Ook scherp kerkelijk protest tegen bezoek van Waldheim fieicbe Sou/iait1 Ik kan de polio krijgen. kerk en wereld weer Negen kandidaten voor Centrum Priesteropleiding Blank verzet tegen kerkelijke afwijzing apartheid groeit GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CaidócGouoant EERSTE KIRCHENTAG IN DDR SINDS BOUW MUUR „Paus wilde ons niet terechtwijzen" „Glasnost" kost Kruistochten geld beroepingen Moskou ontvangt Latijnsamerikaanse bevrijdingstheologen Reformatorische tendense Eerst regen. DONDERDAG 25 JUNI 1987PAGII BERLIJN Met kerkdiensten op zes plaatsen in Berlijn is gis teren de eerste protestantse Kirchentag in de DDR geopend, de eerste sinds de bouw van de muur in 1961. Voor de bijeen komst, die tot en met zondag duurt, hadden zich gistermiddag ruim 6.000 personen aangemeld. Tijdens de kerkdiensten werd onder meer ingegaan op de rol van de kerk onder het fascisme en op het falen van de kerk tegenover de slachtoffers in de concentratiekampen. Ten aan zien van de huidige situatie werd onder meer gewezen op het gebrek aan moed en op de bereidheid om slappe compromissen aan te gaan. Hulpbisschop Günther Krusche uit Berlijn wees in zijn preek op de spanningen tussen de basis en de leiding van de kerk. Met een verwijzing naar de alternatieve Kirchentag, die basisgroepen van plan zijn te houden, zei hij: „Zo iets zou onmogelijk zijn als het broederlijk-zusterlijk gesprek niet was afgebroken." Het is overigens nog onduidelijk waar deze alternatieve bijeen komst plaats vindt. Met het oog op deze manifestatie heeft de Oostduitse politie woensdag tenminste 17 personen aangehou den die aktief in basisgroepen zijn. Zij kregen te horen dat zij de „communistische samenleving" niet mogen verstoren. In Gtlstrow en Jena werd aan enkele jongeren te verstaan gege ven dat zij tijdens de Kirchentag niet haar Berlijn mogen rei zen. Aan de grensovergang van de Bondsrepubliek en de DDR werd de predikant Hans Schreiber aangehouden, die tot 1982 in Berlijn (DDR) heeft gewoond. Ook het visum, dat hem was verstrekt, hielp niet de grenswachten tot andere gedachten te brengen. Gewoonte is toonaangevend in een mensenleven. OOSTENRIJKSE BISSCHOPPEN: WENEN Paus Johannes Paulus II heeft de Oosten rijkse bisschoppenconferentie niet willen terechtwijzen of tot de orde willen roepen. Tijdens het ad limina-bezoek afgelopen week heeft de voorzitter van de Oostenrijk se bisschoppenconferentie, aartsbisschop Karl Berg van Salzburg, deze indruk niet gekregen. In Oostenrijk is grote beroe ring ontstaan over recente benoemingen van behouden de bisschoppen die een ver oordeling inhielden van het onder kardinaal König ge voerde beleid. De benoemingen kwamen voor de bisschoppen boven dien als een donderslag bij heldere hemel. Op het hoog tepunt van de crisis beschul digde de Oostenrijkse curie kardinaal Alphons Stickier hulpbisschop Florian Kunz ervan vanwege zijn kritiek op de benoemingen niet meer trouw te zijn aan de paus. „In het Vaticaan bestaat geen kwestie-Oostenrijk," zo zei Berg op een persconferentie. Uiteraard heeft de paus de taak bij een ad limina-bezoek de grondwaarheden van het geloof nog eens duidelijk uit een te zetten. „De betreffen de opmerkingen, die een richtsnoer voor ons handelen zijn, zullen we zeer nauw keurig maar ook in alle rust nader bestuderen," zo zei mgr. Berg. De Oostenrijkse bisschoppen zijn er volgens hem in ge slaagd in het Vaticaan „een waarheidsgetrouw beeld" van de RK Kerk in Oosten rijk te schilderen. De paus heeft de Oostenrijk se bisschoppen vorige week aangespoord tot waarachti ge katholieke eenheid". Verder wees de paus de Oos tenrijkse bisschoppen hen uitdrukkelijk op zijn recht om wie dan ook tot bisschop te benoemen. „U moet in uw hart geen twijfel aan dat recht laten opkomen," zo zei de paus. In een worsteling om de eenheid en de katholi citeit van de kerk heeft dit recht in de loop der geschie denis meermalen tot pijnlijke beslissingen geleid, zo voegde hij er aan toe. Het is volgens de paus oniuist dit benoemingsrecht alleen als een kwestie van macht te zien. Het gaat om de verant woordelijkheid van het ge meenschappelijk getuigenis van de kerk. Op deze wijze wordt de kerk bewaard voor groepsvorming. Alleen zo zijn benoemingen mogelijk waarmee de geestelijke op dracht van het ambt en het algemeen belang van de kerk beoogd zijn. „Een duidelijk uitgesproken unanieme in stemming van de Oostenrijk se bisschoppen met de Heili ge Stoel is de beste weg om de polarisatie tegen te gaan," aldus de paus. ERMELO De „glasnost"- politiek van Sovjetpartiilei- der Michail Gorbatsjov kost de stichting Kruistochten uit Ermelo geld. Deze organisa tie houdt zich houdt met ille gaal transport van bijbels en evangelische lectuur naar Oost-Europa. De stichting heeft naar schatting tien pro cent minder binnengekregen de afgelopen maanden. „Sinds al die positieve be richten uit de Sovjetunie ko men, krijgen wii steeds min der geld voor Russische bij bels", aldus Anne van der Bijl, oprichter en leider van Kruistochten, aan de onge veer 30.000 mensen tellende achterban van de stichting. Volgens een woordvoerder krijgt Kruistochten dit jaar voor het eerst minder geld binnen dan was begroot. Kruistochten waarschuwt voor te hooggespannenn ver wachtingen van de glasnost (openheid). „Als de deur op een kiertje gaat betekent dat nog niet wijd open. Gorbats jov houdt nog zeer anti-gods- dienstige toespraken", aldus een woordvoerder. Kruis tochten ondervindt volgens hem bovendien veel hinder van nieuwe grensbelemme- ringen in Oost-Europa, voor al in Roemenië. Ook andere Oost-Europa-organisaties kampen volgens Kruistoch ten met soortgelijke probele- (Vervolg van de voorpagina) ROME Een aantal Amerikaanse joden, on der leiding van opper rabbijn Avi Weiss van New York, demonstreer de gisteren op het Sint Pietersplein tegen de ontvangst van de omstre den Oostenrijkse presi dent Kurt Waldheim vandaag door de paus. In kerkelijke kring verhe vigde zich het protest te gen het bezoek eveneens. De Amerikaanse joden droe gen de bekende gestreepte concentratiekampkleding. Samen met de bekende nazi- vervolgster Beate Klarsfeld protesteerden zij tegen de omhelzing van een man van wie „de handen druipen van joods bloed". Klarsfeld stelde de retorische vraag: „Weet de paus niet dat hij door de ont vangst van Waldheim diens verleden goed praat?" „Het is het zoveelste bewijs dat het Vaticaan bescherming biedt aan nazi's die geen berouw kennen." Weiss zei dat hij nog nooit zoveel woede onder de Amerikaanse joden heeft gezien. De joden zongen het Israëli sche volkslied alsmede liede ren die de gevangenen in de concentratiekampen zongen. Verder lazen ze een gebed van paus Johannes XXIII, waarin deze de christenen oproept de joden om verge ving te vragen. De voorzitter van de Ameri kaanse bisschoppenconferen- De Franse activiste Beate Klarsfeld op het Sint Pietersplein in Rome. Samen met Amerikaanse joden protesteerde zij tegen de ontvangst van Waldheim door de paus. FOTO: AP tie, aartsbisschop John May van St. Louis, zei begrip te hebben voor het protest van de joden. Hij zei zich reken schap te geven van 'het deli cate probleem dat het bezoek voor de joodse gemeenschap met zich meebrengt'. Soort gelijke geluiden komen ook uit de kring van het Franse episcopaat. De Franse aartsbisschop De- courtray van Lyon verklaar de „ontzet" te zijn over de audiëntie. „Ik bespeurde bij mezelf een zekere pijn toen ik het bericht hoorde", aldus Decourtray in een gisteren uitgegeven verklaring. „Ik heb geprobeerd de motieven voor de ontmoeting te begrij pen, maar ik moet zeggen dat ik er nog steeds niets van be grijp". Aartsbisschop Jean- Marie Lustiger van Parijs van origine een jood deelt volgens Decourtray „volle dig" deze gevoelens, evenals alle andere Franse bisschop pen, „namens wie ik hier dan ook spreek". Het staflid van de Wereld raad van Kerken in Genève voor de joods-christelijke be trekkingen, dr. Allan Broc- kway, vindt het „op zijn minst verbazingwekkend dat in het licht van het onder zoek naar het oorlogsverle den van Waldheim ae paus deze tijd heeft uitgekozen om de Oostenrijkse president te ontvangen." De twee opperrabbijnen van Israël, Avraham Shapira en Mordechai Eliahou. hebben een dringende oproep op paus Johannes Paulus II ge daan het bezoek af te gelas ten. „Deze ontmoeting bete kent een ernstige smet op het pausschap en de Rooms-Ka tholieke Kerk in het alge meen," aldus de verklaring van beide opperrabbijnen. Zij zeggen „geschokt" te zijn door het feit dat de paus Waldheim ontvangt terwijl diens betrekkingen met de nazi's zijn aangetoond en er een onderzoek naar eventue le oorlogsmisdaden wordt in gesteld. Joodse leiders uit Amerika hebben bij kardinaal Wille- brands, binnen de Curie ver antwoordelijk voor de be trekkingen met het joden dom, aangedrongen op ver daging van het bezoek. Groeten Het Vaticaan ontvangt Wald heim zoals bij een staatsbe zoek gebruikelijk is. Op de voorpagina van de krant van het Vaticaan, de 'Osscrvatore Romano', werd Waldheim vandaag onder de kop „Groeten aan de president van Oostenrijk" welkom ge heten en werd gewezen op de goede betrekkingen tussen het Vaticaan en Oostenrijk. Vervolgens werd ingegaan op de historische betrekkin gen tussen het Vaticaan en Oostenrijk. De krant ver meed iedere verwijzing naar de beschuldigingen tegen Waldheim of de controverse rond zijn bezoek. De Franse activiste Beate Klarsfeld, die bekend is ge worden door haar jacht op nazi-kopstukken, werd giste ren in Rome het middelpunt van een merkwaardig inci dent. In haar hotelkamer aan de Via della Conciliazone ontstond brand, vermoedelijk als gevolg van per ongeluk exploderende rotjes die voor ectt anti-Waldheim-betoging waren bedoeld. Onmiddellijk nadat in haar hotelkamer het brandalarm was afgegaan, verliet zij het hotel Colum bus, eigendom van de rooms- katholieke kerk. Beate Klarsfeld had zich in het hotel ingeschreven onder haar meisjesnaam Bette Kun- zel. In de kamer werden een aantal rookbommen gevon den en tal van pamfletten te gen het Waldheimbezoek. De Italiaanse politie heeft haar gisteravond na verhoor vrij gelaten. Samen met haar man Serge heeft Beate Klarsfeld jaren lang, tot in Zuid Amerika toe, verbeten iacht gemaakt op nazi-misdadigers. Ze had een belangrijk aandeel in de opsporing en aanhouding van de 'beul van Lyon', Klaus Barbie in Bolivia. Waldheim zelf blijft in alle toonaarden ontkennen dat hem iets te verwijten valt De Oostenrijkse ambassade gaf woensdag een persverklaring uit waarin de beschuldigin gen tegen Waldheim van de hand worden gewezen. In Wenen publiceerde het tijdschrift Basta de resultaten van een onderzoek, waaruit blijkt dat 61 procent van de ondervraagden zich achter Waldheim schaart. Zij zeggen dat zij voor Waldheims presi dentschap zouden stemmen, mocht over de kwestie een referendum plaatsvinden. Overigens is er geen sprake van dat de Oostenrijkse rege ring hierover een referen dum houdt. Het Gallup-on- derzoek werd gehouden op 15 en 16 juni en had betrek king op 300 personen. DELFT Het Centrum voor Priesteropleiding in Voorburg van het bis dom Rotterdam groeit voorspoedig. Twee jaar geleden begonnen met drie studenten, zullen er in het komende studie jaar negen studenten aan verbonden zijn. Het me rendeel van hen volgt een theologie-opleiding aan de KTHA in Amster dam, twee van hen stu deren in Utrecht Spiri tuele begeleiding en aan vullende vorming wor den in het centrum gege ven. Dit bleek uit mededelingen op de Diocesane Pastorale Raad van het bisdom Rotter dam. Vicaris drs. J. W. Ber gen, die het centrum twee jaar geleden opzette in de voormalige pastorie van de St.-Martinusparochie in Voorburg, deelde desge vraagd nog mee dat de voor bereidingsfase het 'volgend jaar zal worden afgesloten. Gewerkt wordt aan een staf voor het centrum. Rector wordt pater H. Schelbergen SJ, nu nog verbonden aan de jezuïëtencommunauteit in Delft. Om aan de ruimtepro blemen van het centrum te gemoet te komen als gevolg van het toenemend aantal studenten, heeft het kerkbe stuur van de St.Martinuspa- rochie in Voorburg een extra pand beschikbaar gesteld. Be keken wordt echter of vol gend jaar toch niet alsnog naar een andere behuizing voor het centrum moet wor den uitgekeken. De Diocesane Raad van het bisdom Rotterdam PR sprak verder over de in het voor jaar gepresenteerde contou rennota van het bisdom. Na een inleiding door vicaris-ge neraal J.G.M. Zuidgeest zei den enkele leden, dat zij een aantal zaken misten. Zoals een pastorale visie op langere termijn en het als prioriteit stellen van het jongerenpas toraat en de diakonie. Ge vraagd werd ook hoe het bis dombestuur de in het stuk geuite waardering voor de deelname van de vrouw aan het kerkelijk leven vertaalt, want ook in de op dezelfde vergadering gepresenteerde begroting kon men daar niets van terug vinden. Het bisdombestuur verklaar de zich bereid te willen door praten over de diakonie en het jongerenpastoraat. Met betrekking tot de opmer king over het onderwerp Vrouw en Kerk deelde de bisschop mee, dat hij binnen kort een eerste bespreking heeft met de in het bisdom opgerichte werkgroep Sara. Bisschop R. Bör vroeg ten slotte om reacties uit het bis dom om hen te voorzien van de nodige informatie in ver band met het ad limina-be zoek dat de Nederlandse bis schoppen volgend jaar aan Rome brengen. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Sint Anthonypolder, A.VIietstra wonende te Voorburg. Aangenomen naar Winterswijk, H.AItelaar te Appingedam. Aangenomen naar Heerde, toezeg ging parttime, J.Kool kandidaat te Soest. Bedankt voor Buren, toezegging. P.W.van der Steeg kandidaat te Groenekan. Tutu samen met president Chissano van Mozambique tijdens een bijeenkomst gisteren in Mapu to, ter gelegenheid van de Onafhankelijkheidsdag. FOTO: AP JOHANNESBURG Ko mend weekeinde zal blijken of de kerkelijke uitspraken tegen apartheid een scheu ring zal veroorzaken in zowel de blanke Nederduitse Gere formeerde Kerk (NG-Kerk) als de Anglicaanse Kerk van aartsbisschop Desmond Tutu. De machtige, regeringsgezin de blanke Nederduits-Gere- formeerde Kerk (NG) heeft vorig jaar de bijbelse funde ring voor apartheid veroor deeld. Prof Willie Lubbe, lei der van de rechtervleugel „de beswaardes" in de NG-Kerk, verklaarde dat hij en zijn medestanders zater dag in Pretoria bijeenkomen om een eventuele breuk met de NG-Kerk te bespreken. De beswaardes willen dat de NG-Kerk het synodebesluit van vorig najaar herroept waarin de bijbelse rechtvaar diging van apartheid werd afgewezen en het lidmaat schap van de kerk in princi pe ook voor niet-blanken werd opengesteld. Zij hebben het NGK-moderamen tot 30 juni de tijd gegeven om hier aan tegemoet te komen. Het moderamen heeft tijdens een ontmoeting met Lubbe en andere leden van de rech tervleugel, het verzoek afge wezen, zo deelde prof. Johan Heyns, praeses van de NG- Kerk, na afloop mee. De kerk is volgens hem wel be reid de discussie met Lubbe voort te zetten. Sommige beswaardes zijn be gonnen een deel van hun kerkelijke bijdrage in te hou den. Daarmee financieren ze de kosten van hun organisa tie, die reeds een eigen kan toortje heeft. De 1,5 miljoen leden tellende Anglicaanse Kerk van Zuid- Afrika kampt met soortgelij ke problemen. Tweederde van de Zuidafrikaanse angli canen is zwart. Ongeveer 150 blanke leden van de kerk hadden een ontmoeting met de blanke anglicaanse bis schop Duncan Buchanan om Tutu's felle kritiek op het apartheidsbeleid te bespre ken. Buchanan weigerde na de bijeenkomst te vertellen wat nu precies de bezwaren tegen Tutu inhouden. Tientallen blanke Anglica nen hebben hun kerk het af gelopen jaar verlaten uit pro test tegen Tutu's uitgespro ken politieke standpunten. Honderden en misschien zelfs wel duizenden gelovi gen hebben om diezelfde re den hun financiële bijdragen aan de kerk stopgezet Tutu deed vorige week weer het nodige stof opwaaien door tegenover anti-apart heidsdemonstranten in het buurland Mozambique te be togen dat gewelddadig verzet tegen het apartheidsregime te rechtvaardigen kan zijn. Naar aanleiding van deze uit spraak is de Zuidafrikaanse politie een onderzoek naar de aartsbisschop begonnen op verdenking van hoogver raad. SAO PAULO Het bezoek dat de komende twee weken een groep Latijnsamerikaan se bevrijdingstheologen aan de Sovjetunie brengt, is van „groot belang" voor de Russi sche partijleiders en wordt „met sympathie" gadegesla gen door het Vaticaan. Dit verzekerde pater Betto, auteur van het boek „Fidel (Castro) en de religie" en een van de bevrijdingstheologen die woensdag tezamen met jnder andere Leonardo en Clodovis Boff naar Moskou zijn afgereisd. Pater Betto die in mei vorig jaar en in februari jongstle den de Sovjet-Unie reeds be zocht, meent dat de Russische partijleiders hun liberalise ringsproces („glasnost") ook tot religieuze zaken willen uitbreiden. Volgens pater Betto is partijleider Mikhail Gorbatsjov zeer geïnteres seerd „in het heroveren van de geestelijke waarden in de Sovjet-Unie, niet zo zeer in religieuze zin zoals wij dat in het Westen verstaan, maar op ethisch vlak". De Russische partijleiders to nen ook wel belangstelling voor de Latijns-Amerikaanse bevrijdingstheologie om via deze deur te komen tot een verbetering van de relaties met de christelijke kerken in de Oostbloklanden. Voorts zit sche revolutie, 70 jaar gele volgens pater Betto de Sov- iet-Unie met problemen in haar Aziatische republieken waar de Islam de domineren de religie is. De dialoog met de theologen van de bevrij dingstheologie kan de Sovjet leiders een bijdrage geven in hun strategie om daar tot in tegratie te komen tussen reli gie en politiek, aldus pater Betto. Voor het eerst sinds de Russi- den, bezoekt een groep Wes terse theologen officieel Mos kou. De rondreis van de theologen door de Sovjetunie is georganiseerd door de Rus- sisch-Orthodoxe kerk en houdt onder andere een be zoek in aan de Sovjet-repu blieken Letland en Litou wen, waar na Polen het grootste aantal katholieken van het Oostblok woont. -|b aai fel te lerli >en nan In de polemieken en conflicten in de Nederlandse n eJ op okrdl katholieke geloofsgemeenschap, waarover bijna da* wordt bericht, zit een opmerkelijke trend. Een van de punten is de ambtsopvatting. De leer van de kerk zegt bisschoppen en de paus de hoeders zijn van de waarhi dividuele gelovigen en groeperingen die er steeds blij) geven moeite te hebben met het huidige centrale kerk beleid, vallen met name over deze punten. De Acht Mi weging die zegt: wij hebben niet de kerkelijke erkennin 11 dig om een katholieke grQep te zijn; schoolbesturen dit gen zelf in staat te zijn wanneer hun school wel of nie tholiek mag heten. HET opmerkelijke is dat de laatstgenoemde opvatting te puur reformatorisch is. De kerkhervormer Luthi juist over diezelfde ambtsoptvatting en over de genai delen van de rooms-katholieke kerk. Tegenover de katholieke geestelijkheid staat de protestantse gemeenti wie het Woord is geopenbaard en tegenover de genadi delen staat „de rechtvaardiging door het geloof". In dit licht bezien is de reactie van de centrale katl kerkleiding begrijpelijk. Wat leden van de Acht Mei ging beweren is immers niet katholiek in de gevesti£ vatting. Dus is de poging tot correctie een begrijpelijk ook legitieme zaak. De tegenwerping die deze bewerii roept is steeds dat er ook een paus en bisschoppen met re opvattingen zijn geweest. De geschiedenis van de katholieke kerk overziende en gelet op de vitale plaats hiërarchie inneemt in de geloofsleer, moet echter won constateerd dat de periode van bedoelde paus en bi: eerder uitzonderlijk was dan eigen aan de katholieke tie. Het is verrassend te zien hoe de erfenis van Luther r eeuwen niet meer louter splijtend werkt tussen Rome ei formatie. De officiële luthers/rooms-katholieke gesp; groep in de Verenigde Staten heeft al enkele jaren gel lai verrassende overeenstemming bereikt over tal van pt tel die een rol speelden in de gescheidenheid van de beid hc loofstradities. De geschiedenis hoeft dus geen veroord ne van de toekomst in te houden. De tijd heeft een zekere i de heid in standpunten bewerkt en de mogelijkheid geb F nieuwe stappen te doen, in gemeenschappelijke veranti n£ delijkheid voor de zonde van de kerkelijke verscheurdl P£ k( Deze mildheid en verantwoordelijkheid ten opzichte^, de gevolgen van de „grote Reformatie" wenst men toe aa F betrokkenen bij de hedendaagse „reformatorische ten r. sen" in de rooms-katholieke kerk. P, DE BILT (KNMI) Morgen passeert een depressie ons land met veel bewolking en af en toe regen. In de loop van de middag klaart het van het westen uit weer op. De tempe ratuur wordt komende nacht een graad of 11, in de middag wordt het maximum ongeveer 17 graden. Er staat een matige zuidwestenwind, die in de loop van de avond draait naar het noordwesten. De opklaringen zetten zaterdag verder door. Het is dan vrijwel overal droog met een wisselende be wolking. Zondag, en daarna, krijgt het weer een zomers ka rakter met maximumtempera turen in de buurt van de 25 graden. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor morgen en zaterdag: Zuid-ScandinaviëWisselend bewolkt en enkele buien. Mid- dagtemperatuur rond 16 gra den, maar langs de Noorse fjordehkust enkele graden la ger. Britse Eilanden: Half tot zwaar bewolkt en af en toe regen. Middagtemperatuur van 13 graden in noord-Schotland tot 19 graden in zuidoost-Enge- land. Benelux: Half tot zwaar be wolkt en vooral morgen perio den met regen. Middagtempe ratuur ongeveer 17 graden. Duitsland. Half tot zwaar be wolkt en af en toe regen. Mid dagtemperatuur rond 20 gra den. Frankrijk: Wolkenvelden en overwegend droog, temperatuur van 15 langs de kust van Noi tot 25 graden in het zi Alpengebied: Veel bew en enkele buien. Middi peratuur van 20 tot 25 g Italië, JoegoslaviëPei met zon, maar vooral zal ook enkele buien. Middq peratuur van 25 tot 30 gi Spanje, Portugal: Zonnj warm. Middagtempel aan de kust van 25 tot 30 den, meer landinwaarts v tot 35 graden. WEERRAPPORT HEDENMORGEN Weer Max Min Amsterdam zw.bew. De Bilt h bew 17 10 Eelde on bew Eindhoven h bew Den Helder zw bew. Rotterdam zw bew. Twente l.bew Vlissingen on bew. Zd Limburg h.bew 17 10 Aberdeen regenbi on bew zw.bew. 17 zw bew. 21 onbew 18 regen 18 zw.bew 19 l.bew. 25 zw.bew 23 regenbui 22 bew. Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Dublin Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen zw.bew. Lissabon onbew Locarno onbew. Londen regen Luxemburg h bew. Madrid l.bew. Malaga h bew. Mallorca l.bew. Malta met on Moskou Munchen Nice Oslo Parijs Rome Split onbew. Stockholm zw.bew. Warschau regen Wenen h.bew Zurich h bew. Casablanca zw bew Cyprus onbew. Istanbul onbew Las Palmas onbew. Beiroet niet ontv Tel-Aviv niet ontv. 28 20 25 15 17 19 11 1 i7 a r onbew 18 zw.bew. 16 zw.bew. 23 regenbui 18 Wat wij elkaar in Nederland wel 'ns toewenken, is realiteit s oor SaidoQ. J Hij woont in West- Afrika. Daar. w aar kinderen nog écht de polio krijgen Ol tyfus, kinkhoest en erger Stichting Redt de Kinderen (Nederlandsen Unicef gaan daar samen iets aan doen met gen groot vaccmaticprojecL Dat lukt ons alleen met uw hulp. Geef, en laat Saïtion niet de polio krijgen. Help het inentingsproject van Stichting Redt de Kinderen (Nederland) en Unicef. Giro 60 40 20. TM

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2