ar ja Kuipers loopt uit TENNIS CIRCUIT Sterk bezette ronde Roelofarendsveen Thomas Koemans tweemaal onderuit op 'districts' C-Cursus Puppies-men taliteit nekt export van wa terzui vering )RT LEIDEN Eaid&Qowuvnt Ioq idEN Michael van °P i Berg bij de B-heren C-dame Marja Kuipers jben hun kandidatuur ;3 m &r de LC Masters nu ds gesteld. De Unicum- ej, r heeft, met twee toer- oebii ïiieges op zak, even- j «ju J punten als vorig jaar !{j®«es Heemskerk die zich VAKANTIEBAANTJE BIEDT NIET ALLEEN VOORDELEN Biotechnology 87~ WOENSDAG 24 JUNI 1987 PAGINA 9 [ister iOOg, in!1171168 nummer ac^lt iatste voor het Masters, aaide n punten is het huidige to- van Lissese Kuipers, die de vorige editie van het LC- jt zevende werd met elf Kuipers' voorsprong ie Louise Goedhart, die seizoen eveneens de its bereikte en daarin een rlaag moest incasseren te- de ranglijstaanvoerdster, igt vier punten, „'-eindoverwinnaar Van llerg bevindt zich in een jte positie. Als de Koude- ter tijdens de districtskam- chappen punten weet te ;en, zal plaatsing voor de ,_rs hoogstwaarschijnlijk in gevaar komen en kan met een gerust hart naar je afreizen om daar een jtal toernooien af te wer- En hoeft hij niet, zoals r 1986 Jan Siemerink die jaar vrijwel constant in 'onland verbleef, tij- Caidóe Somont dens het laatste toernooi nog eens de broodnodige puntjes bij elkaar te sprokkelen. Ook reis- en naamgenote, Heieen, kan zonder problemen trach ten bij de Azzuri naam te gaan maken. De eveneens tweevou dige toernooiwinnares weet zich met het puntentotaal van acht bijna zeker geplaatst. Anders ligt het bij de C-heren. Als altijd (vorig jaar wisselden de vele kanshebbers voortdu rend van plaats) is de strijd daar het grootst. Hoewel goed op weg, is aanvoerder Erik Bakker, die vorig seizoen net aan buiten de Masters-boot viel, dan ook nog niet zeker van plaatsing. Bakker, die on danks verlies op TEAN rivaal Kees Jan Schuilenburg nog net een punt voorbleef, kan zich niet veroorloven punten te laten liggen. Tot ver in de achterhoede liggen een aantal gevaarlijke spelers nog op de loer. In de D-categorie is na drie meetellende toernooien nog weinig tekening in de strijd gekomen. Slechts Voor- houter Erik Warmerdam doet hier van zich spreken. Na een finaleplaats in Leiderdorp bracht hij Lisse op zijn naam, waardoor hij de herenlijst aan voert. Bij de dames hebben Lisse-winnares Meys en TEAN-winnares Nathalie van der Voort zich naast Saskia Paauw, zegevierend in Leider dorp, aan de kop genesteld. Standen HEB: 1. M. van den Berg (Unicum) 11; 2. K. Heemskerk (Metselaars) 5; 3. J. Gefkens (Amstelland), R. Oskam (TEAN), E. Snellenberg (Unicum) 4; 6. L. Damen (De Boekhorst), M. Krans (Unicum), F. Verhoeff (Idu- na), M. Vink (Hillegom) 3; 10. E. Bak ker (Nieuw Vennep), T. Koemans (De Munnik), J. van Leeuwen (Roomburg), J.W. Lugthart (Leidse Hout), H. van Scheppingen (Amstel land), F. Tanis (Dekker), M. van Trigt (Hillegom), L. Vromen (Iduna) 2. DEB: 1. H. van den Berg (Dekker) 8; 2. T. Langeveld (Overburg), B. Zon- derop (De Munnik) 4; 4. C. Geerlings (Unicum) 2; 5. I. Kiewitt (Alkmaar), I. van den Oudenrijn (TEAN), M. van den Oudenrijn (TEAN), M. Pati- wael (De Munnik), M. Verdegaal (Hillegom), C. Verwoert (De Munnik) 1. HEC: 1. E. Bakker (Nieuw Vennep) 10; 2. KJ. Schuilenburg (De Munnik) 9; 3. M. Glastra (Dekker), M. Smit (TEAN) 7; 5. E. de Vries (Hillegom), O. Wempe (Lisse) 6; 7. R. van der Voort (Hazerswoude) 4; 8. M. Flei- scheuer (Forescate), P. Grimbergen (Lisse), J. Pauwels (Lisserbroek), R. Plomp (Botesa), M. Steens (De Mun nik). DEC: 1. M. Kuipers (Lisse) 10; 2. M L. Goedhart (TEAN) 6; 3. M. van den Haak (De Boekhorst), L. Hoog houdt (OLTC) 5; 5. C. Voskuil (De Boekhorst), J. Zonnevylle (De Mun nik) 3; 7. C. Berkhout (Hillegom) 2, A. Leyten (STV), T. van Overloop (De Munnik), J. Paauw (De Munnik), C. Spruyt (Hillegom), M. Tromp (TEAN) 2. HED: 1. E. Warmerdam (SW) 13; 2. F. van Leeuwen (Boskoop) 8; 3. R. Zevenhoven (Hazerswoudse TC) 7; 4. M. Min (Botesa), J. Vink (Hillegom), R. van der Laan 6; 7. C. Jongejan (TEAN), V. de Koning (Boskoop), M. Langelaan (Lisse), D. Versteeg (Lisse) 5; 11. O. Drayer (Hillegom), G.J. Eg- berink (Forescate), R. Haspers (TEAN), J. Iemhoff (Nieuwe Sloot), J. van Leeuwen (TEAN), A. Ooms (Hillegom), S. van der Schee (Lisse), G. Stigter (SVV), S. Vrij (Nieuwe Sloot), D. van Scheppingen 4. DED: 1. P. Meys, S. Paauw (De Mun nik), N. van der Voort (De Meren- wijk) 6; 3. D. van Diemen 5; 5. B. Ju- rien, L. Spoor (TEAN), W. Zeilmaker (De Merenwijk) 4; 8. I. Batelaan (Ter Aar), P. van Dooren (Van Nispen), S. Klinge (Lisse), M. Krijgsman (De Munnik), A. Langeveld (De Munnik), M. van der Voorn (Tehado), N. van der Garde 3. Marja Kuipers: overtuigend aan kop bij de C-dames. FOTO: ANDRÉ VAN HAASTEREN ji cursus heb je er wel voor idig, voordat je een echte C int Die C staat dan voor jch. Een fenomeen, dat |jch ook in de tennissport >ds meer gaat mifesteren. Steeds meer renigingen besluiten hun nisleraar de rol van coach van het eerste team toe te VEA bedelen. Soms niet-spelend, soms wel spelend, maar dan >7 Izger dan zijn of haar niveau. s coaching nuttig? Terugkijkend op vier jaar - Unicum moetje zeggen: ,Ja". Het Leidse tennis is weer praktisch gelijkwaardig aan m dat van Nederland. Het was eervol een bijdrage te 0 kunnen leveren aan vier zinderende jaren in eerste en hoofdklasse. Het Leids talent is gerijpt; een aantal spelers sluit tevreden een tenniscarrière af. Een hoger q liveau niet bereikbaar. fm! ïïmuwe niet te noemen namen nemen de plaatsen in de hoofdklasse in. Unicum I wordt een Leids gebeuren, an districtsaangelegenheid. Na het eerste team kregen pok Unicums tweede en rde een coach toegewezen. >n spelende coach nog wel. b van Overbeeke was toch >r coach dan speler in II, Freek van der Capellen •hte en speelde Unicum naar het kampioenschap. Munnik wilde niet \terblijven. De eerste drie is kregen een niet- 'lend coach. Henk Janssen en Frank Vahle (II) hoopten met 50-jarig De Munnik op een kampioenschap in de Overgangs B. Het is daar in Leiderdorp niet gelukt. En ook Jeroen van der Sman (III) moest berusten in een gelijkblijvende klasse. Toch veel kampioenen bij De Munnik, zou de cursus van Henk en Frank dan wel geholpen hebben? Een cursus heb je er wel voor nodig, voordat je een echte C bent. Die C staat dan voor C- speelster of -speler. Je loopt er of zo doorheen, of je blijft er volledig in steken, die C- klasse. Een beetje coaching wil wel eens helpen. Maar daar zit nu de kneep. In individuele toernooien is coaching ten strengste verboden, waar het in de competitie gewoon is toegestaan. Hoewel! Op het TEAN-toernooi coachte een trainer haar pupil en toekomstige tegenstandster, en liet Marquérite Patiwael bedroefd achter. Die droefheid is ten onrechte, want in toernooien is zelfstandigheid het belangrijkste wapen. Coachen in C is begeleiden naar zelfstandigheid. Dat wil zeggen analyseren vooraf en bespreken achteraf. Daartussen zit ervaren op de baan. De hoge C kennen we allemaal, het zijn de en in de Cl. niemand heeft in de districts nog verloren, de B-lijst is een kwestie van tijd. De lage C kom je in de C2 tegen; het taktisch inzicht bepaalt of je via de Cl alsnog de B-lijst haalt. De jonge C heeft de coach het meest nodig, de B en wellicht de A is haalbaar. Voor Aukje Baayens, Cindy Berkhout, Mirjam Siemerink en Nathalie van der Voort staat de relatie met de coach centraal. Het zijn de jonge C'ees met een grote toekomst. Als coach van een team zul je ze dra nodig hebben, want vrouwen in tennis zijn een gewild object. Overigens Nathalie staat nog op Dl, maar mag als te sterk gelden. M. Sievers en Sabine Anthony moesten er gisteren aan geloven; na twee dagen schoolkamp gaat het vrijdag verder naar de titel. Een cursus heb je er wel voor nodig, voordat je een echte C bent. Die C staat dan voor Coach-cursus. Want de C- cursus bestaat echt. Zo'n twaalf jaar geleden draaide deze bondscursus al eens, en ook afgelopen winter leverde de KNLTB een cursus en dus „echte" coaches af. Toch een waarschuwend woord. Coachen is niet toegestaan, maar wel mogelijk. Het is net als een leraar, je moet het in je hebben, en ook uit en over kunnen dragen. De „echte" coach zal haar of zijn waarde in de praktijk bewezen hebben. PETER KLEIN EIDEN De Ronde van oelofarendsveen beleeft lorgen zijn jaarlijkse edi- e. Buiten de amateurs aan ook de liefhebbers n veteranen, in een ge- kkjombineerde wedstrijd, het vertrek. Boven- ien zal er, bij voldoende jJJ elangstelling, een bur- s erronde worden gehou- en voor inwoners van de iele teen. di sri ie liefhebbers en veteranen hg ijten om zes uur de spits af in iar fn wedstrijd over 50 kilome- er. Er zijn in het veld enige Ijgj avorieten aan te wijzen. Zo is ve; f winnaar van vorig jaar, ex- Nederlands veteranenkampi- oen Jan van der Horst erbij, evenals Cor Berkouwer, een andere sterke veteraan. Van Swift-zijde zijn Jan Zwaan, John Kuyvenhoven en Adrie Kruger in staat de overwin ning naar zich toe te trekken. Ook de Bollenstrekers Ton van Duyvenboden en Ronald van der Tang kunnen het de andere potentiële zegekandi daten lastig maken. De amateurs starten om kwart over zeven in een wedstrijd over 80 kilometer, met in het deelnemersveld Paul Kooi man, die deze wedstrijd al tweemaal achtereen won. Maar of de huisarts in oplei ding weer zal winnen is de vraag. Hij heeft zich dit jaar nog weinig in de kijker kun nen rijden. Haarlemmer Bert Spoor, afgelopen zondag nog winnaar in Lisse, lijkt wél in vorm te zijn, evenals de Bol lenstrekers André van Reek en Marco Vermeij. de grootste kanshebber op de zege lijkt echter Joost van Adrichem te zijn. De Westlander werd dit iaar onder andere distrikts- kampioen. Van de andere Swiftrenners kan nog het een en ander verwacht worden van Jan-Hendrik Lagerweij en Jan van Straaten. Tom de Jong, Jan Huigsloot en de ge broeders Hans en Tom Wub- ben zijn de thuisrijders, die het in hun eigen dorp moeten gaan maken. Na de amateurs, om kwart over negen, zal eventueel de burgerronde worden verreden. ?v Nleuwerbrug; Hanneke Hoogendoorn. Woerden; Monique de Jong, Gouda; Sandra Kempen, Woerden; Sylvia v/d Laan, Boskoop; Marlska Plomp, Noor den; Anne-Marie Postma, Alphen a/d Rijn; Heieen Rozeveld, Alphen a/d Rijn; Pauline Slingerland, Woubrugge; Jac queline Spek, Alphen a/d Rijn; Sandra van Triest, Alphen a/d Rijn; Louise Ver meer. Zoetermeer; Jacquelien Vlug, Woerden. Mode en kleding: realisatie: Shirley van Boven, Alphen a/d Rijn; Miranda Brus, Leimuiden; Yvonne Bus. Aalsmeer; Anrine van Egmond, Nieuwkoop: Nicole Heemskerk, Zegveld; Gerdine den Hol lander, Waddinxveen; Corien v/d Kaa- den, Waddinxveen; Jacomlen Kapteljn, Bodegraven; Linda Muls, Zegveld; Slmo- ne Smit, Waddinxveen; Monique van Splunter, Ter Aar; Henriëtte v/d Streek, Alphen a/d Rijn; Kitty de Veld, Zevenho ven; Carta Verheul, Benthuizen; Ellen Verkade, Boskoop; Yvonne Verkerk, Amstelveen; Annemarie van Vliet, Ter Aar; Cora van Vliet, Boskoop; Ella Wes terduin, Alphen a/d Rijn; Yvonne van Wijk, Zwammerdam; Aglen van Zoest, Nieuwkoop; Jolanda Zwaan, Ter Aar; Mararet van Zijl, Montfoort. Mode en kleding: commercie: Ellen de Bil, Woerden; Ellen van Breemen, Al- Mode^/d n'lded'8 N^brtet' T,er Gart» rLf'SSSraw'Blm'ï'ï; Woerden; Marjan Boere, Bodegraven; Ellen van Breemen, Alphen a/d Rijn; Mi randa B us. Leimuiden; Hanneke Hoog- endoom. Woerden; Sandra Kempen, Woerden; Unda Muis, Zegveld; Sandra van Triest, Alphen a/d Rijn; Annemarie van Vliet, Ter Aar; Cora van Vliet, Bos koop; Ria Vijlbrief, Ter Aar; Ella Wester duin, Alphen a/d Rijn; Aglen van Zoest, Nieuwkoop. Hum J- School voor MDGO - AW - INT AS - ■i J rilt bhen aan den Rijn ,|f tod» en kleding: presentatie: Gerdle t*roi. Bodegraven; Hildegard Aretz, Al ton a/d Rijn; Claudia Bauer, Alphen i.a i Ri'n; Marlan Boere. Bodegraven; all' Marja Bouma, Alphen a/d Rijn; Pauline Hazerswoude; Diana van Ettinger, s, Ter a/d Rijn; Jolanda van Eijk, Esther Ferweda, Boskoop; Paulien 'ntach, Gouda; Monique Haveman, (ADVERTENTIE) LEIDEN Een baantje in de schoolvakantie biedt allerlei voordelen. Voornaamste pré is natuurlijk dat een in principe „arme" scholier op die wijze aan wat geld komt om de rest van de vakantie echt vakantie vierend te kunnen doorbren gen. Een dergelijk baantje heeft echter ook nadelige kan ten. Iets wat Thomas Koemans fisteren tijdens de districts- ampioenschappen tennis aan den lijve ondervond. De in het HEB2 als tweede geplaatste Koemans heeft immers beslag weten te leggen op een tijde lijk postbode-baantje, maar moet daarvoor wel enige tijd op een zeer matineus tijdstip het bed voor de werkkleren verruilen. En dat gegeven nu bleek gisteren bepaald niet in zijn voordeel te werken. „Ik moet niet zeuren, Hans speelde gewoon goed", liet Koemans na zijn met 4-6, 6-4, 7-5 verlo ren single tegen Hans van Bij- sterveldt nog weten. Een spor tieve reactie die echter niet wegnam dat de nederlaag op z'n minst verrassend kon wor den genoemd... Ook in het HEB1 redde Koe mans het daarna overigens niet. Eén set lang kon de Lei- derdorpse Koudekerker het de ook niet schitterende Jan-Wil lem Lugthart nog echt lastig maken. In het tweede deel was het echter gebeurd met de in derdaad niet okselfris ogende Koemans: 5-7, 3-6. Bij die enkelspelende BI heren tekenden Alfred Gelevert en Robert van Splunter voor de meest opmerkelijke resultaten. Gelevert liet Marcel Gerritsen kansloos (6-4, 6-2), terwijl Van Splunter de deze week voor namelijk als „kleine midden stander" actieve Joost van Leeuwen met 6-4 in de derde een nederlaag toebracht. Dat roem vergankelijk is, be wees Bub van der Zee gister avond nog eens ten overvloe de. Nog niet zo lang geleden werd Van der Zee op Unicum als districtskampioen gehul digd. Nu eindigde zijn B2(!)toernooi al op dinsdag avond op baan 7, omdat Marco van Trigt met 7-5, 6-2 te sterk was... Margot van den Haak is van daag aan een knie geopereerd. Een blessure die haar gisteren niet verhinderde in het DEB2 toch aan te treden tegen Marie Louise Goedhart. Bij een voor sprong van 6-3, 6-6 gaf Van den Haak vervolgens op. Iets wat zij eerder, in het DEC1, niet had gedaan in de gewon nen partij tegen Mirjam Sie merink die haar de kwartfina le èn de LC-circuitpunten bracht. Bij de Cl-heren was het Bart Krans die gisteren de meeste aandacht opeiste. Dat de Uni- cummer Jan Baan een neder laag toebrengt, is op zich niet zo verwonderlijk. Maar dat Krans dat gisteren deed na in de beslissende set op een 2-5 achterstand te zijn gezet, was wel degelijk opvallend: 6-4, 2- 6, 7-5. In dat HEC1 is ook Pie- ter Guyt jr. nog altijd actief. Guyt liet Mare Nije slechts een game en klopte gisteren en passant ook Winand Steggerde (in het HEC2) met 6-1, 6-2. In het HED kwam gisteren toch al het einde voor „Gaby" Gesta-Fernandez. Albers van Forescate liet de Lissenaar slechts vier games. Ook Jeroen Vink bereikte de volgende ronde niet. Minnema sloeg zich probleemloos langs het neefje van Marcel, dat echter wel nog de voldoening had in het HDD met partner Arman do Paolini langs de, slechts op papier, tweede combinatie On- vlee/Logger te zijn geglipt. Bij de veteranen konden weer enkele halve finalisten wor den begroet. Lodewijk Kallen berg, Maureen Meijer en Nolly Bennink hadden aan een over winning genoeg. Zevenhoven Het D-toernooi van Zevenho ven kreeg Richard van der Laan en Diana van Diemen als winnaars. Van der Laan en Van Diemen bleven overeind in de finales, die zondag van wege de regen niet gespeeld konden worden. De HED fina le, die gisteravond afgewerkt werd, was op papier voorspeld, maar kreeg de nummer twee als winnaar. Niet zonder slag of stoot overigens. Van der Laan kreeg de pas elf-jarige Dennis van Scheppingen na een zeer gelijkopgaande wed strijd via 6-4 en 7-6 op de knieën. In de DED-finale had de uiteindelijke winnares Dia na van Diemen het al net zo moeilijk als Van der Laan. Nathalie van der Garde, vier de op papier, greep de eerste set (2-6), maar moest de twee de en derde set aan de onge plaatste Van Diemen afstaan: 7-6, 6-3. ERIK HUISMAN GERT-JAN ONVLEE Programma De B-partijen die vandaag (in de avonduren) op het park van Unicum zullen worden verspeeld: 17.30 uur: M. van den Berg - A. Gelevert (HEB1); 19.00 uur: H. Tönjann - W. Jansen (HEB1); 20.30 uur: F. van der Capellen - R. van Splunter (HEB1), L. Damen - R. Oskam (HEB1); 21.45 uur M. Vink - M. van Rijn/B. van Overbeeke. Uitslagen HEB1: A. Gelevert - M. Gerritsen 6- 4, 6-2; R. van Splunter - J. van Leeu wen 4-6, 6-2, 6-4; M. Krans - M. Lol ling 6-2, 2-6, 6-1; A. Weening - A. Verhees 6-3, 6-1; R. Oskam - A.W. van Zoelen 2-6, 6-3, 6-0; W. Jansen - O. van Paridon 6-4, 6-4; J.W. Lugt hart - Th. Koemans 7-5, 6-3. HEB2: K.J. Schuilenburg - A. Weening 6-3, 6-1; F. Liefbroer - O. van Paridon 6- 3, 6-1; R. van Splunter - E. Verduin 7-5, 6-2; M. Smit - A. Verhees 4-6, 6- 4, 7-5; AJ. van der Meer - KJ. Schuilenburg 7-6, 6-4; M. Gerritsen - M. Fleischeuer 6-3, 6-3; H. van Bii- sterveldt - Th. Koemans 4-6, 6-4, 7-5; M. van Trigt - B. van der Zee 7-5, 6- 3. DEB2: W. den Hollander - L. van der Bijl 6-1, 1-6, 6-1; M.L. Goedhart - M. van den Haak 3-6, 6-6, w.o; J. Junger - L. Koenders 6-2, 6-2. HEC1: O. Guinau - M. Royen 6-3, 7-6; B. Krans - J. Baan 6-4, 2-6, 7-5; F. de Ligt - Jack Manuputty 6-4, 6-0. HEC2: P. Guyt - W. Steggerda 6-1, 6- 2; O. Leihitu - P. van de Neut 6-4, 6- 2; P. Kieboom - E. van Benschop 6-3, 6-4; J. Draulans - X. Karis 6-2, 6-1; A. van de Berg - A. Diehl 6-4, 6-1; T. Bavelaar - A. Bulk 6-1, 6-2; C. Jong- mans - E. Bosch 6-1, 6-1. DEC2: C. Voskuil - A. Baayens 2-6, 6-4, 6-2; S. Visser - J. Paauw 6-3, 6-4; M. Halen beek - I. Chaudron 6-2, 6-0; N. Bader - C. van de Remoortere 6-4, 7-5; S. Gijsbers - A. Verschoor 6-4, 6-2. HDC: Bader/Lammens - Kuivenho- ven/Heemskerk 2-6, 7-6, 6-2; Guyt- Vlieland - Bavelaar/ Parsons 6-3, 6- 4. HED: P. Kesteloo - M. van Berge Henegouwen 6-2, 7-5; K. de Boer - Th. Heijn 7-5, 6-4; E. Breedeveld - S. Groenendijk 6-2, 6-1; D. Meijer - J. Prins 6-3, 6-2; D. Versteeg - W. de Klerk Wolters 6-3, 7-5; C. Kooman - 5. Verdaasdonck 6-2, 6-2; W. Bate laan - F. Dijkstra 6-1, 6-1; R. van der Salm - T de Vries 6-1, 6-0; X. Her- tzman - I. Sekeris 6-0, 6-0; C. van Schie - R. Bakker 7-6, 5-7, 6-3; B. Minnema - J. Vink 6-1, 6-2; B. Albers - J. Gesta-Fernandez 6-4, 6-0. DED: C. van Remoortere - F. Velzel 6-4, 6- 2; Nathalie van der Voort - M. Sie vers 6-2, 6-3; Nathalie van der Voort - S. Anthony 6-3, 6-0. HDD: Bouw man/Kampers - Fasel/Wegman 6-2, 6-3; Meijer/v.Sterkenburg - Groe- nendijk/Verkade 6-1, 6-0; Paolini- /Vink - Onvlee/Logger 6-4, 6-3; Be rends/Turk - Niesing/Vrne 6-4, 6-2; Van Berge Henegouwen /Wyffelman - Feunekes/Hinze 6-3, 6-1; Breede veld/Van Laarhoven - Dofferhof- /Den Houter 2-6, 6-3, 6-4. GDD: Van Remoortere/Diehl - Saeijs/Dekker 6- 3, 6-4; Slagt/Ter Linden - Van Mar wijk/Van Marwijk 6-3, 6-1; Eisse- s/Eisses - Bonnet/Bonnet 6-2, 6-3; Tman - Van der Zalm- IEV1: L. Kallenberg - F. Maastricht 6-2, 6-2. DEVI: N. Ben nink - Th. de Gunst 6-1, 6-4; M. Meii er - T. van der Voort 6-0, 6-4. DEV2: T. Tönjann - J. Grimbergen 6-3, 6-4. In Amsterdam is vorige week het vierde Europese congres biotechnologie ge- houden. Tweeduizend we tenschappers uit alle de len van de wereld bespra ken er biotechnologische technieken voor de land bouw, de geneeskunde, het milieu en de industrie. Vandaag aflevering vier de stagnerende export van Nederlandse biotech nologische zuiveringssys temen. AMSTERDAM Voor het huiswerk krijgt de mi lieusector een dikke vol doende. Systemen voor het zuiveren van afvalwa ter met behulp van de biotechnologie, zijn in Ne derland vrijwel alle van vaderlandse makelij. De buitenlandse concur rentie mag dan mooi bui ten de deur gehouden zijn, de Nederlandse systemen krijgen over de grens evenmin een stevige poot aan de grond. Dr. ir. W.C. Witvoet, afkomstig van DHV Raadgevend Inge nieursbureau in Amersfoort, moest deze week met spijt con stateren dat echte successen uitblijven doordat de Neder landse bedrijven niet tot sa menwerking komen op de bui tenlandse markt. Op één van de workshops van het biotech- nologiecongres in Amsterdam zei hij: „De markt? Voor de Neder landse ondernemer is dat net oorlog. Vandaar dat gedrag van een puppies-elftal: steeds met z'n allen naar de plek waar de bal is en soms is de kleur van de shirtjes ook niet duidelijk. Bovendien proberen we vaak ons eigen kunstje te verkopen in plaats dat we ge zamenlijk de problemen aan pakken". „Jammer", zegt Witvoet, „want de Nederlandse biotech nologische systemen voor wa terzuivering zijn van goede kwaliteit. Op het gebied van de anaerobe zuivering, waarbij bacteriën het vuil in het water opeten, heeft Nederland een vooraanstaande positie in de wereld". Alert Volgens Witvoet heeft de Ne derlandse milieusector zonder meer alert gereageerd op de discussies die eind jaren zestig werden gevoerd over de afval- waterproblematiek. De thuis markt werd al snel verrast AMSTERDAM 15-18 JUNI/JUNE1987 AMSTERDAM ral met technologiën, werkwijzen en uitvoeringsnormen van ei gen bodem. In het verbeteren van de wa terkwaliteit wordt dan ook veel geld gestoken. Volgens Witvoet zal in 1990 blijken dat sinds 1970 niet minder dan ze ven miljard gulden is geïnves teerd in het verbeteren van de waterkwaliteit; 4,5 miljard gul den door de waterbeheerders en 2,5 miljard door het bedrijfsleven. Eind jaren vijftig, begin jaren zestig, kwamen de eerste pro- dukten op de markt voor aero be waterzuivering. Witvoet noemt de „oxydatiesloot" van TNO, ook wel Pasveersloot, genoemd naar de ontwerper. Voorts de Carrousel, ontwik keld door DHV. Witvoet: „In het buitenland zijn inmiddels zoveel Pas- veersloten gebouwd, dat TNO het aantal niet eens exact heeft kunnen bijhouden. Van de Carrousel zijn tot nog toe ruim vierhonderd stuks ge bouwd, waarvan een derde in Nederland, een derde in Euro pa en de rest elders in de we reld". Begin jaren zeventig was de Landbouw Universiteit Wage- ningen, met name in de per soon van Lettinga, de eerste met moderne toepassingen van anaerobe werkwijzen. Daarbij gaan bacteriën het vuil in het water deskundig en afdoende te lijf. Een ontwikkeling, waaraan de TU Delft, Centrale Suiker Maatschappij (CSM), het ministerie van VROM en met name Gist-brocades veel hebben bijgedragen. De bedrijven waren in eerste instantie vooral geïnteresseerd in het oplossen van de eigen afvalwaterproblemen tegen aanvaardbare kosten. Men zag de bui van nieuwe, belangrijk strengere, milieuwetten al hangen. Verzachtende omstan digheid was dat de buitenland se markt interesse had voor deze systemen. Optimistisch werd met de export begonnen. Witvoet: „Er zijn weliswaar veel deze systemen verkocht aan het buitenland, maar te weinig hardware, er is te wei nig handel uit voortgekomen voor het Nederlandse bedrijfs leven". Gb Gist-brocades heeft destijds alle rechten van CSM ge- kokcht en is ook gaan exporte ren. Niet met het systeem, maar met de reactoren. Bij de fabriek in Delft is een aange paste versie neergezet waar mee het afvalwater met succes wordt gezuiverd van melasse- resten (melasse is het voedsel voor enzymen). Gb heeft tot nog toe 59 reacto ren aan de man gebracht, waarvan 23 in Nederland, 11 in andere Europese landen en 25 elders in de wereld. Mo menteel gaat het met deze exportactiviteiten minder gladjes dan GB eerst ver wachtte. Bestuurslid P. Mars: „Voor elke koper apart moet het sy steem aangepast worden aan de eigen specifieke bedrijfssi tuatie. Dat zijn zaken waarin we niet thuis zijn, vandaar dat we zoeken naar een Neder landse ketelbouwer die in dit opzicht met ons wil samen werken". Of Gist-brocades daarin zal slagen is maar de vraag. Het Nederlandse bedrijfsleven kan de ontwikkeling en de bouw van de systemen weliswaar volledig in eigen beheer uit voeren, maar van de mechani sche en elektrotechnische ap paratuur moet relatief veel uit West-Duitsland komen. Witvoet: „Als ie ketels in het buitenland nodig hebt, kun je ze beter ter plekke laten ma ken. Dat is goedkoper en ge makkelijker. Ik zie ons geen lucht in ketels exporteren". Voorrang De moeilijkheden bij het ex porteren van biotechnieken voor afvalwater liggen niet al leen in de techniek. Witvoet: „Ook de industrieën in het buitenland hebben een ijzersterke positie op hun thuismarkt en dat maakt het heel lastig om er vaste voet aan wal te krijgen. Zeker bij gebrek aan voldoende kennis over die markt zoals het geval is bij de Nederlandse afvalwa tersector. De bedrijven weten vaak niet hoe de besluitvor ming plaatsheeft en bij con currerende aanbiedingen is het moeilijk de kansen in te schatten. Het verwerven van buitenlandse projecten kost dan ook scheppen geld". Volgens Witvoet wreekt zich hier het gebrek aan deskundi gen die de buitenlandse markt als hun eigen broekzak ken nen. „Ik kan u verzekeren dat me nig bedrijf zit te springen om mensen die dank zij hun ex cellente eigenschappen de risi co's van het opereren op de buitenlandse markt kunnen beperken en het bedrijf voor onaangename verrassingen kunnen behoeden". Juist deze specialisten die het buitenlandse front verkennen, moeten blindelings op hun thuisfront kunnen vertrou wen, zegt Witvoet. Aan dat laatste ontbreekt het volgens hem vaak omdat de thuis markt die bekender is en derhalve minder risico's ople vert meestal voorrang krijgt Keihard De concurrentiekracht in het buitenland zou aanzienlijk toe nemen indien de Nederlandse bedrijven zich als één man zouden piesenteren op de bui tenlandse markten. Helaas is de organisatiegraad van de Nederlandse milieuproduktie- sector erg laag. Witvoet: „Eigenlijk is er hele maal geen Nederlandsae mi- lieuproduktiesector. Welis waar is de Stichting Nationaal Milieucentrum kort geleden opgericht (een overkoepelende organisatie voor de milieusec tor), maar daarmee wordt nog voor geen gulden verkocht in het buitenland. Nee, ik blijf somber over de toekomst van de export. Je krijgt de Neder landse ondernemer niet mee. Waarschijnlijk is die te veel een individualist voor een ge zamenlijk optreden. Dat merk je al op de thuismarkt Ook daar is de concurrentie kei- en keihard. Het is er jij of ik". HENK ENGELENBURG

Leidse Courant | 1987 | | pagina 9