£eidóe £cidó&(BouAatit lUUti VBriwnvE Ploegleider Jan Gisbers en het miserabele voorseizoen ...want elke dag de krant bezorgen is ook een hele toer. Irak valt per ongeluk veraienen allemaal een gele trui Bernlef wint eerste VKO-literatuurprijs Zilveren Roop Montreu.x voor Mini cn Maxi ZEKER DRIE DODEN EN DERTIC GEWONDEN EINDHOVEN In de jaren zeventig en begin jaren tach tig was Jan Gisbers ongekend succesvol als ploegleider bij de amateurs. Met de Brabant se tegelhandelaar Jan van Erp als sponsor won de aimabele Gisbers bijna alle grote wed strijden wel een keer. Vanaf het moment (1985) dat hij de wereld van de beroepsrenners binnen stapte, was het gedaan met de succes-story van Gis bers. De Brabander werd bij Kwantum door Jan Raas op een zijspoor gezet, om vervol gens vorig jaar in de luwte van Roy Schuiten op te duiken bij PDM. Toen Schuiten als ploegleider werd ontslagen, kreeg Gisbers de technische leiding in handen. Maar nog steeds wacht hij op het grote succes. Hij hoopt op de Tour de France, waarin een misera bel voorseizoen kan worden goed gemaakt. De entree van Jan Gisbers (47) was dit jaar hoopgevend. De Belgische sprinter Wim Arras won de Ronde van de Achterhoek en zijn ploeg leek op weg naar een mooi sei zoen. Immers, voor de grote klas siekers was Adri van der Poel ge contracteerd zodat het echte suc ces nog moest komen. Van die schone dromen kwam niets terecht omdat Van der Poel aan het suk kelen raakte en de anderen niet in staat bleken een grote prijs in de wacht te slepen. Steven Rooks vol deed met tweede plaatsen in de Omloop Het Volk en de Amstel Goldrace als enige aan de ver wachtingen. Na maart won de ploeg van Gisbers niet één belang rijke wedstrijd meer. En dat begint langzaam maar zeker een obsessie te worden. „In het voorseizoen hebben we toppers als Van der Poel, Müller en Veldscholten enige tijd moeten missen", voert Gisbers als één van de redenen voor het falen aan. „Daar kwam nog eens bij dat ons programma, op z'n zachtst gezegd, ongelukkig was samengesteld. Maar dat lag al vast toen ik het werk van Schuiten overnam. Uit commerciële overwegingen moes ten wij de Ronde van Spanje rij den. Ik moest daar echter rijden met een verzwakte, voor een deel onervaren en slecht voorbereide ploeg. Dat was vragen om moeilijk heden, omdat de Vuelta, zeker dit jaar, zwaarder was dan de Tour". „We hebben de vierde plaats van Pedro Delgado nog weten vast te houden; meer zat er absoluut niet in. In Spanje heb ik voor het eerst in mijn leven als ploegleider de da gen afgeteld. Dat was sinds mijn diensttijd niet meer gebeurd. Als we volgend jaar weer twee grote ronden gaan rijden, dienen er ren ners bij te komen, zodat we met twee gescheiden ploegen ons kun nen voorbereiden. Zoals het dit jaar ging, is ondoenlijk". Druk Jan Gisbers ontkent dat hij en zijn ploeg door het uitblijven van resul taten onder grote druk staan. „Na tuurlijk is er teleurstellend gepres teerd. We hadden zeker vijf wed strijden meer moeten winnen. Het is flink frustrerend om steeds maar tweede te worden. Maar onder druk staan we zeker niet. Die wordt ons van buitenaf aange praat. Kijk, commercieel hebben we het goed gedaan. Met name in de Ronde van Spanje hebben we flink aan de weg getimmerd. Voor de sponsor was dat zeer belang rijk. Maar we zijn het er binnen de ploeg nu wel over eens dat het tijd wordt voor overwinningen. Daar is met de belangrijke renners uitvoe rig over gesproken. We hebben er tenlotte het materiaal voor". Succes in de Tour de France, en in wat mindere mate de najaarsklas- siekers, kan het seizoen voor Jan Gisbers nog redden. Daarom ook heeft hij Adri van der Poel vriende lijk, doch zeer dringend verzocht de Tour de rijden. Van der Poel, die contractueel had bedongen niet verplicht te zijn tot deelneming aan de Tour, heeft in de ogen van Gisbers wat goed te maken en daarvoor is de Ronde van Frankrijk een uitgelezen mogelijkheid. Van der Poel heeft inmiddels toegezegd in West-Berlijn aan de start te staan. In Pedro Delgado en Steven Rooks heeft Gisbers twee renners voor het klassement. Hoewel Hinault en Lemond er niet bij zijn, beschouwt de ploegleider hen niet tot de kan didaten voor de eindzege. „Ik re ken op ten minste één renner bij de eerste tien en heel stilletjes hoop ik op twee, met mogelijk één bij de eerste vijf", schat Gisbers de kansen in. „Om bij de eerste vijf te eindigen moet een renner drie weken echt super zijn. Het is altijd maar af wachten of dat zo is. Verder zijn wij in het nadeel met de tijdritten. Daarin zullen Delgado en Rooks te veel tijd gaan verliezen ten opzich te van mannen als Fignon, Mottet en Roche, in wie ik de grote kans hebbers zie. Zij kunnen zowel tij drijden als klimmen. Mogelijk dat Herrera het klassement op zijn kop kan zetten, maar het lijkt mij erg moeilijk voor hem, omdat er in de vlakke ritten veel harder dan in welke etappewedstrijd ook wordt gekoerst". Contracten Als alles meezit begint Jan Gisbers aan de Tour in de wetenschap dat de belangrijkste renners hun con tracten hebben verlengd. Met Rooks is Gisbers op enige details na rond en met Delgado verwacht hij evenmin problemen. Of er zou een ploeg moeten komen die hem nog meer biedt dan het jaarsalaris van ruim drie ton, dat hij bij PDM incasseert. „Maar daar geloof ik niet in", zegt Jan Gisbers. „Drie vier ton heeft lang niet elke ploeg over voor een renner. En Delgado wil een internationaal programma rijden. Dus valt een Spaanse ploeg al af. Hij heeft overigens te kennen gegeven bij ons te willen blijven". „Na de Tour moet ik alleen nog met een aantal knechten rond de tafel. Maar dat zal niet zoveel pro blemen geven, denk Ik. Aan hen wordt niet zo getrokken. En zo wel, dan zijn er in die categorie genoeg anderen te vinden. Ik wil graag voor de Tour rond zijn met de kern, zodat we in alle rust kunnen rijden. Ook hoop ik nog voor de Tour tot een akkoord te komen met een aantal nieuwe renners. Nee, geen toppers. Zeg maar sub toppers, die belangrijk ondersteu nend werk kunnen verrichten voor onze kopmannen. Dergelijke types missen wij nog In de ploeg". Budget Financieel heet het voor de spon sor geen probleem te zijn om de ploeg geheel naar de wensen van Jan Gisbers samen te stellen. Hij heeft toch miljoenen tot zijn be schikking? „Dat valt tegen", rea geert de ploegleider uit Eindhoven. „In vergelijking met echt grote ploegen werken wij niet met een buitensporig hoog budget. Dat Del gado acht ton en Van der Poel vijf ton bij ons zouden verdienen is on zin. Ik wil alleen vertellen dat wij jaarlijks voor twee miljoen gulden aan salarissen betalen. Als de be dragen van Delgado en Van der Poel juist zijn, zouden zij tezamen al 1,3 miljoen verdienen. Dan blijft er voor de overige zeventien ren ners zeven ton over. Dat kan toch niet". „Er wordt maar geschreven en ge roepen, terwijl nog niemand die re kensom heeft gemaakt. Nee, twee renners verdienen boven de drie ton, twee boven de twee ton en een paar meer dan een ton. De rest zit tussen de dertig- en vijftig duizend gulden. Het valt dus alle maal nogal mee. Als wij inderdaad van die kapitale bedragen zouden betalen was het toch ook geen probleem geweest om Greg Le mond, die bij Toshiba 'driehon derdduizend dollar verdient, te contracteren. Hij heeft vorig jaar maar wat intensief gezocht naar een andere ploeg". „En wat dacht je van de ploeg Post. Hij geeft zeker het dubbele aan salarissen uit dan wij. Denk je dat Planckaert, Vanderaerden, Mil lar en Anderson geen topsalarissen incasseren? Kom noul En het bud get van de ploeg Raas is zeker niet lager dan het onze. Ik weet hoe hoog het was in de tijd van Kwan tum, omdat ik er zelf werkte. Ik ga er vanuit dat het nu met Supercon- fex er bij iets meer zal zijn. Welnu, dan denk ik dat PDM zelfs met een lager budget werkt".

Leidse Courant | 1987 | | pagina 33