leidóaSowuvnt Business Center op Schuttersveld STAD OMGEVING PC-onderwijs houdt vast aan tweede school in Stevenshof 3 il Een cadeau van formaat Tarieven muziekschool mogelijk toch omhoog Inbraak in woning ERICA START VOLGEND JAAR MET BOUW HOTEL j k 1 IDA: subsidie OH omhoog Kleuterschool wordt buurthuis Kinderdagverblijf bij energiebedrijf Ccidóc Souomxt WW DONDERDAG 25 JUNI 1987 PAGINA 11 pA: aannemer aanspreken gebreken Stadsbouwhuis __1 De gemeente moet de aannemer die in 1978 [[Stadsbouwhuis heeft opgeleverd, aanspreken over de ">reken die het gebouw aan de Langegracht t schrijft het CDA in een brief aan het college Het Stadsbouwhuis blijkt in een slechte staat trkeren. B en W stellen de gemeenteraad voor in to- een kleine twee miljoen beschikbaar te stellen voor totale opknapbeurt. Ruim 650.000 gulden is nodig r energiebesparende maatregelen, voor verlaging van plafonds (ter verbetering van akoestiek) en vernieu- g van de verlichting is meer dan 245.000 gulden no- Het CDA wil dat wordt uitgezocht in hoeverre de len zijn te verhalen op de aannemer en vraagt zich af e gemeente met de aannemer heeft overlegd over het van de gebreken. Ook wil het CDA weten of het bereid is de ondernemer in gebreke te stellen en ntueel een procedure te starten om een deel van de ten te claimen. Zwendel met gestolen girobetaalkaarten LEIDEN Een 34-jarige Leide- naar' is maandag aangehouden op verdenking van diefstal van di verse girobetaalkaarten. De aan houding vloeit voort uit de aan houding van drie mannen, vorige week donderdag. Het ging om twee Leidenaars van 28 en 38 jaar en een 44-jarige Hagenaar. 'De laatste probeerde in het post kantoor aan de Schuttersveldweg met een gestolen girobetaalkaart geld te verzilveren. De Hagenaar kon worden aangehouden, omdat het personeel onraad rook. De man bleek samen te werken met de twee Leidenaars, die de be taalkaarten opkochten van de 34- jarige Leidenaar. Overvallers aangehouden LEIDEN De politie heeft gisterochtend een 22- jarige inwoner van Wateringen aangehouden, die er van wordt verdacht op woensdag 17 juni een overval op een woning aan de Smaragdlaan te hebben gepleegd. Vrijdag werden al een 37-jarige Hagenaar en zijn 21-jarige stiefzoon uit Voorscho ten in verband daarmee aangehouden. Het drietal drong vorige week woensdag de woning in het Morskwartier binnen en sloeg de beide bewoners, twee Leidenaars van 19 en 39 jaar, in elkaar. Ze gingen met ruim 100 gulden aan de haal. Een van de slachtoffers herkende afgelopen vrijdag twee daders de Hagenaar en zijn stiefzoon in een snackbar in het Morskwartier. De gealarmeerde politie hield de twee aan, samen met een derde man, die er later niets mee te maken bleek te hebben. Gisteren werd de derde dader aangehou den. De drie wilden volgens eigen zeggen op een snelle en makkelijke manier aan geldkomen. Ze zitten nog vast op het Leidse politiebureau. Wielrenners gewond ZOETERWOUDE Twee wielrenners die meededen aan de Waterschapsronde van Zuid-Holland, zijn gis teravond in Zoeterwoude tegen een stilstaande auto gebotst en gewond geraakt. Het ongeluk gebeurde op de Zuidbuurtseweg ter hoogte van de molen. Een 23-jarige automobiliste uit Zoeterwoude was aan de kant van de weg gaan staan om de fietsers te laten pas seren. De twee slachtoffers zagen de auto echter over het hoofd en botsten fron taal op het voertuig. Zij zijn met onbekend letsel afge voerd naar het ziekenhuis. Voorschotnota's maanden uitgesteld LEIDEN Het Energiebedrijf Rijn land (EBR) is niet van plan om al per 1 januari 1988 zogenaamde voorschotno ta's in te voeren voor grootverbuikers van electriciteit en gas. Het EBR be paalde vorig jaar om op die datum het systeem van bankgaranties en waar borgsommen te vervangen. Met name de tuinders waren sterk tegen de maat regel. R. van Lint van het college van beheer liet gisteravond aan de algeme ne raad weten eerst het landelijk over leg met andere energiebedrijven en tuindersorganisaties af te willen wach ten. Daar wordt naar een uniforme re geling gezocht. „Welke kant we opgaan is nog onduidelijk", aldus Van Lint. Hij verwachtte de invoering zeker enkele maanden uitgesteld zou worden. LEIDEN In een woning aan de Hoge- woerd werd gisteren op klaarlichte dag in gebroken. Via de re genpijp zijn de daders op de eerste etage het huis binnen gegaan. Een cd-speler, een versterker, een cas sette-deck en drie munten ter gelegen heid van het 750-ja- rig bestaan van een Friese gemeente zijn verdwenen. AANRIJDING SCHIPHOLWEG LEIDEN Bij een aanrijding gisteravond om zeven uur op de kruising Schuttersveld- /Schipholweg is een 63- jarige vrouw uit Leiden gewond geraakt. Een 23-jarige Amsterdamse autobestuurder reed door rood licht. De Leidse vrouw reed op een bromfiets en stak op dat moment de krui sing over. Zij had groen licht. Een aanrijding tussen beiden was het gevolg. De vrouw is met diverse verwon dingen naar het AZL gebracht I LEIDEN De kans is (groot dat op het Schut- tersveld een Business Center verrijst op de plaats waar volgens de oorspronkelijke plannen I van de gemeente alleen I een luxueus hotel had j moeten komen. Het pro- I ject op de hoek van de I Schipholweg en het Schuttersveld is een initiatief van de Haagse projectontwikkelaar Eri ca. Als zich geen compli caties voordoen, kan de bouw volgens Erica-di recteur F. Swaak in maart 1988 beginnen. Het Business Center is een „zaken-hotel", een combina tie van „wonen en werken". Dat houdt in dat mensen er niet alleen kunnen overnach ten, maar ook werken. Er is ruimte voor enkele tientallen kleinere kantoren, wat win keltjes, een restaurant, 40 ho telkamers en 10 werkkamers, diverse conferentieruimten en service-eenheden. Het zal zakelijk geen deel uitmaken van het kantorencomplex Schuttersveste, dat momen teel in aanbouw is. In het I Oe gevel van het Business Center op de hoek van het Stationsplein. oorspronkelijke plan voor Schuttersveste was wel een hotel opgenomen, maar dat ging niet door omdat projec tontwikkelaar NBA geen geldschieters voor het hotel kon vinden. Zo haakte onder meer het pensioenfonds PGGM af. Besloten werd te beginnen met de bouw van Schuttersveste zonder het ho tel. Erica wierp zich op om de financiering voor het ho tel rond te krijgen en kreeg daar van de gemeente tot 1 juli de tijd voor. Als Erica die datum niet zou halen, zou de gemeente met andere ontwi kelaars in de slag gaan. In het oorspronkelijke plan van de NBA zou naast een hotel ook kantoorruimte ko men. In het nieuwe plan zijn deze onderdelen geïnte greerd. Volgens Swaak van Erica wordt het „een geheel ander complex". Voordat de bouw daadwerkelijk van start kan gaan, moeten nog diverse hobbels worden ge nomen. Op dit moment on derhandelt Erica met de ge meente over de hoogte van de erfpacht en de periode waarvoor die kan worden af gesloten. Swaak verwacht niet dat dit problemen ople vert: „De onderhandelingen met de gemeente Leiden ver- Een deel van het interieur, een ontvangstruimte. lopen bijna altijd goed. We krijgen zelden geen mede werking". Ook is nog niet duidelijk op welke manier de parkeergelegenheid wordt gerealiseerd. In het oorspron kelijke plan is een parkeer dek opgenomen. Erica nu wil een parkeergarage bouwen. Volgens Swaak is ook moge lijk dat de parkeerplaatsen van het center worden on dergebracht in de parkeerga rage van het Educa Center. Dit centrum wordt op dit mo ment ook door Erica op het Schuttersveld gebouwd. In de plannen van het Educa Center is met een eventuele uitbreiding van de parkeer garage rekening gehouden. Wethouder J. Peters (ruimte lijke ordening) zegt in een re actie zeer verheugd te zijn over de „optimistische gelui den van de heer Swaak". „De totstandkoming van dit plan zou een zeer belangrijke stap zijn in de ontwikkeling van het Schuttersveld". Over de onderhandelingen over de prijs van de grond wil Peters weinig loslaten. „Wij zijn Eri ca daar al een heel stuk in te gemoet gekomen. Ik denk niet dat de onderhandelingen over de grond het plan zullen frustreren", aldus de wethou der, die erkent dat de ge meente grote belangen heeft bij de totstandkoming van het Business Center. „De ont wikkeling van het Schutters veld en van het hotel zijn langzamer gegaan dan we hadden gehoopt". j EIDEN Het CDA wil de ibsidie voor de stichting Ou- ïrs Op Herhaling (OOH) ver ogen met 70.000 gulden per lar. De stichting heeft beslo- n niet te fuseren met de ove- ge instellingen voor basise- iicatie in Leiden. Om het anbod van cursussen op peil kunnen houden, heeft OOH gemeente gevraagd de jaar- jkse subsidie te verhogen van 0.000 naar 270.000 gulden. et college wil niet voldoen m dit verzoek omdat een erhoging van de subsidie oor de instellingen die wel illen fuseren aanleiding zou unnen zijn om alsnog van fu- e af te zien. Bovendien vindt ït college een verhoging van subsidie in striid met het nneentelijk beleid dat er op gericht te komen tot een in- elling voor basiseducatie. J. »n Meijgaarden van de PvdA !i gisteravond tijdens een ommissievergadering dat zijn ractie het voorstel van het >llege „heel nadrukkelijk wil eunen". Ook de VVD is het ins met het voorstel. D66 be- ladt zich nog. Het CDA kon- igde bij monde van raadslid L Kranenburg aan een amen- \lement in te dienen op het aadsvoorstel. De christen-de- locraten willen dat het extra eld voor OOH uit de pot voor e nieuwe stichting wordt ge laaid. Voorts maakte Kranen- "rg een voorbehoud bij het lan van de gemeente om 75.000 extra ter beschikking t stellen aan de Stichting Ba- iseducatie Leiden. V. Ploeg van OOH zei gister- vond dat de verhoging van Ie subsidie „van essentieel be- ang is voor de voortzetting van de basiseducatie in Lei- i-Noord". Volgens hem Roeten de beroepskrachten 'in OOH per 1 augustus be- »ald worden volgens de cao: .We staan voor het blok, want laar hebben we echt geen geld 'oor", aldus Ploeg. „Dat bete- tent dat we nog maar met het lelft van het aantal groepen lunnen werken en dat is desa- heus". Onderwijswethouder 1- van Dongen testreed dat: Het werk valt niet stil want Stichting Basiseducatie zal •ok een aantal activiteiten £t ontplooien in Leiden- rd. De gemeente wil de voormalige kleuterschool aan de Oppen- heimstraat geschikt maken voor buurthuis C. Joppensz. Voor de opknapbeurt is 128.000 gulden uitgetrokken. Het schoolgebouw telt vier lokalen, in een van deze lokalen is peuterspeelzaal Olle- ke Bolleke gehuisvest. Dit lokaal wordt voor 17.500 gulden opge knapt. De overige lokalen mogen worden gebruikt voor buurt- en clubhuiswerk. Deze ruimten worden aangepast. Voorts wordt een ventilatie-systeem en een vluchtgang aangebracht. Ook komt er een invalidentoilet in het gebouw, de kosten hiervoor bedragen 12.500 gulden. De Stichting C. Joppensz maakte jarenlang ge bruik van ruimte van het Stedelijk Gymnasium aan de Durieux- straat. Toen het gymnasium met ruimtegebrek kampte, moest C. Joppensz tijdelijk uitwijken naar de Lorentzkade. FOTO: WIM VAN NOORT Peurbakkentocht op VARA-radio LEIDEN De Peurbak- kentocht, die op 9 juli in de Leidse binnenstad wordt gehouden, zal rechtstreeks worden verslagen door de VARA-radio. Het program ma wordt uitgezonden via Radio I en II, begint om 20.00 uur en duurt tot 22.20 uur. De uitzending vanuit Leiden wordt verzorgd in het kader van het VARA- progamma „Voor wie niet kijken wil". De uitzending komt vanaf een schip dat meevaart in de Peurbak kentocht. Via een tijdelijke zender op het Leidse Stad huis wordt het programma verder doorgegeven. Pre sentator Peter Holland zal onder meer burgemeester C. Goekoop en brandweer- commendant B. Mark in terviewen. Het programma wordt verder gevuld met muziek van straatmuzikan ten. Omroep Rijnland is bij de uitzending betrokken. De VARA-radio zal ook uitzendingen verzorgen van het Nationaal Con cours van Straatmuzikan ten om De Gouden Pet Dit concours heeft plaats op zondag 19 juli. De finale wordt gehouden vanaf 17.00 uur op het Pieters kerkplein, waar dan tevens de manifestatie Leiden Cu linair plaats heeft. LEIDEN EIST EXTRA BIJDRAGE VAN REGIOGEMEENTEN LEIDEN De tarieven van de Leidse Streekmu- ziekschool gaan de ko mende jaren mogelijk toch omhoog. Wethouder F. Kuijers sloot een verho ging van de tarieven voor de ouders met hogere in komens gisteravond tij dens een vergadering van de commissie cultuur over de bezuinigingen niet uit. Kuijers zei verder dat de groepen in de muziek school ook wel eens groter zouden kunnen worden dan tot dusver de bedoe ling is. De wethouder ging daarmee in tegen eisen die de collegepar tijen PvdA en Links Leiden op tafel legden. Links Leiden eiste behalve het voorkomen van gedwongen ontslagen ook dat de tarieven de komende jaren niet zullen stijgen. Op die voorwaarden zou men ak koord kunnen gaan met een bezuiniging van 500.000 gul den op de muziekschool. De PvdA stelde als eis dat de groepen niet verder zullen groeien, maar volgens Kuijers is dat niet realistisch: „Ik kan me daar niet voor een groot aantal jaar op vastleggen. Daarvoor zijn er teveel onze kerheden". De derde college partij, de VVD, ging zonder wijzigingsvoorstellen akkoord met de bezuinigingen op de muziekschool. Het CDA wilde niet verder gaan dan een be zuiniging van 150.000 gulden op de muziekschool. Meer zou de school niet kunnen hebben, maar Kuijers en de collegepar tijen wezen dat af. Wethouder Kuiiers kondigde verder aan dat hij met de re giogemeenten die aan de mu ziekschool deelnemen om de tafel gaat zitten. Leiden zal daarbij voorstellen dat de re giogemeenten meer gaan beta len voor de muziekschool. Vol gens Kuijers zou de huidige verdeling van de kosten niet eerlijk zijn. „Als we de afgelo pen jaren een eerlijke verde ling hadden gehanteerd, dan Had Leiden dat 350.000 gulden gescheeld", merkte hij op. Hij wees verder op de mogelijk heid te gaan samenwerken met de Streekmuziekschool Rijnakkkoord in Leiderdorp. Directeur P. Kunst van de Leidse muziekschool sprak gisteravond zijn twijfels uit over de haalbaarheid van de bezuinigingen op zijn school. Zo denkt het college gedwon gen ontslagen te voorkomen door het natuurlijk verloop, maar volgens Kunst zal er de komende jaren nauwelijks na tuurlijk verloop zijn. Markt Kuijers zei gisteravond verder dat de gemeente overweegt de overlast van auto's van markt kooplui aan te pakken. Moge lijk wordt de aanwezigheid van auto's op de markt hele maal verboden, hoewel de marktlui daar wel eens grote bezwaren tegen zouden kun nen hebben. De PvdA zette gisteravond vraagtekens bij de plannen de Eerste Hulp Dienst te privati seren, maar wethouder Kuijers bleek niet onder de indruk van de protesten van de PvdA en van het personeel van de EHD, eerder deze week. De volière aan het Plantsoen blijft mogelijk behouden, bleek verder uit net betoog van de wethouder. Volgende week neemt de g< meenteraad een definitief w sli#t over de bezuinigingen. LEIDEN/DEN HAAG Een tweede protestants-christelijke basisschool in de Stevenshof zal voldoende bestaansrecht heb ben. Deze overtuiging bracht W. Timmers van de Besturenraad protestants-christelijke onderwijs gistermorgen naar voren in het Provinciehuis in Den Haag. Daar behandelde de bestuurs commissie beroepszaken het beroep van de Protestants-Christen lijke Schoolvereniging Leiden tegen het besluit van de gemeen teraad om een interconfessionele (PC en RK) en niet een protes tants-christelijke basisschool te stichten in de nieuwbouwwijk. In de Stevenshof is in totaal ruimte voor vijf basisscholen. Sinds oktober 1984 staan er drie scholen in de wijk: een openbare, een rooms-katholieke en een protestants-christelijke. Per 1 augustus 1988 komt er een tweede openbare school bij. Voor de vijfde ba sisschool heeft zowel het bestuur van de protestants-christelijke schoolvereniging als het bestuur van de stichting interconfessio neel onderwijs Leiden vorig jaar een aanvraag ingediend. Vol gens de gemeente was de stichting van een tweede PC-school niet haalbaar. Een interconfessionele school zou over vijftien jaar wel genoeg volgens de gemeente is dat minimaal 200 leerlingen hebben. De gemeente kwam tot deze conclusie door de belangstéllingspercentages voor het PC-onderwijs en RK-on- derwijs in de stad, respectievelijk 35 en 17, bij elkaar op te tel len. Timmer betoogde dat een tweede PC-school levensvatbaar is: „De gemeente gaat ervan uit dat in het jaar 2000 1100 kinderen tussen de vier en elf jaar in de wijk wonen. Als 35 procent van hen een christelijke school bezoekt, dan zijn er in totaal 380 leer lingen voor twee scholen. Die twee scholen komen dan ruim bo ven de opheffingsnorm van 125 leerlingen". P. Peters, hoofd van de directie onderwijs van de gemeente Lei den, wüde wel geloven dat op een gegeven moment 200 leerlin gen de school zullen bezoeken. „Maar", zei hij, „dat zal niet zo blijven. De Stevenshof is een wijk, waar veel jonge kinderen zullen wonen. Maar op een gegeven moment zal het kinderaan tal daar ook snel dalen". In Leiden staat een interconfessionele school in de binnenstad. Drie procent van de Leidse kinderen bezoekt deze school. Hier uit concludeert de Besturenraad dat het belangstellingspercenta ge voor een interconfessionele school in de Stevenshof ook maar drie is. Dat bracht rapporteur F. Diepenhorst van de beroeps commissie tot de uitspraak: „Wat een onzin". Ook Peters vond de redenering niet kloppen. Volgens hem bezoekt 48 procent van het aantal kinderen in de binnenstad de interconfessionele school. „Dat cijfer van drie procent flatteert", gaf Timmer toe. „Maar bij de planning wordt nu eenmaal gekeken naar het aan tal leerlingen in de hele gemeente". LEIDEN Het Energiebedrijf Rijnland gaat mogelijk een kin derdagverblijf oprichten waar personeelsleden hun kinderen kunnen onderbrengen. Het college van beheer staat in principe positief ten opzichte van een dergelijke voorziening voor het personeel. Een enquête onder de werknemers van het EBR, ge houden op initiatief van collegelid R. van Lint, wees uit dat ze ker twintig kinderen in dergelijk dagverblijf zouden worden on dergebracht. Het college laat nu de mogelijkheden en de finan ciële kant van de zaak onderzoeken. De kosten van een derge lijk verblijf worden op twee ton geschat. Volgens het college heeft de instelling van een kinderdagverblijf tot gevolg dat vrouwen gelijkwaardiger kansen krijgen als ze solliciteren bij het EBR. Van Lint liet voorts gisteravond weten dat de vergade ringen van de consumentenraad van het EBR besloten blijven. Vanuit de algemene raad was verzocht om te bezien of de verga deringen openbaar konden worden, maar de consumentenraad liet zelf weten daar niet voor te voelen. „We willen dat niet op leggen", aldus Van Lint. 3 en luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Not I Sac Noteer als nieuwe abonnee ingaande Saam: Adres Voorletters: Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt bet abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stoor als dank de handdoek aan: SaamVoorletters: Adres.. Postcode/plaats: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij).

Leidse Courant | 1987 | | pagina 11