Zuid-Korea: autoland uitstek Soepele transmissie voor rustige automobilisten Handig AUTO-HOME B.V. AUTO SetcUc Commit IJ] BEZOEK AANHYUNDAI-FABRIEKEN Groen lich» voor nieuM oplossing schulden Volvo Car Fantasie BMW TEST FIESTA CTX DONDERDAG 25 JUNI 1987 PAG1 In de auto-industrie blijft het altijd belangrijk een wereldwijde blik te be houden, zo dat al niet voor de meeste grote in dustrieën geldt. Japan mag zich momenteel in een voor dat land oncom fortabele belangstelling verheugen als het gaat om de export van vooral au to's en elektronica. Maar mocht het in die handels- oorlog binnenkort tot alom bevredigende oplos singen komen, dan ligt het tweede probleem in diezelfde streek al klaar. Want Zuid-Korea ambi eert eenzelfde ontwikke ling als het land van de Rijzende Zon. Onlangs bezocht ik dat land, dat ook al in de belangstelling staat als gevolg van de huidige studentenrellen en de Olympi sche Spelen van volgend jaar. Alom wordt Zuid-Korea ge zien als het opkomend auto- land bij uitstek, al merken we hier nog meer van de elektro- nica-industrie die vooral zo'n invloed heeft op de markt van personal computers. Doch de omzet van eiektronica-gigant Samsung (met 25 dochteron dernemingen) was in 1985 slechts marginaal groter dan die van de Hyundai groep (32 ondernemingen), waarmee die twee veruit de grootste onder nemingen van Zuid-Korea zijn. In eendrachtige samen werking met de regering moe ten vooral zij zorgen dat Zuid- Korea zo snel mogelijk in de vaart der volkeren wordt op gestoten. Daarbij heeft de auto-industrie wellicht nog een streepje voor, omdat die veel minder onderdelen uit het buitenland importeert en dus netto voor de economie meer oplevert En dat met een historie die wat Hyundai-au- to's betreft slechts twintig jaar oud is! Het zijn daarbij niet alleen de lage lonen, maar ook de en thousiaste medewerking van de overheid die het mogelijk maakten in die twintig jaar uit te groeien van een onbedui dende licentie-bouwer voor de lokale markt tot een industrie die dit jaar al driekwart mil joen auto's denkt te bouwen. Ulsan, Hyundai-fabriek met testbaan (linksboven) en sportveld (links vooraan). De carrosseriebouw van alle Hyundai's is volledig geautomatiseerd. Die zijn natuurlijk onmogelijk lokaal te slijten, en ondanks de „doorbraak in Nederland" waarvan we nu al zo lang ho ren gaan ze ook niet naar het beperkt aantal Westeuropese landen waar Hyundai's te koop zijn. Dat aantal landen wordt wel uitgebreid, doch fei telijk is West-Europa meer een veiligheidsklep voor het geval Noord-Amerika verder gaat kijken dan Japan lang is. Verbluffende introductie Hyundai voerde een soort om trekkende beweging uit door eerst in 1984 de verkoop in Canada te beginnen, met zo'n 25.000 stuks. Ter vergelijking: in 1986 kwamen naar Europa 11.000 Hyundai's, pas dit jaar denkt men in onze streken die 25.000 te halen. Volgend jaar al moeten er in Canada fabrie ken opengaan voor auto-as semblage en onderdelen die jaarlijks 100.000 auto's kunnen produceren. Geen wonder, want vorig jaar begon het ech te werk met de introductie van Hyundai in de VS. Dat le verde in driekwart iaar een af zet op van bijna 170.000 auto's; dit jaar zou het op meer dan 200.000 moeten gaan uitko men. We hebben het dan steeds over Hyundai's eigen modellen, die er pas sinds tien iaar zijn. De start in Neder land, traditioneel in gebruik als „test-markt" voor nieuwe modellen uit het Verre Oosten, verliep eerder een stuk min der spectaculair. Het eerste iaar, 1979, kwam men nog niet boven 1000 auto's uit. Vervol- kwam men nog niet van de veel geroemde „door braak" nu pas echt sprake is. Importeur Greenib Car richtte zich voor dit jaar al heel ambi- gens stegen de aantallen tot een ruime 3000 in 1983, om daarna snel in te zakken. Daaraan veranderde de komst van de technisch veel interes santere Pony XP naast de oude Pony en Stellar niet veel, want in 1986 werden maar nauwelijks meer auto's afgezet dan de 1320 van 1985. Vooral door de ineens niet meer zo opvallend lage prijzen moest men kennelijk eerst vertrou wen in het merk krijgen, het geen de laatste tijd krachtig wordt aangewakkerd met om- ruil- en inruilprijsgaranties. Dat lijkt goed te werken, zodat tieus op 4500 stuks, meer dan het driedubbele van 1986. Met het oog op de resultaten in het eerste kwartaal van dit jaar is dat al bijgesteld naar 6000 stuks, in 1988 te volgen door nog eens 10.000 nieuwe Hyun dai's. Aan het eind van dat jaar zouden we een nieuwe middenklasser met voorwie laandrijving kunnen verwach ten (ter vervanging van de Stellar?), die als eerste Hyun dai van geheel eigen ontwerp zal zijn. Tot nu toe immers te kende Italdesign voor de di verse Hyundai-modellen» doch men wil op de kortst mogelijke termijn alles in eigen beheer gaan doen. Er is dus al een „engineering centre" met 1500 man personeel en een testter rein van 83 hectare met daar op twintig kilometer testbaan. Overigens heeft Hyundai ook zijn eigen staalfabrieken en gieterijen waarvan de meeste autofabrieken op dat punt van toeleveranciers afhankelijk zijn. Kortom, het wordt met een groot aangepakt. Ondanks de lage lonen besteedt men meteen aandacht aan automa tisering. In een zich zo sterk, ontwikkelend land blijven dé lonen niet laag, terwijl geauto matiseerde produktie ook de kwaliteit verhoogt. Verder helpt het waarschijnlijk de snelle uitbouw van de produk- tiecapaciteit mogelijk te ma ken. Voorbeeld: eind dit jaar FOTO'S: HYUNDAI moet de miljoenste auto voor export worden geproduceerd, vanaf 1990 wil Hyundai een miljoen auto's per jaar produ ceren (bij een binnenlandse markt die daarvan een procent of dertig opneemt en steeds meer opengesteld wordt voor importen). Het is misschien wat droge stof, al dat cijferma teriaal, maar wel interessant om aan te geven dat de Zuid- koreaanse auto-industrie snel in opkomst is onder veel moei lijker omstandigheden dan de Japanse autobouwers ontmoet ten toen zii hun zegetocht om de wereld begonnen, vaak ge steund door een al veel ruime re ervaring in de auto bouw dan Hyundai. PETEfe FOKKER H. ens een ticfc 01 (V tin| il H mij' ekc Een kamermeerderheii a]] staande uit CDA en stemt in met een nieuwst^ ling tussen de Staat, Vohf Zweden en Volvo Car terugbetaling van steun] uit net verleden door Car. Zoals bekend wil de ml*-* Volvo Car 524 miljoen j K steun die het bedriif in 1f 1979 ontving niet lan^ terugbetalen aan de harW de gemaakte winst In J zet zou hoogstens 314 m gulden van de totale su rugkomen. In plaats van de tot nu tc dende regeling willen d nister en Volvo AB Z\ Volco Car de steun lat< rugbetalen uit de ver van een nieuwe serie auti Gl. Voor het terugbi wordt een fonds opgericl onder beheer staat vat driemanschap. Uit dat kan Volvo Car dan de ger van de Gl ontwik a. Aan de hand van de verl 51 van die opvolger moeti Staat en Volvo AB Z\ ioo dan hun 524 miljoen j fa wel terugkrijgen. Ove: zal ook de EG nog al moeten gaan met de n 1 opzet. IW Naast het op te richten rd blijft een bestaande re y van kracht waarbij Volv jj. in 1983 ontvangen steu: 658 miljoen gulden U taalt via een fonds. Als tale bedrag daarin is ter stort kan Volvo Car da weer gebruiken voor ontwikkelingen. Dat kan meerdere keren ach# herhaald worden. Er is TT plicht, zoals bij het nieuw richten fonds, het geld a Staat en Volvo AB terug talen. ET da: lio G GRATIS ELKE WOENSDAG KI, filr kri k\ BIJLAGE BIJ UW KRANT MEI kee INFORMATIE OVER FILMS, MU2 D( THEATER. RECREATIE,EX POSn EN EEN COMPLETE AGENDA Met de HAND-Y-FILL heeft Erveka bv (tel. 03402-60554) een trechtersysteem geïntroduceerd waarmee het bijvullen van ben zine of olie voortaan praktisch onder alle omstandigheden pro bleemloos verloopt. De auto, de handen, de kleding en het milieu lopen hierdoor minder kans door druppels olie te worden ver vuild. HAND-Y-FILL, een Nederlandse uitvinding, kost 14,95 en is samengesteld uit een trechter, een flexibele vultuit en een druppelopvangreservoir. Er worden accessoires bij geleverd waaronder peilstok-doekjes, plastic handschoenen, een filter, een verlengtuit en een bevestigingsbeugel. FOTO: UITVINDERSCENTRUM NEDERLAND Niet meer dan een idee voor een motor, zij het wel een heel interessant, is een examenont- werp van een industrieel vormgever uit Duitsland. Al leen al het feit dat BMW er mee op tentoonstellingen wil pronken geeft al aan dat men het ook in professionele krin gen wel weet te waarderen. Ontwerper-in-spe Hans Joa chim Maier oogstte aan de Ho geschool in Pforzheim een tien voor zijn project op basis van het motorblok van een BMW K100. Een uiterst belangrijke basis, want het blok dient niet alleen als aandrijving, maar feitelijk tevens als frame. BMW zelf gebruikt het blok al om de achtervork van de ech te K100 aan op te hangen, Maier ging verder en hing er ook het voorwiel aan. Dat is dan, evenals het achterwiel, slechts aan één zijde opgehan gen, waarbij alleen de wiel- naaf gestuurd wordt. Op zich is dat bepaald geen nieuw idee, want het wordt ook op racemotoren vaker toe gepast. De uiteraard futuris tisch ogende opbouw is dus ook aan het motorblok beves tigd en volgt nogal nauwgezet de lijnen daarvan, waardoor een zeer lage zitpositie wordt bereikt. De naafbesturing maakt het mogelijk de „stuur stangen" ver naar achteren te plaatsen, zodat een custombi- ke-achtige zithouding op een sportieve motor ontstaat; het extreem lage zwaartepunt van het geheel zal immers de han delbaarheid ten goede komen. Helaas vermeldt men niets over eventueel rekenkundig vastgestelde prestatiemogelijk heden. Hét autonieuws van de laatste tijd is de presentatie van wa gens met continu variabele transmissie. Fiat (CVT) en Ford (CTX) verdringen elkaar bij het tonen van hun versie van Huub van Doorne's vin ding. Een tikkeltje Nederland se trots is op zijn plaats. Na vele jaren zien we de in de DAF gebruikte „duwband- constructie' terug bij grote merken als Fiat (Uno), Subaru (Justy, nog niet in Europa) en Ford. Ford presenteerde vorige week enkele Fiesta-modellen met deze unieke versnellings bak officieel aan de pers. Voor de automobilist is het besturen van een dergelijke wagen er niet moeilijker op geworden. Het enige wat hij/zij in princi pe hoeft te doen, is het regelen van de snelheid met behulp van gaspedaal en remmen. Het veranderen van de overbren gingsverhouding gebeurt auto matisch. Het grote verschil met andere transmissies is dat de CTX geen getrapte over brengingen heeft; het vermo gen wordt soepel, ononderbro ken, onder alle rijomstandig- heden overgebracht. Bij de technische facetten heb ben we onlangs al uitgebreid stilgestaan. De vraag is of de CTX zich in de praktijk ge draagt zoals de fabrikant het wil. Met name bij een rustige rij stijl levert het systeem alleen maar positieve ervaringen op. Bij hoge snelheden kan het ge loei van de motor de wenk brauwen doen fronsen. In bergachtig terrein komt de wagen met behulp van de stand L goed tot zijn recht. In {>laats van naar de numeriek aa ge- De Ford Fiesta 1,1 is binnen kort leverbaar met CTX. FOTO: SP laagste overbrengingsverhou ding op te schakelen, zoals ge bruikelijk is, blijft de transmis sie langer met hogere over brengingsverhoudingen wer ken. Hierdoor blijft het motor toerental hoog en wordt er be ter op de motor afgeremd. De „keuzehefboom', aange bracht in het middenconsole, kent (behalve de L) verder de stand P voor parkeren, de R voor achteruit, de N voor de vrijstand en de D voor drive. Opmerkelijk is dat de wagen bij stationair draaien een lich te „kruipneiging' heeft. Dat komt vaker voor bij automa ten. Daar kan volgens een Ford-woordvoerder handig ge bruik van worden gemaakt tij dens het parkeren... Het krui pen is na licht remmen al uit gesloten. Acceleratie Aan de buitenkant van de Fiesta lees je niet af dat ge bruik is gemaakt van continu variabele transmissie. Op de carrosserie staan geen aandui dingen. Ook het verbruik levert geen schokkende verschillen op in vergelijking met een handge- schakelde vijfversnellingsbak. Bij een constante snelheid van 90 km/h verbruikt de Fiesta CTX niet meer brandstof dan een vijfbak. Veelal is een auto maat duurder in gebruik. Het hoger rendement komt zeker ook voort uit het feit dat de motor tijdens het accelereren op een constanter toerental blijft. De acceleratie van 0 tot 100 ki lometer vindt plaats in een tijd van 18 seconden. Uiteraard geen toptijd. Toch is het rijden in een CTX een prettige ervaring, geschikt voor automobilisten die zich niet tot de snelheidsduivels op de weg rekenen. Ford heeft dit jaar 15.000 exemplaren in petto, als de fa briek in Bordeaux volop draait rekent men op een produktie van 150.000 stuks. Een diese luitvoering lijkt zeer wel mo gelijk. Een gunstig koppel wordt immers continu behou den. De Fiesta CTX komt als Ghia en als CL op de markt. Eerst genoemde uitvoering kost 25.414 gulden (2337 gulden meer dan een handgeschakel- de vijfversnellingsbak), de ka lere CL uitvoering komt op 21.990 gulden. After sales Ook de Fiesta CTX-koper heeft houvast aan de vele acti viteiten die Fords after sales- organisatie heeft opgezet. Met behulp van grootscheepse klanten-analyses zit de organi satie zijn dealers achter de broek. Klanten bleken er van uit te gaan dat het officiële de- alerbedrijf waar men een Ford heeft gekocht, duurder zou zijn dan andere reparateurs. Ook de openingstijden," met name die op zaterdag en don derdagavond, werden door hen aangemerkt als zeer be langrijk. Een uitgebreide advertentie campagne voor een zestigtal geselecteerde dealers (met als slogan „Kijk eerst bij Ford') moet duidelijk maken dat zij wel degelijk „concurrerend repareren. Daarnaast biedt Ford een „levenslange' garan tie op reparaties. Een voor beeld: meneer Jansen komt met zijn drie jaar oude Escort bij de garage met een kapotte waterpomp. De reparatie wordt uitgevoerd met een ori gineel onderdeel. Jansen be taalt en weet vanaf dat mo ment zeker dat hij voor die auto nooit meer een kapotte waterpomp hoeft te betalen. Zou de waterpomp toch weer kapot gaan, dan herstelt de dealer het defect gratis. De garantie is uiteraard niet van toepassing op slijtagege- voelige onderdelen, zoals bou gies, V-snaren en ruitewissers- bladen. PETER FOKKER BOVAG: snel duidelijkheid over nieuwe autokeuring „Het is nooit de bedoeling weest de automobilist op ten te jagen bij het keuren zijn auto. Dat principe ook bij de nieuwe keurin overeind bliiven", aldus Boon, woordvoerder vat BOVAG, de overkoepel organisatie van zo'n 5000 derlandse garagebedrijven Boon reageert daarmee on latingen van minister a m Kroes van verkeer, die de plichte jaarlijkse autokei (apk) tegen de wens i kamermeerderheid in ten beginnen bij auto's jaar en ouder, en daarnaast - op in van haar collega Nijpc milieuhygiëne - een jaai milieukeuring wil intro ren. Boon: „De minister zegt het nuttige effect van ap de verkeersveiligheid ho 1 procent bedraagt. Op van buitenlandse onder? komen wij op een nut fectscore van 5 tot 10 proc Gevraagd naar de inhou ke kant van de beoogde lieu-keuring wordt op h nisterie van VROM geze, minister Nijpels begin v de week een notitie dai naar de Tweede KameJ sturen. Vast staat echter i dat het er om gaat dat J die redelijk schoon band komen, ook schoon blijven". Dat bete dat vooral gecontroleert worden op de motorafst en dat de door de fabri opgegeven emissies schade stoffen in de loop van 1 den niet verhoogd v doordat de bezitter/eig van de auto het onder van de wagen aan zijn lapt. Zegt Rob Boon daan „Een katalysator zorgt schone uitlaatgassen. Ma ie dat ding niet goed o houdt, worden die gassen weer vuiler". ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) HYUNDAI-dealer voor Leiden, Leiderdorp etc. HvunoS Touwbaan 2 2352 CZ Leiderdorp Tel. 071-899275 BMW maakt rijden geweldig Voor verkoop en servic* Leiden Fa. Piet van Schie Nieuwstraat 40 Tel. 071-121077

Leidse Courant | 1987 | | pagina 14