Sïoreca Noordwijk vroeger dicht BIJZONDERHEDEN Nieuw postkantoor Noordwijkerhout - waliteit zwemwater in Zuid-Holland verbeterd Belastingverhoging in Sassenheim voorlopig van de baan *G« DEN OMGEVING te Inbraken in Haaswi jk Bedreigd en mishandeld Bromfietsers beboet n* Kassa's gestolen Provincie geeft 2,3 miljoen voor stadsvernieuwing Rijnsburg „Niet alleen de top is belangrijk ËiidócSomonl WOENSDAG24 JUNI 1987 PAGINA IS rincie wil meer geld recreatie en toerisme PN Gedeputeerde Staten van [Jolland (GS) willen meer geld et rijk voor recreatie en toeris- 5j zijn bang dat de uitvoering jn aantal kleinere recreatiepro- vertraging oploopt, doordat de van grotere projecten als Mid- elfland, te veel geld kost. GS n verder dat er in Zuid-Holland toeristische gebieden in aanmer- moeten komen voor rijkssteun, 55 mken hierbij aan de Duin- en .....ie! isVeek. Bovendien willen GS n'wo geld voor een actie* marketing- Pry omotiebeleid om zo Zuid-Hol- hebbt «n grotere bekendheid te geven ebben creatieve en toeristische trek- ceem er. Cem >eken er zijn Snelheidsbeperkingen op Palfreniersweg SASSENHEIM Er wordt te snel gereden op de Palfreniersweg in Sas- senheim. Dat vinden de directeur van de nieuwe rooms-katholieke ba sisschool, P. Zuijderwijk, en de vere niging voor huiseigenaren Postspan. Zij hebben de gemeente gevraagd drempels aan te leggen op de Palfre niersweg. Ook een voetgangersover steekplaats bij het begin van de Pal freniersweg zou voor de briefschrij vers een mogelijke oplossing zijn. De gemeente Sassenheim ziet niets in drempels. De vele bochten in de Pal freniersweg remmen het verkeer voldoende. De gemeente staat niet negatief tegenover een oversteek plaats. De commissie verkeer praat morgen over deze maatregelen. Duitse ambassadeur opent tentoonstelling KATWIJK Otto Mar tin von der Gablentz, ambassadeur van de Bondsrepubliek Duits land in Nederland, opent maandag 6 juli in het Katwijks Museum de ex positie van Hans von Bartels. In het museum aan de Voorstraat zijn tot en met 26 september olieverfschilderijen en gouaches van Von Bar tels te zien. Deze in 1913 overleden Duitse schilder maakte veel van zijn werk in Katwijk. OEGSTGEEST Vier wo ningen in de nieuwbouwwijk Haaswijk in Oegstgeest zijn in de nacht van maandag op dinsdag het doelwit van in brekers geweest. Bij alle wo ningen werden er gaatjes in de spagnoletten geboord waarna de deuren aan de achterzijde geopend konden worden. In twee gevallen bleef het bij een poging. Bij twee andere woningen werd geld en een aantal girobe taalkaarten weggenomen. Politie Lisse pakt brandstichter LISSE De politie van Lisse heeft gistermiddag na een wilde achtervolging een omstreeks 30-jari- ge inwoner van Lisse gepakt die kort daarvoor in twee woningen brand had gesticht. De man be schikte over de sleutels van woningen aan de Heereweg en Zevengesternte in Lisse. Omstreeks half vijf stichtte hij kort achter elkaar om ondui delijke redenen brand in de keukens van beide woningen door een hoop afval aan te steken. De bewoners waren op vakantie. De buren waar schuwden de brandweer, die door snel ingrijpen de schade beperkt wist te houden tot enkele dui zenden guldens. De pyromaan sloeg op de vlucht in. De achter- »urg en het in- agenten hadden grote moeite te man te pakken, aangezien hij steeds in sloten sprong en stukken begon te zwem men. Uiteindelijk kregen ze hem te pakken door zelf ook het water in te gaan. De Lissenaar is bij de politie bekend. Hij is na verhoor ingesloten. ALPHEN AAN DEN RIJN Een 25-jarige Alphenaar is giste ren door twee jongens mishan deld en bedreigd met een groot dolkmes. De man, bewoner van een flat aan het Topaasplant soen, haalde beneden de krant uit zijn brievenbus. Een jongen tikte op de ruit en zei dat de deur van de flat moest worden geopend. De Alphenaar weiger de waarop de jongen een mes door de ruit stak. Hij en een an dere jongen drongen naar bin nen en sloegen en trapten de Al phenaar. Deze zag kans te ont snappen. De twee verdwenen per fiets. OEGSTGEEST De politie van Oegstgeest heeft gister middag zestien processen-ver baal uitgereikt aan bromfiet sers. Dit gebeurde tijdens een controle tussen half twee en kwart voor vier 's middags op de Abtspoelweg. Het ging om tal van technische mankemen ten. Drie bromfietsen werden in beslag genomen. Eén daar van was uitgerust met een mo torblok dat in Nederland ver boden is. Het is de bedoeling dat de Oegstgeester politie meer van dergelijke controles uit gaat voeren. G. "taJoRDWLIK De uit- de nsgelegenhedèn in het C ongebied van Noord- ?5,u jk aan Zee moeten een eerder dicht. Buiten woongebied blijven [uitingstijdstippen on- nderd. Daartoe be- gisteravond een lerheid van de wijkse gemeente- iighe tichti >lgei ellin de cononiQt hhof ïsten De beslissing volgde op een lurige discussie over de pdsnota ter bestrijding van [^rijoverlast veroorzaakt door nachttoerisme. Met een aantal in de nota opge- ide aktiepunten konden de breng raadsfracties akkoord gaan. Tot de aanvaarde maatregelen behoorden de sanering van de bar-dancings in het woonge bied, diverse verkeersvoorzie- ningen, de herinrichting van de Nicolaas Barnhoornweg en een optimaal optreden van de politie. Het gebruik van het „Gat van palace" voor par- keerdoeleinden werd una niem van de hand gewezen. Het enkele uren durende de bat mondde uit in een tweetal moties, een van het CDA en de VVD, en een van de PvdA. Beide waren bedoeld om de openingstijd van de bar-dan- cings te verkorten. Mevrouw J.J. Voorham-Bartens (PvdA) wilde voor een proefperiode van één jaar het effect bekij ken van een tweetal maatre gelen. In de wintermaanden zou een sluitingstijdstip gel den van 24.00 uur, met de mo gelijkheid tot ontheffing tot 01.00 uur zonder dat er nieu we bezoekers mochten wor den toegelaten en zonder mu ziek. In de zomermaanden zou een soortgelijke regeling gelden, maar dan een uur la ter. Als voorbeeld gold een dergelijke maatregel op het eiland Vlieland. De fractie van het CDA en de VVD wezen een verruiming van de sluitingstijd, als bepleit door Noordwijks Belang, van de hand. CDA-VVD stelden in hun motie voor over te Êaan tot een verkorting van et daadwerkelijke tijdstip van sluiting in het woonge bied van Noordwiik aan Zee, met name in de Schoolstraat, de Van Speykstraat en de Hoofdstraat, alsmede het daartussen gelegen gebied. De daar gesitueerde bar-dancing (onder anderen Club '68 en „De Bob") dienen volgens de opstellers van de motie 's winters om 24.00 uur te sluiten en in de zomermaan den om 01.00 uur. In de rest van het uitgaangsgebied blijft het sluitingstijdstip voorlopig gehandhaafd op respectieve lijk 01.00 uur ('s winters) en 02.00 uur (zomers). Mochten de resultaten onvoldoende blijken, dan wordt het gebied waarvoor een sluitingstijdstip van 24.00 uur geldt, uitge breid, kondigden de fracties van het CDA en de VVD aan. Hoewel de indieners van de moties elkanders standpunt sympathiek achtten, bleven zij elk bij hun eigen stand punt. Wethouder Bedijn (PvdA) noemde dit betreu renswaardig en deed een be roep op de verschillende frac ties met een unaniem stand punt te komen. Burgemeester mr. Bonnike vestigde er de aandacht op, dat bij aanvaar ding van welke motie ook, onderzocht zou moeten wor den in hoeverre de voorge stelde maatregel aanvaard baar was. Ook na een schor sing kwamen de indieners van de moties niet tot elkaar. Vervolgens werd de CDA- VVD-motie aangenomen met 10-8 stemmen. bee-terrein, de plaats voor het nieuwe postkantoor op de hoek van de traat-Kerkeland. FOTO: HENK V.D. ENDE NOORDWIJKERHOUT Het nieuwe postkantoor van Noordwijkerhout komt waarschijnlijk op de hoek Dorpsstraat-Kerkeland. Nu staan daar nog huizen van de familie Berbee. De gemeen teraad van Noordwijkerhout spreekt zich morgenavond uit over een voorbereidings- besluit, dat de sloop van de woningen en de bouw van het postkantoor in gang zet Er waren drie mogelijkheden voor de vestiging van een nieuw postkantoor: de leeg gekomen Edah-winkel aan de Dorpsstraat; het garagebe drijf van Zandbergen bij de Witte Kerk en het „Berbee- terrein". Oorspronkelijk wa ren er woningbouwplannen voor het Berbeeterrein. De garage viel af doordat de prijs te hoog zou zijn en de winkel aan de Dorpsstraat werd als onvoldoende terzij de geschoven. In samen- raak met aannemersbedrijf an de Wiel konden de wo ningbouwplannen voor het Berbeeterrein worden aange past. Pikant detail is overi gens, dat er sprake zou zijn van nieuwe besprekingen tussen de PTT en het garage bedrijf over de prijs. DEN De kwaliteit iOf het zwemwater in de incie Zuid-Holland is l jaar verbeterd in elijking met voor- 0jj ide jaren. De kwaliteit de Valkenburgse Plas ELOoed (was slecht), ter- ij,, de kwaliteit van bij- tijfbeeld de Nieuwkoop stra Plassen uitstekend is van De ben (was goed). Daar staat te genover dat het water van 't Joppe (Kagerplassen) en de Zuidienderplas (Nieuwkoopseplassen) van uitstekend naar goed is gegaan. De resultaten van het zwemwateronderzoek 1986 zijn in een folder sa mengevat die deze maand is verschenen. et d li ten i de Drdü biathlon man Katholieke Technische naar l0°' (KTS) aan de Leidse- irt in Voorhout houdt jdag een school-triathlon, jaar zijn ook veel leer- thten van de partij. Het meeste recreatiewater in deze provincie is van goede kwaliteit en voldoet aan de landelijke normen. Ongeschikt om in te zwemmen zijn echter de grote rivieren en vaarten en kanalen als de Gouwe, Oude Rijn, Korte Vlietkanaal, Oegstgeester Kanaal en Kat wijkskanaal. Uitstekend zwemwater, dat aan de streng ste Europese richtlijnen vol doet, komt in Zuid-Holland steeds vaker voor het Ooster- duinse Meer, het Braasemer- meer, de Zoetermeerse Plas, de Reeuwijkse Hout, en onder meer de Delftse Hout Het water langs de kust heeft het predicaat goed. Volgens gedeputeerde J. van der Vlist varieert de kwaliteit van het water van de Noordzee echter nogal. ,3ij Hoek van Holland zit het dichter bij de kwalifica tie slecht dan bij uitstekend". Gezien de belangstelling voor de zwemwatertelefoon tijdens de vorige zomer, heeft de pro vincie besloten ook dit jaar het informatienummer weer open te stellen. De meeste actuele gegevens over de kwaliteit van het recreatiewater zijn hier beschikbaar. Het telefoon nummer is: 070-117 550. iss Holland Motel Sassenheim aan de iken \sweg A 44 vindt vrijdag de ijft,pTO/7c/e van de Miss Hol- rkiezing plaats. Pre statie is in handen van fe 1 n Brandsteder. De voor- Wu ide begint om half acht be- itgeli if. De entree bedraagt zes- n nu gulden. •ul Perry Zij ii nger en entertainer Paul on Try treedt vrijdagavond op w Blues Brothers aan het net nri Dunantplein in Hille- Perry brengt een veel- resii dig repertoire. De zaal gaat "klaf i negen uur open. ij had ers ben ne hij aar woningbouwvereniging vnsbelang houdt vrijdag v jaarvergadering in het Knigingsgebouw aan de ekbrug in Lisse. Aanvang uur. De voorzitter P. *uwissen stelt zich her- stear. gde "J 'positie ny van der Sar exposeert gei "-urenetsen in Petit Royal, 195 zaal van hotel Royal aan L-ht Voorstraat 76 in Noord- vol W. De expositie begint ko- nim *nde vrijdag en is op alle )e 1 tfen van de week te bezich- iietj^n- Alleen op woensdag kan men pas na twee uur te recht. De kleurenetsen heb ben als onderwerp bloemen en planten. Horny Winter Horny Winter, een gitaar band uit Wassenaar met de Lissese Vera van der Poel als zangeres, treedt vrijdag op in het jongerencentrum Magni- fiosi aan de Ruishornlaan in Lisse. Entree kost zes gulden, reductiekaarthouders moeten vier gulden betalen. Het op treden begint om half elf, de zaal gaat om negen uur open. Spelprogramma Kees van Manen en Margriet van Duijvenvoorde zijn van daag begonnen met een re creatieprogramma in het zwembad Waterbos in Rijns burg. Elke komende woens dag- en zaterdagmiddag kun nen kinderen meedoen aan spelletjes op de zonneweide van het Waterbos. Deelname is gratis. Fancy fair De MMO-handbal, MMO- voetbal en de muziekvereni ging De Heerlijkheid Hoog- made organiseren in het ko mend weekeinde weer de jaarlijkse fancy fair in De Schuur in Hoogmade. De fancy fair is open op zater dag- en zondagmiddag van twee tot vijf en zaterdag- en zondagavond van acht tot twaalf uur. Zaterdagmiddag zijn er allerlei activiteiten speciaal voor kinderen. De trekking van de grote verlo ting vindt plaats op zondaga vond tien uur. De opbrengst komt ten goede aan de vere nigingen die de fancy fair or ganiseren. Captain Cocktail Het concertseizoen in Het Kasteel aan de Concertweg in Alphen aan den Rijn wordt zaterdag afgesloten met een optreden van de band Captain Cocktail. De groep speelt voornamelijk funkmuziek en is bekend ge worden met de single „Stop talking nasty". Het optreden begint om negen uur. De en tree bedraagt vijf gulden. Muziek In Artopa, Grevelingstraat 50 in Lisse treden zaterdag twee muziekleerlingen op. Om half vier speelt Corrie Kroon op de fluit en om halt acht speelt Annemarie van Dijk op de harp. De toegang is gratis. Instruktie Jivak Morgenmiddag om 13.30 uur zullen Jivak-bestuursleden in De Terp in Valkenburg in structie geven over het Ji vak festival van 3 t/m 5 au- fjstus. Belangstellenden unnen zich laten informe ren; dat kan ook telefonisch (tel. 15358). krant ontvangen Bel tussen •n 19.00 uur, zaterdags tussen «n 15.00 uur. telefoonnr.071- w «n uw krant wordt nog dezetf- ""nö nabezorgd. ALPHEN AAN DEN RIJN Uit de winkel Mister Minit in De Aarhof zijn in de nacht van maandag op dinsdag twee kassa's met een waarde van 8.000 gulden gestolen. Tevens verdween 200 gulden wissel geld. De politie vermoedt dat de daders met een valse sleutel zijn binnengekomen; er wer den geen braaksporen gevon den. RIJNSBURG De gemeente Rijnsburg krijgt voor de komende twee jaar 2,3 miljoen gulden voor de uitvoering van het stads vernieuwingsproject De Vliet. De provincie Zuid-Holland stelt voor 1988 1,4 miljoen beschikbaar en voor 1989 900.000 gulden. Met dit geld kan de gemeente gescheurde kademuren herstellen, bruggen opknappen, riolering vervangen en de straten langs het riviertje De Vliet in de oude dorpskern herinrichten. De werk zaamheden zijn deze maand begonnen. De totale kosten voor het project bedragen ruim zes miljoen gul den. Rijnsburg betaalt hiervan 2,3 milioen zelf en besteedt daar naast 900.000 gulden van de rijksbijdragen voor stadsvernieu wing aan dit project. Uit het provinciaal werkgelegenheidsfonds en de zogenoemde terugploegregeling krijgt de gemeente een bijdrage van 450.000 gulden en werken er langdurig werklozen uit de Leidse regio aan het project Voor dit jaar heeft de provincie Zuid-Holland al eerder een be drag van 250.000 gulden toegezegd. Dit geld komt uit de pot „specifieke bijdragen" van het provinciale stadsvernieuwings fonds. Jaarlijks kan de provincie zo'n 5,5 miljoen gulden aan specifieke bijdragen toekennen aan gemeenten die financieel niet in staat zijn zelf hun stadsvernieuwingsproblemen op te los sen. In bijzondere gevallen kan het college van Gedeputeerde Staten met gemeenten meerjarenafspraken maken over langdu rige en complexe stadsvernieuwingsprojecten. De overeenkomst met Rijnsburg is de eerste meerjarenafspraak die GS in dt kader maken. VOORHOUTS CAFÉ MAG NIET GROTER VOORHOUT Horeca-ondernemer J. Bakker mag wel winkels bouwen maar niet zijn bestaande café uitbreiden. Dat het wethouder dr. D. IJdo gisteravond weten namens het college. De heer Bakker heeft een pan ingediend voor verbouwing van het café De Buurman en de daarachter gelegen magazijnruimte tot win kel/markthal. Het bouwplan is in strijd met het bestemmingsplan omdat een gedeelte van het plan de bestemming „erf" heeft. Op ba sis van deze bestemming moet Bakker de 18 vierkante meter achter het café „De Buurman' open houden zodat de ondernemer de be drijfsruimte achter niet rendabel kan maken voor het horecagebeu- ren. Daartegen hebben de omwonenden indertijd ernstig bezwaar gemaakt. De Voorhoutse architect van het plan, Jos Warmenhoven deelde de commissie mee dat het café gesloten wordt en het totaal wordt om gebouwd tot een zogenaamd Markthof, toegankelijk vanuit de He renstraat. Dat gebeurt echter alleen als de supermarkt in de Heren straat mag komen. Wordt dat niet toegestaan, dan zal gezocht blij ven worden naar oplossingen in de horecasfeer. Wethouder IJdo liet weten „op z'n hoede te zijn". „Indertijd hebben wij al willen voorkomen dat het horeca-gebeuren op die plek oncon troleerbaar naar achteren werd verplaatst. Nu heb ik het gevoel dat 't weer geprobeerd wordt". VVD'er mr. W. Meyer vond dat er wel naar mogelijkheden gezocht moest worden, maar vond de aanvraag praematuur omdat er nog geen beslissing was over andere ontwik kelingen. Daarmee doelde de liberaal op de supermarkt waarvan de beslissing van G.S. nog niet bekend is. SASSENHEIM Eerst proberen te bezuinigen en pas daarna met voorstel len voor belastingverho ging komen. Met die boodschap stuurde de Sas- senheimse gemeenteraad gisteravond het burge meester en wethouders te rug. Dit standpunt werd ingenomen toen het colle ge in het kader van de Voorjaarsnota '87 voorstel de uit te gaan van vijf procent reële belasting verhoging. „Eerst moet de noodzaak van een dergelijke belastingverho ging worden aangetoond", meende PvdA-er A. Olthoff. J. van Dorssen (VVD) stelde dat het college te makkelijk had gegrepen naar het middel van lastenverzwaring. „Het college heeft de weg van de minste weerstand gekozen. Geen en kele belastingverhoging is ac ceptabel als niet eerst alle pos ten van de begroting grondig zijn bekeken op mogelijke be zuinigingen". Uit de gisteravond besproken Voorjaarsnota 1987 bleek dat de gemeente Sassenheim 160.000 gulden tekort komt om de begroting voor 1988 slui tend te krijgen. De diverse fracties in de ge meenteraad deden gisteravond een aantal suggesties waar de 160.000 gulden vandaan zou den moeten komen. J. van Dorssen (VVD) stelde dat de gemeente het ambtelijk appa raat zou moeten doorlichten. „In de komende jaren zal het werk voor de ambtenaren ver minderen. Het industrieterrein is bijna verkocht en de bouw activiteiten in de Postwijk ver minderen. Die vrijgekomen tijd kan dan besteed worden aan andere activiteiten. Bij uit breiding van het personeel zal daar rekening mee moeten worden gehouden". Van Dors sen pleitte ook voor een on derzoek naar het efficiënt functioneren van het ambte narenapparaat. Wethouder H. Drenth zegde toe dat een der gelijk onderzoek zal plaats hebben. Wel wees hij erop dat de gemeente op dit moment niet toekomt aan een aantal taken zoals het uitvoeren van de Hinderwet. Ook vreesde hij dat de werkdruk op het ge meentehuis in de toekomst al leen maar zal toenemen als ge volg van decentralisatie door de rijksoverheid. De gemeente krijgt daardoor steeds meer ta ken toegeschoven. Kritiek was er ook vanuit de raad op de kostenramingen van de gemeente Sassenheim. Deze blijken regelmatig te verschillen van de werkelijke kosten. T. Kuysten (D66) po neerde zelfs dat er structureel te hoog wordt geraamd. Wet houder Drenth beloofde er voor te zullen zorgen dat dit niet meer zal voorkomen. Bijdrage: Roza van der Veer Foto: Henk van den Ende 99 Dromen over een zonni ge achtertuin in de Hein Baderstraat in Sassen heim en visioenen van stranden in Zuid-Frank rijk. Met deze gedachten liep de 29-jarige Sassen- heimer Edmond öfner twee weken geleden te rug naar Kathmandu, na drie maanden lang ge probeerd te hebben de Makalu in het Himalaya- gebergte te beklimmen. Terug in Nederland werd hij direct gecon fronteerd met de werke lijkheid: regen. „Ik heb nog niet veel op mijn bankje in de achtertuin kunnen zitten", lacht Ed mond, die eigenlijk wel genoeg heeft van het slechte weer. Daar heeft hij in Nepal zijn portie wel van gekregen. öfner maakte deel uit van een Nederlandse expeditie die begin maart naar Nepal vetrok om de Makalu te be klimmen. De Makalu is, met zijn 8.481 meter, na de Mount Everest de hoogste berg in het Himalayagebergte in Ne pal. De Nederlanders kozen de moeilijke noordkant van de berg om te beklimmen. De Nederlandse ploeg, bestaande uit vier mannen en een vrouw, kwam uiteindelijk tot 7.600 meter. Toch is de expeditie voor de 29-jarige Sassenheimer geen mislukking. „Ik klim niet al leen om de top te halen. Het gaat erom hoe je klimt Met een grootschalige expeditie hadden we onze kansen op succes aanmerkelijk kunnen verhogen. Je kan je door sherpa 's (inlandse dragers) bij wijze van spreken de berg op laten dragen. Wij kozen voor een expeditie zonder gebruik van veel technische hulpmid delen en zonder gebruik van extra zuurstof". Natuurkrachten Voor Edmond is bergklim- men geen gevecht tegen de berg, maar proberen met de natuurkrachten om te gaan. „Ik ben best trots dat we zo hoog zijn gekomen. Op de makkelijke wand van de Ma kalu klom op hetzelfde tijd stip een Amerikaanse expedi tie. Zij gebruikten op 7.400 meter al zuurstof". De Nederlandse expeditie heeft te kampen gehad met pech. Een van de klimmers, Jaap Moerman, was hoogte- ziek. Hij was voortdurend misselijk, voelde zich slap, kon niet slapen en eten en had last van hoofdpijn. Later Edmond Öfner is terug in Sassenheim. In 1988 volgt een nieu we poging om de Makalu te bedwingen. Foto: Henk v.d. Ende werd ook Edwin van Nieuw- kerk ziek. Joost Ubbink en Edmond moesten daardoor veel van het zware werk doen. De Nederlanders werden verder geplaagd door slecht weer waardoor het basis kamp een keer volkomen werd vernield. „We dreigden tijdens het klimmen ook re gelmatig bijna van de berg af te waaien". Een keer is dat ook letterlijk gebeurd. Ed mond dacht een stevig rots blok te pakken te hebben. Dat liet los en de Sassenhei mer viel naar beneden. Door dat hij goed aan de touwen vastzat, gebeurde er niets. De moeilijkheidsgraad van de Makalu bleek ook de no dige problemen op te leve ren. Kamp drie konden de Nederlanders bijvoorbeeld aanvankelijk niet opzetten want er was nergens ruimte voor een meter breed tentje. Edmond: „Uiteindelijk heb ben we ijsblokken tegen de wand geplakt en erover heen geplast Daar hebben we de tent op gezet". Kamp twee was een gegraven ijshol. „We sliepen in een soort diep- vrieskist", grinnikt Edmond om vervolgens toe te geven dat een paar dagen wachten tot de storm gaat liggen in een dergelijk onderkomen toch niet altijd even leuk is. „Je verveelt je vreselijk", verzucht hij hartgrondig. Een boek is in dergelijke omstan digheden meestal niet voor handen. „Ik had wel mijn walkman bij me. Ik kon in ieder geval naar muziek luis teren". Ook slapen ging niet altijd even makkelijk want een klein tentje op een zelf gemaakt ijsricheltje in een vliegende storm is niet be paald bevorderlijk voor een ongestoorde nachtrust. Edmond heeft samen met Joost Ubbink nog wel een poging gedaan om de top te halen. Dit mislukte. „We moesten terugkeren. We wa ren te veel verzwakt". De Nederlanders keerden terug naar Kathmandu met achter lating van touw en een aan tal ijzerhaken. Ze waren uit de hoofdstad vertrokken met zeventig dragers, op de terug weg hadden ze slechts twin tig mensen nodig. „De rest van de bagage is opgegeten Hardlopen Edmond is nog niet helemaal hersteld van zijn bergklima- vontuur. Het hardlopen, zijn favoriete sport, gaat nog niet zo goed als hij zou willen. Dit moet snel verbeteren want Edmond is uitgenodigd om mee te gaan op een nieuwe expeditie naar de Himalaya. Over drie maanden zou hij moeten vertrekken. Hij weet nog niet zeker of hij mee zal gaan. Wel is hij vastbesloten volgend jaar een nieuwe po ging te doen om de Makalu te beklimmen. We nemen twee extra klimmers mee en wat ander materiaal. Een tent die we aan de bergwand vast kunnen maken".

Leidse Courant | 1987 | | pagina 15