ïeidóeSou/ia/rit Rondvaart bedrijf voldoet niet aan veiligheidseisen Fraaie reiswekker STAD OMGEVING Vier jaar geeïst tegen bankrover Lammenschansweg Eerste Hulp Dienst wijst privatisering af Disco Slaaghwijk gestolen ONVOLDOENDE REDDINGSMATERIAAL AAN BOORD eserves grondbedrijf verdwenen bezwaren tegen depot Roomburg afgewezen WOENSDAG 24 JUNI 1967 PAGINA 13 lesdief aangehouden OEN De Leidse politie heeft niddag een 24-jarige Leidenaar houden die probeerde gestolen es te verzilveren. De cheques en i kpas zaten in een portemonnee, die ^idenaar gistermorgen had gesto- in Rijnsburg. Hij was de perso- jruimte van de supermarkt bin- jedrongen en had daar de porte- inee ontvreemd. De diefstal werd doorgegeven en daardoor zag een oneelslid van de ABN-bank in en dat het om gestolen cheques De dief sloeg op de vlucht toen éigerd werd de cheques te verzil- >n. De Leidse politie kreeg een signalement van de dader en kon j niet veel later aanhouden. De denaar, een drugsverslaafde werd j de rijkspolitie van Rijnsburg over- ragen. Hij is na verhoor ingesloten. LEIDEN De Slaaghwijk is vannacht de complete disco-installatie van het buurtcentrum aan het Val kenpad kwijt geraakt. In brekers namen niet alleen de hifi-installatie, maar ook diverse disco-attribu ten mee en een hoeveel heid flessen bier en wijn. De dieven kwamen bin nen door een raam aan de voorzijde van het gebouw open te breken. Het scha debedrag is onbekend. NA VAKANTIE BESLISSING OVER SPORTHAL LEIDEN De gemeente be slist na de zomervakantie of zij de plannen met de tafeltennis- hal aan de Telderskade wil doorzetten of niet. De hoorzit ting die gisteravond werd ge houden over de plannen om in Zuid-West een hal voor tafel tennisvereniging Scylla te bouwen, werd door 50 tot 60 mensen bezocht. De buurtbe woners herhaalden nog eens hun bezwaren. B en W zullen deze beoordelen, waarna be sloten wordt over de voort gang van de procedure met de hal. Subsidie voor groengordel LEIDEN Gedepu- teerde Staten van de provincie Zuid-Holland zullen 140.000 gulden beschikbaar stellen voor de voltooiing van het groene singelplan langs stadssingels in Leiden. Van de 150.000 gulden voor de afron ding van de tweede fase van het Rem- brandtpark willen GS 60.000 gulden beschik baar stellen, voor uit breiding van het Huig- park 80.000 gulden van de benodigde 200.000 gulden. SAIL SPIRIT PLOTSELING VERHUISD OUDE WETERING Tot de grote verbazing van omwonenden en poli tie, is de Oude Weteringse zaak in watersportartikelen Sail Spirit aan de Kerkstraat gisteravond plotseling verhuisd. Gisteren was de zaak overdag nog gewoon open. 's A- vonds werd de gehele inboedel inge laden in een aantal vrachtwagens. De politie, die zich afvroeg of dit wel zuivere koffie was, heeft de zaak nagetrokken bij de beveili gingsdienst waar Sail Spirit bij aan gesloten is. Het bleek om een gewo ne verhuizing te gaan. Vanochtend was er een briefje op de deur ge plakt met de mededeling dat Sail Spirit naar het Frederiksplein 16-18 in Amsterdam vertrokken is. Op het nieuwe adres werd vanochtend de telefoon niet opgenomen. LEIDEN/DEN HAAG Met de buit van twee bankoverval len onverwijld het huurhuis van je moeder kopen, teneinde te voorkomen dat zij door een nieuwe huiseigenaar op straat wordt gezet. Dat hoor je in de rechtzaal niet vaak. Toch was dat de reden voor een 41-jarige man uit Vlaardingen om twee gewapende overvallen plegen, in Voorburg en Leiden. Niet echt het type van de bank overvaller vond de Haagse rechtbank gisteren, wat offi- LEIDEN De boten van het rondvaartbedrijf |J. Slingerland voldoen ilgens de scheepvaar- :tie niet aan de iigheidseisen. Eige- Slingerland is ver licht om voor de beide indvaartboten enige inderden reddingsves- Iten aan te schaffen, om dat er volgens de scheep- ;inspectie onvol doende reddingsmateri aal aanwezig is. Het rondvaartbedrijf ver zorgt al tientallen jaren rondvaarten door Leiden en omgeving. De ge meente Leiden gaat bin nenkort onderzoeken of Slingerland nog wel aan alle voorwaarden in zijn vergunning voldoet Volgens eigenaar J. Slinger- ^"*1 land is hij het slachtoffer ge- 0r® worden van de bureaucratie. '66< »Je schijnt elke twee jaar een nieuwe vergunning van de gemeente nodig te hebben, maar daar had ik tot dusver re niets van gemerkt Ik vaar hier al vele jaren probleem loos rond. Ik werd tijdens een rondvaart een keer ge signaleerd door een bootje van rivierpolitie, die wel eens wilde weten hoe het zat. Zo kwam het aan het rollen". Het directoraat-generaal Scheepvaart van het ministe rie van verkeer en waterstaat l n 3d 74 i mei Eigenaar Slingerland van de Leidse rondvaartboten: ,lk ben het slachtoffer van de bureaucratie", foto: wim van noort hield vervolgens een inspec tie van beide boten en bracht advies uit aan de gemeente. Volgens de inspecteurs vol deden de beide boten niet aan de veiligheidseisen. Zo waren er onvoldoende red dingsmiddelen aanwezig. Slingerland maakt zich er be hoorlijk kwaad over. „Het heeft allemaal te maken met de veerbootramp bij Zee- brugge. Dan trékken ze de lijtjes strak. Ik heb wel red dingsmiddelen aan boord, maar volgens de scheepvaar tinspectie waren die niet vol doende. Ze .deden er wel vaag over. Ik heb houten stoelen en tafels aan boord, die tot voor kort wel als red dingsmateriaal golden. Nu kon dat opeens niet meer. Terwijl je als je in het water ligt en er komt een plank voorbij drijven toch heus niet zegt: het is geen reddingsvest dus ik laat dat ding voorbij gaan. Bovendien vaar ik in Leiden met de kleine boot meestal twee meter uit de wal. En als we met de grote boot zinken maak ik gewoon een tussenluik open. Ik heb meerdere verdiepingen en we kunnen op de bovenste fewoon doorfeesten". rolgens Slingerland is er sprake van onbegrijpelijke willekeur. „Je mag bijvoor beeld wel van die piepschui men reddingsblokken als reddingsmateriaal meetellen als je ze al hebt. Maar als je ze nu zou kopen, dan tellen ze niet mee. Ze zijn gewoon getikt". Volgens Slingerland is hij met de aanschaf van een paar honderd reddings vesten enige tienduizenden guldens kwijt Volgens een woordvoeder van de gemeente moet elke twee jaar gecontroleerd worden of het bedrijf nog aan alle voorwaarden vol doet. Als dat het geval is wordt de vergunning weer voor een periode van twee iaar verlengd. Voor de twee betrokken boten, is dat voor het laatste gebeurd in okto ber en november 1984. Waar om er geen nieuwe controle eind 1986 is gehouden, is de woordvoerder niet bekend. „De actie van Scheepvaartin spectie is elk geval aanlei ding te onderzoeken of de boten van Slingerland nog voldoen", aldus de woord voerder. EIDEN De reserves van het gemeentelijk Grondbedrijf zijn issen eind '84 en eind '85 met ruim 27,5 miljoen afgenomen. it Trt komt onder meer omdat een deel van de reserves naar de bru ploitatiesfeer is overgebracht, zodat er bijvoorbeeld 21,5 mil- gulden bij de exploitatie van de Stevenshof terecht is geko- tdslid D. g« vraag of de doelstellingen van de reserves wel overeenstem- en. Het raadslid D. van Duyn (CDA) heeft het college van B W vragen hierover gesteld, waarbij hij met name stil staat bij met de wijze waarop de gelden zijn gebruikt. Volgens een »rdvoerder van de directie grondzaken is het niet ongebrui- lijk om gelden uit de reserves aan te wenden voor de opvang n exploitatietekorten. Dergelijke tekorten zijn ook ontstaan bij fe exploitatie van de Stevenshof. Van Duyn constateert tevens ipt de vermindering van de reserves zonder besluit van het col- je en ook zonder goedkeuring van raad en commissies heeft aatsgevonden. pknapbeurt voor verzetsmonument DEN De gemeente Lei- n wil het herdenkingsmonu- mt bij molen De Valk op- appen voor 16.000 gulden, fet monument moet dringend worden gerepareerd, om ver dere aantasting te voorkomen. Het beeld wordt ook helemaal schoongemaakt EIDEN De Leidse politie ift gisteren 58 gram hasj in lag genomen in een thee- uis aan de Jan Vossensteeg. goedje lag daar ergens 1SJ IN BESLAG GENOMEN verborgen. Een 20-jarige en een 26-jarige werknemer van de gelegenheid werden inge sloten. 18 i EIDEN De gemeentelijke commissie voor beroep- en be- - j jaarschriften heeft de bezwaren tegen de inrichting van een jdelijk depot voor verontreinigde grond in Roomburg afgewe id J en. Tegen het depot, inmiddels al enige maanden in gebruik, as onder meer geprotesteerd door de stichting Meerburg. Vol- Ine /Jn L Ja (.iinl. tin ton niot (TOrOeVlti (TfJ /~l m DOn de commissie is de stichting echter niet gerechtigd om een zwaarschrift in te dienen, omdat Meerburg zich blijkens de atuten in principe bezig houdt met sociaal-culturele activitei- Ook een bewoner van de wijk is volgens de commissie niet- 'ankelijk, omdat hij te ver van het bedoelde depot af woont ra er duidelijk schade van te ondervinden. Over de kwestie zelf Trkt de commissie op dat aan alle veiligheidseisen is voldaan, ik is door de gemeente voldoende aangetoond dat het slechts een tijdelijke opslag gaat, aldus de commissie. Eerder hadden e omwonenden al geprotesteerd bij de Raad van State tegen de Achting van het depot. Ze eisten dat met onmiddelijke ingang et storten van de vervuilde grond moest worden stopgezet. De aad van State bepaalde toen dat er strengere veiligheidsmaat- egelen moesten worden genomen, maar maakte op zich geen «zwaar tegen de plaats van het depot. „GEMEENTE HEEFT ONS KOE MET GOUDEN HORENS BELOOFD" LEIDEN Het personeel van de Eerste Hulp Dienst (EHD) van de gemeente Leiden hield gistermiddag een actie op het Stadhuis plein uit protest tegen het voornemen om de dienst onder te brengen bij een particulier ziekenvervoer- bedrijf. De drie ambulan ces van de EHD werden neergezet voor het Stad huis, waar op dat moment overleg plaatshad tussen wethouder F. Kuijers (volksgezondheid) en ver tegenwoordigers van de ambtenarenbond Abva Kabo over het voorstel. „Privatisering, nee", stond op een spandoek op een van de ambulances. En met gillende sirenes vroeg de EHD de aandacht van het publiek en van de wethouder. „Wat is er ge beurd", vroeg een me vrouw zich af toen ze de drie ziekenauto's zag aan komen. Een andere voor bijganger vroeg bezorgd: „Is de burgemeester eh..eh..". Door een spea ker klonk het antwoord: „Dit is een protestactie van de AbvaKabo omdat ze de EHD willen overhe velen naar de particuliere sector". Het college heeft een principe besluit genomen dat inhoudt dat de EHD wordt onderge bracht bij De Jong zieken ver voer om het tekort van de EHD weg te werken. De ge meente verwacht op deze ma nier 200.000 gulden te kunnen bezuinigen. Het personeel van de EHD is het niet met eens met de privatisering. Woord- Uit protest tegen het principebesluit van het college om de Eerste Hulp Dienst onder te brengen bij een particulier bedrijf, hield het personeel gisteren een demonstratieve actie op het Stadhuisplein. foto: wim van noort voerder A. Ouwerkerk: „De Centrale Post Ambulancever voer (CPA) verdeelt de ritten niet eerlijk tussen de EHD en de Gebr. De Jong. In alle grote gemeenten is het zo dat de huisarts niet kan bepalen door wie iemand wordt vervoerd. Hier gebeurt dat wel. Het is de bedoeling dat wij het acute vervoer verzorgen, en dat De Jong zieken vervoert van bij voorbeeld een bejaardenhuis naar een ziekenhuis. Maar huisartsen mogen in Leiden zelf weten wie ze bellen. Als wij twee ritten per dag meer zouden krijgen, dan zou dat 200.000 gulden opleveren. Als de CPA de rittenverdeling op een eerlijke wijze onder han den neemt, vormen de finan ciën geen probleem meer". „Ja", reageerde wethouder Kuijers gistermiddag, „als het allemaal zo gemakkelijk was, dan zouden we dit niet doen". Volgens hem moet een wijzi ging van de rittenverdeling worden vastgesteld door de vervoerders en worden goed- fekeurd door Gedeputeerde taten. En dat is volgens hem geen haalbare kaart. „Boven dien los je zo het probleem niet op, want als het aantal rit ten stijgt, neemt ook het aantal loze ritten toe". De afgelopen jaren is het aan tal ritten van de EHD gestegen van 2300 naar 3000 per jaar, maar het tekort zou niet zijn afgenomen. De gemeentelijke dienst rukt per jaar ongeveer 1000 maal tevergeefs uit. Voor die loze ritten kan geen tarief worden berekend, aldus Kuij ers. Volgens hem worden de ritten wel vergoed als de dienst wordt ondergebracht bij de firma De Jong. De wethou der is het wel eens met de op merking van het personeel dat de totale kosten zullen stijgen. Ouwerkerk van de EHD: „Wij beoordelen of iemand naar het ziekenhuis moet worden over gebracht of niet. Maar ik denk dat een particulier bedrijf niet zo nauw kijkt. Die pakt een Eatiënt op en brengt hem naar et ziekenhuis". Volgens Kuijers kost de opera tie geen arbeidsplaatsen en be houdt het personeel van de EHD de ambtenarenstatus be houdt. De EHD'ers zetten bij dat laatste grote vraagtekens: „Op deze manier kan het per soneel niet weigeren. Dat kan gei blijven. En als we dan niet naar De Jong willen, dan zit de gemeente met twaalf men sen voor wie iets anders moet worden gezocht", aldus Ou werkerk, die het voorstel „een sterfhuisconstructie" noemt. Het personeel van de EHD is ook boos omdat alles buiten hen om gebeurt. Ouwerkerk: „We hebben in het verleden al genoeg bezuinigd. Zo hebben we bijvoorbeeld twee forma tieplaatsen ingeleverd. Als we zouden meewerken, dan zou de dienst niet verdwijnen. Nu blijkt dat ons een koe met gou den horens is beloofd". cier van justitie mr. I. Klopper er niet van weerhield een ge vangenisstraf van vier jaar te eisen. De Vlaardinger, een „nette" man die door een faillissement werkloos werd na een lange en voorspoedige loopbaan in bank- en reiswezen, betrad op 23 mei 1986 met een onge vaarlijk luchtdrukpistool in zijn broek een Rabo-filiaal in Voorburg. Hij wilde zoge naamd een reis naar Athene boeken, maar trok plotseling het wapen uit zijn broek en ging met een kleine 30.000 gul den weg. Voor de tweede overval, op 17 maart van dit jaar in Leiden, had de man een geraffineerd smoesje bedacht. Hij stapte weer de Rabobank aan de Lammenschansweg binnen, maar deed nu alsof hij tegen de auto van een medewerkster was aangereden. Het onthutste personeelslid opende in goed vertrouwen de glazen beveili gingsdeur waarop de binnen tredende „brokkenpiloot" het aanrijdingsformulier in ziin hand snel voor het luchtdruk pistool verwisselde. De buit van ruim 24.000 gulden bracht hij nog diezelfde dag naar de notaris voor de aankoop van zijn moeders woning, die hij tevens voor veel geld opknap te. Dank zij de oplettendheid van een Leidse vrouw liep de man tegen de lamp. De getuige no teerde hét kenteken van zijn auto, waarschuwde de politie en herkende de overvaller na derhand. „Dat zijn nou net de burgers die we nodig hebben", Ërees de officier, lat de overvallen niet voor honderd procent door moeder liefde werden ingegeven, maakte vice-president mr. P. Kalbfleisch duidelijk door nog enkele „schriftelijke oplich- tingsgevallen ten koste van banken" aan te stippen. Deze zaken waren de berouwvolle Vlaardinger niet ten laste ge legd, maar wezen evenals rap porten van psychiatrie en re classering in de richting van een „succesrijk imago" dat de man wilde handhaven. Daar voor had hij geld nodig, dat hij na het verlies van zijn baan ontbeerde. In het psychiatrisch rapport wordt voorts gesproken van zelfmisleiding, zelfbedrog en een tweeslachtige persoonlijk heid. Zijn misdrijven zouden de man slechts in enigszins verminderde mate zijn toe te rekenen. De berouwvolle overvaller erkende evenzeer dat hij een afkeurenswaardig „dubbelleven" had geleid. De kans dat hij in de toekomst weer in de fout gaat, is naar eigen zeggen uit te sluiten: „Dat ik hier nu zit is een per manente waarschuwing voor de rest van mijn leven. De el lende die ik anderen aange daan heb, dat wil ik nooit meer". In de gevangenis volgt de man cursussen voor het reiswezen en helpt hij boven dien veel mede-gedetineerden met gesprekken over hun pro blemen en het schrijven van brieven. De eis van vier jaar celstraf bestempelde de advocaat van de Vlaardinger, mr. J. van Nie, als „buitensporig". De raadsman: „Daarmee trap je hem echt de grond in. Als bij één verdachte de kans op een normaal leven, wat ook een overweging bij de strafmaat dient zijn, groot is, dan bij mijn cliënt Nog nooit eerder heb ik het bij voorbeeld meegemaakt dat een bankovervaller bij de allereerste ontmoeting meteen over het terugbetalen van de buit begon. Een hypotheek op zijn huis daarvoor leek rond, maar de bank haakte op het laatste moment af. Met het oog op een lening zoeken we nu iemand in de familie- of ken nissenkring die de afbetalin gen voor het eerste jaar op zich wil nemen". Ook wees de advocaat nog op de medewer king van zijn cliënt aan het gerechtelijk vooronderzoek en zijn doelbewuste keuze om bij de overvallen niemand licha melijk te bezeren. De recht bank vroeg hij om een straf gelijk aan voorarrest, op voor waarde van terugbetaling van de buit en ondergaan van de aanbevolen psychiatrische be handeling. Uitspraak op 7 juli. GERRIT BAL Kunstenaars eisen steun van gemeente LEIDEN De kunstenaars, die zich hebben verenigd in het Gewest Leiden van de Beroepsvereniging van Beeldend Kunste naars (BBK), eisen steun van de gemeente Leiden. Volgens dc BBK moet Leiden ervoor zorgen dat de kunstenaars aan het werk kunnen blijven nu de BKR per 1 juli 1987 verdwijnt. Dat schijft T. Sijrier, de voorzitter van het Gewest Leiden, in een brief aan de gemeente. Leiden zou niet alleen meer financiële steun moeten geven, maar op dit gebied ook veel meer moeten samenwerken met regiogemeenten. De BKR bood een aantal kunstenaars de mogelijkheid hun werk aan de overheid te verkopen. Op die manier waren zij verze kerd van inkomsten. Op de BKR is de laatste jaren steeds meer bezuinigd (kunstenaars moesten voor een bepaald bedrag zelf werk verkopen om nog in aanmerking te komen) en nu ver dwijnt deze regeling helemaal. De gemeente Leiden zou dat op kunnen vangen, meent Sijrier. Zo zou de GSD soepel moeten zijn met kunstenaars die een bijstandsuitkering hebben en door verkoop van hun werk eigen inkomsten creëren. Verder zou de gemeente een financiële bijdrage moeten geven in de beroeps kosten van kunstenaars. Het gaat daarbij om ongeveer dertig kunstenaars die niet zelfstandig in hun beroepskosten (gemid deld 8000 gulden per jaar) kunnen voorzien. Leiden zou er volgens de kunstenaars ook voor moeten zorgen dat de Kunstuitleen wordt uitgebreid, zodat er meer werk aan gekocht kan worden. Bij het geven van opdrachten zou elke kunstenaar een kans moeten krijgen door een open inschrijving te houden. Volgens de brief dienen de kunstenaars uit de regio Leiden daarbij wel voorrang te krijgen. Pas op langere termijn zouden ook kunstenaars uit de grote steden in de regio Leiden meer kans moeten krijgen hun werk af te zetten. Het Gewest Leiden van de BKK stelt verder voor een regeling in te voeren die inhoudt dat een kunstenaar financiële steun van de gemeen te krijgt. De gemeente zou dat moeten doen door opdrachten te geven. De Kunstuitleen zou daar een belangrijke rol in kunnen spelen. deze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 centimeter. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I Noteer als nieuwe abonnee ingaande. I Saam Adres Postcode/plaats: Voorletters: TeleJoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de reiswekker naar- Saam:Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag (postzegel betalen wij). ild aan de Leidse Courant, Antwoordnummer I lag (postzegel betalen wij). n Ceidóc SouAtmt

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13