plet koffie en krantje n snelbus naar het werk AANGESLAGEN Specialist en ziekenfonds onderhand ziek van elkaar Bescheiden voor de fiscus Inspectie vangt bot bij kabeljauwvissers ^ÜNNENLAND 141 Zes Duitsers gewond in TT-nacht Weer arrestaties in Woensdrecht Advocaten: levenslang nj; ïeeft geen enkele zin Illegale jenever succes oogstten Zilveren Anjers CeidócSoiuant ZATERDAG 27IUNI1987 PAGINA 3 ragen CDA over onderzoeken iet prille embryo's U HAAG De CDA-kamerleden Soutendijk, p^-v-ning en Borgman willen de mening van de rege- L U g weten over wetenschappelijk onderzoek op pre- bryo's; foetussen van ten hoogste twee wexen het Ze hebben de ministers Brinkman (WVC), etman (Onderwijs) en Korthals Altes (Justitie) trover vragen gesteld naar aanleiding van het Pun' irnemen van het academisch ziekenhuis van roai astricht embryo's te gaan kweken voor zuiver we- iteko schappelijk onderzoek. De CDA'ers vragen de be- and idslieden of die het ermee eens zijn dat ten spoe- Verp 'ste wettelijke maatregelen moeten worden geno- n die de ethische en juridische status van pre-em- ïr jro's verduidelijken. Ook willen ze van de be- n de ndslieden weten of ze de mening delen van de 3 is jsche commissie van het ziekenhuis en de be- hap pscommissie die het onderzoek als ethisch onaan- ardbaar hebben afgewezen. ASSEN Het dorpje Witten bij het TT-cir- cuit in Assen is vannacht het brandpunt van ongeregeldheden geweest. Terwijl in de bin nenstad van Assen de nacht redelijk rustig verliep, was er in Witten een gespannen sfeer, die ontaardde in vechtpartijen en een steek partij waarbij een 26-jarige Duitser een slaga derlijke bloeding opliep aan het bovenbeen. Een 31-jarige landgenoot van hem kreeg tweedegraads verbrandingen aan zijn gezicht doordat een patatbakker met kokend vet be gon te gooien. Hij deed dat omdat te verhinde ren dat een groepje Duitsers zijn patatwagen vernielde. Daarna raakten nog vijf Duitse TT- gangers gewond doordat een dertigjarige man uit Vollenhove met zijn auto op de snelweg op het groepje motorrijders inreed. Benzine cent goedkoper ROTTERDAM De prijs van een liter benzine gaat maandag met een cent om laag. Dat bete kent dat een liter superbenzine aan de zelftankpomp 161 cent gaat kosten en een li ter gewone ben zine 156 cent. De prijzen van LPG en diesel blijven gelijk. WOENSDRECHT Op de derde dag van de actievierdaagse van BIVAK heeft de politie in Woensdrecht gisteren een zitblokkade voor de toegangspoort tot het Amerikaanse deel van de basis in Woensdrecht gebroken. Daarbij wer den achttien demonstranten aangehouden. Na dat proces-verbaal was opgemaakt wegens volksoploop, dan wel samenscholing op de openbare weg werden dertien van hen weer op vrije voeten gesteld. Vijf personen werden naar Breda getransporteerd om daar voorge leid te worden voor de rechter-commissaris wegens recidive: ze werden al meerdere keren wegens blokkeren van de openbare weg opge pakt. In de loop van de middag ontruimde de politie ook nog vier vredesactiekampjes rond de basis. Tiener betrokken bij moord op pompbediende HAARLEMMERMEER De gewa- pende overval op het benzinestation bij net brugrestaurant langs de rijksweg Den Haag-Amsterdam (A4) in Haar lemmermeer op 19 mei is opgelost Drie verdachten die deze week werden ge arresteerd, hebben bekend. Het gaat om de 20-jarige A.S., de 21-jarige R.T. en de 15-jarige G.T., allen afkomstig uit Amsterdam. Een vierde verdachte, wiens identiteit bekend is bij de politie, is nog voortvluchtig. Bij de roofoverval werd een 49-jarige pompbediende doodgeschoten en een tweede zwaar ge wond. De schutter is één van de drie arrestanten. De overvallers maakten slechts een paar honderd gulden buit. „Minima met auto kunnen ook best belasting betalen" SCHERPENZEEL In Seherpenzeel is grote opschudding ontstaan rond een brief van de gemeentelijke afdeling financiën. Minima die op grond van een rijksregeling kwijtschelding van gemeentelijke belastin gen hebben gevraagd, kregen nul op het rekest wanneer ze in het bezit van een auto waren. „U beschikt kennelijk over middelen om een auto te rijden, dus wij zien geen aanleiding om u kwijtschelding te geven van de gemeentelijke belastin gen", aldus een zinsnede uit de ambtelijke brief. Deze is buiten medeweten van het college van B&W verstuurd en burgemees ter J. de Korte is er allerminst gelukkig mee. Binnenkort krijgen de betrokkenen een andere brief, waarin beloofd wordt dat hun aanvraag heroverwogen wordt. vakj ffiEEKVERVOER RANDSTAD WIL 15.000 AUTOMOBILISTEN LOKKEN Eui belei ?kon egm jker rRECHT De streek- een, rvoerbedrijven in de halt mdstad willen in het j 0V( ijaar starten met een ap a itwerk van comfortabele /ele elbusdiensten in de de itsuren. Ze verwachten ans t door dit „duizend-bus- Wegennet 1 n-plan" rond 1990 onge- atsfe er 15.000 auto's uit de lts verdwenen zijn. De osten voor het rijk: der- zit ig miljoen gulden per la a ar" de 1 rechtstreekse lijnen van ïndi ion- naar werkplaats gaan, i de 25 of 30 geïnteresseerden. Ij de spitsuren speciale bussen de omgeving van Amsterdam bijvoorbeeld spitsbussen naar Sloterdijk en Schiphol Oost rijden. In Delft zullen vier lij nen de wijk rond de Techni sche Hogeschool gaan bedie- den. Die bussen moeten wat m*ort betreft niet onder Ma ,en voor de eigen auto", zo niet jlden de busondernemingen, in d )e passagier kan op zijn ge- ak van de ochtendkrant en ji kopje koffie genieten", elf gebieden waarop het rijn oject zich (voorlopig) rciht olk lêen bij Den Haag, Rotter- de m, Amsterdam, Haarlem en 'or( recht. In het najaar gaan in luis De aanleiding voor dit geza menlijk plan van Westneder land, Centraal Nederland en de Noord-Zuidhollandse Ver voermaatschappij (NZVM) vormt de toenemende ver keersproblematiek in de Randstad. „Uitbreiding en aanpassing van het wegennet zal enorme investeringen ver gen, terwijl de effecten op z'n minst twijfelachtig zijn", aldus de streekvervoerders. Het „duizend-bussen-plan" biedt volgens h'en de mogelijkheid om met relatief weinig kosten het autoverkeer naar de werk plek te beperken en het open baar vervoer te stimuleren. Uit twee onderzoeken op basis van oude gegevens is inmid dels gebleken dat er in ieder geval elf werkgebieden in de Randstad in aanmerking ko men. Op de 106 voor die gebie den geplande spitslijnen zullen meer dan driehonderd bussen naar verwachting 5000 reizi gers gaan vervoeren. Volgens de plannenmakers worden daardoor ongeveer 2800 auto's van de weg gehaald. Het gaat hier om gebieden met meer dan 7500 arbeidsplaatsen. „Wij hebben in principe geen interesse voor stadscentra", al-' dtis de heer G. Worm, voorzit ter van de Vereniging van Streekvervoerondernemingen (ESO). „Wij hebben namelijk geen zin om met het andere openbaar vervoer te concurre ren". Toch is het onvermijde lijk dat er passagiers bij het gangbare trein-, bus- en tram verkeer worden weggehaald; waarschijnlijk 25%. Eindpunten Om de „werkgebieden" Den Haag Centrum Noord, Archi- pelbuurt en Bezuidenhout te bereiken kan de reiziger in de toekomst gebruik maken van zes speciale lijnen met 24 bus sen. „Er wordt onder meer ge dacht aan „vertrekpunten" als het Westland, 's-Gravezande, Maassluis en Zoetermeer", meldt direkteur P. van Vliet van Westnederland. Eenzelfde aantal lijnen, maar dan met twaalf bussen, wordt ingezet voor het woon-werkverkeer naar de Rijswijkse Piaspoel- polder. Van Vliet: „Daar den ken wii bijvoorbeeld aan Naaldwijk, via Wateringen, en Rotterdam Centrum als ver trekpunten". Leiden komt in deze allereer ste opzet .nog niet als „eind punt" voor. „Dat komt omdat wij niet genoeg informatie hadden", aldus de heer D. Corzilius, hoofd vervoersont- wikkeling NZVM. „Een uitge breider onderzoek in de ko mende weken zal ongetwijfeld aantonen dat Leiden wel dege lijk als werkgebied in aanmer king komt voor de nieuwe bussen. Ik denk bijvoorbeeld aan al die mensen die elke morgen vanuit de bollen streek, het kustgebied en Al phen aan de Rijn komen". Corzilius sluit niet uit dat er ook een tweerichtings verbin ding komt tussen Leiden en Den Haag. Kosten „De kosten van het plan ziin relatief gering", aldus direk teur S. Renzema van Centraal Nederland. „Het openbaar vervoer loopt weinig risico, want als het systeem ergens niet werkt, stoppen we er ge woon mee. Afgezien van de gewone inkomsten, verwach ten wij ook een bijdrage, onge veer zestien miljoen, van de betrokken werkgevers". Een aantal bedrijven heeft al posi tief gereageerd. De voordelen zijn volgens de busondernemingen dat het personeel op tijd op het werk komt, besparing op vergoedin gen voor woon- werkverkeer en eventueel vermindering van de benodigde parkeer plaatsen. Het wachten is nog wel op toestemming van mi nister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat. EDDIE DE PAPE utt MSTERDAM „Levenslan- gevangenisstraf is een over- jjj even strenge maatregel die en enkele zin heeft". Zo rea- lerde mr. L. Spigt, voorlich- f v r van de Nederlandse Orde ich m Advocaten, gisteren op esti et vonnis van de rechtbank ran 1 Zutphen. Daar werd die dag 21-jarige E.C. uit Deventer •roordeeld tot levenslang we- 'fn ms het op beestachtige wiize oden van twee personeelsle- van de Bondsspaarbank in deJteventer in december vorig l ke Levenslange gevangenisstraf etekent in Nederland niet, oals in veel andere landen, it men tot de dood in de cel loet blijven. „Levenslang jeteken t hier maximaal 20 Lafcar cewaarvan één derde 'gai Hordt afgetrokken, plus de ïni öorlopige hechtenis. Voor C. JUi etekent dit dat hij ruim 'd* «vaalf jaar wordt opgesloten. Id fan de mogelijkheid die het Vetboek van Strafrecht biedt m mensen tot die 20 jaar te eroordelen wordt zelden ge- ruik gemaakt. Met de juist m leroordeelde C. meegeteld zit- d en nu vier mensen in Neder- in and een dergelijke lange straf 28 lit. in- lij het opleggen van een le- a enslange straf kunnen, vol lens Spigt, slechts twee over- el 'egingen meetellen. Vergel- oej Üng en beveiliging van de en naatschappij. „Vergelding valt i, o >f. Het leed dat aan de dader rordt toegevoegd is zo gigan- gn isch dat hij nog veel meer problemen krijgt als hij over jaren de gevangenis uitkomt Resocialisatie is dan uiterst problematisch", aldus Spigt Beveiliging van de maatschap pij is, in zijn ogen, het enige kennelijke doel dat overblijft om iemand een dergelijke straf op te leggen. „Het is ook een aspect, maar een advocaat spreekt die overweging niet aan", aldus Spigt, die zelf als advocaat veel strafzaken be handelt maar nooit een cliënt tot levenslang veroordeeld zag worden. Volgens hem is het een beden kelijke ontwikkeling dat de uitgedeelde gevangenisstraffen steeds hoger worden. „Tegen die algemene strafklimaatver harding zet de Orde zich schrap. Mocht blijken dat le venslange straffen, nu nog een uitzondering, steeds vaker op gelegd worden, dan zullen we mogelijk ook daartegen age ren aldus Spigt. „Levenslange gevangenisstraf fen waren, zijn en blijven inci denten", aldus mr. F. Fliek, voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Rechtspraak, een soort belangenorganisatie voor rechters. Wel is ook vol gens hem duidelijk een ten dens waarneembaar dat de ge vangenisstraffen die tegen woordig worden opgelegd ho ger zijn dan een aantal jaren geleden. Volgens hem is hier echter niet een algemene roep om zwaardere straffen debet aan, maar vooral de zwaardere delicten die rechters voorge legd krijgen. Leden van de FIOD (Fiscale Inlichtingen en Opsporingsdienst) en de douanerecherche schenken clandestien gestookte Jenever In jerrycans voor onderzoek. De stokerij, die gisteren werd ontdekt in een boerderij bij Culemborg, had een capaciteit van driedui zend liter jenever per week. Volgens de FIOD komt dat neer op 95.000 gulden accijnswinst per week. ADVERTENTIE PORTUGAL uitzonderlijk! Voor komende weken nog enige iedereen-gelukklg-vakantlesl Ook al aanbiedingen voor sept. en okt. Vonk Roizon 010-4144100 u weet niet half hoe handig 'n dagblad-advertentie is. KNOLLEN lom. uee\ Juridisch discussie bij proces Slavenburg ROTTERDAM De laatste dag van de inhoudelijke be handeling van de Slavenburg affaire door de Rotterdamse rechtbank is gisteren groten deels gebruikt voor een juri- disch-technische discussie tus sen officier van justitie mr. R. de Groot en coördinerend raadsman mr. M. Wladimiroff. Onderwerp was de uitleg die de Hoge Raad heeft gegeven aan het begrip „feitelijk lei ding geven". Volgens Wladi miroff is uit de jurisprudentie van de Hoge Raad een beslis send criterium voortgekomen: feitelijk leiding geven in de zin van artikel 51 is geen schulddelikt op grond waar van te goeder trouw zijnde be stuurders die onachtzaam zijn bestraft kunnen worden. Of er bij Slavenburg's Bank wellicht sprake is geweest van misma nagement is volgens de raads man strafrechtelijk niet rele vant. Op grond van deze uitleg van artikel 51 behoren de ver dachten volgens Wladimiroff niet veroordeeld te worden. „Zij hebben de tenlastegelegde feiten niet gewild. Slechts in hun zorg om voortduren daar van te vooHcomen, zijn zij te kort geschoten. Dat tekort schieten is in casu niet straf baar", aldus de raadsman. Volgende week donderdag wordt de behandeling van de zaak door de Rotterdamse rechtbank afgesloten. SCHEVENINGEN Veruit de meeste vissers laten de ka beljauw momenteel rustig zwemmen. De Algemene In spectie Dienst heeft tot nu toe drie vissers kunnen betrappen op het overtreden van het vangstverbod. Een Scheve- ningse visser voerde 320 kilo gram kabeljauw aan, een colle ga uit Lauwersoog 900 kilo gram en een Katwijker 1600 kilo. Verder heeft de AID lou ter bot gevangen. In de haven van IJmuiden werden veertien schepen geïn specteerd, waar volgens een woordvoerder van het minis terie van landbouw en visserij „geen gram" kabeljauw aan boord was. Vandaag worden nog ongeveer tien schepen verwacht IJmuiden verwacht en volgens één van de schip pers zullen die evenmin kabel jauw aan land brengen. Daarmee wordt het vermoe den bevestigd dat de achter ban van de Vereniging van Schippers-Eigenaren nauwe lijks gehoor geeft aan de op roep van secretaris J. Ouwe hand om ondanks het vangst- verbod kabeljauw te blijven aanvoeren. „Je kunt de schip pers wel oproepen, maar wie betaalt de bekeuring als zij ge pakt worden", luidt het argu ment Direct na de oproep, gedaan na het verloren kort geding te gen de Staat met als inzet door te mogen vissen, verklaarden zowel minister Braks van landbouw en visserij als minis ter Korthals Altes van justitie dat de schippers er op kunnen rekenen dat zij zwaar zullen worden aangepakt. Andere visserij-organisaties hebben de oproep eveneens veroordeeld. Prins Bernhard, die maandag zijn verjaardag viert, reikte gisteren in het Paleis op de Dam de Zilveren Anjers uit. Hij deed dat aan mevr. Tjallingii-Beukers, L.J. Pieters, J. Hulsker, H.A. Beex en T. de Vries. PATIËNT DIE NIET BETAALT KRIJGT ƒ50 BOETE UTRECHT De Vereni ging van Nederlandse Zie kenfondsen (VNZ) en de Landelijke Specialisten- vereniging (LSV) hebben elkaar gisteren in felle bewoordingen de schuld gegeven van het uit de hand gelopen conflict, waardoor er vanaf ko mende woensdag geen contract meer tussen hen bestaat. „De sfeer is rede lijk verziekt", aldus eco- nomisch-directeur H. Wil- lems van de LSV. Precies een maand nadat de specialisten er voor twee da gen het bijltje bij neergooiden vanwege een ruzie met de overheid over het norminko men, krijgen patiënten op nieuw te maken met proble men rond de specialist. Parti culier verzekerden zullen er dit keer niets van merken, zie kenfondsverzekerden wel. Zij moeten vanaf woensdag 1 juli zelf de rekening van de speci alist betalen. In sommige ge vallen zelfs contant. De ziekenfondsen hadden hun verzekerden al meteen met klem afgeraden contant te be talen. De VNZ doet er verder alles aan om de overlast voor de patiënten te beperken. Zij krijgen hun geld in enkele we ken tijd overgemaakt. „Er zijn nog altijd mensen die rond moeten komen vart 12.000 gulden per jaar. Het zou goed zijn als de specialisten zich dat zouden realiseren. Als je een, twee of drie ton per jaar verdient is dat misschien moeilijk", zo liet VNZ-secreta- ris D. Blanken zich ontvallen. Het Landelijk Patiënten- en Consumentenplatform (LPCP) overweegt, net als bij het con flict tussen specialisten en overheid, naar de rechter te stappen. Woordvoerder H. van der Wilk van het Landelijke Patiënten- en Consumenten- platform (LPCP) vindt het be droevend dat specialisten en ziekenfondsen niet te porren zijn voor een compromis. Bei de partijen drijven de zaak on nodig op de spits, meent hij, en de kans bestaat dat de patiën ten daar de dupe van worden. De LPCP raadt patiënten met klachten aan onmiddellijk alarm te slaan. Van der Wilk vindt dat het conflict langzamerhand zo is geëscaleerd dat er niet meer één schuldige is aan te wijzen. Beide partijen valt naar zijn mening te verwijten dat het zover is gekomen dat de pa tiënt wederom hinder onder vindt van een conflict waar hij part noch deel aan heeft. Een droevig dieptepunt in het jongste conflict vindt Van der Wilk dat de specialisten me nen te moeten dreigen met aanmaningen als de patiënten niet op tijd met geld over de brug komen, waardoor hij nog eens een boete van 50 gulden moet betalen. „Het getuigt van groot onfatsoen als de specia listen het nodig vinden te waarschuwen tegen wanbeta ling als daarvan nog niets ge bleken is. Het is typerend vrees ik, voor de manier waar op dit conflict over de hoofden van volstrekt onschuldige pa tiënten wordt uitgevochten' Overigens hebben niet alle specialisten hun contract met het ziekenfonds opgezegd. On geveer eenderde heeft de LSV niet gevolgd. Voor de patiën ten van deze artsen verandert er dus niets. De ziekenfondsen geven informatie over de art sen bij wie alles bij het oude blijft. Ze hebben speciale in formatielijnen om hun verze kerden over het conflict voor te lichten. Zo ook de VNZ, die een landelijk informatienum mer heeft geopend: 06-8338. In deze column is al verschei dene malen het verschijnsel ter sprake gekomen dat men sen, die zich in het openbare leven graag tot de „leidende" kringen gerekend zien, voor de fiscus spontaan ineen schrompelen tot bescheiden, om niet te zeggen nietswaardi ge individuen. Fiscale armoed zaaiers zou men hen mogen noemen, lieden die voorgeven geen veer van de lippen te kunnen blazen, maar onder tussen in besloten kring hoog opgeven over hun financiële status en de geringe afdracht die zij de fiscus daarvan gun nen. De Inspecteur pleegt van der gelijke besloten kringen geen deel uit te maken. Hij moet zijn kennis halen uit de aan giftebiljetten, en daarin wordt zelden gesnoefd. Vooral het opgeven van rente-inkomsten is iets waar de meeste contri- buabelen van gruwen, en dat ze dan ook met de grootst mo gelijke schoorvoetendheid vol brengen. Een heel apart geval van be scheiden rente-aangifte is dat van de heer Jansen, dat wij hieronder, vanwege het uit zonderlijke belang der zaak, enigszins uitvoerig behande len. De heer Jansen was ooit ge pensioneerd als procuratiehou der eerste klas van de Bank voor Overzeese Betalingen. Jansen had vrijwel heel z'n le ven met geld van doen gehad. Het sparen zat hem in het bloed, als kind al had hij ver schillende spaarpotten, en la ter leerde hij, door zijn over zeese contacten, dat spaargeld nergens veiliger was dan in stenen varkens of oude wollen sokken. In een langjarige car rière had hij zo een aanzienlijk bedrag aan munten en bank biljetten van de meest uiteen lopende valuta's bijeenges- paard en opgepot. Rente lever de het natuurlijk niet op, maar wel gerustheid en tevreden heid, en daar hechtte Bob meer waarde aan dan aan ef fecten, vastgoed bezit of een vette bankrekening. En bo vendien, zo redeneerde hij, komt er een aardige belasting besparing uit te voorschijn, die óók weer in geld is uit te drukken. Bob Jansen gaf dus nooit ook maar een cent rente-inkom sten aan. Dat was jaren goed gegaan, maar bij het verstrak ken van het fiscale regiem kwam de Inspecteur ertoe hem te verzoeken het contante geld in zijn bewaarplaats te to nen. De inspecteur vond het maar raar dat iemand van het maatschappelijk niveau van de heer Jansen geen rente-in komsten zou hebben. Bob weigerde. Vierkant, vla kaf. Allicht, hij had het aan giftebiljet naar waarheid inge vuld. Maar de inspecteur wen ste dat niet te geloven en stel de dat de heer Jansen niet had voldaan aan bij wet opgelegde verplichting „boeken en ande re bescheiden desgevorderd ter inzage te verstrekken". De daad bij het woord voegend, telde hij alsnog een fictief be drag aan rente bij het inko men op. Daar legde, op zijn beurt. Bob Jansen zich niet bij neer en de zaak werd aan het Hof voorge legd. Zeer ten ongenoege van de inspecteur rekende dit munten en bankbiljetten niet tot de bescheiden die getoond moeten worden. De inspecteur zocht het dan ook hogerop. Maar het blijkt uit een onlangs gepubli ceerd arrest ook de Hoge Raad gaf de inspecteur het na kijken. Zelfs zijn verzoek om een redelijke verdeling van de bewijslast werd niet gehono reerd: hij moest bewijzen dat de gelden rentedragend belegd waren, hoe gemakkelijk het ook geweest zou zijn als Jan sen, door zijn spaargeld te to nen, had moeten bewijzen dat er géén rente genoten was. Waarom levert een opgepot bankbiljet geen rente op en een in de effectentrommel ge deponeerde obligatie wèl? Dat is een venijnig vraagje, maar het is hier niet aan de orde. Waar het hier om gaat is: dat bankbiljetten (en munten) geen verplicht te tonen be scheiden voor de fiscus zijn, en dat Bob Jansen terecht be scheiden voor de fiscus was geweest. En dat, terwijl jaarlijks voor miljarden guldens aan rente- inkomsten voor de belastingen worden verzwegen", moet de inspecteur knarsetandend heb ben gedacht. MR. P.R.M.HAMERS werkzaam bij De Boer en Van Keu len belastingadviseurs.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3