogtepunt in de zomer. Door ge meentelijke bezuinigingen werd het feest enke le jaren geleden afgeschaft. Ook dit jaar dreigde het dezelfde kant op te gaan. Op het laatste mo ment wist men echter toch nog het vereiste aantal van 30 vrijwilligers bij elkaar te trom melen. Financieel zijn er geen problemen. De Stichting JOIN ontvangt geldeliike ondersteu ning van een plaatselijke bank, die zijn 75-jarig jubileum viert. Het Doefeest vindt plaats van maandag 3 tot en met vrijdag 7 augustus in het JOIN-centrum aan de weteringkade. De toe gangsprijs is 1,50 per kind per dag. KATWIJK Het opknap pen van de Katwijkse sporthallen Cleyn Duyn, Rijnsoever en de Boorsma- zaal kost in 1987 74.000 gul den. Deze opknapbeurt is onderdeel van een groot re novatieplan dat vorig jaar is begonnen en doorloopt tot 1990. In totaal is 918.000 gulden bestemd voor de sportaccommodaties. De raad moet donderdag groen licht geven voor het uitge ven van dit bedrag. BOLLENSTREEK Er iomt in de Bollenstreek •en onderzoek naar de ge volgen van het gebruik van bestrijdingsmiddelen voor kinderen in de leef- jjd van één tot zes jaar >ud. Uit eerder onderzoek 8 gebleken dat kinderen n deze streek het meeste risico lopen te veel giftige jtoffen binnen te krijgen. Roe groot het gevaar voor je gezondheid nu precies s, moet uit het onderzoek jlijken. Het wordt uitge voerd door het Centrum voor Milieukunde, onder deel van de rijksuniversi teit Leiden. In 1982 is, op verzoek van de Milieugroep Bollenstreek, be gonnen met een onderzoek naar de risico's van het ge bruik van bestrijdingsmidde len in de Bollenstreek. Er loopt op dit moment een on derzoek naar de gezondheid van de werknemers in de bol- lensector. Twee jaar geleden werd een onderzoek afgerond naar de risico's voor de hele bevolking in de Bollenstreek. Daaruit bleek dat de gezond heid van kinderen en zwange re vrouwen mogelijk gevaar loopt. Het nieuwe onderzoek richt zich nu specifiek op klei ne kinderen. H. Muilerman, lid van de Mi lieugroep Bollenstreek: „In het eerste onderzoek is gekeken hoeveel gif wordt gebruikt in de Bollenstreek. Dit was een thecretisch onderzoek waarbij geen rekening werd gehouden met het feit dat niet op elke vierkante meter in de Bollen streek evenveel gif wordt ge strooid. In de praktijk zal niet iedereen in de Bollenstreek in even sterke mate met gif wor den geconfronteerd. Kinderen met ouders die een bloembol- lenbedrijf hebben zijn een risi cogroep. Ze spelen in bollen schuren, op het land en steken veel in hun mond. Bovendien hebben ze een andere stofwis seling dan volwassenen". Het onderzoek spitst zich toe op de cholinesterase-remmers, bestrijdingsmiddelen die een verlammende werking heb ben. Muilerman: „Deze midde len blijven op het land liggen, zitten in het stof en mogelijk ook in de lucht. Het onderzoek kan misschien uitsluitsel ge ven over het gevaar dat kinde ren lopen als ze op pas bespo ten land spelen of in de bol lenschuur. Misschien blijkt er ook uit dat je beter wat oudere kinderen geen bollen kan la ten pellen". De uitkomsten van het onderzoek zullen wor den getoetst aan de bekende landelijke normen die aange ven bij welke hoeveelheid gif de gezondheid van kinderen in gevaar komt Ouders die zich aanmelden voor het onderzoek zullen worden geïnterviewd over hoeveel tijd de kinderen op bepaalde plaatsen spelen en wat ze precies doen. Mogelijk worden de kinderen geobser veerd en wordt de ouden ge vraagd een logboek bij te hou den van de activiteiten van de kinderen. Het onderzoek moet in mei 1988 zijn afgerond en wordt betaald door de rijksu- niversiteit Leiden. Men kan zich aanmelden bn Petra ten Bookum, telefoon 02520-29822. WOENSDAG 1IUU1987 PAGINA 15 VALKENBURG- al voortaan tijdens de raadsver gaderingen in Valkenburg in de raadszaal niet meer gerookt mogen worden. De gemenete- raad heeft dat gisteravond be sloten. Voorheen was roken na halftien toegestaan. J. van Laarhoven (CDA) stelde wel voor om bij vermoedelijk lan ge vergaderingen om half tien een sanitaire stop te houden. Burgemeester C. Sinks zegde toe dit aspect uit het nieuwe reglement van orde voor de raadsvergaderingen voor een ieder raadslid zo dragelijk mo gelijk te hanteren. Het regle ment werd dan ook zonder verdere discussie aanvaard. Het ziet er vooralsnog niet naar uit dat er tijdens de paar denmarkt en Oranjefeesten in september langs de Hoofd straat en Katwijkerweg vlag- versiering zal worden aange bracht Dit voorstel was tijdens de raadsvergadering van 21 april door H. Dijkhuizen (CDA) gedaan en had instem ming van de raad. Bij afwezig heid van Dijkhaizen vroeg zijn fractiegenoot J. van Laarho ven bij B en W om nadere in formatie. Burgemeester Sinke kon er vooralsnog niet voor instaan dat de vlaggen er in september 1987 al zullen han gen. „Dat hangt af van de fi nanciële consequenties van het voorstel", zo liet hij weten. De aanleg van het vierde voet balveld van Valken '68 onder vindt stagnatie door de regen val, zo liet wethouder H. van der Nagel weten aan J. van Laarhoven (CDA), die naar de redenen van de vertraging vroeg. Het bedrijf Oranjewoud had daarom de werkzaamhe den had stilgelegd. Dit er voorkoming van latere klach ten van wateroverlast bij een slechte aflevering. NOORDWIJK Noord wijk wordt tijdens de zo mermaanden normaal ge sproken al overspoeld worden door Duitsers, maar 8 augustus is het echt „raak" in de bad plaats. Ruim 1.100 Duit sers met een sterke voor keur voor discomuziek nemen dan bezit van het dorp. Om twee uur 's midddags barst op het strand ten noorden van de vuurtoren een groot Duits disco-festijn los. Initiatiefnemer van de disco manifestatie op het Noord wijkse strand is het dagblad Die Kölnische Rundschau. De krant verwacht ruim 1.100 deelnemers te kunnen interes seren voor een dagje Noord wijk. Niet alleen jongeren, maar ook hele gezinnen. Het zijn allemaal lezen van de Keulse krant, die een oplage van ruim 180.000 exemplaren heeft Voor de prijs van 40 Duitse Mark worden de deel nemen vanuit diverse opstap plaatsen per trein richting Ne derland vervoerd. Al in de trein wordt men met disco muziek vermaakt Rond twaalf uur arriveert het gezel schap in Leiden, waar NZH- bussen voor het vervoer naar Noordwijk zorgen. Zo'n 20 tot 22 bussen zullen daartoe wor den ingezet De beachparty begint om twee uur op het strand iets ten noorden van de vuurtoren. Bij slecht weer wordt uitgeweken naar de Grashoekhal. Op een enorm podium zullen bekende Duitse discjockeys platen aan elkaar praten. De discoshow is voor iedereen toegankelijk. Het college van Noordwijk heeft inmiddels toegezegd de Kölnische Rundschau niets in de weg te zullen leggen bij hun voorgenomen activiteiten in Noordwijk. Of B en W ook zo ver zullen gaan om een financiële bijdra ge te leveren aan het vervoer van het Duitse gezelschap van Leiden naar Noordwijk is nog niet bekend. De Duitse krant had daar wel om verzocht. In totaal zullen de Duitse disco gangers zes uur in de bad plaats vertoeven. VW-directeur W. Roven is zeer verguld met het discofes tijn. „Het binnenhalen van dit evenement is van onschatbare waarde. Men heeft Noordwnk gekozen om het imago dat de badplaats uitstraalt Andere badplaatsen aan de Noordzee kust kwamen niet eens „im frage". Dat is toch geweldig". RIJNSBURG Zwembad Het Waterbos in Rijnsburg staat zaterdag 22 augustus ge heel in het teken van Ster renslag. De deelnemende teams (met hun wedstrijd nummer) zijn: 1. Verenigin gen raad Valkenburg, 2. Ma rinevliegkamp Valkenburg, 3. Algemene Bank Neder land II, 4. Brandweer Rijns- burg, 9. Ministerie van De fensie Den Haag, 10. Rijkspo litie Rijnsburg, 11. Amotena- ren Rijnsburg, 12. Brandweer Rijnsburg, 13. Gemeenteraad Rijnsburg, 14. Algemene Bank Nederland III, 15. Leidsch Dagblad en 16. NCRV Zeskampploeg Rijns burg. De Sterrenslag is in middels een vast evenement Seworden in het bloemen- orp; veel mensen kijken er al een jaar naar uit. Op spor tieve wijze wordt met elkaar op verschillende ondefdelen gestreden en dit jaar zal het extra moeilijk worden, want er kan niet van te voren even getraind worden. Pas anderhalf uur voor de „slag" mogen de teams met hun captains op het terrein om enkele wedstrijdonderdelen te proberen. Dit jaar wordt met professio nele materialen gewerkt, zo dat men blessures zoveel mo gelijk hoopt te vermijden. Er komt een zeephelling, maar deze is helemaal van rubber, zodat ribben kneuzen bijna uitgesloten is. Verder staan onder andere op het pro gramma een skirace, looprol- bal, watersnelheidsrace en een behendigheidsrace. Er zijn diverse wisselbokalen en bekers te verdienen. De ploeg die op de laatste plaats eindigt moet plaats maken voor een ander team, zodat er ieder jaar een andere ploeg wordt uitgenodigd. Speaker dit jaar is weer Ab van de Bosch en tweede tijd- waarnemer is A. Huisman. 5ASSENHEIM Twee auto's rijn gistermiddag in Sassen- beim in brand gevlogen. De eerste wagen, bestuurd door een vrouw uit Kudelstaart, raakte om vijf over half vier in brand op de rijksweg A44. Een voorbijganger kon de brand blussen voordat de brandweer ter plaatse was. De politie vermoedt dat de brand Is ontstaan door een lap rond de uitlaat. De tweede wagen raakte in brand op de Park laan om half zes. De wagen, bestuurd door een Sassenhei- mer, werd geblust door perso neel van een benzinestation op de Parklaan. Volgens de poli tie was de oorzaak kortsluiting in het ventilatiesysteem. Beide auto's moesten worden wegge- sleept De bestuurders werden niet gewond. Drs. J.P.J. Veuger heeft gisteren in Huize St. Bernardus in Sassenheim afscheid genomen. Veuger, algemeen directeur, is zo'n 16 jaar aan „de Bernardus" verbonden geweest. Voorafgaande aan het officiële afscheid was er een oecumenische dienst in „de Tuinzaalmet als voorgangers ds. Keu ring en pastor Ruygrok en medewerking van het personeelskoor onder leiding van mevrouw Kret. 's Middags was er met personeel en bewoners een cabaretshow door een aantal personeelsleden waarin Veuger een speciale quiz-vraag over Indonesië goed beantwoordde. Daarna werd hem een reusachtig reis-blljet naar Indonesië overhandigd, een afscheidscadeau van het bestuur en directie. Veuger wordt opgevolgd door drs. De Vries, afkomstig van het Academisch Ziekenhuis Lelden. FOTO: HENK V.D. ENDE 'BOLLENSTREEK/DEN HAAG Het Landbouw schap in Den Haag wil dat er snel een ontheffings mogelijkheid komt voor bet gebruik van het ont smettingsmiddel captafol. Komt deze ontheffing niet J>p tijd, dan komen de bol lentelers in moeilijkhe den. Zij kunnen niet ver der met hun werk. Het Landbouwschap heeft daarover een brief ge schreven aan de betrok ken ministeries van socia le zaken, WVC, VROM en landbouw en visserij. Tot nu toe is daar nog niet op gereageerd. Captafol wordt gebruikt bij een vermeerderingsmethode van bloembollen. De bollen, met name narcissen, worden gedeeld en ontsmet. De laat ste jaren wordt het middel captafol voor dit doel ge bruikt. Twee jaar geleden bleek uit Amerikaans onder zoek dat het gebruik van captafol schadelijk is voor de gezondheid. In Nederland werd het middel vervolgens verboden. Omdat de bollen- kwekers geen alternatief middel hebben, werd vorig jaar de mogelijkheid geboden een ontheffing aan te vra gen. Voor de Bollenstreek werd op bijna 20 plaatsen ontheffing verleend. J. van der Salm, functionaris van de Koninklijke Algeme ne Vereniging Bloembollen cultuur (KAVB), is verbaasd dat de ontheffingsmogelijk heden nog niet rond zijn. „Ik begrijp niet waarom dit zo lang moet duren. Het had er al moeten zijn. De bedrijven die vorig jaar ontheffing hebben gekregen lieten toen al weten het dit jaar ook te willen. Alles zou dus heel snel kunnen gaan". Van der Salm vermoedt dat één mi nisterie niet akkoord gaat met het verlenen van de ont heffingen. „De tijd dringt ondertussen", meent hij. „De meeste kwekers gebruiken captafol eind juli. Er zijn ook kwekers die eerder zullen beginnen met het rooien van narcissen". Mochten de ontheffingen niet op tijd worden verleend dan betekent dit dat het werk aan de bollen stil komt te liggen. Van der Salm,' die er nu nog vanuit gaat dat de ontheffing op tiid komt: „De telers kunnen dit werk niet verschuiven want dat gaat ten koste van de kwaliteit van de bollen. Het is uitein delijk levend materiaal".

Leidse Courant | 1987 | | pagina 21