Tzeren Hein van avoriet tot kansloze Van der Poel Ehrens en Sunrise beloven veel goeds LSt slechte enner in peloton Haagse wielerploeg wil kampioeneMiekeHavik Alom tevredenheid bij titel Draayer ficidócSomotit basketbalteam jot Hongarije Harmsen blijft leidster bij sehaakstrijd TWEEDE PLAATS IN CHIO AKEN P LAGE LANDEN WEER VOOR MACK THE KNIFE - Yan den Haute verrast in België met titel MAANDAG 29 RJNI1987 PAGINA 13 Ie ITS if. .274., tos lottajst i.' -1-5. «Hoi Uit* W' 'DAPEST Het Nederlands heren [etbalteam moet zich voor de eindron- van de Europese titelstrijd kwalifice- ten koste van België, Oostenrijk, Hon en Wales. Het plaatsingstoemooi van 8 tot 12 september in Charleroi gehouden. In Boedapest werd ook >t voor de kwalificaties van de da- 'ïfoloegen. Nederland treft in Ierland, 1 tot 5 september, het thuisland, En- 592512 and en Denemarken. Groningen kreeg itemming het toernooi van 1990 om de opese titel voor jongens junioren toe- rezen. Hongarije schoof de andere kan- .■•.ctod noor vnron maar VPrlonr in it-stad naar voren, maar verloor in stemming met 13-18. ARNHEM Jessica Harmsen heeft de koppositie in de sehaakstrijd om het Nederlands kampioenschap voor dames te Arnhem verdedigd na een partij met een spannend eindspel. In de vijfde ronde, waarmee de eerste helft van het toernooi werd afgesloten, won zij zaterdag met wit van Carla Bruinenberg. De koploopster stond aanvankelijk verloren. Brui nenberg dacht dat zij nog één zet voor de tijdcontrole moest doen. Haastig nam zij een pion. Het kostte haar echter de dame. Bovendien bleek dat die haast helemaal niet nodig was geweest. De tijdcontrole was al een zet eerder gehaald. Erika Belle, de concurrente van Harmsen, kwam re mise overeen met Corrie Vreeken. Hanneke van Parreren kwam naast Belle op de tweede plaats. Zij overspeelde Mariette Drewes. Belle en Van Parreren hebben een partij minder gespeeld en staan ander half punt achter op Harmsen. AKEN De 29-jarige Britse ruiter Nick Skelton heeft gis teren met zijn paard Raffles Apollo het hoofdnummer van het vijftigste CHIO van Aken Sewonnen. In de barrage van e Grote Prijs van Aken bleef Skelton als enige van de zes combinaties foutloos. Neder land, dat twee ruiters aan de start had in het hoofdnummer, bleef dank zij Rob Ehrens, met Olympic Sunrise, tot het laat ste moment meestrijden om de eerste plaats. Wout Jan van der Schans had met Olympic Treffer al na de eerste omloop moeten afhaken. Met zijn acht strafpunten (96,82 seconden) eindigde hij op de 24e plaats. Sunrise, de opvolger van Os car Drum, heeft een uitsteken de indruk gemaakt in Aken. Vier keer verscheen de merrie op het hoofdveld van het sta dion en zowel in de Landen- prijs van vrijdag als in de indi viduele finale van gisteren bleef de combinatie foutloos. Pas in de beslissende barrage maakte het paard zijn enige fout, op de vierde hindernis, een dubbele oxer. Ehrens ein digde daarmee op dezelfde plek, de vierde, als twee jaar geleden in Aken. Ehrens toonde, na zijn tweede plaats in Hickstead enkele we ken geleden, duidelijk aan mo menteel met Sunrise Neder lands beste ruitercombinatie te vormen. De Weertenaar was dan ook bijzonder tevreden: „Vooraf zou ik voor een der gelijk resultaat getekend heb ben. Hoewel er meer had inge zeten, ben ik blij. Sunrise is een goede opvolgster voor Os car Drum. Bovendien hebben we in de Landenprijs aange toond kansen te hebben tijdens de EK in Sankt Gallen, eind augustus. Met het oog op de kwalificatie voor de Olympi sche Spelen van Seoul volgend jaar belooft dat veel goeds". Voor de Duitsers werd de fina le een grote afgang. Tien com binaties verschenen aan de start, maar die konden zich niet mengen in de striid om de eerste plaats. Slechts één man, Mehlkopf, plaatste zich voor de tweede ronde. Schocke- möhle, met Deister, en acht anderen konden toen al de kleedkamers opzoeken. Mehl kopf kon de Duitse eer trou wens niet lang hooghouden; want hij kreeg twee keer vier strafpunten en werd uiteinde lijk veertiende. PEl IENAAR Het ver- iwen in Yzeren Hein It Roelof Kromkamp groot. Van de vijf Ne- •landse paarden die er de start verschenen de 32e Grote Prijs der ;e Landen op Duindigt hij de eerste favoriet, lieveling van het pu ik kreeg voor de start le handen van een bij uitverkocht Duindigt ip elkaar. Maar toen de viel was het al snel arsteiidelijk dat Yzeren Hein landi't voor de ereplaatsen aanmerking zou ko- m. Net als vorig jaar r Ne jn ook nu weer de pese yeed Mack the Knife it Stig Johansson, ma OTO: Na de start was Vriend het beste weg voor de Belg Mid night Curfew. Ulaan maakte aan de start een fout en begon met een achterstand. In de laatste rechte lijn ging Mack the Knife op een moeizame overwinning af. De Finse combinatie Biscayne Hanover met Heiskanen werd tweede voor Mont de Maine met de Duitse kampioen Heinz We- wering. Roelof Kromkamp: „Het ging gewoon niet met Yzeren Hein. Aan de start kon hij moeilijk wegkomen. En in de bochten verspeelde ik ook veel en bo vendien maakte hij nog een fout. Ja, dan kan je het wel vergeten. Volgende keer beter. Met zoiets moet je nu eenmaal ook rekening houden, dat hoort bij een koers". De eigenaren van Ulaan, Ba- rendse en Abspoel, waren zeer tevreden met de uiteindelijke vierde plaats van hun negenja rige hengst. Ook vorig jaar kwam Ulaan in aanmerking voor het vierde geld op een to taal van twee ton. Maar giste ren had er meer ingezeten. Ulaan sprong aan de start en bovendien kreeg het paard in de laatste rechte lijn een erg moeilijk parcours. Eigenaar Abspoel: „Gebeurt dat niet, dan is Ulaan beslist tweede of derde. Het is nu de bedoeling dat we het met Ulaan eens in het buitenland gaan proberen. Misschien over veertien dagen in Gelsenkirchen". De overwinning voor Mick the Knife leverde eigenaar Lind- fors honderdduizend gulden op. De zesjarige hengst ver diende in zijn loopbaan bijna anderhalf miljoen. Door de vierde plaats van Ulaan bleef er van het prijzengeld slechts vijftienduizend gulden in Ne derland. Voor eigenaar Ab spoel kwam daar echter nog een bonus van tienduizend gulden bij als fokpremie, om dat hij de fokker was van het eerst aankomende Nederland se paard. Afgelopen week kwam de to- talisator nogal negatief in het nieuws door de fraude. Maar het vertrouwen in de Engelse gokgigant Ladbroke is daar mee niet aangetast. Gisteren kwam men aan een omzet van bijna één miljoen, 972.341.00; een record voor de laatste ja ren. Men mag echter niet ver geten dat de 27 wedkantoren in Nederland daar behoorlijk hun steentje aan hebben bijge dragen. ARTHUR VAN RIJSWIJK KOERSTIPS Vanavond koerst Alkmaar. Onze tips voor deze meeting luiden. le koers: Beautiful F (9)), bardana (4), Björn Tulpenburg (5). 2e koers: Ace Hanover (2), Alaska (10), Alice Tonka (3). 3e koers: Atalanta P (5), Zany Robel (7), Alva Middelwijk (10)). 4e koers: Zworthy Dean (6), Amigo de Queen (77), Wilhelmien W (3)) 5e koers: Ascot Hanover (8), Anna V (4), Yvonne Wilgenhof (5). 6e koers: Amor Boshoeve (1), Amazo ne Capello (4). Zeno Dakota (3)). 7e koers: Abrogan Veha (10), Arjen Steenwijk (9), Appie Buitenzorg (7). 8e koers: Uncle Tom (8), Yankee Flight (7), Yke Baker (6). 9e koers: Bengel Lucswolle (1), Zooco du Bois (6), Anquetil (9)). 10e koers: Wish of Thijssen (1)), Wanda Volo (4), Welcome Jacky (8). lie koers: Yvento (4), Yonkers (10), Western du Bois (8). Morgenavond Hilversum 18.00 uur. le koers: Channa Hanover (7), Clark Pitt (3), Cesaro Speed (4). 2e koers. Barbie del Sol (1), Baron Cartouche (5), Barones Laren (10). 3e koers: Antoinet Victrix (7), Yan kee Staaweide (2), Zirconia (5). 4e koers: Argonaut (5)), Boris Buiten zorg (7), Zico Marco 8). Mack the Knife (voorgrond) werd gisteren op Duindigt winnaar van de Grote Prijs der Lage Landen. FOTO: ANP 5e koers: Anna Hanover (6), Abba Neyenrode (2). Ambar (8). 6e koers: Zestful Dream (3), Zarol Duke (9), Bathilde G (4). 7e koers: Airs and Graces 2), Zado- nis Boszorcg (4), Zarlino Hanover (3). 8e koers: Zamzam Fort una (2), Zado- nis Boszorg (4), Zamora van Barke (6). 9e koers: Alexia Arlo (2), Vina O (6), Yet Star Last (4). 10e koers: Zeus Boekelte (7), Worthy Boy Laren (10), Wina Oostland (8). 11e koers: Zipper Spencer (7), Anne Shoeing (9), Aeres Duke (3)). Woensdag Duindigt 14.00 uur. le koers: Bambino Ricardo (7), Ado nis V (3)), Bello Mirage (4). 2e koers: Boris Boshoeve (3), Bianca Pitt (1), Bettina Thea (2)). 3e koers:- Bongo (7), Boy de Bloomerd (8), Arno Oostland (1). 4e koers: St.Wendred (3)), Runaway (6), Gwynbrook (2). 5e koers: Zeeboy Z (8), Ze bode (1U), Zuidster Voorne (2). 6e koers: Ann Marshall (11), Zorba Ossewaard (1). Abel Tasman (5). 7e koers: Braddies Purdey (5). Floris (6). Fania (3). 8e koers: Zenith Impulse (6)), Zed- dertrans R (5), Zeno Oostland (9). 9e koers: Zeppelin King (4), Zeb Wol- frath (1), Zimpulse Alkestis (2). 10e koers: Yick Buitenzorg (3), Yme K (4), Zicco Buitenzorg (1). TITELSTRIJD PROFS SAAIE VERTONING tde EULLE Flitsende de- larrages, leuke ontsnap- «ïgen, renners die vanaf Jet begin de aanvalstrom- fieri tt bliezen, profs die be- A ad waren diep in de re- ich irves te tasten. Kortom, rou en sprankelende wed- 1 *n rijd. Zo had de nationale Sp telstrijd op de weg bij de ier rofs kunnen zijn. Helaas wam daarvan in de noj raktijk niets terecht. a 27 kilometer koers ont- ,m' lapten elf coureurs aan de a "eep van het peloton. Daarna ebeurde er praktisch niets leer en kreeg het kampioen- e*j ihap de allure van een weinig 1 jj® Deiende optocht. Het meren- eel van de „profs" maakte 'ij® an het duel om de rood-wit- lauwe trui niet meer dan een f*" eredelde training. Veel toe- °°r ihouwers maakten al niet ens meer mee hoe Adri van IHj er Poel de laatste weerstand Jnl irak. Drie demarrages waren ste, oldoende, waarna hij zijn 1SC anval met een korte solo af- ündde. Voor Gerrit Solleveld M n Theo de Rooy waren ten- lotte de troostprijzen en een lek op het erepodium wegge- egd. Van de 63 coureurs die aan het 'ertrek waren verschenen, ge- ukte het slechts 15 profs niet [elapt te worden. Mannen van laam als Knetemann, Van Vliet en Van der Velde wer- len al ruimschoots voor het linde uit de strijd genomen. Zij hadden er geen moeite mee door de koplopers te worden ingelopen. Slechts enkelen wa ren bereid het publiek waar voor hun geld te laten zien. Zoals Hennie Kuiper, die wil de antonen door zijn ploeglei der Swerts ten onrechte te zijn gepasseerd voor de Tour de France. De geprikkelde vete raan ging vanaf de start in de aanval en gaf de aanzet voor het totstandkomen van de kopgroep. De verbitterde vete raan kreeg geen loon naar werken. Toen Van der Poel even serieus op de pedalen trapte, was Kuiper één van de eersten die voor de bijl ging. Abominabel Toch bestond er wel waarde ring voor zijn inzet. Ook Adri van der Poel oogstte lof. De triomf kwam overigens net op tijd. Na een door ziekte abomi nabel voorseizoen was bij PDM besloten dat de duurbe taalde kracht toch maar naar de Tour de France moest. Een wedstrijd waarvoor hij eigen lijk was vrijgesteld. Van der Poel haastte zich in Geulle te verklaren zelf voor deelname aan de Ronde te hebben geko zen. Hij was echter eerlijk ge noeg later te laten doorsche meren, dat er ook nog zoiets bestond als een morele ver plichting. „Natuurlijk wilde ik winnen. Een klassieke triomf kon ik echter ook niet garan deren. Ik heb me desondanks de kop niet laten gek maken". In Luxemburg, maar vooral in de Ronde van Zweden werden tekenen van herstel zichtbaar. Toch kwam het uiteindelijke succes in de titelstrijd als een opluchting. Ook bij ploegleider Jan Gispers. „Het is een pak van mijn hart: Eindelijk neb ik even geen last meer van ze nuwen over het uitblijven van de resultaten". Broeierig In de kopgroep zette Van der Poel de strijd snel naar zijn hand. Theunisse liet tenslotte een gaatje vallen, waardoor zijn kopman met Solleveld en De Rooy kon wegspringen. „Poeleke" liet daarna geen twijfel meer bestaan. „Ik had al eerder willen demarreren. Ik heb met Jan Gispers over leg gepleegd, maar die vond 50 kilometer voor het einde te vroeg. Daarom heb ik rustig gewacht. Jan had eigenlijk wel een beetje gelijk. Het is een lastig parcours. Bovendien wa ren de broeierige weersom standigheden vervelend. Je moest constant blijven drin ken. Dat heb ik trouwens vroeger wel geleerd. In Mos kou, tijdens de Olympische Spelen, was het ook zo be nauwd. Zonder dat je het merkt, verlies je door transpi ratie te veel vocht". De kampioen kwam tijdens zijn solo geen moment in ge vaar. De achtervolging kwam nooit op gang. Solleveld klaag de last te hebben van kramp en liet De Rooy het werk doen. De „Sol" ontnam de voormalige Drent als dank de zilveren medaille. „Ik geef geen cadeautjes", gromde de Westlander. „Ik mocht trou wens van Jan Raas geen kop- werk doen". Dat was Theo de Adri van der Poel rondt zijn triomftocht in Geulle winnend af. Rooy wel toegestaan. Post reed bijna het achterwiel van De Rooy eruit in een poging hem op te jagen. De Rooy baalde: „Van der Poel ging te hard" en vervolgens gaf hij in niet mis te verstane termen zijn mening over de houding van Solleveld. Het paste allemaal in de slaap verwekkende vertoning die nationale titelstrijd heette. Or ganisator Huub Engelen orga niseerde het evenement voor de negende keer op en rond de Slingerberg. Met de KNWU moet hij binnenkort onder handelen over de toekomst. FOTO: ANP Een nieuw contract lijkt haal baar. Of naar een andere acco- modatie zal worden uitgewe ken, bleef onbekend. Als de profs hun leven niet wensen te verbeteren, zal het allemaal weinig verschil uitmaken. PETER VAN PUTTEN jEULLE Mieke Havik had w( het zaterdag rond het middag- is i uur moeilijk na afloop van het aas kampioenschap van Nederland in het Limburgse Geulle. Tij de huldiging kon de jwe 30-jarige kampioene haar nen niet de baas. „Dit haakt het seizoen helemaal Nog nooit eerder was ik i tampioen". Bijna net zo geluk kig als de renster uit Soest was le tweede aankomende, Jolan- >t c da Cools uit Sommelsdijk. Met ;lk Havik was ze weg gesprongen. Uiteindelijk moest ze in de au laatste paar honderd meter n i Havik laten gaan. „Nu weet coach Verboom wie ik ben". Naast Havik en Cools kwam er nog een nieuw gezicht op het erepodium. Dat was een ploeggenoot van Jolanda Cools, Karin Schuitema. Een mooi succes voor de ploeglei der van de Treslong-ploeg, Eg- bert van 't Oever. Jolanda Cools was ook de aan- stichtster van de ontsnapping, na een kleine vijftig kilometer, die tenslotte de titel bij Havik bracht. De onttroonde kampi oene Heieen Hage stelde na af loop: „Mieke Havik reed erg sterk". „Dat is", legde Havik uit, „het gevolg van wat ik in het afgelopen jaar geleerd heb. Ik heb het gevoel dat ik nu veel meer volwassen ben, geestelijk gegroeid, maar dat mocht zo langzamerhand ook wel. Dit seizoen heb ik minder getraind, maar wel veel inten siever en voor alles veel meer ontspannen. Dit kampioen schap ben ik begonnen met de gedachte, ik ga er lekker in, vrii-uit in de aanval en ik zie wel wat er van komt." ploegleider van de formatie De Wit-Snacks/Casba, Henny van Gent. De oud beroepsren ner is sinds enkele maanden ploegleider bij deze ploeg. „We kwamen met vijf dames aan de start. Monique de Bruin werd vierde, Petra de Bruin zesde en zusters Lutke Schip- holt zeventiende en achttien de. Wat wil je feitelijk nog meer? Het was jammer dat Els Koolloos in de eerste ronde materiaalpech krijgt anders hebben we vijf rijdsters bij de Er was nog een tweede man eerste twintig", op het parcours van de Slinge- berg. Dat was de Haagse Sponsor Piet de Wit was zelf in Geulle aanwezig. Hij heeft nu al besloten om ook het vol gend jaar met het dameswiel- rennen verder te gaan en heeft manager Joop Riethoven opdracht gegeven om de ploeg uit te breiden. De kans is groot dat Mieke Havik de Haagse ploeg komt versterken. Rie thoven heeft komende week een vervolg- gesprek met haar. De Wit heeit ook belang stelling voor Connie Meijer die vijfde werd in het nationaal kampioenschap. Ploegleider Henny van Gent: „We gaan elk geval door met de groep van zes dames die we nu hebben. Bij het kampioen schap was Linda van der Berg niet van de partij. Ze is zich na een blessure, die langer duur de dan was verwacht, zich aan het voorbereiden op de baan. Ook verwacht ik dat Sandy Lutke Schipholt gaan preste ren op de baan". Oud-wereldkampioen Petra de Bruin gaat 't het komende winter bij het marathonschaat- sen proberen. De wielrenster uit Nieuwkoop kan daarbij ook op de nodige steun reke nen van haar wielersponsor. ARTHUR VAN RIJSWIJK GEULLE In Johannes Draayer kreeg het Nederlands amateurwielrennen een natio naal kampioen, die louter te vreden gezichten opleverde. Vanzelfsprekend van de nieu we titelhouder, maar ook in kringen van de gastrenners- verenigingen en de KNWU. Draayer veroverde de titel in het shirt van ziin sponsor, maar maakt ook deel uit van de nationale selectie van An- dré Boskamp. Zowel Draayers ploegleider Frits SchUr als de Dondscoach wensten daarom nadrukkelijk te delen in de eer van het kampioenschap. Eigenlijk was Johannes Draayer, een 25-jarige laat bloeier uit het Friese Sondel, niet alleen de terechte, maar ook de meest gewenste kam pioen. Hij zorgde er op het las tige parkoers in Geulle voor dat ploegleider Frits Schtlr na de zege van Jos Bol in Olym piad Ronde zijn tweede grote succes binnenhaalde en voor kwam tevens dat bondscoach Boskamp in zijn hemd werd gezet. Immers op de achter grond speelde net slepende conflict tussen de gastrenners- verenigingen en de KNWU mee. De gesponsorde ploegen strijden met de Unie over hun voorbestaan, terwijl de KNWU er alles aan doet om André Boskamp het werken met de nationale ploeg zo ideaal mo gelijk te maken. In de weten schap dat de gastrennersvere- nigingen vanavond een beslis sing nemen of zij na dit jaar nog zullen doorgaan was de kampioenswedstrijd in Geulle voor beide partijen de laatste kans om hun gelijk aan te to nen. Loon Tegen die achtergrond was het begrijpelijk, maar tegelijkertijd amusant, om te vernemen dat Frits SchUr de zege van Jo hannes Draayer het loon van de ploegtactiek noemde. „Hij heeft het werk van de ploeg voortreffelijk afgemaakt", roemde SchUr het optreden van Draayer. „Het is preciés gegaan zoals we vooraf had den doorgenomen. Hiermee is nog maar eens bewezen hoe belangrijk het is dat alle ren ners in één ploeg zich aan de afspraken houden. Ik had Jo hannes Draayer met het oog op het Nederlands kampioen schap ook opdracht gegeven om zich rustig te houden in de Ronde van Joegoslavië, waar aan hij deelnam met de natio nale selectie. Deze titel is be slist niet de verdienste van André Boskamp. Draayer heeft tenslotte meestentijds voor mijn ploeg gereden. Hij is met Boskamp in februari naar Cuba geweest, in mei naar de Vredeskoers en kortgeleden naar Joegoslavië, alle overige wedstrijden reed hij onder mijn hoede". Johannes Draayer liet de ruzie koud. Hij had in Zuid-Lint burg heel andere belangen. De Fries, die twee jaar geleden nog uitkwam in B-klassiekers, wilde zijn goede vorm van dit seizoen graag belonen met de Nederlandse titel om op die manier zijn onderhandelings positie met PDM te verster ken. Hij had kort na de titel strijd een gesprek met Jan Gisbers voor een contract als beroepsrenner. Boskamp kon nog geen garan ties geven over de deelname van Draayer aan de wereld kampioenschappen: „Ik heb nog tien kandidaten, onder wie de nationaal kampioen. Maar een ieder heeft kunnen zien, hoe hij die titel heeft kunnen pakken. En ook daar wens ik rekening mee te hou den". SINT-K ATELIJNE-WA VER De nationale kampioenschap pen voor wielerprofs hebben in het buitenland over het alge meen winnaars gekregen uit de zelfde categorie als in Neder land: gelouterde renners, die echter niet tot de favorieten be hoorden. Dat gold voor België (Van den Haute), Frankrijk (Mare Madiot), Italië (Leali) en Zwitserland/West-Duitsland (Muller). In Spanje won een nieuweling: Gonzalez Salvador. België kreeg een veteraan als kampioen Drie dagen na zijn 35e verjaardag verraste Ferdi van den Haute het peloton door zijn tweede zege van het seizoen te boeken. Voor de dure Belgische ploeg van de Spanjaard Ocana was het de eerste aansprekende winst in het wieleriaar, dat zo ambitieus was ingegaan. In Frankrijk wisselde de kampioenstrui wel van eigenaar, maar niet van ploeg en zelfs niet van familie. Mare Madiot uit de for matie Guimard nam het tricot over van zijn broer Yvon. De 28- iarige Mare Madiot versloeg in de eindspurt de neo-prof Luc Le- blanc. De succesreeks van de formatie van Boifava kreeg een vervolg met het Italiaans kampioenschap van Bruno Leali. Het gezamenlijk kampioenschap van Zwitserland en West-Duitsland is door de Zwitserse profs overheerst, met Jorg Muller als win naar. Didi Thurau stapte na ruim zeventig kilometer af, toen hij al een achterstand van vier minuten op de kopgroep had.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13