Samenwerking WV's op losse schroeven ïïïïiïl Eerste diploma-uitreiking stichting muziekonderwijs VOORSCHOTEN BEHOEFT MEER KINDEROPVANG Algemene raad EBR akkoord met NY-vorm nutsbedrijf lst( iningbouw in Voorhout NOORDWUKS GROEN IN NATUURCENTRUM Gewapende bankoverval Schrama erlaat inderwijs Li 'Goeie wijn' Mogelijk geen fusie begeleidinsgdiensten Klanten staan borg voor krediet eethuis Wikke >eld voor lehandicapten füETDEN OMGEVING£eidóC<Bow<wtt DONDERDAG 25 JUNI 1987 PAGINA 13 sj i ORHOUT Het garagebedrijf P.A. 28.- Werkhoven aan de Herenstraat ten 11 verdwijnen en met het bedrijf het tiet palenc* ^uis van wijlen b°er Piet tnedv werdam. Op deze plek zullen zeven ibaan inhuizen worden gebouwd. De ze- okrhd woningen twee onder een kap de i en gebouwd worden door een bouw- 3Q- rijf uit Sassenheim. Een vrijstaande n sch >ing en twee onder een kap zullen over "k *>r0*' Nolenslaan gebouwd wor- i en vier woningen aan de Heren- at. De parkeerplaatsen ter plekke licht, en gehandhaafd blijven. De commis- eersc ruimtelijke ordening was duidelijk haar sas met het bouwplan. Burger- 1 Zie «nissie-lid G.C. de Rijk noemde het leuk plan en was blij dat er weer gat in het dorp werd ingevuld. Sterrenslag in Rijnsburg RIJNSBURG In het Rijnsburgse zwembad Waterbos heeft op za terdag 22 augustus voor de derde maal de Sterrenslag plaatsvin den. Dit jaar nemen 180 prominenten deel aan dit regionale eve nement dat jaarlijks twee tot drieduizend bezoekers trekt. Er zijn zestien ploegen waaronder Rijnsburg, Leiden, Katwijk, Val kenburg en Den Haag. NOORDWIJK De tentoonstelling „Noordwijks Groen, Nu en Toen", die zater dag wordt geopend in het Jan Verwey na- tuurcentrum, laat de ontwikkeling van het groen tijdens de laatste eeuw zien. Oude en nieuwe foto's van dezelfde plaatsen laten zien wat er de laatste honderd jaar is veran derd in Noordwijk. Behalve foto's zijn er ook voorwerpen aan de Weteringkade 27. Zo wordt een grote tuinvaas, die de Noord- wijkse bevolking in 1911 aanbood aan de toenmalige graat van Limburg Stirum, ge ëxposeerd. De tentoonstelling wordt zater dag 27 juni geopend door burgemeester J. Bonnike en duurt tot en met 15 augustus. De openingstijden van de tentoonstelling zijn woensdag, zaterdag en zondag van 14.00 tot 16.30 uur. Handelscentrum Hobaho vernieuwd LISSE Het vernieuwde handels centrum van de Hobaho b.v. in Lis- se wordt op 9 juli in gebruik geno men. Op die dag vindt de eerste veiling plaats in het gebouw dat de afgelopen twee maanden ingrij pend is verbouwd. Het handelscen trum is met ruim 30 procent ver groot. Er zijn speciale handelshoe- ken gecreëerd voor onder andere lelies, vaste planten en daghandel. Verder is een vergaderruimte ge bouwd en zijn werkplekken met te lefoons en beeldschermen gemaakt. De verbouwing heeft plaatsgevon den in de korte periode dat er geen veilingen plaatsvinden. Totale kos ten een miljoen. LEIDSCHENDAM Een gewa- pende overval op een NMB-bank in het winkelcentrum Leidsenhage had gistermorgen rond elf uur plaats. Twee mannen tussen de 30 en 40 jaar oud, gingen de bank bin nen op een moment dat er geen an dere klanten aanwezig waren. Ver volgens bedreigde een van hen de baliejuffrouw met een vuurwapen en dwong haar de kluis te openen. De andere overvaller dwong even eens met een vuurwapen drie an dere vrouwelijke bankmedewerk- sters drie plastic tasjes met geld te vullen. De daders zijn er toen van door gegaan. De waarde van de buit is niet bekend gemaakt. Fietsenkijkdag in Noordwijk NOORDWIJK De periodieke fiet senkijkdag, achter het politiebureau in Noordwijk, wordt zaterdag 27 iuni van 10.00 tot 16.00 uur gehouden. Iedereen die het laatste half jaar een fiets is kwijtgeraakt kan een kijkje komen nemen, en mis schien zijn of haar fiets terugvinden. Er zullen zo'n vijf tig fiesten staan. Er vindt echter geen verkoop plaats. Koorconcert De Lytse Dam LEIDSCHENDAM Een groep van ruim 80 perso nen geeft zaterdag in het winkelcentrum Leidsen hage een koorconcert als voorproefie van de volgend jaar uit te voeren musical „Het blijft geen feest". On der leiding van Koos Wessels, die de artistieke lei ding van de musical heeft, worden bekende musical melodieën, negro-spirituals en een eigen compositie van de dirigent uitgevoerd. Het concert duurt twee maal een half uur, van 13.30 tot 14.00 uur en van 14.30 tot 15.00 uur. Na afloop houdt de Stichting De Lytse Dam, die de uitvoeringen van de musical ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de gemeen te organiseert een groot zomeravondfeest op het Pre sident Kennedyplein in Leidschendam. Op dit feest dat tot 24.00 uur duurt tal van attracties die ten doel hebben geld bijeen te brengen voor de musical. Er zijn tal van kinderactiviteiten als poppenkast, grab belton en spelletjes, er is muziek van het combo Les Amis en verder is er een rommelmarkt en een Ame rikaanse verkoop. IRSCHOTEN De W. Schrama neemt iende morgen na veer- jaar onderwijs afscheid leerkracht aan de rk hooi Laurentius. De >ptie wordt, vanwege üouwing van de basis- lool, vrijdag van 19.00 >t 21.00 uur gehouden in Kleuterhof, Prof. van Waalslaan 26. heer Schrama is een iren en getogen Voor- itenaar. In 1947 werd (benoemd tot onderwij- 1 aan de Jongensschool Hazerswoude-Groenen- In 1964 werd hij be- imd in zijn eigen dorp de toenmalige Betha- :hool, eerst als onder- r en enige jaren daar- als hoofd van die chool. In die jaren heeft lij samen met zijn onder- rijsteam heel wat tijd en nergie gestoken in het ntwikkelen van een indi- idueel onderwijssysteem, niek in Voorschoten, lij de invoering van het asisonderwijs zag hij af an de een directeurs- unctie om zich tijdens zijn latste actieve jaren in te etten als leerkracht van e hoogste groepen. Naast 'e schoolse activiteiten ras en is de heer Schrama rider meer actief als sordirigent.In Hazers- roude was hij dirigent an het jongenskoor De "troenvinken en in Voor floten leidt hij al meer 25 iaar het jeugd- en annenkoor van de St. lurentiusparochie. Hij is arvoor onderscheiden it de bijzondere penning n de Laurentiusparo- geot von LISSE - De gemeenten in de Duin- en Bollenstreek geven geen financiële steun aan de samenwer king tussen de WV's in hun gebied en de VW Leiden. Alleen Noordwij- kerhout en Lisse zijn be reid subsidie te geven. De acht andere gemeenten niet. Dit bleek gisteren tij dens een vergadering van het Samenwerkingsorgaan Duin- en Bollenstreek (SDB) in Lisse. Hierdoor is de samenwerking op losse schroeven komen te staan. In 1985 gingen de WV's sa menwerken. Er werd een coördinatiepunt in het leven geroepen en de provincie Zuid-Holland gaf twee keer 10.000 gulden. De samenwer king (geleid door een vanuit Lisse opererende coördinatri ce) leverde zaken op als een regionale toeristische folder, de NZH-Bollenstreek-attrac- tiekaart en gezamenlijke pro motie. Tevens is het beleid van de WV's op bepaalde punten op elkaar afgestemd. Het dagelijks bestuur van het SDB stelde gisteren voor het coördinatiepunt met ruim 12.000 gulden (acht cent per inwoner) te steunen. In totaal is jaarlijks 50.000 gulden nodig. Gerekend wordt op een bijdra ge van de Kamer van Koop handel (10.000 gulden) en de gemeente Leiden (8.000 gul den). De WV's zouden zelf voor 20.000 gulden moeten zorgen. De bedoeling is, dat het coördinatiepunt wordt be zet door een vaste kracht en wordt ondergebracht in een stichting. Noordwijkerhout en Lisse be toogden gisteren dat het coör dinatiepunt minstens nog een jaar moet worden gesteund. „Het proces is nog niet afge rond, we hebben het op de rails gezet en we moeten kij ken of het goed blijft lopen aldus burgemeester F. Winkel van Noordwijkerhout. G. van der Kroft, burgemeester van Lisse, merkte op dat de sa menwerking nog een jaar de kans moet hebben zich te ont wikkelen. Het tweetal vond geen gehoor bij de overige acht gemeenten. Deze stelden zich op het stand punt dat de samenwerking een taak is van de WV's zelf en dat de gemeenten zich daarbij terughoudend moeten opstel len. „Een aparte coördinatrice is niet gerechtvaardigd. Het takenpakket is te gering en het werk te inhoudsarm al dus V. Salman namens Noord wijk. Hij zei geen ad hoc-be- slissing te willen nemen. „Mis schien maken we wel een kind met een waterhoofd", merkte de Noordwijkse wethouder op. Salman vond instemming bij Warmond („De WV's moeten het zelf maar doen"). Rijns- burg, Katwijk („De VVV-di recteuren moeten het coördi natiepunt zelf maar per toer beurt bemannen"), Voorhout, Hillegom, Sassenheim en Val kenburg. Burgemeester A. Kret van Sassenheim wilde het coördinatiepunt wel steu nen, maar zei dat Sassenheim de subsidie aan de plaatselijke VVV dan met eenzelfde be drag zou korten. Op tal van basisscholen, wordt dezer dagen afscheid genomen van de leerlingen die naar het voortgezet on-* derwijs gaan. Dat afscheid heeft doorgaans een feeste lijk karakter. In Voorhout neemt de Antoniusschoot traditoneel afscheid van de* schoolverlaters met een musical die door school hoofd B. Went zelf wordt geschreven. Gisteravond had de uitvoering plaats van deze musical getiteld „Goeie wijn...". De sterre clame, de school zelf van wege haar 65-jarig bestaan en het onderwijsbeleid wa ren de drie peilers waarop het stuk in het parochiehuis rustte. De 21 leerlingen die de musical op de planken brachten, deden dat met een enorme voortvarend heid en enthousiasme. Na afloop zongen de school verlaters spontaan een lied voor de staf van hun school en deelden zij rode rozen uit, één voor elk jaar dat zij les hadden genoten op de Voorhoutse Antoniusschoot. „Ik hoop" zei tot slot me vrouw Wil Schutte namens de Oudervereniging van de school, „dat de kinderen voor dit optreden een ne gen krijgen". FOTO: HENK V.D. ENOE NOORDWIJKERHOUT Door de stichting mu ziekonderwijs, opgericht door de muziekverenigin gen Jeanne d'Arc, Harpe Davids en Altesa, zal za terdag 27 juni aan de eer ste examenkandidaten het diploma worden uitge reikt. Deze inmiddels offi cieel erkende stichting voor muziekonderwijs voor Hafa (fanfare en har monie) werd opgericht toen bleek dat de Muziek school Bollenstreek zou worden opgeheven. Volgens Peter van de Togt, se cretaris van Jeanne d'Arc, werd er door de drie vereni gingen al in een vroegtijdig stadium bij de gemeente aan geklopt over eventueel te ne men stappen om het muziek onderwijs veilig te stellen: „Uit eigen middelen konden we de opleidingen niet betalen. Met Altesa en de Harpe Davids zijn we toen om de tafel gaan zit ten en startten een eigen stich ting waarin de drie verenigin gen zouden samenwerken. De Landelijke Stichting Steun functie Amateurmuziekorga nisaties wees ons op een aantal docenten. Er kwamen voor onze veertig leerlingen vijf muziekleraren voor trompet, voor de grote koperinstrumen ten, dwarsfluit, clarinet en slagwerk", aldus Van de Togt. Per 1 augustus van het vorig jaar, dus lang voor de muziek school Bollenstreek daadwer kelijk werd opgeheven, begon de nieuwe stichting haar les sen. Binnen het stichtingsbe- i :x;xy stuur is een direct contact tus sen verenigingen en docenten. Juist over deze veel directere samenwerking toont de secre taris van de muziekvereniging Jeanne d'Arc zich enthousiast: „Er zijn snelle vorderingen te zien bij de leerlingen. Binnen een jaar doet nu al een klari netspeler zijn A-examen en dat waren we niet gewend. Nu kunnen we ook nog eens pro beren wat meer te gaan doen". Daarbij denkt hij aan de op richting van een leerlingenor kest zodat deze wat ervaring kunnen opdoen in het samen spelen met anderen. Al eerder was met de muziek school Bollenstreek gepro beerd om samenwerking met andere muziekgroepjes van de grond te krijgen, maar om de een of andere reden is dat nooit echt gelukt. Peter van de Togt wijt dat vooral juist aan het gemis van direct contact Hij hoopt dat dergelijke ideeën in het vervolg gemakkelijker opgezet en uitgevoerd kunnen worden. Dat ook de leerlingen zelf enthousiast zijn over de nieuwe stichting blijkt onder andere uit de aanwas van le den bij Altesa uit De Zilk. En omdat je niet altijd alle Zilker kinderen wekelijks naar De Schelf t in Noordwijkerhout kunt laten rijden, wordt nu een deel van de lessen in De Zilk gegeven. Het resultaat van al deze inspanningen zal zaterdagmiddag blijken als om 16.00 uur wethouder Van der Klaauw aan 21 examenkandi daten de eerste officieel er kende diploma's voor de stich ting kan uitreiken. De exa mens zelf kunnen door be langstellenden in de Schelft worden bijgewoond. VOORSCHOTEN Voor schoten heeft relatief veel werkende ouders en ook veel éénouder gezinnen waarbij een goede opvang van de kin deren gewoon noodzaak is. Hoewel primair de kinderop vang een taak van de ouders is, op de tweede plaats van de werkgever en op de derde plaats van de overheid, ont komt die overheid toch niet aan de verplichting de op dit moment veelal in de particu liere sfeer operende kinderop vang te subsidiëren en daar naast voorwaarde scheppende maatregelen tb nemen. Aldus Wilma Zoetemelk (CDA- raadslid) gisteravond tijdens een bijeenkomst in 't Praet- huys, waar behalve de Stich ting Kinderspeelzalen Voor schoten ook de PvdA/PPR af deling Voorschoten aanwezig was. Mr. G. Both (PvdA/PPR) con stateerde dat kinderopvang thans overal aktueel is en dat in Voorschoten een duidelijk gebrek is aan halve en hele dagopvang om zo het werken van de vrouw mogelijk te ma ken. Ir. J. van Leeuwen, oud wethouder en thans voorzitter van de Stichting Kinderspeel zalen Voorschoten kon de ver heugende mededeling doen dat de Stichting in oktober een van de zes kinderspeelzalen gaat omvormen tot een gele genheid voor halve dag-op vang. De Stichting krijgt thans 156.000 per jaar subsidie van de gemeente en kan daarom de kinderspeelzalen professio neel laten werken. Zowel CDA als PvdA willen zich sterk maken voor extra subisi- die van de gemeente voor de halve dagopvang. De bijeen- kopmst werd belegd naar aan leiding van de rapporten uit gebracht door CDA, PvdA, Kringgang en Kinderspeelza len Voorschoten. LISSE - De onderwijsbegelei dingsdienst Duin- en Bollen streek hoeft waarschijnlijk niet te fuseren met de onderwijsbe geleidingsdienst Rijnland. De heer J.M. Bonnike, burgemees ter van Noordwijk en voorzitter van het dagelijks bestuur van het Samenwerkingsorgaan Duin- en Bollenstreek (SDB), zei dit gisteren tijdens een ver gadering van het SDB in Lisse. Het ministerie van onderwijs wil dat Rijnland (waartoe Lei den behoort) en de Duin- en Bollenstreek samengaan. Het SDB heeft tegen dit voornemen protest aangetekend en volgens Bonnike waarschijnlijk met suc ces. „Ik heb gehoord dat onze argumenten wel geaccepteerd zullen worden", aldus de voor zitter van het SDB. Volgens het SDB doet een fusie afbreuk aan de identiteit van de schoolbege leidingsdienst en aan de inter gemeentelijke samenwerking. Tevens zou er volgens het SDB, een samenwerkingsverband van tien gemeenten, een einde ko men aan een goed gecoördi neerd subsidiebeleid. De school begeleidingsdienst Duin- en Bollenstreek bestrijkt 74 scholen met in totaal 15.660 leerlingen. Volgens het ministerie van on derwijs moet een begeleidings dienst minstens 20.000 leerlin gen tot „klant" kunnen reke nen. NOORDWIJK Bij het op ideële grondslag ge stichte alternatieve eet huis-café Wikke in de Kerkstraat wordt een unieke vorm van klanten binding gehanteerd. Voor de tweede maal in drie jaar tijd is onlangs aan vaste klanten en allen die het eethuis een warm hart toedragen, gevraagd borg te willen staan voor een krediet bij de Triodos- bank. Het krediet, groot 44.000 gulden, is nodig we gens het uittreden uit de vennootschap van George Kroon, die samen met Pe ter Andrik eigenaar was van Wikke. Bij de start van het eethuis in 1984 bleken ruim hon derd mensen bereid garant te staan voor Andrik en Kroon. Toen ging het om een bedrag van 72.000 gul den. Volgens eigenaar An drik zal het aangedragen krediet onder meer ge bruikt worden voor de verbetering van de liquidi teit en het aflossen van een onderhandse lening van Kroon. De financiële situatie van het eethuis ziet er volgens de huidige eigenaar redelijk uit Ver wacht wordt dat eind van dit jaar de balans een posi tief saldo te zien zal geven. Vooral de laatste maanden is de drukte in het eetcafé aanzienlijk toegenomen. Tot nu toe bleken een twintigtal mensen bereid de akte van borgtocht te ondertekenen. Een prima resultaat zo meent Andrik, gezien het feit dat de ver zoekbrieven nog maar nauwelijks de deur uit zijn. geven kinderen van de dwijkerhoutse Irene- in het Kokkerbad gulden aan die „meneer die ketting". Aan burge ster Winkel dus. De )ue is vastgemaakt aan wi ladder die symbolisch is sgjoor het geschenk dat voor nai It geld moet worden ge- :r* ocht: een voor gehandicap- 0R m aangepaste trap of lift in et zwembad. Meer dan 140 P*j hderen en ouders van de bordwijkerhoutse basis school hebben op koningin nedag het geld verdiend lij ft1 ens een sponsorloop. Over tijd wordt het Kokker- 'd geheel verbouwd en met 8 (t geld kunnen zeker nuttige ^gen gedaan worden voor gehandicapten, aldus de wgemeester. FOTO: HENK V.D. ENOE Directeur De heer C. van der Meiden is per 1 juli benoemd tot alge meen directeur van Electro- lux Nederland B.V. in Al phen aan den Rijn. Hij volgt hiermee de heer J.M. van Midden op, die is benoemd tot algemeen directeur van Elec- trolux Holding B. V., de moe dermaatschappij van de Ne derlandse bedrijven. Electro- lux is een verkoopbedrijf van onder meer wasmachines, koelkasten, stofzuigers en kookapparatuur. Muziekschool De muziekschool voor de bol hout. Aanvang half acht, en tree gratis. De muziekschool lens treek geeft morgenavond een uitvoering in de KTS aan de Leidsevaart 2 in Voor- invang lis. De geeft een demonstratie van al les wat er op de school aan muziek geleerd wordt: alge mene muzikale vorming, het bespelen van diverse instru menten. Blokfluitensembles, strijkkwartetten, uitvoerders van lichte muziek, alles komt aan bod. Rommelmarkt In de Leidsemeerstraat in De Kaag wordt zaterdag van ne gen tot vier uur de jaarlijkse rommelmarkt voor oe Neder lands Hervormde Kerk ge houden. Ook is er voor de in wendige mens een haring- kraam en draait er weer een rad van won tuur. Verenigingsmarkt De Deylknotsen houdt zater dag van tien tot vijf uur op het parkeerterrein van het cul tureelcen trum Waren ar aan de Kerkstraat 75 in Was senaar een verenigingsmarkt. Het doel van de verenigings markt is de presentatie van de Wassenaarse verenigingen aan de Wassenaarse bevol king. Tegelijkertijd wordt in Warenar een ruilbeurs gehou den. Spartaan Atletiekvereniging De Spar taan houdt zaterdag een 25 ki lometer wegwedstrijd/presta tieloop door het centrum van Lisse. De start vindt om vijf uur plaats op Sportpark Ter Specke. De inschrijfkosten be dragen tien gulden. Er zijn te vens korte trimlopen over Hi, 4fi en 7'A kilometer. Deze gaan om tien voor half zes van start. Expositie Recente schilderijen van Cole Morgan en schilderijen en te keningen van Hans René van der Vlis zijn vanaf komende zaterdag tot 30 augustus te zien in galerie Rhijnkade elf in Alphen. Zaterdag wordt de tentoonstelling om vijf uur geopend door de heer A. Slot, voorzitter van de Kunstuit leen. Rhijnkade elf is open van dinsdag tot en met zater dag van tien uur tot half zes en op vrijdag van 's ochtends tien tot 's avonds negen uur. Ooievaars Zaterdag wordt er een open dag gehouden door de Stich ting Alphense Ooievaars. Van 2 tot 4 uur 's middags kan men een kijkje nemen bij de ooievaarsverblijven, waar in sinds enkele weken ook 2 jonge ooievaars te bewonde ren zijn. Ook kan er een ten toonstelling bekeken worden in de kinderboerderij in het Zegerslootgebied. Boon-aken Morgenavond wordt in „Don Bosco" aan de Zuidbuurtse- weg gestreden om het Zoeter- wouds kampioenschap „bocn- aken". Dat kaartspel is erg populair in het dorp en de verwachting is dan ook dat velen de strijd zullen aanbin den. Titelverdediger is Wim Olstboorn. LEIDEN De algemene raad van het Energiebedrijf Rijn land (EBR) gaat in principe akkoord met een NV-vorm voor een nieuw openbaar nutsbedrijf in het noordelijk deel Zuid-Holland. In die NV moet dan wel de invloed van de plaatselijke politiek ge waarborgd zijn via het zoge naamde „Leidse model". Dat impliceert onder meer dat de Raad van Bestuur bestaat uit raadsleden van de deelnemen de gemeenten. Alleen de ver tegenwoordigers van de ge meente Alkemade stemden gisteren tijdens de vergadering van de algemene raad tegen de ontwikkeling van die variant. Volgens burgemeester A. Meerburg hield het voorstel een keuze in die nu nog niet gemaakt hoefde te worden. Meer leden van de algemene raad hadden hun twijfels over het voorstel, maar wilden het verdere fusieproces niet blok keren. Zo betreurde A. Hou- dijk (Zoeterwoude) dat het col lege van beheer niet de harde toezegging wilde doen dat de tarieven als gevolg van de fu- siè niet omhoog zouden gaan. Mevrouw C. Huigen (Leider dorp) vond de door Leiden voorgestelde variant voor de rechtsvorm te gekunsteld. Ook in de aankoop van de aandelen van de Leidsche Duinwater Maatschappij (LDM) door het EBR kon de algemene raad zich vinden. Wel wilden de meeste leden een onafhankelijk onderzoek naar de cijfers die het college van beheer in het voorstel noemde. De overname kost 29,8 miljoen gulden, een be drag dat aan de enige aandeel houder van de LDM, de ge meente Leiden, moet worden betaald. Omwille van de dui delijkheid in de onderhande lingen met de fusiepartners wilde voorzitter van het colle ge, de Leidse wethouder J. Fase, wilde een concrete uit spraak van de algemene raad. Een onderzoek zou de zaak vertragen. Uiteindelijk ging de algemene raad akkoord, met een voorbehoud als de uitslag van het onderzoek zou afwii- ken van de cijfers van het col lege. De Kamer van Koophan del heeft inmiddels in een on derzoek naar de structuur van het EBR gepleit voor meer in vloed van het bedrijfsleven. Volgens de Kamer moeten in de Raad van Commissarissen twee vertegenwoordigers van hét bedrijfsleven zitten.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13