Thatcher isme ook in tenniswereld Arbitragezaak Frank Rijkaard toevalstreffer Thurau irengt Peter Winnen in |en penibele situatie Hennie Kuiper gepasseerd voor Tour de France Poolse spelers Haarlem mogen worden uitgewezen Edberggunt Eriksson geen game Van de Velde afgestapt Iferjaardag UN >ORTCcidócSommit WOENSDAG 24 luw 198? PAGINA 7 HAARLEM De Poolse voetballers Robert Murawski en Piotr Modrze- jewski, spelend voor eredivisieclub Haarlem, mogen Nederland worden uitgezet. Dat heeft de president van de rechtbank in Haarlem, mr. H.F. van den Haak, gisteren bepaald in het kort geding dat de Polen tegen de Nederlandse staat hadden aangespannen. De rechter nam in zijn vonnis het standpunt over van het ministerie van justitie, dat geen aanleiding zag de voetballers de vluchtelingstatus toe te kennen. Tegen de dreigende uit zetting van de voetballers is in Haarlem intensief actie gevoerd. Er wer den handtekeningen verzameld, die vorige week zijn aangeboden aan de Tweede-Kamercommissie voor justitie. De spelersgroep en het bestuur van Haarlem steunden de pogingen uitwijzing te voorkomen. De nu 22- jarige Polen bleven in de zomer van 1985 in Haarlem achter na een inter nationaal voetbaltoernooi. Zij zeiden in Nederland te willen blijven om zo de militaire dienst te ontlopen. Haarlem ontfermde zich over de voetbal lers. Boris Becker startte met een overtuigende zege op Karei Novacek. FOTO: AP nisser die zich op gras als een vis op het droge voelt. Sacea- nu heeft de grootste vangst uit zijn korte carrière tot dus ver gisteren nog niet kunnen doen, maar hield zijn schok schouderende en hoofd schuddende opponent wel zeer lang aan het lijntje. Pas na vier sets (6-2, 3-6, 6-3, 7-5) capituleerde Saceanu, van wie Bosch voorzichtigheids halve keihard blijft ontken nen een nieuwe Bleker te zullen maken. „Becker is enig in zijn soort", aldus Bosch. Becker Hetgeen de Westduitser gis teren bewees in zijn eerste ontmoeting van de reeks die moet gaan uitmonden in zijn derde Wimbledon-triomf. Becker trof in de Tsjechoslo- waak Karei Novacék een op ponent van meer dan gemid deld kaliber, maar dat lever de hem geen noemenswaar dige problemen op: 6-4, 6-2, 6-4. Typerend voor zijn zelf vertrouwen was dat hij in het een met de linkerarm ge scoord punt afleverde. „Dat ging zo maar", verklaarde Becker later over deze hoogst opmerkelijke manoeuvre. „Zoiets komt plotsklaps bij je op, je doet het niet bewust Ik denk dat dit de enige keer in mijn carriere is geweest dat ik een bal zo heb geslagen". LONDEN Stefan Edberg zorgde gisteren op de eerste speeldag van Wimbledon voor een opmerkelijke ver richting. De Zweed verplet terde zijn land- en naamge noot Eriksson zonder game- verlies. De laatste keer dat dit een speler in Londen luk te was in 1947. Toen zette Ed- berg's landgenoot Torsten Jo hansson de Brit Royds met eenzelfde score aan de kant Een prestatie die Johansson een ronde later herhaalde te gen de Hongaar Asboth. Ed berg speelt in de tweede ron de tegen de Amerikaan Jim my Arias of de Italiaan Paolo Cane. In Parijs realiseerde Karei Novacek onlangs de fraaie score tegen de Argen tijn Eduardo Bengoechea. Het plaatsingscomité van Wimbledon heeft de positie van Hana Mandlikova, die zich maandag terugtrok we gens een voetblessure, laten innemen door haar landge note Helena Sukova, die daarmee nu als vierde is ge plaatst. De titelverdediger had trou wens nog een aardige tot slot. „Ik voelde tijdens deze eerste partij geen enkele druk", al dus Becker. „Op de baan waan ik me zelfs geen een meter negentig, maar twee meter negentig". En dat is meer dan Andrew Castle en Stephen Shaw sa men meten. Maar daaraan zal zelfs Margaret Thatcher niets kunnen doen. FRANK WERKMAN Thijs Libregts heeft huidige Griekse werkgever Saloniki laten weten zijn juli 1988 lopende contract in geval uit te dienen. Dat Libregts bekend gemaakt een gesprek met een dele van de KNVB. De vroegere van Excelsior, Feyenoord treedt derhalve komend niet in dienst van de als technisch-directeur. de Nederlandse voetbal- Libregts wel de eerste voor deze post, die nu bezet door Rinus Mi- DEN HAAG Een arbitrage zaak moet uitmaken of Frank Rijkaard komend seizoen voor Ajax of PSV speelt. De 24-jari- ge international, momenteel uitblinkend in het Mundialito- toernooi van AC Milan, heeft een overeenkomst met beide clubs. In Milaan ontkende Rijkaard een zogeheten voor contract te hebben getekend met AC Milan. Een woord voerder van de kapitaalkrach tige club verklaarde gisteren een „optie" op de Amsterdam se verdediger te hebben. De arbitragezaak dient begin ko mende week, liet een woord voerder van de KNVB weten. Voorzitter van de commissie, die uit drie leden bestaat, is prof. mr. Giltay Veth. De zaak-Rijkaard heeft een spoed eisend karakter aangezien PSV van mening is dat Rijk aard zich per 1 juli bij de club moet melden. Mr. H. Voetelink, de juridisch adviseur van Ajax, heeft de zaak aanhangig gemaakt. Ajax wil dat het contract, dat de club met Rijkaard heeft, wordt erkend. Rijkaard tekende in maart een overeenkomst voor twee jaar. Meer dan een jaar eerder maakte de voetballer een afspraak met PSV. Over leg van Voetelink met de jurist van PSV, mr. De Haas, had geen resultaat. Mocht Rijkaard naar Italië uit wijken - zoals Italiaanse kran ten voor zeker aannemen - dan is de kans dat hij al met ingang van het seizoen 1988/89 voor AC Milan uitkomt ge ring. Met Ruud Gullit en Mar co van Basten heeft de club van multi-miljonair Silvio Berlusconi al het maximale aantal van twee buitenlanders in dienst. „Het zal geen moeite kosten hem voor een seizoen elders te plaatsen verklaar de een woordvoerder van de club. De machtigste voetbalorgani saties in het land streven er naar de beperking op het aan tal buitenlanders op te heffen. De limiet werd in 1984 inge steld. Drie maanden geleden besloot de competitieleider dat van een wijziging van de re gels voorlopig geen sprake kan zijn. THEO DE ROOY AFVALLER IN PLOEG POST Frank FOTO: 0NDEN Margaret hatcher zal het wel toe- chrijven aan de zegenin- en van haar conserva- >ve politiek dat Step- ;n Shaw en Andrew le zich bevinden bij iet bescheiden legioentje a minnaars van de eerste a dag waarop er op Wim- bledon werd gespeeld. 0 (adat het gigantische j® entenkamp gistermid dag eindelijk was opge- J uimd omdat de druileri- „e regen had plaatsge- '2 naakt voor een dreigen de maar droge hemel orgden de twee Britten voor nog meer lichtpun- 5! jes door de hoger inge schatte Amerikaan Todd 35 Vitsken en de uit het a ;walificatietoernooi l02 voortgekomen Rus u Alexander Olkhovsky uit te schakelen. <1 3C Shaw en Castle, twee van de vele Engelse deelnemers die het hoofdtoernooi slechts be- eikten dank zij een zoge- 251 loemde „wild card", deden iet geheel op eigen kracht, faar niet zonder steun van de waarschijnlijk evenmin 1 Tg progressieve All England a :iub, zonder welke respecta bele instantie zelfs niet één van Thatcher's landgenoten aan de Church Road in het enkelspel zou zijn uitgeko men. Misschien reden voor de IJzeren Dame om haar el ders in de maatschappij zo succesvolle aanpak eens aan de tennisbond voor te stellen. Want uitgerekend in het land waar tennis werd uitge vonden en het meest presti gieuze toernooi ter wereld plaatsvindt kwiint de sport als nergens anders ter we reld. Terwijl de Engelse ten nisbond niet over gebrek aan geldmiddelen behoeft te kla gen, want de All England Club stort jaarlijks vele mil joenen in de kas van de spor tief zieltogende organisatie. Reden voor een columnist in een Engelse krant om de ochtend voor het begin van het toernooi een artikel te schrijven over een talentvol le Britse deelnemer aan het herenenkelspel. De knaap in kwestie, de 18-jarige Bert Barnes, een kleurling uit de achterbuurt van een grote stad, zou het dit jaar wel even gaan maken op Wim bledon. Dank zij de voortref felijke scouting, opvang en begeleiding van club en bond was Barnes zo ver gekomen. Waarbij het feit, zo schreef de columnist, dat de nieuwe belofte dezelfde initialen had als Boris Becker en Björn Borg dan wel een pure toe valligheid was, maar moge lijk wel een indicatie vormde over de toekomstmogelijkhe den van de jongeman om Thatcher's Engeland ook op tennisgebied voor een succes je te laten zorgen. Waarmee voor het eerst sinds mensen heugenis weer een aanspre kende Britse tennisser zou zijn opgestaan. Het was ech ter jammer, zo doopte de scri bent zijn pen nog even lek ker diep in het sarcastische azijn, dat de speler in kwestie niet bestond. En waarschijn lijk ook de komende jaren niet zal bestaan. Waarmee de bloedarmoede van het Britse tennis even ten voeten uit werd getypeerd. Saceanu Wimbledon moet het van an dere vedetten hebben, waar bij de Europeanen voorop lo pen. Want ook in de Vere nigde Staten, Australië en Zuid-Amerika is het tobben geblazen. Zweden, Tsjecho- slowaken en één Westduitser bepalen het gezicht in de ten niswereld. Aan welke situatie ook een tweede Westduitser, Christian Saceanu, gisteren nog niets heeft kunnen ver anderen. Saceanu, een bijna 19-jarige ex-Roemeen, is een beschermeling van Günther Bosch, de vroegere trainer van Boris Becker. Bosch is evenals Saceanu afkomstig uit vroeger door Duitsland bezeten gebied in Roemenië. Het tweetal trof elkaar toen Bosch na een korte periode van inactiviteit eind mei dit jaar op zoek ging naar nieuw talent en dat in Saceanu meende te hebben gevonden. De tennisser tekende een contract, dat hem ten minste twee jaar aan Bosch bindt en waardoor hij zich met huid en haar aan de oud-Roemeen met de Duitse naam overle verde. Gisteren mocht Saceanu, af komstig uit het kwalificatie toernooi en vroeger fan van Ilie Nastase, het opnemen te gen Ivan Lendl, de nummer twee van de plaatsingslijst. En het dient gezegd, Saceanu legde de Tsechoslowaak het vuur na aan de schenen. Lendl, die tegenwoordig streeft naar een beter imago en daarvoor tijdens inter views de vriendelijkheid zel ve is, bevestigde gisteren vooralsnog een ander beeld van zichzelf: dat van de ten Sportwereld Volleybal De Nederlandse damesploeg heeft gisteren in Gorssel de eerste van een serie van vijf oefenwedstrijden te gen Frankrijk: 3-1. Atletiek Marty Springel- meyer heeft de derde Sri- Chinmoy-Ultramarathon in New York gewonnen. De 40- jarige Amerikaan liep in acht tien dagen 2012 kilometer. Honkbal Bondscoach Pat Murphy heeft vier spelers toe gevoegd aan de Nederlandse selectie: Ron Giroldi, Bill Groot, Robert Eenhoorn (allen Nicols) en Eric de Bruin (Nep- tunus). Voetbal Henk Fröser (FC Utrecht), Wilbert Suvrijn (Roda JC) en André Paus (FC Twente) moeten op de vijfde dag van de nacompetitie in de eredivisie toekijken. Zij wer den voor één duel geschorst. De tuchtcommissie van de KNVB legde voorts trainer Gerard Somer van SC Hera cles een boete op van 500 gul den, waarvan 250 voorwaarde lijk met een proeftijd van een jaar. Algemeen De leiding van het bureau van de NSF, be staande uit algemeen secreta ris dr. W. de Heer en directeur L. Akkers, is voorlopig ver vangen door mr. H. Velema, in de functie van directeur-secre taris en interim-manager. Pang bij het Nederlands da mesteam, heeft besloten zijn functie per 1 juli neer te leg gen. Ron Knickman en Jeff Pierce scoorden in aankomstplaats Scuol een dubbel Amerikaans dagsucces. Knickman, die al leen aan de eindstreep kwam, luisterde zijn 22e verjaardag met een glanzende overwin ning en misschien wel een uit verkiezing voor de Tour de France op. Thurau was als negentiende de best geklasseerde met een achterstand van biina vijf mi nuten. Omdat in het peloton de echte kanshebbers tot de Fluela-top bii Davos een af wachtende houding aanna men, bleef van de twaalf mi nuten voorsprong voor de meeste dapperen veel over. Thurau wipte over iedereen heen met overigens slechts mi nimale voorsprong op de Ame rikaan Hampsten (twaalf se conden), de Italiaan Giovanetti (veertien), de Colombiaan Par- ra (negentien) en Peter Win nen (twintig). „We moeten er maar eens met Post over praten", meende Thurau na de sensationele coup in de zuurstofrijke lucht rond Davos. „Eerlijk gezegd weet ik niet wat me allemaal overkomt. Dat ik mee ging in de ontsnapping was puur toe val en ik heb er geen seconde aan gedacht de gele trui te kunnen veroveren. De hele opzet van mijn start in de Ronde van Zwitserland was niet meer dan trainen voor de Tour de France die in West- Berliin start". Peter Winnen toonde zich niet ongerust over de onverwachte situatie. „Mis schien is het wel een groot voordeel. Ik kan nu het initia tief aan de anderen laten. Thurau kan in geen geval aan gevallen worden, want hij rijdt volgend jaar voor de ploeg". SCUOL Waande hij zich maandagavond nog bij de kanshebbers op de eindzege, gisteren rond lunchtijd was Johan van de Velde niet eens meer deelnemer aan de Ronde van Zwitserland. De winnaar van de derde etappe stapte bij de eerste bevoorrading van de achtste rit af. Tijdens de be klimming van de Maloja voel de Van der Velde nog steeds de inspanningen van de mon- stervlucht over de Nuf enen een dag tevoren. Twintig me ter verderop leverde Eric Vanderaerden zijn fiets in bij de verzorgingsplaats van de ploeg Post. „Ik kreeg ver schrikkelijke pijn in mijn rug", vertelde Van de Velde. „Het was gewoon niet uit te houden. Het was zinloos me hier nog uit de naad te trek ken en daarna drie maanden in coma te liggen Midi Libre De Westduitser Rolf Gölz, rij dend voor de ploeg van Jan Raas, heeft gisteren de vijfde etappe van de Ronde van de Midi Libre gewonnen. De ren ner, die in Los Angeles olym pisch brons veroverde in de Westduitse achtervolgings- ploeg, bleef in de tijdrit over vijftien kilometer de voormali ge wereldkampioen Claude Criquielion vier seconden voor. De derde plaats was voor de Belgische specialist Jean- Didi Thurau belandde gisteren bij toeval in de leiderstrui. Luc Vandenbroucke. Sean Kelly, die voor het eerst sinds de Ronde van Spanie weer een tijdrit reed, eindigde als vier de. Gert Jakobs was de beste Nederlander. Hij werd veer tiende op bijna een minuut van de winnaar. In de algeme ne rangschikking veranderde weinig. De Fransman Patrice Esnault handhaafde zich op de eerste plaats en bouwde zijn voorsprong op de Spanjaard Julian Gorospe zelfs enkele tellen uit ndianapolis wil Spelen IDIANAPOLIS De Amerikaanse stad Indianapolis is bereid Olympische Spelen van 1988 te organiseren, als blijkt dat de oblemen in Seoel dat onmogelijk maken. De plaatselijke auto riten zijn van mening dat Indianapolis, waar in augustus de 9 tide Panamerikaanse spelen worden gehouden en dat eerder t jaar de wereldkampioenschappen atletiek organiseerde, aan is l« voorwaarden voldoet Eerder boden Los Angeles, Berlijn en Unchen zich al aan als plaatsvervanger van Seoel. DEN HAAG Hennie Kui per is gepasseerd voor de Tour de France. De 38-jarige Neder landse wielerprof kreeg telefo nisch van zijn Belgische ploeg leider Roger Swerts te horen, dat de jongeren uit diens for matie de kans dienen te krij gen. „Deze pijnlijke beslissing is één van de grootste teleur stellingen uit mijn loopbaan, een donderslag bij heldere he mel. Ik hoor thuis in de Tour, waar ik een waardig afscheid van de wielersport wil ne men", aldus een hevig teleur gestelde Kuiper gisteren. Swerts verklaarde zijn besluit met: „De laatste twee jaar heeft Kuiper niet meer opti maal gepresteerd in grote etappekoersen. In dagwedstrij den kan hij nog van grote waarde voor ons zijn. Hij had echter zelf moeten inzien dat zijn rol in de meerdaagse koer sen niet meer op het eerste plan ligt Ik heb veel waarde ring voor Kuiper. Zijn mogelij ke contractverlenging bij ons staat los van mijn besluit hem te passeren voor de Tour". Kuiper had aan het begin van zijn vijftiende profseizoen met Swerts afgesproken alle grote wedstrijden te rijden. In de Ronde van Italië richtte hij zich enkèle weken geleden te vergeefs op een etappezege. In het eindklassement werd Kui per 44e op bijna anderhalf uur van winnaar Stephen Roche. Kuiper zou in juli zijn twaalf de Tour hebben gereden. De oud-olympisch- en wereld kampioen, wiens laatste grote succes dateert van het voorjaar 1985 (Milaan-San Remo) rea geerde voor zijn doen ge schokt: „Ik heb de Giro be schouwd als voorbereiding op de Tour. Ik dacht voor de ploeg een zekere waarde te hebben. Nu lijkt het, alsof daar weinig meer van over is". Swerts verklaarde tijdens de Giro nog, dat Kuiper niet al leen sportief, maar ook com mercieel gezien een aantrek kelijke renner is. Zijn erelijst, twee keer tweede in de Tour en winnaar van Parijs-Rou- baix, de Ronde van Lombar- dije en de Ronde van Vlaande- !UOL De gele trui de schouders van Didi ïurau bracht Peter Win- n in een penibele situa- Direct na afloop van koninginnerit door de sn was het gisteren Jijfelachtig of de Lim- rgse ex-onderwijzer nog fel een gooi zou kunnen 'en naar de eindzege in Ronde van Zwitser- lid. de Westduitser stond im- trs een „ploeggenoot" op de l derspositie. Thurau was 'j liswaar als individueel op deelnemerslijst geschreven, werd ondergebracht bij de wg van Peter Post, zoge- amd alleen voor verzorging, werkelijkheid was hij een us extra lid van de sterke rmatie, waarvoor hij in 1988 "^er officieel zal rijden, ïurau deelde gewoon mee in prijzen. Hij deed zijn werk ijk alle anderen in de ploeg, gaf hij zelf toe de Austra- Peiper zaterdag op sleep- iw te hebben genomen toen als gele-truidrager pro ven met het tempo had. ïurau kwam in topvorm uit Ronde van Italië, won al tijdrit in Zwitserland en ierf, twee dagen voor het 1, zowaar ook nog de gele irstrui. Pat was een toevalstreffer, purau zat na zes kilometer [I een tussensprint in Lugano een monstervlucht van tien renners over drie toppen en 250 kilometer. ren spreekt in het buitenland nog altijd aan. Swerts: „Maar op een bepaald moment kun je niet meer louter op je naam worden geselecteerd. In de Ronde van Zweden hebben Jac van der Poel en Patrick Verschueren goed gereden. Daarom hebben zij mijn voor keur gekregen". Volgens Kui per is het laaste woord over deze zaak nog niet gezegd: „Er wordt volop onderhandeld. Ik weiger te accepteren dat ik ben afgewezen". Theo de Rooy De Belg Eric van Lancker en de Australiër Alan Peiper completeren volgende week de Êloeg van Peter Post voor de onde van Frankrijk. Theo de Rooy, die ook nog kandidaat was, viel af. Zijn in de Ronde van Italië opgelopen blessure is nog steeds niet geheel gene zen. Behoudens ziekte of onge val reizen de volgende negen renners naar de proloog in West-Berlijn: Erik Breukink, Teun van Vliet, Henk Lubber- ding (allen Ned), Phil Ander son, Alan Peiper (beiden Aus), Robert Millar (Gbr), Eric van Lancker, Eric Vanderaerden, Guy Nulens (alien Bel). Hennie Kuiper bij zijn laatste grote zege, Milaan-San Remo 1985. FOTO: AP

Leidse Courant | 1987 | | pagina 7