Hockeyers verbazen ook eigen bondscoach )ost-Duitsland voelt niets [oor Spelen in de twee Berlijns PRIJSVRAGEN IATIGE H EGE 1 JAMES Zon breekt door voor Peter Winnen Lems: toch beschadigde meniscus KNVB trekt aan Thijs Libregts OFI Kreta wint Griekse voetbalbeker agi'ORT EeidaeSoiwcmt DINSDAG 23 JUNI 1987 PAGINA 7 T-BERLIJN Oost- |jtsland voelt niets voor npische Spelen in de stadsdelen van Ber- Die gedachte werd Jar voren gebracht door Westberlijnse burge nter Eberhard Diep- i voor het geval Seoel t langer geschikt ge it wordt als olympische d voor 1988. Het partijblad „Neues Deutschland dat de menin gen van de Oostduitse leiders naar voren brengt, had in de krant van gisteren, in een commentaar, kritiek op de suggestie uit West-Berlijn en noemde het een nieuw voor beeld van het niet-realistisch denken van het stadsbestuur. Richard Pound, vice-voorzit ter van het IOC, heeft in een televisie-interview bekend gemaakt dat pas in juni of juli van het volgend jaar het Internationaal Olympich Co mité zal beslissen of de Spe len van Seoel kunnen door gaan. „Het is zeer voorba rig", verklaarde de Cana dees, „reeds nu te spreken over de mogèlijkheid de 24e Spelen elders te doen plaats vinden". DEN HAAG Cor Lems blijkt toch een beschadigde (binnen)meniscus te hebben opgelopen in de laatste com- Sïtitiewedstrijd tegen Sparta, it bleek gisteren uit een na der onderzoek dat de midden velder van FC Den Haag on derging. Lems wordt nu eerst donderdag geopereerd en zal als zich geen complicaties voordoen enkele dagen later het ziekenhuis al weer mogen verlaten. ZEIST De KNVB wil nog steeds Thijs Libregts aantrekken als technisch-direc- teur. Tijdens een gesprek, gisteravond in Zeist, heeft de thans bij het Griekse PAOK Saloniki werkzame trainer het bondsbestuur laten weten zeker niet per 1 juli jn dienst te kunnen treden. De KNVB maakte na afloop bekend dat de besprekingen tussen beide partijen bin nenkort worden voortgezet. Libregts is eerste gegadigde voor de post van tech nisch directeur. Tevens zal er een ge- nuïteit van den en opleidingen. ATHENE OFI Kreta, de club van de Nederlandse trainer Sjeng Gerards, heeft voor het eerst in zijn bestaan de Griekse voetbalbeker ge wonnen. De eilandbewoners versloegen voor 30.000 toe schouwers in de nationale finale te Athene Iraklis Sa loniki in de strafschoppense- rie met 3-1. Na negentig mi nuten en verlenging stond het 1-1. DEN HAAG De resultaten van de verschillen de sportprijsvragen van het afgelopen weekeinde zijn: Mldlotto 24a: le prijs: geen winnaar 2e prijs: 2 x 150.000,00; 3e prijs: 112 x 1081,70; 4e prijs: 3910 x 30,90; 53 prijs: 49.404 x 5,00. Cijferspel 24a: le prijs: geen winnaar; 2e prijs: 1 winnaar; 3e prijs: 22 winnaars; 4e prijs: 207 win naars. Lotto 25: le prijs: geen winnaar, 2e prijs: 3 x 100.000,00; 3e prijs: 148 x 1402,60; 4e prijs: 6436 x 32,20; 5e prijs: 85.791 x 5,00. Cijferspel 25: le prijs: 1 winnaar, 2e prijs: 21 win naars; 3e prijs: 224 winnaars; 4e prijs: 2266 win- het ro rige MSTELVEEN Met vier xtenl inten en een gunstig doel- acot ldo van 8-1 hebben de Ne- v rlandse hockeydames de pan iding in handen bij de strijd en n de Champions Trophy, e 40 je cijfers zijn echter mooier fans m de realiteit Want in wer- let i Jijkheid heeft de wereld- n sl impioen nog niet kunnen - J ertuigen. De winst van 4-1 Canada kwam dan ook in u slaapverwekkend treffen stand formatie van bondscoach RKl jjs van Heumen heeft z'n aai nog niet gevonden. „Het opt gewoon niet lekker", gaf tfcanne Lejeune toe. „Maar raag me niet waarom", aldus aug speelster, die in de natio- (Fr ale competitie goed was voor ki treffers, maar door bonds- 4 lach Gijs van Heumen toch f'!|eer helemaal achterin werd plaatst. ïüttj anuit die linie ging het ook Te Bteren weer niet zoals het Jl f. wrde. Lejeune had de groot 'c e moeite de spitsen te berei- '(a en met de lange bal. Op het ipov iddenveld werd bovendien eel balverlies geleden. Van eumen klaagde dan na af- lop ook terecht over te veel An chnische fouten. Verder üde de geprikkelde bonds- ach - die gezien het resul taat eigenlijk liever niets van ^ige kritiek wil weten - na Spa loop nog de volgende op enbarend tekst kwijt „We -ibben met 4-1 gewonnen. En ndelijk weer eens in een oot toernooi Canada versla- klopte overigens, want W vorig jaar leed Oranje in Am- ilveen tijdens de wereldti- ilstrijd nog de enige verlies- pcfpartij tegen Canada. Dat vol- 18 ns de speelsters te veelvul- iar harde middelen wil rijpen. A foor Marjolein Bolhuis was lb< iet overigens wel een vrolijke lag. Zij speelde haar honderd- toe ste interland en kreeg na af- ;nd wp uit handen van Gijs van rs leumen een bos bloemen ïdiï angereikt. Haar teamgenoten cob ooiden daar nog eens een ex- i ra taart middenin het gezicht itra lovenop. erli 1 lederland-Canada 4-1 (2-0): 11. t laijolein Bolhuis 1-0, 12. Carina enninga 2-0, 39. Sara Ballantyne 2- im 59. Sophie von Weiier 3-1, 69. S6i laqolein Bolhuis 4-1. Scheidsrech- est ers: Jean Robertson (Gbr) en Corin- ve, ie Pritchard (Nwz). Toeschouwers: SP lederland: De Beus; Lejeune; Van weÉ Manen (Holsboer), Nieuwen huizen, len Van de Ben; Van Doorn, De Leeuw, ■ere lenninga; Ohr (Abendanon), Bol- ,an huis en Von Weiier. AMSTELVEEN De Nederlandse hockeyers hebben gisteren ook hun eigen bondscoach tot op perste verbazing ge bracht. Meestal weet Hans Jorritsma vrij snel na afloop de wedstrijd koeltjes te analyseren, maar zelfs een half uur later leek hij nog amper bekomen van de „schrik". In zijn functie van bondscoach, sinds het WK in Londen, had hij zijn pupillen niet op een dergelijk hoog niveau zien acteren. „Ik vind het vervelend dat we een punt hebben laten lig gen", sprak hii na de deling van 1-1 tegen de sterke West duitsers. „Dit is het enige dat nu door mijn hoofd spookt. We raakten in de tweede helft tweemaal de paal en misten ook een andere grote kans op 2-1. Eigenlijk hadden we dus moeten winnen". Een paar meter verder stak collega Klaus Kleiter de lof trompet over Oranje. „Neder land zei de Westduitser, „be hoort in deze vorm tot de ab solute wereldtop. Dit was een wedstrijd op zeer hoog niveau. Ik ben dan ook zeer tevreden met het punt. Ik denk dat bei de teams daar recht op had den". Jorritsma zelf wilde nog niet zo ver gaan om te conclude ren dat Nederland - na het echec in Londen - weer tot de absoluut sterkste landen be hoort „Als we nu straks ook ergens in het buitenland in zo'n wedstrijd gelijk spelen te- §en West-Duitsland, zou je tot ie slotsom kunnen komen. Maar we hadden hier wel het thuisvoordeel", waakte hij voor een al te groot optimis me. Sfeer Het Wagener-stadion, met zo'n vijfduizend kijkers zeer beschaafd gevuld, kende in derdaad voor het eerst in dit toernooi om de Champions Trophy een opgetogen sfeer. Het begon al met het volks lied - hardop meegezongen - lucht moesten zij even bijko men. „Het is natuurlijk erg zwaar zo'n toernooi", stelde Jorritsma vast. „Ik vind dat zeven wedstrijden in tien da- fen moeten kunnen. We heb- en er hard voor getraind. Maar als ook de resterende wedstrijden in dit tempo ver lopen, dan voorzie ik dat er in het weekeinde wel een paar spelers op apegapen komen te liggen. Gelukkig heb ik een ;oede bank tot de beschik- Taco van de Honert stuit op de Westduitse doelman Christian Schllemann. foto: anp en het eindigde met een har telijk applaus voor de beide teams en een heus ererondje van de Nederlandse spelers. Tussendoor hadden de kijkers regelmatig de handen op el kaar gebracht. En dan met name voor de Westduitse held Stefan Blöcher. „Hii is de beste speler ter we reld", vond Tom van 't Hek, die samen met Mare Delissen en Theodoor Doyer het mid denveld vormde. „Hij is een voudig niet af te stoppen", vond ook Cees-Jan Diepe- veen, door Jorritma boven de nog onervaren voorstopper Maurits Crucq verkozen als bewaker van Blöcher. „Ik heb vaker tegen hem gespeeld. De ene keer is de wedstrijd voor mij. Nu was-ie toch wel voor hem". En Blöcher, uiterst be leefd: „Ik had liever Crucq als tegenstander gehad. Diepe- veen blijft een lastige man". Toch kon Blöcher de stempel op de wedstrijd drukken. Een frima actie van Ekkard chmidt-Opper liet hij volgen door een weergaloze solo door de complete Nederlandse de fensie: 1-0. Nederland toonde zich echter veerkrachtig. Met name in de aanvalslinie deed spits Rob bert Delissen het storende werk uitstekend en mede door de inbreng van de jeug dige en goed spelende Taco van de Honert kwam Neder land op vier strafcorners voor de rust. Uit de derde korte hoekslag kwam het doelpunt tot stand toen de gepushte bal van Floris-Jan Bovelander door Blöcher alleen met het lichaam kon worden gekeerd. Tom van 't Hek sloeg de straf - bal overigens slordig, maar doeltreffend in. Heen en weer Na een matig begin van het tweede bedrijf golfde het spel ook in de resterende minun- ten heen en weer. Nederland kreeg de beste kansen en de rappe Parlevliet - hij loopt de 100 meter in 10,7 seconden - raakte als eerste de paal. Tien minuten voor tijd zou Bove lander uit de rebound van zijn eigen corner hetzelfde doen. Robbert Delissen had die actie vervolgens doeltreffend moe ten afronden, maar met een snoekduik was (weer) Blöcher ter plekke. Een kwartier voor het einde deed zich overigens nog een merkwaardig incidence voor rond de persoon van Blöcher. Michael Hilgers stond klaar om in te vallen en tot verba zing van iedereen werd de uitblinkende nummer 9 naar de kant geroepen. De West duitse bank had echter een verkeerd nummer opgegeven en niet Blöcher, maar aan voerder Heiner Dopp moest het veld ruimen. Blöcher kon er zelf overigens om lachen. Brutaal stak hij zijn tong uit naar de camera-man en zwaaide naar het publiek, dat zich juist zat te verheugen op die voor Nederland gunstige wissel. Erg zwaar Het duurde enkele minuten voordat de moegestreden hoc keyers hun commentaar kwijt konden. Happend naar adem in de donkere Amstelveense ng Klaus Kleiter, die voor de 300e keer op de Westduitse bank had plaats genomen, was minder gelukkig met de opzet van het toernooi. „Dit is loodzwaar. Niemand kan dit volhouden. Dat gaat ten koste van de kwaliteit van de wed strijden en dat is jammer. Want de ambiance is gewel dig. Het is jammer dat het EK in augustus in Moskou wordt gehouden. Want de sfeer is hier in Amstelveen niet te overtreffen. Het toernooi zou eigenlijk twee, drie dagen lan ger moeten duren. Bovendien vraag ik me af waarom Pakis tan hier is". Dit Aziatische land werd na de afgang in Londen uit be leefdheid gevraagd deel te ne men aan de Champions Trop hy, omdat Pakistan ooit de initiatiefnemer was van het tophockeytoernooi. De Pakis tani zakken internationaal echter steeds verder weg. De nederlaag van 2-0 tegen Ar gentinië - vanavond de tegen stander van Oranje - was daartoe weer een indicatie. DENNIS MULKENS Nederland-West-Duitsland 1-1 (1-1): 13. Blöcher 0-1, 31. Van 't Hek (strafbal) 1-1. Scheidsrechters: Edu- ardo Ruiz (Arg) en Santiago Deo (Spa). Toeschouwers: 5000. Nederland: Leistra; Klaassen; Kooy- man, Diepeveen, Bovelander, Doyer, Van 't Hek, Mare Delissen; Parle vliet, Robert Delissen, Van de Ho nert. jtj( »Ik heb Boris Becker als nla find al geleerd om heel ont- wo pannen toe te leven naar Ra het moment van de service. Hi Dat kan op verschillende rerv manieren, maar de beste aai aanpak is ongetwijfeld die van Becker. Met zijn tong isp maakt hij gedurende enkele ij seconden omtrekkende be- in(l wegingen langs tanden, lip pen en gehemelte. Het schijnt - en artsen hebben dat bevestigd - dat dit ri tueel de geest vrij, de speel- vK arm rustig en het lichaam ontspannen maakt". (Tennistrainer Günther Bosch in de Volkskrant) Al het voetbal kennen we lis het probleem van de trans- [-G fers al ja en. We krijgen het ai nu ook in de wielrennerij, nd Ik weet bijvoorbeeld dat Ro- rs; che nu voor Carrera rijdt en volgend jaar overstapt naar Fagor. Ik weet ook aat Mil- lar van plan is Panasonic te ruilen voor Fagor. Dat is een ongezonde situatie, want )E het kan natuurlijk leiden tot allerlei onderhandse afspra- m ken. Ik zal niet dulden dat W wat er in de Giro is gebeurd zich herhaalt in de Tour. f Voor de start zal ik de ren- ners en de ploegleiders jn streng toespreken - als het t® moet kan ik onverbiddelijk i zijn. Maar je kunt natuurlijk nooit voorkomen dat men sen in het diepste geheim af spraken maken. Als een voetbalwedstrijd wordt ver valst doordat een keeper ex pres een balletje door zijn handen laat glippen, valt dat op. In de wielrennerij gaat dat veel subtieler. Er wor den wel eens tactische alli anties gesloten door tegen standers, maar het is alle maal veel moeilijker te be wijzen". (Tourdirecteur Jacques Goddet in Vrij Nederland) „Omwille van de efficiency en de effectiviteit zou een fusie tussen de NSF en het NOC een goede zaak zijn. De Raad van de Topsport heeft zich er twee jaar gele den al positief over uitgela ten. In een rapport is vastge steld dat geen enkele orga nisatie zonder meer moet vasthouden aan haar eigen status. Het gaat om het De- lang van de topsport. Dat betekent in theorie dat het bestaan van zowel de NSF, als van het NOC en alle su borganen, ter discussie ge steld moet kunnen worden". En: „Als bonden zich niet willen aanpassen aan het al gemene beleid, dan zou je de NSF-steun voor de topsport - niet alleen financieel maar ook bemiddelend - bij die bond zelfs moeten kunnen intrekken". (Jan Berteling, vice-voor zitter van NSF, in het Al gemeen Dagblad) „Niemand kan absolute, wa terdichte garanties geven. FC Den Haag niet, maar ook Ajax en Feyenoord niet Supportersgeweld ontstaat Jacques Goddet: onderhand se afspraken. foto: anp soms op de meest verrassen de ogenblikken. Wij zullen op korte termiin met de clubs rond de tafel gaan zit ten om, zeker met het oog op Europees voetbal, alle be nodigde maatregelen te ne men. De reglementen zijn nu zodanig veranderd dat we een club bij voortdurend wangedrag al tijdens het sei zoen tot de orde kunnen roepen. Ja, zelfs de licentie intrekken. Maar het verwij deren van clubs uit de com- ïtitie is niet de taak van et sectiebestuur, zoals veel mensen denken. Daarvoor hebben we binnen de KNVB een tuchtcommissie en een licentiecommissie. Wij, als sectiebestuur, kun nen die organen alleen maar het instrumentarium geven om adequate maatregelen te nemen en dat hebben we gedaan". K! (Sectievoorzitter betaald voetbal Andre van der Louw in NRC Handels blad) „Ik ken natuurlijk heel goed mijn eigen beperkingen. Technisch ben ik inderdaad geen grootheid. Geen man van hoogstandjes, dribbels of flitsende demarrages, maar in het topvoetbal gaat het erom dat je zwakke punten zoveel mogelijk weet te ca moufleren en je sterke pun ten zoveel mogelijk uitbuit. Daar heb ik me op toegelegd en met name in belangrijke wedstrijden ben ik daar ook in geslaagd. Technisch ge zien heb ik altijd op m'n te nen moeten lopen, maar op het juiste moment op de juis te plaats staan, dat is een ei genschap die veel andere spelers niet hebben. Ik ben ook nooit een speler geweest die de vierde of vijfde goal scoorde, nee, alleen belang rijke goals". (Dieter Hoeness in Voet bal International) „De publieke belangstelling bij de competitie bleef in 't algemeen gering en diegene die wel kwamen waren ook niet allemaal enthousiast door 't vaak oninteressante karakter (veel partijen en vaak een zekere overwin ning of een nederlaag) en 't niet kunnen concentreren op één partij. Competitie- vervalsing >vas vaak aan de orde. Hetzij doordat bepaal de spelers niet meededen of dat zij zich niet inzetten waardoor een 18-0 op de borden kwam. Kortom, de Bettlne Vrlesekoop: competi tie-vervalsing. foto: dukstra marge in de punten was te groot waardoor er in één wedstrijd te veel punten in- of uitgelopen konden wor den. Dit zou misschien opge lost kunnen worden met het invoeren van strafpunten of iets dergelijks. Ook 'n derde of vierde plaats zou interes sant gemaakt moeten wor den door 'n plaats in de Messe Cup in 't vooruitzicht te stellen. Eén ding is duide lijk geworden: in ieder geval wordt 't de topspelers moge lijk gemaakt veel partijen te spelen. Voor internationals vaak niet altijd even gun stig, ook niet voor de meer recreatief ingestelde spelers, maar des te beter voor de jeugdspelers en spelers die er zo ongeveer tussenin val len". (Bettine Vrlesekoop in Tafeltennismagazine) Gevangenisstraf voor voetbalfans ZWOLLE Vier fans van Cambuur die 13 juni werden gearresteerd omdat zij voor 22.000 gulden schade in een trein hebben aangericht, zijn gisteren door de Zwolse poli tierechter R. Weenink veroor deeld tot gevangenis- en tucht- schoolstraffen, dienstverlenin gen van 100 en 50 uur en een wedstrijdverbod voor de uit wedstrijden van Cambuur ge durende het gehele volgende seizoen. Pablo Wilches wint Ronde van Columbia MEDELLIN Luis Herrera is er gisteren niet in geslaagd voor de vierde achtereenvol gende keer de Ronde van Co lumbia te winnen. De eindzege in de 37e editie van de Ronde ging naar de 30-jarige Pablo Wilches. Hij had na de ruim 38 uur een voorsprong van 27 se conden op zijn illustere land genoot De laatste etappe werd een overwinning voor Abelar- do Rios. Peter Winnen passeert zegevierend de eindstreep in Cademario. foto: anp CADEMARIO Alsof hij aan het einde van de re genboog de pot met goud aantrof, heeft Peter Win nen Fortuijn gevonden. In de Ronde van Zwitserland brak voor hem de zon tweemaal door. Na een week regen won de Lim burger gisteren in zomers weer voor het eerst in vier jaar een wielerkoers in het hooggebergte. In Cademario, aan de Italiaan se grens bij Lugano, versloeg Winnen de Colombiaan Fabio Parra met twintig en de Ita liaan Alessandro Paganessi met vijftig seconden. Vlucht- gezel Johan van de Velde ein digde op de vierde plaats. Bei de Nederlanders kregen uit zicht op de eindoverwinning in de turbulente Ronde van Zwitserland. Vandaag en mor gen worden de Alpen opnieuw doorkruist en bestaat er zelfs nog hoop voor Steven Rooks. Vier jaar moest Peter Winnen wachten op een continuering van zijn Tour-successen. Hij won tussen 1981 en 1983 drie etappes, die tot de verbeelding van miljoenen spraken, twee in l'Alpe-d'Huez, één in Morzi- ne. De wederopstanding van de „doctorandus klimmologie" begon bij de Amsterdammer Fortuijn, een manueel thera peut met de reputatie van wonderman, want hij wist zelfs het door elkaar geschud de karkas van ploegleider Pe ter Post op te knappen. Winnen in Cademario: „Ik had al vijftien jaar last van rugpijn. Ik dacht altijd, dat het van het fietsen kwam, als on derdeel van het afzien. Het werd steeds erger. Vorig jaar in de Tour was het zo ver schrikkelijk, dat ik geen meter meer vooruit kwam en in de etappe naar de Puy de Dóme ben afgestapt. Thuis ging het niet over en ben ik op zoek ge gaan naar een specialist For tuijn heeft met een zeer aparte therapie mijn rug en heupen in de juiste stand gezet. Vanaf dat moment ben ik beter gaan rijden". Peter Winnen verbleef langer dan nodig in de anonimiteit Achtste plaatsen in de Bra bantse Pijl en de Ronde van Friesland waren een indicatie van betere tijden. In de Ronde van Romandie werd hii acht ste. In de Ronde van Italië was de vorm er voor een grote prestatie, maar diende hij zich elke dag in te zetten voor de goed geplaatste ploeggenoten Erik Breukink en Robert Mil lar. Hoe goed hij ook zijn best deed, Winnen voelde toch aan voor de Ronde van Frankrijk wel eens buiten de ploeg te kunnen vallen. Hij maakte het Peter Post gemakkelijk door voor te stellen hem als kop man af te vaardigen naar de Ronde van Zwitserland en thuis te laten voor de Tour de France. Hij voelde absoluut geen sleet van de Giro-inspan ningen. Na zijn fraaie triomf in de zevende etappe naar Ca demario had Winnen geen spijt van zijn besluit „Ik heb hier bewust voor gekozen. Deze overwinning neemt nie mand mij weer af en als ik een mooie eindklassering haal, ga ik dik tevreden naar huis". Midi Libre De Fransman Patrice Esnault heeft gisteren zijn landgenoot Gilles Sanders onttroond als leider in het klassement van de Ronde van de Midi Libre. Esnault eindigde na de rit over 206 km van Rodez naar Bé- ziers in de eerste groep, die een handvol seconden achter stand had op de ritwinnaar, de Brit Adrian Timmis. Sanders verloor het contact met de groep -en zijn leiderstrui- op ellir Yvonne van Dorp vervangt Vader UTRECHT Els Vader zal komend weekeinde niet deel nemen aan de Europa-Cup wedstrijd in Gothenburg. De atlete van AVR is onvoldoen de hersteld van een knie-ope ratie, die zij vorige maand on derging. Vader zou starten op de 200 meter en de 4xl00-me- ter estafette. Op het individue le onderdeel wordt Vader ver vangen door Yvonne van Dorp (Holland Leiden). Va- der's plaats in de estafette ploeg wordt ingenomen door verspringster Edine van Hee- zik (ADA). Voor de middenaf standen zijn aangewezen: Krista Aukema (Sparta, 800 meter), Margreet Verbeek (Olympia '48, 1500 meter) en Marjan Freriks (Daventria, 3000 meter). de laatste helling. Colombia De elfde en voorlaatste etappe van de Ronde van Colombia heeft Luis Herrera niet dichter bij klassementsleider Pablo Wilches gebracht. In Medellin won Manuel Cardenas na 128,2 kilometer in 3 uur, 26 minuten en 21 seconden vóór Reynel Montoya en Israel Corredor. Wilches heeft een voorsprong van 27 seconden op Herrera, de winnaar van de Ronde van Spanje. Wam pers De Belgische wielrenner Jean- Marie Wampers rijdt volgend jaar voor de ploeg van Peter Post. Hij heeft inmiddels bij Panasonic een contract gete kend. De inwoner van Brussel werd vorig jaar winnaar van de Ronde om de Henninger Turm in de Westduitse stad Frankfurt. Beat Breu start volgende week in de Ronde van Frankrijk als huurling in ploeg van de Belg Walter Godefroot Dit werd in de Ronde van Zwitserland af gesproken. Breu baarde in 1982 opzien met twee etappe zeges.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 7