Peurbakkentocht: aansprekend drijffestijn Schilderijen over sterren "PASAR JVIALAM "BESAR Rembrandt inspireert amateur-schilders Zomeravondconcerten in Grote Kerk Noordwijk lakenfeesten Peurbakkentocht op Vara-radio GROOT INDISCH FEEST HOUTRUST Muzikale Beestenmarkt exposities 9 Exposities: Ruim zeventig, vaak zeer vreemdsoortige, vaartuigen in alle soorten en maten zullen dit jaar deelnemen aan de tweede Peurbakkentocht die in het ka der van de Lakenfeesten in de Leidse binnenstad op donder dagavond 9 juli wordt gehou den. Daarmee lijkt tevoren al vast te staan dat de Peurbak kentocht één van de grote pu- bliektrekkers zal zijn. De Peur bakkentocht was dat vorig jaar in elk geval wel. Toen stonden de bruggen over de Leidse grachten vol. De vraag is hoog stens in hoeverre sprake is van een tocht en niet eerder van een aansprekend drijffestijn, want sommige vaartuigen had den vorig jaar wel erg veel moeite om vooruit te komen. De Peurbakkentocht is een tocht door de Leidse grachten „waarbij alles is toegestaan, als het maar vaart en het veilig is". Zo omschrijft organisator R. Goed - in het dagelijks leven werkzaam bij de Leidse brand weer - het festijn. Evenals vorig jaar draagt de Leidse brand- De winnaars van de Peurbak kentocht van vorig jaar: Romeo en Julia (Foto: Wim van Noort). weer de verantwoordelijkheid voor de Peurbakkentocht. Vorig jaar telde de Peurbakkentocht zo'n vijftig vaartuigen en met de toename van dit iaar lijkt het maximum bereikt, blijkt uit de woorden van Goed: „We had den gedacht dat er dit jaar mis schien wel honderd deelnemers zouden zijn, maar eigenlijk ben ik blij dat het er niet zoveel zijn geworden. De route is drie kilo meter lang en met honderd vaartuigen zou het allemaal een beetje te vol worden. Dan krijg je filevorming en vertraging". Die filevorming en vertraging deed zich overigens vorig jaar ook al voor, maar dat had meer te maken met de moeite die sommige deelnemers hadden om vooruit te komen. Zo zag het veelkoppige publiek het vaartuig van de Leidse politie niet alleen grote rookwolken producuren, maar ook tegen de koornbrug botsen. Andere peurbakken, zoals tot boot om gebouwde Lelijke Eenden, ga ven het soms halverwege op door gebrek aan benzine of technische storingen van ande re aard. Opvallende vaartuigen zullen dit jaar onder meer zijn bloem bladeren van de de Hortus Bo tanicus en een door waterpaar- Schilderen als Rembrandt van Pieterkerkgracht 9, op 15 juli Rijn. Welke amateur-schilder een open dag houdt. zou dat niet willen De be roemdheid van deze in Leiden geboren schilder evenaren zal niet meevallen, maar de kunst van Rembrandt is wel de inspi ratie voor de schilderwedstrijd voor amateurs die in het kader van de Lakenfeesten in Leiden wordt gehouden. Een groot aantal amateur-schil ders zal de komende dagen meedingen naar prijzen die worden toegekend aan de mooiste schilderijen, die tijdens de Lakenfeesten worden ge maakt. Op een jury, die bestaat uit E. Eijckhout, medewerkster Stedelijk Musuem de Lakenhal, E. Esselink en L. Steinbach, beiden beeldend kunstenaar, rust de taak de prijzen te verde len. Op 10 juli worden om 17 uur de werken beoordeeld en de prijswinnaars bekend ge maakt. Een totaal bedrag van 2000 gulden aan prijzen is be schikbaar. Alle werken zullen ook te koop zijn. Voor de wedstrijd kan men zich bij de VW Leiden inschrijven aan het Stationsplein 210. Het werk wordt tentoongesteld in de Hooglandsekerk. De Peurbakkentocht, die 9 juli in de Leidse binnenstad wordt gehouden, zal rechtstreeks wor den gevolgd door de Vara-radio. Het programma wordt uitgezon den via Radio I en II, begint om 20 uur en duurt tot 22.20 uur. De uitzending uit Leiden wordt verzorgd in het kader van het Vara-progamma 'Voor wie niet kijken wil'. De uitzending komt vanaf een schip dat meevaart in de Peurbakkentocht. Via een tijdelijke zender op het Leidse stadhuis wordt het programma verder doorgegeven. Presentator Peter Holland zal o.a. burgemeester C. Goekoop en brandweercommendant B. Mark interviewen. Het pro gramma wordt verder gevuld met muziek van straatmuzikan ten. Omroep Rijnland is bij de uitzending betrokken. den aangedreven zesspan van de firma Heineken. Verder zul len er net zoals in 1986 veel brandweerkorpsen uit de regio deelnemen. In vergelijking met vorig jaar zijn er een paar veranderingen. Start en finish zijn nu niet in het Galgewater bij Molen De Put, maar in de kom waar de rondvaartboten liggen aan de Beestenmarkt. Tot deze ver plaatsing is besloten op verzoek van de horeca aan de Beesten markt, die op deze manier hoopt te profiteren van de grote belangstelling voor de Peurbak kentocht. Op de Beestenmarkt komt een grote feesttent. De route loopt via Nieuwe Rijn, Herengracht, Oude Rijn en Oude Singel terug naar de Bees tenmarkt. Aan de opzet van de Peurbakkentocht is verder niets veranderd. Het blijft een feest dat vooral vermaak moet ople veren en het gaat er niet om wie het eerst de finish passeert Een jury, die waarschijnlijk zal bestaan uit Brenda Steunbeer (bekend van het Veronica-pro- gramma Verona), de voormalige staatssecretaris van landbouw A. Ploeg en brandweercom mendant B. Mark, zal besluiten welke Peurbak als de meeste indrukwekkende met de eerste prijs mag strijken. Die eerste prijs is een bedrag van 750 gul den, de tweede bedraagt 500 gulden en de derde 250 gulden. In vergelijking met vorig jaar zal de Peurbakkentocht met veel meer muziek omlijst wor den. Op het programma staan drie drumbands, boerenblaaska- pellen en een zigeunerorkest, die ook meevaren. Rembrandt wordt niet alleen geëerd door de schilderwed strijd, maar ook door het van vorige zomers al bekende Rem- brandtfestival. Dit festival is op 15 juli, de geboortedag van de schilder, en bestaat uit een kunstmarkt, die op het Stad huisplein in Leiden wordt ge houden. Er zal niet alleen het werk van amateur-schilders te zien zijn, maar in markt- kraampjes bieden allerlei pro fessionele kunstenaars hun werk te koop aan. Noemenswaard is ook dat de oudste schilderschool van Ne derland, het gebouw Ars aan de BALINESE PIANOMUZIEK (2-7) ZANG EN DANS UIT N-SUMATRA, JAVA EN BALI Dagelijks Krontjong, Indische kookdemonstraties. Indonesische modeshows. Open dagelijks 13 00-23 00 u vri| en za 13.00-24 00 u Volw 8.50. CIP/65+/5- Kind tot 12 j 4 - Gratis Pasarkrant bij VVVs. IEDEREEN IS WELKOM. 26 JUNI t/m 5 JULI Evenals vorig jaar zal de Beestenmarkt in Leiden weer het middelpunt vormen van het muzikale gedeelte van de Laken feesten. Van 9 tot en met 19 juli zal een groot aantal artiesten de Beestenmarkt bezoeken, waarbij de nadruk ligt op de jazz, maar - net als vorig jaar - een Braziliaanse dansgroep (foto) voor de nodige variatie zorgt. Ook nu is gezorgd voor ver schillende muziekstijlen (Foto: Wim van Noort). Leiderdorps Gemeentehuis (Statendaalder 1): Schilderijen van Lidie Bossen. T/m 31 juli. Geopend van ma-vr 8-17 uur. Een prachtig landschap, het menselijk lichaam, de werking van het licht, het heeft kunste naars door de eeuwen heen al lemaal bezig gehouden. Menig een - kunstenaar of niet - zal bij het zien van een prachtig landschap de neiging hebben om fototoestel of verf en kwas ten tevoorschijn te halen om dat schone vast te leggen. Meestal blijft het bij die eerste poging. Het lukt namelijk nooit om het mooie van hetgeen men wil vastleggen ook op papier te eve naren. Kunstenaars zijn erin getraind om hetgeen ze zien te interpre teren. Er iets mee te doen, waardoor de schoonheid van het geziene op een geheel eigen wijze wordt vertolkt Niet het mooie landschap hoeft dan ook zichtbaar te zijn in de kunstui ting. Het landschap was slechts de aanleiding en soms weet de kunstenaar iets van de sfeer over te brengen. DOOR SYLVIA VAN LEEUWEN Amateurs hebben vaak de nei ging om de werkelijkheid heel precies vast te leggen. Elk blaadje aan de bomen wordt ge tekend en het gras is altijd groen. Soms lijken de amateur- werken heel echt. Maar kunst is het niet. Ook de schilderijen van Lidie Bossen, horen vol gens mij niet thuis in de catego rie kunst Lidie Bossen exposeert in de hal van het Leiderdorpse gemeen tehuis schilderijen over 'astro nomische verschijnselen'. Vol gens het stencil dat bij de ten toonstelling hoort, gaan de schilderijen over de fascineren de verschijnselen van de kos mos. En inderdaad, als men naar de werken kijkt dan is een associatie daarmee ook snel ge maakt. Dikke verfklodders en felle kleuren moeten de won derbaarlijke verschijnselen in het heelal weergeven. Alsof je een tijdschrift over sterrenkun de open slaat. Maar daar zit 'm nu net het probleem. De schil derijen ziin haast niets meer dan dat. Men zou kunnen te genwerpen dat er toch heftig met de verf is omgegaan en dat de kleuren ook een emotionele waarde vertegenwoordigen. Maar dan nog blijft het resultaat heel oppervlakkig. De fascine rende verschijnselen van de kosmos zijn in de schilderijen van Lidie Bossen gedegradeerd tot platte plaatjes uit een goed koop tijdschrift over bovenna tuurlijke verschijnselen. Er komt gewoon meer voor kijken om het fascinerende van de kosmos uit te drukken. In de schilderijen, waar Lidie Bossen zichzeli meer vrijheid gunt en waarschijnlijk het ach terliggende idee wat laat varen, zie ik veel meer toekomstper spectief. Zo tonen de vrijere werken 'Supernova februari '87', 'Een andere planeet' en ook wel 'Geboorte van sterren' veel meer het mysterieuze, het fasci nerende, dan het geval is bij bij voorbeeld 'Dag en nacht in de hyperkubus'. Waarschijnlijk komt dat omdat in dit schilderij op zeer krampachtige wijze is vastgehouden aan een idee en 'Ontstaan van leven op een planeet', een van de werken van Lidie Bossen. dat de beeldende waarden, zoals die in de beeldende kunst gel den, naar de achtergrond zijn gedirigeerd. In de beeldende kunst wordt juist geleerd door gebruik te maken van de beeldende mid delen (kleur, lijn, compositie) vorm te geven aan een idee. Maar dan moet de zeggings kracht van die middelen eerst bestudeerd worden. Het zijn vaak amateurs die denken dat een idee boven de beeldende kwaliteit kan uitstijgen. Maar zo is het niet Anders zouden al die mensen die in een opwelling van emotie bij het zien van een prachtig landschap, fototoestel of verf en kwasten pakkken, kunstenaars zijn. Wat je echter van hen te zien krijgt is dat aar dige vakantiekiekje of die leuke tekening, die net echt lijkt Theo Olof. Grote Kerk (Noordwijk- Binnen): Zomeravondconcerten op het Knipscheerorgel. Op 9,16, 23 en 30 juli en 13 en 20 augustus. Concert British Columbia Boys Choir. Op 6 augustus. Concert Amsterdams Kamerorkest met Theo Olof (viool), Jan Visser (fluit), het Bach Koor Holland en Wim van Beek (orgel). Op 27 augustus. Alle concerten beginnen om 20.15 uur. Traditiegetrouw wordt onder auspiciën van de Stichting Or gelcentrum in de Grote Kerk in Noordwijk-Binnen weer een aantal zomeravondconcerten gegeven. Het openingsconcert van deze serie is donderdag 9 juli. Dan zit de plaatselijke orga nist van de kerk, Jaco van Leeuwen, achter het klavier van het Knipscheer-orgel. Daarna, vanaf 16 juli tot en met 27 augustus, zullen in binnen- en buitenland bekende organis ten als Sander van Marion (16 juli), Charles J. de Wolff (23 juli), Klaas Jan Mulder (30 juli) en Jaap Kroonenburg (13 au gustus) concerteren. Op 20 au gustus speelt Vincent de Vries uit Scheveningen, een van de iongste concertgevers in ons land. Het is inmiddels gewoonte ge worden om in de serie een of meer bijzondere concerten op te nemen. In voorgaande jaren was dit een optreden van Ber- dien Sternberg, samen met Klaas Jan Mulder, en een pia no-concert van het duo Louis van Dijk en Klaas M. Mulder. Deze concerten waren wat uit voering en belangstelling be treft een enorm succes. Dit jaar vindt 6 augustus een hernieuwd optreden plaats van het wereldbefaamde British Co lumbia Boys Choir onder lei ding van Donald Forbes. Orga nist Herman van Vliet werkt aan dit concert mee als begelei- Het Bach-Koor Holland. der. Verder zal hij orgel-soli la ten horen. Het tweede bijzondere concert dat in nauwe samenwerking met de Evenementencommissie Noordwijk wordt georganiseerd, is het optreden van het Amster dams Kamerorkest dat, zoals bekend, gevormd is uit leden van het Concertgebouworkest, met niemand minder dan Theo Olof, viool, Jan Visser, fluit, het Bach-Koor Holland en Wim van Beek, orgel. Het geheel staat onder leiding van Charles J. de Wolf, die dit jaar een dub bel jubileum viert, te weten zijn 40-jarig jubileum als organist en zijn 25-jarig jubileum als diri gent Noordwijk heeft van deze vie ring te primeur. Voor beide bij zondere concerten zullen kaar ten in de voorverkoop bij de VW verkrijgbaar ziin. In ver band met de verwachte toeloop doet men er goed aan zich tijdig van toegangsbewijzen te voor zien. De Grote Kerk in Noordwijk- Binnen dateert uit de dertiende en veertiende eeuw. Nauw is het indrukwekkende bedehuis verbonden met de historie van het oude dorp. Tal van sierlijk .bewerkte grafstenen in het kerkgebouw geven de laatste rustplaats aan van de voormali ge ambachtsheren van Noord wijk en andere prominenten uit een ver verleden. Een zeer fraaie tombe is gewijd aan Ja nus Dousa (Jan van der Does), de bevelhebber van het in 1574 belegerde Leiden en de eerste curator van de Leidse universi teit. De kerk met haar machtige gewelven heeft een vrijwel vol maakte akoestiek, die elk con cert tot een bijzondere belevenis maakt. Het in 1841 door de Am sterdamse orgelmaker H. Knip- scheer gebouwde instrument, is een geschenk van het dominee sechtpaar Gerard Kuiper en Anna Cornelia Pennewart Het munt uit in klankschoonheid en uitzonderlijk mooie stemmen. LEIDEN rijksmuseum boerhaave (Steen- straat la) T/m midden 1987: 'Balans van een eeuw', Nederlandse natuur wetenschappen en geneeskunde in de 19e eeuw. Geopend: di t/m za 10- 17, zo. 13-17. stedelijk museum de lakenhal (Oude Singel 28-32) T/m 5 juli: 'Kunst van Stof, hedendaagse textielvormen. T/m 23 aug.: 'Scheepswerk, verzameld en ge toond'. Van 25 juli t/m 6 september Tussenblik', hedendaagse Neder landse kunstenaars. Geopend di t/m za 10-17, zo 13-17. rijksmuseum voor volkenkunde (Steenstraat 2) T/m 27 sept: 'De jaargetijden van de mens'. Geopend: di tm za 10-17, zo 13-17. rijksmuseum voor geologie en mineralogie (Hooglandse Kerk- gracht 17) Van 2 juli t/m 6 septem ber. Geologie, eigenhandig gezien. Geopend ma t/m vr 10-17, zo 14-17. rijksmuseum van oudheden (Ra- Eenburg 28) T/m 30 aug: 'Wel moge et u bekomen', feestmaal in de oudheid. Geopend: di t/m za 10-17, zo 13-17. rijksherbarium (Rapen burg 70) T/m medio september: Ex positie over de historie van het pand en de vroegere behuizing van het herbarium. Geopend: ma-vr 9.00- 12.15 en 13.30-16.30. academisch his torisch museum (Rapenburg 73) Ge opend wo, do en vr 13-17 uur. holi day inn (Haagse Schouwweg 10) T/m 2 juli: Foto's Henny van Oos- 10-17, zo en ma 13-17 u. Van 9 t/m 19 juli: Tentoonstelling over Leidens Ontzet in het kader van de Laken.- feesten. Geopend: 11-17. hortus bo tanicus (Rapenburg) T/m 31 aug: ene klok'. Tuin geopend: g. 9-17r kassen: 10.30-12.30, Clusi- 'De Biologischi ten. Van 3 t/m 30 juli: Abstract van Marga Adama. Geopend 10-22. ga lerie t huys benee (Nieuwe Rijn 3) Permanente expositie van werk van Leny Noyen Geopend: vr 14-16 en za en zo 12-16. openbare biblio theek (Nieuwstraat 4) T/m 31 juli: 'De meest sociaal veilige stad van Nederland'. Vijf panelen over Lei den. T/m 31 juli: wenchiproject. Ge opend: ma en wo 10-17 en 19-21, di 10-17, do 10-21, vr 10-17, za 10-13. art tea house (Stille Mare 4): T/m 31 juli: Aquarellen van Westheide. Geopend: ma 12-18, di t/m za 10-18, do 10-21, zo 11-21. waaggebouw. (Aalmarkt 21) T/m 4 juli: 'Schippe ren in Leiden', over de Leidse bin nenvaart vanaf 1850. Geopend: di-za ustuin: 10.00-12.30 en 13.30 en 16.00. hooglandse kerk (Hooglandse Kerkgracht 62) T/m 6 juli: olieverf schilderijen, aquarellen, gouaches, pasteltekeningen en tekeningen in gewassen inkt van Fem Hulst. Geo pend: ma 13.00-15.30, di t/m za 11.00-15.30. 10 t/m 19 juli: Tentoon stelling van schilderijenwedstrijd ikv Lakenfeesten. Geopend ma t/m za 11-15.30, zo 14.00-15.30. sociëteit de burcht T/m 12 juli: 'Een verbeel ding van buitenaf, werk van vijf "Belgische kunstenaars. (Burgsteeg 14) Geopend wo t/m zo 12-17. ge meentearchief (Vliet 45) T/m 2 juli: Tentoonstelling over Leidse hofjes. Geopend: di t/m vr 12-16.30, za 10- 12, do ook 19.30-21.30. pupenkabi- net (Oude Vest 159a, teL 121340) Geopend: zo 13-17 en op afspraak. prentenkabinet (Rapenburg 65) Geopend: di t/m vr 14-17. ALPHEN AAN DEN RUN galerie alba (Kortsteekterweg 42) T/m 5 juli: Plastieken van Nico Lie- dorp en fotografiek van Kees Bal- 'lintijn. Geopend: vr, za, zo 10-20. rhunkade elf (Rijnkade 11) T/m 30 augustus: schilderijen van Cole Mor gan en schilderijen en tekeningen van Hans René van der Vlis. T/m 30 september: bodemvondsten uit Alphen en Aarlanderveen van de Historische Vereniging voor Al phen. Geopend: di-za 10-17.30, vr 10-21. KAAG galerie de kever (Irenestraat 17) T/m 31 juli: Acnrlschilderijen, plas tieken, reliëfschilderijen en grafiek van Maria Schuurman. Geopend: wo t/m zo 14-17. KATWIJK katwuks museum (Voorstraat 46) Van 6 juli t/m 12 sept: Olieverfschil derijen en gouaches van Hans von Bartels. Geopend: di-za 10-12 en 14- 17 uur. LEIDERDORP muzenhof (Cor Gordijnsingel 4) T/m 15 aug: Gevarieerd werk Jan Diets. Geopend: di-vr 14-18, za 9.30- 12.30. gemeentehuis (Statendaalder 1) T/m 31 juli: Schilderijen Lidie Mussen. Geopend: ma t/m vr 8-17. LEIDSCHENDAM galerie de sluis (Sluiskant 24) T/m 23 juli: Olieverfschilderijen van Jo- han van Aken en beelden van Edu- ard Lienhard. Geopend: wo t/m za 12.30-17.00, zo 13.00-17.00. LISSE museum voor de bloembollen streek ('t Vierkant) T/m 15 sept: Geschiedenis van het Bloemencorso. Geopend: di-vr 10-17, za en zo 11.30- 17. NOORDEN restaurant de watergeus (Simon van Capelweg 10) T/m 2 aug: Teke ningen van Leopold von Verschuer, schilderingen op zijde van Hanni von Verschuer en emaille wandta- bleaus van Charlotte von Verschuer. Geopend: di t/m zo vanaf 12.00 uur. NOORDWUK openbare bibliotheek (Weteringka de 25) T/m 31 juli: 'Organi', Japans papiervouwen. Geopend: ma en do 10-12.30 en 14-17.30, di en za 10- 12.30, wo en vr 14-17.30 en 19-21. natuurcentrum jan verwey (Wete ringkade 27) T/m 15 aug: Noord- wijks groen, nu en toen. Geopend: wo, za en zo 14-16.30. Nederlands hervormde kapel (Hoofdstraat 96) Van 3 t/m 9 juli: Martijn Pletten- .berg (gouaches, olieverven, aquarel len, acryl), Ellen Schijve (beelden) en Henk van den Ende (olieverven). Van 23 t/m 26 juli: Zomerbloemen. Geopend ma t/m vr 14-17 en 19-21, za en zo 13-16. de linde (Voorstraat 107) Tot 12 juli: Expositie De Tuin. Mieke Holt (terracotta beelden), Adriana Goedhart (tekeningen) en Juke Hudig (tekeningen). Geopend: wo. t/m za 14-17. petit royal (Hotel Royal, Voorstraat 76) Bloemen en planten in de Orangerie. Tiny van der Sar (kleurenetsen). NOORDWUKERHOUT raadhuis/ bibliotheek (Herenweg 4) T/m 3 juli: 'De Gemeente', ten toonstelling over Nederlandse ge meenten. Geopend: t/m vr 9-12 en 14-16. OEGSTGEEST de beukenhof (Terweeweg 2) T/m 11 juli: Pastels van Onno Boerwin kel. Geopend: ma t/m vr 10-21.30 en za 10-23. RIJNSBURG genootschap oud rijnsburg (Oude VUetweg 6) T/m 5 sept: 'Rijnsbur gers laten Rijnsburg zien', tekenin gen en schilderijen van beroeps- en amateurkunstenaars. Geopend: vr 19-21, za 10-16. VOORSCHOTEN ambachts- en baljuwhuis (Voor straat 12) 10 juli t/m 23 aug. 'Onder goed. 't heeft wel meer om het lijf. Geopend: dag 14-17. WARMOND galerie de pomp (Dorpsstraat 36) T/m 9 juli: Div. werk Lydia Merce- des-Luyten i.v.m. 50e verjaardag. Ook houten beelden van Adriaan van Munster. Van 11 juli t/m 6 aug: Keramiek van Car la Pant en aqua rellen, gewassen en pentekeningen van Louis Schutte. Geopend: di en vr 19-21, wo, do, en zo 14-16, za 11- 16. het oude raadhuis (Dorpsstraat 38) T/m 9 juli: Jan Tinolt, olieverf. Geopend: wo, do en zo 14-16, za 10- 16, di ook 19-21. Van 10 juli t/m 6 aug: Etsen, kleuretsen, en aquatin- ten. Geopend: di en vr 19-21, wo, do en zo 14-16, za 11-16. de oude gym zaal (Dorpstraat 36 en 38) Van 14 t/m 26 juli: Warmonders exposeren. Geopend: di en vr 19-21, wo, do en zo 14-16, za 11-16. WASSENAAR hotel wassenaar (Katwijkseweg 33) T/m 1 sept: Schilderijen van Carla Schreuder en Marlies MoreL GeoDend: da? 9-21.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 18