Steeds meer kritiek op buitenlands beleid YS EG moet uit geldgebrek onderzoekers ontslaan „Frankrijk betrekken bij NAVO-defensiedialoog" MILIEURAMP TIROL BLUFT MYSTERIEUS Saoedi-Arabië betaalde wapenaankopen voor Iran' QeidóaQowuvnt Noordierse agent gedood eplaagd j|razilië op oek naar iederlandse Monarchie „REAGAN TAST AMERIKAANSE GELOOFWAARDIGHEID AAN' LUBBERS NA BESPREKINGEN MET CHIRAC Commissie trekt aan de alarmbel Paniek in Bhopal na ontsnappen gaswolk CIRCUIT ilgJITENLAND WOENSDAG 24 JUNI 1987 PAGINA 5 ardappel bestand gen Coloradokever JHINGTON Een groep )tcrikaanse geleerden heeft een Lappelplant gekweekt die een bevat die insecten, waaronder gevreesde Coloradokever, af- crt. Het onderzoek, dat twee r heeft geduurd, is verricht in dracht van het Amerikaanse mi- terie van landbouw. Coloradokever, „de meest ver- lestende plaag van de Ameri- anse aardappelvelden" strijkt nu de planten neer, neemt een pje van het blad en vliegt weer lor, omdat hij wordt afgeschrikt or de ingebrachte stof leptine. ^31] planten worden nauwelijks be- ?lt] iadigd. I' kan erh Solzjenitsyn blijft verboden in Sovjet-Unie WENEN De Sovjet-Unie peinst er niet over de boeken van de ver bannen Russische schrijver Alek- sander Solzjenitsyn te publiceren. Dit heeft een functionaris van de Sovjet-schrijversbond Koeznetsov in Wenen verklaard. Koeznetsov staat bekend als vertegenwoordiger van de behoudende vleugel van de schrijversbond CVSE. Solzjenitsyn kreeg in 1970 de Nobelprijs voor de Literatuur. Van zijn oeuvre is al leen de roman „Een dag uit het le ven van Ivan Denisovitsj" in de Sovjet-Unie verschenen, dat speelt in het Stalin-tijdperk. Sjeiks Sharjah verzoenen zich ABU DHABI De twee machtige broers in het Arabi sche emiraat Sharjah, sheik Abdel-Aziz en sheik Sultan Ben Mohammed al-Qassimi, hebben zich met elkaar ver zoend. Dit heeft de Opperste Raad van de Verenigde Arabi sche Emiraten (UAE) gister avond bekendgemaakt. Sheik Abdel-Aziz, die vorige week woensdag voor enkele dagen de macht had overgenomen nadat hij zijn jongere broer had afgezet, is tot kroonprins benoemd. De afgezette sheik Sultan mag zijn troon weer be stijgen. Gesprek Shultz en Sjevardnadze over wapenheersing GENEVE De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Shultz en zijn Sovjet-collega Sjevardnadze komen medio volgende maand in Washington bijeen om de gesprekken over wapen beheersing tussen beide landen te be vorderen. De adviseur over wapenbe perking van president Reagan, Edward Rowny, verklaarde dat beide bewinds lieden worden vergezeld door hun be- langrijkse onderhandelaars op het* ge bied van wapenbeheersing. De bespre kingen gaan onder meer over het be houd van honderd kernkoppen aan beide zijden, over het INF-akkoord en over de Pershings in West-Duitsland. Zuidoosten Engeland gekweld door muskieten LONDON Zwermen enorme muskieten teiste ren de bevolking in het zuidoosten van Groot-Brit- tannië. De insecten tieren daar welig door de aan houdende regen en het on gewoon warme weer. Ze zijn daardoor groter dan gewoon en trekken naar tuinen en huizen. De in secten komen normaal al leen voor in afgelegen ri vier- en bosgebieden. BELFAST Een schutter van de IRA heeft gisteren onder dekking van spelende kinderen een 41-iarige Britse politieman doodgeschoten. Hij haalde zijn geweer uit een kinderwagen te voorschijn en vuurde vanaf een speelplaats, waar op dat moment kinderen waren. De agent werd getroffen terwijl hij door de achteringang reed van een zwaar bewaakt politiebureau in Noord-Belfast, in een district waar overwegend protestanten wonen. Het slachtoffer overleed in een ziekenhuis. De agent was de achttiende die dit jaar door de IRA is gedood. Later op de dag werden bij een tweede aanslag, eveneens in Bel fast, een soldaat van het paramilitaire Ulster Defensie Regiment en zijn moeder verwond. De vrouw is er ernstig aan toe. •pot en etel 12) EN HAAG De meeste ichi azilianen schudden eewarig het hoofd, bieten in de lach of ma uit n schampere opmerkih- on n wanneer het idee ter Ik rake komt om de repu- iek Brazilië te verande- ÏJp in 's werelds grootste Toch laat de ite ilangs opgerichte Brazi- Vel anse monarchistische te rtij zich niet uit het veld ,el lan. Zij zien een monar- ne iie naar Nederlands orbeeld als enige uit- rle eg uit de economische politieke misère. activiteit van de monar- kWnsten komt op het moment '1 it in Brazilië levendig ge- scussieerd wordt over de liste regeringsvorm na intig jaar militaire dicta- lur. De in 1985 aangetreden irgerpresident José Sarney ep begin dit jaar een grond- etgevende vergadering in it leven die de nog steeds in kracht zijnde militaire ondwet moet vervangen s j »r een democratische con- p tutie. assemblee moet voor eind vember bepalen welke re- ringsvorm de beste is voor U* azilië. Het debat gaat ofdzakelijk over variaties het presidentiële sy- l In de grondwetgeven- 'ergadering wordt onder x gedacht aan een beper- van de macht van de ident ten gunste van het ;ment in deze achtergrond roe- n zich nu ook de monar- q. listen. Zij vinden het presi- intiële systeem de bron van 16j l het kwaad. Sinds de ko et inklijke familie van Brazi- iè bijna 100 jaar geleden van tp t troon werd gestoten, is et volgens hen bergaf waarts gegaan met het land. ■vtfWij hebben de ene dictatuur '1 s de andere gehad", zegt lan Assumpcao Morgan, oorzitter van de monarcnis- sche partij. „Mensen willen eer terug naar de tijd dat razilië een keizerrijk was tn constante groei en politie- e stabiliteit kende". 'Dnlangs was een Braziliaan- i monarchist op bezoek in I ïederland om van dichtbij te «kijken hoe de constitutio- I Hele monarchie hier werkt. |0nder de indruk van de I wde, rust en vrijheid in Ne erland kwam hij tot de slot- am dat één en ander wel te anken moest zijn aan het eit dat Nederland een rege ring heeft met een koningin Is onpartijdig staatshoofd, laar de Braziliaanse ambas- aderaad in Den Haag moet lierom glimlachen. „Je lost emen van het land cht iet op door er een mo- larchie van te maken", zegt ij. ournalist blijft poorloos in Beiroet IEIROET De zoon van de •ibanese minister van defen- ie, Ali Osseiran is vandaag oor zijn ontvoerders in Bei- oet vrijgelaten, samen met ijn chauffeur. Óver de Ame- «aanse journalist Charles »Uss, die gelijktijdig met Os- tiran werd ontvoerd, is niets «kend. Een politiewoordvoer der, die om anonimiteit ver docht, bevestigde de vrijlating an Osseiran en zei dat „het maar uitziet dat Glass is toe- evoegd aan de lijst van bui- tnlandse gijzelaars in Liba- WASHINGTON Hoge func tionarissen in het Witte Huis en het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken doen nog steeds of hun neus bloedt. Maar het kan niet aan hen voorbij zijn gegaan, dat de bui tenlandse politiek van presi dent Reagan steeds meer kri tiek oproept. De nieuwste na men in de rij van critici zijn ex-president Jimmy Carter en de opperbevelhebber van de scheidende NAVO-troepen in Europa, generaal Rogers. Er is vrijwel geen enkel ter rein meer in de Amerikaanse buitenlandse politiek dat niet onder vuur ligt. Ook het be leid ten aanzien van Zuid-Ko rea roept in het Congres grote vraaktekens op. President Chun is in feite een bescher meling van de Amerikanen. Diens dictatoriale doen en la-- ten, dat wordt gesteund door het zeer machtige en goed ge trainde Koreaanse leger, heeft altijd de steun van Washington gehad. De hevige onlusten van de voorbije twee weken heb ben echter angst doen ontstaan voor „Iraanse toestanden". Ook in Panama, het land rond het strategisch zo belangrijke Panama-kanaal, heerst grote onrust. Volgens de oppositie heeft Washington de vele waarschuwingen over de toe nemende moeilijkheden steeds in de wind geslagen. Oud-president Jimmy Carter heeft zich geschaard in de rij prominente Amerikanen die een geheel nieuwe benadering van het Middenamerikaanse vraagstuk eisen. De VS zouden hun steun aan de Contra's moeten beëindigen en werken aan een vreedzame oplossing van het conflict, aldus Carter. Maar president Reagan liet gisteren juist weten dat nieu we medewerkers de hulp aan de Contra's moeten coördine ren en meer publieke steun moeten verwerven voor hun zaak. Volgens Reagan kan pas worden onderhandeld over vrede, als de Nicaraguaanse regering de door hem verlang de „hervormingen" doorvoert. Nog meer kritiek oogst de po litiek van de VS in de Perzi sche Golf en de houding je gens Moskou. Volgens NAVO- bevelhebber Rogers wil Reagan alleen tot een akkoord met de Russen komen om zijn reputatie op te poetsen. Verder hebben de onthullin gen in de Iran-Contra-affaire de internationale geloofwaar digheid van de VS aangetast, en daarmee de politieke speel ruimte nog meer beperkt. „Reagan tast de geloofwaar digheid van de VS aan", is de ook bij de bondgenoten ge hoorde kritiek op het onsa menhangendheid Amerikaan se buitenlandse beleid. Premier Lubbers werd gisteren op de eerste dag van zijn bezoek aan Parijs hartelijk beqroet door zijn Franse ambtgenoot Chirac. a (Van onze correspondent Bob van Huet) PARIJS De Franse de fensie-inspanning is be langrijk voor Nederland. Zij moet worden gebruikt om de Europese defensie nieuwe impulsen te geven en de Europese zuil bin nen de NAVO te verster ken. Desalniettemin blijft het Atlantisch bondge nootschap waar Frank rijk geen lid van is voor Nederland het be langrijkste instrument voor een gemeenschappe lijke verdediging. Dat heeft premier Lubbers gisteren gezegd op een persconferentie in Parijs na afloop van besprekin gen met zijn Franse colle ga Jacques Chirac. Het overleg had plaats ter voorbereiding van de aan staande Europese top in Brus sel en het Nederlands voorzit terschap, per 1 juli, van de West Europese Unie (WEU). WEU is de enige Europese parlementaire vergadering waar over veiligheidsbeleid en defensie wordt gesproken. Ons land zal onder meer voorstel len doen om Frankrijk meer te betrekken bij wat Lubbers noemde „de transatlantische dialoog". Het tweedaagse bezoek van de Nederlandse premier, in gezel schap van minister Van den Broek van Buitenlandse Za ken, heeft voornamelijk inter nationale aangelegenheden als gespreksonderwerpen. De bi laterale verhouding tussen Ne derland en Frankrijk is vol gens Lubbers op dit moment uitstekend; „tres co pain-co- pain". (Van onze correspondent Rink Drost) BONN Het plotseling afsterven van de bladeren van bomen en van te vel de staande groenten in het Inn-dal en het Ziller-dal in Tirol houdt onvermin derd aan. Ook in het Bei erse Inn-dal is het ver schijnsel inmiddels gecon stateerd. Vooral fruitbomen, maar ook wilgen, essen, iepen en hazel nootstruiken blijken gevoelig, evenals sla en brandnetels. De bladeren krijgen in enkele uren tijds een bruine rand van ongeveer een centimeter breedte, krullen om en ver dorren. Intensief onderzoek heeft een voorlopige oorzaak opgeleverd waaraan de bewoners van de getroffen gebieden maar wei nig geloof hechten: het weer. De Beierse minister van mi lieuzaken, Alfred Dick, be weert dat door de aanhouden de regenval de bladeren hun beschermende laagjes hebben verloren. Toen vervolgens een föhn door het Inn-dal joeg, zouden de bladeren letterlijk zijn verbrand. In de onder zochte bladeren en grondmon sters nog geen gifsporen of schadelijke micro-organismen gevonden, maar de microbio logen blijven doorzoeken naar andere oorzaken. FLIP t«2£ tfco tlfl* "HovaoEvi wmxuetQt Panda-ouders De twee reuzenpanda's, vader Hsing Hsing (links) en moeder Ling Ling kunnen tevreden zijn: gisteren werd hun derde jong ge boren. Het dier (sexe nog niet bekend) lijkt het goed te maken. China deed de panda's in 1972 cadeau en sindsdien wierp Ling Ling drie jongen, waarvan er echter twee zijn overleden. In China zelf leven naar schatting nog duizend panda's. FOTO: AP (Van onze correspondent Frans Boogaard) BRUSSEL De Westeu- ropese landen dreigen in hun technologisch onder zoek een catastrofale ach terstand op te lopen ver geleken met Japan en de VS. Dat stelt de Europese Commissie in een drin gende oproep aan de lid staten. Die oproep is voor al bedoeld om Engeland te bewegen tot een posi tief besluit over haar bij drage aan het onderzoek sprogramma '87/91, dat nu door de Britten vol strekt wordt geblokkeerd. Volgens Karl-Heinz Narjes, EG-commissaris voor techno logisch onderzoek, is de situa tie rampzalig als de Britten ook tijdens de Europese Raad begin volgende week nog geen duidelijkheid zouden verschaf fen over hun financiële bijdra ge. Zelfs als ze volgende week akkoord gaan loopt de tweede fase van het onderzoekspro gramma voor informatietech nologie „Esprit" nog zoveel achterstand op dat 600 van de 2900 onderzoekers zonder werk komen te zitten. Volgens Narjes betekent dat een enor me desinvestering. In de eer ste fase van het programma (waaraan ruim honderd uni versiteiten, 181 instellingen voor wetenschappelijk onder zoek en 263 bedrijven deelne men) is al 29 miljoen gulden geinvesteerd. Voor de tweede fase van „Esprit" heeft de Commissie vorig jaar de lidstaten een aan vullende subsidie van 5 mil- ëen gulden gevraagd, maar de ritten weigeren tot dusverre hun fiat te geven. Blijkbaar heeft de Europese Commissie nu besloten de Europese raad van volgende week te benut ten om premier Thatcher per soonlijk te confronteren met de gevolgen voor heel West- Europa van de weigerachtige Britse houding. Narjes heeft zijn mede-com missieleden al warm gekregen voor een voorstel aan de raad, op korte termijn 116-miljoen gulden extra uit te trekken voor technologisch onderzoek. De EG-commissaris is ervan overtuigd dat dit geld zichzelf terugverdient „Verschillende Europese firma's zijn nu al Amerikaanse en Japanse con currenten voorbijgestreefd; hun produkten worden nu ook buiten Europa afgezet. Maar dat kan alleen zo blijven als er extra wordt geinvesteerd". BHOPAL Meer dan 200.000 inwoners van het Indiase Bho pal hebben gisternacht hals over kop hun stad verlaten. Door een lek in het koelsys teem van een ijsfabriek ont snapte een ammoniakwolk, die iedereen herinnerde aan de dodelijke gaswolk van decem ber 1984. Toen vonden 2.500 mensen de dood in een wolk methyl-isocyanaat, afkomstig van de Union Carbide-fabriek. De directeur en drie medewer kers van de ijsfabriek zijn ge arresteerd. De inwoners keer den aan het begin van de och tend weer naar hun huizen te rug. Slachtoffers Mengele krijgen compensatie TEL AVIV De Bondsrepu bliek gaat smartegeld betalen aan ongeveer tachtig joodse tweelingen die de genetische experimenten van de nazi-arts Joseph Mengele hebben over leefd. Dat heeft Arye Ben- Tov, de advocaat die optreedt namens de vereniging van overlevenden, gisteren be kendgemaakt. De tweelingen krijgen elk tussen de 20.000 en 25.000 mark voor de lichame lijke en geestelijke pijn die zij hebben geleden. „Het is een morele genoegdoening", aldus de advocaat. Arrestatiebevel tegen modemagnaat Gucci FLORENCE Een Italiaanse rechter heeft gisteren gelast de modemagnaat Maurizio Gucci te arresteren. Hij is nog niet gearresteerd omdat hij zich buiten Italië bevindt. Gucci is president-directeur van het modehuis dat bekend staat om de hoge kwaliteit lederwaren. Gucci wordt ervan beschul digd de wet op buitenlandse valuta te hebben geschonden. WASHINGTON Een Amerikaanse zakenman heeft de beschuldiging uitgesproken, dat koning Fahd van Saoedi-Arabië de belangrijkste financier was van de geheime wa penaankopen die Iran in 1985 en 1986 in de Vere nigde Staten deed. Sam Bamieh, een tot Ameri kaan genaturaliseerde Pales tijn die nauwe banden heeft met de Saoedische koninklijke familie, meent dat Fahd op die manier hoopte in de gunst te komen bij ayatollah Khomei- ny en wilde verhinderen dat Iran de veiligheid van Saoedi- Arabië zou gaan bedreigen. Tot nu toe nam men aan dat Iran zelf betaalde voor de wa pens, waarvoor het overigens twee tot drie keer de kostprijs betaalde. Een deel van dit be drag kwam op een bankrege- king in Zwitserland, die be stemd was voor de Contra's in Nicaragua. De woordvoerder van de ambassade van Saoedi- Arabië in Washington was te lefonisch niet bereikbaar voor commentaar. Volgens een woordvoerder van het Witte Huis was het in Washington niet bekend, dat de Saoedi's de Iraanse wapenaankopen be taalden. Als onderdeel van de betalingen bezorgde Fahd, vol gens Bamieh, miljoenen dol lars aan Israëlische tussenper sonen, die er voor zorgden dat Israël veel van de wapens in de VS loskreeg. Op deze ma nier zouden de regeringen van zowel Iran als Saoedi-Arabië op het allerhoogste niveau op uitgebreide schaal zaken heb ben gedaan met hun verklaar de doodsvijand Israël. Eerder deze week kwam Bamieh ook al met de onthulling, dat ko ning Fahd honderden miljoe nen dollars heeft toegestopt aan anti-communistische be wegingen in de hele wereld als onderdeel van een „deal" met de VS. In ruil hiervoor zette de regering-Reagan zich in voor de verkoop in 1981 van vliegende radarstations (Awacs) aan Saoedi-Arabië. door Bob van Huël PARIJS Nederlandse zonaanbidders die straks niets vermoedend over de Parijse penpherique naar het zuiden tuffen, moeten niet schrikken wanneer ze ter hoogte van de Porte de Clichy bijna van de baan worden geblazen door laag overscherende bolides. Een stel gemotoriseerde malloten blijkt de vierbaansrondweg te verwisselen met het circuit van Le Mans. Met afgedekte kentekenplaten slalommen ze door het gewone verkeer in een poging de dertig kilometer lange „periphe" binnen het kwartier te ronden. De nieuwe rage wordt meestal 's nachts bedreven, maar sommigen waaghalzen schrikken niet terug voor een recordpoging overdag. „Het is te gek, net een videospelletje. Je ziet alleen de weg. In tunnels geeft het voorbijflitsende neon een stroboscopisch effect", aldus een van de peripherique- piraten tegenover een Franse journalist. Na lang aandringen en een mysterieuze afspraak in nachtelijk Parijs was een illegale racer bereid de journalist voor een rondje mee te nemén. In een van de pk's steigerende Ford Escort Turbo. De identiteit van de gehelmde chauffeur zou geheim blijven, zo was de afspraak. Dat laatste valt heel goed te begrijpen, aangezien de man snelheden haalde van meer dan 200 km/u. Vlak na de Porte de Clichy, waar de peripherique west een lang recht stuk heeft, zelfs even 230 km/u. Andere weggebruikers begrepen duidelijk niet goed wat ze overkwam en moeten zich hebben afgevraagd of de schicht die hen passeerde, nu werkelijk was of verbeelding. Werkelijkheid dus, tot groot plezier van de piloot en schrik van de verslaggever. Het water stond hem in de handen. De snelheid ligt toch nog onder het „officiële" baanrecord, Mat vorig jaar september werd gevestigd door een motorrijder, die waarschijnlijk levensmoe was. De radar van de politie registreerde hem bij 239 km/u, waar slechts 80 was toegestaan. De man kon worden gepakt en werd verblijd met een eveneens record-boete. Het is bekend dat weinig Fransen zich op de weg aan snelheidsbepalingen houden, maar 159 km/u harder dan is toegestaan is zelfs in dit land toch wel wat veel van het goede. Het officieuze record schijnt overigens nog scherper te staan. Een snelheidsduivel met een Kawasaki 750 Turbo reed een moment 260 km/u. Volgens ingewijden „de absolute top" op de peripherique. Maar volgens minder gepassioneerden volslagen waanzin. De Parijse politie jaagt nu op deze rondwegracers. Naar verluidt zou het gaan om slechts een kleine groep van tien maniakken. Je zal er maar net voor zitten met je caravan... Huis VS akkoord met ontwerpbegroting WASHINGTON Het Ame- rikaanse Huis van Afgevaar digden heeft gisteren met 215 stemmen voor en 201 stemmen tegen de ontwerpbegroting voor het op 1 oktober begin nende begrotingsjaar 1988 goedgekeurd. Het ontwerp, dat voorziet in uitgaven van dui-. zend miljard dollar, zal nog deze week in de Senaat wor den behandeld. Het begro tingstekort zal volgens het ont werp 37 miljard dollar kleiner uitvallen dan het voor het lo pende jaar geschatte tekort van 171 miljard dollar. De ontwerpbegroting behelst onder meer belastingverhogin gen van negentien miljard dol lar en uitgaven voor defensie van 296 miljard dollar. Aan dat laatste bedrag is de voor waarde verbonden dat presi dent Reagan instemt met de belastingverhoging. Doet hij dat niet dan wordt de post de fensie verlaagd tot 289,5 mil jard dollar. Reagan heeft al herhaaldelijk laten weten niet akkoord te kunnen gaan met de ontwerp begroting. Hij wil dat er voor defensie 312 miljard dollar wordt uitgetrokken en voelt niets voor verhoging van de belastingen. Waarnemers zeg gen dat met de ontwerpbegro ting de lijnen worden uitge stippeld voor de presidentsver kiezingen van volgend jaar.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5