Adri van der Peel en de haat-liefde- vertrouwen terug 1 UUR Ut F KAN Ut TOUR DE FRANCE credit lyonmis PARIJS Het zal In West- i -Berlijn voor het gezelschap dat jaarlijks deel uitmaakt van de Tour-karavaan wel even wennen zijn. Tal van bekende gezichten ontbreken namelijk op het appèl. Een Tour de France zonder Bernard Hinault en zonder Joop Zoetemelk is al iets vreemds. Daarbij blijft het, zoals bekend, niet. Greg Lemond, de winnaar van de vorige editie, herstelt van zijn verwondingen opgelopen tij dens een jachtpartij. En alsof dat allemaal nog niet genoeg is, is ook de gestalte van de zo grimmig regerende Felix Levitan niet meer te ontdek ken. De krasse Tour-directeur, die met Jacques Goddet In zijn kielzog 24 jaar lang de zaak draaiende heeft gehouden, is In ongenade gevallen. Juist in het jaar dat hij zijn 25-jarig jubileum zou vieren. Ver weg aan de boorden van de Middellandse Zee zal hij knarsetandend plaats nemen voor de televisie. Het Is In eens afgelopen met zijn bevoor rechte positie. De kieine grijsaard zal niet meer te ontdekken zijn In de bekende rode Peugeot van l'E- quipe, die zich constant in de na bijheid van de rennerë bevindt. Le vitan is uit beeld. Hij heeft aange kondigd via de rechter zijn gram te zuMen halen. Voorlopig blijkt echter uit niets dat hij-ten onrechte Is be- schuldigd van financiële manipula ties. De wereld draait echter verder. Ook In de Tour de Franee en ook zonder Levitan, die - tenzij hij uit gerekend in juli voor een stunt zorgt - snel vergeten zal zijn. Hele maal wanneer de renners bereid zijn elkaar het leven vandf hét be gin zuur te maken. Dat lijkt heel goed mogelijk, want ledereen ruikt «ijn kans. Bovendien heeft nie mand er belang bij de koers te blokkeren. Een echte favoriet voor de eindze ge is er niet meer. Coureurs als Stephen Roche, Laurent Fignon, Sean Kelly en Andy Hampsten zul len zich ongetwijfeld manifesteren. Toch zou het onjuist zijn hen in eens te bestempelen tot de man nen die de lakens gaan uitdelen. Daarvoor zijn er te veel onzekerhe den. Niet rijp Stephen Roche heeft al een heel programma afgewerkt. Bovendien heeft hij in de ronde van Italië een geweldig beroep moeten doen op zijn ploeg om de (te?) snel verover de roze leiderstrui te verdedigen. Laurent Fignon mag in de ronde van Spanje een derde plaats in het eindklassement hebben veroverd; ook dat zegt niet alles. Hij heeft niet de indruk gemaakt net zo sterk te zijn als in zijn glorieperio de, toen hij het peloton in de Tour naar zijn hand heeft kunnen zetten. Sean Kelly kan, al zijn kwaliteiten ten spijt, ook niet zonder meer als de absolute favoriet worden be schouwd. In het hooggebergte komt hij te kort, terwijl de zitvlak blessure die hem noopte in de Vuelta op te geven zijn voorberei ding danig heeft verstoord. Ook Hampsten kan nog niet wor den beschouwd als de opvolger van Lemond. Leuk meedraaien in de kop van het klassement is heel wat anders dan de last van de wedstrijd te moeten 'dragen'. Daarvoor is hij nog niet rijp ge noeg. De Tour de France 1987 wordt meer open dan ooit tevoren. Daar door zijn er ineens ook andere kanshebbers. Nikki Rüttimann bij voorbeeld. Vorig jaar heeft hij vol ledig in dienst gereden van Hinault en in iets mindere mate van Le mond. Door het ontbreken van bel de vedetten krijgt de Zwitser vrij spel. Aangenomen tenminste dat Jean Francois Berland niet de gro te dwarsligger wordt. Ook Luis Herrera, Claude Criquel- lion en Phil Anderson zullen ineens aspiraties hebben. Herrera zal, wanneer hij in de aanloop naar de bergen niet wordt gespaard, het niet eenvoudig krijgen zich bij de eerste drie te handhaven. Ander son zal, al zijn moed ten spijt, ten minste één keer in de goede ont snapping moeten meezijn, anders kan hij het ook wel vergeten. En Criquellion is eveneens niet sterk genoeg. Interessant Derhalve blijft de vraag of de Italia nen dan wel de Spanjaarden een rol van betekenis kunnen spelen. Beppe Saronni maakt weliswaar zijn debuut, maar hij heeft niet meer de uitstraling van de kam pioen van vroeger. Van Spaanse zijde mag misschien van Pello Ruiz Cabestany en Pedro Delgado wat worden verwacht. Namen genoeg dus. Het zal de Tour de France 1987 uitermate in teressant maken. Helaas moet worden aangenomen dat de Ne derlanders voor de strijd om de eerste plaatsen niet zullen meetel len. Steven Rooks heeft ambities, gelooft in zijn mogelijkheden, maar zal In de tijdrit over 82 km tekort schieten. Bovendien is hij niet con stant genoeg in het hooggebergte. Peter Winnen kan misschien voor een uitschieter zorgen, maar zal in principe in dienst van Anderson en Millar moeten rijden. Ploegleider Post weet diep in zijn hart echter dat hij in dit duo ook geen echte kanshebbers heeft voor een hoge eindklassering. Hij zal het vooral moeten hebben van dagsuccessen. Dat gaat eveneens op voor Jan Raas. Hij zal in Parijs geen manne tje bij de eerste tien hebben. Ho pelijk voor hem is Jean Paul van Poppel nog altijd zo snel als de re sultaten in 1986 hebben doen ver moeden. In dat geval kan met name tijdens de aanloop naar de bergen het rond de schouders van de sprinter zittende groene Super- confex-shirt nog wel eens worden herkend. Voor hetzelfde geld komt Jean Paul echter In het spel hele maal niet voor. Klok De vastgestelde ploegentijdrit over veertig kilometer In Berlijn mag dan niet veel om het lijf hebben, de individuele gevechten tegen de klok zijn heel andere koek. De ren ners zullen het op 10 juli bijvoor beeld 82 kilometer (I) alleen moe ten doen. Zonder hulp van de knechten. Het is niet denkbeeldig dat sommige erkende klimmers hier een achterstand oplopen die zij in het hooggebergte slechts ten koste van onverantwoorde inspan ningen kunnen goedmaken. De Tour de France 1987 wordt niet alleen gekenmerkt door de vele in het parkoers opgenomen hinder nissen. Voor het eerst sinds 1981 wordt weer buiten Frankrijk ge start. West-Berlijn maakt mee wat Bazel in 1981 heeft mogen aan schouwen. Een proloog, een rit in lijn die het karakter zal hebben van een veredeld criterium en een ploegentijdrit. Levitan mag worden verweten fi nancieel de zaken niet goed op een rij te hebben gekregen; met het verkopen van de Tour-start aan het Duitse stadsbestuur heeft hij wél een goede zet gedaan. Eén van de gevolgen is echter dat de Tour de France eerder begint dan nor maliter het geval is. De verplaat sing naar Karlsruhe en de ritten naar Stuttgart, Pforzheim en Straatsburg kosten tijd. Eenmaal daar begint de Tour pas echt. Veiligheid In Berlijn komt een monsterpeloton aan de start. Over de veiligheid van de beroepscoureurs wordt niet gesproken. De vele valpartijen in 1986 zijn al weer vergeten. De or ganisatie heeft overigens wel laten blijken met een flink aantal uitval lers rekening te houden. Stilletjes wordt er van uitgegaan dat het pe loton eenmaal gearriveerd op de emaHe Franse wegen In de omge ving van de Pyreneeën behoorlijk zal zijn uitgedund. Pittige klus Onmogelijk is dat niet, want de Tour de Franse 1987 belooft een pittige klus te worden. Misschien nog wel zwaarder dan de onverge telijke editie van vorig jaar. De slotweek wordt moordend. De laat ste acht dagen worden ingezet met een kümtijdrit naar de top van de Mont Ventoux, een hindernis die sinds de ronde van 1972 niet meer is beklommen. Daarna volgt een reeks opgaven die zelfs de echte berggeiten al een beetje bedenke lijk de wenkbrauwen hebben doen fronsen. De doortocht door de Al- peh wordt gekenmerkt door ritaan- komsten in VWard de Lans, Aipe d'Huez, La Plagne en Morzine. Vier keiharde etappes waarna het am per mogelijk n te herstellen. Het beloven vier dagen slopende top sport te worden voor renners die eerder ai zijn afgemat door de vele kilometers, de verplaatsingen en het bestormen van de hellingen in de Pyreneeën. Eenmaal In DIJon wacht nog een tijdritje om het klas sement definitief vast te stellen. HOOGERHEIDE Toen Adri van der Poel vorig jaar werd ingelijfd door PDM, zag hij zijn kans schoon om eindelijk onder de Tour de France uit te komen. Hij liet con tractueel vastleggen dat hij niet verplicht kon worden de Ronde van Frankrijk te rijden. Dan kon hij die periode gebruiken om enige rust te nemen en zich op te laden voor de najaarsklassiekers en het cross-seizoen. De Tour en Adri van der Poel verdragen elkaar op één of andere manier niet, hij heeft er een soort haat-liefde-verhouding mee. Toch verschijnt hij op 1 juli in West-Berlijn aan de start. Voor de zesde achterenvolgende keer. De tragiek van Adri van der Poel is dat ploegleiders hem te goed ach ten om de Ronde van Frankrijk niet te rijden, maar dat hij na vijf jaar nog steeds op zijn eerste succes wacht. Eerst achtte Fred de Bruyne zijn aanwezigheid dringend ge wenst en vervolgens kon Jan Raas zijn renner niet missen. Nu heeft Jan Gisbers een ruime keus uit goede ronderenners, maar ook hij deed een appèl op Adri van der Poel. Naar het heet, omdat de voor veel geld aangetrokken boeren zoon uit Hoogerheide In het voor seizoen hevig teleur stelde. Met bijvoorbeeld een ritzege in de Tour zou Adri van der Poel veel goed kunnen maken. Die uitleg geeft de renner er zelf niet aan. „Ik ga mee naar de Tour omdat Gisbers mij dat heeft ge vraagd. Hij zei me goed te kunnen gebruiken, omdat ik altijd attent koers en kans maak op een ritze ge. De keus lag geheel bij mezelf; ik ben het namelijk niet veplicht. Als de ploegleider me vraagt, ik voel me topflt en ik kan de ploeg helpen, wil ik best deelnemen. Het is beslist niet zo dat ik de Tour ge bruik om het mislukte voorseizoen goed te kunnen maken. Dat inte resseert me namelijk niets. Ik ben In februari ziek geweest en was vervolgens niet fit om een klassie ker te kunnen winnen. Dat is jam mer, maar ik kende de oorzaak. En als Gisbers me niet gevraagd had voor de Tour, zou ik beslist niet zijn gegaan". Veldrijden Maar om welke reden wenste hij dan af te zien van de Tour de Fran ce? „Om eindelijk eens een goed cross-seizoen te kunnen doorma ken", verklaart Van der Poel. „Ik wil graag een keer wereldkampioen BILTHOVEN De resultaten mo gen misschien iets te wensen heb ben overgelaten; Jean-Paul van Poppel oogt toch redelijk ontspan nen. De 24-jarige sprinter uit de formatie van Jan Raas weet lang zamerhand wel wat hij wel en wat hij niet kan. Sinds het pad der overwinningen weer is gevonden, benadert hij het spektakel, dat Tour de France heet, kalm. „In het begin van dit seizoen heb ik het wel even lastig gehad, maar na het behalen van de eerste bloemen is het weer goed gegaan". Hij ontkent niet in de voorjaarspe riode kopje onder te zijn gegaan in het door andere sprinters ontke tende geweld. Helemaal bevreemd heeft het hem niet. De Inwoner van Bilthoven beseft tot de categorie „mooi-weerrijders" te behoren. „Bij slecht weer ben ik nooit hon derd procent gemotiveerd. Sinds de Ronde van Duinkerken heb ik het gevoel echter terug". Deze kleine meerdaagse wedstrijd heeft hem zijn vertrouwen teruggegeven. Kort daarna won hij de Ronde van Midden-Zeeland en ook in de Ron de van Aragon gelukte het hem te triomferen. Hij beseft dat de van zijn ploeggenoten gekregen steun belangrijk is geweest. „Het is een fantastisch gevoel als je in de finale door de ploegmak- kers naar voren wordt gebracht. Op zo'n moment wil je het dan ook echt afmaken. Dan weet je dat het moet gebeuren". Zeven keer is de Utrechtse prof, die vorig jaar ge schiedenis schreef door het Itali aanse krachtmens Guido Bontempi te verslaan, echter gestrand op tweede, derde dan wel vierde plaatsen. Toch heeft Raas nooit veldrijden worden. Dat is toch een mooie titel? Maar je kunt ntet alles. Je moet keuzes maken. Nu ik toch de Tour rijd, heb ik mijn ambities voor het winterseizoen op «en laag pitje gezet. Het ia ook niet zo dat Ik een hekel aan de Tpiir heb. Zeker niet, het is een mooie wedstrijd. Maar ik ben er nog niet erg suc cesvol In geweest. AMeen een paar keer tweede in een etappe. Ik ga ook beslist niet met tegenzin. Ik het geloof in Van Poppel verloren. Ook tijdens de Tour zal zijn kaart menig keer worden gespeeld. „In de eerste tien dagen zal ik me moeten laten zien. Ik weet dat ik zal worden gesteund. Vooral Jac ques Hanegraaf en Jelle Nijdam zullen op die laatste meters voor me werken". En dan, lachend: voel dat de topvorm er weer is en ik kans heb op een succesje. En als Ik dan ook van waarde kèn zijn voor de ploeg, ga ik. Als ér ook maar enige twijfel over mijn vorm bestaat, wil Ik niet de plaats van een coHega Innemen. Zo simpel zit het In elkaar". Nu 'het mis is gelopen In de voor jaarsklassiekers, toch de wedstrij den waarin wat van Adri van der Pdél werd verwacht, moet de druk „Maar iedereen weet dat de con currentie groot zal zijn". Vastberaden De „gazelle" van Raas trekt zich nergens iets van aan. De Tour-de butant verzorgt zich goed, is con stant met zijn vak bezig en neemt geen overbodige risico's. „Het be- beter dan vorig jaar rond deze tijd. Daarom is de Tour voor mij toch weer een uitdaging". De ambitie wint het bij Adri van der Poel toch weer van een vooraf uitgestippeld programma. Zo gaat het al jaren en zo zal het met hem blijven gaan. De 27-jarige Braban der heeft immer zijn eigen plan ge trokken en zich nimmer iets aange trokken van de buitenwereld, die in hem een „fiets-aholic" ziet. „Dat fanatieke heb ik altijd gehad", rea geert Van der Poel. „Zoals ik me ook nooit iets heb aangetrokken van anderen. Ik train zoals ik denk dat het moet en laat me niet de wet voorschrijven. Zeker niet door trainers of wetenschappers, die met een nieuwe methode op 4e proppen komen". Hartslagmeters „Ik begrijp ook niet waarom Teun van Vliet, die een knalselzoen doormaakt, zijn successen steeds afschuift op zijn trainer. Wat is dat hu voor flauwekul. Hij heeft het toch helemaal zelf gedaan en niet de trainer. Iedere renner maakt goede en mindere tijden door. Zo lang je maar In jezelf blijft geloven, komt alles goed. Al die trainings schema's, hartslagmeters of com puters heb ik niet nodig. Ik luister naar mijn lichaam. Ik heb ooit met een hartslagmeter getraind. Maar als ik het gevoel had hard te moe ten trainen, gaf dat apparaat aan dat ik moest stoppen. Of nel an dersom. Na een week heb ik die 'meter weer Ingeleverd". „Trainers en wetenschappers zul len best goede dingen hebben, maar Ik wens niet van hen afhan kelijk te zijn. Ik ben altijd in mezelf •en mijn eigen methoden blijven ge- loven. En daarmee heb ik toch mooie koersen gewennen. Waarom dan een andere aanpak? Ik heb er ook geen moeite mee als Ik niet win. Als een ander beter is, heb Ik; I daar vrede mee. Ik wil uiteraard het liefst zelf winnen, maar gun an deren ook het beste. Ale Ik stop met fietsen, wil Ik het gevoel heb ben er het maximale te hebben uit gehaald. Dan zal Ik er met een ge rust hart een punt achter zetten. De carrière van een profrenner duurt maar een jaar of tien. Daar om wil ik me rhet tweehonderd procent Inzetten. Ik wil het goed doen «n niet half. Dus zal ik me ook In de Tour de France niet ver stoppen. En dan zat dat succesje toch een keer moeten kopten". peloton echt te benutten, hij is thans op bet punt waarop de defi nitieve doerbraak als sprinter moet plaats hebben. Het wordt door hem ook onderkend. „Als ik in de Tour niets win, sta ik weer onder aan". Van Poppel Is niet bang voor de zware wedstrijd. Overigens Is al besloten niet mee te doen aan de zogenaamde „catches". Tussen- sprints waarin punten kunnen wor den veroverd voor de rode trui die vorig jaar door Gerrlt Solleveld naar Nederland werd gebracht. Dat klassement trekt Van Poppel niet. „Nee, ik mik helemaal op een ritze ge. Gemakkelijk zal het echter niet zijn. Elk jaar staat er tijdens de Tour wel een sprinter op die ineens in bloedvorm blijkt te zijn. Hoste, Matthijs en Bontempi zijn daarvan goede voorbeelden. Ik hoop dat het nu mijn beurt Is". „Ik train er hard voor. Het is bij mij overigens geen kwestie van veel uren maken. Ik maak voldoende competitie om het op de fiets zes uur achtereen vol te houden. Tij dens de training ga ik echter diep. Ik rijd me in drie uur liever hele maal kapot. Rijden met de ketting op het binnenblad vind ik maar niets. Nee, bij mij ligt die op het buitenblad. Ik weet dat er stilletjes het één en ander van me wordt verwacht. Dat doet me echter niets. Ik voel dat ik sterker ben dan vorig jaar. Daarom ben ik ook niet bang voor de bergen. In de Alpen heb ik nooit gereden, maar de Py reneeën heb ik redelijk goed ver teerd. Als ik in een goede groep kom, zal het wel lukken op tijd over de bergen te komen. Als ik niet ziek word, haal ik Parijs zéker". langrijkste is echter de moraal. Je moet in je eigen kwaliteiten gelo ven". Bij deze prof lijkt dat wel goed te zitten. De vastberaden ma nier waarop hij zegt op een ritzege te zullen gokken, is veelzeggend. Van Poppel mag dan misschien wat meer tijd nodig hebben gehad om zijr> geweldige snelheid in het <Hnk zijn toegenomen. „Helemaal niet", reageert hij verontwaardigd „Mensen die het moeten weten kennen de oorzaken en vinden het net zo vervelend als Ik; Iedereen mag denken wat-ie wil, Ik volg toch mijn eigen weg, |k blijf mezelf in zetten en dan zullen de successen vanzelf terugkeren. Alles op z'h tijd. Ik voei me op dit moment In goede vorm. In elk geval een stuk

Leidse Courant | 1987 | | pagina 30