Boris Becker valt van zijn voetstuk LENDL LOOPT SPITSROEDEN I )ntbreken sterke ploeg nekslag voor Yan der Velde ortoptv >etemelk )lumnist McDonald naar Racing Jet Gehaaste Mesker uitgeschakeld fieidóc Commit ZATERDAG 27 JUNI 1987 PAGINA 9 2, 13.00 uur Hockey Trophy), motorsport i) en wielrennen (NK riand 2, 2240 uur Studio li Nederland! 1, 2245 uur t op zaterdag. lö Nederlands 2, 17.15 uur lek: Europa Cup Praag. It Frans, 1445 uur Motor- 15.00 uur Sport, dand 1, 15.00 uur Tennis bledon) en zeilen (Kieler L< 14.30 uur Motor- land 2, 21.50 uur Das Ak- Sport-Studio. aland 3, 20.15 uur Sport lm en. 1/1340 uur Grandstand. 1,1840 uur Sport. 1, 2245 uur Boksen en i 2,1540 uur Tennis: Wlm- Channsl, 1440 uur Ushoc- Channel, 1540 uur Motor- Channel, 21.15 uur Worste er Channel, 15.30 uur 2, 1445 uur Atletiek, t. wielrennen en hoc- OEN Kland 2 öespcrt. irtsnd 2. 1840 ur. Studio t. lië Nederlands 1, 20.05 uur tweekend. II Nederlands 2. 1440 uur Nederlands 2, 17.00 uur Frans, 1440 uur Wlelren- 17.00 uur Paardesport. iltnd 1, 1640 uur. Zeilen. I us eland 1, 18.10 uur Sport- I J w I j eland 1, 1940 uur Sport- I 2J lu-Telegramm. ind 2, 1545 uur Atletiek irdesport. 3, 19.00 uur Sport lm 1, 00.00 uur Atletiek. M 2,1440 uur Sunday grand- II lr Channel, 1440 uur Ameri- w football. 5 Channel, 2240 uur Austra- i voetbal. Channel, 1540 uur 1 test bewoners K in Tour-parkoers 1 T-BERLIJN Zeven be- uit het 750-jarige -Berlijn, dat woensdag en 31 lerdag in het teken staat ^'de Tour de France, heb- rechtszaak aangespan- Zij willen voorkomen, dat 2fl enners hun wijk aandoen. buurt wordt aan drie 1Z >n door water en aan de IK lie kant door de Muur om- 75 n. Als het parkoers van OTour hier langs loopt, kun- '5jj we onze huizen niet verla- zei een woordvoerder 3/de verontruste bewoners. 23 ;ens een zegsman van de 30 itberli; jns rechtbank is pas naandag eer uitspraak te J 'achten. De Tour-directie 2« de mee, dat er voldoende 0 regelen zijn genomen om W wedstrijd ordelijk te laten J* open en de buurtbewoners gg male bewegingsvrijheid te nderen. N HAAG Joop Zoete- k zal als columnist van l'E- de Ronde nkriik gaan. De 40-jarige nalige wereldkampioen I en Tour-winnaar (1980) [gehuurd door de organise- le sportkrant. Jan Raas t zijn formatie bijna rond. ïwees gisteren acht renners De negende zal morgen in llle na de wegwedstrijd om Nederlands kampioen- 9 volgen. De acht geselec- ^en zijn: Maarten Ducrot, •Paul van Poppel, Jelle im, Gerrit Solleveld, Gert lobs (Ned), Ludo Peeters en 1 Roosen (Bel) en Rolf Gölz dl). EINDHOVEN De omzwervingen van Rob McDonald zijn nog niet ten einde. Hij zal het komende seizoen in actie komen bij de Belgische eerste klasser Racing Jet. De Engelse spits wordt door PSV voor een seizoen verhuurd. McDonald speelde afgelopen competitie voor Sporting Lissabon en FC Groningen. Voor René van der Gijp heeft Neuchatel Xamax belangstelling getoond. De Zwitserse kampioen vindt het transferbedrag van 900.000 gulden geen bezwaar. Michel Valke staat in de Schijnwerpers van Olympique Lyon. De Fransen moeten voor de middenvelder 750.000 gulden op tafel leggen. Berry van Aerle keert terug bij PSV. Voor Jurrie Koolhof heeft zich nog geen club gemeld bij PSV. De spits is overbodig geworden door de komst van Wim Kieft. Eric Groeleken heeft zijn verbintenis bij FC Twente met een seizoen ver lengd. Met die overeenkomst heeft de Enschedese club zijn selectie voor het komende seizoen rond. FC Twente kocht ook Eric van Rossum van NEC, maar leende de verdediger direct weer voor een jaar uit aan de Nijmeegse eerste divisieclub. Willy Carbo werd aan NEC verkocht. Schuster slaat zes miljoen gulden af BARCELONA Bernd Schuster heeft een drie jarige contractverlenging bij Barcelona gewei gerd. De Westduitser kon in die periode zes mil joen gulden verdienen. Schuster heeft nog een verbintenis voor een jaar. Barcelona's voorzitter Nunez wilde de Westduitser vastleggen tot 30 juni 1991. Schuster, die in onmin leeft met voor zitter Nunez en trainer Venables en in de afgelo pen competitie niet in actie kwam, heeft een ba sisplaats in het eerste elftal van Barcelona als voorwaarde gesteld voor eventuele onderhande lingen. Het aanbod van Nunez wordt in Spanje beschouwd als een concessie aan de 100.000 le den, die over drie weken bijeen komen voor de jaarvergadering. Barcelona behaalde twee jaar geleden voor het laatst het landskampioenschap, met Schuster in de gelederen. Nunez, wiens posi tie wankelt, wil de leden tegemoet komen door de Westduitser terug te halen. DS '79-FC Den Haag op losse schroeven DORDRECHT Burgemees ter Noorland van Dordrecht heeft de gemeentepolitie ge vraagd te bekijken, of de risi codragende thuiswedstrijd van de nieuwe eredivisieclub DS '79 op 24 augustus moet wor den uitgesteld. DS '79 speelt dan tegen FC Den Haag. In dat weekeinde wordt een grote kunst-manifestatie gehouden in Dordrecht. Drie jaar gele den ontstonden bij het duel tussen de toenmalige eerste-di- visieéïubs rellen tussen sup porters, die een jeugdkantine in de brand staken. Experiment in Italiaans voetbal (Van onze correspondent Gerard Kessels) ROME De Italiaanse voetbalbond begint het nieuwe seizoen met een spectaculair experiment. Gelijke spelen worden afgeschaft De regeling geldt voorlopig nog maar voor vijf bekerwedstrijden, maar wanneer de proef goed bevalt is de kans groot dat straks ook in de competitie het gelijkspel niet meer zal bestaan. Vrijwel iedereen in Italië heeft het initiatief toegejuicht. Hiermee hoopt de Italiaanse voetbalbond het begin van de bekercompetitie weer wat interessanter te maken. Aanvallend voetbal wordt im mers extra beloond. De ploeg, die straks wint, krijgt drie punten. Is het echter na negentig minuten nog gelijk, dan worden er straf schoppen genomen. Het team, dat daarbij wint, krijgt twee punten.' De verliezer vanaf elf meter gaat met één punt naar huis. Het elf tal, dat na negentig minuten verliest, krijgt uiteraard nul punten. Behalve dat de wedstrijden attractiever worden, ziet de Italiaanse voetbalbond nog een bijkomend voordeel. Zowel het nationale elf tal als de clubs hebben de afgelopen jaren tal van belangrijke inter nationale wedstrijden verloren omdat ze faalden vanaf elf meter. De bond hoopt dat daar verandering in komt wanneer de teams beter gewend zijn aan het nemen van penalty's. LONDEN Op dit mo ment zit Boris Becker thuis. In het plaatsje Lei- men, waar hij twee jaar achtereen als een groot vorst door de bevolking werd ingehaald na zijn dubbele Wimbledon- triomf. Het feestcomité kan zijn voorbereidingen staken. Boris Becker, die zich met steun van zijn omgeving ontwikkelde tot bijna een mythe, tuimelde namelijk gisteren van zijn voetstuk. Op de plek waar hij glorieerde, waar hij voorlopig nog geruime tijd onverslaanbaar werd ge acht, keerde hij terug tot het rijk der normale ster velingen. Vandaar dat de thuisreis van de jonge Westduitser vandaag aan zienlijk geruislozer verliep dan zijn intocht de laatste jaren. Boris Becker, die gisteren in de tweede ronde van Wimble don tot de realiteit werd terug gebracht door de relatief onbe kende, 26-jarige Peter Doohan, was zelf de eerste om de feiten onder ogen te zien. „Ik wist dat dit eens moest gebeuren. Maar dat het me in de tweede ronde al zou overkomen, komt toch wel als een onaangename verrassing". De tweevoudige titelhouder, die zich een half uur na zijn dramatische nederlaag weer voldoende had herpakt om op een zakelijke manier commen taar te leveren, zei ook de pu blieke opinie niet te vrezen. „Wij als zogenaamde sterren weten dat we de ene keer een held zijn en de volgende maal niets", sprak hij over de res pons die zijn uitschakeling in zijn eigen land teweeg zou brengen. „Daar houden we re kening mee. Hoewel ik me morgenochtend waarschijnlijk zeer beroerd zal voelen. Op dit moment besef ik nog niet zo erg wat het allemaal voor kon- sekwenties heeft". Ontmaskering De gevolgen van de pijnlijke nederlaag tegen Peter Doohan, die op Wimbledon nog nim mer de eerste ronde had over leefd en vorig jaar wegens een schouderblessure een terugval beleefde naar de 301e plaats op de wereldranglijst, zijn deels al wel in te vullen. „Ik zal over een hoop dingen moeten na denken", gaf Becker zelf al aan dat er waarschijnlijk iets moet gaan gebeuren. Hetgeen dan vooral gezocht moet wor den in de wijze van beleving van het metier als vedette in de sportwereld. Niet voor niets trok Gunther Bosch, de man die Becker maakte tot wat hij was, begin dit jaar zijn handen van de Wimbledontitelhouder af. Bosch kon zich niet vinden in de lossere levensstijl van Becker, wie Bosch te weinig toewijding en serieuze opvat tingen toedichtte. De jonge Westduitser gaf volgens Bosch te veel aandacht aan andere zaken dan tennis en vooral diens belangstelling voor de andere sekse en het aankno pen van amoureuze affaires was de oud-Roemeen een doorn in het oog. Het lijkt er op alsof Bosch ge lijk heeft gekregen. Becker werd eerder dit jaar tijdens de open Australische titelstrijd in de vierde ronde uitgeschakeld door Wally Masur, nadat een jaar eerder Schapers de West duitser daar nog had omgeke geld. In Parijs reikte Becker weliswaar nog tot de halve fi nales, waardoor zijn image nog LONDEN Marcella Mesker heeft geen kans gezien zich te glaatsen voor de derde ronde van het dames-enkelspel. De [aagse verloor met 6-3, 6-3 van de Britse Jo Durie, in 1984 nog kwartfinaliste op Wimbledon. De entree van Mesker was al weinig gelukkig. Door een misver stand met degene die haar had zullen inlichten over het tijdstip waarop ze naar de baan moest arriveerde ze te laat. Durie had al tien minuten staan wachten op baan twee. „Ik was daardoor wat gehaast toen ik begon", vertelde Mesker later. „En dat heeft me in het begin toch wel een beetje parten gespeeld". Durie kon de eerste set eenvoudig inpalmen, maar raakte aan het begin van de tweede toch enigszins in de problemen. De niet slecht spelende Mesker kwam op 2-1, maar verzuimde door te stoten naar 3-1. Dat kostte haar de partij.„Mijn eerste opslag liep niet goed", meende de Haagse, die zeven dubbele fouten sloeg, later. „Toch heb ik tot het laatst het gevoel gehad dat ik wel had kunnen winnen. Helaas is het niet gelukt". enigszins intact bleef. Maar gisteren volgde dan toch de ontmaskering in het toernooi, dat hij zo graag als het zijne zag. Démasqué van de ware kampioen, die de rekening kreeg gepresenteerd voor een niet meer in alle opzichten ideale levensstijl. En dat soort consessies kan zelfs een pure atleet, als Becker op gras is, zich kennelijk niet veroorlo ven. Onderschatting Hoe zeer ook Peter Doohans overwinning (7-6, 4-6, 6-2, 6-4) wellicht een uitschieter is ge weest, de nederlaag moet Boris Becker tot nadenken stem men. De jonge Westduitser is inmiddels al wel zo volwassen dat hij zich dat, zo gaf hij gis teren al enigszins aan, zelf rea liseerde. Maar stelde toch met spijt vast dat hij op een wel licht wat mindere aag was ge stuit op een tegenstander die plotseling naar de toppen van zijn mogelijkheden was gere zen. „Onlangs heb ik hem nog sim pel verslagen op Queens", her innerde Becker zich haar scherp. Wellicht dat als gevolg daarvan toch een portie onder schatting bij de titelhouder was ontstaan. Hetgeen hij zelf enigszins toegaf. „Als ik mor gen weer tegen hem zou moe ten spelen, zou ik het anders doen. Ik zou gevarieerder spe len. Ik heb de fout gemaakt de bal te veel in het spel te hou den en te weinig directe win ners te slaan. Maar hij miste vrijwel niets. Zelfs in situaties, waarin hij moest gokken op de plek waar ik zou slaan mikte hij goed. Bovendien kon ik vrijwel niets doen tegen zijn' voÜies. Maar ik kon niet beter dan ik vandaag deed. Een ding weet ik zeker: die Doohan zal nooit meer zo'n partij spelen als hij vandaag tegen mij deed". ■m v. Hetgeen slechts een schrale ''fr troost vormde voor de ontluis- terde kampioen. Wat ook gold voor de wetenschap dat 1967 F de laatste keer was dat een ti jk telhouder zo vroeg in een toer- |r nooi werd uitgeschakeld. Toen X werd Manuel Santana, die een I V;- jaar eerder Dennis Ralston van ^et kamPi°enschap had mrnmm!,, 'wÊBBSSk is afgehouden, door Charlie Pas- sarell in de eerste ronde uitge- Boris Becker (links) vond gisteren zijn meerdere in Peter Doohan. schakeld. FOTO: AP FRANK WERKMAN Paolo Cane maakte het Lendl niet ge makkelijk. FOTO: AP LONDEN Terwijl Boris Becker op weg was naar rijn uitschakeling moest Ivan Lendl spitsroeden lopen om de tweede ronde te bereiken en schaarde een in topvorm ver kerende Michiel Scnapers zich bij de overlevenden van de openingstour van Wimbledon. De Rotterdammer liet zich evenmin als in Parijs verras sen door de Spanjaard Javier Sanchez, maar weigerde na af loop te spreken van een top prestatie. Ondanks het feit dat hij voor het eerst in vier optre dens de tweede ronde bereik te, waarin hij uitkomt tegen de Amerikaanse college-tennisser Larry Scott. Bij winst wacht waarschijnlijk de Australiër Pat Cash. Beide opponenten ontmoette Schapers nog niet eerder. „Mijn doel is tegenwoordig niet meer in eerste instantie mijn klassering op de wereld ranglijst", vertelde de Rotter dammer. „Ik mik nu vooral op overwinningen op tegenstan ders uit de top-twintig. En als dat wat vaker lukt komt die hoge plaats van zelf. Het ging niet slecht, maar aan mijn spel kunnen nog voldoende onder delen worden verbeterd, voor je kunt spreken van de vorm van je leven". Bracht de jongere broer van Emilio Sanchez Nederlands beste tennisser dus nauwelijks in de problemen, dat deed wel Paolo Cane ten opzichte van Ivan Lendl. De Tsjechoslo- waak, die het duel met de Ita liaan een dag eerder zag afge broken, balanceerde op de rand van uitschakeling. Cane was in de vierde set vier pun ten verwijderd van de meest sensationele verrichting uit zijn loopbaan. Maar nadat hij deze buitenkans had laten lo pen werd hii door kramp ge troffen en dat betekende de inleiding tot zijn uiteindelijk nederlaag. Ivan Lendl ver moedde weer eens achter zijn bijna-uitschakeling een sa menzwering van de hele ten niswereld. Inclusief de regen- goden en de uitvinder van het fenomeen tennis op gras. „le ed dereen speelt goed op gras", begin de Tsjechoslowaak zijn gebruikelijke klaagzang. „Maar ik heb 't weer moeilijk. Ik vind het niet eerlijk". Kinderlijk Deze bijna wat kinderlijke uit lating van Lendl, die zijn po gingen om de „nice guy' uit te hangen inmiddels zo ver door drijft dat hij bijna voortdurend zijn hart uitstort, ging verder. „Ik zei donderdagavond na het afbreken van de partij tegen Cane dat ze mij dit jaar wel moeten hebben. Eerst werd een partij tegen Connors in Key Biscane afgebroken, waarna ik na de hervatting de set verloor. Vervolgens ge beurde dat in Parijs tegen Ny- strom. En nu weer tegen Cane". De Italiaan met het uiterlijk van een straatvechter, die zijn racket met rose handgreep ge bruikt als een stiletto om dode lijke klappen uit te delen, kon zich overigens niet in de ach ting van de doorgaans toch zo nette Lendl verheugen. „Hij loopt voortdurend tegen lijn rechters te zeuren", klaagde de nummer één van de wereld die ruim een maand geleden in de finale van het invitatie- toernooi in Ede van dezelfde Cane won. „Ik heb eens een keer in Italië tegen hem ge speeld en toen presteerde hij hetzelfde. Ook nu weer greep hij elke gelegenheid aan om te klagen. Ik heb hem op een be paald moment gezegd op te houden met reclameren en te gaan tennissen. Of hij wat te rugzei? Nee, niets". Cane, die beter de naam van zijn tennissende landgenoot Pistolesi had kunnen dragen, liet in de vijfde set ook rijn ra cket niet meer spreken. Het geen Lendl zijn zwaar bevoch ten zege opleverde. „Ik heb twee weken het maximum ge daan om me op dit toernooi voor te bereiden. Toen het nog zo slecht ging in de wedstrijd was het enige wat ik kon doen, tegen mezelf te zeggen niet gefrustreerd te raken. En hopen dat hij nog ineen zou storten. En dat gebeurde. Op het laatst was hij alleen nog maar lichamelijk aanwezig, meer niet". FRANK WERKMAN 1ULLE Als hij mor- omringd zou zijn door ploeg, was Johan van Velde in Geulle de fe favoriet voor de na- ile titel op de weg. der Velde beschikt dit moment immers ïr explosieve krachten nodig z$n om tijdens i van de laatste (van de totaal 33) beklimmin- van de Slingerberg de lissing te forceren. 1 der Velde is morgen ech- een individueel, een een- rtt '8 die het moet opnemen te- 1/ 1 de sterke ploegen van Jan as en Jan Gisbers, die met dertien beroepsrenners de start komen. Hij moet 'endien afrekenen met de |en professionals van Peter t. ar een man alléén lijkt de "ve te zwaar, hoewel de inker in de Dolomieten van de Giro maandag nog ens de beklimming van de itserse Nufenenpas de beste amer bleek. Van der Vel- »Ik had zoveel macht geen een mooi gevoel is de gedachte in me op- am: ze móeten eraf. Ik ging op de Nuf enen op kop rijden en slechts Winnen en Parra konden mij volgen". De prestaties van Johan van der Velde zijn niet onopge merkt gebleven. Vele renners Homogeen spreken er met ontzag over. Het Nederlands wegkampioen- schap heeft evenwel de lange traditie dat de nationale ploe gen door hun surplus aan mankracht het voor „vreem delingen" in buitenlandse dienst praktisch onmogelijk maken kampioen te worden. Dit heeft in de zestiger jaren Nederlands beste wegrenner van dat moment, Jan Janssen al moeten ervaren. Alleen Confex, PDM of Panasonic in Geulle te ontkomen. Tenzij hij maar dan moet de koers ideaal voor hem verlopen gebruik kan maken van een uit de hand lopende rivaliteit tussen deze ploegen. Gerrie Knetemann twee man nen in vorm. Voor Peter Post rijn Teun van Vliet, Peter Winnen en Erik Breukink de renners, die het kunnen afma ken. ave ilin] Joop Zoetemelk slaagde er in het begin van de zeventiger ja ren op de Cauberg in Valken burg twee keer in om de macht van de Nederlandse sponsorploegen te breken. De tijden zijn echter veran derd. De structuur, de organi satie en de kwaliteit van de Nederlandse profploegen is verbeterd. Zodat het voor een individueel (Van der Velde is de enige Nederlander bij zijn Italiaanse ploeg) bijna onmo gelijk aan de greep van Super Het belooft hoe dan ook het interessantste kampioenschap sinds jaren te worden. Want de Nederlandse profs hebben de laatste maand in Italië en Zwitserland hun imago be hoorlijk opgepoetst. Erik Breu kink, Johan van der Velde en Peter Winnen reden een pri ma Giro en Steven Rooks, Teun van Vliet en vooral Pe ter Winnen waren uitblinkers in de loodzware Ronde van Zwitserland. De collectieve macht van een homogene ploeg zal in Geulle echter een grote rol spelen. Jan Raas kan in de achterland van z'n sponsor op Jelle Nij- dam of Joop Zoetemelk reke nen. Het zou een enorme stunt zijn als de populaire Zoete melk in z'n laatste race om de wegtitel z'n omstreden over winning in de Amstel Gold Race kan bevestigen. Jan Gis bers heeft in Steven Rooks en Tijdens de af gelopen Ron de van Zwit serland won Johan van der Velde nog een etappe. Of hl] morgen wordt gehuldigd als nationaal kam pioen valt ern stig te betwij felen. FOTO: ANP Reputatie Temidden van de sterke for maties fietst Johan van der Velde in z'n eentje. De Bra bander kan misschien wat as sistentie lenen bij andere „niet-gebonden" deelnemers. Er komen immers renners van dertien verschillende ploegen aan de start. Misschien loont het de moeite. Want Van der Velde heeft op de omloop in, Geulle een mooie reputatie op gebouwd. Twee keer kam pioen van Nederland (in 1980 en 1981), derde in 1984, vijfde in 1983 en vierde in 1981. Het rcours rond Geulle is voor iem ideaal Hij heeft in Zwit serland de strijd gestaakt we gens pijn in de rug. „Om kam pioen te worden wü ik mijn rug best nog eens forceren", zegt Van der Velde. Zijn ambi tie is groot. Maar dat is ook de gebundelde kracht van de ploegen. En die is bijna altijd van doorslaggevende beteke nis. Ka; e:

Leidse Courant | 1987 | | pagina 9