Ik zou ook een computer Willen hebben, maar ja Tabakswet schept vooral voorwaarden Voorlichtingsproject COC over potenrammen Zware straffen geëist voor domme overval op Leids casino Eenmalige uitkering meerjarige echte minima ^Snënland fieidóeSoutont tl Duceurtje Arts: rustkamers voor vrouwen nodig Drugshandel in Venlose kerk Kerncentrale in Dodewaard is veilig 2 INDEREN ENTHOUSIAST OVER PROEFLESSENTECHNIEK N VANDAAG IN HET IEUWO Japanse prijs voor sterrekundige JËSSÊÊSÈÊÊËmmSm NS en ALN likken ezamenlijk p instant- iterij Drie zenders uit de lucht WOENSDAG 24IUNI1987 PAGINA 3 van ite vi [di ie in insvoi leschii heti staan HAAG Het PSP-ka- id Van Es heeft gisteren iinister Van Dijk (Binnen- se Zaken) aan de bel ge iten over een vriendelijke [ken ;e" van de zijde van GS Zuid-Holland om de sta gen aldaar te voorzien feen renteloze lening voor inschaf van een personal iter alsmede het ver ben van kunstvoorwer- 7n horloges. Van Es wil Van Dijk opheldering of jaartoe, in weerwil van de vinciewet, toestemming 't gegeven, en zo nee of de zo njnister aan deze bevoorde- dan onverwijld een einde maken. T! >an Al] ,pUi rooge kken Kamerleden tekenen wetsvoorstel op persoonlijke titel DEN HAAG Vier VVD-kamer- leden en een lid van de CDA-frac- tie overwegen een wetsvoorstel van PvdA en PPR mee te tekenen waarin wordt voorgesteld het staat spensioen aan de weduwe Rost van Tonningen te staken. De vijf zullen dit doen op persoonlijke titel. Zij vertegenwoordigen daarmee niet hun fracties. De fracties van WD en CDA nemen officieel afstand van het wetsvoorstel. Volgens de NOS-radio gaat het om Ploeg, Weisglas, De Beer en Terpstra (VVD) en Mateman (CDA). Geen van allen was bereid tot nader commentaar. GRONINGEN In scholen en bedrijven zou een rustkamer aanwezig moeten zijn waar vrouwen die tijdens hun menstruatie last hebben van pijn even kunnen gaan lig- !;en of een medicijn nemen. In het dagelijks even wordt nu te weinig aandacht besteed aan menstruatieklachten, stelt de arts R.A. Hirasing in een proefschrift over pijn bij de menstruatie. Als vrouwen pijn hebben, zoe ken ze rust, gaan even liggen, willen medi cijnen gebruiken en naar huis gaan. Dat laatste is volgens Hirasing niet normaal. Bij ondervraging van meisjes op scholen zei driekwart van hen last te hebben van pijn tijdens de menstruatie. De helft gebruikte hiertegen medicijnen en een derde die reden te moeten verzuimen. VENLO De Martinuskerk in het centrum van Venlo blijkt steeds meer een geliefde plek te zijn voor drugsspuiters en -handelaren. Het bestuur van de kerk is daar bepaald niet gelukkig mee en over weegt daarom de openingstij den van de kerk drastisch te beperken. Het godshuis wordt al bewaakt met videocamera's en monitors, maar de bewa kers krijgen niemand te pak ken. Ook de politie is al gerui me tijd op de hoogte van de handel die zich vooral in de biechtstoelen en donkere nis sen van de kerk afspeelt, maar heeft er geen grip op. DEN HAAG De kerncentrale Dode waard verkeert in een prima staat van on derhoud en werkt veilig. Het personeel werkt nauwgezet en toegewijd.. Dit is de mening van een groep experts van het in ternationaal atoomagentschap in Wenen (OSART) die een twee weken durend on derzoek in de centrale heeft uitgevoerd. De missie beveelt echter aan het al ont worpen programma om de kwaliteit van werkzaamheden in de centrale te waar borgen snel in te voeren. Verder moeten belangrijke zaken zoals de toestemming voor bepaalde werkzaamheden, het toe zicht op het testprogramma en procedures bij alarm beter vastgelegd worden. De voorbereiding op maatregelen bij onge lukken verdient ook meer aandacht. dzake g kan slai we; N( ■eide acht loot. het iETERMEER Als ikart Wintzen van huis zit zijn gezin met de iden in het haar. Wie ioet dan de videorecor- iperatjer programmeren zodat het r Sesamstraat kan worden 2 gt jpgenomen? Als vader en als directeur van het zon ioftware-bedrijf BSO jkaa l°et Wintzen dat ver- e bei driet. Niet alleen omdat atuur hij altijd zelf dergelijke j*en karweitjes moet opknap- 10 111 )en, maar vooral omdat het een teken is van de ■e> p [rote achterstand die siavi anderen hebben op za technologisch gebied, lang daar een einde aan te :en hebben twee docen- van de Utrechtse pedago- he academie Domstad in Iracht van BSO een les- jramma ontwikkeld, rmee kinderen spelen- ijs het informatica-tijd- perk binnenfietsen. Het les programma, met de enthou siaste titel „Zonder drempels naar 2000", is vandaag aan minister Deetman aangebo den. Wat Wintzen betreft kan het al na de zomerva kantie op de scholen inge voerd worden en volgens hem is dat nodig ook. Wintzen: „In allerlei rappor ten, ook in die van de rege ring, worden mensen voorbe reid op een informatica-tijd- perk. Maar de sprong daar naar toe is te groot, omdat men vergeet een link te leg gen tussen technische princi pes en de realiteit. Hoe kun je een kind nu vertrouwd maken met de technologie zonder hem een idee te ge ven van de achtergrond? Dertig jaar geleden kon ie dereen nog begrijpen hoe een stuk speelgoed in elkaar zat, maar vandaag de dag is alles even ondoorgrondelijk. Daar hebben we in ons proefpro ject met de Utrechtse pabo iets aan willen doen door kinderen van rond de negen jaar op een simpele manier met techniek in aanraking te brengen. Het verschil tussen hardware en software heb ben we bijvoorbeeld duidelijk gemaakt door het verschil te laten zien tussen een draaior gel en de boeken waarop de muziek staat. De kinderen konden gaatjes ponzen in een kaart en daarmee melodietje ontlokken aan een speeldoos. Als je die stap overslaat, zoals op dit moment in het basis onderwijs gebeurt, raak je het contact met het apparaat kwijt. Zo gaat dat ook met computers. Alleen als we kinderen kunnen laten zien op welke principes die geba seerd zijn, kunnen we de sprong naar het informatica- tijdperk overbruggen". Volwassen mannen Hoewel Wintzen erkent dat ook hij beter geen videoca mera kan openschroeven („tenzij die al afgeschreven is"), gaat hij er toch vanuit dat enig inzicht in de wer king van zo'n apparaat het makkelijker maakt er mee om te gaan en het tenminste niet te mishandelen. „Je ziet nu al bij volwassen mannen, die deze lessen niet gehad hebben, dat ze de techniek naast zich neer leggen. En daar zijn ook kerels uit raden van bestuur bij, hoor. Kinde ren krijgen straks voor ne gentig procent van hun tijd met technologie te maken, hen wil ik redden voor de toekomst. Veel denken van zichzelf: „dat is niks voor mij", en trekken het loket dicht We moeten proberen ze er voor de tijd mee in con tact te brengen, anders haken ze definitief af". Om dat te voorkomen en om eventueel talent al vroeg te ontdekken roept Wintzen kortom: „Kies exact!" Maar dat is nou juist een van de problemen; exacte vakken behoren niet echt tot de po pulairste onder leerlingen. „Ze zijn vaak ook oerverve- lend", zegt Wintzen. „Omdat er geen verband gelegd wordt met de realiteit; je kunt er niks mee, zelfs geen spelletjes. Maar dat ligt aan de methode, niet aan de vak ken. De leerlingen die mee deden aan onze proef waren zonder uitzondering enthou siast en hun ouders aange naam verrast. Op die manier fietsen kinderen met plezier de techniek in". De leerlingen vonden het in derdaad leuk om de robot „Elamy" te laten lopen en raten, te leren werken met eletekst en zelf video-opna men te maken. „Ik vind het nou hartstikke leuk, maar ik zou wel weer een keer met de camera willen spelen en met de sintersijser. Het is heel jammer dat het voorbij is. Ik zou ook een computer willen hebben, maar ja...", schreef één van hen achteraf. Het zou best een meisje ge weest kunnen zijn, want die bleken al even geïnteres seerd als de jongens. Door de robot Elamy te laten lopen en praten, leerden de kinde ren de basisprincipes van programmeren. zegt dat de burgers ver trouwd moeten worden ge maakt met informatie-tech nologie en dat er „menselijk kapitaal" moet worden opge bouwd in het onderwijs. Om dat te verwezenlijken hoeft alleen het BSO-materiaal maar aangeschaft te worden en wat geld op tafel te ko men. „Een leerling op de ba sisschool kost de staat zesdui zend gulden per jaar, ons Kapitaal Om het minister Deetman makkelijk te maken houdt Wintzen- hem zijn eigen „in- formatica-stimuleringsplan" voor, waarin de bewindsman programma kost 258 gulden per leerling, voor tien lessen. Wat kost het om een werklo ze om te scholen in de infor matica? Zes- tot negendui zend gulden. Tel uit je winst. Je leert kinderen lezen en schrijven om te voorkomen dat het geen analfabeten worden, laten we nu 258 gul den aan hen besteden om ze te bewaren voor technolo gisch analfabetisme. Het gaat echt om een basisvereiste. Dit moet er komen. Liefst met ingang van september. Ja daar lach je om, maar het kan. Het boekje is klaar, er kunnen lokalen worden in gericht bij pedagogische aca demies, wat wil je nog meer? Natuurlijk kan het. Goed, ik weet dat het er wel niet zo snel van zal komen, maar een jaar later dan, dat moet lukken. Dan kan mijn doch ter van negen nog net mee draaien". STEVO AKKERMAN (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG De Tabakswet, waarover vandaag ver der is gedebatteerd, is in feite een raamwet: een „lege" wet die voornamelijk de voorwaarden schept om zono dig in te kunnen grijpen. Alleen waar het de rookverboden in openbare en overheidsge bouwen betreft, wordt al een wettelijke grondslag geboden. Overheden en instanties wordt opgedragen maatregelen te tref fen met betrekking tot het roken in openbare ruimten, zoals wachtkamers, wijkcentra en sportkantines. Van de gemeenten wordt verwacht dat zij het voorbeeld geven met het opstellen van „huisregels" voor de door hun beheerde instellingen. Waar het de reclame en de verkooppunten betreft, wordt het initiatie aan het bedrijfsleven overgelaten om zich op deze ter reinen te matigen. Gebeurt dat niet of onvoldoende, dan zullen bij algemene maatregel van bestuur alsnog beperkingen worden gesteld aan de reclame voor tabaksproducten en de aanduidin gen op de verpakking. LEIDEN Prof. dr. J.H. Oort (87) is de Japanse Kyotoprijs 1987 voor Basiswetenschappen toegekend. De sterrenkundige krijgt de prijs van 45 miljoen yen (600.000 gulden) voor zijn lang durige bijdragen aan de astronomie en astrofysica, in het bijzon der voor zijn verklaring van de structuur en de dynamica van het Melkwegstelsel. Prof. Oort was van 1945 tot 1970 hoogleraar sterrenkunde aan de Leidse universiteit en directeur van de sterrenwacht in Leiden. De Kyotoprijs die in 1985 is ingesteld, wordt toegekend aan mensen die belangrijk hebben bijgedragen aan de ontwikkeling van de menswetenschappen en de bescha ving van de mensheid. De prijs wordt prof. Oort op 10 november in Kyoto uitgereikt. Noodwater- leiding Het korps Mobie le Colonnes oe fent deze week in de buurt van Le lystad. Een van de oefeningen bestaat uit het leggen van een nooddrinkwater- leiding. Over vele honderden me ters moeten bui zen aaneenge- koppeld worden. FOTO: ANP 1 ah onze parlementaire re- i ctie) i EN HAAG De Stich- ;ng Nationale Sporttotali- tor (SNS) en de Algeme- i Loterij Nederland 1LN) hebben hun krach- n gebundeld in een spe- ale stichting voor de or- misatie van een instant- 'iterij. Het kabinet heeft i og geen toestemming ge- iven voor een dergelijke terij, waarbij de koper het lot direkt weet of ij een prijs heeft gewon en na het wegkrassen I an een deklaagje. e PvdA heeft in een motie, i wordt gesteund door CDA VVD, gevraagd om het toe- aan van een instant-loterij, aarvoor de Wet op de Kans- elen moet worden aange- j. SNS en ALN hopen dat irlL het kabinet eenmaal zijn MEI stemming heeft gegeven, zij tor de bundeling van krach- sn meer kans maken op de ganisatie, waarin ook de aatsloterij is geïnteresseerd. \5 aLn willen dan wel waarborg hebben dat de op- cngsten van He loterij voor procent naar de sport gaan voor 35 procent naar cul- ir, maatschappelijk werk en „«h D'ksgezondheid. SNS en ALN „J j enken aan loten van een gul- LEIDEN „Toen waren ze er ineens". Dat is de ti tel van een voorlichtings project over potenram men, samengesteld door het COC, de vereniging tot integratie van homo seksualiteit. Het project heeft tot doel om „man nen te laten ervaren wat voor hen de beste houdiijg is als ze met potenrammen te maken krijgen", aldus samensteller Jan Nieu- wenhuis. Het voorlich tingsproject, bestaande uit een video, enkele brochu res en cursussen, werd gisteravond gepresenteerd in het pand van de Leidse Werkgroep Homoseksua liteit (LWH) aan de Lan- gegracht. Nieuwenhuis, algemeen coör dinator van de LWH, zegt er nadrukkelijk voor te willen waken om mannen voor te schrijven wat ze moeten doen als ze het slachtoffer zijn van potenrammerij, het in elkaar slaan van mannen omdat ze homoseksueel zijn. „Het gaat erom dat mannen zich bewust worden van wat voor hen de meest weerbare houding is. En die is voor iedereen verschil lend. De een wil zich verwe ren, de ander niet", aldus Nieuwenhuis. Volgens Nieuwenhuis is tij dens de samenstelling van het project zijn houding ten op zichte van potenrammen ver anderd. „Toen ik me twee jaar geleden bij het COC meldde met het idee voor het project, vond ik net als veel anderen dat mannen aangifte moesten doen bij de politie en aan zelf verdediging moesten doen. In middels ben ik erachter dat ie dereen zelf zijn gedrag ten op zichte van potenrammen moet bepalen. Slachtoffers moeten zelf beslissen wat ze na poten rammen doen". De video in het project bestaat uit twee onderdelen: een inter view met een homoseksueel die enkele jaren gejeden het slachtoffer werd van poten rammen en fragmenten van de zogenaamde weerbaarheid strainingen. Daarin kunnen de deelnemers door middel van rollenspellen bepalen wat voor hen de beste houding is als ze te maken krijgen met poten rammen. „Ik heb in de video ook niet een duidelijke opvat ting willen leggen. Ik ben het ook niet altijd eens met wat het slachtoffer verteld. Ik zou het mijn vrienden wél kwalijk nemen als ze er vandoor zou den gaan. Maar anderen zullen het misschien herkennen. De video moet mannen inspireren om bezig te zijn met hun hou ding ten opzichte van poten rammen. De training kan ze inzicht geven in wat voor hen de beste houding is", aldus Nieuwenhuis. Nieuwenhuis heeft zich in het voorlichtingspakket ook niet op een specifieke groep willen richten. „Het gaat niet alleen om homoseksuelen, maar ook om heteroseksuele mannen die er vrouwelijk uitzien. En het potenrammen gebeurt ook niet louter en alleen op de ontmoe tingsplaatsen voor homosek suelen". Het voorlichtingspakket, fi nancieel gesteund door onder meer het ministerie van wel zijn, volksgezondheid en cul tuur en het Koningin Juliana- fonds, zal worden gedistri bueerd onder de COC-afdelin- gen. Er zullen cursussen wor den opgezet voor mannen die de weerbaarheidstrainingen willen geven. De training zal ook in aangepaste vorm gege ven worden aan onder meer hulpverleners en politie. (NOLLEN ktoch wet ICMAD oie oóbfi DEN HAAG In samen werking met de Radio Controle Dienst heeft de Haagse politie gisteren tus sen half elf en kwart voor elf 's morgens drie illegale radiozenders uit de lucht gehaald. Ook ditmaal ging het, zoals wel vaker, om Radio Centraal op de Hoefkade, Radio Rand stad, waarvan de appara tuur in een schuurtje in de Stellenboschstraat stond, en Radio Stad die uitzond vanuit de Alberdingk Thijmstraat De appara tuur is in beslag genomen. LEIDEN/DEN HAAG „Jullie hadden je niet ge maskerd. Iedereen wist wie jullie waren. Dom na tuurlijk". Dit zei recht bankpresident mr. P. Kalbfleisch gisteren tegen de twee Leidenaars, 37 en 24 jaar oud, die op 23 maart een gewapende overval pleegden op het casino De Leydse Club aan de Steenstraat. „In derdaad, dom", gaf de oudste van de twee toe. Hij hoorde een straf van drie jaar eisen. Zijn 24-ja- rige kompaan en stiefzoon moet, als het aan officier van justitie mevrouw I. Klopper ligt, twee jaar zit ten. De oudste overvaller is goed bekend in het casino en ook de 24-jarige Leidenaar is er geen onbekende. Het idee voor de overval was van de 37-jarige, hij kreeg het na het nuttigen van ruim 30 glazen bier en 15 glazen whisky, 's Nachts om half twee belde hij zijn stief zoon en samen gingen ze op pad. Stiefvader was in het be zit van een pistool, hij had het destijds aangeschaft omdat hij zich bedreigd voelde. De man was werkzaam als uitsmijter in een bar. In het casino trok hij het pis tool en riep: „Dit is een over val". Daarop schoot hij in het plafond en beval hij de onge veer 16 aanwezigen op de grond te gaan liggen. Iedereen moest zijn zakken legen. „Als ik bij fouillering nog wat aan tref, dan schiet ik een kogel door je kop", zou de 37-jarige hebben gezegd. En: „blijven liggen anders schiet ik je ka pot". Terwijl hij de aanwezi gen onder schot hield, raapte zijn stiefzoon, geholpen door de bedrijfsleider van het casi no, sieraden en geld van de vloer op. Ook werd het geld van het casino meegenomen. De waarde van de buit zou zo'n 45.000 gulden bedragen. Volgens gedupeerden werd onder meer een horloge van ruim 20.000 gulden meegeno men en een envelope met 23.000 gulden. Domme De 24-jarige Leidenaar hield zich gisteren van de domme. Hij zag pas in het casino dat zijn stiefvader een overval wilde plegen, zo zei hij tegen rechter Kalbfleisch. Toen net eenmaal zover was, kon hij zijn metgezel niet in de steek laten. Volgens hem was er niets afgesproken. „Zit hier niet de vermoorde onschuld te spelen", riep de rechter geër- ferd toen de man bleef ont- ennen. De stiefvader was veel openhartiger, hij gaf toe dat het zijn idee was de over val te plegen. „Dat pistool had ik bij me om een beetje aan dacht te krijgen. Anders wa ren ze misschien gewoon door gegaan met spelen", legde hij uit. De man. die sinds zijn 21ste alcoholist is en voor zijn daden verminderd toereke ningsvatbaar wordt geacht, be toogde dat hij zou zijn wegge lopen als iemand van de aan wezigen zich zou hebben ver zet. En dat iedereen gehoor zaam zijn zakken had geleegd, nee, dat had voor hem echt niet gehoeven. Hij ontkende dat hij had gedreigd te schie ten. De twee, die al eerder zijn ver oordeeld voor diefstallen, wa ren het over één ding wel roe rend eens: de waarde van de buit. Volgens het tweetal en hun advocaten is er in totaal 13.000 gulden buitgemaakt. De sieraden werden voor 600 gul den verkocht Aanwezigen zouden hebben gelogen over wat zou zijn gestolen. Stiefva der en -zoon zeiden gisteren van een kostbaar horloge niets te weten en ook de envelope met 23.000 zou een verzinsel zijn geweest. De advocaten wezen diverse getuigen als „uiterst onbetrouwbaar" van de hand. De officier van justi tie gaf toe dat er minder is buitgemaakt, dan oorspronke lijk werd aangenomen. Het geld, dat wèl werd meegeno men, is door de twee groten deels aan drank en vrouwen opgemaakt. Toen ze door de politie werde aangehouden, was er nog maar weinig over. Verzet Mevrouw Klopper zei dat ze nog steeds niet goed begreep waarom de twee ongemaskerd een casino hadden overvallen, terwijl ze er goed bekend wa ren. „Toen ik het zag, dacht ik, dat is stom", aldus de officier. Zij geloofde niet dat de man was weggelopen als iemand niet had gehoorzaamd. „Ik moet er niet aan denken wat er zou zijn gebeurd als iemand zich zou hebben verzet. Het zou zeker uit de hand zijn ge lopen". Gezien de ernst van het misdrijf, eiste zij onvoor waardelijke straffen. Uitspraak over veertien da gen. DEN HAAG Gezinnen met kinderen die moeten rondkomen van een mini- mum-inkomen hebben ook dit jaar weer recht op een eenmalige uitkering. Het betreft de zogenaamde meerjarige echte minima die ook in 1985 zo'n uitkering ontvingen of daarvoor in aanmerking kwamen. Staatssecretaris De Graaf (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) raamt het aantal mensen dat er dit jaar voor in aanmerking komt op 165.000. Vorig jaar ontvingen 440.000 mensen de uitke ring. De bedragen die worden uitgekeerd zul len lager zijn wegens de gunstige koopkracht ontwikkeling. Met de regeling is naar schatting 75 miljoen gulden gemoeid. De groepen binnen deze minima die geen koopkrachtverlies of ver lies van minder dan honderd gulden ondervin den, komen niet voor de uitkering in aanmer king. De precieze koopkrachtontwikkeling in 1987 is nog onduidelijk, maar De Graaf ver wacht dat alleenstaanden geen recht zullen hebben op de uitkering. BIJ DEZE KRANT INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK. THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3