Bakkerijen pakken Edah terug met broodtruc amer gelooft Braks niet Kind-vriendelijk 'raude op Irafbanen •opt in liljoenen Zwart rijden in 1990 onmogelijk Van den Broek fluit ambassadeur terug ,STRIJDBROOD" VOOR ALLE SUPERMARKTEN Vrouw overlijdt na breuk in kunststof hartklep Ccidóc Sou/io/nt Rijexamen in zelf te bepalen plaats Smit Tak maakt deel vaarroute van Rijn vrij Europese klacht tegen overbevissing Granaat in vuilniswagen 0omcuit Donderdag 25 juni 1987 78e jaargang no. 23840 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoif Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leid Directeur-hooldredacteur IJ. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. betaling), kwartaal f. 68,93, jaar f. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)f. 0,64 per mm, kleintjes f. 0,45 per mm. Losse nummers f. 1,10. HET WEER In de nacht en ochtend af en toe regen. In de loop van de middag van het westen uit op klaringen. Minimumtempera tuur omstreeks 11 graden, middagtemperatuur ongeveer 17 graden. Matige zuidwesten wind. Zon op: 5.20; onder: 22.05. Scheveningen hoog water: 4.06 en 16.41; laag water 12.11 en 0.24 uur. dachten uit Den Haag I Wateringen Nederland niet aanwezig bij bezoek Waldheim aan paus ROME, DEN HAAG De Nederland se ambassadeur bij het Vaticaan, mr. S.J.J. baron van Voorst tot Voorst, heeft vandaag op last van minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken) ver stek laten gaan bij de diplomatieke re ceptie die het Vaticaan organiseerde ter gelegenheid van het bezoek van Wald heim. Eerder deze week had hij te ken nen gegeven wel bij het bezoek aanwe zig te zullen zijn zoals overige leden van het corps diplomatique. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken zei vanmorgen dat het besluit van de minister is geba seerd op het terughoudende beleid dat de Nederlandse regering voert ten aan zien^ van officiële contacten met de Oostenrijkse president Verder com mentaar wenste de woordvoerder niet te geven. Op de receptie in het Vati caan ontbraken vandaag ook de verte genwoordigers van de Verenigde Sta ten, West-Duitsland en Groot-Brittan- nië. De ambassadeur verklaarde gister avond: „Ik zeg hier helemaal niets over. U moet bij buitenlandse zaken zijn, dat is de bron van alle wijsheid", aldus de ambassadeur. Om orderverstoringen tegen te gaan sloot de Romeinse politie vanmorgen het Sint Pietersplein hermetisch af. En kele honderden demonstranten, die borden met de namen van nazi-concen tratiekampen droegen, moesten op de Italiaanse Via della Conciliazione blij ven staan, de grote toegangsweg naar het Vaticaan. Waldheim kwam gisteravond samen met zijn echtgenote en de Oostenrijkse minister van buitenlandse zaken Alois Mock op het Romeinse vliegveld Leo nardo da Vinei aan. Waldheim drong zich door een menigte verslaggevers heen naar een gereedstaande limousine en werd snel afgevoerd naar zijn hotel in Rome. Pagina 2: Ook scherp kerkelijk pro test tegen bezoek Waldheim RIJSWIJK Kandidaten die rijexa men moeten doen zijn vanaf 1 sep tember niet meer verplicht dat te doen in de plaats waar zij staan inge schreven. Zij kunnen daarvoor kiezen uit een dertigtal plaatsen, verspreid over het gehele land. Het Centraal Bureau Rijvaardig heidsbewijzen (CBR) heeft hiertoe besloten omdat kandidaten (bijvoor beeld studenten) niet altijd blijken te wonen in de plaats waar zij officieel staan ingeschreven. Afhankelijk van de voorkeur voor een bepaalde plaats zal het CBR het aantal examinatoren per plaats aanpassen. KARLSRUHE Het Rotterdamse bergingsbedrijf Smit Tak is er gisteravond in geslaagd een van de twee gezonken binnenvaartschepen te bergen die bij Karls ruhe voor een enorme stremming van de binnenvaart op de Rijn zorgen. Volgens een woordvoerder is de vaarweg nu voor een deel vrij, maar de doorvaartope- ning is niet groot en de stroming ter plaatse is sterk. Naar schatting liggen 120 schepen te wachten op door vaart. Pogingen om een stalen scherm neer te laten ter bescherming van duikers mislukten. „Een scherm van twaalf ton dwarrelde in het water weg als een blad in de wind. Zelfs met een scherm van 20 ton zwaar lukte het niet", zo lichtte de woordvoerder toe. Toch lukte het een staalkabel onder het binnenvaartschip „Pavo" door te trekken, waarna het schip, dat gedeeltelijk on der het andere binnenvaartschip „Orinoco" lag, kon worden weggetrokken. f RDAM De vier die dinsdag in rersum werden aange- wegens oplichting wedden op paarden- Jlersen, hebben het afge- >en jaar al miljoenen ildens buitgemaakt. Alle rdachten, van wie er ze- r twee uit Den Haag en ateringen komen, werk bij de Britse firma dbroke, die een half r geleden de wed-orga- iatie overnam van de chting Totalisator Ne- rland. t geld dat de vier verdach- H! i opstreken had ten goede IL eten komen aan winnaars n de koersen op de banen, re winnaars kregen door de ude met de nieuwe compu- veel lagere bedragen uitge- jjgfclerd dan waarop zij recht jjjpl dden. Vermoedelijk is er bij !H ersen op alle Nederlandse -c. afbanen gefraudeerd, inclu- die van Duindigt. Ibroke maakt momenteel k van een rijdende com- trbus, waarop alle kassa's den aangesloten van de ibaan waar die dag koersen den gehouden. Ook zijn de landelijke kantoren erop gesloten, waar men tegen- irdig ook kan wedden op koersen. Voorheen stopte computer zijn werkzaamhe- a op het moment dat de [art viel. Nu moeten de kaar- D die binnenkommen vaii de l wedkantoren nog met de i in de computer worden voerd. Daardoor was het dijk zelfs nog na afloop iT de koers nog wedkaarten |die met de hand moeten :den ingevuld te ver ken. Van die mogelijkheid ben de fraudeurs, van wie één in die computerbus frkte, gebruik gemaakt, oke krijgt binnenkort iel nieuwe apparatuur, door alle gegevens auto matisch worden verwerkt Vers brood uit de muur Deze Parijse dame koopt haar brood uit de machine als ware het een pakje sigaretten. Ze gebruikt een van de eerste brood-auto maten, die gisteren in de Franse hoofdstad in gebruik zijn geno men. De Parijzenaars daar voortaan dag en nacht vers brood ha len. FOTO: AP Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. (Van onze parlementaire redactie) EN HAAG Ambtena- ;ii van het ministerie van dbouw en visserij heb- n in 1976 wel degelijk raken gemaakt met de ties van visafslagen er het gedogen van qu- ntduikingen door vis- rs. Deze mening is een kamermeerderheid be- taande uit VVD, PvdA en D66 toegedaan. Woordvoerders van de drie racties maakten dit gisteren luidelijk tijdens het kamerde- >at over de betrokkenheid van iet ministerie van landbouw a visserij bij het ontduiken fan vangstquota door vissers. )at debat wordt gehouden aan Je hand van een onderzoek dat een speciale kamercom missie daarnaar deed. In haar eindrapport conclu deerde de kamercommissie dat niet was vast te stellen of er eind 1976 in Wieringerwerf inderdaad afspraken zijn ge maakt of niet. Medewerkers van visafslagen beweren van wel, ambtenaren ontkennen. Ook minister Braks heeft in zijn verhoor door de commis sie ontkend van de afspraak weet te hebben gehad. Kamerlid Pronk (PvdA) stelde het „onbegrijpelijk" te vinden dat Wieringerwerf zo lang een rol heeft gespeeld in het hele visserijbeleid. Hij stelde dat de afslagen en het ministerie er wederzijds belang bij hadden om de onduidelijkheid rond een eventueel gemaakte af spraak te laten voortbestaan. Pag. 3: VVD eist helderheid van minister Braks OEN HAAG Minister Smit-Kroes (Verkeer) wil >p 1 maart 1990 een wa terdicht systeem invoeren om te controleren of auto mobilisten aan hun ver achtingen hebben vol kan, zoals het betalen van motorrijtuigenbelas ting, het afsluiten van een autoverzekering en het ondergaan van de perio dieke autokeuring. De minister heeft vanmiddag een werkgroep ingesteld die moet gaan onderzoeken hoe het zwartrijden en het rijden zonder verzekering of zonder keuring kan worden tegenge- faan. De werkgroep staat on er leiding van ir. Ch.A. Aan- fenendt, directeur van de lijksdienst voor het Wegver keer. Zoals bekend bestaan er al enige tijd plannen om de re gistratie van kentekens, we genbelasting en autoverzeke ringen in één computersys teem onder te brengen. Op deze manier kan in één oogop slag worden gezien of een au tomobilist aan al zijn verplich tingen heeft voldaan. De stu diegroep gaat dat idee verder uitwerken. BRUSSEL De Europese Commissie heeft bij het Europese Hof van Justitie een klacht ingediend te gen Nederland wegens overbevissing in de jaren 1983 tot en met 1985. Dit heeft een vertegenwoordi ger van de Commissie gisteren gezegd in de visserijcommissie van het Europese Parlement. Volgens de Commissie is Ne derland te slap opgetreden te gen vissers die zich niets aan trokken van de vangstbeper kingen. Ook in andere lidsta ten is te veel vis gevangen, maar Nederland heeft het zwaarst de regels overtreden al zijn er sinds 1983 verbete ringen tot stand gebracht. Volgens het Nederlandse par lementslid Eisso Woltjer (PvdA) heeft een eventuele veroordeling van Nederland in Luxemburg weinig praktische gevolgen. Het Hof zal hoog stens vaststellen dat Neder land zich niet aan het EG-ver- drag heeft gehouden en doel matiger moet optreden om overbevissing tegen te gaan. URK Vuilnismannen in Urk hebben een 35 centimeter lange Brisant-granaat bij de vuilnis gevonden. Het zeer ge vaarlijk stukje wapentuig zat verstopt in een plastic zak in een doos. De mensen van de ophaaldienst zagen de granaat pas toen hij al in de vuilnis auto lag. Net voordat de aan- drukplaat van de wagen de granaat zou vermorzelen, wist men het explosieve ding eruit te vissen. De politie vermoedt dat een Urker de granaat heeft opgevist en later bij de vuilnis heeft gezet. LEIDEN De landelijke su permarktketens krijgen met ingang van maandag de moge lijkheid wit- en bruinbrood aan te bieden voor de prijs van 1,59 gulden. Het is een directe oorlogsverklaring van de Ne derlandse Vereniging voor de Bakkerijen (NVB) aan Edah, dat vorige week 31 cent onder de wettelijke minimumprijs van 1,90 gulden ging zitten met in België gebakken Ne derlands brood. Zodra Edah de oude prijs weer gaat hanteren, wordt de actie onmiddel lijk gestaakt. „Want we maken er verliezen mee, het is een puur strijdbrood", aldus secretaris mr.H.H.J. Smit van de NVB. Deze overkoepelende organisatie van broodproducenten heeft haar leden vanmorgen op de hoogte gesteld van de actie en heeft hen daarbij geadviseerd contact op te nemen met hun afnemers, de levensmidde- lenbedrijven. Er zijn mogelijkheden om onder de minimumprijs van 1,90 gulden Nederlands brood aan te bie den door meer dan de helft rogge meel te gebruiken in plaats van tar wemeel. Volgens een Twentse bak ker ligt de kostprijs van dit brood een kwartje hoger dan het gebrui kelijke produkt. De supermarkten hebben van de NVB het advies gekregen onder geen beding onder de prijs van 1,59 gulden te gaan verkopen, omdat het een actie betreft die uitsluitend de bedoeling heeft om de wettelijke minimum-prijs in stand te houden. Het brood wordt alleen gesneden en verpakt geleverd zonder recht van retour. Smit wijst er op dat deze ac tie mede op touw werd gezet onder zware druk van de landelijke super markt-ketens. Het besluit van de NVB viel dermate snel dat het nog niet te overzien is of roggemeel wel in de te verwachten grote omvang aangeleverd kan worden. „Dat kan een knelpunt vormen", weet Smit „Deze actie kost handenvol geld, maar we konden uit twee kwaden kiezen: brood in het buitenland la ten bakken of het zelf doen. Dat laatste is het minst kwade, dan hou den we het tenminste zelf in de hand". De NVB-secretaris verwacht dat de aangesloten bakkerijen en de supermarkten op grote schaal zullen deelnemen aan de actie, die wat hem betreft kort zal duren. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET INTORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER. RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Speelgoed voor zieke kinderen Een Heli's Angel geeft een langdurig ziek jongetje in het Emma Kinderzieknhuis een speelgoedauto. Het zieken huis kreeg gisteren een heleboel speelgoed en een cheque van de Angels, die daarmee de viering van een internationale ontmoeting luister willen bijzetten. De Ne derlandse Heli's Angels hopen door dit soort acties, die in de Verenigde Staten zeer gebruikelijk zijn, tevens van hun slechte image af te komen. FOTO: ANP Race naar Australië Prinses Margriet wenst de bemanning van het zeilschip Abel Tasman een behouden vaart naar Australië. Gisteren heeft ze hen ontvangen op palels Het Loo. Het zeilschip doet op initiatief van de Stichting Sail Training Association Nederland (STAN) mee aan de „Tall Ships Australia 1988 Race". i i f» GRONINGEN In het Academisch Ziekenhuis in Groningen (AZG) is een 38-jarige vrouw uit Bedum overleden als gevolg van een breuk in een acht jaar geleden geïmplanteerde kunststof hartklep. Het is de derde keer dat er zich zoiets heeft voorgedaan in het AZG; in de twee andere gevallen kon er nog tijdig een nieuwe klep worden ingezet De eerste moeilijkheden met klepbreuken dateren van het begin van de jaren tachtig. Het type van een Amerikaans merk dat te veel feilen vertoonde is inmiddels vervangen. De kans op een mankement blijft overigens altijd bestaan, al is die heel klein. Wordt zoiets tijdig ontdekt bijvoorbeeld doordat de klep gaat lekken dan kan er een nieuwe klep worden geplaatst. Statistisch is de kans gering dat men door een kapotte hartklep overlijdt. In het Academisch Ziekenhuis Groningen worden momen teel tweehonderd hartkleppen per jaar geïmplanteerd. Eén van de grootste problemen daarbij vormt de ontstolling van het bloed, waardoor men kan overlijden aan inwendige bloe dingen. Nederland is een kind-vriendelijk land. Zou je zo denken. Maar dat valt tegen. Als je tenminste de uitkomst ziet van het onderzoek, dat de Katholieke Universiteit Nijmegen in opdracht van het CNV heeft verricht. Daaruit blijkt, dat allerlei fiscale en sociale regelingen in Zweden, België, West-Duits land en Frankrijk voor kinderen veel beter uitval len dan bij ons. De enige regeling, die gunstig af steekt is die van de kinderbijslag. En dat in een land, waarin het gezin toch zo hoog staat aange schreven. Wat het CNV nu ongetwijfeld met dit onderzoek wil, is bereiken dat u binnenkort uitge breid verneemt wat er allemaal aan de wetgeving ten aanzien van de kinderen is verbeterd. Waarin leest u dit anders dan in nw kind-vriendelijke de Leidse Courant De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Naam: Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N.B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1