„Gelovige is tijdgenoot van Christus" Mensenrechten in Chili steeds meer bedreigd kerk wereld weer GEESTELIJK LEVEti/ÓPINIÉ Japanners houden vervolggebed voor wereldvrede RELIGIEUZE SCHREEF TWEE BOEKEN OVER KIERKEGAARD Treurnicht probeert scheuring in blanke NG-Kerk te voorkomen JUSTITIA ET PAX: £etdóe De toekomst van Euro] SaidMOowuwt ZATERDAG 27 JUNI1987 VATICAANSTAD Het wereldgebed voor de vrede dat vorig jaar oktober in het Italiaanse Assisi werd gehouden, krijgt een vervolg. In Japan heeft op 4 augustus op de berg Hiei bij bij de oude keizerstad Kyoto een gebedsdienst voor alle wereldreli gies plaats. Een delegatie van het „Comité van de religies in Japan" heeft paus Johannes Paulus II officieel verzocht een persoonlijk gedelegeerde naar hun land te sturen om een en ander voor te bereiden. Het Vaticaan heeft er mee ingestemd en stuurt een delegatie onder leiding van de Nigeriaanse curie kardinaal Francis Arinze, voorzitter van het Vaticaanse secre tariaat voor niet-christenen. Tot nu toe hebben 28 religieuze leiders uit 18 landen de uitno diging voor de bijeenkomst op de berg aangenomen. Ze verte genwoordigen acht grote wereldgodsdiensten. De organisatoren rekenen op nog meer aanmeldingen. Het programma voor het Japanse vredesgebed is vergelijkbaar met dat van Assissi. 's Morgens wordt per religie afzonderlijk gebeden op diverse plaatsen. Elke gebedsbijeenkomst wordt af gesloten met een oproep tot vrede. In de namiddag wordt geza menlijk gebeden. Het is de bedoeling dat om half vier Japanse tijd de klokken van alle christelijke kerken en boeddhistische tempels in het land gelijktijdig luiden. door Marinus van der Berg „Vrienden kies je, familie niet", is een gezegde om het verschil tussen familiebanden en vriendschapsbanden uit te drukken. „Wat mag je van je familie verwachten?" Ik heb de indruk dat er veel mensen zijn die eerder te veel dan te wei nig van hun familie verwach ten. Zij worden geregeld in hun familie teleurgesteld. Ik hoorde zeggen in een gesprek: „Hier worden duizenden guldens uit gegeven voor bruiloften en er mag vooral niemand vergeten worden, maar als je een crisis hebt in je leven, sta je er alleen voor". Zo'n uitspraak geeft te denken. Er klinkt voor mij een overspannen verwachting in •door. Crisis in je leven is een ervaring waar je niet teveel mensen bij kunt verdragen. Al gauw is het teveel en wordt steun bemoeizucht. De mens in crisis is ook zelf vaak onduide lijk in wat hij of zij verwacht van een ander. Er is ook vaak een periode waarin je je afsluit. Een periode waarin je zegt: „Ik red me best. Het gaat goed". Iedere crisis kent onvermijde lijk eenzaamheidsmomenten. Momenten waarop je onbe reikbaar bent en ook niet be reikt kunt worden. Hoef je dan niets van familie te verwach ten? Die conclusie gaat me te snel. Niets van je familie horen of je familie die je laat vallen na een echtscheiding, is een bittere teleurstelling. Familie of een familielid kan in een tijd van crisis zelfs wel je beste vriend of vriendin worden zon der wie je deze moeilijke tijd niet doorkomt. Tijden van cri sis kenmerken zich maar zel den door „hulp van velen". Het gaat meestal om enkelen. Ze ker als de crisis van lange duur is. Wanneer een gezin moet le ven met een langdurig zieke in huis is de kans groot dat maar enkelen blijven meeleven. Fa milies die langdurig een de menterende vader of moeder thuis verzorgen, kunnen daar over meepraten. Ik geloof dat we de verwachtingen niet te hoog moet spannen. Boven dien zijn er soms crises die een familie niet onderling kan op lossen. Daar komen alleen maar meer ongelukken van. Er is soms hulp van buiten nodig. De hulp van buiten kijkt en luistert anders en is soms in staat om te zien wat je als fa milielid niet meer kunt zien. Familiebanden zijn ook in die zin „banden" dat ze je onvrij kunnen maken om goed te ho ren en te zien. Als een familie lid in crisis is, is in meerdere of mindere mate de hele familie in crisis. Er is niet alleen één familielid weduwe geworden, maar in diezelfde familie heb ben anderen hun broer verlo ren en de ouders hebben hun kind naar het graf moeten brengen. Zo heeft ieder zijn ei gen verlies. Teveel wordt dit niet erkend en herkend. Ik ver moed dat mede daarom fami lies elkaar onderling na ver loop van tijd niet meer ver staan. Familie is een ingewik keld begrip. Familie is niet al leen een ingewikkeld geheel van verschillende soorten van relaties, de een mag je liever dan de ander, maar familie is ook altijd een geschiedenis. Er is soms zoveel in een familie gebeurd dat voor jaren banden zijn verbroken of beschadigd. Familieruzies zijn hardnekkig en langdurig. Vergeving en op nieuw beginnen zijn mooie woorden voor de zondag, maar op maandag lijken ze soms weinig kans te maken. Ik denk dat veel ouders opgelucht ademhalen als bij de „verde ling" alles in pais en vree ver loopt. Juist op die momenten worden familiebanden nogal eens getest. In de zomermaan den hoop ik te werken aan een nieuw boek over „dementie in de familie". In dat boek wil ik uitvoerig ingaan op het begrip „familie". Zo gauw wordt er gezegd: „Kan die familie dat niet zelf?" „Ouders kunnen wel tien kinderen ter wereld bren gen, maar tien kinderen kun nen niet hun ouders tot het einde toe helpen". Of er wordt gezegd: „Ik snap zo'n familie niet". Die uitspraak bevat meer waarheid dan de spreker denkt. Inderdaad is er meer „familie-geheim" dan vermoed wordt. Wanneer U me wil schrijven over de vraag: „Wat verwacht ik van familie en wat betekent familie voor mij?" is uw brief hartelijk welkom. (Wll- lemsgang 44, 7607 EB Almelo). Als God geen vergeving kende, zou zijn paradijs leeg blijven. Arabisch spreekwoord VOORSCHOTEN „Toen ik begon te lezen in de werken van Soren Kierkegaard, dacht ik: méér mensen zouden moeten weten wat Kier kegaard te zeggen heeft". Dat is eigenlijk de achtergrond dat er nu twee boeken (een biogra fie en een „kennisma king met de mens en theoloog Kierkegaard) van haar in de boekhan del liggen over deze bij zondere Deense theo- loog-filosoof. Zuster Maria Veltman, domi nicanes in Voorschoten, wordt meteen enthousiast als ze vertelt over haar kennis making met Kierkegaard. Zelf leerde ze het werk van de markante maar vaak on begrepen Deen kennen op een kruispunt van haar le ven. Ze werd getroffen door de eerlijkheid, het analyse rend vermogen en de gaaf heid van karakter van Kier kegaard. „Ik heb jarenlang les gegeven in het voortgezet onderwijs. Toen ik begon met Kierkegaard, realiseerde ik mij dat veel vragen van jon geren over de zin van het be staan, de onmogelijkheid om te geloven, het besef dat er meer is tussen hemel en aar de dan lucht, in wezen de zelfde vragen zijn waarmee Kierkegaard bezig is geweest. Bovendien, wat Kierkegaard te zeggen heeft is in veel op zichten heel actueel. Bijvoor beeld voor onze houding ten opzichte van genetische ma nipulatie en andere vormen van wetenschappelijk onder zoek". Gedachtengoed De weg waarlangs Maria Veltman, geboren in het Friese Workum, tot het be studeren van Kierkegaard kwam is opmerkelijk. Ze stu deerde op latere leeftijd wis kunde en biologie, met als bijvak filosofie. Daar leerde ze het brede terrein van de wijsbegeerte kennen kennen en via haar hoogleraar werd ze geattendeerd op Kierke gaard. „Ik ben naar Kopenhagen gegaan om boeken van en over Kierkegaard te kopen, maar ook wilde ik boeken hebben uit zijn tijd. Ik was Zuster Maria Veltman vooral geïnteresseerd in de méns Kierkegaard. Daarom verdiepte ik mij in de litera tuur die een beeld gaf van de samenleving, de cultuur en van de kerk. Want wil ie Kierkegaard begrijpen als wetenschapper, maar ook als mens, dan moet je je kunnen inleven in het gedachtengoed van toen'r. Zo kocht ze ro mans, boeken over de Lu therse Staatskerk, de twintig dagboeken van Kierkegaard en het complete wetenschap pelijke oeuvre. Intussen leer de ze zichzelf Deens, mede met behulp van Deens-Ne derlandse, Deens-Duitse en Deens-Friese woordenboe ken. „Door die woordenboe ken, vooral die van het Deens naar het Fries, leerde ik de gevoelswaarde kennen van Deense woorden. Want het was mij vooral te doen om de beleving achter wat Kierkegaard zei en schreef". Is het niet wat merkwaardig: een katholieke religieuze die zich met een luthers theo- loog-filosoof bezighoudt? „De dingen die Kierkegaard te zeggen heeft, overstijgen het kerk- en tijdgebondene. Zijn haarscherpe analyse van een kerk van geestelijken en gelovigen die wel de kennis hebben van geloof, maar niet werkelijk geloven, geldt voor alle christenen. Bovendien heeft hij zo'n enorme mensenkennis, zo'n scherpe visie op het leven, dat het verschil in kerkelijke achtergrond wordt overste gen; iedereen kan van hem leren". Voor haar is Kierkegaard de man die haarscherp net ver schil tekent tussen geloven en kennis hebben van gods dienst. Hij vocht tegen de in zijn tijd heersende „horizon talistische" geest in de staats kerk, waarbij het geloof op ging in abstracte begrippen, zonder consequenties voor de mens zelf. Daartegenover stelde hij de mens die met zijn keuzen en praktische be slissingen met God in verbin ding kan komen. En tegen over intellectuele predikan ten, die poogden met diepzin nigheid mensen tot geloof te brengen, zegt Kierkegaard: „Een christelijke predikant moet, als hij correct wil spre ken, heel eenvoudig zeggen: „Wij hebben Christus' Woord dat er een eeuwig leven is". Daarmee is de zaak afgehan deld". Niet de diepzinnigheid van de uitspraak is bepalend volgens Kierkegaard, maar het gezag van degene die iets zegt. Mensen geloven niet in God omdat hun predikant zulke mooie dingen zegt, maar omdat Christus zelf zegt: Komt allen tot Mij. Een andere uitspraak van Kierkegaard in dit verband is: „Vanuit het christelijke gezichtspunt behoort het ge loof tot de existentie. God verschijnt niet in de gedaante van een professor die bepaal de leerstellingen uitdraagt die eerst geloofd moeten worden voordat men ze kan verstaan". Zuster Veltman laat door het opnemen van „Een korte overpeinzing" (1848) zien hoezeer bij Kierkegaard het geloof in Christus te maken neeft met het persoonlijk, praktisch leven: „Christus' aanwezigheid hier op aarde gaat nooit voorbij zolang nog ergens op aarde een gelovige te vinden is. Een gelovige is tijdens zijn gelovig worden en verder heel zijn leven een tijdgenoot van Christus. Als er echter geen geloof meer op aarde is, dan is het vanaf dat moment lang geleden dat Christus leefde. Deze gelijk- w?.; - Soren Kierkegaard tijdigheid van Christus met het leven van iedere gelovige is voorwaarde voor het gelo ven". Inspiratie „Met mijn boeken heb ik geen wetenschappelijke stu dies willen schrijven, maar meer laten zien hoe de mens Kierkegaard leefde en dacht. De betekenis van hem als fi losoof en theoloog in weten schappelijke zin behandel ik niet. Zelf zie ik allerlei din gen waarover hij spreekt ook nog in een mist die langzaam optrekt. Met mijn boeken hoop ik te bereiken dat meer mensen zich de moeite willen getroosten zich „in die mist te begeven", want wat je al overdenkend en speurend ontwaart, is een grote erfenis en een bron van inspiratie en verrijking". Voor zuster Veltman is die inspiratie onder meer heel concreet geworden met be trekking tot ontwikkelingen in de bio-medische wereld. „Men moet zich daar meer dan ooit bewust zijn van de gevaren die er heersen met betrekking tot de menselijke waardigheid. Die gevaren zijn heel concreet bij alle mo gelijkheden van het ogen blik, bijvoorbeeld de greep op de genen of de noodzaak van het beproeven van nieuwe medicijnen. Door mijn werk op een research laboratorium weet ik hoe „verleidelijk" de hoe van de mens wordt vergeten ten bate van „het belang van het onderzoek". Tegen dergelijke verleidingen waarschuwt Kierkegaard op een voor mij althans heel inspirerende wijze". Binnenkort verschijnt in het r.k.-tijdschrift „Com- munio" een artikel over deze materie door zuster Veltman. Dagelijks studeert zuster Veltman in Soren Kierke gaard en ontdekt ze steeds nieuwe dingen en verdiept ze haar inzicht. Een derde boek van haar over Kierkegaard is dan ook niet onwaarschijn lijk... LÜTSEN KOOISTRA Maria Veltman: S.A. Kier kegaard, kennismaking door een keuze uit dag boekteksten, brieven en werken. Uitgave Kok. Ma ria Veltman: Soren Kierke gaard, een biografische schets. Uitgave van Go» cum. wetenschap kan zijn, gauw de waardigheid va JOHANNESBURG De ui terst rechtse Zuidafrikaanse politicus Andries Treurnicht, leider van de Conservatieve Partij, heeft zich gemengd in het strijdgewoel in de blanke Nederduitse Gereformeerde Kerk in Zuid-Afrika. Treur nicht wil dat het vorig jaar aanvaarde omstreden rapport 'Kerk en Samelewing' wordt „bewerkt". De vroegere predikant bin nen de NG-Kerk en oud- hoofdredakteur van 'de Kerkbode' van de NG-Kerk verklaarde wel dat een scheuring in de kerk met alle mogelijke middelen moet zien worden te voorkomen. De rechtervleugel van de kerk onder leiding van prof. W. J. Lubbe eist herroeping van de synodebesluiten van vorig najaar. Door 'Kerk en Samelewing' te aanvaarden wees de synode de bijbelse rechtvaardiging van apart heid af en stelde het lidmaat schap van de kerk in princi pe ook voor niet-blanken open. Maandag maakte de praeses van de NG-Kerk, prof. Johan Heyns, duidelijk dat van herroeping geen sprake kan zijn. De 'beswaar des' dreigen nu met afsplit sing. Zij komen vandaag bij een. Volgens een woordvoerder van de NG-Kerk probeert Treurnicht politieke munt te slaan uit de controverse in de grootste blanke kerk. 'Kerk en Samelewing' bevat naar de mening van Lubbe „een duidige partijpolitieke ten densen". De spanningen in de NG- Kerk weerspiegelen volgens kerkelijke waarnemers in toenemende mate de politie ke verschillen binnen de Boerenbevolking. De kritiek van deze bevolkingsgroep op de hervormingspolitiek van de regerende nationale partij van premier Pieter Botha is de afgelopen tijd sterk toege nomen. De Boeren menen dat Botha te ver gaat met deze politiek. Praeses Heyns meent echter dat vooral sprake is theologi sche meningsverschillen. Als conservatieve theologen de betekenis van de schepping voor de kerk onderstrepen, hanteren ze een oud-testa- mentische interpretatie. Ge zaghebbende theologen wij zen op een nieuw-testamenti- sche „herschepping". De kerk is naar haar wezen een open kerk en kan zich niet beperken tot één volk, aldus Heyns. Bovendonk levert eerste priester af BREDA De eerste kandidaat van de priesteropleiding Bo vendonk, Gerhard Bosman, is vandaag priester gewijd door bisschop Ernst van Breda. Bovendonk, dat in 1983 werd opge richt, is bestemd voor mannen die op latere leeftijd priester willen worden. Hoewel de priesteropleiding officieel alleen van het bisdom Breda is, zijn ook de andere bisschoppen des tijds betrokken bij de oprichting. Aan Bovendonk studeren dan ook mannen uit andere bisdommen. Bosman (57) was, voor hij besloot priester te worden, psychia trisch verpleger in Arnhem. Hij neeft voorts pedagogiek ge studeerd en was elf jaar directeur van een internaat voor moeilijk lerende kinderen Schorsmolen in Breda. UTRECHT/BONN De mensenrechten in Chili wor den in toenemende mate be dreigd. De overheid kan bur gers zonder enige reden op pakken. In negentig procent van de arrestaties volgt dan ook geen aanklacht of proces. Tijdens het arrest wordt in de meeste gevallen boven dien gemarteld. Tot deze conclusie komt een Europese delegatie van Justi- tia et Pax, de pauselijke com missie voor gerechtigheid en vrede, die de afgelopen we ken Chili heeft bezocht. Tot de deelnemers behoorde on der anderen mr. Ph. Weijen- borg-Pot, voorzitter van Jus- titia et Pax Nederland. De uit nog vier andere juristen be staande delegatie heeft op uitnodiging van Justitia et Pax Chili en aartsbisschop Bernadino Pinera, voorzitter van de Chileense bisschop penconferentie, informatie ingewonnen en onderzoek gedaan naar de wettelijke be scherming van slachtoffers van schendingen van men senrechten. Daartoe zijn ge sprekken gevoerd met het bestuur van de Chileense orde van advocaten, de vere niging van rechters, de men senrechtencommissie van de regering en het „solidariteits- vicariaat" van het bisdom Santiago. Dit vicariaat ver leent juridische bijstand in geval van arrestatie, ontvoe ring, bedreiging en marte ling. In het werkgebied van het vicariaat zijn voor zover be kend het laatste half jaar dui zend mensen gearresteerd, onder wie leerkrachten, vak- bonds- en studentenleiders, maar ook „de gewone men sen uit de volkswijken", zo schrijft Weijenborg-Pot in een reisverslag in '1-2-1', het informatiebulletin van het rk kerkgenootschap in Neder land. „Juist deze laatste men sen hebben te maken met een nieuwe, niet-zichtbare vorm van geweld: anonieme mededelingen waarin ze worden bedreigd met de dood". Volgens de Nederlandse ju riste toonde ook de voormali ge aartsbisschop van Santia- fo, Silvia Henriques, zich eel bezorgd over de ontwik kelingen in Chili. De advoca ten van het solidariteitsvica- riaat zijn voortdurend in groot gevaar, zo vertelde Henriques de delegatie. Hij verklaarde echter erop te vertrouwen dat het bewind niet veel verder zal gaan, omdat het vicariaat wereld wijde steun geniet. Ook door veel niet-kerkelijke mensen- rechtengroeperingen in het land is de delegatie gewezen op het belang van het vicari aat Samenspel De schendingen van de men senrechten, zoals martelingen en verdwijningen, zijn moge lijk door een samenspel van verwarrende, elkaar aanvul lende, opheffende of tegen sprekende wetten, aldus de delegatie. Bij de vereniging van rechters kregen de Euro pese juristen ook te horen dat een rechter recht moet spre ken volgens de wetten van het land en dat hen geen oor deel toekomt over de inhoud ervan. Wat alles bovendien nog er ger maakt, aldus de delegatie, is dat op grond van die pet ten steeds meer zaken wor den onttrokkken aan de bur gerlijke rechtspraak en nu onder de militaire recht spraak vallen. Negentig pro cent van alle bij de militaire rechtbanken lopende zaken zijn gericht tegen gewone burgers. De verdedigingsmo gelijkheden zijn ook uiterst gering. Controle door de bur gerlijke rechtsmacht is bo vendien niet mogelijk, omdat de civiele beroepsinstanties worden bezet door twee bur gerlijke en drie militaire rechters. NederiandM Hervormd© K«rk Beroepen te Moerkapelle: K. v. Meijer en te Ooltgensplaat. Aangenomen naar 's-Gravenhage- Loosduinen: C.M. Krijger te Vlissin- gen. Aangenomen naar Fort-Macle- od Canada, Reformed Church of America: W. Meijer; kandidaat te Katwijk aan Zee. Bedankt voor Via- nen: J. Kaai te Rhenen. Toegelaten tot evangeliebediening: G. S ie bert. Kinkelenburg 4, 7339 DL Ugchelen en R. v. Til. Schuttevaer 68. 7908 GD Hoogeveen. Toegelaten tot evangeliebediening en beroepbaar mevrouw B. van den Brink, Moesstraat 46, 9717 JX Groningen en mevrouw B.G. Elgers- ma-Gulchelaar, van Beethovenlaan 17. 3741 HW Baarn. Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Noordeloos, drs.H.van Eerden kandidaat te Kampen. Aangenomen de benoe ming tot predikant voor evangelisa tie-arbeid in de classis 's Gravenha- ge, dr.P.Schelling te Almelo (tevens evangellsatle-arbeid). Gereformeerde Kerken Vrijge maakt Beroepen te Rouveen: R. de Graaf te Middelburg. Evangelisch Lutherse Kerk Bedankt voor 's Gravenhage, W.Bielj te Amsterdam. elei nen 1 )rS< HET gaat niet goed met Europa. Dat is al langer het 2 maar de laatste jaren komen de problemen steeds dreigetn^' op ons af, terwijl tegelijkertijd de lijst met geschilpunt maar groter wordt. Een willekeurige greep uit de man astr Europese moeilijkheden: het enorme begrotingsteko goh; landbouwproblematiek, de technologische achterstand i tdsl pan en de voortdurende (handels)crises met de Vere !st^. Staten. Reken daarbij ook nog eens de steeds breder wo :n.g de kloof tussen groepen van lidstaten onderling en de ^sl nose is niet moelijk meer. De dertig jaar oude EG is i ^scl minder één; het ideaal van een echte gemeenschap psc achter de horizon te verdwijnen. ard* Een van de uitgangspunten van de EG is dat de v 4TÏ ters van de lidstaten, in samenwerking met de Eui Commissie, het dagelijks bestuur, een gezamenlijk belei stippelen. Als zij er ondanks marathon-vergadering! uitkomen, worden de problemen „doorgeschoven" bijeenkomst van staatshoofden en regeringsleiders, i maal per jaar te houden „Europese top". Daar kunnen op het hoogste Europese niveau, knopen worden doorgi Wanneer de Europese leiders volgende week maand dinsdag weer voor hun halfjaarlijkse bijeenkomst in B bijeenkomen, wacht hen opnieuw een aantal zeer drinj problemen die schreeuwen om een oplossing. HeT belangrijkste vraagstuk is het begrotingstekor dertien miljard gulden. Mede daardoor hebben de mii van landbouw nog geen akkoord kunnen bereiken ov prijzen in het landbouwjaar 1987/88, dat op 1 juli begint landbouwbeleid is tot op heden het enige terrein, waaro een gemeenschappelijke politiek sprake is. Tegelijker het echter de molensteen om de nek van de gemeen; rVf Aan de almaar stijgende landbouwkosten moet een halt ?nr den toegeroepen, wil er nog enige financiële ruimte ovi 'J33 ven voor ander beleid, op weg naar de „gemeenschap i grenzen" die voor 1992 op het programma staat. Vele durende vergaderingen hebben een oplossing voor de bouw echter niet dichterbij gebracht, waarmee de kans groeid dat de lidstaten de landbouw op hun eigen I H gaan regelen. Als dat gebeurt, valt eigenlijk de laatste onder het gezamenlijke van de EG vandaan. TStf MAAR wie gedacht had dat de Belgische EG-voorzitte dit moment deze problematiek bovenaan de agenda a hebben geplaatst, komt bedrogen uit Als het aan de i sche premier Wilfried Martens ligt komen de dringendi »n blemen volgende week niet, of slechts zijdelings, aan de i Hij geeft de voorkeur aan een fundamenteel gesprek ov financiële toekomst van de EG. Zo'n gesprek op zich i; tengewoon zinvol, als er tenminste een toekomst is. Ma lang ook de staatshoofden en regeringsleiders het niel sldi durven om knopen door te hakken; zolang is er van d )e plande ontwikkeling van EG eigenlijk geen sprake. ak PF OVERIGENS is het maar de vraag of Martens in zijn slaagt. Het staat de overige deelnemers namelijk volkfeel vrij om heikele problemen aan te kaarten. Maar als de j?» ministers het al vrijwel nergens over eens kunnen word de kans dat de regeringsleiders wèl licht zien in de duis erg klein. Misschien is er toch nog één lichtpuntje. iA verleden konden de ministers keuzes ontlopen en besl*. gen voor zich uit schuiven. Die speelruimte is er nu m.eer. Als de regeringsleiders opnieuw vastlopen, zal ropese Commissie het snoeimes moeten hanteren om kort weg te werken. Dat is voor alle lidstaten nog minst aanlokkelijke alternatief. bis ZODRA de grootste druk van de ketel is, zullen de rej gen zich overigens ook grondig moeten bezinnen op dl ev komst van de EG op langere termijn. Zo is er alle rede pas op de plaats te maken bij de verdere uitbreiding v r EG. Toetreding van Turkije en op den duur wellich m Oostenrijk en Marokko is alleen mogelijk, als de hindernissen definitief uit de weg zijn geruimd. Wan eerlijk is zal moeten bekennen dat de oorzaken voor de blemen mede liggen in de snelle groei van de gemeen ;ni van negen naar twaalf lidstaten. Er gaapt een grote tussen de welvarende „oude" landen en de minder rende nieuwkomers. Voor alles moet worden vermedeifev dit verschil wordt vastgelegd in de besluitvorming, met zo'n officiële tweedeling is er immers geen sprake van een Verenigd Europa. Midden Spanje, Portugal Duitsland: Overwegend zonnig. Lafcai west-Spanje en Portuga m gelijk een regen- of oir eti fia. zuid-Fraqat et< Perioden met zon DE BILT (KNMI) Het weer wordt bepaald door een rug van hoge luchtdruk, die de ko mende dagen moet gaan uit groeien tot een volwassen ho- gedrukgebied boven centraal- bc bui. Middagtemperatuur ieti sen 27 graden in zuid-I wé land tot 30 a 35 elders. Intfai toWe Europa. Vandaag mag op zon nige perioden jgerekend wor den en het blijft het grootste deel van de dag droog. Pas te gen de avond kan het van het zuidwesten uit wat gaan rege nen. De middagtemperatuur loopt op tot ongeveer 20 gra den. De wind is eerst west maar draait in de loop van de dag naar het zuidwesten, de kracht is matig. De neerslag die tegen de avond kan gaan vallen hangt samen met het binnendringen Van warmere lucht. De vooruitzichten voor de komende week wijzen dan ook op het oplopen van de middagtemperaturen naar on geveer 25 graden. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor zondag en maandag: Zuid-Skandina vie: Langs de westkust en zuid west-Zweden veel bewolking en af en toe regen, elders pe rioden met zon. Middagtempe ratuur tussen 16 graden langs de westkust tot 23 graden lan dinwaarts. Britse Eilanden: In het westen en noorden be wolkt en van tijd tot tijd regen en motregen. Middagtempera tuur 16 tot 20 graden. In het zuiden en oosten hoofdzakelijk droog en vooral in het zuidoos ten zon. Middagtemperatuur 20 tot 25 graden. Noordwest-Duitsland, Benelux en noordwest-Frankrijk: Zondag wolkenvelden, ook af en toe zon en hoofdzakelijk droog, maandag vrij zonnig. Middagtemperatuur van 19 Eaden bij zee tot 25 graden idinwaarts. Spanje landinwaarts graden. Alpengebied: 2k>nnig, in het noordoi gedeelte eerst nog bewofcei Middagtemperatuur in dien len van 23 graden inlan noordoosten tot rond 28 lit den elders. Nul-graden-pij oplopend tot op 3500 I meter hoogte. Italië en Joegoslavische 1 W In zuid-Italie en zuid-Joej »ir vie eerst nog kans op een W le regen- of onweersbui, cp. gens vrij zonnig. In de mi vc meest tussen 2o en 30 gn w« Weerrappor- len 26 juni 20 Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Berlijn Dublin Frankfort Genive Helsinki Innsbruck Klagen furt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta Moskou Muncben Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Warschau Wenen Zurich Casablanca Cyprus Istanbul Las Palmaa Beiroet Tel-Aviv regenbui regenbui onoew. onbew. rw.bew. zw.bew. onbew. onbew. b.bew. h.bew.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2