„Ik heb het nog nooit zo slecht meegemaakt STAD OMGEVING Huisartsen nog niet tevreden Drempel advocaat minder hoog dan verondersteld Op heterdaad betrapt Ruzie met schilder jVOORAL ZWEMBADEN BLIJ MET ZON boos over afsluiten Breestraat Feest week goed voor drie mille DM1 Hie Iwee denhen aan my te hunnen onhnapptnle rluihlen na»r de merfelf rollen MAANDAG 29IUN11987 PAGINA 5 LEIDEN Een 16-jarige Leidenaar is afgelopen nacht op heterdaad betrapt bij een inbraak in een kiosk aan het Havenplein. Een poging om in te bre ken bij een radio- en tele visiezaak aan het 5 Mei- plein mislukte vannacht. Dieven sloegen een grote ruit in maar daar achter bevond zich een ruit van plexiglas. Daar kwamen de inbrekers niet door heen. Getuigen zagen even later drie mannen in een auto vluchten. D66: BENOEMING VAN HOOFDEN DIRECTIES VERLOOPT MERKWAARDIG LEIDEN De D66-fractie in de Leidse gemeenteraad vindt dat het college merkwaardig te werk gaat bij de benoeming van de hoofden voor de directie woonruimteverdeling en de samen te voegen directies ruimtelijke ordening, stadsvernieuwing en bouw- en woningtoezicht. De laatste directies worden samengevoegd in het kader van de ge meentelijke bezuinigingsoperatie. Hoofd van die directie wordt T. van der Valk, nu nog hoofd van de directie woonruimteverdeling. Bij woonruimteverdeling ontstaat dus een vacature, waarvoor volgens het zogenaamde doelgroepenbeleid naar een kandidaat gezocht zal wor den. Dat houdt in dat mannelijke kandidaten pas mee mogen sollicite ren in een eventuele externe ronde. J. Hoekema, fractievoorzitter van D66, vindt dat collegebesluit merkwaardig, omdat het doelgroepenbe leid formeel nog niet is vastgesteld door de raad. Ook is het volgens Hoekema vreemd dat de vacature bij de samen te voegen directies niet voor iedereen wordt opengesteld en die bij woonruimteverdeling wel. „Hier lijkt met twee maten gemeten te worden", aldus Hoekema. Ook wil hij weten hoe de procedure zich laat rijmen met de notitie over de betrokkenheid van de raad bij benoemingen van hoofden van directies. Die notitie zal het college binnenkort uitbrengen. LEIDEN Een 40-jarige inwoner van Zoeterwoude is vrijdagmiddag op de Hooigracht mishandeld door een 46-jarige Leide naar en zijn 20-jarige zoon. Het tweetal had in op dracht van de man uit Zoeterwoude schilder werkzaamheden uitge voerd, maar deze was daar zo ontevreden over dat hij het werk halverwege stil- legde. Daarop ontstond de ruzie. De inwoner van Zoeterwoude liep onder meer een aantal gekneus de ribben op. Man mishandeld LEIDEN Een 30-jarige inwo ner van Delft is zaterdagavond door drie onbekend gebleven mannen mishandeld. Hij liep in de Schoolsteeg en werd door het drietal aangevallen. Terwijl hij op de grond lag, werd hij geschopt en geslagen. De drie mannen gingen er vandoor met de portemonnee van de Delftenaar. Daar zat onder meer 130 gulden in. Vernielingen in Sandersgarage LEIDEN Twee Leidse jongens van 12 jaar oud zijn gisteravond aangehouden wegens vernielin gen aan auto's. De auto's stonden geparkeerd in de Sandersgarage aan het Levendaal. Alarminstallatie loeit bijna twee uur LEIDEN Politie en brand weer hadden gisteravond bijna twee uur nodig gehad om de sirene van een alarminstallatie van een juwelier aan de Gerrit van der Veenstraat het zwij gen op te leggen. Het apparaat was door onbekende oorzaak afgegaan. De politie probeerde eerst de eigenaar van het pand te vinden, maar dat lukte niet. Uiteindelijk werd de brand weer erbij gehaald, die het ook de nodige moeite kostte de in stallatie uit te schakelen. De politie kreeg tientallen tele foontjes van bewoners van Zuid-west, die genoeg hadden van de herrie. Pony gestikt LEIDEN Op de Kanaalweg is vrijdagmorgen een pony om het leven gekomen. Het beest was in de omgeving van de Churchilllaan losgebroken. Een voorbijganger wist de pony die inmiddels de Kanaal- weg had bereikt weer vast te zetten, maar opnieuw wist het beest zich los te rukken. De te hulp geroepen politie zette het dier daarna met een touw vast aan een boom, maar de pony maakte zich zo druk dat hij door verstikking om het leven kwam. Het dier is afgevoerd naar het slachthuis. De Leidse huisartsen zijn het niet eens de afsluiting van de Breestraat. Patiënten die rond de Breestraat wonen, kunnen niet snel worden bereikt. De huisartsen kunnen te- vlug genoeg reageren omdat de loopaf- tot de geparkeerde auto vaak te lang is ge- De artsen spreken van een onverantwoor- Leids Huisartsen Waarneemgroep Overleg schrijft in een brief aan Ben W van Lei dat met grote bezorgdheid is geconstateerd dat een belangrijke verkeersader (Breestraat) is Het bezoeken van de patiënten wordt het toenemend aantal afgesloten straten een moeizamere taak, zo menen de artsen. Zij dat er een ontmoedigingsbeleid ten aanzien de bereikbaarheid van patiënten wordt ge- De artsen willen dat de gemeente Leiden maatregelen neemt zodat zij hun „klanten" wel snel kunnen bereiken. „De gemeentelijke overheid heeft een groeiende taak in de optimalisering van de eerste lijnsgezondheidszorg in haar gemeente", zo laat huisarts B.V.M. Crul, voorzitter van het LHWO, B en W van Leiden weten. VVD-raadslid M. van der Nat heeft er bij het college op aange drongen dat het tweede gedeelte van de proef met de Breestraat moet worden uitgevoerd zoals is afge sproken. Dit houdt in dat het busverkeer tussen Gangetje en Koornbrugsteeg met bouwlichten wordt geregeld in plaats van met wisselplaatsen. De commissie die de proef begeleidt heeft geadvi seerd om de proef met de bouwlichten tot een week te beperken. Dit is in strijd met wat de commissie ruimtelijke ordening eerder heeft besloten. Van der Nat vraagt het college hoe dit heeft kunnen gebeu ren en of er nog meer wijzigingen in de proef zijn te verwachten. De vredesdemonstratie bij het Marinevliegkamp Valkenburg is, zoals In voorgaande Jaren, zater dag zonder problemen en in een ontspannen sfeer verlopen. Aan het evenement deden vol gens de politie zo'n 200 personen mee. De de monstratie (tegen de mogelijke atoomtaken van op Valkenburg gestationeerde vliegtuigen) be gon In Lelden. Vanuit die stad reisde men per fiets en boot naar het centrum van Valkenburg. Vervolgens vertrok de stoet met twee agenten te paard voorop naar de hoofdingang van het vliegkamp. Daar traden onder toeziend oog van burgemeester C.A. Bos van Katwijk het zang koor Jan en Alleman en de fanfare Eigen Hulp op en voerden enkele sprekers het woord. De manifestatie kon dit jaar voor het eerst bij de hoofdingang van de basis worden gehouden. Voorheen vond een en ander plaats op een par keerterrein aan de S1 (de weg Katwijk-Wasse naar), maar nu de hoofdingang Is afgegrendeld met een hek mochten de demonstranten dich terbij komen. Volgens een politiewoordvoerder is dit een stuk veiliger voor de vele kinderen die Jaarlijks van de partij zijn. Overigens werden ze- terdag ook vredesdemonstraties gehouden bij nog vijf andere vliegbases In Nederland. FOTO. HENK VAN DEN ENDE LEIDEN Pas in het najaar zullen de huisartsen uit Leiden en omgeving besluiten of ze hun acties tegen het AZL definitief zullen afsluiten of niet Volgens woordvoerder dr. R. van Velzen van de Plaatselijke Huisartsenvereniging (PHV) bestaat er geen duidelijkheid over de bezuinigingen op de vakgroep huisartsgeneeskunde. De huisartsen hebben van december tot april actie ge voerd tegen de voorgenomen opheffing van de vakgroep. Zo werden patiënten niet doorverwezen naar het AZL, behalve als ze zelf naar het AZL wilden of als er een me dische noodzaak voor bestond. Ook werden verwijskaar- ten trager opgestuurd en werkten de huisartsen niet meer mee aan wetenschappelijk onderzoek en nascho lingsactiviteiten. In april krabbelde de medische faculteit van de Leidse Universiteit terug. Minister W. Deetman van onderwijs en wetenschappen werd voorgesteld tien procent te be zuinigen op de vakgroep. Dat vonden de huisartsen „in principe onaanvaardbaar, maar als compromis accepta- Er bestaat echter volgens Van Velzen nog steeds ondui delijkheid over het aantal formatieplaatsen dat behouden blijft „De faculteit blijft goochelen met getallen. Er blijft zeven ton voor de vakgroep over, terwijl er 10,7 forma tieplaatsen gehandhaafd zouden blijven. Voor die tien koppen ben je toch zo tien ton kwijt". In een brief aan mr. C. Cath schrijft de PHV de definitieve bezuinigingen af te wachten, alvorens een einde te maken aan de acties. LEIDEN Het Bureau voor Rechtshulp in Leiden hoeft niet verontrust te zijn over de men sen die niet naar een advocaat gaan, terwijl het Bureau dat wel adviseert. De meeste men sen die niet naar een jurist stap pen, hebben een andere oplos sing voor hun probleem gevon den. De drempel om naar een advocaat toe te stappen, blijkt lager te zijn dan wordt veron dersteld: „De meeste mensen zien de advocaat als een serieu ze, hardwerkende persoon die er voor iedereen is' Dat blijkt uit het onderzoek „Doorverwezen maar niet door gegaan" dat is uitgevoerd door zes psychologiestudenten. Zij verrichtten het onderzoek naar aanleiding van een steekproef die het Bureau voor Rechtshulp hield in 1984. Daaruit bleek dat dertig procent van de cliënten die werden doorverwezen naar een advocaat, niet bij een jurist terechtkwam. De psychologies tudenten deden onderzoek naar de oorzaak hiervan in het ka der van hun onderzoeksprakti- cum. Zij concluderen dat een kleine groep niet naar de advo caat gaat In de meeste gevallen was het probleem al opgelost, zodat er geen raadsman meer in de arm genomen hoefde te wor den. Uit het onderzoek blijkt dat de mensen die door het Bu reau voor Rechtshulp zijn door verwezen, maar niet de hulp inroepen van een advocaat minder goed te spreken zijn over de hulp van het bureau dan de mensen die wel naar de advocaat stappen. Voorts blijkt er voor sommigen een financië le en een psychologische drem pel te bestaan voor de advocaat In het rapport worden verschil lende aanbevelingen gedaan. Zo lijkt het de onderzoekers beter dat het Bureau met een afspra kensysteem gaat werken, om dat veel mensen de lange wachttijden bij de open spreek uren als vervelend ervaren. Voorts blijkt de informatie die wordt gegeven, niet altijd vol doende te zijn. Ook vinden de onderzoekers het belangrijk dat de cliënten tijdens het gesprek zoveel mogelijk self aan bat woord komen. De feestweek van de Antonius parochie In Lelden Zuid-West heeft 3.000 gulden opgebracht. Gehandicaptenorkest De Sleutels heeft van dit bedrag 2.500 gulden gekregen, kinderdagver blijf De Walnoot 500 gulden. Het geld werd gisteren In de kerk van de H. Antonius aan de Boshuizerlaan overhandigd door voorzitter T. van Dam van het Antonlus-comité. De zevende feestweek werd gehouden van vrijdag 12 Juni tot en met vrijdag 19 juni. Er waren activiteiten als een prestatieioop, bingo, fietspuzzeltocht, sjoelen, klaverjassen en een loterij. LEIDEN/STREEK De zo mer lijkt nu toch echt te zijn begonnen. De hogere tempe raturen toveren bij velen een lach op het gezicht, maar vooral bij degenen die eigen lijk van het warme weer le ven, zoals bedrijfsleiders van zwembaden en strandexploi- tanten. Vele weken keken zij aan tegen de regen die met bakken tegelijk uit de lucht viel. Lege zwembaden en stranden waren het gevolg want het slechte weer zorgde ervoor dat mensen binnen bleven. „Het was heel slecht. Bedroevend. We hadden sinds de opening op 2 mei nog geen dag gehad dat het aantrekkelijk was om buiten te zwemmen", aldus een sombere bedrijfsleider W. Ginjaar van zwembad De Zijl in Leiden. Hij werkt al twin tig jaar in de Leidse zwemba den. „Ik heb het nog nooit zo slecht meegemaakt", zegt hij. Het buitenbad van De Zijl aan de Paramaribostraat is dit seizoen in totaal 18 weken geopend. „Na negen weken hadden we eigenlijk nog niets gehad", zegt Ginjaar. „De eerste veertien dagen was er echt zo goed als nie mand. Maar het water werd wel verwarmd. Alleen al aan gas kost dat twintig- tot der tigduizend gulden. Dat is toch bezopen". Er wordt hard over gedacht om de Leidse buitenbaden voortaan pas open te doen als het weer goed is. Ginjaar: „We willen er voor zorgen dat het zwem bad op 1 mei klaar is om open te gaan maar met de opening eventueel te wach ten tot half mei. Het water is in twee dagen warm, dus als de weersverwachting goed is, dan zetten we de machines aan". Abonnementhouders zouden volgens Ginjaar kun nen zwemmen in de binnen baden als het openluchtbad dicht is. Binnenbad Het buitenbad van De Zijl ligt naast het binnenbad. En dat maakte het voor Ginjaar en zijn personeel nog een klein beetje goed. „Mensen die een abonnement hebben, kunnen binnen zwemmen als ze een gulden bijbetalen". De kans is groot dat het binnen bad niet zes weken dicht gaat tijdens de zomervakantie. „Als het zo doorgaat gaan we misschien maar een, twee of drie weken dicht". Maar welke maatregelen ook worden genomen en hoe prachtig het weer nog gaat worden, voor zwembad De Zijl is het seizoen niet meer te redden, weet Ginjaar. „Ons zwembad heeft geen re giofunctie. Wij moeten het echt hebben van de mensen uit de wijk. En die komen naar het zwembad vóórdat ze op vakantie gaan. Om alvast een beetje bruin te worden. De maanden mei en juni zijn voor ons gewoonlijk de beste maanden. Van die maanden moeten wij het hebben. Niet van de zomervakantie, want dan zijn veel mensen weg. En we krijgen er niemand voor terug; wij trekken geen toeristen", aldus Ginjaar. Hij zegt: „Het is hardstikke lek ker dat het nu mooi weer is. Maar het seizoen is niet meer te redden". Het personeel van zwembad De Vliet aan de Voorschoter- weg liep volgens bedrijfslei der H. Heidweiler wekenlang „een beetje te klussen". „Toen het droog was, pakten we de verfkwast. We schil derden, verrichtten achter stallig onderhoud en haalden het onkruid weg tussen de te gels. We moesten toch wat". De openluchtbaden De Vliet en De Zijl trokken vorig jaar in mei in totaal 27.000 bezoe kers. Dit jaar passeerden in mei 18.000 zwemmers de kas sa. In juni vorig jaar kwamen 64.000 mensen naar de zwembaden, het ziet er naar uit dat deze maand niet meer dan 24.000 mensen kunnen worden verwelkomd. „Alleen de trouwe, vaste klanten trokken zich niets aan van het weer. Zij bleven en blijven komen, ook al ha gelt het of sneeuwt het. En zij vonden het water heerlijk. De temperatuur van het wa ter was 23 graden en de bui tentemperatuur een graad of 16. Dus als je eenmaal in het water was, kwam je er haast niet meer uit", zegt Heidwei ler. „Het slechte weer kostte natuurlijk een heleboel geld, want het water moest toch worden verwarmd, als het zonnetje het niet deed". De Noordwijkse Boulevard bood gedurende een lange periode een troosteloze aan blik. Er was geen mens te zien en ook de vlaggen met de ijs- en frisdrankenreclame lagen nog in de kast. Aan de Koningin Astrid Boulevard, het zuidelijkste puntje van de boulevard, zaten vorige week drie mensen met jassen aan en een paraplu naast de stoel, op een terrasje van strand tent Harrie Nac's Beachclub. „Natuurlijk ben ik geopend", vertelde de strandexploitant. „Ik word doodmoe van dat geklaag van al die mensen. Wanneer je een bedrijfje hebt aan het strand ben je nu een maal afhankelijk van de weersomstandigheden. Dat hoort bij het vak. Je moet niet zeuren als het een keer niet mee zit. Ik geef toe dat het een slechte zaak is, maar als ie daardoor chagrijnig wordt blijven de klanten ze ker weg. Ik trek een vrolijk gezicht en mijn dag is goed als ik een paar klanten heb gehad". Vele weken bood het openluchtbad van zwembad De Zijl aan dit sombere beeld. de Paramaribostraat in Lelden FOTO: WIM VAN NOORT D. Kuijt, directeur van de stichting Exploitatie Zeeba den Noordwiik zegt: „Het is te hopen dat net een week of zes mooi weer blijft. Dan zijn we allemaal de slechte tijden weer vergeten". Hij is niet pessimistisch: „Ik wil nog niet spreken van een slecht seizoen. We hebben nog maar net het voorseizoen achter de rug en dat was inderdaad slecht. Pasen, hemelvaarts dag en pinksteren brachten niet veel goeds. Maar de af gelopen dagen zat de verhuur in Noordwijk overvol". Het aantal bezoekers dat het Zee bad de laatste weken heeft getrokken, valt volgens Kuijt te verwaarlozen. „Het is te hopen dat het nog een week of zes mooi weer gaat wor den. Dan zijn we allemaal de slechte tijden weer verge ten". Tevreden Een ander geluid is te horen uit de mond van mevrouw N. de Jonge van camping Club Soleil in Noordwijk. Zij is „best tevreden". „We hebben steeds een goede bezetting gehad. Ik kan niet zeggen dat dit seizoen voor ons slechter is dan andere seizoenen. We werken met reserveringen. De mensen die een plaats be spreken, betalen al vijftig procent, dus die komen echt wel". Mevrouw De Jonge is niet echt afhankeliik van het weer. „Ik zit niet de hele tijd paniekerig te kijken wat voor weer het wordt. Ik vind het natuurliik wel leuk dat nu de zon schijnt. Dat bevor dert de sfeer". Ook beheer der H. Beugelink van cam ping De Noordduinen in Kat wijk aan Zee is niet ontevre den. „We hadden met Pasen een goede bezetting, en met Hemelvaart en Pinksteren een bezetting van 85 procent. Als het mooi weer was ge weest, dan hadden we denk ik vol gezeten, maar ach, ik heb tot op heden niet te kla gen". Beugelink denkt dat de campinghouders aan de kust „op rozen zitten" vergeleken met de collega's in het bin nenland. „Hier was het beter, zowel wat betreft het weer als de bezoekersaantallen". JULIA VAN BOHEMEN JANET VAN DIJK rij HEDISCHE FACULTEITEN GAAN NAUW SAMENWERKEN .EIDEN De medische fa- ulteiten van de universiteiten -,af,an Leiden en Rotterdam aan duurzaam samenwerken, 'oorts wordt de samen wer ing met de universiteit Delft n de gezondheidsorganisatie v< mo uitgebreid. Zo overwe- cl [en Leiden en Rotterdam sa men hoogleraren aan te stel len. De onderwijscommissies van beide faculteiten voeren al overleg, ook tussen de vak groepen genetica en biochemie wordt gesproken en binnen kort begint het overleg tussen de vakgroepen huisartsgenees kunde. Men wil op die gebie den gaan samenwerken waar kwaliteitsverbetering en gro tere efficiëntie mogelijk is. De samenwerking tussen de twee faculteiten is een gevolg van de beslissing van minister Deetman dat in Leiden en Rotterdam elkaar aanvullende voorzieningen moeten komen. SUSKE EN WISKE DE JOLIGE JOFFER \Vaarhten Dal is hier een ethl doolhof

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5