Sean Kelly komt in hooggebergte tekort TUURDE FRANCE I opni favoriete Dames al vooruit naar wereldtiteiöiiiju Thurau wil zich eenmaal voor eigen publiek manifesteren DUBLIN Hoewel Sean Kelly dit seizoen nog geen enkele grote overwinning heeft be haald, is de winnaar van het super prestige-klassement anno 1986 als officieuze we reldkampioen bij de profren ners toch nog altijd een ge vaarlijke outsider voor de Tour de France. Zeker nu de absolute patroon ont breekt. Natuurlijk wordt vaak ge steld dat de Ier in het hooggeberg te tekort komt, maar in de Ronde van Spanje heeft hij recentelijk toch aangetoond de steile hellin gen behoorlijk aan te kunnen. Uit eindelijk was hij door een steen puist op zijn zitvlak genoodzaakt af te stappen. Zo niet, dan was niet Herrera, maar Kelly de grote win naar geworden. Zelf is de door gaans zo zelfverzekerde Ier er niet van overtuigd zich te kunnen scha ren in het exclusieve gezelschap van de Tour-winnaars. Ofschoon hij inmiddels een erelijst heeft bijeen getrapt waarvoor ie dereen eerbied mag hebben, be schouwt Kelly een triomf in de Ronde van Frankrijk toch nog wel als iets heel bijzonders. Zelfs riep hij eens uit dat de erelijst van een toprenner een hiaat vertoont als de Tour daarop ontbreekt. Kelly heeft inmiddels zijn mening wat bijge steld. Hij erkent een dergelijke tekst eens te hebben geslaakt: „Dat is echter gebeurd om mezelf een beetje op te peppen. Er is een tijd geweest waarin ik vermoedde die wedstrijd te kunnen winnen. In middels weet ik beter. In het hoog gebergte kom ik tekort. Tot dui zend meter gaat het wel. Daarna wordt het te moeilijk. Verdwijnt de soepelheid uit mijn lichaam. Moet ik te veel forceren. Een Tour-zege is voor mij niet weggelegd. Zeker niet als de ronde zo zwaar is als dit jaar". Toch moet niemand verwonderd kijken wanneer Sean Kelly in Parijs toch op het erepodium verschijnt. In de afgelopen jaren heeft hij aan getoond tot grote dingen in staat te zijn. Het meest opmerkelijke daarbij is dat hij de lastige wieier- klussen doorgaans in zijn eentje opknapt. Waar andere toprenners in de finale meestal de steun ge nieten van één oT meerdere knech ten, daar doet Kelly het alleen. Al leen vorig jaar in de ronde van Lombardije heeft hij in de laatste, alles bepalende kilometers een ploegmaat aan zijn zijde gevonden. „En toen is het meteen mis ge gaan", zegt hij lachend. „Je aarzelt even omdat je ploegmaat niet snel genoeg reageert op een demarra ge. Voor je het dan weet ben je ge klopt". Schranderheid Kelly ligt er niet wakker van. Hij voelt er niets voor zijn taktiek te wijzigen en benadert elke koers op dezelfde manier. ,,lk rijd constant voorin. Blijf attent. Voer een schif ting door en probeer het daarna af te maken". In de klassiekers is het hem dit jaar niet meer gelukt. Hoe wel zijn prestaties menig collega tot juichen zou hebben gebracht, lijkt dit seizoen aanzienlijk minder uit te pakken. Het komt misschien ook wel door het overlijden van burggraaf Jean de Gribaldy, de man die hem heeft ontdekt. Het verscheiden van deze ploegleider heeft hem enorm aangegrepen. „Zonder De Gribaldy was er van mij als renner geen sprake ge weest. Hij heeft me alles bijge bracht. Van schranderheid in de wedstrijd tot het nauwgezet volgen van een bepaald dieet". De inmiddels 31-jarige Ier weet dat het leven verder gaat. Ook voor hem. Hij heeft zich voorgenomen nog drie jaar in de top mee te draaien. Jaren waarin hij van plan is steeds in de Tour aan de start te komen. Ook in West-Berlijn dus hoewel de voorbereiding door de operatief verwijderen van de fikse steenpuist aanzienlijk in het ge drang is gekomen. Als hij de eerste moeilijke dagen echter doorkomt, wordt de Ier voor de klassements rijders toch een geweldige gevaar lijke rivaal. Hij komt volledig uitge rust aan het vertrek. Bovendien komt hij door zijn klasse snel in vorm. De klimmers moeten niet denken dat zij hem met een voor sprong aan het hooggebergte kun nen laten beginnen. Doen zij dat wel dan kunnen zij wel eens van een koude kermis thuiskomen. OSIMO Nog één keer vlam men. Nog één keer de voor pagina's halen. Did! Thurau is vast van plan In West-Berlijn, als het Tour-circus daar de tenten heeft opgeslagen, zich nog eenmaal te manifesteren. Hoewel hij eerder heeft uitge roepen nooit meer in de Tour te zullen starten nadat hij we gens een handgemeen met een medewerker van Felix Le- vitan de laatste keer uit de wedstrijd werd gezet, is die mening inmiddels herzien. „Ja", zegt Thurau. „ik heb het inderdaad gezegd. Ik krijg nu echter een unieke kans voor eigen publiek mijn carrière een nieuw hoogtepunt te ge ven". Daardoor zal de man, die bij het zwakke geslacht zo prima in de markt ligt, een nieuwe poging wa gen de befaamde gele trui te vero veren. In 1978, toen nog onder het regime van Peter Post, mocht hij een week lang als de leider van het peloton over de Franse wegen rij den. Lang is hij beschermd om een toppositie veilig te stellen. Hennie Kuiper, die zelf het één en ander voor ogen had staan, denkt er nog wel eens met gemengde gevoelens aan terug. Thurau was in die perio de echter amper te stuiten. De blonde Westduitser heeft dat on der meer in Luik-Bastenaken-Luik getoond. Niets was in die beginfase van zijn carrière te gek. Dat is ook ondub belzinnig gebleken in West-Duits-> land. Blonde Didi heeft tussen 1978 en 1980 ongelooflijk veel geld verdiend. Al die zo ge makkelijk verkregen muntjes, voor al door te starten in zesdaagsen, hebben Thurau echter niet geluk kig gemaakt. De man met de ge weldige talenten heeft het in spor tief opzicht trouwens nooit echt waargemaakt. Zo af en toe is met name tijdens de Ronde van Italië nog even gebleken waartoe zijn mogelijkheden kunnen reiken. Zelfs in een knechtenrol voor de Italiaanse vedetten is het hem ge lukt nog uit te blinken. In 1983 werd hij bijvoorbeeld nog eens vijfde in de Giro. De laatste jaren kwam hij evenwel vaker in het nieuws door privé-pro- blemen. Zelfs is hij ooit voor de rechter gedaagd in verband met door hem uitgeoefend telefoon-ter- rorisme. Alle negatieve kritiek heeft hem kennelijk aan het denken ge zet. In de Ronde van Italië maakte hij, rijdend voor de ploeg Swerts, een goede indruk. „Ik heb daar zuinig gereden. De Tour is mijn hoofddoel. Ik wil in Berlijn in opti male conditie aan de start verschij nen. Ik ben pas in april met mijn conditie-opbouw begonnen. Ik ben bijna weer op mijn oude gewicht. Geloof me maar, Didi Thurau zal zich nog één kéer echt 'manifeste ren". i GOES Voordat er ook maar één meter is gereden is de winnares van de komende Tour de France voor vrouwen eigenlijk al bekend. Het door de Franse organisatie in el kaar gedraaide etappeschema geeft aan dat ook in deze wedstrijd de nadruk ligt op het klimwerk. Zelfs zijn drie ritten buiten categorie in het sche ma opgenomen hetgeen wil zeggen dat zij als extra slo pend mogen worden betiteld. Voor Rinus Verboom staat dan ook vast dat Maria Ca- nins in Parijs zal zegevieren. De trainer/coach van de Ne derlandse selectie zegt: „Als er niets bijzonders met haar gebeurt, wint zij met meer dan vijftien minuten voorsprong. Voor de Tour is dat eigenlijk geen goede zaak". Het Franse rondespektakel voor vrouwen zal trouwens ook dit keer worden gekenmerkt door de vele verplaatsingen. Van de ongeveer 3500 af te leggen kilometers zitten de sportvrouwen er ruim duizend op de fiets. De rest wordt per auto afgelegd. Rinus Verboom: „En dat is bijzonder vervelend. Dat slinge ren op die Franse binnenweggetjes is geen pretje. In deze vorm is de Tour eigenlijk te lang. Het zou be ter zijn de vrouwen méér te laten fietsen". De internationale regels willen ech ter anders. Het is al opmerkelijk dat de vrouwen-tour zestien wed strijddagen telt. In ieder geval kan daaruit worden afgeleid dat de UCI het belang van het vrouwenwiel- rennen aardig onderkent. De groei van deze tak van sport lijkt inder daad onstuitbaar. Alleen al in de Verenigde Staten zijn momenteel acht gesponsorde vrouwenwielren- ploegen. Verboom: „De vrpuwen worden daar betaald. Ze krijgen contracten op basis van acht maanden, hetgeen minimaal 2400 dollar betekent. Daarnaast worden ook steeds vliegtickets beschik baar gesteld. Sommige rensters hebben reeds een contract van -vijftigduizend dollar. Ook het aan tal wedstrijden neemt sterk toe. Amerika is in de breedte dan ook duidelijk sterker geworden". Kansloos Ondanks die ontwikkeling acht Verboom ook de Amerikaanse ren sters kansloos in de Tour die op 8 juli met een proloog in Sables sur Sarthe van start gaat. Toch kan de Tour interessant worden, omdat dit jaar voor het eerst de Sovjet Unie een formatie inzet. De definitieve samenstelling is nog onbekend maar vermoedelijk zullen Taine Zil- porite, Kibardina en Tamara Poli- kowa deel uitmaken van de ploeg. De uitstraling die het dameswiel- rennen heeft gekregen is inmiddels ook merkbaar in Oost-Duitsland. Daar worden momenteel enkele jongeren klaargestoomd voor de Tour van 1988. Het eerste talent heeft zich al aangediend: Angela Raft. Dit is vooral een gevolg van het promoveren van het vrouwen- wielrennen tot Olympische sport. Ook voor Rinus Verboom is het re den vooruit te kijken. Hij onderkent het belang van de Tour, de WK én de Spelen. Daarom ook benadert hij de Tour anders dan in het verle den. In Frankrijk wordt gereden om te pogen een enkele etappe te winnen, en Heieen Hage zo hoog mogelijk in het eindklassement te krijgen. De nadruk voor de Oranje- ploeg komt dit jaar te liggen bij de wereldkampioenschappen in Oos tenrijk. Nederland wordt namelijk kans toegedicht bij de voor het eerst te houden ploegentijdrit. Ver boom: „Je mag natuurlijk niet alles aan één wedstrijd ophangen. Om voor Seoel in aanmerking te ko men zullen prestaties moeten wor den geleverd. Moeten in internatio nale wedstrijden ritten worden ge wonnen. Hoe meer goede resulta ten, des te meer kans om een vol ledige ploeg naar Korea af te vaar digen". De Zeeuw heeft het vanaf het be gin van dit seizoen met zijn vrou wen niet slecht gedaan. In de sterk bezette ronde van Texas zijn zes van de twaalf ritzeges weggekaapt. Naast een handvol ereplaatsen is door Monique Knol ook de groene trui veroverd. In de Tour de l'Aude zijn twee ritzeges behaald en is Knol opnieuw in het groen gesto ken. Ook in de ronde van het Mo- lenheike is het prima verlopen (tweemaal eerste plus Mieke Havik als winnares van het eindklasse ment), terwijl die lijn in de onlangs afgelopen ronde van Noorwegen is doorgetrokken. In grote lijnen staat de formatie van Verboom dan ook vast. Het zit er dik in dat Verboom naar Frank rijk reist met Connie Meyer, Heieen Hage, Mieke Havik, Monique Knol, Rita Timpers, Gonnie van Koert, Monique de Bruin en Petra de Bruin. Alleen de negende positie vormt nog onderwerp van discus sie. Jolanda Kool en Christa Jan- se'n zijn daarvoor de grootste kanshebsters. Het is overigens jammer dat de Tour slechts vier vlakke'etappes kent. Monique Knol wordt namelijk beschouwd als de sterkste internationale sprintster, terwijl ook Connie Meyer en Mieke Havik zich in dit soort wedstrijden vaak hebben onderscheiden. In een poging de wielersport in ons land wat breder te maken is inmid dels besloten meer aan de oplei ding van de jeugd te doen. Ver boom: „Ik zie nog geen echte ver vangers voor de leden van mijn se lectie. Peter Nieuwenhuis gaat ech ter een eerste aanzet geven om voor opvolging te zorgen. Voor het eerst wordt dit jaar deelgenomen aan de WK voor junioren In Berga mo. We gaan eens kijken of er bij die jeugdopleiding ook een coach kan worden ingezet. Als het lukt hebben we daarna dezelfde op bouw als bij de amateurs". De uit straling van door Nederlandse wielrensters behaalde internationa le successen moet vervolgens de rest doen. AMERSFOORT Hoe raar het ook mag klinken: het grootste in ternationale wielerspektakel, de Tour de France, geldt voor de Ne derlandse damesploeg voorname lijk als voorbereiding op het we reldkampioenschap, dat in septem ber in Oostenrijk wordt afgewerkt. Omdat een hoge klassering in de Tour niet voor hen is weggelegd, concentreren de rensters van bondscoach Rinus Verboom zich van 8 tot 27 juli hoofdzakelijk op dagsuccessen. Slechts in vier, be trekkelijk vlakke etappes valt er voor de dames enige eer te beha len, omdat ze bergop in de regel ver achterop raken bij de Italiaanse kleimgeit Maria Canins, die nu al zeker lijkt van een nieuwe Tour triomf. Mieke Havik (30) uit Soest en de Hooglandse Monique de Bruin (21) gaan de Tour in met het predikaat „beste Nederlandse", omdat ze vorig jaar met exact de zelfde tijd (I) de twintigste plaats in de eindrangschikking deelden. Mo nique Knol uit Amersfoort (22) de buteert dit jaar in de zwaarste etappewedstrijd voor dames. Frustrerend vinden de dames de overheersing van Canins, de Fran- gaise Longo en de Amerikaanse, Thompson echter nauwelijks. „Het is maar net hoe je je doelen stelt", zegt Monique de Bruin. „Ons doel is het pakken van etappes. Het zou pas echt frustrerend zijn als Canins en Longo ook op het vlakke alles wonnen. Wat dat betreft was de vorige Tour inderdaad wel enigs zins frustrerend". Sprint De etappe-oogst viel vorig jaar bit ter tegen. Het bleef ondanks de. heftige jacht op dagsuccessen bij een zege van Conny Meijer. Deze ronde verwachten de dames vaker prijs te rijden, omdat het interna tionale peloton dit seizoen al enke le malen is bezweken onder het sprintgeweld van de 22-jarige Amersfoortse Monique Knol, die aan haar eerste ronde van Frank rijk gaat beginnen. Mieke Havik: „De vorige Tour controleerden we de koers vaak in de vlakke etap pes, maar in de laatste kilometers lieten we er dan toch één ontsnap pen, zodat we het in de sprint niet af konden maken". Het Oranje-trio Knol-Meijer-Hövik moet in staat worden geacht dit keer de geboden kansen wel af te maken. Monique de Bruin: „Tij dens de vlakke etappes In de laat ste Tour moest de rest van de ploeg de koers op het vlakke waar maken en zat Conny Meijer op het vinkentouw. Dat liep te vaak mis. Met nog een sprintster als Knol er bij zal het nu anders gaan. Moni que kan de sprint bijvoorbeeld aantrekken voor Conny Meijer. Het is zelfs al gebeurd, dat niemand meer over Knol heen kwam. Als die motor eenmaal op gang komt is 'ie nauwelijks meer te houden", weet De Bruin van haar vriendin. Monique Knol is niet bang voor de sprong in het diepe en heeft na de etappesuccessen in de rondes van Texas en Noorwegen de Amers foortse tekende al voor veertien triomfen het volste vertrouwen in haar eindschot. „Ik heb de Fran se favoriete Longo bijvoorbeeld al zo vaak verslagen, dat ik denk rap per te zijn", meldt de Amersfoortse spontaan. „Maar in de eerste plaats ga ik natuurlijk naar de Tour om ervaring op te doen. Ik kan dan ook absoluut niet zeggen waar ik sta en zal dus niet echt voor het klassement rijden. Toch ging het bergop in de Tour de L'Aude rede lijk, al waren dat verhoudingsge wijs cols van de tweede categorie. Maar misschien dat ik in de toe komst toch een behoorlijke klasse mentsrijdster blijk te zijn". Vooralsnog heeft de Amersfoortse andere prioriteiten. „Ik richt me in de eerste plaats op de sprints en de tijdritten. Een proloog ligt me wel, maar ook ritjes tegen de klok van tien of vijftien kilometer kan ik goed aan. In de Tour rijd je echter ook een tijdrit van 25 kilometer. Ik vraag me af hoe ik me daarin houd". Voor Knol is dat ook van belang met het oog op de WK, waar voor het eerst een ploegen tijdrit (over vijftig kilometer) wordt gereden. „Ja, want dat blijft voor ons toch het belangrijkste doel dit seizoen". Mieke Havik gaat winnend over de eindstreep tijdens een rit van de damestour in 1984.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 32