O „Kabinet bezuinigt op veiligheid" TOUR DE FRANCE Hittegolf Golf '87 Kim weer vrij na massale confrontaties in Zuid-Korea i_ H nal Ie Voorhoeve niet geschikt als lijsttrekker )nderzoek Iphense brand tilgelegd Zeuren over het weer cker itel cwijt R«ll0en ut er- Waldheim toerist in Rome Componist Badings overleden Ga even naar't postkantoor en haal uw' honderddu CeidóeSotna/nt HET WEER Perioden met zon. Tegen het einde van de dag mogelijk wat regen of motregen. Middag- temperatuur ongeveer 20 gra den. Matige zuidwestelijke wind, rond kracht 4. Zon op: 5.22 uur, onder: 22.05 uur. Hoogwater Scheveningen: 4.19 en 16.52 uur. Laagwater: 12.11 uur. Dinsdag 21 juli bij deze krant ar buitfl 987 Zaterdag 27 juni 1987 78e jaargang no. 23842 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071 122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f23,04 (aut. beta ling), kwartaal f. 68,93, jaar f. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071 -122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) f. 0,64 per mm. kleintjes f. 0,45 per mm. Losse nummers f. 110. Aiiéé antlaai 2952. 11.; 5 Sed bj. '81 >EN Onder -oek i ering van r heeft giste- en hele reeks r '«Hf ltSte SPelerS iledon in de ie ronde moe- erlaten. Peter :6-'!4 in, een 26-ja- slechts op de 7 Jaats van de (ranglijst ge- öl, erde Austra- >t Jan. verraste Bec* 12-74! goed zal hij meer spelen", aarde Becker r daarmee af- veie te willen Tel aan Doohans atie. „Hij zal -TT? iledon nooit llCflD en", vervolgde 55 estduitse twee- 18.00 ige titelhouder. TTTSa de als nummer w geplaatste Bec- tt., AP die nu een ste' 717-6 terugval op de dranglijst zal «aken, ver tol Kevin Cur- (16e), David (15e) en Yan- Noah (6e) uit thema. Bij de 6, waar Steffi haar kandida- voor de titel {streepte met tal 6-0 tegen ;nse Scheuer n. moesten McNeill (10e) 'endy Turnbull het veld rui- in de tweede nadat Kata- Maleeva (14e) ronde eerder verloren van Fernandfz. ïla Maleeva 'erloor van Di- Balestrat- ioltz. 9: Boris 2 luiker valt van voetstuk ordaantal twintig >1 V kni 6-1 tties 1SCHENDAM ^oor het eerst in 'ederlandse toe- che geschiede- zal het totale vakanties dit boven de twin- miljoen uitko- Dat houdt in ongeveer 69 bent van de be- :ing op vakantie Voor dit jaar m it het neer op lalf miljoen kor- lange vakan- in eigen land en miljoen in het enland. Van an- iringen voor lenlandse va- ies is, ondanks slechte weer de laatste we- geen sprake. Nederlands Bu- i voor Toerisme T) verwacht dat het aantal toe- in dat deze zo- Nederland be st, weer zal stij- waarschijnlijk reL vier Procent- Boris Becker: gedesillusioneerd. FOTO: AP ROME De Oostenrijkse president Kurt Waldheim heeft gisteren de twee de dag van zijn verblijf in Rome doorge bracht als toerist. Nadat hij donderdag de paus ontmoette, stond gisteren geen enkele regeringsfunctionaris klaar om de president van het buurland officieel de hand te schudden. De Oostenrijkse minister van buitenlandse zaken Alois Mock toonde zich niettemin zeer tevre den over het staatsbezoek van zijn pre sident. Waldheim zelf verklaarde in een interview met het Westduitse dagblad Die Welt dat zijn bezoek aan de paus hem heeft gesterkt in zijn wens het pre sidentschap te bekleden. „Brute moord op minderheid in Bangladesh" GÖTTINGEN In het overwegend is lamitische Bangladesh wordt de boed dhistische en christelijke minderheid op brute wijze vervolgd en uitgemoord. Bij acties van het leger tegen de Chakma- bevolkingsgroep zouden al 50.000 men sen om het leven gekomen zijn. Nog eens 45.000 Chakmas zijn inmiddels naar het buurland India gevlucht. Dit meldt de doorgaans goed geïnformeerde West duitse hulporganisatie .Vereniging voor de Bescherming van Bedreigde Mensen" in Göttingen. De Bengaalse meerderheid zou zich in toenemende mate gronden van de Chakmas toeëigenen, aldus de vereniging. Bij de ambassade van Ban gladesh in Nederland was gisteravond niemand voor commentaar bereikbaar. MAARHEEZE In zijn woonplaats Maarheeze is gistermiddag op 80-jarige leeftijd de componist Henk Badings overleden. Badings laat een veelzij dig oeuvre na, dat bestaat uit ongeveer duizend composities. Met name in het buitenland wordt zijn werk veelvuldig gespeeld. De componist is vele keren onderscheiden, onder meer met de Wagenaar-prijs, de Sweelinck-prijs en de Prix d'I- talia. In het Internationaal Koorfestival dat vol gende week dinsdag in Arnhem begint, staat zijn Missa Antiphonica als verplicht werk op het pro gramma. In september zou in Tilburg een Bra bants Badings-festival worden georganiseerd. Pag. 17: Henk Badings laat na actief leven om vangrijk oeuvre na. WOEDENDE POLITIEBONDEN VOORSPELLEN ACTIES LEIDEN Nederland zal onveiliger worden. Dat voorspellen de woedende politiebonden NPB en ACP, nadat het kabinet gisteren had besloten geen extra geld ter beschikking te stellen voor verbetering van het politiewerk. Tot en met 1990 is voor rijks- en gemeentepolitie 3,5 miljard gulden uitgetrok ken. De politie had om veel meer gevraagd. Een woordvoerder van de Leidse politie wees in een eer ste reactie het besluit van het kabinet van de hand: „De poli tie wordt in de repressieve hoek gedrongen. De betere re latie tussen publiek en politie, die we de laatste jaren probe ren op te bouwen, wordt weer teruggedrongen. Die relatie verbeter je niet door meer ma terieel. De beslissing van het kabinet is zeer ongelukkig en te betreuren". Voorzitter Koffeman van de christelijk ACP noemde de po litie „een ziek bedrijf", dat al leen nog door de persoonlijke inzet van 35.000 politiemensen draaiende wordt gehouden. Met zijn collega L. van der Linden van de NPB zei hij te vrezen dat de aankondiging van het kabinet grote onrust zal veroorzaken onder de poli tiemensen. Die onrust kan vol gens hen dit najaar tot acties leiden, al kon hij nog niet zeg gen om wat voor acties het zal gaan. „Het kabinet doet een erg zwaar beroep op het incas seringsvermogen van de poli tiemensen, die nu nog hun ui terste best doen om de boel draaiende te houden. Het mo ment dat die spanning zich ontladen zal is niet ver weg", zo voorspelde Koffeman. „Het is "niet alleen bijzonder jammer, maar ook verbazing wekkend", zei de Haagse bur gemeester Havermans, pas be noemd tot voorzitter van de VNG (Vereniging Nederlandse Gemeenten). „De Tweede Ka mer heeft immers enkele ke ren overduidelijk uitgesproken dat er meer geld voor de poli tie moet komen. Zelfs als er de komende jaren niets ernstigs gebeurt, zal er in 1990 al een tekort van 80 miljoen op het politiebudget zijn. De politie heeft extra geld hard nodig, want anders komt zij steeds verder van de burger af te staan omdat alleen nog maar het hoogstnoodzakelijke kan worden gedaan". SEOUL De belangrijke Koreaanse oppositieleider Kim Young Sam is weer vrijgelaten nadat vrijwel overal in het land gede monstreerd was tegen de „militaire dictatuur" van president Chun Doo- Hwan. In een ongekend massale ma nifestatie van verzet trokken 's avonds honderdduizenden mensen de straat op, onder het zingen van het volkslied en zwaaiend met de Koreaanse vlag. Automobilisten claxon neerden twee uur lang. Eerder was hevig strijd geleverd met de 60.000 man politie die de regering op de been had ge bracht. Wat begon als een vreedzame vredesmars liep al snel uit op een gewelddadige confrontatie met de zwaar bewapende poli tie. Voor het eerst trotseerden alle lagen van de bevolking de salvo's traangasgranaten. Ook ver buiten Seoul demonstreer den mensenmassa's in meer dan 20 steden voor een demo cratisch Zuid-Korea. Bii de ge vechten vielen tientallen ge wonden en werden honderden arrestaties verricht. Kim Young Sam, leider van de Democratische Hereni gingspartij, werd volgens zijn medewerkers gisterochtend al gearresteerd en vervolgens een-tijd lang rondgereden in een politiebus. Later werd Kim met een gekneusde hand weer bij zijn woning afgezet. Eerder op de dag had Kim Dae-Jung, veteraan van de op positie, opnieuw huisarrest ge kregen. In televisie-interviews spra ken vertegenwoordigers van de regering hun bereidheid uit tot onderhandelingen over een nieuwe grondwet. De oppositie eist rechtstreekse verkiezingen voor het presidentschap als president Chun volgend jaar aftreedt. Kim Dae Jung heeft tot dusver geweigerd met Roh Tae-Woo te praten. w* m m t A iW.' t «Sf. •'«5» l V.av&t Kim Young Sam, voorzitter van de belangrijkste oppositiepartij in Korea, wordt tijdens de „grote vredes mars" in een politiebusje geduwd. Later op de dag werd Kim voor zijn huis weer vrijgelaten. FOTO: ANP De strandterrassen hebben wekenlang een troosteloze aan blik geboden. Deze Scheveningse schonen konden er maar moeilijk in berusten. Eind iuni 1987: volgens de kalenders is de zomer al een week aan de gang, maar strandstoelen en terrassen zijn al die tijd leeg gebleven. Verongelijkt commentaar van televisie-weer man Han Meilink bij deze constatering: „Het lijkt wel of men steeds vroeger begint te zeuren over het zomerweer". Het hu meur van de doorsnee Nederlander is er ondertussen niet be ter op geworden. Er zijn zelfs mensen die Meilink en zijn col lega's persoonlijk verantwoordelijk houden voor het slechte weer. Daarover onder meer gaat de reportage van Jos Timmer en Paul Versluis op de voorpagina van Finale. Daarop ook een artikel over kamperen: „Lui lijden onder een luifel". Verder in Finale: Een reportage over het regiem in de Nederlandse gevangenissen. Directeur De Goede: „Ontsnappen is niet verboden". Een interview met prof. dr. Anton Dreesmann naar aanleiding van het 100-ja- rig bestaan van V&D: „Nette manieren zijn niet Hollands sterkste punten". Oud-Eerste-Kamerlid Molly Geerstemsa niet rouwig om af scheid van de politiek: „De WD zegt alleen nog wat zij van Ruud Lubbers zeggen mèg". Een vraaggesprek met atletiektrainer Bram Wassenaar over zijn reputatie. Directeur Stanley Franker van de Nederlandse tennisbond over de reisdrift van de tennisjeugd. Reisreportages uit Frankrijk en Italiè: „Lyon pronkt met de charme van de Beaujolais" en „Italiè kan nog steeds slecht overweg met de toeristen". VANDAAG BIJ DEZE KRANT l INKLEUR GEERTSEMA BU AFSCHEID: DEN HAAG Fractievoorzitter Joris Voorhoeve van de WD zal bij de volgende kamerverkiezingen waarschijnlijk niet optre den als lijsttrekker. Dit voorspelt rar. W. J. Geertsema, oud-mi nister en voormalig politiek leider van de liberalen, in een inter view met deze krant. Geertsema vindt Voorhoeve niet geschikt als lijsttrekker. „Joris is niet in staat een publiek tot enig en thousiasme te brengen". Volgens Geertsema zullen ook vele an dere VVD'ers tot de conclusie komen dat zij een ander nodig hebben om een bevredigend aantal stemmen te trekken. Geert- sema's gedachten gaan uit naar twee personen: Hans Wiegel en Ed Nijpels. Dit zijn de enige partijgenoten die Geertsema in staat acht „de mensen juichend op de banken te krijgen". Finale: Geertsema niet rouwig om afscheid van politiek Het gerucht gaat, dat er een hittegolf op komst zon zijn. Althans het weer zou na twee maanden ten minste weer wat stabieler worden. Eindelijk kunnen de weerprofeten - lees de Finale! - iets anders la ten horen dan de natte boodschap van regen en wind. Of er zou op het laatste ogenblik toch weer iets tussen moeten komen....Het kén overigens wel. Toen bereikte de temperatuur een hoogterecord: 35,6 graden Celsius. Hoe het weer zich dit week einde gedraagt merkt u vanzelf. De Leidse Courant meldt anders maandag in elk geval waarom het niet doorging. Wacht het af, maar wacht niet met het invullen van de bon. De Leidse Courant wil Ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Naam: Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): PHEN AAN DEN RIJN Het technisch onderzoek door de itie naar de brand bij Boot Oliehandel BV en Van Staveren rion Gas BV aan de Energieweg in Alphen is gistermiddag topt. De politie durfde de uitgebrande garages niet meer te reden, omdat de bouwvallen dreigen in te storten. Maandag *dt het onderzoek in aanwezigheid van een aantal bouwkun- voortgezet. Het bedrijf was gisterochtend vroeg het doel- van de actiegroep Rara, die zich opwerpt als bestrijder van apartheid in Zuid-Afrika. Shell, die zakelijke relaties met dat 1 onderhoudt, heeft een meerderheidsbelang in het Alphense rijf. f- IS: „Terroristische aanslag en milieuramp op één dag" «n krant ontvangen 7 Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 15.00 uur, teleloonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond bezorgd. (ADVERTENTIE) Vanaf vandaag start op 't postkantoor en bij elk postagentschap de losse verkoop van Kans- kaarten. Haal ze in huis. Want daarmee maakt u kans op de honderd duizend of andere pracht- prijzen in Avro's Sterrenslag. Martinair Holland POSTBANK fr>OPTIEBEURS ÉS PHILIPS „Mein Kampf' binnenkort in het Hebreeuws TEL AVIV Adolf Hitlers „Mein Kampf", het boek waarin de nazi dictator zijn anti-semitische filosofie uiteen zette, zal bin nenkort in het Hebreeuws verkrijgbaar zijn. De gepensioneerde Israëlische onderwijzer Dan Yaron zei gisteren dat hij de eerste vertaling van het werk af heeft. Met de vertaling gaf Yaron ge hoor aan de verzoeken van Israëlische studenten en weten schappers die zich met de Holocaust bezighouden. Het boek is niet verkrijgbaar in openbare bibliotheken in Israël. Het is in veel landen verboden. In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. NB Indien daartoe aanleiding beslaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. Bijlage over de Gebitscontrole blijft alsnog in ziekenfonds DEN HAAG Het kabinet gaat akkoord met de wens van de Tweede Kamer om de halfjaarlijkse gebitscontrole voor volwas senen in het ziekenfondspakket te houden. Voor reparaties aan het gebit moeten de ziekenfondspatiënten zich wel aanvullend verzekeren. Afgelopen maandag dienden CDA en VVD een mo tie in met het verzoek de controlebezoeken aan de tandarts blij vend door het fonds te laten vergoeden. Vice-premier De Korte zei gisteravond overigens dat de uitvoering van die motie niet meer dan 70 miljoen per jaar mag kosten. „De Kamer moet er bovendien zelf voor zorgen dat dit bedrag van f 70 miljoen wordt gecompenseerd", aldus De Korte. Hij wees daarbij op voorstellen die al van VVD-zijde zijn gedaan om de kraamzorg en de cosmetische plastische chirurgie uit het ziekenfondspakket te halen.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1