■^cidócGoincvnt College: extra bezuinigingen nog niet nodig STAD OMGEVING N WEEK EINDE Accountantsdienst maakt plaats voor Verificatiebureau Slimme EHBO-kit VERHALEN GEBREKEN AAN STADSBOUWHUIS ONMOGELIJK ZATERDAG 27 JUNI 1987 PAGINA 13 enchi toonstelling )EN Kunstdrukken ksten van bekende Ne- mdse schrijvers zijn tot li te zien in de Centrale ibare bibliotheek aan de se Nieuwstraat. Dit lite- project is georganiseerd de stichting Ondersteu- Wenchi Hospitaal, een itief van medewerkers het Academisch Zieken- Leiden. De stichting t zich bezig met de fi- tële en materiële steun het streekziekenhuis in chi, Ghana. Drie gewonden door negeren linksaf-verbod WASSENAAR Een 46-jarige automobiliste is gisteravond op de Landscheidingsweg in Wassenaar gewond geraakt bij een aanrij ding. De vrouw wilde, komende van de Rijksstraatweg op de Landscheidingsweg direct linksaf slaan, richting Mariahoeve. Dit ondanks een daar geldend linksaf verbod. Zij werd daarbij in de flank aangereden door een auto uit de tegenovergestelde richting. De 21-jarige bestuurster daarvan en haar bijrijdster moesten met hoofdklachten en de de 46-jarige automobiste met rugletsel worden vervoerd naar ziekenhuis Brono- vo in Den Haag. Polstasje gestolen LEIDEN Een 40- jarige Leidenaar, werkzaam op de Leidse Universiteit, is gisteren in het universiteitsgebouw aan de Kaiserstraat bestolen van zijn polstasje. In het tas je zaten een rijbe wijs, paspoort, ken tekenbewijs, mach tigingen voor een postbus en zeven tien girobetaalkaar ten met het giropas je erbij. Leidse bibliotheek verkoopt oude boeken LEIDEN De Openbare Biblio theek Leiden verkoopt zaterdag middag 11 juli alle boeken die niet langer geschikt ziin om uit te lenen. Het gaat om boeken die verouderd of versleten zijn. De opbrengst van de verkoop komt ten goede aan het boekenbudget van de bibliotheek. De prijzen liggen tussen één gulden en 2,50 per boek of tijdschrift-jaargang. De verkoop heeft plaats in de Centrale Bibliotheek aan de Nieuwstraat 4 in Leiden tussen 13.30 uur en 15.30 uur. Duizenden klachten bij milieutelefoon LEIDEN De Zuidhollandse mi lieutelefoon heeft van februari 1986 tot februari 1987 het eer ste jaar van zijn bestaan ruim 3.200 klachten ontvangen. Dit is exclusief de 10.000 15.000 klach ten die in Rijnmond binnenkwa men. Van de 3200 klachten had 39 procent betrekking op stank en 23 op geluid. Tien procent ging over de overlast van stof en tien pro cent over verontreiniging van wa ter. De voornaamste vervuilers waren de chemische industrie, vuilverbrandingsinstallaties, be- tonmortel- en asfaltcentrales en sorteerinrichtingen voor bouw- en sloopafval. LEIDEN Het verhalen op de aannemer van de kosten die gemaakt moeten worden om de vele gebreken aan het Stadsbouwhuis te herstellen is niet mogelijk. Dat antwoord het college van B en W op vragen van het CDA. Volgens B en W kan dat niet omdat de gemeente in het verleden in gestemd heeft met de opleve ring van het gebouw, nadat aannemer IBB-Kondor er al vlak na de bouw voor 250.000 gulden gebreken had hersteld. Het CDA had de vragen ge steld, nadat het college van B en W deze maand besloot ruim 600.000 gulden te besteden aan energiebesparende maatrege len. Verder zal een miljoen gulden nodig zijn om gebreken te herstellen. Hiertoe werd be sloten na een groot aantal klachten van ambtenaren die van het gebouw gebruik ma ken. Wethouder J. Peters zei onlangs over het Stadsbouw huis „dat het tocht, lekt en energie vreet". Het Stads bouwhuis werd in 1978 opgele verd en het werd gebouwd on der toezicht van ambtenaren. De commissie financiën heeft gisteravond ingestemd met het voorstel van het college. Al leen het CDA wilde er nog niet mee akkoord gaan. De christen-democraten willen eerst zeker weten het Stads bouwhuis van dit bedrag wer kelijk afdoende kan worden hersteld. Los van de normale onderhoudskosten zal jaarlijks in elk geval 40.000 gulden ex tra nodig zijn om het gebouw in conditie te houden. Maan dag of dinsdag beslist de ge meenteraad over het voorstel van het college. LEIDEN Het is niet uitge goten dat de gemeente in meer geld heeft uitgege ven dan zij heeft binnenge kregen, maar over de hoogte van dat bedrag is nog niets te jeggen. Extra bezuinigingen dit tekort te dichten wor den vooralsnog niet voorge steld. Dit zei wethouder P. Bordewijk gisteren in een re actie op de constatering dat dit tekort wel eens 10 miljoen gulden zou kunnen zijn. Deze constatering werd gistermid dag tijdens een raadscommis sievergadering gedaan door W. Oudhof, de directeur van de Gemeentelijke Accoun tants Dienst (GAD). Het CDA voegde daar aan toe dat Leiden tot 1993 jaarlijks bijna 3 miljoen meer tekort zal ko men dan de tien miljoen gul den waar het college van uit gaat. Het tekort over 1986 is vol gens Bordewijk mede te wij ten aan het feit dat de ge- meente er bij het opstellen van de begroting voor 1986 vanuit is gegaan dat zij een bepaald bedrag aan een uit keringen zou ontvangen van het rijk. Dat is echter tegen gevallen. Bordewijk: „Acher- af blijkt pas of je aannames reëel zijn geweest, of niet. Daar is niets aan te doen. Het blijft tenslotte mensenwerk". De gemeente hoopt alsnog extra steun binnen te krijgen. Ook de verkoop van aande len van de LDM moet geld in het laadje brengen. Het Ener giebedrijf Rijnland is hier voor een gegadigde. De conclusie van het CDA dat de extra bijdrage, die Lei den als artikel- 12-gemeente van 1988 tot en met 1993 van het rijk zal ontvangen, jaar lijks bijna 3 miljoen gulden lager zal uitvallen dan het college verwacht, werd met name door de collegepartijen PvdA, VVD en Links Leiden met veel hoon ontvangen. Het CDA baseert deze con clusie op uitspraken van hoge ambtenaren van de pro vincie. Die hebben gezegd dat een gemeente in het alge meen 60 procent ontvangt van het bedrag dat zij aan het rijk vraagt. Onder anderen M. van der Nat (VVD) noem de dat „niet reëel", omdat dit een algemene handelwijze is, „Die uitspraken zijn niet ge baseerd op de specifieke situ atie in Leiden, dus kun je daar geen conclusies uit trek ken voor de hoogte van de extra bijdrage", zo vond hij. Het CDA ontving nog meer kritiek. De christen-demo craten hebben voorstellen in gediend voor alternatieve be zuinigingen en uitgaven. Vol gens de college-partijen strookt dat niet met de con statering, dat er een groter tekort in de begroting voor de jaren '88-'93 zit dan het college meent. „Het CDA moet dan ook maar aangeven hoe dat extra tekort moet worden gedekt", luidde de algemene opvatting. D. van Duyn (CDA) was het daar mee oneens: „Wij hebben een week geleden geconstateerd hoe groot het.tekort werke lijk is. In enkele dagen kun nen wij niet verzinnen, hoe dat gedekt moet worden. Los daarvan hebben wij andere ideeën over hoe er moet wor den bezuinigd. Die twee za ken moeten worden geschei den". Van Duyn voegde daar aan toe, dat de constatering van het CDA dat het college voor de jaren '88-'93 totaal geen 8,7 miljoen gulden, maar 20,7 miljoen gulden voor nieuw beleid beschikbaar wil stel len, veel meer is dan „een kwestie van naamgeving". Volgens het CDA heeft het college die ruim 20 miljoen via een boekhoudkundige truc op papier teruggebracht tot 8,7 miljoen gulden om Leiden arm voor te stellen. Gouden Speld De Leidse stadsbelaardier, R. Ritter, heeft gistermiddag af scheid genomen. Ritter gaat met pensioen en kreeg ter ge legenheid van zijn afscheid de Gouden Speld van de gemeen te Leiden. Burgemeester C. Goekoop speldde hem het kleinood op. Voor het zover was speelde Ritter een laatste concert op het carillon van het stadhuis. Ritter wordt overi gens niet vervangen. Als ge volg van de bezuinigingen gaat de gemeente voortaan banden gebruiken. FOTO: WIM VAN NOORT ët bijdragen van Paul van er Bijl, Willem Buijteweg en larcel Gelauff. Intiem (1) Het valt als gemeenteraadslid jniet altijd mee om je uitslui- Itend bezig te houden met za gen van plaatselijk belang. Zeker niet in Leiden, waar je moet toezien hoe slechts een [paar dorpen verderop de ech te beslissingen genomen wor den. Discussieert men aan het Stadhuisplein over wel of niet pen straatje afsluiten, op het Binnenhof beslissen ze achte loos over de aanleg van hele rijkswegen. Om het gevoel van eigenwaarde op te krik ken gooien de meeste fracties er bij de algemene beschou wingen wat moties over echt belangrijke zaken tegenaan. Over meer principiële aange legenheden als kernbewape ning en apartheid bijvoor beeld. De invulling van dergelijke moties blijft echter altijd een probleem. Leuk om te roepen dat de kernwapens de wereld uitmoeten, maar wat kan een simpele Nederlandse provin ciestad nu inbrengen in het gekibbel der grootmachten? Nederland heelt daarin als natie al niets te vertellen. En wat voor invloed heb je op rij ke multinationals die in Zuid- Afrika investeren? De goede bedoelingen blijven derhalve vaak steken in ui terlijk vertoon. Een bordje Kernwapenvrije Gemeente bijvoorbeeld, dat piloten van vijandelijke bommenwerpers vermoedelijk niet direct op bun schreden zal doen terug keren. Of een gesprek met vertegenwoordigers van Shell, die je vriendelijk te woord staan maar zich voor namelijk bekommeren om de verlies- en winstrekening van hun Zuid-Afrikaanse vesti ging. Intiem (2) Ongewenste intimiteiten is °ok zo'n onderwerp waar je sis raadslid graag wat over te zeggen zou willen hebben. Die jnoeten net als apartheid en kernwapens de wereld uit. Ongewenste intimiteiten zijn voor de overheid echter zo ongrijpbaar dat ook een staatssecretaris niet veel ver der komt dan het instellen van een werkgroep. Een raadslid kan dan eigenlijk ook niet veel meer doen dan met zijn of haar vingers van de koffiedame of -heer afblijven. Over onderwijs hebben we nog iets te zeggen, dus laten we het daar maar op toespit sen, zo moet de fractie van Links Leiden vorig jaar ge dacht hebben. Reden om een motie te lanceren waarin ge steld werd dat ongewenste in timiteiten in het onderwijs te gengegaan moeten worden. Een motie die binnen de raad brede steun kreeg. In het bedenken van een in vulling van die motie is dui delijk menig zweetdruppeltje gaan zitten. Wethouder Hen- riëtte van Dongen (kernbewa pening, apartheid en seksueel geweld) en haar ambtenaren kwamen uiteindelijk niet ver der dan een cursus voor do centen lichamelijke opvoe ding in het voorgezet onder wijs. Onderwerpen als „het consu meren van de middagboter ham in het kleedlokaal als de jeugdige leerlingen zich naar de douche reppen" of „het met iets te veel overgave troosten van leerlingen die een bal in hun gezicht hebben gehad" ontbreken echter. Intiem (3) Nee, de cursus moet er toe lei den dat meisjes van 15 jaar en ouder lessen in zelfverdedi ging krijgen tijdens de gym- nastiekuurtjes. De gymnas tiekleraren moeten na de cur sus in staat zijn hun leerlin gen technieken bij te brengen waardoor belagers abrupt van hun snode plannen afzien. Leraren die intiem willen worden met leerlingen kun nen dankzij hun sportieve col lega's dus voortaan gevoelige trappen verwachten. Leiden heeft dus weer zo'n ongrijpbare motie kunnen vertalen in een concrete maatregel. Die zal waarschijn lijk echter net zo weinig ef fect sorteren als een bordje Kernwapenvrije Gemeente of een gesprek met Shell. Want de benadering van de ge meente loopt dit keer wel via een heel grote omweg. Uitein delijk moeten de ongewenste intimiteiten op school aange pakt worden door de leerlin gen. Bij een aanranding in een donker straatje kan zelf verdediging wel van pas ko men, maar een leraar die na drukkelijk in een bloesje zit te staren zul ie als leerling niet zo snel vellen met een welge mikte trap. Het levert je al licht een onvoldoende op. Het had daarom meer voor de hand gelegen om de uitvoe ring van de motie op het fat- Verzet tegen een dienstdoend veldwachter, wordt voortaan via de portemonnee zonder tussen komst van de rechter afgestraft. (Zie: Gering). FOTO: HENK KOSTER soen van de docenten toe te spitsen. Een cursusje om gangsvormen bijvoorbeeld. Voorkomen is nog altijd beter dan uithalen. Gering (1) Nog veel ruzie met de politie gehad de laatste maanden of regelmatig gepakt bij een winkeldiefstal? Zo nu en dan een argeloze bezoeker van een café in de Leidse binnen stad in elkaar geslagen, dan wel een fiets weggehaald na eerst het kettingslot te hebben doorgeknipt? Het is niet te hopen. Niet al leen omdat het verboden is en er bovendien brave burgers door gedupeerd zouden zijn, maar ook omdat justitie een nieuwe truc in de strijd tegen de misdaad heeft bedacht. In Leiden ging het al een paar maanden geleden van start en nu moet de rest van Neder land volgen. De gezamenlijke procureurs-generaal bij de ge rechtshoven een club die probeert het vervolgingsbe leid van justitie in de ver schillende provincies op el kaar af te stemmen stuur den deze week een bericht het land in waarin een uitge breide toelichting wordt gege ven op het zogeheten Lik-Op- Stuk-Beleid. Justitieminister Frits Korthals Altes heeft de laatste maanden geen gele genheid voorbij laten gaan om reclame te maken voor dit nieuwe beleid, dat erop neer komt dat de overtreder zo snel mogelijk na het plegen van zijn misdrijf wordt ge straft. Vooral door de enorme achterstanden bij justitie en de rechtbank komt het nu re gelmatig voor, dat een win keldief pas maanden, zo niet jaren na zijn daad wordt be recht. Als hij al wordt be recht, hield de minister een groepje partijgenoten onlangs nog voor tijdens een spreek beurt in Leiden. Door de politie voortaan de bevoegdheid te geven niet al leen boetes te innen bij het achterlaten van een auto op een laad- en loshaven, maar dat ook te doen bij minder aardige overtredingen van de wet moet de kleine crimina- leit (onze Frits spreekt overi gens liever van „veel voorko mende criminaliteit") en daarmee de druk op de rech terlijk macht afnemen. Want wie betaalt, wordt niet meer vervolgd. Gering (2) Behalve dat die toelichting van de heren procureurs-ge neraal onder meer vertelt dat je meerderjarig moet zijn om vervolging te kunnen voorko men door onmiddellijk op het politiebureau het giroblauw te voorschijn te halen, wordt ook een opsomming gegeven van de gevallen waarin het afkopen van vervolging van toepassing is. En de tarieven staan erbij. Bij een eenvoudige diefstal dient 100 750 gulden betaald te worden, waarbij het precie ze bedrag afhangt van de prijs van de goederen die zijn ge pikt Zo zal een rolletje drop waarschijnlijk 100 gulden kos ten en een CD-speler al gauw 750 gulden. Het tarief in het geval van een fietsendiefstal bedraagt 100 500 gulden en bij mishandeling dient ter plekke 250 tot 750 gulden te worden voldaan. Een simpele vernieling kost 100 500 gul den en „gering verzet" bij aanhouding wordt bestraft met de niet geringe som van 200 500 gulden. Een beetje duwen tegen een agent is blijkbaar ongeveer net zo erg als als mishandeling van een doodgewone burger of het ste len van een fiets. Wat ook al niet mag is 's nachts slapen in een NS-station. Wie de laatste trein heeft gemist en besluit de nacht door te brengen op de harde banken van het sta tion wordt daarvoor 250 gul den in rekening gebracht En degene, die meent dat deze tarieflijst gemakkelijk te ont lopen is door niet te betalen en de zaak voor te laten ko men, wordt voor de recht bank geconfronteerd met een eis door de officier van justitie die 50 100 gulden hoger ligt dan de oorspronkelijke boete bedroeg. Wat dan nog rest is slechts hopen dat de rechter dan meer clementie betoont, dan Frits nodig acht. Luchtje Hoe is een politicus in staat een pijnlijke bezuinigingsron de zonder al te veel kleer scheuren te overleven en na enige tijd toch weer hoog te scoren in de populariteitspolls. Wethouder Fred Kuijers van de gemeente Leiden heeft het antwoord gevonden: simpel weg wat rommelen met de cij fers om straks, als de pijn van de bezuinigingen wat is ver stild, toch weer met leuke dingen op de proppen te kun nen komen. Het gerommel met de cijfers is alleen voor de direct betrokken zichtbaar: geen raadslid kan er ooit ach ter komen, want daarvoor zijn de cijfermatige opstellingen bewust te onduidelijk. Een voorbeeld van deze han delwijze: Kuijers gaat een an der beleid hanteren ten aan zien van de publicatie van de wekelijkse gemeente-adver tentie. Die staat nu nog in de twee in Leiden verschijnende dagbladen. De gemeente be taalt daarvoor bijna twee ton. Op die uitgave moest 50.000 gulden bezuinigd worden. Dat is opgelost door de gemeente lijke advertentie per 1 januari te publiceren in een plaatse lijk advertentieblad, terwijl de twee dagbladen nog maar een kleine verwijzing als adver tentie aangeboden krijgen. Daarmee wordt de halve ton aan bezuinigingen binnenge haald. Aldus luidt het voorstel van de nijvere wethouder aan de leden van de gemeente raad. Hij verzwijgt daarbij dat hij in feite veel meer binnen haalt: hij bezuinigt zeker hon derdduizend gulden. Het res terende wegbezuinigde be drag houdt de wethouder ach ter de hand. Voor later, om te gebruiken voor 'leuke dingen voor de mensen'. Je kan je afvragen of dit wel een juiste handelwijze is. Er wordt op deze wijze lucht ge creëerd in een begroting, zoals de politici dat weieens noe men. Want als er ooit gespro ken kan worden van politiek geknoei dan is dat in boven staand voorbeeld wel het ge val. Daarbij kan je je afvragen of dit gedrag, slechts een inci dent is. Mogelijk is het gerom mel met cijfers en het ge kleurd presenteren daarvan, een in de Leidse politiek alge meen geaccepteerde handel wijze. In elk geval is zonnek laar, dat er een „luchtje" zit aan deze truc van Fred Kuij- LEIDEN De Gemeentelijke Accountantsdienst (GAD) wordt opgeheven. De rekeningen van de gemeente Leiden worden voortaan gecontroleerd door het Verificatie Bureau (VB), een accountantskantoor dat deel uitmaakte van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG), maar inmiddels is geprivati seerd. De raadscommissie financiën verklaarde zich gistermid dag akkoord met opheffing van de GAD. Alleen het CDA zag het nut daar niet van in. Wethouder F. Bordewijk (financiën) verdedigde het voorstel tot opheffing van de GAD met de uitspraak dat de kans op perso neelswisselingen bij het grotere VB veel kleiner is dan bij de GAD. Volgens het college zijn die er mede de oorzaak van dat er een grote achterstand is ontstaan in de controle van de rekenin gen. Van het VB verwacht hij dat dit de achterstand sneller kan wegwerken dan de GAD. Bordewijk sprak tegen dat het college van B en W van de GAD naar het VB wil overstappen omdat dit forse besparingen zou opleveren en omdat de gemeente dan minder kritisch op de vingers wordt gekeken bij haar financiële huishouding. Alleen D. van Duijn (CDA) zag geen voordelen in het inhuren van de VB. Volgens hem is de vertraging in de controle van de rekeningen van de gemeente veel meer de schuld van de ge meentelijke directies, dan van de GAD. „Ik heb ook nooit klach ten gehoord over de kwaliteit van de GAD", wees hij het gebrek aan kennis als argument voor opheffing van de hand. Van de vijftien medewerkers van de GAD kunnen er waar schijnlijk dertien in dienst komen bij het VB. Voor twee man wordt nog naar een oplossing gezocht. Directeur W. Oudhof van de GAD, die gisteren (soms emotioneel) tevergeefs pleitte voor behoud van zijn dienst, vreest dat de overgang naar het VB de gemeente grote problemen zal stellen. Deze overgang kost een miljoen gulden. Wanneer die zal plaats hebben, is nog niet dui delijk. i Noteer als nieuwe abonnee ingaande— 'NaamL |AdrcsL. -VoorLi I Postcode/plaats: •Telefoon J Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis, i Daarna wordt bet abonnementsgeld betaald pen □maandautomatiscb betalen f 23,04 1 kwartaal per acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de fotocamera naar. Naam: J Adres: i Postcode/plaatsL (voor controle bezorging) I Stuur deze bon in een open envelop - I Leidse Courant, Antwoordnummer 998, I. niet nodig - naar VD Den Haag Deze handzame EHBO kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13