O Is Gemengde gevoelens FC Utrecht Herenenkelspel nu grote loterij X m ï.j r Sou/tont WIMBLEDON NEDERLANDSE ATLETES NAAR LAAGSTE NTVEAU Jeu de Boules ins ;rste sderlandse M in der Poel r~ ii gE Fignon betrapt op doping KUIPER ZIET AF VAN KORT GEDING MOTORRIJDER OP WEG NAAR TT VERONGELUKT DRIE TREFFERS ERIK WILLAARTS GOED VOOR UEFA-CUPVOETBAL Koolhof één jaar bij FC Groningen MAANDAG 29 JUNI 1987 PAGINA 11 ULLE Adri van der is voor het eerst in loopbaan Nederlands ipioen bij de profs ge- den. De 28-jarige tbrabander uit de g-Gisbers, die Jos imertink onttroonde, inapte in het laatste van de wedstrijd in ille uit een kopgroepje drie renners. Gerrit eveld (ploeg-Raas) d tweede op ruim minuten en Theo de jy (ploeg-Post) derde, die beroepsrennen van ;NWU heeft reeds vijf lers aangewezen voor de d om de wereldtitel in Oostenrijkse Villach. Het Erik Breukink, Teun Vliet, Steven Rooks en an van der Velde op id van hun prestaties in voorseizoen plus Adri der Poel, de nieuwe Ne- landse titelhouder. De rige zeven renners van profformatie worden tij- s of na de Ronde van iknkrijk aangewezen in rleg met Peter Post, die ir als ploegleider zal op- -5kn' l- li IM irie Raas-Post naderende afscheid van Zoetemelk heeft geleid sen ruzie tussen Jan Raas Peter Post. Laats tgenoem- twilde het vertrek van emelk tijdens de Rotter- se Zesdaagse organiseren et sportpaleis Ahoy'. Tal- vooraanstaande perso- 1, zelfs is gesproken over en van het Koninklijk is, zouden daarbij acte de isence geven. Sponsor Su- confex is echter de me- ig toegedaan dat dit af- eid moet plaats hebben ens de Zesdaagse van astricht, in een omgeving volgens Post ontoerei- id is. Zelfs heeft Post ge- oken over een schuur. Su- confex en Raas voelen !i daardoor beledigd, met gevolg dat de ploegleiders ins geen woord meer met aar wisselen. Het me- gwerschil zou er mede geleid hebben dat Raas i Solleveld opdracht heeft even tijdens de achtervol- g op Van der Poel geen pwerk te doen. ^-beelden n mededeling van Martijn idenberg heeft in Geulle :n üjor de nodige consternatie wrgd. De tv-regisseur liet 0 ten dat de zogenaamde lt Amstelreclame versierde varani-bordjes bij de fi ll moesten verdwijnen. *jgpk de reclame op de zijkan- W i van de Amstelploeglei- wagen, die als wedstrijd en diende, moest worden lakt Gebeurde dat niet, kon er geen sprake zijn n een rechtstreekse uitzen- -j— ïg van de titelstrijd, en zou n irden volstaan met een £i ie minuten durende sa- mvatting. In het algemeen lang werd besloten de £1 rdjes te verwijderen en de ^agen aan de kant te hou- anderaerden ik Vanderaerden zal in £3 est-Berlijn niet in de beste nditie aan de proloog van Tour de France beginnen. ij heeft last van een ver- kking bovenop de wreef. tn euvel waarvan trouwens ik Van der Poel last heeft Vanderaerde is echter te rns sprake van een infectie, iddels een injectie is ge- acht hieraan een einde te laken. Volgens ploegleider ost is het een uiterst pijnlij- e aangelegenheid. Vande- erde kan tijdens de aan- »p naar de Tour dan ook iets meer doen. toping „jiet ministerie van WVC eeft meebetaald aan een ex- "Teriment van doping met Etisonen. Dit werd uitge- rd door de Nederlandse fessor Joop Hueting van ei laboratorium experimen- le psychologie te Brussel, chttien profwielrenners uit elgië en Nederland hebben eegewerkt aan het project an officials, ploegleiders, pothekers en medici. Een itgebreid rapport verschijnt iter deze zomer. Het experi- lent had plaats op initiatief an Hein Verbruggen, de ederlandse voorzitter van a FICP, de profsectie van b UCI. Eerder onderzocht rofessor Hueting de wer ing van amfetaminen op de oi- restaties van wielrenners. Mes is bedoeld om de ren- ers zo uitgebreid mogelijke oorlichting inzake doping te Bven", vertelde Verbrug- LUGNY Laurent Fignon, tweevoudig winnaar van de Ronde van Frankrijk, is op doping betrapt in de Grote Prijs van Wallonië. De Fransman won die koers op 28 mei. Bij de controle werd in zijn bloed amfetamine aangetroffen. De con- ta-expertise bevestigde het gebruik van doping. Fignon zei zich van geen kwaad bewust te zijn: „Ik heb een schoon geweten. Ik heb onschuldig. Ik concentreer me ge woon op de Franse titelstrijd". Ploegleider Guimard heeft om een nieuw onderzoek gevraagd. „Ik kan niet zeggen of er fouten gemaakt zijn. De nieuwe controle moet dat uitwijzen". Het is de eerste keer dat de Fransman bij een dopinggeval betrokken is. Normaal volgt dan een voorwaardelijke schor sing van een maand en een boete van 1300 gulden. Daarnaast wordt de renner in de uitslag teruggezet naar de laatste plaats. De overwinning gaat nu naar Pascal Poisson, een Laurent Fignon is zich van geen kwaad bewust. FOTO: AP Êloeggenoot van Fignon. »e Belgische beroepswielrenner Guido van Calster werd door de Brusselse rechtbank vrijgesproken van het gebruik van doping. Hij slikte wel middelen, maar deed dat om gezond heidsredenen. PUTTE Hennie Kuiper ziet af van een kort geding tegen zijn ploegleider Roger Swerts en hoofdsponsor Roland. De 38-jarige Nederlandse beroepswielrenner, door Swerts gepasseerd voor de Tour de France, wilde aanvankelijk via gerechtelijke stappen een plaats in de Belgische ploeg afdwingen. „Hoewel mijn werkgever zo wel menselijk als juridisch in de fout is gegaan en ik mijn voorbereiding geheel op de Tour had afgestemd, lost een rechtszaak sportief gezien niets op", zei Kuiper. Hij voelt zich als wegka pitein op zijn ziel getrapt door Swerts. „Volgens mijn advocaat hadden we zeker schadevergoe ding kunnen eisen, doordat ik niet naar de Tour mag. Er zijn nu eenmaal afspraken met de sub-sponsor gemaakt, die niet zijn nagekomen. Maar ik wil niet met modder gooien". Kuiper is van plan zijn contract bij de formatie, dat 31 de cember afloopt, uit te dienen. Hij weet nog niet hoe hoe zijn programma voor het na-seizoen er zal uitzien. Eindelijk TT-zege Streuer/Schnieders ASSEN De zijspancombinatie Egbert Streuer en Bernard Schnieders hebben voor het eerst in hun loopbaan de TT van Assen gewonner^ In hun woonplaats stuurden de wereldkampi oenen de zijspan onbedreigd naar de zege. De Britten Webster en Hewitt eindigden als tweede en behielden de leiding in het klassement om de wereldtitel. Het duo Michel en Fresc finishte als derde. De TT trok het gebruikelijke aantal van 135.000 be zoekers. De trainingen voor de TT alsmede de races om de Eu ropese kampioenschappen en de wereldtitel TT formule 1 waren eerder al goed voor 70.000 kijkers. BALKBRUG De 21-jarige S. Siemens uit Karbsen (West- Duitsland) is op weg naar de TT in Assen om het leven geko men. Hij kwam met zijn motor op de linkwerweghelft van de snelweg Ommen-Hoogeveenen terecht en reed frontaal tegen een tegemoetkomende auto op. Hij was op slag dood. De Nederlandse coureur Anton Straver moest de zaterdagnacht in het ziekenhuis moeten doorbrengen. Hij was met de West duitser Seel het belangrijkste slachtoffer van een aantal on schuldige schuivers tijdens de TT. Seel brak een sleutelbeen, Straver klaagde over pijn in de miltstreek. De 42-jarige veteraan ging onderuit in de 125cc-klasse, toen de Brit Milton een vastlo pende machine trof. Straver rijdt nog louter voor zijn plezier en wenst geen overmatige risico's te nemen. Straver vormde met de 45-jarige Eggens de Nederlandse verte genwoordiging in de 125cc-categorie. Er kwam geen beste Ne derlander op het podium, omdat beiden de finish niet haalden. Hetzelfde gebeurde in de 500cc-klasse, waarin Van Leijen, Van der Mark en Punt uitvielen. In de 80cc was Bert Smit de beste nationale vertegenwoordiger, op de zestiende plaats. In de 250cc mocht Cees Doorakkers wegens zijn 22e plaats, bijna zeventig seconden achter winnaar Mang, naar het podium. UTRECHT Met ge mengde gevoelens stortte trainer Nol de Ruiter van FC Utrecht zich in het feestgewoel na de over winning (4-2) van zijn ploeg op Roda JC. De club, waar hij drie jaar trainer was, veroverde via de nacompetitie een plaats in het ÜEFA-bekertoer- nooi, maar door de slechte seizoenstart kan De Ruiter uit de Domstad vertrek ken. Onder druk van de sponsor maakte FC Utrecht al in december bekend met Han Berger verder te gaan. Met een hoofdprijs aan het einde van het bewogen seizoen nam de trainer revanche op de zwartkijkers. „Ik ga met een opgeheven hoofd de poort uit. Ze kunnen me niets verwijten. Maar op deze manier vertrekken is niet echt leuk", reageerde De Rui ter zijn onvrede met de situa tie af. Onder zijn leiding toon de de Utrechtse ploeg eindelijk weer het karakter dat onder Barry Hughes, zijn voorgan ger, was verdwenen. De Ruiter deed aan het begin van dit seizoen een gouden greep. Eric Willaarts, afkom stig van vierdeklasser Wou denberg kreeg zijn kans in de hoofdmacht. Tegen Roda was de naar Borussia Mönchen- gladbach vertrekkende spits opnieuw vele marken waard. Willaarts, woensdag tegen VVV goed voor drie treffers, maakte dezelfde serie tegen de tweede Limburgse vertegen woordiger in de nacompetitie. „Ik heb geen spijt van mijn beslissing. Ik heb mijn geld bij FC Utrecht opgebracht. Vol gend seizoen speel ik ook Eu ropees voetbal, misschien wel tegen mijn oude club", aldus de feestende aanvaller, die door een blessure van zijn Britse clubgenoot Young een applauswissel misliep. FC Utrecht - Roda JC 4-2 (2-2Y 7. Willaarts t-O, 14. Blèttler 1-1. 19. Wil laarts 2-1. 21. Raymond Smeets 2-2, 58. Willaarts 3-2. 65. Frèser 4-2. Scheidsrechter: Thomas. Toeschou wers: 18.000. Gele kaart: Kruys en Frèser (FC Utrecht), Sdvrljn en Brandts (Roda JC). FC Utrecht: Van Ede; Verrips, Frèser, Plomp, Van de Meer; Kruys, Pattina- ma. Young (Adelaar); Van der Horst (De Kruyk), Willaarts, Van der Waart. Roda JC: Nederburgh; Trost, Wild schut, Brandts, Hanssen; SuvrIJn, Blëttler (Jans), Van Geel; Meijer, Iwa- nlr, Raymond Smeets (Huub Smeets). Nol de Ruiter praat met KNVB UTRECHT Nol de Ruiter gaat binnenkort met de KNVB in de slag om een aanstelling bin nen het technische bege leidingsteam van de voetbalbond. De bij FC Utrecht vertrekkende De Ruiter heeft bij de KNVB gesolliciteerd naar de functie van hulp trainer. De vacature is ontstaan na het vertrek van Dick Advocaat naar Haarlem. „Ik heb deze week een brief van de KNVB ontvangen, waar in stond dat er een ge sprek zèl volgen als bondscoach Rinus Mi- chels terug is van zijn va kantie", zei De Ruiter. „Verder heb ik geen con tacten met clubs. In Ne derland zie ik geen mo gelijkheden meer. Er wa ren contacten met enkele buitenlandse clubs, maar die heb ik afgebroken". Trainer Nol de Ruiter op de schouders bij de Utrechtse supporters. FOTO: ANP Opz'n kop Het Wagenerstadion stond gisteren op z'n Kop. De toe schouwers In het Amstelveense hockeystadlon toonden zich razend enthousiast tijden de wedstrijd van Oranje contra Australië. Op de tribunes werd de wave opge voerd. FOTO: ANP GRONINGEN FC Groningen heeft de wedloop met Feye- noord om Jurrie Koolhof gewonnen. De 27-jarige spits van PSV zal het komende voetbalseizoen op huurbasis voor de ploeg van Rob Jacobs spelen. FC Groningen was de eerste .ploeg, die bereid was de persoonlijke eisen van de oud-inter national in te vullen. Koolhof startte zijn loopbaan in het betaalde voetbal bij SC Veendam, maakte furore bij Vitesse en was de afgelopen drie jaar in dienst van PSV. Ëen ge compliceerde knie-operatie zette hem anderhalf jaar op non- actief. Het afgelopen seizoen maakte hij een niet meer ver- wachte rentree. ROEIBOND WIL WK 1994 AMSTERDAM Het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Roeibond (KNRB) heeft zich bij de wereldroeifederatie (FISA) kandidaat gesteld voor de organisatie van de wereldkampioen schappen van 1994 voor dames, heren en lichte roeiers op de Bosbaan. Op het congres van de FISA zal worden beslist over de Neder landse kandidatuur. Het roeibondsbestuur verwacht alleen een kans te hebben, dat de wedstrijden aan Nederland worden toe gewezen als de plannen tot verbetering van de Bosbaan, zoals die waren voorgesteld in geval Nederland de Olympische Spelen van 1992 mocht organiseren, toch worden verwezenlijkt. Die plannen behelzen onder meer een verbreding van de baan en een verbetering van de accomodaties voor deelnemers en toe schouwers. Die verbreding is, zo stelt het bestuur van de KNRB, noodzakelijk om bij extreme weersomstandigheden het bestaan de boeiverschil op te heffen. LONDEN De uitschakeling van Boris Becker galmde ook een dag later nog luid na op Wimbledon. In de kleedkamers hadden de meeste concurrenten van de onttroonde Westduitser het verloop van de partij tegen Peter Doohan op de televisie ge volgd. Maar, zo getuigde een aantal ineens tot kanshebbers uitgegroeide collega's, er was over het sensationele verlies van de titelhouder geen woord ge sproken. Niemand had Zich, volgens Hen ri Leconte, uitgelaten over de shock. „Waarschijnlijk omdat het zo'n geweldige verrassing was", aldus de Fransman ietwat raadselachtig. Aannemelijker was dat ieder voor zich ineens perspectieven zag op de nu al va cante troon. En daarover kun je misschien beter in stilte filosofe ren. In de catacomben elders op het immense complex van Wimble don lag de grootste sensatie van het toernooi uit de laatste twin tig jaar nog steeds op ieders lip. En zonder uitzondering werd gewag gemaakt van het feit dat de herentitel nu hoofdprijs is in een loterij. Hetgeen de positie van Ivan Lendl, die ook zater dag weer worstelde maar op nieuw boven bleef, ongewild weer van een ietwat curieus eti ket voorzag. Want niemand heeft na Beckers vertrek de Tsjechoslowaak tot favoriet be stempeld. Wat de huidige en ook na dit Wimbledon nog als zoda nig acterende nummer één van de wereld wel weer zal zien als een aanval op zijn persoon. „Er zit wel de nodige ironie in wat er met Becker is gebeurd", vertelde Lendl na zijn moeizame zege op de Amerikaanse qualifier Ri- chey Reneberg. „Ik heb hier ook zware partijen gehad, maar ik zit nog steeds in het toernooi". En in een bespiegelende bui: „Soms vraag ik me wel eens af of het al lemaal de moeite waard is. Maar Steffi Graf wil niet in Penthouse LONDEN Steffi Graf heeft een aanbieding van Penthouse afgeslagen. Het „mannenblad" heeft de 18- jarige Westduitse speelster een half miljoen marken geboden voor een serie naaktfoto's. Graf heeft het aanbod verontwaardigd van de hand gedaan. „Het is waar, ik heb een aanbie ding", zei Graf op een ij lings ingelaste persconfe rentie. „Ik heb natuurlijk geweigerd. Ik ben ver baasd dat iemand op het idee gekomen is mij te be naderen. Het is belachelijk en vreemd". dan denk ik er wat langer over na en kom tot de conclusie dat ik 't niet voor niets doe. Maar ik zou er louter verliespartijen in de rest van het jaar voor over hebben als ik hier zou winnen". Zweden Connors, Wilander, Cash, Mecir, Edberg, Leconte en Lendl zijn dan de mannen, die Beckers toorts niet moeten overnemen. „Maar", meende Stefan Edberg, „iedereen kan nu eigenlijk dit toernooi winnen. „Het zou leuk zijn als een Zweed won. Sinds Borg hebben we hier niet meer zo best gepresteerd. Misschien is dit ons jaar". Wat dat betreft hebben de Zwe den nog steeds veel ijzers in het vuur. Want ondanks het feit dat de als dertiende geplaatste Joa- kim Nystrom zaterdag werd uit geschakeld door de Zwitser Ja kob Hlasek zijn Wilander, Ed berg en Jarryd nog in de strijd. Maar minstens zo kansrijk wordt Pat Cash geacht. De Au straliër, die eindelijk lijkt te zijn verlost van zijn rugproblemen, treedt vandaag aan tegen Mi- chiel Schapers. De Nederlander leverde zijn beste Wimbledon- prestatie af door zaterdag de derde ronde te bereiken na een zege op de Amerikaan Larry Scott. Deze uit het kwalificatie toernooi afkomstige jongeman bleek een uiterst beperkte ten nisser, bij wie zelfs zijn opslag nauwelijks functioneerde. Scha pers, die zelf ook minder acteer de dan een dag eerder tegen Sanchez, profiteerde daar op ge paste wijze van: 7-6,6-3,6-2. De Rotterdammer, die zijn han delingssnelheid graag wat wil opvijzelen om ook tegen de top pers een grotere regelmaat te kunnen tentoonspreiden, was trager dan daags tevoren. „Ik heb er geen verklaring voor", vertelde de Nederlander. „Maar het was prettig dat hij toch min der sterk speelde dan ik had ver wacht. Ik had bij collega's infor matie ingewonnen en gehoord dat hij sterk serveerde, maar slecht zou zijn ingesteld op een gevarieerde return. Maar zijn service liep, evenals de mijne trouwens in het begin, niet en hij maakte verder veel onnodige fouten. Dat was natuurlijk wel in mijn voordeel". Connors Een voordeel heeft ook Jimmy Connors, de met ziin 34 jaar oud ste deelnemer in het enkelspel. In zijn speelheift bevinden zich slechts Wilander en Cash nog als geplaatste spelers, maar beiden kan hij pas in de halve finales treffen. Maar achtereenvolgens Evernden, Mayotte of Pernfors en vervolgens Doohan of Zivoji- novic zijn stuk voor stuk van een kaliber om Connors beentje te lichten. Wat dat betreft is de an dere nelft van het schema met Mecir, Edberg, Gomez, Leconte en Lendl aanzienlijk sterker be zet. De kans dat er na Becker in 1985 en Chris Lewis in 1983 op nieuw een ongeplaatste speler in de finale uitkomt is daarom niet klein. Bij de dames verloopt het toer nooi zoals te doen gebruikelijk meer langs de gebaande paden. Slechts Barbara Potter, de num mer dertien, moest zaterdag het veld ruimen. Graf, Sukova en Sabatini rukten op naar de vier de ronde, waarvoor vandaag de andere helft wordt gespeeld. In het herendubbelspel werd Mi- chiel Schapers met zijn Tsjecho- slowaakse partner Milan Srejber Uitgeschakeld door de Ameri kaanse combinatie Bourne/Kla- parda, 6-7,6-3,6-4. FRANK WERKMAN GOTHENBURG Voor het eerst in de strijd om de Europese beker voor landenteams zijn in Gothenburg de Ne derlandse dames het afgelopen week einde afgezakt naar het laagste niveau, de C-groep. De heren slaagden er on- wijten aan het starre selectiebeleid van de technische mensen van de KNAU. Met Carla Beurskens en Elly van Hulst bleven in Zweden twee gekwalificeer- danks zeges van Erik de Bruin (discus) en Han Kulker (1500 meter) niet in te promoveren naar de B-poule. Zij wer den ruimschoots afgetroefd door Grie kenland: 83 tegen 72 punten. De teruggang van de dames is vooral te den voor de wereldkampioenschappen in Rome, gefrustreerd in Nederland achter. Beurskens bedankte voor de eter omdat zij in Gothenburg de 10.000 me ter zou moeten lopen. De Limburgse prefereerde in Gothenburg de 800 me ter. Dit gezellige zomer spel is voor u als u een nieuwe abonnee aan brengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze hijgt de krant de eerste twee weken gra- V tis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande. iNaam: I Adres: Postcode/plaatsL. Telefoon_ _Voorü. Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis, i Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per i maand automatisch betalen f 23,04 kwartaal per acceptgiro f 68,93 Stuur als dank het ]eu de Boules spel naar 'Naam:>- (voor controle bezorging) Adres^. i Postcode/plaatsL- 1 Stuur deze bon in een open envelop - postzegel met nodig - naar 1 Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag ftzidóe Sowuvnt i

Leidse Courant | 1987 | | pagina 11