„De paus zei: bid toch voor de kerk in Nederland" kerk wereld \.i brieuen V I lezers Geen dialoog met bisschoppen ten koste van alles h ia GEESTELITK LEVEN/OPINIE Anti-semitisme neemt toe in Oostenrijk Kerkelijke zorgen over minima MGR. VAN LIERDE TACHTIG JAAR: boekwijzer rr 1 bit' EcUtócSomant DINSDAG 23IUNI1987 PAG» Poolse media censureren verklaring bisschoppen WARSCHAU De autoriteiten in Polen hebben gisteren scherpe censuur toegepast op een verklaring van de Poolse bis schoppenconferentie, waarin deze het pleidooi van de paus voor meer politieke vrijheid en respect voor de mensenrechten ondersteunt. De bisschoppen hadden afgelopen weekeinde de recente reis van de paus naar Polen besproken. Na afloop daar van gaven ze een verklaring uit. Alle verwijzingen naar de idealen van de verboden vakbeweging Solidariteit waar de paus in zijn preken herhaaldelijk naar verwezen heeft, waren weggelaten uit de versie die het officiële persbureau PAP als mede de, eveneens regeringsgezinde, kranten publiceerden. Een van de opmerkingen die door de schaar van de censor werd getroffen, was de oproep van de paus dat het een recht van alle ménsen is deel te nemen aan het politioek proces. Hiertoe behoort volgens de paus ook het recht op loyale opposi tie. In de verklaring schrijven de bisschoppen verder dat de rooms-katholieke kerk meer van zich zal laten horen in het openbare leven. Zo zal de kerk zich sterk gaan maken voor de •oprichting van christelijke organisaties. De paus heeft in zijn toespraken richtlijnen gegeven voor het werk van de kerk en de activiteiten van de gelovigen, aldus de bisschoppen. Ze voe gen er aan toe dat die richtlijnen alleen kunnen worden ver wezenlijkt als er „socicale structuren komen die het voor ieder een mogelijk maken zonder discriminatie deel te nemen aan het politieke en maatschappelijke leven". De bisschoppen be oordelen het pausbezoek ondanks „de vele moeilijkheden voor de pelgrims" positief. Daar komt generaal Wojciech Jaruzelski dank voor toe. zo menen ze. WENEN In Oostenrijk is gisteren de nodige opschud ding ontstaan omdat verte genwoordigers van joodse studenten organisaties heb ben geklaagd dat er in Oos tenrijk in toenemende mate sprake is van anti-semitische praktijken. Hieraan zou on der andere worden deelgeno men door politieke leiders die ook president Waldheim steunen. „Joden zijn in het jaar 1987 wederom niet veilig in de straten van Wenen," aldus een verklaring van de Asso ciatie van Joodse Universi teitsstudenten in Oostenrijk. De huidige situatie is volgens deze organisatie „ernstig en bedreigend". Volgens een be stuurslid van de organisatie, Martin Engelberger, komt het steeds vaker voor dat vooral orthodoxe joden, die herkenbaar zijn aan hun hoe den en haardracht, in het openbaar worden uitgeschol den en lastiggevallen. Dit is bevestigd door Paul Grosz, de voorzitter van de 8.000 leden tellende Joodse Gemeenschap van Wenen. Joden worden volgens hem in auto's achtervolgd, mensen sluiten de ramen als er een jood voorbij komt, en roepen .jij bent de volgende", waar bij ze het halsafsnijgebaar maken. Ook joodse school kinderen zijn volgens Grosz het doelwit van anti-semiti sche uitingen. In de verklaring van de stu dentenassociatie zegt men voorts „verbijsterd" te zijn door de uitlatingen van de loco-burgemeester van Linz, Carl Hoedl. Deze zou in een brief aan de voorzitter van het Joods Wereldcongres, Edgar Bronfman, anti-semiti sche uitlatingen hebben ge bruikt. Hoedl is lid van de Oostenrijkse Volkspartij, die, hoewel Waldheim er geen lid van is, hem wel steunde tij dens zijn campagne. De stu denten beschuldigen de krant van de Volkspartij, het Neues Volksblatt, van mede plichtigheid aan de anti-se mitische hetze. In een recen te kop meldde de krant „Jo den vallen paus aan over reis Waldheim". De krant zegt in een commentaar dat men het in verband met deze „drama tische gebeurtenissen" onver mijdelijk vindt dat vooraan staande Oostenrijkse politici „drastische stappen" nemen. In een oproep aan minister van buitenlandse zaken Alois Mock, de Weense loco-burge meester Erhard Busek, kan selier Vranitzky en minister van binnenlandse zaken Karl Blecha wordt het „een schan de" genoemd dat de gebeur tenissen door democratisch Oostenrijk worden getole reerd zonder tegenwerping. LEIDSCHENDAM De di- akonale organen van de Ne derlandse Hervormde Kerk en de Gereformeerde Ker ken in Nederland vragen de vaste kamercommissies voor sociale zaken, onderwijs en volksgezondheid maatregelen te voorkomen die een nieuwe aanslag, direct of indirect, op het besteedbaar inkomen van de minima in ons land bete kenen. De Generale Diakonale Raad van de Hervormde Kerk en het Algemeen Diakonaal Bu reau van de Gereformeerde Kerken schrijven met zorg kennis te hebben genomen van de voorgenomen rege ringsmaatregelen rond de zieken fonds wetgeving, die ingrijpende gevolgen zullen hebben voor mensen met een minimumloon. Beide instel lingen signaleren in hun brief een gebrek aan samen hang in het beleid ten aan zien van de inkomens van deze groep. Mensen die geen fouten maken, werken niet. ROME „Toen ik hier met 24 jaar voor het eerst kwam en de Sint Pieter binnenging was de grootsheid van deze basi liek overweldigend. Ik herinner me nog goed hoe zeer ik onder de in druk was. Nu zegt mij dat niets meer". Monseigneur Petrus Canisius Johan van Lierde is te lang in Rome om zich nog te ver bazen over de pracht van het Vaticaan. Van Lierde, eerder deze maand tachtig jaar ge worden, kent elke hoek van de kleinste staat ter wereld. Vijftig jaar is hij in Rome. Vijf pausen diende hij van zeer nabij als vicaris-generaal voor Vaticaanstad. „Hoe lang ik nog doorga? Zo lang als de Èaus het wil". 'e woelingen in de Neder landse kerk zijn niet onge merkt aan Van Lierde voor bijgegaan. Als een van de weinige Nederlanders in het Vaticaan, bovendien nog werkzaam in de directe na bijheid van de paus, kreeg hij wel eens iets te horen over de rebellen en revolutionai ren in de moerasdelta. „Als Nederlander is het hier niet altijd gemakkelijk geweest. Paulus VI zei altijd tegen mij: bid toch veel, bid voor de kerk in Nederland". Van Lierde werd in Hasselt in België geboren uit Neder landse ouders. Hij doorliep het gymnasium van de Au gustijnen in Eindhoven en studeerde vervolgens bij de zelfde orde theologie en filo sofie. Voor de afronding van zijn bijbelstudies ging de jon ge Augustijn Van Lierde be gin jaren dertig naar Rome. In 1936 was hij weer terug in Nederland waar een loop baan in het theologie-onder- wijs op hem leek te wachten. Maar het liep allemaal an ders. Nauwelijks een jaar la ter werd hij door de generale overste van de Augustijnen terug geroepen naar Rome om les te geven aan het in ternationale college Santa Monica. In de oorlogsjaren Mgr. Van Lierde, pastoor en koster van vijf pausen. „De buitenkant verandert wel, maar de onderstroom gaat verder". foto: zoltan nagy was hij rector van het college en doceerde daarnaast bijbel en liturgie. In 1951 haalde paus Pius XII, Eugenio Pa- celli, hem naar het Vaticaan als vicaris-generaal. Tegelijk met zijn benoeming kreeg hij de bisschopstitel. Zijn functie roept vaak vragen op. Wat houdt dat in: vicaris-generaal van Zijne Heiligheid voor Vaticaanstad? „Ik heb vooral een pastorale functie", zegt Van Lierde. „Wat een bisschop in zijn ei gen diocees doet, dat doe ik hier in Vaticaanstad". De paus is behalve de geeste lijk leider van de wereldkerk tevens bisschop van Rome. Van dat bisdom maakt ook Vaticaanstad deel uit. Terwijl kardinaal Ugo Poletti op treedt als de vicaris-generaal van de paus voor het bisdom Rome, vervult Van Lierde dezelfde taak voor Vaticaan stad. Hij is, een beetje popu lair uitgedrukt, de pastoor en koster van de mini-staat. Van Lierde bereidt bijvoorbeeld de eucharistievieringen van Zoals het een goed en dis creet dienaar betaamt, die zijn meester van zeer nabij kent, wil mgr. Van Lierde niet al te veel details kwijt over de pausen die hij heeft meegemaakt. Toch is hij be de paus voor, hij doet huwe lijkssluitingen, dient het H. Vormsel toe. Verder heeft hij de „imprimatur", het toezicht op alles wat er in het Vati caan gedrukt wordt. reid een korte karakteristiek te geven. „Pius XII, Eugenio Pacelli, maakte een zeer voorname indruk. Hij leek ook wat afstandelijker maar hij was het zeker niet. Het was een hele harde werker en krachtig bestuurder, die alle touwtjes strak in handen hield. Zijn opvolger Angelo Roncalli, Johannes XXIII, vertelde mij ooit dat hij bij paus Pacelli moest komen. Pacelli keek op de tafelklok en zei: We hebben zeven mi nuten de tijd. Toen vroeg de paus aan Roncalli, die nunti us in Turkije was, of hij in dezelfde functie naar Parijs wilde gaan. Roncalli ant woordde: „Heilige Vader, ik heb in mijn leven steeds ge probeerd te gehoorzamen en nu gehoorzaam ik ook. We kunnen vier minuten spa ren". „Johannes XXIII was een heel ruimhartig en vriende lijk mens. Hij wordt gezien als de grote vernieuwer, als de paus die met het concilie de kerk heeft geopend naar de wereld. Die indruk is niet helemaal juist. Pius XII dacht al sterk over een conci lie, maar hij stelde het steeds jit. Er was toen al een sterke .troming in de kerk die in de "ichting van een concilie »ing. In een studie heb ik uit gezocht in hoeveel concilie documenten teruggegrepen wordt op de teksten van Pius XII. Dat aantal is indruk wekkend. De kerk ging dui delijk naar een concilie toe. De buitenkant verandert wel, maar de ondergrondse stroom gaat verder. Dat wordt vaak vergeten". Gebukt „Giovanni Montini, Paulus VI, was een man die echt ge bukt ging onder zijn ambt en vaak twijfelde. Hij kwam niet zelden terug op zijn be slissingen. Maar hij heeft de grote verdienste dat hij de nieuwe volkeren in Afrika en Azië nadrukkelijk bij de wereldkerk heeft betrokken. Hij heeft ook diplomatieke betrekkingen met hen aange knoopt". „Zijn opvolger Albino Lucia- ni, Johannes Paulus I, heeft nog geen maand geregeerd. Hij was niet gezond. Hij had problemen met zijn bloeds omloop. Al die verhalen die later over hem geschreven zijn, dat hij vergiftigd zou zijn, dat is niet waar. Dat kan ik met de hand op mijn hart verzekeren. In die korte tijd heb ik hem leren kennen als een zeer innemend en vrien delijk man". De huidige paus, Karol Woj- tyla, omschrijft Van Lierde als een man „met een sterke wil en overtuiging". Van Lierde: „Hij wil de overdrij vingen die hebben plaatsge had bij de interpretatie van het concilie, wegwerken. Hij doet dat met overtuiging. Zijn grote kracht is ook het contact met het volk. Na de wekelijkse audiëntie op het Sint-Pietersplein blijft hij nog een half uur handjes ge ven. Het is een charismati sche paus. Soms is er wel eni ge kritiek. Sommigen willen dat hij zich meer met het di recte bestuur van de kerk be moeit. Maar ondanks het feit dat hij veel op reis is, weet hij precies wat er in de kerk gebeurt. Hij treedt krachtiger op dan Paulus VI. Al vrij snel besliste paus Wojtyla dat Hans Küng zich geen katho liek theoloog meer mocht noemen. Paulus VI had het ook moeilijk met Küng, maar hij aarzelde steeds, wilde lan ger wachten". Sterk geslacht Net zoals de huidige paus, verheugt ook Van Lierde zich in een uitstekende ge zondheid. Hij ziet er eerder uit als zestig dan als tachtig. Vroeger deed hij veel aan voetbal en tennis. Nu houdt hij het bij lange wandelingen. „Maar het belangrijkste is natuurlijk een geregeld le ven. Roken heb ik in mijn jeugd op het gymnasium kor te tijd gedaan, maar daar ben ik weer snel mee gestopt. Bij het eten drink ik een glas wijn, dat moet je hier in Ita lië en dat is ook goed voor je gezondheid. Sterke drank neem ik heel weinig. De er felijke factor speelt ook een rol. Ik weet nog, ik was begin twintig, dat mijn vader me bij zich riep en zei: „Jan, wij Van Lierdes zijn een sterk geslacht". GERARD KESSELS Dit Byzantijnse mozaïek uit circa 1070, afkomstig van de ka thedraal op het eiland Torcello in de lagune van Venetië, dook later op in een kerk in Wales. Het is een van de pronkstukken op een veiling van Europese kunstwerken in Londen komende maand. Het moet volgens deskundigen zeker 800.000 gulden opbrengen. Het mozaïek is nu nog eigendom van de Angli caanse kerk in Wales. NIEUWE VOORZITTERMARIENBURGVERENIGING: AMERSFOORT De Ma- riënburgvereniging zal pro beren in dialoog te blijven met de bisschoppen, maar zal daar uit realiteitszin niet meer tijd aan besteden dan strikt nodig is. Dit zei de nieuwe voorzitter van de Ma- riënburgvereniging, dr. P.W.J. Jansen uit Roosen daal, gisteren in Amersfoort, waar hij zijn nieuwe functie aanvaardde. Zijn verkiezing geschiedde met algemene stemmen. De 66 afgevaardig den van regionale afdeling kozen 21 leden voor het Al gemeen Bestuur, dat uit zijn midden het dagelijks bestuur van zeven personen aanwees. Vice-voorzitter werd me vrouw G. Kok uit Roermond, secretarissen werden prof. dr. W. Goddijn uit Diessen en frater L. Ruitenberg uit Utrecht. Penningmeester is Th. van der Weijden uit Dorst. Leden zijn zr. F. van Pinxteren en de heer F. Daams. Jansen, Kok, Goddijn en Van Pinxteren maakten ook deel uit van het vorige dagelijks bestuur. De Mariënburg werd enige jaren geleden op- fericht om de vernieuwing innen de RK Kerk van Ne derland op gang te houden. De bisschoppen hebben vorig jaar de vereniging, die in middels ruim zesduizend le den telt, 'het predikaat rooms-katholiek niet willen verlenen. De opvattingen van de bisschoppen enerzijds en de vereniging anderzijds over wat rooms-katholiek is, liepen te ver uiteen. Bisschoppen vaardigen Rolduc-docent af naar eucharistisch congres ROERMOND De Nederlandse bisschoppenconferentie heeft dr. J. Hermans benoemd tot nationaal gedelegeerde voor het internationaal eucharistisch congres, dat in 1989 wordt gehouden. Hermans is priester van net bisdom Roer mond en docent liturgie aèn het groot-seminarie Rolduc. Dit heeft de woordvoerder van het bisdom bekend gemaakt. Het 44e internationaal eucharistisch congres wordt van 5 tot 9 ok tober 1989 in Seoel, Zuid-Korea, gehouden. Thema is „Chris tus onze vrede". Dit thema is gekozen tegen de achtergrond van het vredesvraagstuk dat in de hele wereld en vooral in Korea actueel is. Nederlandse Hervormde Kerk Benoemd tot vicaris te Den Haag (Kloosterkerk), drs.J.T.Schneider wonende al daar, die deze benoeming heeft aangenomen. Bedankt voor Rouveen, toezegging, E.M- .BakkerteNijkerk. Gereformeerde Kerken vrij gemaakt Beroepen te Leusden, J.H.UIe- haketeZoetermeer. Promotie op gelijkenis barmhartige Samaritaan De Zuidafrikaanse theoloog drs. L.W. Mazamisa pibmo- veert op 12 juni in Kampen op een proefschrift over de gelijkenis van de barmharti ge Samaritaan. Het proef schrift werd uitgegeven door Kok in Kampen onder de ti tel: Beatific Comradeship, an exegetical-hermeneutical stu dy on LK.10 25-37. Om vang: 212 bladzijden. Ervaringen homosexuele predikanten Een aantal homosexuele pre dikanten in de Gereformeer de Kerken heeft op papier gezet wat ze zoal hebben meegemaakt in de kerken. Hoewel homoseksuelen offi cieel niets in de weg gelegd kan worden om te functione ren in de kerken, blijkt dat toch vaak te gebeuren. Het boekje, met als aansprekende titel: „Wie ben ik dat ik dit niet doen mag"?, geeft daar van diverse voorbeelden. Oud-synodepraeses dr. H.J. Kouwenhoven en de hoogle raren K.A. Schippers en J. Veenhof reageren in hét boekje op de geschtste pro blematiek. Uitgave Kok, prijs Honderd jaar Leger des Heils Ter gelegenheid van het hon derdjarig bestaan van het Le ger des Heils stelde Henk Mochel een herdenkingsboek samen: „In de frontlinie". Aan de hand van eerder ver schenen publicaties, inter views en veel illustratiemate riaal wordt een beeld ge schetst van een eeuw evange lisatie- en maatschappelijk werk. Uitgave Kok, prijs ƒ22,50. Wegwijs Wie de weg zoekt op de kaart van kerkelijk Nederland, raakt al gauw verdwaald. Het onderscheid te kennen tussen die tientallen kerken en religieuze groeperingen lijkt vooral een voorrecht van de fijnproevers te zijn. Drs. E.G. Hoekstra en M.H. Ipenburg zetten in het boek „Wegwijs in gelovig Neder land' de feiten op een rijtje, zodat iedereen er nu achter kan komen wat nu vrijge maakt gereformeerden zijn, de School voor Filosofie of het Theosofisch Genootschap. Achterin het boek is een ver klarende lijst opgenomen van typisch religieuze woorden. Uitgave Kok, prijs ƒ38,50. Tilburg laakt bisschoppen over homofilie- uitspraken TILBURG De gemeente Tilburg vindt het „zeer be treurenswaardig" hoe door rooms-katholieke bisschop pen wordt gesproken over homofilie. Het college van B en W schrijft dat in opdracht van de gemeenteraad in een brief, die binnenkort aan de Bisschoppenconferentie wordt gestuurd. „Recente uit spraken van bisschoppen van de roomskatholieke kerk zijn in strijd met het gemeentelijk homo-emancipatiebeleid", al dus de tekst van een motie die door de Tilburgse Raad werd aangenomen. De beslissing over de motie viel nadat bij de eerste ronde de stemmen hadden gestaakt. Maandag haalde de motie de kleinst mogelijke meerder heid (19 tegen 18), met alleen het CDA en twee kleine plaatselijke fracties tegen. De indieners van de motie stellen met name in het voor- telijke nota „Homo-emanci- patiebeleid". Daarin wordt een actief anti-discrimine rend beleid voorgestaan. Si- monis had in een interview onder meer gezegd dat hij zich kan voorstellen dat ka tholieke verhuurders woon ruimte weigeren aan homo fielen. jaar gedane uitspraken van bisschop Simonis tegenover de conclusies van de gemeen- ïneven graag kort en luidelijk geschreven De edactie behoudt zich iet recht voor mgezon- len stukken te bekorten. in de rooms-katholieke kerk en in het bijzonder in de r.k.- kerkprovincie Nederland. Een ernstig verdeeld bischoppelijk college, de wereldvreemdheid van sommigen van hen, de er barmelijk slechte verhoudin- Sen en communicatie tussen e bisschoppen en de vele offi ciële kerkelijke adviesgroepen, de toenemende intolerantie en soms discriminatie ten opzich- geit medemensen, homoseksuelen, te van gescheiden gelovige R. -k. kerk Als 24-jarige rooms-katholieke jongere maak ik mij ernstig zorgen over de huidige situatie emancipatie van de vrouw (óók in de kerk), anticonceptie en het kleineren van de posi tieve rol van de leken in de kerk. Een mijns inziens on aanvaardbare situatie in de wereldkerk van Jezus Chris tus; een kerk die liefde en barmhartigheid dient te pre ken én uit te voeren, geïnspi reerd door het Evangelie van die Mens, die verkondigde je naaste te beminnen als jezelf. Nu anno 1987 wordt door de leidinggevende geestelijkheid wel heel selectief bepaald wié die naaste dan wel is: een ie der die afwijkt van het ortho doxe r.-k. patroon wordt stel selmatig uitgesloten of de mond gesnoerd. Opbouwende groeperingen van oprecht be wogen gelovigen zoals de Ma- riënburggroep of de Acht-Mei- beweging worden zelfs zonder een werkelijke dialoog aan te gaan gekleineerd of gene geerd, omdat ze een inbreuk maken op de vermeende machtspositie en de bijbeho rende arrogantie die de lei dinggevende geestelijkheid zich nog steeds denken te kun nen permitteren, in plaats van midden tussen de mensen te gaan staan, die juist bemoedi ging en steun nodig hebben in deze maatschappij waarin haast geen plaats meer is voor het individu met zijn of haar problemen en twijfels. Het door mij eerder genoemde se lectief kerkelijk beleid wat tot op heden ten dage wordt uit gevoerd, leidt helaas tot ver dergaande polarisatie en een desinteresse en het wegblijven van vooral de jongere genera ties, die in deze r.k. kerk he laas niets meer te zoeken heb ben. De aanhangers van dit huidige kerkelijke beleid, die ook regelmatig hun mening in deze krant publiceren kunnen dan tevreden zijn: de r.-k. weer zuiver in de leer en ie dereen kan nu op de voorste kerkbank plaatsnemen. H. Lippen, LEIDERDORP. Dreesmon urnen t Het is een uitstekende gedach te een monument te ontwer pen van W. Drees sr. en dit te plaatsen in Den Haag. Drees heeft niet alleen vóór de oor log, maar ook na 1945 zeer veel goeds gedaan voor ons land. Drees sr. heeft eens op gemerkt: „Sinds 1973 is het fout gegaan". Hij doelde daar mee op het kabinet- Den Uyl. In de periode-Den Uyl stegen de overheidsuitgaven van 52,4 miljard gulden tot 98,0 miljard, het financieringstekort steeg van 2,3 miljard tot 12,2 miljard en de staatsschuld steeg van 38,8 miljard tot 72,5 miljard. Dit zijn slechts enkele feiten die Drees „ontoelaatbaar en onverantwoord" vond. Om die reden zou het mijn inziens niet juist en zeer ontactisch zijn het Dreesmonument te laten ont hullen door drs. Den Uyl. De onthulling zou moeten plaats vinden door een lid van de de regering of door een lid van het gemeentebestuur. W. v. Veen, DEN HAAG. Goede beurt Haagse politie Mijn vrouw en ik behoren ook tot de bewoners van de Adel- heidstraat in Den Haag, die jongstleden vrijdag hun huis moesten verlaten vanwege een Aanhoudend wisselvallig. 1 In d<trn *n krach ino «n DE BILT (KNMI) In venlucht heerst een westelijke stroming, waT'.' "i li storingen van de oceaan richting van Engeland enL vaste land van Europa wo: aoxrnorA Pjin Hprooliilra '«O k. onze omgeving verwa Hierdoor moet morgen oprr tot zwaar bewolkt weer den gerekend met kans o kele buien. De kans op is het grootst in het zuidenl het land. De minimumten ratuur voor de komende n D ligt rond de 10 graden, i genmiddag loopt de temp tuur op tot ongeveer 17 den. De wind is matig en k uit westelijke richtingen. Weersvooruitzichten voor verse Europese landen, voor morgen en dondei Zuid-Noorwegen, zuid-l f den, Denemarken: Wisse bewolkt en nu en dan een mogelijk met onweer. Midi P temperatuur aan de na westkust rond 14 graden, ders 17 graden. Duitsland. Wisselend bew en vooral in het noorden enkele bui. Middagtemp 16 tuur van 17 graden in |g noorden tot 22 graden in B >r ren- au Benelux. Wisselend bew I1' en nu en dan een bui. Mid temperatuur tussen 16 graden. Britse Eilanden: Half tot zi ier bewolkt en af en toe re em Temperatuur in de mii uiteenlopend van 14 grade Schotland tot 21 graderf™ zuidoost-Engeland. Frankrijk: Donderdag wat gen. Middagtemperatuur 17 graden in het noorden 28 graden aan de Middellat in Zee. Spanje, Portugal: Zonnig warm. Middagtemperatuui '1* het noorden rond 23 graite£ Aan de kust 27 tot 32 gra e'l in het binnenland 32 tot el? graden. Alpengebied: Vrij zon maar in het noorden enl wolkenvelden. Middagten ratuur ongeveer 23 graden Italië en de kust van Joeg. e" vië: Zonnig en warm. Ten ratuur in ae middag tussep1 en 30 graden. WEERRAPPORT HEDENMORG1 Weer Amsterdam rw.bew. De Bilt zw.bew. Eelde xw bew. Eindhoven rw.bew. Den Helder zw bew. Rotterdam rw.bew. Twente rw.bew. Vlissingen rw.bew. Zd. Limburg rw.bew. Aberdeen rw.bew. Athene onbew. Barcelona onbew. Berlijn regen Bordeaux rw.bew. Brussel Dublin Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen rw.bew. Lissabon onbew. Locarno Londen 28 20 22 15 motregen 20 13 h.bew. 20 13 rw.bew. 21 9 onbew. 22 10 h.bew. 17 7 onbew. 20 8 Madrid Malaga Mallorca Malta Moskou MUnchen Ni« Oslo Parijs Rome Split Stockholm Warschau Wenen Zurich Casablanca Cyprus Istanbul Las Pal mas Beiroet Tel-Avjv l.bew. rw.bew. motregen onbew. DE voi we de !ge' rilt Gi cai 0o jAn Lbew. rw.bew. rw.bew. l.bew. lbew. niet on tv. niet ontv. 00^ eU» terre des hOmrrK voor kinderen in nood BEEKLAAN 414 2562 BJ - DEN HAAG TELEFOON 070-637940' bommelding. Hierbij woord van lof voor de ui# correcte manier waarop de litie een en ander heeft g geld en heeft gezorgd voor vang (met koffie en sand ches!) in het Paleis van Jif tie. Na terugkomst in huizen bezorgde de politie elke huisdeur een boeket bl men met dank voor onzei dewerking. Haagse politfe hebt een uitstekende beurt maakt! H.J.J. Spitzen, DEN HAAG.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2