Terroristische aanslag In milieuramp op één dag Onderzoek naar interesses Noord wijltse werldozen N HAAG OMGEVING £aidM<2owuvnt I ins t voor euwenhorst Patijn op werkbezoek GINK ZATERDAG 27IUNI1987 PAGINA 15 eir 1DWIJ „DWIJKERHOUT De direc- van Leeuwenhorst Congres Center R. de Jager, heeft gistermiddag om ersf uur een kunstwerk overhandigd het college van burgemeester en louders van Noordwijkerhout. Het jtwerk staat symbool voor een k nking van 6.000 gulden aan de ge- brui ute Noordwijkerhout. Reden om eld te geven was het feit dat de jus iKitatie van het horecagedeelte van bloen khelft gedurende drie maanden in 13 eiden was van het Congres Center. gesne 6.000 gulden is bedoeld om kunst- ka lang botei n fijn 'or ei schaa fVflifien te kopen die in de grote zaal De Schelft komen te hangen. Museumboerderij vrijdag geopend NOORDWIJK Na een grondi- ge renovatie en restauratie wordt de Museumboerderij van het Ge nootschap Oud-Noordwijk op vrij dag 3 juli officieel heropend. De opknapbeurt was een langgekoes terde wens van het Genootschap. De benodigde gelden werden door allerlei acties en giften bij elkaar gebracht. Tijdens de restauratie werd ontdekt dat de oude duin- boerderij minstens honderd jaar ouder is dan men dacht. De leef tijd wordt geschat op 350 jaar. De museumboerderij aan het Jan Kroonsplein zal 's middags om half vijf heropend worden door burgemeester J.M. Bonnike. Onderscheiding ZOETERWOUDE De Zoeterwoudse wijkver pleegkundige Nel Glas- meier is gisteren bij haar zilveren jubileum onder scheiden met de zilveren draagspeld met legpenning van de Nationale Kruis verenigingen. Mevrouw Glasmeier nam gisteren tevens afscheid. De ver sierselen werden haar op gespeld door de heer H. van der Poel, voorzitter van de regionale kruisver enigingen. Van de Zoeter woudse vereniging ont ving zij een wandklok, aangeboden door voorzit ter Q. van Swieten. Kassenbouw Duyfrak- laan kan beginnen VALKENBURG Van der Mey b.v. mag beginnen met de bouw van kassen aan de Duyfraklaan in Valkenburg. Vanmorgen heeft de Raad van State be slist dat de schorsing van de bouwver gunning is opgeheven. Officieel zou de schorsing nog tot 12 juli gelden. Op 9 juni adviseerde de Valkenburgse com missie voor de beroep- en bezwaarschrif ten de bezwaarschriften van Th. van den Berg af te wijzen. Van den Berg meent dat de nieuwe kassen zijn violierenteelt nadelig zullen beïnvloeden door een ver mindering van het zonlicht. Het college van B en W volgde echter het advies van de commissiea op. Van den Berg probeert nog via de Raad van State de kassenbouw tegen te houden. In 1991 school in Kleipetten RIJNSBURG De nieuw bouwwijk Kleipetten krijgt in 1991 een basisschool. Het gaat om een protestants-christelijke school, waarvan het aantal lo kalen nog moet worden vast gesteld. De gemeenteraad buigt zich donderdagavond 2 juli over het plan van B en W deze nieuwe school op te ne men in het scholen- en huis vestingsplan basisscholen. B en W willen ook de Koningin Ju- lianalaan in dit plan opnemen, zodat de kozijnen van het schoolgebouw volgend jaar kunnen worden vervangen. 7.600 gulden voor opening bibliotheek ZOETERWOUDE De gemeen te Zoeterwoude geeft bijna 7.600 gulden uit aan de festiviteiten rond de opening van de nieuwe bibliotheek aan de Schenkelweg. Hoewel de bibliotheek op woens dag 13 mei de deuren al opende, zal de officiële opening plaats hebben op vrijdag 4 september terwijl ook op zaterdag 6 septem ber allerlei activiteiten plaatsvin den. Daarbij wordt gedacht aan het optreden van artiesten. Ove rigens is 6 september ook Natio nale Bibliotheekdag. 5 (ERGIEWEG OPGESCHRIKT DOOR AANSLAG RARA: afge V sla pelei IAWJ yerVolg van voorpagina) PHEN AAN DEN H|n Dikke vette olie- BHlken, straten die blank l^lan van het bluswater (dage met smeerolie verstop- «tdai ioolputjes. Dat was het ooi ld dat de Energieweg idem de andere straten rond afgebrande garages EoSkÜt Boot Oliehandel BV -i5.<x Van Staveren Marion 18.S 5 BV gisterochtend deiini d twaalf uur nog bo- l Het bedrijf was gis- nstij ochtend vroeg het ïlwit van de actiegroep >tdv« a, die zich opwerpt als ^jjjttrijder van de apart- rs e d in Zuid-Afrika. baby dl, die zakelijke rela- JJj met dat land onder- 'deiif idt, heeft een meerder- jJJJJJ dsbelang in het Al- lezoe ense bedrijf. is- e rknemers van de omliggen- X) 6 bedrijven, brandweer, poli- ihu*en nieuwsgierigen konden I8.30 eren alleen in de buurt van bzm zwartgeblakerde garages 20.3 nen door met kaplaarzen u. aior het olieachtige water te ^.jden. „Zo heeft Alphen een "oristische aanslag en een ieuramp op één dag", is het imentaar van een voorbii- 3.<x|ger op die het stromende ile water bezorgd bekijkt. ^"5 ordat gisteren nog de gehele 5, nageblust werd, bleven de Jai ten blank staan. De diesel- 8.30 die zich in een tankwagen '9*" de uitgebrande garage be- ~pd, bleef nog urenlang heet moest gekoeld worden om gevaar van een nieuwe cereind of ontploffing te voor dien. Het terrein van de (handel bleef voor iedereen HM esloten. Het nablussen ,3i rd aan het eind van de mid- 3.30 r gestopt ICE Rond de afgebrande garages aan de Energieweg ontstonden gistermiddag enorme plassen water en dieselolie. Het water stond hier en daar tientallen centimeters hoog. FOTO: WIM VAN NOORT nauwd bewoner van Energieweg mmer 23, de heer J. Pols, zegt s ochtends vroeg opge schrikt te zijn door enkele ont ploffingen. „Ik ben er altijd om zes uur al uit. Ik zat net de krant te lezen toen ik enkele knallen hoorde. Na al dat ka baal ben ik eens gaan kijken en toen zag ik dat Boot in de fik stond", aldus de bewoner die eraan toevoegt het toen wel eventjes flink benauwd te hebben gehad. „Even later werden we door de politie ge beld dat we ons moesten voor bereiden op een eventuele evacuatie. Gelukkig werd al gauw duidelijk dat de wind de andere kant op stond, zodat wii geen gevaar liepen". De opluchting van de familie Pols was groot toen bleek dat de mogelijkheid dat het vuur hun kant op zou komen geweken was. „Als de wind anders ge staan had en de opslagtanks vlam gevat hadden, waren er tal van gewonden gevallen", is zijn stellige overtuiging. De heer P. van Zaal van num mer 12 werd uit zijn nachtrust opgeschrikt door de ontplof fingen. „Ik keek uit het raam en zag een huizenhoge vuur zee bij Boot. We weten natuur lijk dat daar een paar grote benzine-opslagtanks stonden dus dan schrik je behoorlijk. Ik heb de kinderen niet uit bed gehaald, maar ik hield me wel paraat om eventueel snel te kunnen vertrekken". Ook hij is ervan overtuigd dat wan neer het vuur de opslagtanks had bereikt, het op een gigan tische ramp was uitgelopen. „Toen ik hoorde dat het om een aanslag van de actiegroep Rara ging, ben ik heel kwaad geworden. Die mensen weten niet wat ze doen. Het is goed afgelopen, maar het had heel anders kunnen zijn", is zijn re actie. „Ik heb heel veel be wondering voor de brandweer. Die hebben de zaak perfect af gehandeld", voegt hij daar nog aan toe. Een bewoner van de Energie weg die het bluswater ver mengd met smeerolie steeds hoger zag stijgen, probeerde balancerend op een verhoging met een hark een door olie klonten verstopte rioolput weer open te maken. „Het ga zon is pas ingezaaid en wan neer het gras met olie wordt besmeurd kun je het verder wel vergeten", aldus een voor bijgangster. Volgens een woordvoerder van de provincie Zuid-Holland echter is het weggestroomde smeermiddel direct in het riool terechtgekomen en inmiddels alweer weggepompt. Er is vol gens hem niets in de bodem en het grondwater beland. „Wan neer dit wel het geval is, kan dat heel vervelend zijn, omdat de olie op het grondwater blijft drijven en dit kan zich zeer snel verspreiden". Hij voegt daaraan toe dat de brandweer biologisch afbreekbaar blus- schuim gebruikt heeft dat geen enkel nadelig effect op het milieu heeft. Brandhaarden Zoals bekend werd de brand in de nacht van donderdag op vrijdag om ongeveer vier uur aangestoken. Pas om tien over zes werd het vuur door een werknemer van een omlig- fend bedrijf ontdekt De randweer was de brand om ongeveer half acht meester, maar kon niet voorkomen dat twee garages geheel uitbrand den, enkele gasflessen ontplof ten en bussen met smeermid delen verloren gingen. Het kantoor van het bedrijf liep flinke rook- en waterschade op. „Het is een geluk dat er vlakbij de grootste brandhaar den geen grotere hoeveelhe den gasflessen en brandstoffen stonden", aldus mevrouw I.R. Siegers van de afdeling voor lichting van de gemeente Al phen. De meeste gasflessen stonden buiten tegen een muur van de garage opgesla gen. Deze bleven onaangetast evenals drie grote opslagtanks van diesoline en benzine die op het bedrijfsterrein langs de Rijn staan. Deze bevatten 600.000 liter brandstof. „Als de wind anders had gestaan, was er een enorme ramp ontstaan. Dan hadden we iedereen moe ten evacueren", aldus de ge meente. Nu bleef de actie beperkt tot het afsluiten van de straten voor het verkeer. Ook mocht het personeel van een naast liggend bedrijf 's ochtends hun bedrijf niet in, omdat er ge vaar bestond dat het vuur oversloeg. De brandweer zette alle be schikbare wagens in, ook van de kernen Aarlanderveen en Zwammerdam. De schade die is aangericht is nog niet be kend evenals de uitslag van het technisch onderzoek dat de Alphense politie heeft inge steld. De actiegroep Rara heeft de aanslag gepleegd. De VPRO-radio ontving gister ochtend vroeg een brief, waar in Rara de verantwoordelijk heid voor de aanslag opeiste. Ook NRC Handelsblad ont ving deze brief. De Alphense politie heeft ie dereen gevraagd zich te mel den, die in de nacht van don derdag op vrijdag mensen of voetuigen in de omgeving van het bedrijf heeft gezien: tel. 01720-84555. JEANNETTE SCHREUDER S. Patijn, commissaris van de konin gin in Zuid-Holland, heeft gistermid dag een aardig beeld gekregen van de bedrijvigheid in Alkemade. Patijn bracht een werkbezoek aan de ge meente. In Oud Ade bracht hij een bezoek aan de kaasmakerij van Dirk Heemskerk aan de Boekhorsterweg. Tevens kreeg hij daar van de voorzit ter van de Weldevogelwacht, K. van der Heden, informatie over de weide- vogelstand in het gebied. Na afloop maakte de commissaris kennis met de gemeenteraad in het gemeente huis tijdens een informele raads- bijeenkomst. Op de foto vlnn burge meester A. Meerburg, wethouder L. Beelen, Patijn en vogelwachter Van der Heden. FOTO: WIM VAN NOORT NOORDWIJK De ge meente Noord wijk gaat een onderzoek houden naar de wensen en be hoeften van werklozen. Directe aanleiding is het feit dat de tot nu toe geor ganiseerde projecten wei nig belangstelling hebben gekregen van de Noord- wijkse werklozen. Zo moest een door het Plat form Werkgelegenheid opgezette fietsenstalling en toilet aan het Palace- plein worden gesloten omdat er geen vrijwillige beheerder wasr te vinden. Een werkervaringsproject van het Platform is nooit van de grond gekomen. In 1984 heeft de Noordwijkse raad 40.000 gulden per jaar be schikbaar gesteld voor werk gelegenheidsbeleid. In een evaluatienota wordt nu voor gesteld deze subsidie te verla gen tot 10.000 gulden per jaar. Er blijken de afgelopen jaren jaren wel initiatieven te zijn geweest voor projecten voor werklozen maar door een ge brek aan belangstelling zijn veel projecten verzand. Zo blijkt de animo voor de vrijwilligersvacaturebank mi nimaal. De gemeente wil dit proiect niet voortzetten omdat ze de indruk heeft dat werklo zen de weg naar het vrijwilli- ferswerk toch wel vinden, inds de oprichting in 1984 zijn tien werklozen via de va caturebank aan vrijwilligers werk geholpen. Ook de Stichting Mensen zon der Baan 't Steuntje kampt met een tekort aan vriiwilli- fers. Dit heeft tot gevolg ge- ad dat het schillenproject niet kon worden voortgezet. Daar door is het exploitatietekort van 't Steuntje gestegen. De voor werkloze jon geren bij JOIN zoekt tenslotte ook nog vrijwilligers om de opvang beter te begeleiden. Of de gemeente dit gaat subsidie- ren is nog niet bekend. Dit komt pas aan de orde als blijkt dat de provincie het project niet of onvoldoende stimu leert Door middel van het voortge- stelde onderzoek hoopt de ge meente Noordwijk te ontdek ken welke activiteiten wel de interesse van de werklozen hebben. Verder wil men gege vens over de werklozen heb ben om gebruik te kunnen maken van een rijksplan om de jeugdwerkloosheid terug te dringen. Jongeren onder de 20 jaar kunnen zes maanden in de collectieve sector aan het werk worden gezet. De kosten zijn dan voor de rijksoverheid. Bij de gemeente Noordwük zijn inmiddels elf mogelijke werkplaatsen uitgezocht de voorpagina van het Geïllustreerd Zondagsblad" 'an zaterdag 27 juni 1925 ield de redactie zich bezig iet een beschouwing over ït „aangrijpende lied". In t geval voornamelijk de seillaise. Een beetje mu- iekgeschiedenis. Er zijn van die liederen, ie door „iedereen" gekend «^en gezongen, en door elk in strument en bij allé gelegen heden gespeeld, die nooit Bchijnen te verouderen. Zijn dat werken van geniale IJ2 componisten, die aan de \gt voortbrengselen van hun machtig talent den gloed der onsterfelijkheid schenken? Niet altijd. Een voorbeeld van zulk een lied is het alom gekende en geliefde „Stille Nacht, heilige Nacht". Het mag ieder jaar weerkomen, het wordt nooit door nieu were Kerstliederen ver drongen, het behoudt zijn wonderlijke bekoring. Toch was de maker geen kunste naar met opmerkelijke ga ven: de Tyrolsche dorpson derwijzer Franz Xaver Gru- he is slechts door de toonzet ting van Pastoor Mohr's in nige Kerstlied aan de verge- OPENLUCHTSPEL (boven): „Ter gelegenheid van het 350-Jarig bestaan der Universiteit te Lei den werd door de studenten een openluchtspel uitgevoerd". telheid der wereld ontrukt. Het schijnt wel, dat zulke liederen geboren worden in momenten van opperste ont roering, onder den drang van een plotselinge, machti ge inspiratie. Een even sterk sprekend voorbeeld is de „Marseillai se", het beroemde Fransche volkslied, de oorlogszang, die aanvangt met het op wekkende: „Allons, enfants de la patrie, le jour de gloire est arrivé". Componist was de genie-officier Claude Jo seph Rouget de l'Isle, in 1760 te Lons-le-Saulnier geboren. Bij den aanvang van den oorlog hoorde men weinig anders dan militaire straat deunen en op een feestmaal, in 1792 gegeven, kreeg Rou get de l'Isle van den maire van Straatsburg (Strass- bourg) het verzoek, een hymne voor de uittrekken de vriiwilligers te compo- neeren". Waarschijnlijk bezat deze genie-officier dus ook genia le compositorische talenten die bij de genoemde maire bekend waren, immers, doorgaans laat je een mili taire ingenieur geen muziek schrijven. Maar Claude Jo seph was ingenieus. Hij ging er even voor zitten, sloeg de nachtrust een keer over, en maakte een „wereldstuk"; tekst met muziek: „De patriottische geest van den Franschen officier", al dus het Zondagsblad, „sloeg dadelijk vuur. Den volgen den morgen al waren ge dicht en compositie gereed. De burgemeester liet het op de markt met vol orkest uit voeren" dat was een voorbeeld van het multipli ceren van de partituur en een hevig instuderen door de leden van het vol orkest. De Fransen deden bij het einde van het Ancien Regi me wonderen in die revolu tionaire dagen, moeten we maar denken. „Le chant de guerre de l'ar- mée du Rhin werd reeds door het geheele noorderle- ger gezongen, toen het nog onbekend was in Parijs. De scharen uit Marseille, door Barbaroux naar de Elzas ontboden, brachten de hym ne enkele maanden na haar ontstaan naar de Fransche hoofdstad en zij werd er met gejuich begroet. Zoo onbe kend was men met haar oorsprong, dat men haar de „Hymne des Marseillais" noemde en zij behield ver volgens den naam „Marseil laise". De componist, in den strijd tegen de uitgeweke nen zwaar gewond, nam zijn ontslag uit het leger en zijn naam werd nadien zelden meer genoemd. Gedurende het keizerrijk was het zin gen der Marseillaise verbo den en eerst bij de Juli-om wenteling herleefde het oude krijgslied. Wij, met onzen Holland- schen aard die echter nog in geen enkel vaderlandsch lied is gemanifesteerd staan natuurlijk vreemd te genover een hymne als de Marseillaise met haar brui senden, joelenden geest. En toch als haar prikkelen de, begeesterende muziek klinkt, dan trilt er ook in ons iets van wonderlijk ge- MARSEILLAISE (boven):,.Hoe Rouget de I' Isle zijn geestdrif tig lied zingt voor zijn vrienden en hoe 't dezen geweldig ont roert". VICTOR EMANUEL (links): „Vijf en twintig jaren koning van ItaJië". voel, worden we geraakt door dat hoog opgejaagd en thousiasme". Vlug nog even een grapje. „Twee Hagenaars en een Amsterdammer zitten in een café te praten. De Hage naars bluffen verschrikke lijk op hun ervaringen, ver re reizen, avonturen enz. De eene Hagenaar schept vooral op met zijn talenkennis. Al len luisteren en als 't den Amsterdammer te bont wordt, valt hij uit „Dat is nog niks mén, ik spreek drie talen: Hollandsch, Amster- damsch en door m'n neus!" Echt iets voor Sobriëtas zou kunnen zijn: „In 't glas ver drinken meer menschen dan in de zee".

Leidse Courant | 1987 | | pagina 15