Europa blijft in Brussel 't spoor volkomen bijster Iraanse marine oefent na aanval in de Golf Zwartvoeten" houden reünie zonder rancune Dissidentenblad toetst Glasnost aan de praktijk p Plannen in VS vo< aids-gevangenissei u Oma op vleugels BUITENLANDCckUcOou/mnt Giflek bij Sandoz zorgt voor paniek in Italië Doden en gewonden bij ongeluk met bom Maxwell heeft plan voor Nederlandse zondagskrant Oostenrijkse leiders veroordelen oplevend anti semitisme fel Griekenland dreigt met sluiting Amerikaanse bases FEESTELIJK IN PLAATS VAN POLITIEK VUUWERK Hoogvlieger HERDENKING ONAFHANKELUKHEID ALGERIJE: Relatieve poging tot diefstal JERUZALEM Twee gymnasiasten in Israel heb ben geprobeerd uit de zwaarbewaakte staatsbiblio theek in Jeruzalem de met de hand geschreven ont werpen van de relativiteits theorie van Albert Einstein te stelen. De twee nauwe lijks 18-jarige inbrekers werden door suppoosten op heterdaad betrapt Toen hadden ze de papieren al klaar liggen om te worden ingepakt Einstein, die leef de van 1879 tot 1955, ver maakte de manuscripten en ontwerpen van zijn werken bij testamentaire beschik king aan de staat Israel. MOSKOU In de Soviet-Unie heeft een aantal vrijgelaten póli- tieke gevangenen en dissidenten een blad uitgegeven over de mensenrechten en andere delicate kwesties. Voor de uitgave van het blad, dat Glasnost (openheid) is genoemd, is officiële toestemming gevraagd. Daarop vooruitlopend is het eerste exemplaar reeds verschenen. Volgens hoofdredacteur Sergei Grigoijants is toestemming ge vraagd om het tijdschrift in de hele Sovjet-Unie en in het bui tenland te verspreiden. De lijst van redacteuren van het blad laat zich bijna lezen als een „Who's Who" van Russische dissi denten. De eerste editie van Glasnost bevat onder meer een in terview met Sacharov en verslagen van lezingen „over vtX heen verboden onderwerpen". In de tweede editie zullen artil L len verschijnen over joodse en Russisch-orthodoxe activisten, et emigratie en politieke activisten die in psychiatrische kliniek vast zitten. Het is de bedoeling dat het blad drie keer per maa [1 verschijnt. In het verleden zijn dissidentenblaadjes altijd da J destien uitgegeven en helandden uitgevers in het gevang. O gorjants is zich terdege van dat gevaar bewust In 1983 werd I tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld omdat hij in een on<k gronds blad had geschreven over de mensenrechten. In februi werd hem gratie verleend. T MAANDAG 29 JUNI 1987 PAGIN, WASHINGTON De Amerikaans gering is niet bereid condooms best baar te stellen aan gevangenen in i DEN rale strafinrichtingen, maar denkt de 5 de bouw van speciale gevangen nr0 voor veroordeelde aids-dragers enfceg tiënten. Volgens onderminister 'nl€ volksgezondheid Robert Brutsche vi 10 binnen de regering gepraat over openen van speciale gevangenissen veroordeelden die seropositief blijkt den. itual Le zijn. „Het zou te sterk zijn te bew wq dat we het overwegen, maar er is over gepraat", aldus Brutsche, die ter voorzag dat het plan grote pn jlott men zal opleveren. r he ds r dat r ee Ros Pyke, een Britse grootmoeder van 72 jaar, wuift vrolijk naar de camera wanneer zij, vastge bonden op de vleugel van een oude Tiger Moth door het luchtruim vliegt. De krasse oma verrichtte de stunt drie maal om geld in te zamelen voor de kankerbestrijding. Haar man overleed aan deze ziekte. Sponsors hadden haar ruim 600.000 gulden in het vooruitzicht gesteld. FOTO: AP Sovjet-schrijver Borodin weer vrij FRANKFURT De Russi- sche schrijver Leonid Borodin, die in 1983 tot vijftien jaar ge vangenisstraf werd veroor deeld wegens „anti-Sovjet-agi- tatie en propaganda" is in vrij heid gesteld. Dat heeft de In ternationale Vereniging voor .mensenrechten (IGFM) in Frankfurt meegedeeld. Boro din is inmiddels weer bij zijn gezin in Moskou. Hij werd in dertijd veroordeeld mede op grond van enkele boeken die in Frankrijk en de Bondsrepu bliek zijn verschenen. Borodin is lid van de internationale Pen-club. (Van onze correspondent Gerard Kessels) ROME Uit een fabriek van de Zwitserse chemie-gigant San doz in de buurt van Milaan, is ene gifwolk van 130 kilo kleur stoffen ontsnapt Meer dan drieduizend mensen zijn met de wolk in aanraking gekomen. De omwonenden vrezen dat zij het slachtoffer zijn geworden van een tweede Seveso. Honderden angstige en schreeuwende mensen met groene en blauwe vlek ken op gezicht, armen en handen, verzamelden zich zaterdag voor de poorten van de fabriek om tekst en uitleg te vragen. De directie van Sandoz en de burgemeester van Paderno wisten niets beter dan de mensen aan te raden „zich goed met zeep te wassen" en de komende dagen „geen groenten uit de tuin te eten". Volgens de deskundigen zijn de ontsnapte stoffen niet gif tig. De lichtgevende kleurstoffen zorgden voor merkwaardige effecten in de omgeving van de Sandoz-fabriek. De deeltjes van de wolk waren onzichtbaar, maar zodra ze in aanraking kwa men met een vochtig oppervlak begonnen ze te kleuren. Politieke partijen in Afghanistan MOSKOU Partijleider Naji- bullah van Afghanistan heeft gisteren in Kaboel bekendge maakt dat een wet in de maak is om nieuwe politieke partijen toe te laten. Hij voegde eraan toe dat de wet „de omstandighe den moet scheppen die noodza kelijk zijn voor de activiteiten van iedereen die strijdt voor de vooruitgang, de vrede en de veiligheid". Het is niet duidelijk welke voorwaarden worden ge steld aan het oprichten van nieuwe partijen. De Afghaanse leider probeert een beleid van „nationale verzoening" te voe ren en de anti-Soyjet-rebellen voor zich te winnen. Verrassend snel OPEC-akkoord WENEN Afgelopen zaterdag zijn de ministers van olie van de OPEC (Organisatie van Olie Exporteren de Landen) het na drie dagen van vergaderen eens geworden over de hoeveelheid olie die de olie-organi satie in de tweede helft van dit jaar mag produceren. Het overleg duurde slechts drie dagen, verrassend kort voor OPEC-begrippen. Direct nadat het nieuws over de overeenstemming bekend was geworden, gin gen de olieprijzen omhoog. De Algerijnse minister van olie, Belkacem Nabi, verklaarde dat de oliepro ducenten er nu van overtuigd zijn dat de vraag de prijs van de olie bepaalt. „Dat realisme heeft realisme een snel besluit over de olieproduktie mogelijk ge maakt", aldus Nabi. Vrijdagavond al waren de minis ters het er al over eens dat de produktie opgevoerd kan worden van 15,8 naar 16,6 miljoen vaten (van 159 liter) per dag. Met de snelle overeenstemming heeft de OPEC, die een half jaar geleden nog op instorten leek te staan, haar positie op de wereldoliemarkt ver stevigd. MANAMA Bevelhebber Hassan Al ai van de Iraanse Revolutionaire Gardisten bij de marine, heeft de Vere nigde Staten gewaarschuwd voor „een bittere en on vergetelijke les" als zij tussenbeide zouden komen in de 'Golfoorlog. Ondertussen hield de Iraanse marine oefe ningen in de Golf, kennelijk om haar kracht te demon streren. -Aan de oefeningen werd deelgenomen door twintig lichte en zware oorlogsschepen, met geleide raketten uitgeruste fregatten, ^snelle kanonneerboten, transportschepen, marine-vliegtuigen, 'helikopters, commando's en kikvorsmannen. Uraanse kanonneerboten hebben zaterdagmorgen een Noorse en ;Zweedse supertanker in de Golf in brand geschoten. Eén Noorse zeeman raakte ernstig gewond, en twee zeelieden aan boord van de Zweedse tanker liepen lichte verwondingen op. De Iraanse ■aanvallen waren kennelijk een vergelding voor een reeks Haak se aanvallen van vorige week op tankers in het Iraanse deel van de Golf. ;De Iraanse premier Hussein Musavi, ministers en militaire be velhebbers stapten gisteren aan boord van de torpedojager Al- borz om de laatste fase bij te wonen van maritieme oefeningen. De oefeningen worden gehouden in een periode van verhoogde spanning in het gebied, vanwege Amerikaanse plannen om van af juli elf Koeweitse tankers te laten varen onder Amerikaanse vlag en onder bescherming van de Amerikaanse marine. Er va ren reeds drie Koeweitse tankers onder Sovjet-vlag. DEN HAAG De Britse krantenmagnaat Robert Maxwell heeft zijn plannen voor een Nederlandse zondagskrant be kend gemaakt. Het blad moet begin volgend jaar in samen werking met Elsevier verschijnen. Op dit moment wordt ge studeerd op de mogelijkheden die de Nederlandse markt biedt. Maxwell kwam eerder in het nieuws toen hij een groot aantal Kluwer-aandelen opkocht. In Groot-Brittannië is Maxwell een van de grootste krantenuit- fevers. Hij is eigenaar van verschillende zondagsbladen, zoals de unday Mail en de Sunday Mirror, Gisteren nam Maxwell de in .kleur verschijnende krant Today over. Tot nu toe maakte dat Today (oplage 330 duizend) een verlies van meer dan honderd miljoen gulden per jaar. WENEN Oostenrijkse politici hebben een krachtige veroorde ling uitgesproken van het anti semitisme en neo-nazisme, die volgens berichten de afgelopen tijd steeds vaker de kop opste ken in Oostenrijk. De Weense afdeling van de Oostenrijkse socialistische partij heeft bovendien het aftreden geëist van president Kurt Wald- heim. De Weense afdeling is de grootste in de partij en heeft van oudsher de meeste invloed. De toon voor de veroordelingen van het anti-semitisme werd ge zet door kanselier Franz Vra- nitzky, in een toespraak voor een congres van zijn socialisti sche partij. Tijdens hetzelfde congres drong parlementsvoor zitter Leopold Gratz bij de rege ring aan op krachtiger optreden tegen anti-semitisme. „Het is geen kwestie van kleine ex treem-rechtse groepjes, zei Gratz, „maar van beschaamd anti-semitisme dat onbeschaamd is geworden". Het Oostenrijkse anti-semitisme leeft op, als ge volg van de emoties rond de verkiezing van de van oorlogs misdaden verdachte Kurt Wald- heim tot president en diens veelbesproken bezoek van vori ge week aan de paus. Poliepen Reagan blijken goedaardig WASHINGTON De twee po- liepen die uit de darmen van president Reagan zijn verwij derd, blijken goedaardig te zijn. Reagan onderging vrijdag een routine-onderzoek om te zien of de darmkanker, waaraan hij twee jaar geleden was geope reerd, zich had herhaald. De president heeft nu vier keer zo'n onderzoek ondergaan. Tel kens werden enkele kleine do- liepen ontdekt en verwijderd. ATHENE De Griekse premier Andreas Papandreou heeft gisteren gedreigd de Amerikaanse militaire bases in zijn land te sluiten. Aanleiding voor de harde woor den van Papandreou was de beschuldiging dat de Griekse regering het met terroristische organisaties op een akkoordje zou hebben gegooid. „De basis worden in 1988 gesloten als de VS deze valse en ongegronde aantijgingen tegen ons land niet volle dig en officieel terugnemen", aldus de premier. En hij voegde daar aan toe: „Als dit een actie van vrienden is, wie heeft dan nog vijanden nodig?". Volgens Griekse functionarissen had de Amerikaanse ambassa deur Robert Keeley donderdag gezegd dat de Griekse regering met de Palestijnse extremist Abu Nidal gepraat had, om van mo gelijke terroristische aanslagen verschoond te blijven. Deze be schuldiging heeft de toch al gevoelige Grieks/Amerikaanse be trekkingen ernstig in gevaar gebracht. REGENSBURG Bij een explosie op een oefenterrein van het Amerikaanse leger in Beieren zijn gisteren drie mensen gedood en vijftien gewond. Een Amerikaanse woordvoerder verklaarde dat het om een ongeluk ging tijdens het demonteren van een bom. De gewonden wer den overgebracht naar een universiteitskliniek in Er langen. Een aantal van hen was er ernstig aan toe: zij liepen brandwonden op of verloren ledematen. (Van onze correspondent Frans Boogaard) BRUSSEL De zeiltocht over de Atlantische Oceaan, ter gelegenheid van dertig jaar Europese samenwerking, is een grandioos succes gewor den. Vooral voor Luxem burg, dat als enige niet aan zee grenzende lid staat een afgetekende overwinning binnenhaal de. Van de toppen van de Mont Blanc en een berg in de Himalaya waait trots de Europese vlag. En vorige maand nog hield een groep EG-ge- trouwen een succesvolle pelgrimstocht naar het Spaanse bedevaartsoord St. Jacques de Compostel- la. Voor wie de zegeningen van dertig jaar Europese samen werking wil zien, ziin ze er. Maar achter deze facade zit bijvoorbeeld het landbouwo- verleg in de EG muurvast, is er geen enkel zicht op een so lide financiering van de EG- uitgaven en is het nog steeds wachten op een succesje op De Duitse minister van buitenlandse zaken Genscher (links) praat vlak voor de ontmoeting van regeringsleiders met EG- voorzitter Delors. FOTO: EPA buitenlands-politiek terrein, delijker perspectief. Deze sombere constatering België, dat zes maanden lei plaats de vandaag begonnen ding heeft gegeven aan de top in Brussel in een wat dui- EG, is er niet in geslaagd de oplossing voor de problemen dichterbij te halen. Dat heeft overigens niet alleen aan de Belgen gelegen. In drie be langrijke lidstaten (Duitsland, Engeland en Italië) zijn ver kiezingen gehouden, waar door deze landen geruime tijd helemaal tot niets bereid wa ren. Bovendien had ook de Belgische premier Martens te kampen met binnenlandse problemen, met name rond de Voerstreek. Dat neemt niet weg, dat op veel terreinen van Europese samenwerking grote blokka des zijn opgeworpen. De po gingen om afspraken te ma ken over de landbouwprijzen zitten vast op met name West- Duitsland, aat zich blijft ver zetten tegen elke aantasting van de Westduitse boeren-in- komens. Een belasting op oliën en vetten is in de ijskast verdwenen, omdat West- Duitsland, Engeland, Neder land en Denemarken er wei nig tot niets van willen we ten. Ook in de „onderraden" van vakministers werd nauwelijks vooruitgang geboekt. De Cul- tuurraad kwam niet tot ver gaderen, omdat België geen nationale cultuurminister heeft De Onderzoeksraad zit muurvast omdat Engeland de gemeenschap al maanden in het ongewisse laat over haar geldelijke bijdrage. En het Europese Verkeersjaar is al voor de helft voorbij, met een record aantal verkeersdoden, maar zonder maatregelen voor een veiliger verkeer; Spoor bijster De Belgische minister van buitenlandse zaken Tinde- mans had geen ongelijk toen hij kort geleden voor het Eu ropees Parlement in Straat burg constateerde, dat het niet goed gaat met Europa. Hij zei net alleen, tot verdriet van zijn premier, nogal hard: „Nog nooit is de EG zó het spoor bijster geweest. We we ten eenvoudig niet wat we willen. Als de regeringsleiders er binnenkort ook niet in sla gen dat aan te geven, kunnen we net zo goed stoppen". Voor Martens zelf, die begin dit jaar nog met zoveel enthou siasme zijn raadsvoorzitter- schap aanvaardde, moet het allemaal een enorme tegen valler zijn. Maar er is één troost voor de Brusselse gastheren van de topconferentie: Brussel beleeft vanavond in het Jubelpark het grootste vuurwerk dat ooit in België is afgestoken. De Westduitse president chard van Weizsacker h zich tijdens zijn bezoek Griekenland een echte hc vlieger getoond. Hij hees In de beugels van een p sailer en schoot, getrok door een speedboot, de k In. Na een tijdje kwam hij weer veilig in water terecht FOTO'l IV (Van onze correspondent Bob van Huët) NICE Met culturele manifestaties, couscous, vuurwerk en grote openluchtdienst bij de Nótre-Dame d'Afrique hebben in dan 200.000 uit Algerije gerepatrieerde Fransen dit weekeii de 25e verjaardag van de Algerijnse onafhankelijkheid herda< De zogeheten „pieds-noirs" (zwartvoeten, zoals de arabieren eerste Franse kolonisten in 1830 noemden vanwege hun zwa schoeisel) maakten er in Nice een „reftie zonder rancune" „Het gaat er ook om af te rekenen met het slechte geweten ons wordt toegeschreven. We hoeven ons niet te schamen v wat we daargings hebben gedaan", zegt Paul Meffret (36), van de organisatoren van de massabijeenkomst. Niet alleen heel Frankrijk, maar ook uit Spanje, Canada, Afrika en Zn Amerika zijn de oud-Algerijegangers naar Nice gekomen vc in sommige gevallen, een eerste weerzien. Meer dan de Nederlanders die uit Indië terugkeerden werdenJK pieds-noirs bij hun terugkeer in het moederland met de i aangekeken. Bij een in 1961 gehouden referendum sprak overgrote meerderheid der Fransen zich uit voor de Algeriji uj onafhankelijkheid. De op dat moment zeven jaar durende ooi had bijna 200.000 mensenlevens gekost en dreigde de Frai economie te ontwrichten. Het bekendworden van martelinj ult door het Franse leger ging als een schok door het land. De G le verleende Algerije onafhankelijkheid op 3 juli 1962. Vooroordelen In de twee jaar die volgden verlieten 900.000 teleurgestelde berooide pieds-noirs het land. Daarbij vaak vluchtend v< TN wraakzuchtige arabieren. De ontvangst in Marseille verliep dgen otisch en was zeker niet hartelijk. De kolonisten werden vei woordelijk gehouden voor de oorlog. Herrieschoppers en ra *i ten, zo dachten veel Fransen over de zwartvoeten. Een geluk voor de kolonisten uit Algerije was echter dat Franse economie in de jaren zestig weer op gang kwam. pieds-noirs wisten af te rekenen met alle vooroordelen efl o wikkelden zich in veel gevallen tot de gangmakers van de nomie. Henri Monod van het cosmeticaconcern Roussel-Ud Étienne Moulin (Galleries Lafayette), Yves Saint-Laurent en zanger Enrico Macias zijn bekende voorbeelden van een gesla de integratie in het moederland. De 900.000 zwartvoeten van jaar geleden vormen op dit moment een grote familie. VeelL^, bruiken uit de Algerijnse periode worden in ere gehouden. V H renveertig procent van de gerepatriëerden is thans eigenaar v d zijn huis. Ze wonen meest langs de Middellandse Zeekust en zj voornamelijk actief als middenstander of als boer. .El

Leidse Courant | 1987 | | pagina 4