jMm xeidóeCftu/tcmt stad omgeving Muziekverz amelgebouw komt in De Waard Wolkbreuk verstoort tv-opnamen Teleac Uitstel beslissing over Japanse School Tijdwinst bussen sinds afsluiting Breestraat Handig 'mimburo' CcidócSoiuuvnt 81:1 II3 Leidenaren bedreigen menigte met vuurwapen LOKATIE GROENOORDHALLEN STUIT OP PROBLEMEN funnel In de maak Dit 'miniburo' is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft De stevige cassette meet slechts 8 12 cm en bevat een schaar, een nietmachine met nietjes, een linaal(tje), paperclips, plakband in houder, vlakgom, lijm, een rolmaat en een mesje. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam:. Adres Postcode/plas Voorletters: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank het 'miniburo1 aan: Saam: Adres: Postcode/plaai Voorletters: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag (postzegel betalen wij). i -f*|S£V£2j LEIDEN De beslissing >ver de komst van een Ja panse School naar Leiden s tot na de zomer uitge- Iteld. Verwacht werd dat tn de zomer bekend zou worden in welke gemeen te in Nederland de school gebouwd zal worden, maar vanuit Japan is aan gekondigd dat die beslis sing enkele maanden op tich zal laten wachten. Dat heeft wethouder J. Fase (economische zaken) verklaard. Het is de bedoeling dat er er in Europa een Japanse 1 komt Behalve plaatsen uit Duitsland en Frankrijk heeft ook Leiden, in samen werking met projectontwikke laar Erica, een plan voor zo'n school ingediend bij het minis terie van buitenlandse zaken, dat de plannen heeft doorge speeld naar Japan. Op de Japanse School kunnen kinderen van werknemers van Japanse bedrijven terecht De bedoeling is dat de school wordt gevestigd in de panden van de voormalige Stadstim- merwerf. Deze panden stam men uit 1612. Verbouwing en restauratie ervan zouden zo'n 9 miljoen gulden kosten. De Leidse universiteit heeft al haar medewerking toegezegd om de school naar Leiden te halen. Alleen in Leiden kan in Nederland Japans worden ge studeerd. Deze studierichting bestaat al meer dan hondera jaar. In Leiden is ook een Ja- panologisch Instituut, dat in tensieve contacten onderhoudt met Japan via het Japan-Ne derland Instituut in Tokyo. Op begane grond van de school komen volgens de plan nen van Erica aan de zijde van de Smidsteeg onder meer een restaurant, de administratie, zitkamers en een studiezaal. Aan de zijde van de Morsweg komen een bibliotheek en een klaslokaal. Op de eerste en tweede verdieping komen voornamelijk slaapkamers voor studenten en klaslokalen. De overige twee verdiepingen liggen aan de zijde van de Morsweg. Op de derde verdie ping komen vier lokalen en twee slaapzalen, op de vierde verdieping twaalf kamers voor docenten. Het losstaande ge deelte van de voormalige werf aan de zijde van het Kort Gal gewater wordt ingericht als sportzaal. Het is de bedoeling dat er een tweede sportzaal wordt gebouwd aan de rand van de binnenplaats. De voormalige Stadstimmer- werf verkeert op dit moment in een matige staat. Alleen op de hoek van het Kort Galge water met de Smidsteeg ziet het pand er goed uit Daar zijn nu twee woningen die eigen dom zijn van de gemeente. De bewoners hiervan hebben offi cieel nog niets gehoord van de plannen van de gemeente en projectontwikkelaar Erica. Volgens wethouder Fase krij gen deze mensen vervangende woonruimte aangeboden zodra bekend is dat de school aan het Galgewater wordt ge bouwd. Twee blikseminslagen in Wassenaar WASSENAAR Tijdens een korte maar hevige onweers bui is gistermiddag in Wassenaar tweemaal de bliksem inge slagen. De eerste inslag gebeurde even na twaalf uur in een woning aan de Sandelandstraat waar de bliksem met een daverende slag insloeg in het dak. Hierbij onstond een gat van ongeveer een vierkante meter. De tweede inslag was in de zendmast van het politiebureau aan de Hofcampweg. Hier ontstond dankzij een goede bliksemafleider geen scha de. Door de inslag viel wel de communicatie-apparatuur ge durende een aantal minuten uit. Volgens een woordvoerder van de politie zouden de problemen niet zijn te overzien ge weest als een bliksemafleider had ontbroken. „Ik denk dat de complete zendinstallatie van ruim drie ton in vlammen was opgegaan". Promotie De heer E.L. Bollen, verbon den aan het Academisch Zie kenhuis Leiden en het Rij noord Ziekenhuis in Alphen, is gisteren gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde op een proefschrift over de ziek te van Huntington, een erfe lijke neurotische aandoening. Promotor was prof. dr. G.W. Bruyn, hoogleraar in de neu rologie. Zomertenue Het majorettenpeleton en het buitenorkest van muziekver eniging De Burcht maken donderdagavond (koop avond) een muzikale rond gang door de binnenstad. Doel hiervan is het presente ren van het nieuwe zomerte nue van deze bloeiende vere niging. Kr kunnen zich nog nieuwe leden aanmelden (tel. 071-121094 of 211744). Jong K&G Het juniorenorkest Jong K&G houdt zaterdag 4 juli om 14.00 uur een sponsorloop op het voetbalterrein van bet Gorleuslaboratorium aan de Wassen aarse weg. De op brengst wordt besteed voor de aanschaf van nieuwe in strumenten. Het muziekge zelschap telt thans 80 leden. Nieuwe leden kunnen zich aanmelden bij tel 071-414916. m A WOENSDAG 1 JULI 1987 PAGINA 13 LEIDEN Een 19-jarige Leidenaar en een 22-jarige Leidenaar hebben vannacht rond een uur op de hoek van de Kruisstraat en de Narm- straat een groep mensen be dreigd met een vuurwapen. Het tweetal maakte van het zelfde wapen gebruik en richtte dit in de buurt van de Koets-O-Th eek op een gil lende menigte. "Consumentenraad "EBR openbaar ,EIDEN De Consumentenraad an het EBR mag wat het college an beheer van het EBR betreft /oortaan openbaar vergaderen. ?,^)at heeft het college van beheer e Consumentenraad laten weten, lissen de Consumentenraad en et college van beheer van het BR was een conflict gerezen over e openbaarheid. Volgens de Con- ■umentenraad heeft het college E an beheer de openbaarheid altijd Hegen gehouden, maar volgens R. an Lint, lid van het college van eheer, heeft het college van be- eer nooit voor openbaarheid ge pleit, omdat de Consumentenraad E at niet zou willen. Botsing met heftruck LEIDEN Een 35-jarige Leidse vrouw is gistermiddag gewond geraakt door een aan rijding met een heftruck. De vrouw reed met een bromfiets over de Langebrug richting Papengracht. Een vrachtauto, die aan de Papengracht aan het inladen was bij een pak huis, stond haar in de weg. Zij reed vervolgens over de stoep. Op het moment dat zij het pakhuis wilde paseren kwam daar juist een geladen hef truck uitgereden, bestuurd door een 55-jarige man uit Warmond. De vrouw liep bij de botsing licht hoofdletsel op en enkele blauwe plekken. PvdA: betere samenwerking tussen K&O en Schouwburg LEIDEN Samenwerking tussen K&O en de Schouwburg is dringend gewenst. Dat is de mening van de PvdA-fractie in de ge meenteraad. Beide culturele instellingen wer ken nu langs elkaar heen en verspillen onno dig geld. Samenwerking levert een besparing op, die de Streekmuziekschool (SMS) ten goe de kan komen. De SMS moet volgens de voorstellen van het college veel geld inleveren. Een van de maat regelen bestaat uit het vergroten van de les- groepen. De PvdA wil daar minder ver in gaan dan het college. Om nu toch het gestelde bedrag aan bezuinigingen in de culturele sec tor te kunnen halen, is het nodig dat K&O en de Schouwburg gaan samenwerken, aldus woordvoerder L. Beijen. Het college vindt dat de SMS met K&O moet gaan samenwerken. Volgens Beijen werken de SMS en de Schouwburg te veel langs elkaar heen: „Zij brengen aparte folders uit met hun program ma en verkopen apart hun abonnementen. Dat kan net zo goed samengevoegd worden", aldus de socialist. „Door deze omslachtige ma nier van werken, wordt er geld verspild". VVD-er M. van der Nat vond dat eventueel het lesgeld voor cursisten van 18 jaar en ou der mag worden verhoogd. De fracties in de raad hebben met elkaar een motie ingediend waarin wordt gepleit voor de vestiging van een centraal verkooppunt van kaarten voor de culturele instellingen in Lei den. Dit zou voor 1 januari 1988 moeten ge beuren. LEIDEN Het Muziek- verzamelgebouw komt niet op het terrein van de Groenoordhallen maar op het Industrietr- rein De Waard. Dat heeft wethouder J. Peters de commissie ruimtelijke ordening gisteravond la ten weten. Van het ter rein van de Groenoord hallen is afgezien, omdat dat onaanvaardbaar was voor A. de Jong, de di recteur van de Groe noordhallen. De gemeente heeft de laatste maanden veel moeite gehad om een lokatie voor het Mu- ziekverzamelgebouw te vin den. Uiteindelijk dacht men met het terrein van de Groe noordhallen een goede loka tie te hebben. De gemeente raad zou daar deze week een besluit over nemen, nadat de raadscommissie ruimtelijke ordening er vorige week al mee had ingestemd. Van de lokatie werd gisteravond echter op het laatste nipper tje afgezien, nadat een woe dende directeur De Jong zich bij B en W had gemeld. „Nie mand heeft mij ooit verteld dat ik 1800 vierkante meter parkeerterrein moet inleve ren. Ze bouwen er zo maar even een hal bij zonder mij zelf maar te vragen of dat misschien problemen zal op leveren", zei De Jong over de plannen van B en W met het Muziekverzamelgebouw. Volgens hem zou het onaan vaardbare problemen voor de veemarkt tot gevolg hebben. Wethouder Peters besloot daarop naar een andere loka tie uit te zien en vond een stuk grond aan de J. de Rijp- straat Het gebouw komt op een braakliggend stuk grond naast een terrein van de di rectie civiele werken. Vol gens Peters zullen de mu ziekkorpsen daar geen on aanvaardbare overlast voor de buurt opleveren. Peters zei gisteravond dat GroenoordhaLlen-directeur De Jong onvoldoende is uit gelegd, dat het gebouw een zo groot deel van het par keerterrein zou beslaan. „De haast bij de ontwikkeling van dit plan was zo groot dat er fouten zijn gemaakt", aldus de wethouder. Peters ontken de dat er geen overleg met De Jong was geweest „maar hem was verteld dat het een veel kleiner gebouw zou worden. Een soort keet". De gemeente heeft zo'n haast om geen subsidie van het rijk mis te lopen. Het gebouw gaat drie miljoen gulden kos ten en Leiden krijgt 7,5 ton subsidie. Peters benadrukte gister avond dat B en W nog niet officieel besloten hebben dat het gebouw in De Waard komt: „Er komt uiteraard een inspraakprocedure met alles wat daarbij hoort. De omwonenden (de Zeelhel- denbuurt) krijgen alle kans hun mening te laten horen". Om het gebouw te mogen bouwen moet de gemeente het bestemmingsplan veran deren. Dat biedt eventuele tegenstanders volop kans in beroep te gaan. Het Muziek verzamelgebouw zal onder dak bieden aan De Burcht, K&G, Werkmans Wils kracht, Allegro, Vivace en Con Fuoco. De muziekkorp sen worden vanavond over het voornemen van B en W op de hoogte gesteld. s- j feel is er nog niet van te zien, maar op de kruising van de Von- lellaan (links, voor het Motorhuis) met de Plesmanlaan wordt al paanden gewerkt aan de aanleg van een tunnel voor fietsers en foetgangers. De tunnel komt onder de Plesmanlaan In het ver engde van de Vondellaan. Omdat de tunnel verhoogd wordt iangelegd, is het nodig dat de Plesmanlaan en daarbij behoren de aansluiting van de Vondellaan worden opgehoogd. Op de rij- >aan richting Plesmanrotonde is op de Plesmanlaan al een groot (andlichaam gestort, dat inmiddels is geasfalteerd, terwijl het verkeer in twee richtingen over de rijbaan richting A44 wordt ge leid. De volgende fase houdt In dat het verkeer in twee richtingen over het pas aangelegde wegdek gaat rijden en ondertussen wordt de rijbaan richting A44 opgehoogd. Daarna wordt het werk een half jaar stilgelegd, wat nodig Is om het zand zich te laten zetten. Wanneer dat niet zou gebeuren, zouden tijdens de aanleg van de tunnel verzakkingen kunnen optreden. Uiteindelijk zal de tunnel gedurende zo'n zeven maanden worden gebouwd. De werkzaamheden moeten eind 1988 zijn voltooid. De gemeente heeft besloten de tunnel verhoogd aan te leggen om hem veiliger te maken. Eerder gebeurde dat bij tunnel bij de Kooilaan en de Churchillbrug. FOTO: WIM VAN NOORT Bi| de de Burcht In Leiden werden gisteren opnamen gemaakt voor de Teleac-televislecursua „Ste den en hun verleden". W|M NQORT LEIDEN ONDERWERP VAN NIEUWE CURSUS OVER HISTORIE STEDEN LEIDEN De bussen van de NZH hebben sinds de afsluiting van de Breestraat minder tijd nodig om van het station naar de Korevaarstraat te rijden, dan daarvoor. Gemiddeld doen zij er 30 seconden korter over. De NZH is zeer te spreken over de uit komsten. Uitgangspunt voor de NZH bij de metingen was dat 75 procent van de bussen niet langer over het traject mag rijden dan 7,5 minuut En daarvan moet zeker vijftig procent de afstand bin nen 6,5 minuut rijden. Een rijtijdenonderzoek, gehouden tussen 5 en 15 juni, heeft uitgewezen dat de bussen er gemiddeld 30 seconden korter over deden. B. Leeuwenburgh is zeer te spre ken over de resultaten: „Dit hadden we niet verwacht. Van te voren gingen we er vanuit dat elke seconde onder de maximum rijtijd winst zou zijn". De NZH ging er toen nog van uit dat de bussen alleen tussen het stadhuis en 't Gangetje aan een maxi mum snelheid gebonden zouden zijn. Zij mogen echter over de gehele Breestraat maximaal 15 kilometer per uur rijden. Leeuwenburgh verwacht dat de bussen in het tweede gedeelte van de proef de rijtijd uit de dienstregeling wel zullen over schrijden. Nu maken de bussen gebruik van wisselplaatsen om elkaar te kunnen passeren, dan gebeurt dat met behulp van stoplichten. Op die manier komt er in het smalle gedeelte van de Breestraat meer ruimte voor het winkelend publiek. De fiet sers blijven overigens een groot probleem vormen voor de chauffeurs. Zij rijden vaak harder dan de bussen en halen ze op allerlei manieren in, waar de chauffeurs van schrikken. Afge zien van dit ongemak zijn zij tevreden over het verloop van de proef. Het college van B en W heeft het WD-raadslid M. van der Nat inmiddels laten weten het zeker niet uit te sluiten dat de ver keerslichten, die inmiddels in de Breestraat bij de Korevaar straat en het Gangetje zijn geplaatst, misschien al weer na een week worden verwijderd. B en W zullen daartoe besluiten als blijkt dat de lichten te veel vertraging voor de bussen opleveren. Van der Nat had in*schriftelijke vragen laten weten dat onaan vaardbaar te vinden. De lichten zouden tot het einde van de proef in september moeten blijven staan, meent hij. Volgens Van der Nat heeft de raadscommissie verkeer dat besloten. Het college zegt echter dat daarbij is afgesproken dat elk onderdeel van de proef onmiddellijk beëindigd kan worden als de proble men te groot zouden zijn. De gealarmeerde politie volgde het spoor, van de twee mannen dat leidde naar een café aan de Nieuwe Beestenmarkt. Het onder zoek in het café bracht ech ter geen resultaat. Wel vond de politie na verklaringen van getuigen in een nabijge legen bovenwoning een pis tool en enkele honderden scherpe patronen. Beide Lei denaren zijn aangehouden. De aanleiding tot de bedrei ging is nog onbekend. De po litie roept getuigen van het voorval op zich te melden (tel. 071-258888). LEIDEN „Steden en hun verleden" is de titel van een nieuwe cursus die door Teleac (het onder wijsinstituut voor volwas senen) vanaf april 1988 op radio en televisie wordt uitgezonden. Deze cursus Stadsgeschiedenis van Noord- en Zuid-Neder land laat een aantal aspec ten zien van het dagelijks leven in de stad van 1200 tot het begin van de 19e eeuw. Een van de uitzen dingen wordt aan Leiden gewijd. De nadruk zal dan liggen op de nijverheid. De televisie-opnamen voor de cursus zijn nu in volle gang. Gisteren vonden de eerste op namen plaats voor de uitzen ding over Leiden. Ook van daag en morgen is Teleac nog in Leiden actief. Bij smederij Van Velzen en het Hoogheem raadschap werd gisteren ge filmd en verder staat onder meer Molen de Put op het pro gramma. Gistermiddag om twaalf uur zou de televisie ploeg een opname maken van de Burcht. Door een wolk breuk gepaard met bliksem en veel regen werden de werk zaamheden echter uitgesteld tot later in de middag. „Een probleem bij een buitenopna-i me is altijd het weer; zeker met zo'n zomer als deze", ver telt mevrouw H. Molenaar as sistente van de regisseur. „We maken echter ook nog veel binnenopnamen maar die heb ben we gepland voor het na jaar en de winter". De werkzaamheden voor een twaalfdelige serie uitzendin gen nemen dan ook veel tijd in beslag. Eind mei is de tv-ploeg begonnen met de opnamen in de stad Leuven. De verwach ting is dat ze half december klaar zijn met de opnamen. „Voor een tv-uitzending van een half uur zijn ongeveer vijf opnamen nodig; en het maken van een opname is zeer tijdro vend en gaat gepaard met veel geduld. De cameraman die de Burcht gistermiddag op film wilde zetten liep vele malen op en neer om te zoeken naar de beste plek, om de mooiste en duidelijkste beelden te kun nen maken. De filmploeg maakt twaalf afleveringen, dat zijn samen zestig opnamen- Daarbij opgeteld de overige werkzaamheden, onder andere het vooraf bekijken van de lo- katies en het overleg hoe het zal worden opgenomen maakt het al gauw een half jaar werk. In dit half jaar worden twaalf steden aangedaan: Maastricht, Naarden, Mechelen, Utrecht, Den Bosch, Antwerpen, Lei den, Amsterdam, Leuven, Haarlem, Brugge en Gronin gen. De geschiedenis van deze steden wordt uitvoering be handeld in de cursus „Steden en hun Verleden". Vooral die zaken waarvan nu nog zicht bare en tastbare overblijfselen zijn te vinden, zoals huizen, gebouwen, schilderijen, pren ten, voorwerpen, poorten en documentatie komen aan bod om het ontstaan en de ontwik keling van deze steden duide lijk te maken. De cursus bestaat niet alleen uit de tv-uitzending. Ook zijn er twaalf uitzendingen op de radio te beluisteren en er wordt een handboek uitgege ven over de cursus. In dit boek werd onder andere geschreven door mevrouw Hilde de Rid- der-Symoens. Zij studeerde ge schiedenis aan de Rijksuniver siteit van Gent Teleac organiseert ook een aantal excursies naar de ge noemde twaalf steden. „De cursus is heel breed van op zet", vertelt H. Molenaar. „Ie dereen die belangstelling heeft voor alles wat met de stad te maken heeft, kan aan deze cursus veel plezier beleven. De mensen worden geattendeerd op mooie plekjes in de stad. Bij een onvoorbereid bezoek aan een nog onbekende stad loop je die plekjes vaak voorbij".

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13