„Bij meer varia tie gaa t het bier beter smaken Canadese wetenschappers vinden planeten buiten het zonnestelsel Luteijn voelt zich lekker op Senaatsstoel Zoutendijk Ouders moeten meeit bijdragen in kosten speciaal onderwijs Zwemmen of verzuipen BINNENLAND Record-drukte verwacht op Nationale Vlootdagen Akkoord over ABP- reorganisatie Amsterdam nu ook cocaïne- hoofdstad Europa ECONOOM PLEIT VOOR ONTZIEN KLEINE BROUWERIJEN: Postbank wil doorgaan met Koos Postema-spot zeehondencreche PIETERBUREN ["bon 5 S £eidócSomant WOENSDAG 24 JUNI 1987 PAG! Ml j Meer dan 150.000 mensen zullen aanstaande vrijdag, zaterdag en zondag in Den Helder tal van vaartuigen en demonstraties gaan bekijken. FOTO: MARINE VOORLICHTING DEN HELDER De Nationale Vlootdagen die vrijdag, zaterdag en zondag voor de 31ste keer in Den Helder worden gehouden, zullen waarschijnlijk meer bezoe kers trekken dan ooit. In de mari- nestad wordt er rekening mee ge houden dat het record-aantal be zoekers van 150.000 met gemak zal worden gebroken. Dank zij een intensieve wervings campagne via de media zijn er in de eerste helft van 1987 al 14.295 informatiepakketten de deur uit gegaan. Dat is maar liefst 54 pro cent meer dan in dezelfde periode van vorig jaar, zo meldt een woordvoerder. „Dat heeft zich vertaald in enige honderden extra keuringen, waardoor tussen janu ari en juni 440 nieuwe mensen konden instromen". Binnen de poorten van het Nieu we Haventerrein in Den Helder kunnen drie dagen lang van ne gen tot vijf uur onderzeeboten, fregatten, mijnenvegers en tal van andere vaar- en vliegtuigen van binnen en buiten bekeken wor den. Men kan rondvaarten maken en er zijn demonstraties met het patrouille-vliegtuig Orion, met Lynx-helicopters, met Seaking- en Wessex-helicopters en met een Sea-Harrier. Britse mariniers ver zorgen een terroristenbestrijdings- demonstratie met helicopters en een „gijzelingsauto". DEN HAAG Het kabinet en de VVD-fractie in de Tweede Kamer hebben gisteren een compromis bereikt over de bestuurlijke reorganisatie bij net Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP). Daardoor wordt de re organisatie door een kamermeerderheid ondersteund. De ministers Van Dijk (binnenlandse zaken) en Ruding (financiën) hebben „een laatste concessie" gedaan voor de twee geschilpunten: de positie van de Verzekerings kamer en van de beleggingscommissie bij het ABP. Af gesproken is dat de Verzekeringskamer toezicht op het ABP gaat uitoefenen. Over de beleggingscommissie, be staande uit onafhankelijke deskundigen, kwam men overeen dat de leden zullen worden benoemd door het bestuur van het ABP „in overeenstemming" met de mi nister van financiën. Ook in de nieuwe opzet houdt de beleggingscommissie haar vetorecht. Maar het bestuur mag daarvan afwijken als daarvoor een drie-kwart meerderheid is. RAPPORT: LISSABON Het cocaï negebruik in Europa neemt snel toe en de drug is zelfs bezig populairder te worden dan marihuana. Nederland en Portugal zijn de belangrijkste aan- voerhavens voor de drug. Dat staat in een rapport dat in Portugal is vrijge geven ter gelegenheid van een conferentie van Euro pese en Latijnsamerikaan- se parlementariërs. Volgens het rapport werd in 1986 in Europa 1400 kilo cocaïne in beslag ge nomen. Dat was 20 pro cent van wat er wereld wijd aan coke werd on derschept. „Amsterdam, dat al de reputa tie heeft de heroïnehoofdstad van Europa te zijn, kan nu ook de cocaïnehoofdstad van Euro pa worden genoemd", aldus het rapport. Afgelopen week einde werd op Schiphol met 25 kilo cocaïne weer een record- vangst gedaan. Het Jellinek- centrum constateert wel een stijging van het cocaïnege bruik, maar zeker „niet dra matisch". De Amsterdamse po litie spreekt van „niet schrik barend". De leveranties van coke aan Europa zouden in 1986 met 80 procent zijn gestegen ten op zichte van 1985. Cocaïne dringt marihuana naar de tweede plaats en wordt gere geld gebruikt door vijf tot 10 miljoen mensen. Volgens het document zouden er dagelijks 5000 cocaïnegebruikers in de wereld bijkomen. Hasj-hond Wilson ontdekte af gelopen weekeinde op Schip hol 25 kilo cocaïne in een hou ten kist uit Colombia. FOTO: ANP AMSTERDAM Als ie in Nederland bier bestelt krijg je een pilsje. In Bel gië is dat anders. Onze zuiderburen kennen zes honderd bieren en twee honderd verschillende soorten. De Amsterdam se econoom A. Jansen zat een aantal jaren geleden op een Antwerps terras en dacht: „Merkwaardig dat twee verwante lan den als Nederland en België zoveel verschillen in biercultuur hebben". Hij verdiepte zich in de materie en vrijdag pro moveert hij op een proef schrift over de smaak van het bier. Slechts één procent van onze bierconsumptie bestaat uit bijzondere bieren. De meeste Nederlanders drinken alleen Pilsener. De Limburgse pils smaakt in de regel wat an ders, pittiger. Verder zijn er nog pilsvariaties als Brand- Up, Gulpen-Dort, Amstel- Gold en bokbier. Voor de rest zijn er weinig verschillen in het bieraanboa. Jansen: „Nederland is al voor de oorlog een pilsland gewor den. Dat is de schuld van de overheid en de grote brou wers. Samen hebben zij er voor gezorgd dat de kleinere brouwerijen die meerdere bieren maakten, verdwenen. Het traditionele bier dat bij het eten gedronken werd, was van een laag alcoholper centage. Vaak bevatte het kruiden. Doordat de over heid eisen aan de samenstel ling van het bier stelde, kon den de kleine brouwers zich niet meer handhaven. Bo vendien namen de grote brouwerijen cafés over en verplichtten de beheerder al leen hun bier te schenken". Biercultuur „De kleine brouwers hebben bijgedragen aan het ontstaan van de biercultuur. Geld ver dienen staat bij hen niet zo op de voorgrond. Specialitei ten worden ook al zijn ze niet rendabel gehand haafd, bijvoorbeeld omdat het recept goed is of geërfd is van de vader. Bij de grote brouwerijen wordt alles ge calculeerd". De Belgische brouwcultuur is volgens Jansen altijd anders geweest. ,3rouwers in België horen samen met de burge meester en de pastoor tot de elite van het dorp. In tegen stelling tot de Noordneder landse brouwers waren zij minder op uitbreiding en ex- Eort ingesteld. In de dorpen enden de mensen de brou wer bij de voornaam. Dat had je vroeger in Limburg ook. Ik heb de oude August Brand, die vorig jaar is over leden, nog gesproken. Wan neer zijn auto voor de kroeg stond, ging iedereen naar binnen. Dan kon er gratis ge dronken worden". De laatste jaren lijkt die kleinschaligheid terug te ko men. Er is er een zestal brou werijen begonnen, zoals de Noorder bierbrouwerij in Alkmaar, de Vriendenkring in Arcen en Raaf in Heumen. Ook de paters trappisten in Berkel-Enschot hebben het bierbrouwen weer opgevat. Jansen: „De jaren zestig ken den een nostalgische hang naar het kleine. Dat is geble ven. Locale brouwers krijgen vraag van buiten de omge ving. In Nederland stijgt de vraag naar traditionele bie ren. De omzet van de kleine pilsmerken neemt toe". „Bier brouwen is geen een voudige zaak. De omstandig heden voor nieuwe brouwe rijen zijn zwaar. De produk- tie vereist veel investeringen en vakmanschap. Er zijn veel vergunningen nodig en dan moet de brouwer het bier nog afzetten". Jansen vindt dat de overheid de kleine brouwerijen moet ontzien. „Een gunstig accijnstarief voor brouwerijen met een produktie van minder dan Drs. A. Jansen: „Ik hecht eraan om me heen te kijken. Hoe kun je over bier schrijven zonder het ooit geproefd te hebben?" FOTO: GER DIJKSTRA 10.000 hectoliter zou de kleintjes kunnen helpen. Door mijn proefschrift pro beer ik de overheid ervan bewust te maken dat de klei ne brouwerijen lucht moeten krijgen". Kleinschaligheid „Het leven is best de moeite waard als je maar één soort bier hebt", aldus Jansen, „maar het is goed dat de kleinschaligheid in Neder land bevorderd wordt. Ik stoor mij dan ook aan het stunten met de broodprijs door Edah. Wij hebben in Nederland uitstekende broodbakkers en dan gaat zo'n bedrijf de broodcultuur om zeep helpen". Het is dan ook niet verwon derlijk dat Jansen veel waar de aan smaak hecht. „Als er meer variatie is kan het bier beter gaan smaken. Het is net zoals met thee. Wanneer ik meer soorten drink, vind ik de gewone Douwe Egberts ook lekkerder. Het genieten van bier is trouwens een zaak van „Bildung". Je moet er in groeien. De smaak wordt ook sterk bepaald door de atmosfeer. Een massaal feestje leent zich minder voor speciaal bier. Een merkwaar dig glas, een vreemde tapme- thode, de andere vorm van het fleqe, het hoort er alle maal bij. Zelf geef ik bij heet weer de voorkeur aan een glas goede ambachtelijke geuze". Jansen vind het onderwerp van zijn proefschrift hele maal niet zo vreemd voor een econoom. Hij zegt: „Eco nomen hebben het altijd over de kosten, terwijl de smaak toch ook aandacht verdient. Wetenschap wil vaak alles met getallen onderbouwen. Ik vind dat het welzijn van de mensen ook afhangt van dingen die niet in cijfers zijn uit te drukken". Jansen heeft een aantal brou wers met wie hij tijdens het onderzoek gesproken heeft een exemplaar van zijn boek gestuurd. „Eindelijk iemand die schrijft zoals ik het voel", is een veel voorkomende re actie. Een Haagse bierboetiek kocht een doos proefschriften voor zijn klanten. Zelf vind Jansen het belangrijk dat zijn proefschrift leesbaar is. In zijn ogen hebben economen vaak de pretentie te weten hoe het in de toekomst moet. Jansen: „Ik hecht eraan om me heen te kiiken. Hoe kun je over bier schrijven zonder het ooit geproefd te hebben?" FRANK DE KLERK DEN HAAG De Postbank heeft gisteren de Raad van State in Den Haag gevraagd de beslissing van de Reclameraad over hun „Postema-reclamespot" te vernietigen. De reclameraad besloot vorige week dat dit spotje met ingang van afgelopen maandag niet meer mocht worden uitgezonden. De raad baseert zich op artikel 6 van de Voorschriften voor de Nederlandse Etherrecla me, waarin staat dat reclame duidelijk gescheiden moet zijn van televisieprogramma's om misleiding te voorkomen. Volgens de Reclameraad kan het publiek 'niet duidelijk zien dat het in deze spot om reclame gaat. De Postbank voert aan dat een NIPO-on- derzoek heeft uitgewezen dat het publiek deze spot duidelijk als reclame herkent. ai DEN HAAG De kersverse fractievoorzitter van VVD in de Eerste Kamer, ir. D. Luteijn (43), voelt; niet bezwaard plaats te nemen op de stoel van voorganger Zoutendijk, die werd „weggezuiverd", is geen sprake geweest van kandidaten en tegenkaa daten. Dat betekent dus ook dat de onderlinge verh dingen uitstekend zijn", zegt Luteijn. „Wat met Zoutendijk is gebeurd was geen ontwikkeling vj ïi de fractie, maar is in feite van buitenaf gekomen. Het had r te maken met zijn functioneren als fractievoorzitter, maar de positie die hij door omstandigheden in de partij had of w n van men meende dat hij die had. Voor mijn positie heeft u ?een consequenties". n .uteijn is in het dagelijks leven manager van een akkerbom j drijf in Zeeland, voorzitter van de grootste landbouwcorpoi van Nederland en lid van het dagelijks bestuur van de Ri bank. Als leider van de VVD-fractie in de Eerste Kamer v hij dat de die partij een eigen verantwoordelijkheid heeft em volstrekt is gebonden aan het regeerakkoord. Van de 75 zetel de Senaat worden er 38 bezet door CDA (26) en VVD (121 El kleinst mogelijke meerderheid. „Dat legt een extra verplichi ra) op de fractieleden wat betreft aanwezigheid en op heel wezet ee ke punten van het kabinetsbeleid wat betreft stemgedrag". Over de mogelijkheid van een toekomstige coalitie met de Pv :"1 is hij uiterst genuanceerd: „Ik denk dat je het nooit moet uiti ten. Aan de andere kant is het ook niet erg realistisch on 0 zeggen: die samenwerking staat als het ware op de stoep. Iki ira geen uitspraak of ik het wenselijk vind. Ik constateer gewi je dat als het zich voordoet, ik vind dat de PvdA een partij is heel goede samenwerking mee mogelijk is. Dus als de mogel heid zich zou voordoen, zou ik daar zeker niet voor weglojx Luteijn werd gisteren beëidigd als nieuw lid van de Eerste mer. Met hem traden ook twee partijvoorzitters toe: Van V< van het CDA en Ginjaar van de VVD. Nieuw in de Eerste mer is de vroegere CNV-voorzitter Van der Meulen. In de Nieuw in de Eerste! soon van Van Ooijen keerde de enige rooms-katholiek pries jj{ op het Binnenhof terug; in de jaren 1971-1986 was hij v< PvdA lid van de Tweede Kamer. Van Ooijen is thans lid het college van bestuur van de Open Universiteit in Heerle e8 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er komt een einde aan het gratis ciaal onderwijs voor oudere leerlingen. Met ingang '88 zal voor leerlingen van 16 jaar en ouder 1030 den lesgeld moeten worden betaald en zal in het gezet speciaal onderwijs een bijdrage van 350 voor leer- en hulpmiddelen worden geheven. Dit blijkt uit een pakket maatregelen dat minister Deetman de Tweede Kamer heeft gezonden om de verwachte kosten* schrijding in het speciaal onderwijs (door stijgende leerlK naantallen) te compenseren. Met ingang van 1988 wordt aantal honorlrondo maalroaolon vnnr rlo nitoavon vnnriu irt 0! aantal beperkende maatregelen voor de uitgaven voorge waarmee nog maar een deel van de verwachte kostenovers* ding (110 miljoen in 1991) wordt gedekt. Zo'n 75 miljoen i een later stadium worden ingevuld. Om uiteindelijk een „bc ring" van 43 miljoen»gulden te bereiken stelt Deetman de gende maatregelen voor, die zowel het speciaal als het vooi zet speciaal onderwijs betreffen: met ingang van 1 augustus '88 moet voor leerlingen van 16 en ouder hetzelfde lesgeld worden betaald als voor hun le genoten in het gewone onderwijs: 4030 gulden. Vanaf diezelfde datum zal voor elke leerling in het vooi speciaal onderwijs een bijdrage van 350 gulden worden gehê* Et in de kosten van leer- en hulpmiddelen. Voor het lesgeld I ai een tegemoetkoming in de kosten worden gevraagd ingevi W de studiefinanciering; Ook voor de bijdrage van 350 gulden 1 a afhankelijk van het ouderlijk inkomen, een tegemoetkom 1; worden aangevraagd. Met ingang van januari '88 kan minder tijd worden best aan leerlingen die in hun ontwikkeling worden bedreigd. V de zogeheten klasse-assistenten wordt de betaalde tijd per ling per week verlaagd van 166 naar 83 minuten. de zogenaamde overlapformatie (de uren dat zowel een grof als een vakleerkracht voor een klas beschikbaar zijn) wordl 1988 verder beperkt. Het aantal zeehonden dat volslagen uitgeput op de stranden van ons Waddengebied wordt aangetroffen stijgt met de dag. Ziek, ondervoed en absoluut niet meer in staat om op eigen kracht in leven te blijven, schreeuwen zij letterlijk om een loatste redmiddel. De zeehondencrèche in Pieteiburen weet per jaar vele tientallen van deze ten dode opgeschreven zeehonden met de juiste verzorging, voeding en medicijnen weer op krachten te helpen. Die inspanning kost tijd en geld. Donateur worden van de zeehondencrèche in PieteitHjren betekent een doadwerkelijke bijdrage leveren aan het wel en wee van het zeehonden- bestaan. Door het insturen van de bon of een rechtstreekse overboeking op giro 36.73.095 t.n.v. zeehondencrèche Pieterburen zet u een eerste stap in de goede richting. i Ja, ik red een zeehondeleven! Mook mij donateur en stuur een acceptgiro 1 ter waarde von f I Naam: Adres: Kodfr PloatS: I Stichting Zeehondencrèche Antwoordnummer 950 1 9950 WL Pieterburen (Postzegel raai r950 V SUSKE EN WISKE DE JOLIGE JOFFER (c) Standaard Uitgeverl|. Antwrpan-Wnesp. VANCOUVER Canade se astronomen hebben op een congres in Vancouver onthuld „duidelijke aan wijzingen" te hebben ge vonden voor de aanwezig heid van planeten in ba nen om twee andere ster ren dan onze zon. Soortge lijke aanwijzingen op grond van een onderzoek, dat zes jaar in beslag heeft genomen en waarbij van de nieuwste waarne mingstechnieken gebruik is gemaakt zijn ook verkregen met betrekking tot nóg vijf sterren, maar die aanwijzingen zijn min der sterk. Volgens de Canadese sterren kundige Bruce Campbell (39) van het Dominion Astrophysi- cal Observatory zal het overi gens nog vele jaren duren en veel werk vergen om het defi nitieve bewijs te leveren. Hij zegt: „Als je iets buitenge woons claimt, zul je ook met buitengewone bewijzen moe ten komen". De Amerikaanse astronoom Frank Drake, gees telijk vader van het SETI-pro- iect dat zich bezighoudt met het zoeken naar mogelijk in telligent leven elders in het heelal, is het met Campbell eens: „Het is en blijft een soort tantalus-kwelling omdat het bewijs nog niet sterk genoeg is". Volgens Drake is er een verificatieprogramma nodig, dat nog wel eens dertig jaar in beslag zou kunnen nemen. De Canadese onderzoekers maakten voor hun waarne mingen gebruik van een nieu we versie van een oude tot dan toe tamelijk inefficiënte techniek: het registreren van schommelingen in de baan van sterren, wat zou kunnen wijzen op de aanwezigheid van zware planeten. De door het Canadese team gevolgde procedure was vijftig tot hon derd maal nauwkeuriger dan de oude methode, waardoor men in staat was snelheids schommelingen van slechts veertig kilometer per uur te registreren. De afgelopen zes jaar werden zestien sterren binnen een af stand van vijftig lichtjaren on der de loep genomen en de meest in het oog springende aanwijzing voor de aanwezig heid van een planeet deed zich voor bij de ster Epsilon Erida- ni, op ongeveer elf lichtjaren afstand van de zon. Schomme lingen in de baan van Epsilon Eridani zouden volgens de Ca nadese onderzoekers wijzen op het bestaan van een begelei der, die twee tot vijf maal gro ter is dan de grootste planeet in ons zonnestelsel, Jupiter. Een andere mogelijke plan werd gevonden op veel gn re afstand (bijna 48 lichtjaï bij de ster Gamma Cep Daarbij zou het gaan om object met een massa die on veer 1,7 maal groter is dan piter. Naar het oordeel van Can bell zijn er nog nooit een zulke sterke aanwijzingen weest voor het bestaan 1 planeten in een baan rond dere sterren. De Canade maakten hun nieuws bek< op het internationale astroi mencongres in Vancou' waaraan zo'n 700 wetenscM pers deelnamen. SJOERD VAN DER WÖ

Leidse Courant | 1987 | | pagina 4