VS financierden Nederlandse ampagnes pro-kruisraketten gsi retoria bereid ot gesprek met gevangen warte leiders Scheidende generaal Rogers blijft hameren op dreiging Oostblok Eindelijk aandacht voor bedreigde zeeschildpadden aan Turkse zuidkust Opgevouwen £c*dóc6ommit Geen overlevenden bij vliegtuigramp op Filipijnen RITSE KRANT THE GUARDIAN ONTHULT: nische spanning bedreigt jnheid in Joegoslavië Gorbatsjov versterkt positie en organiseert unie- conferentie Una JUENLAND ZATERDAG 27 JUNI 1987 PAGINA 7' erden slaan lieuw toe [ARA Koerdische Üen hebben opnieuw slagen in een don> in zuidoosten van Tur- Zes leden van de ille- Koeridische Arbei- partij (PKK) namen in juurt van de plaats aman een huis onder en doodden daarbij man. Vijf anderen len gewond. Vorige zaterdag richtten Jische guerrillastrij- in dezelfde omgeving bloedbad aan. In het i Pinarcik werden 31 jners gedood. .NO rdi Tsjernobyl-arts: nieuwe kernramp onvermijdelijk BONN Een nieuwe kernramp is vol gens de Amerikaanse beenmergspecia- list Robert Gale in de toekomst onver mijdelijk. De arts, die de slachtoffers van de ramp in Tsjernobyl behandelde, toonde zich gisteren o£ een congres in Bonn bijzonder pessimistisch over de veiligheid van kerncentrales. Gale ci teerde een rapport van de Amerikaanse Nucleaire Controlecommissie, die de kans op een kernsmelting in de VS de komende 20 jaar op 50 procent schat. „Wereldwijd is een groot nieuw ongeluk dus zo goed als zeker". Gale raadde het gebruik van kernenergie overigens niet af, maar drong wel aan op betere veilig heidsvoorzieningen. Manneken Pis heeft een zusje BRUSSEL Manneken Pis, het beroemde Brusselse standbeeldje, heeft er een zusje bij gekregen: Jeanneke Pis. Dit nieuwe beeldje, een meisje dat op haar hurken zit te plassen, werd in een naburig steegje officieel onthuld. Net zo als haar broertje plast deze kleine Jeanne met een uitdagende glim lach onafgebroken in een stenen bassin. De initiatiefnemer voor Jeanneke, de Brusselaar Denis Debouverie, hoopt dat veel men sen geld in de stenen bak onder het beeldje werpen. De munten komen ten goede aan aids- en kankeronderzoek. Rustig Oostduits „vragenuurtje" OOST-BERLIJN Oost-Duits- land, normaal gesproken geen voorloper in het „glasnost-be leid", beleefde gisteren een pri meur: het parlementair vragen uurtje. Bij wijze van experiment mochten de leden van de „Volks- kammer" de verantwoordelijke politici aan de tand voelen. Maar tot bijtende vragen en kritische opmerkingen kwam het niet. De parlementariërs informeerden nogal onwennig naar neutrale za ken als de import van elektronica en de voorraden in ziekenhuizen. De antwoorden van de ministers waren meest ontwijkend. Volgend jaar opnieuw proces tegen Barbie LYON Klaus Barbie zal volgend jaar opnieuw terechtstaan. Gisteren is de ex-Gestapochef in staat van be schuldiging gesteld wegens misdaden tegen de menselijkheid in de „affaire van Caluire", het plaatsje buiten Lyon waar onder anderen de Franse ver zetsheld Jean Moulin werd gearres teerd. Het tweede proces zal worden gehouden als gevolg van klachten van familieleden van twee verzetsmensen die op 21 juni 1943 werden aangehou den. Het tweede proces zal binnen 14 maanden moeten beginnen. Barbie heeft overigens al te kennen gegeven geen procesdagen meer bij te willen wonen. Weer poliepen bij Reagan ontdekt WASHINGTON Bij een routine-onderzoek van pre sident Ronald Reagan van de Verenigde Staten zijn twee kleine darmpoliepen ontdekt en onmiddellijk verwijderd. De poliepen zijn naar alle waarschijn lijkheid goedaardig, zo heb ben artsen van het Witte Huis gisteren meegedeeld. Al eerder zijn goedaardige poliepen uit Reagans' dar men verwijderd. De presi dent moet elk halfjaar op controle komen sedert hij in juli 1985 aan kanker ge opereerd werd. MANILA Alle vijftig inzittenden van het Filipijnse verkeersvliegtuig dat giste ren in het noorden van het eiland Luzon was neergestort, bliiken om het leven te zijn gekomen. Reddingsploegen meenden gisterochtend nog tekenen van leven te zien, maar bij nadere inspectie werden toch geen overlevenden gevonden. Onder de 46 passagiers waren enkele Ameri kaanse en Japanse toeristen. In de eerste berichten was sprake van 49 inzittenden omdat een baby, die ook de dood vond, niet op de passagierslijst stond. dEAO rendi ect< latici tentl Van onze correspondent Roger Simons) NDEN Niet nader imde rechtse groepe- ;en die vanaf 1983 in triand reclame maak- vóór plaatsing van •aketten, hebben |r die campagne Ame- nse financiële steun igen. Het Londense ituut voor Conflictstu- was betrokken bij het rsluizen van de gehei me fondsen. Zeker is dat de schatrijke ultra-conser vatieve Amerikaan Paul Scaife een duit in het zak je heeft gedaan. Dit ont hulde de gezaghebbende Britse krant The Guardi an gisteren. Het dagblad baseert zich op verklarin gen van een ex-lid van het Instituut. De informant van The Guar dian vertelde dat de „Neder landse operatie" gelanceerd werd in 1983, toen Holland de enige NAVO-regering in Eu ropa was die verzet aanteken de tegen het plaatsen van kruisraketten. Dit laatste be viel uiteraard de regering Reagan van Washington aller minst. Na de fianciële inter ventie van Amerikaanse wel doeners versehenen in Neder land verschillende rechtse groeperingen die de vredesbe weging actief bekritiseerden. De campagne zou in 1985 be ëindigd zijn toen de Neder landse regering na lang aarze len en met grote tegenzin principiële toestemming gaf voor het plaatsen van de kruisraketten. Frank Brenchley, voorzitter van de raad van bestuur van het Londense Instituut, zei zich een rapport van het insti tuut te herinneren dat gewijd was aan de Nederlandse vre desbeweging. „Wij konden ge bruik maken van wat geld om een studie te maken over de situatie in Nederland", aldus Brenchley. Maar volgens The Guardian komt het rapport niet voor in de gepubliceerde catalogus van het instituut. De fondsen waarover het In stituut voor Conflictstudie be schikte zouden ten minste voor een deel afkomstig zijn van de regering van Zuid- Afrika, Zuid-Korea en Oman. Directeur Goodwin van het instituut geeft toe dat Neder land in 1983 sterk de aandacht trok en dat zijn organisatie in derdaad geholpen werd door Sir Clive, ex-chef van het In formation Research Depart ment (IRD) van het ministerie van buitenlandse zaken. Van het IRD, dat m 1978 werd op geheven, is bekend dat het ja renlang anti-communistische propaganda voerde. Goodwin ontkent echter dat het re search werk in Nederland gefi nancierd werd met buiten lands kapitaal. Hij is in 1983 zelf in Nederland geweest en zou de reis naar Londen heb ben betaald van iemand die het plaatsen van kruisraketten voorstond MONSTRATIES IN BELGRADO GR ADO Honderden Serven uit de Joegoslavische pro- :ie Kosovo hebben gisteren in Belgrado geprotesteerd tegen 'ervolging door leden van de Albanese meerderheid in hun ed. De demonstratie viel samen met een bijeenkomst van Centraal Comité van de Liga van Communisten in Joegosla- die speciaal is gewijd aan de gespannen situatie in Kosovo. :en officiële verklaring hebben de Joegoslavische autoritei- gesteld dat Kosovo een probleem vormt „dat de stabiliteit Joegoslavië bedreigt", fc „Albanese nationalisme" heeft in de afgelopen zes jaar her- 'delijk tot botsingen tussen de verschillende etnische groepen tosovo geleid. Daarbij zijn ook doden gevallen. De laatste nden trekken duizenden niet-Albanezen (voornamelijk Ser- en Montenegrijnen) uit het gebied weg omdat zij zich be- gd voelen. De werkloosheid onder de Serven in Kosovo is fer bijzonder hoog. irnemers verwachten dat opnieuw hevige rellen kunnen uit een als het Centraal Comité er niet in slaagt met aanvaard- oplossingen voor de crisis in Kosovo te komen. HANNESBURG Zuid-Afrika is bereid te praten met zwar- activisten, om een politieke dialoog op gang te brengen met de arte stemloze meerderheid. Onderminister Stoffel van der irwe van informatie zei via een televisiezender voor zwarten de regering mogelijk ook met de gevangen ANC-leider Nel- Mandela wil praten. Hoewel Mandela „enigszins een bijzon- r geval" is, verklaarde Van der Merwe in principe geen be- raar te hebben tegen gesprekken met zwarten die vastzitten, it op heden weigerde de regering met zwarte activisten te pra- t, tenzij zij publiekelijk het gebruik van geweld afzweren. Van r Merwe zei dat hij uit hoofde van zijn beroep bereid is te aten met gevangenen. Wel zou hij er nog eens goed over na- nken voordat hij dat doet met iemand die geweld aanhangt. Zuidafrikaanse regering heeft gisteren overigens de omstan- [heden waaronder ongeveer 25.000 gevangenen onder de odtoestand worden vastgehouden, enigszins verzacht. Zo irdt in de nieuwe regels fluiten en vloeken niet langer bestraft wordt schriftelijke studie en het corresponderen weer toege- Deze goederentrein ligt er ta melijk netjes opgevouwen bij, na een ontsporing in de Ameri kaanse staat Washington. To taal "36 wagons raakten van de rails en blokkeerden de naast liggende snelweg. Er was één gewonde; een man die zonder treinkaartje meereisde. Navo-bevelhebber Rogers, heftig gesticulerend tijdens zijn af- scheld. F0T0: AP (Van onze correspondent Frans Boogaard) MONS „Als ik al ern stige teleurstellingen heb opgelopen, dan is het wel dat ik nog steeds zoveel mensen niet heb kunnen overtuigen dat hun vrij heid reëel wordt be dreigd. De Sovjet-Unie heeft altijd al een voor treffelijke propagandama chine gehad, die en ook nog gekoppeld is aan een altijd vriendelijke, glimla chende partijleider. Maar de dreiging bliift". Generaal Bernard Rogers (65), scheidend opperbevelhebber van de NAVO-troepen in West Europa, nam gisteren zijn laat ste openbare optreden uitge breid te baat om nog eens wat van zijn eigen denkbeelden te ventileren. Met een hernieuw de waarschuwing tegen de ge varen van de nul-optie droeg Rogers het bevel over aan ge neraal John Galvin (57). Op zijn hoofdkwartier even ten noorden van het Waalse Mons, had Rogers niet veel nieuws meer te vertellen. Wel nam hij nog eens flink de tijd om het plan voor de verwijde ring van alle kernraketten met een bereik van meer dan 500 kilometer ferm onderuit te schoppen. „Politieke geloof waardigheid is tegenwoordig zó belangrijk, dat ze de geloof waardigheid van de afschrik king al overheerst. Als die ten dens zich voortzet zullen de Russen alsnog hun doel in West-Europa bereiken. Dat wil zeggen dat ze het punt be reiken waarop ze met hun massale conventionele troepen in staat zullen zijn om de na ties van West-Europa te inti mideren, te dwingen en te chanteren totdat ze uiteinde lijk neutraal worden, zonder dat daarvoor een schot gelost hoeft te worden". In nieuwe, van oorlogsbodems te lanceren kruisvluchtwapens gelooft de scheidende generaal niet. „Daarmee maak je je po litiek weer ongeloofwaardig. Je wekt er de indruk mee dat je met de ene hand wapens weghaalt en ze met de andere terugzet". Nieuwe wapens analoog aan de Russische Scuds (met een bereik van rond 350 kilometer) zijn vol gens Rogers beter geschikt en verder moet vooral haast wor den gemaakt met de moderni sering van de NAVO-afschrik- king. USKE EN WISKE DE JOLIGE JOFFER De rnrrfelfrotten - Wüf, we fluihten nar de temeentrtroV 2i nuf om met iien1 2 ...mf! r.ufi (c) Standaard Uitgeverij, Antwerpen-Weesp 11 ii DALY AN Voor het eerst in de politieke geschiedenis van Turkije wordt serieus aan dacht besteed aan een milieuk westie. Een regeringsbesluit om op het zuidelijke strand van Dalyan een hotel en toe ristendorp met 4000 bedden te bouwen worden opnieuw be keken, nu gebleken is dat het strand één van de laatst over gebleven broedplaatsen van reuze-zeeschildpadden is. De laatste maanden werd in ternationaal actie gevoerd voor het behoud van net na tuurgebied. De Turkse pre mier Turgut özal werd meer malen benaderd door het We- reldnatuurfonds, Greenpeace en andere internationale groe peringen, die opriepen tot stopzetting van net projekt. Blijkbaar nogal overrompeld door de golf van protest verze kerde de premier dat hij er persoonlijk zorg voor zou dra gen dat de schildpadden niet in het gedrang komen. De Turkse minister van cul tuur en toerisme Mesut Yilmaz denkt anders over de kwestie en verklaarde dat het ambi tieuze programma voor de ont wikkeling van het toerisme in Turkije „niet opgeofferd kan worden voor een stuk of wat schildpadden". Maar aange zien Turkije op dit moment geen slechte publiciteit kan ge bruiken in verband met het verzoek tot toetreding bij de EG, nemen regeringsfunctio narissen de kwestie serieus in behandeling. Intussen gaan de bouwwerkzaamheden aan het hotel gewoon door, zowel overdag als 's nachts. Dagelijks worden de bouwvakkers per boot naar en van het terrein vervoerd en een groot gedeelte van het strand is al bedekt met beton. Misleid Het strand van Dalyan strekt zich uit over ruim zes kilome ter. Landinwaarts bevindt zich een groot moerasachtig zoet- watergebied met rieteilanden en een zeer gevarieerd flora- en faunaleven. In mei en juni wordt het gebied bezocht door de onechte karetschildpad en de groene zeeschildpad, die daar hun eieren deponeren. Gunther Peter, een Westduitse natuurbeschermingsdeskundi- ge van het Europees parle ment, zegt dat de stroom vrouwtjesschildpadden rich ting strand eind mei-begin juni op gang kwam. Maar volgens Peter worden de vrouwtjes vaak afgeschrikt door de her rie en het Ücht van het bouw terrein. De eieren worden dan ergens in zee achtergelaten, waar ze wegrotten. Normaal gesproken worden de eieren in het zand van het strand gelegd. De babyschild padjes kruipen 's nachts uit het ei en sprinten naar de zee; door de reflectie van de gol ven weten ze in welke rich ting ze moeten rennen. Vol gens Peter zouden de schild padjes misleid worden door het licht van het hotel en de verkeerde kant opgaan. Na zonsopgang zouden ze dan ten prooi vallen aan de vogels of sterven door uitdroging. Schade De Duitse financierders van het hotel verklaarden het pro jekt pas te willen voortzetten als duidelijk gebleken is dat de werkzaamheden en het hotel zelf de natuur geen ernstige schade berokkenen. Een van de stafleden, Horst Schröder, schreef in een brief aan mi lieugroeperingen dat de Turk se autoriteiten hem hadden la ten weten dat het zand van Dalyan ongeschikt was voor schildpaddeneieren en dat een deskundige in Dalyan had verklaard dat er al tien jaar geen schildpadden meer in het gebied voorkwamen. Maar de president van de Turkse Na tuurbescherming, Nergis Yaz- gan, bestempelt dit als comple te nonsens. „Elke nacht treft men wetenschappers en jour nalisten op het strand van Da lyan aan om foto's te maken van de eierleggende schildpad den". Elke zomer komen ongeveer 17.000 toeristen naar Dalyan. Op de Dalyan-rivier is het dan een drukte van belang; kleine motorbootjes van de plaatselij ke reisverenigingen varen met toeristen richting strand of richting Caunos om de antieke ruines te bezichtigen. Maar bij zonsondergang keren de toe risten terug naar het dorp en stig in ïurbescl mers en de meeste bewoners van het gebied vinden dat de huidige situatie ideaal is. 's Nachts is het rustig en don ker op het strand, zodat het natuurlijke leven van de schildpadden niet verstoord wordt. „Zeeschildpadden bestaan al zo'n 250 miljoen jaar", bena drukt Gunther Peter, „maar als we niet snel een halt toe roepen aan wat er dit moment gaande is in Dalyan en op an dere Turkse en Griekse stran den, zullen ze over tien jaar uitgestorven zijn". DAVID BAMFORD Copyright The Guardian wordt het weer rustig in het natuurgebied. Natuurbescher- MOSKOU Vanuit de hele Sovjet-Unie zullen volgend jaar juni honderden partijka ders naar Moskou stromen voor het bijwonen van de eer ste „unie-conferentie" in 46 jaar. Het centraal comité be sloot gisteren tot het houden van de belangrijke conferentie ter toetsing van het werk van partijleider Michail Gorbats jov. De negentiende unie-con ferentie zal op 28 juni 1988 worden gehouden. „Dit wordt een belangrijke po litieke gebeurtenis in het le ven van de partij en het land", zei Gorbatsjov voor het cen traal comité. „Voor ons com munisten wordt het in feite een politiek examen in het' hoofdvak van ons leven: de reorganisatie". Intussen heeft Gorbatsjov zijn- positie verder versterkt nu het centraal comité drie hervor mingsgezinde partijleden ver kozen heeft tot stemgerechtigd lid van het leidende Politburof Onder hen bevindt zich een naaste medewerker van dé- partijleider, de 63-jarige Alek- sandr Jakovlev, de verant woordelijke man voor propa ganda. De twee andere Polit bureau-leden zijn Nikolaj Sljoenkov en Viktor Nikonov. De 58-jarige Sljoenkov is een economische deskundige. De eveneens 58-jarige Nikonov is secretaris van het centraal co mité, waar hij is belast met landbouw.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 7