„Nette manieren zijn niet Hollands sterkste punten" PROF. DR. DRS. ANTON DREESMANN: Vendex: 82 bedrijven £eidóe6owuvnt ZATERDAG 27 lUNi IS Honderd jaar Vroom en Dreesmann. Begonnen in 1887 als magazijn „De Zon" in de Amsterdamse Weesperstraat is het nu een wereldomvattend con cern geworden met ruim 75.000 werknemers. Direct verantwoordelijk voor deze ongebreidelde expansie- zucht is Anton Dreesmann, kleinzoon en naamgenoot van de oprichter. De derde generatie. De enige poot van eertijds, de warenhuizen, zullen het gezicht van het concern naar buiten toe blijven bepalen al zijn de niet-zichtbare takken vele keren belangrijker geworden. Anton Dreesmann, grootste aandeelhouder: „Zo'n ontwikkeling kost mij wel enige moeite, want ik ben met het warenhuis opgegroeid. Ben als het ware bo ven de winkel geboren. Maar als je een heldere kijk op de wereld hebt, moet je dat aankunnen". De warenhuizen worden wel anders. Meer mode- en smaakgericht. Anton: „Ja, echt het shopping for fun". AMSTERDAM - Hij begint, zoals zo vaak in gesprekken met journalisten, met het maken van twee afspraken voor af: „U moet mij een beetje in bescher ming nemen. Ik houd nogal van een kleurrijk taalgebruik. U moet dat in uw verhaal een beetje terugnemen" en di rect daarop volgend: „Ik wil het artikel graag voor publikatie lezen". Professor dr. (in economie) drs. (rech ten) Anton Caspar Rudolf Dreesmann is nog drie jaar voorzitter van de hoofddi rectie van Vendex International. In mei 1990 - hij is dan 67 - wordt hij opge volgd door dr. Arie van der Zwan, nu nog president-directeur van de Nationa le Investerings Bank (NIB). Van der Zwan treedt echter over een half jaar reeds in dienst van Vendex om, zoals Dreesmann zegt, „aan zijn aanloop te beginnen". In 1990 zit het er voor „meneer Anton" op. „Ik heb zo langzamerhand al heel wat zweetdruppeltjes op deze wereld lig gen, hoor, mag ik wel zeggen. Je moet er •heel erg hard voor werken om zoveel bordjes tegelijkertijd draaiende te hou den, dat zeg ik u wel. Echt, ik heb knoe- perhard gewerkt. Nou, en het ziet er hier nu toch keurig uit, niet?" Zestien jaar geleden kwam Anton aan de top Van toen nog uitsluitend de waren- huisbedrijven Vroom en Dreesmann door het plotselinge overlijden van zijn broer Willem in 1971. „Destudiekop van de familie" schoof op naar het eer ste plan van het concern dat gedragen werd door drie families: de Dreesmanns, de Vrooms en de Vehmeijers en dat uit diverse zelfstandige NV's bestond. Samensmelten Voor zijn overlijden had Willem er wel voor gezorgd - via het opkopen van aandelenpakketten, al dan niet gepaard gaand .met familieruzies - dat hij in al die NV's iets (soms alles) te vertellen had. Na Willem's dood werkte Anton zeer voortvarend aan het samensmelten tot een bedrijf van al die onafhankelijke vestigingen. In 1971 maakte hij een deal met de Vehmeijers, in 1973 kwam hij met de Vrooms tot een akkoord. Vanaf dat moment werkte Anton Drees mann als een bezetene aan de opzienba rende expansie van zijn bedrijf, in 1982 omgedoopt tot Vendex Internationaal. Vele malen werd de voorpagina's ge haald met spectaculaire overnames of grote deelnemingen. Anton's jongste broer Bernard, die zich jaren daarvoor al in Engeland had terug getrokken, zei in januari '83 tegen Vrij Nederland: „Anton wilde de wereld la ten zien dat hij niet alleen net zo goed was als Willem, maar beter. Of hij dat is zal de geschiedenis uitmaken. Dat is de achtergrond van deze haast ziekelijke uitbreidingsdrang. De lust om iedereen te laten zien: dit kan ik". Voor diegene die daaraan mocht twijfe len: „mister Vendex" heeft dat laten zien. „De optocht begon in 1973", schertst hij. De vorige week bekend ge maakte omzet- en winstcijfers logen er niet om. Ruim 302 miljoen gulden winst op een omzet van 15,9 miljard gulden. En de verwachtingen voor dit jaar zijn gunstig, zo laat Dreesmann doorscheme ren. „Mede door de overname van de Daltons, de grootste boekwinkelketen van de wereld, verwacht ik dit jaar een omzet van 18 miljard gulden". En de winst? „Dat kan ik natuurlijk pas aan het einde van het jaar zeggen". Lacht, maar dan? met een quasi-nonchalant handgebaar, „houdt u dezelfde stijging maar aan als dit jaar". Die was ten opzichte van 1985 14 procent, zodat een rekensommetje leert dat de netto-winstverwachting rond de 345 miljoen ligt. Intrapreneurs „De opzet van onze onderneming is uniek", zal de voorzitter van de drie man sterke hoofddirectie meerdere ma len zeggen. De 80 90 onderdirecteuren („intrapreneurs" in het Vendex-jargon, oftewel de ondernemer binnen de onder neming) genieten een grote mate van zelfstandigheid, van vrijheid. „Wij zet ten hen vanuit dit hoofdkantoor niet voortdurend onder druk met allerhande misives. Het is geen persproces, maar een zuigproces. Het moet van onderaf komen, alle plannen moeten van onder- afaan worden opgebouwd". Zoals met de broodprijs-stunt van Edah, een van uw bedrijven. Wist u daarvan? Kijkt alsof hij op een geheim is betrapt. „Ja, daar wist ik van. Dat moest ik ook Onder de paraplu van Vendex International NV opereren mo menteel 82 bedrijven. Tevens werkt de holding in nog eens 25 bedrijven samen met andere en/of heeft daarin grote aande lenpakketten. De holding kent twee hoofdgroepen: detailhandel en diensten. Detailhandel De groep detailhandel is onder verdeeld in zes subgroepen: Wa renhuizen (met V&D, In de Lanscroon, V&D projectinrich ting, International Distributors (samen met Varekamp) en In- tervendex), Wonen (Mobell, Mondileaer, Stoutenbeek, Su- perDoe en Van Reeuw ijk), Mode (Kreymborg, Hunkemöl- ler, Hunkemöller-België- /Luxemburg, Hunkemóller- Duitsland, Nieuw Engeland (incl. Bischot Mode), Claudia Strdter, Kien, Perry Sport en Bracona), Hardwaren (Kijk shop, Kijkshop-België, Tele- kijkshop (samen met de Post bank), Dixons (incl. Kliek Beeld en Geluid), Rovato, Guco, Heij- mans, Electro-Jacobs, Valken berg, Siebel, Lucardie, Rinck Brillen en Techno Holland), Le vensmiddelen (Edah, Torro, Ba- sismarkt (incl. Sprinter), Dag- markt, Autorama, Edi en Kon- mar) en de subgroep Postorder (Keurkoop, Concordia Mail, In- ter-Sélection, Kurfürst Waren- versand, Compleet Comfort, Lekturama, Ter Meulen Post en Bakker Continental (incl. Nr. 1 Business Club). Diensten De hoofdgroep diensten kent de onderdelen Informatie (Gray- don Business Service (samen met de Nederlandse Credietver- zekeringsmaatschappij en incl. Informatie- en incassobureau Van der Graaf en Dongelmans Business Service), Markgraaf, Jurigraaf, Info Products (45%, incl. Hardi, Kooijman Groep en Compu Train), Bocaal Business Press en Elsevier-Vendex Film (samen met Elsevier), Onder houdsdiensten (Cemsto, De Zon Diensten, Nestor, Eijssink, Tec- so, Ziekenhuisdienstengroep, A. Petit, A VO, Cord, Domesta, Omega, D. van Troost, Zadel- vast, Nedlin, Cemstobel, Hodon France incl. Abeille Nettoyage en Novaservies), Saudi-Cemsto, Amaco (samen met Schiphol, KLM, Ballast Nedam, Van Swaay en Croon) en Nedsafe TS), Uitzendwezen (ASB, Dac- tylo, Vedior, Vedior Compu- help, Gregg Interim, ASB Inte rim en CASC), Financiële dien sten (Staal Bankiers en Vendo- polis), Leisure (Vendorado en Publi-Golf) en de subgroep Ove rige diensten (F.A.A., Neder lands Talen Instituut, Interna tionale School, InterCollege Ne derland, Esdex (samen met Hoogovens), Global, Olie- en gasbelangen met diverse ande re olie- en gasbedrijven), Multi Medical Institute (incl. Medisch Research Bureau) en XP Ex press Parcel Systems (samen met KLM die het Venaex-deel overigens binnenkort over neemt). langen in: NV Koninklijke Bij enkorf Beheer KBB (40%), P&C-Groep (25%) en De Vleeschmeesters (20%). In de Verenigde Staten: Dil lard's (warenhuizen, 41%), Mr. Goodbuys (dhz-winkels, 50%), BDB Corporation (boekwinkels, postorder en computertoebeho- ren, 50%), Barnes Noble Col lege Book Stores Inc. (studie boekhandels, 30 en MBS Textbook Exchange Inc. (groot handel in nieuwe en gebruikte studieboeken, 17%), Ingenuities (cadeau- en vrije tijdswinkels, 60%). In Brazilië: Sears do Brazil (warenhuizen, 50%), Ultralar (winkels in diverse goederen, wel weten, want het ging om een grote beweging met vele gevolgen". Toch vreemd, want Konmar, uw andere supermarktketen, heeft in die broodoor log de wet moeten overtreden. „Dat illustreert de vrijheid die iedereen heeft. Ik heb Konmar natuurlijk niet verteld wat Edah zou gaan doen. Dat kan natuurlijk niet. Mag ik een ander voorbeeld noemen? Onze Vendorado- bungalowparken worden niet schoonge maakt door ons eigen bedrijf Cemsto. Waarom niet? (Dreesmann helt voor over) Omdat ze niet concurrerend wa ren". „Je moet goed koel tegenover elkaar blij ven staan. Dat geldt bij voorbeeld ook voor de inkopers van V&D en Hunke- moller, voor de inkopers van Edah en Konmar. Die moeten niet proberen met z'n tweeën de markt te verdelen. Dat le vert toch alleen maar problemen op. Onze filosofie is dat de ondernemingen het zelf moeten doen, niet Vendex Inter national. Daar komt het niet vandaan. De hoofddirectie moet je zien als de in spiratie-bron". „De intrapreneurs moeten zware jongens zijn en een prikkeling hebben om ondeu gende dingen te doen. Creatief, op zoek naar nieuwe wegen. De- grote strategie wordt hier, aan deze tafel, uitgestippeld. Wij zijn de dirigent die ervoor zorgt dat het hele orkest een symfonie ten gehore brengt". Les In gesprek met Dreesmann - niet echt mager en niet echt lang van postuur, de broek zeer hoog opgetrokken en veel si garetten rokend - betekent een voortdu rende aanslag op de concentratie. Even niet bij de les en de draad van het ge sprek is verloren. Daar heeft de 64-jange overigens zelf ook herhaaldelijk last van. „Waar was ik gebleven", „hoe kwam ik hier op" en „wat was uw vraag ook al weer", zijn frequent terugkerende vragen richting verslaggever als Dreesmann weer eens uit weidt. Maar hij had ervoor gewaarschuwd: „Als ik eenmaal aan het praten ben, ben ik niet meer te stop pen". Zo krijgen we les in bedrijfsvoering, in marktmechanismen, in internationale verhoudingen. Een toevallige opmerking over Japan leidt zelfs tot een bijna on eindig lijkend exposé over culturele en economische achtergronden van dat land. Geen wonder dat de colleges van Dreesmann aan de Universiteit van Am sterdam klaarblijkelijk zeer in trek zijn. Springt het ene moment van de hak-op- de-tak, draaft het andere moment on houdbaar op één thema door. Door gaans zeer kernachtig formulerend, z'n welgekozen zinnen doorspekt met Ang- lo-Americaanse uitdrukkingen. Lacht veelvuldig en duidelijk hoorbaar. Maar is even zo snel bloedserieus. Daarbij z'n handen, armen en hoofd meebewegend. Een hoofd dat snel rood wordt als hij lacht of zich opwindt. Zeer straf rokend. „Ja, ik ben wel eens opgehouden met ro ken, maar toch altijd weer begonnen. En nu houd ik er maar niet meer mee op". Uw bedrijf kent twee hoofdgroepen: de tailhandel en diensten. Waar zit de groei? „Het grootste gedeelte van de detailhan del is consument-gericht, op de eindver bruiker, terwijl de dienstverlening steeds meer business-to-business wordt en steeds minder consument-gericht. Dat houdt verband met de ontwikkeling dat steeds meer bedrijven die dingen buiten de deur gaan zetten die hun aandacht af leiden. Dat zijn meestal hulpdiensten. Die kun je buiten boord houden. Dat doen wij trouwens zelf ook, vandaar dat we hier zo'n klein hoofdkantoor hebben. Heeft ook het voordeel dat je goedkoper uit bent - jaja door de concurrentie, de competition - en dat je daardoor con stant beheersbare kwaliteit krijgt". „Van dit soort ontwikkelingen is de hele wereld vol en dat zal de eerstkomende twintig, dertig jaar wel zo blijven. Cate ring bij voorbeeld, het schoonmaken van je bedrijven. Dat wordt steeds min der intern gehouden maar uitbesteed. Deze markt groeit veel harder dan de diensten aan consumenten. De business- to-business is het grote groei-element". Roltrap „In het begin van de jaren 60 liep 65 procent van de consumptieve bestedin gen via de detailhandel. Bij het stijgen van de levensstandaard is de consument in verhouding echter meer diensten gaan nemen dan goederen. Het groeit wel, maar niet zo hard als de rest. Het rela tieve aandeel van de goederen neemt daardoor af, nu ligt dat nog maar op 35 procent en het zal waarschijnlijk nog wel iets verder doorzakken. Het is een naar beneden gaande roltrap". „De detailhandel doet in goederen en dus daalt die sector relatief, maar omdat de detailhandel tegelijkertijd een dienst verleent daalt 'ie minder snel dan de in dustrie. Je loopt dus als het ware een neergaande roltrap op en als je dat nu maar elegant en snel en slim doet dan kom je een heel eind. Niet spectaculair, maar wel een heel eind". „Als je kijkt naar het aandeel van de produktie richting consument zie je dat dat afneemt. We zitten nu middenin de dienstengolf. Meer dan vijftig procent van de werkgelegenheid zit in deze sec tor, terwijl het aandeel van op produk- tie-gerichte bedrijven sterk is afgeno men". Dat heeft u jaren geleden kennelijk voor zien toen u met uw expansie-politiek in de dienstverlening begon. „Wel voorzien, maar niet in die mate". Waar is de grens? „Moeilijk. Als je daarover gaat filosofe ren, reik je wel wat erg ver". Peinst. „De echte groei ligt de komende dertig, veer tig jaar in de dienstverlening. Daar heb je de opgaande roltrap. De cijfers in de detailhandel - hoewel op zichzelf niet slecht - blijven beduidend achter bij die van de dienstverlening. Maar dan bloei en er wel weer andere dingen op". Zoals? Lacht zeer uitbundig. „Ja, meneer, als ik dat precies wist....". Medische zorg Medische centra, opleidingsinstituten? „Ja, dat zijn elementen. Zo'n medische markt is natuurlijk gigantisch. Dan praat je over 35 miljard. AJ$ je daar een half procent van hebt - wat is nou een half procent, dat kun je niet eens zien - dan heb je een loei van een bedrijf. Wij den ken ook dat het die richting uit gaat, zij het traag. We hebben de mogelijkheden, de ausdauer, de kennis. We hebben nu al zo'n 20 vennootschappen die met ele menten van die medische gezondheids zorg bezig zijn". Gaat u dan niet op de stoel van de over heid zitten? „Als je zorgt dat je verantwoord bezig bent kan ik niet begrijpen waarom het in de geneeskunst en het onderwijs anders zou liggen dan elders. U hoort mij niet zeggen dat de geneeskunst moet worden geprivatiseerd, nee, ik zeg dat voor grote delen ervan een grotere mate bedrijfse conomisch professionalisme moet gel den, want dat is er niet. Het echt bezie lend organisaties opkrikken is iets wat in de wereld van het onderwijs en de ge zondheidszorg maar traag tot stand komt". ,,'t Werkt allemaal traag, de beslissings circuits zijn gebureaucratiseerd en dan moet er - terecht - bezuinigd worden. Wat zie je dan? Dat er altijd aan de on derkant wordt bezuinigd. De kleine din gen, de verpleegsters. Maar de bureau cratie boven blijft bestaan. Dat is een al gemeen verschijnsel. De soldaten wor den weggestuurd, maar de generaals blij ven zitten". „Wij hebben niet de idee dat wij het on derwijs en de gezondheidszorg eventjes zullen optuigen. Hou op zeg. We kunnen enige dingen doen die écht grote groei potentie hebben. Wat de gezondheids zorg betreft de eerstelijnszorg en hulp bieden bij de bedrijfsorganisatorische aanpak van ziekenhuizen. We weten hoe een middelgrote onderneming geleid moet worden en in ziekenhuizen wordt soms gespot met regels van gezonde be drijfsvoering. Er is vaak een gebrek ook aan bezielend leiderschap. Het gaat om de vraag die patiënten hebben om een zorgzame behandeling". Eigen living „Wat het onderwijs aangaat, dat moet het meer gericht zijn op het krijgen van een baan later. Je moet toch burgers af leveren die in hun eigen living kunnen voorzien. Het onderwijs is daar nu te weinig op gericht. Je mag niet eens kij ken, laat staan kritisch, naar het onder wijs - dat geldt ook voor ziekenhui zen - want het is een soort tempel waar niemand met z'n poten aan mag zitten. Het gevolg is dat er mensen voor de werkloosheid worden opgeleid". „Wat we met onze na- en bijscholing willen is ons heel duidelijk richten op de behoefte bij het bedrijfsleven. Een mar ketingfunctie tussen school en bedrijfs leven. Daaraan werken we al een paar jaar. In Amerika, waar we met ITT sa menwerken, loopt dat zeer succesvol. Daar kennen we ook de job-garantie, zo ver zijn we hier nog niet, maar die rich ting moet het gegarandeerd uit". „Dat betekent wel dat je alleen maar die mensen voor je na- en bijscholing aan moet nemen, die mogelijkheden heben. Je moet niet iedereen toelaten, 'n beetje kritisch blijven, geen willekeurige in stroom. Juist omdat het 'gericht moet zijn op een perfecte uitstoot". Een ballotage? „Niet eens een ballotage, het betekent dat de eisen die je aan de mensen die af geleverd worden in nauw kontakt met het bedrijfsleven worden opgesteld. Vooral ook lokaal. In Groningen, in Friesland. Dat je weet wat voor soort mensen vragen ze nou, wat moet ze wor den bijgebracht. In Amerika gaat dat makkelijker, daar zijn de mensen trou wens zelfstandiger. In Nederland moet teveel op Vadertje Staat geleund worden en vervolgens urineren we op datzelfde Vadertje omdat 'ie alles wat 'ie doet ver keerd doet". Vies „Maar zo'n proces gaat niet zo vlug. Het is ook een ommekeer van wat je in de jaren zestig gezien hebt. Toen was het bedrijfsleven iets vies. Vies". Drees mann zegt het, terwijl hij een varkens snoet trekt en affecteert: „vies". Ver volgt: „Onze vorige generatie heeft het bedrijfsleven van nu opgebouwd. En het bedrijfsleven schept welvaart. Dat doet de overheid niet, de overheid verdeelt de welvaart". De koopkracht, consumptieve bestedin gen. Eén van uw stokpaardjes. Daar kan de overheid wel wat aan doen, maar het ziet er niet naar uit dat de lasten voor de burger minder worden. „Nee, daar ziet het inderdaad niet naar uit. Terecht heeft het VNO zich daar deze week kwaad over gemaakt. Maar of er veel aan-te doen is, weet ik niet. De consumptieve bestedingen zijn in het be gin van de jaren tachtig sterk ingezakt. Sterker dan in de jaren dertig. Toen ging de feitelijke koopkracht minder naar be neden dan in de jaren '81 - '84. Uit dat dal kruipen we nu omhoog". Minister Ruding van Financiën ontkent zo'n verhaal, vindt het op z'n minst ovei trokken. „Ja, maar daarom hoeft het niet onwaa te zijn. Ruding is een doel verdediger het is verboden om bij hem ballen in t( koppen". Volgt opnieuw een kort colle ge. „Nederland heeft met de Grieken he laagste groeicijfer van de EG-landen Met een hoog financieringstekort. Vai de overheid is dus geen enkele impuls t< verwachten. Niet zo'n mooi plaatje, ili kan me voorstellen dat Ruding zich daa zorgen over maakt. Maar je moet di vraagkant, de demand side, niet dooi drukken. Overnames De Het „lelijke gezicht van het kapitalisme' noemt Dreesmann de wanordelijkheden bij overnames in de USA. Ziet, ten aanzien van de zuivere dienstverlening, volop kansen in Amerika, Canada en Brazilië, maar kijkt eerst de kat uit de boom want wil zich de „cocaine-snuivers en de maffia" van het lijf houden. En Chinal „Ach, wel interessant, maar een hele an dere standerd of living". Werkt hard aan een beursnotering in 1989 of 1990. Maar pakt dat direct groot aan: niet alleen in Amsterdam, ook in New York of Londen of zelfs New York en Londen. „Overnames op korte ter mijn? Verwacht ik niet, maar als er iets geks langs komt dan gaan we kijken". Dreesmann zelf is niet bevreesd voo; een overname. „Daar hebben wij on goed tegen beschermd. Misschien we wat overdreven goed". U bent van katholieke huize, maar naai buiten toe profileert u zich niet zo daarin als enkele andere katholieke onderne- „Meer dan dat. Ik ben niet van katholie ke huize, ik ben katholiek". Lacht. „Het is bovendien privé, dat gaat niemand wat aan. Mijn huis is dicht. Ik heb een gelukkig gezin, daar ben ik apetrots op. Ik geef ook geen cocktailparty's, ik ver dom het, doe het niet". Lacht opnieuw maar nu luider. Dan serieus: „Ja, dat ka tholicisme draag ik niet zo uit, nee. An deren'zijn wat fundamenteler bezig. Nee. ik hoef geen missionaris te zijn". U heeft bij V&D het uniform weer terug gebracht. Waarom? „Het heeft te maken met stijl, de vorm, het image. Is een heel massage-proces geweest. Nederland doet dat niet, nette manieren is niet onze sterkste kant. Daar munten wij niet in uit. Als mijn vrouw binnenkomt, sta ik op. Dat vindl u opmerkelijk, wellicht, maar ja, wij Ne derlanders zijn niet zo stijlvol opge voed". „Wij zijn te grof, minder intelligent. Ja panners vinden ons ook hele grote huf- ters en dat (gaat weer zachter praten) zijn wij in verhouding tot die Japanners natuurlijk ook. Wij blijven de onder-de- koezitters, de haringvangers. Wij hebben nooit de hoven gehad die ons de fijne kunsten hebben geleerd". Lacht. Wil nog wat uitleggen. „De Ja panners kennen ook de uitdrukking „time is money", maar (Dreesmann gaat langzamer en zachter praten) het be-te- kent pre-cies het om-ge-keerde: (op fluis tertoon) hoe meer tijd je neemt, hoe meer geld je krijgt". Lacht en dan na een paar seconden. „Gek hè". Terug naar uw opvolger. Waarom Van der Zwan? „Van der Zwan is creatief, heeft een zeer hoge mate van intelligentie, heeft het on dernemersschap in z'n vingers. Ik ben de laatste jaren van rechts naar het midden gegroeid, Van der Zwan van links naar net midden. Samen hebben we een breed spectrum gezien, ha, ha". Klinkt zeer verwachtingsvol. Maakt hij dat waar? U bent meegegroeid, Van der Zwan wordt gedropt. „Hij komt eind dit jaar en overigens weet hij nu al erg veel van het bedrijf. Ik heb er het volste vertrouwen in dat hij het kan. Hebben het ook vroeg aange kondigd. Normaal vindt er een gevecht om de troon plaats in het laatste half jaar. We hebben voor een lange aanloop gekozen". Hoe gaat u 'm straks volgen. Als voorzit ter van de Raad van Commissarissen? „Nee, zeker niet. Ik wil hem niet voor de voeten lopen. Dan belemmer ik de vrijheid van de nieuwe leiding. He is .going to do it. Ik word gewoon commis saris". GERARD CHEL

Leidse Courant | 1987 | | pagina 24