Kamer dwingt plan basisverzekering af Kat^jksc^issersniet op kabeljauwvangst Onze taal Zwendel bij PTT met girocheques errorist moet n Duitsland terechtstaan, Jwoede in VS Bomaanslag Barcelona eist 18e slachtoffer vinden „sympathiek" Aandelenindex op recordstand Fred Astaire overleden Khadaffy: Arabieren hebben kernbom nodig Iraanse ambassade ontruimd Wassend water HET WEER DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071 122244. Voor abonnementen: 071 -313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N V. Leiden. Directeurhoofdredacteur IJ. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f23,04 (aut. beta hng), kwartaal f. 68,93, jaar f. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vnidag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)f. 0,64 per mm, kleintjes f. 0,45 per mm. (Van onze correspondent Bob van Huët) Nederland staat doet het goed bij de Uit een gisteren gepubliceerd opinie-on- van het weekblad Le Point blijkt dat 65 der Fransen sympathie heeft voor ons We staan daarmee op de vierde plaats in de veertig". Alleen België, Canada, en voor een deel Franstalige lan- staan boven ons. Onderaan aan de lijst Irak, Syrië, Libië en Iran, met minder dan 10 van de stemmen. Paus Johannes Paulus II het populairste bij de Fransen, gevolgd door Cori Helmut Kohl, Rajiv Ghandi en Ronald Michael Gorbatsjov komt niet verder dan plaats. De generaals Jaruzelski en Pi- imam Khomeiny en kolonel Gaddaffi zijn minst geliefde personen in Frankrijk. AMSTERDAM De algemene ANP/ CBS-aandelenindex heeft giste ren een recordstand bereikt van 303,6 punten. Het vorige record van 5 sep tember vorig jaar is daarmee met 2,6 punten verbeterd. De beurs -met name de hoofdfondsen- lagen er, gesteund door de vaste dollar en een sterk Wall Street, dan ook goed bij. De totale om zet was met 1,4 miljard, waarvan ruim 800 miljoen in aandelen, fors. De effectenbeurs van New York heeft ook gisteren haar recordjacht voortgezet De Dow Jon es-index van de dertig be langrijkste industriële fondsen steeg met 24,67 punten tot een nieuw hoogte punt van 2445,52. Pag. 4: Dollar krikt beurs omhoog. LOS ANGELES In een ziekenhuis in Los Angeles is gisteren op 88-jarige leeftijd de beroemde Amerikaanse danser-acteur Fred Astaire overleden. Hij overleed aan de ge volgen van een longonsteking. Astaire maakte in de jaren twintig en dertig grote furore in een groot aantal dansfilms, waarin hij als belangrijkste danspartner Ginger Ro gers tegenover zich had. Zijn handelsmerk vormde de hoge zijden hoed, een witte das en rokkostuum. Astaire wordt beschouwd als de man die de tapdans, tot dan niet meer dan een curieuze „act", uitbouwde tot een eigen, volwaardige dansvorm. Naast dans films speelde hij ook nog in een aantal „se rieuze films, waarvoor hij ook alom lof oogstte. Pag: 13: Fred Astaire: de lichtvoetige Methusalem van de dans. e nummers f. 1,10. Half tot zwaar bewolkt en en kele buien. Minimumtempera tuur ongeveer 10 graden. Mid- dagtemperatuur omstreeks 17 graden. Matige westelijke wind. Zon op: 5.19; onder: 22.05. Scheveningen hoog water: 2.39 en 15.12; laag water 10.52 en 23.08 uur. Onderzoek gevraagd naar hondengevechten UTRECHT - De Centrale Recher che Informatiedienst (CRI) moet in formatie gaan verzamelen over hondengevechten met pit buil ter riërs. Er is een groot gebrek aan in formatie over deze gevechten. Hoogstens bij toeval stuit de politie op gevallen van dergelijke dieren mishandeling. De Centrale Politie Recherche Commissie (CPRC) heeft minister Korthals Altes van justitie dezer dagen geadviseerd de CRI te belasten met het verzamelen van informatie. De politie heeft overi gens niet de indruk dat de gevech ten een enorme omvang hebben. LONDEN De Arabische wereld heeft voor haar verdediging een kernbom nodig. Als ie mand haar onafhankelijkheid of voortbe staan bedreigt „moeten wij hem gooien". Dat heeft de Libische leider kolonel Khadaf fy het afgelopen weekeinde verklaard. Kernwapens zijn „van wezenlijk belang" voor de Arabische wereld, zo registreerde de Britse omroep BBC gisteren de uitspraak van Khadaffy. „De Arabieren moeten de kern bom hebben om zichzelf te verdedigen tot hun aantal tot één miljard is gestegen, tot zij in staat zijn zeewater te ontzilten en tot zij Palestina hebben bevrijd", aldus Khadaffy. Het westen maakt dagelijks kernbommen, waarom wij niet?". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Twee de Kamer wil staatssecre taris Dees van volksge zondheid dwingen tot het opstellen van een plan voor invoering van een al gemene basisverzekering voor ziektekosten. Verder stelden CDA en WD voor de periodieke gebits controle in het zieken fonds te handhaven en een maximumbedrag aan eigen bijdragen bij verwij zing naar de specialist vast te stellen. In een motie, ingediend door het CDA en mede-onderte kend door PvdA, D66 en GPV, kreeg Dees gisteren het verzoek een „blauwdruk" voor de basisverzekering te ontwer pen, alsmede een tijdschema voor de inwerkingtreding. De staatssecretaris zal de motie komende vrijdag in het kabi net aan de orde stellen. Genoemde fracties, samen een ruime kamermeerderheid vor mend, namen geen genoegen met het kabinetsbesluit om een verzekeringssysteem met een vast basispakket en een aanvullend pakket naar keuze (zoals was voorgesteld door de adviescommissie-Dekker) op de lange baan te schuiven. Volgens het kabinet moet het verschil tussen ziekenfondsen en particuliere verzekeringen voorlopig nog blijven bestaan. De Kamer had gisteren maar weinig goede woorden over voor het kabinetsstandpunt in zake de ideeën van de com missie-Dekker voor een min der dure en meer overzichte lijke gezondheidszorg. CDA- woordvoerder Lansink sprak van een „halfslachtig en on duidelijk" standpunt en me vrouw Müller-van Ast (PvdA) noemde de reactie van het ka binet „beschamend omdat er sprake is van een uitschuifope ratie die niets heeft te maken met een koerswijziging". Pag. 3: Kamer wil geoitscon- trole in ziekenfonds handha- DEN HAAG De politie van Den Haag heeft vanmorgen de Iraanse ambassade aan de Ja- vastraat ontruimd nadat op de middenberm van deze straat een verdacht uitziende kist was aangetroffen. De Explo sieven Opruimingsdienst (EOD) werd ingeschakeld om de kist te onderzoeken. Tijdens het onderzoek werd de Ja va- straat voor alle verkeer afge zet Ooggetuigen hebben ver klaard dat twee mannen met een bestelbus de kist, die er uit ziet als een dekenkist, om- treeks half negen op de mid denberm van de Javastraat hebben neergezet (ADVERTENTIE) AUTOVERHUUR F.PRANGERS Verhuur van luxe auto's en per- sonenbusjes vanaf 30.- p.dag. HOOFDSTRAAT 104 - LEIDERDORP T«L 071494040 In de Betuwse plaats Waardenburg zijn de boeren druk bezig met het leggen van zandzakken om het wassende water te gen te houden. De Rijn en de Maas zijn daar buiten hun oevers getreden en hebben de uiterwaarden die niet zijn om geven door een zomerdijk, onder water gezet. Maar inmid dels bedreigt het water ook al de zomerdijken en omdat er zelfs nog verhoging wordt verwacht, vrezen de boeren voor hun vee en akkers. Als het water de wellanden overspoelt, moeten de boeren het vee evacuëren en kunnen ze ook het hooigras niet meer maaien, waarvan de koeien 's winters in de stal moeten eten. FOTO: ANP BARCELONA De bomaanslag in een parkeergarage van een warenhuis in Barcelona heeft een 18e slachtof fer geëist. Een ziekenhuiswoordvoerder deelde dinsdag mee dat een 33- jarige vrouw bezweken was aan de verwondingen die zij vo rige week vrijdag opliep. Zij was een van de 17 gewonden die nog in een ziekenhuis verblijven. Volgens de woordvoerder verkeren elf mensen nog in levensgevaar. Naar schatting driekwart miljoen mensen liepen gisteravond mee in een stille mars door het centrum van Barcelona om te demonstreren tegen de ETA en een einde aan het terrorisme te eisen. KATWIJK De Katwijkse vis sers met het zogenaamde K-do cument vangen deze week geen kabeljauw. Veel schippers pro beren deze week op de oude ma nier, met aangepaste netten, te vissen op platvis, zoals schol. De Katwijkse vissers hebben hiertoe bèsloten om het ministerie niet in het vaarwater te zitten. Zij ge ven daarmee ook gehoor aan de gisteravond via Scheveningen Radio verspreide oproep van het produktschap voor vis en vispro- dukten geen kabeljauw te van gen. Minister Braks heeft van zijn kant beloofd extra vangst quota los te krijgen van de EG en West-Duitsland. Het besluit van de 18 Katwijkse kabel jauwvissers deze week niet uit te va ren op kabeljauwvangst kwam als een verrassing. Als alle Nederlandse vis sers gehoor geven aan de oproep, is de kans groot dat Nederland vanuit Brus sel een extra quotum kabeljauw krijgt toegewezen. De Katwijkse K-documenthouders krijgen bij het verlenen van een extra vangsthoeveelheid kabeljauw voor rang bij de verdeling. Zij hebben zich dit jaar aan de regels gehouden door tot nu toe slechts de helft van het aan hen toegewezen quotum op te vissen. Dat zij half mei toch een verbod kre gen om op kabeljauw te vissen kwam doordat andere vissers hun deel had den weggevangen. Vooral de Katwijkse schipper-eigenaar Dirk Hoek van de KW 214 Agatha heeft fel geprotesteerd tegen het on recht dat de K-documenthouders werd aangedaan. Zijn actie lijkt nu toch re sultaat af te werpen. Ook hij ging maandag de haven van IJmuiden uit om platvis te vangen en geen kabel jauw zoals eerst was aangekondigd. Het ministerie heeft gedreigd met har de maatregelen tegen vissers die zich niet aan het vangstverbod houden. Kabeljauw die als bijvangst wordt ge vangen, moet weer overboord worden gezet. Pag. 12: Visserijschap tevreden met vangstakkoord Cherry Duyns FOTO: ANP Nipkowschijf '87 naar Cherry Duyns HILVERSUM Met zijn drieluik „Levensberichten" over de Amsterdamse kanker kliniek van de VU-universiteit heeft VPRO-programmama- ker Cherry Duyns de Zilveren Nipkowschijf 1987 gewonnen. De jury van televisiecritici kent een eervolle vermelding toe aan de serie „Spannend be staan" van de IKON over een door amateurs gespeeld gezin met problemen. De Zilveren Reismicrofoon, de jaarprijs van de radiokritiek, is dit jaar voor de programmase rie „Boeken", ook van de VPRO. De prijzen worden op vriidag 25 september uitge reikt in Hilversum. Pagina 15: Al weer Nipkow schijf voor VPRO-televisie NIJMEGEN De postale recherche in Arnhem heeft een omvangrijke zwendel in girobetaalkaarten ont dekt, waarbij de postgiro voor meer dan een miljoen gulden is benadeeld. Het afgelopen jaar zijn in verband met deze zwendel 32 per sonen gearresteerd, onder wie twee PTT-ambtenaren. De zaak kwam een jaar geleden aan het licht toen enkele cliën ten van de Postbank geen girobetaalkaarten ontvingen ter wijl deze toch verzilverd werden, meestal in het buitenland. Het ging om cheques die via het postkantoor van Lelystad naar de rekeninghouders verzonden hadden moeten worden. Na een langdurig intern onderzoek onder de medewerkers van dit postkantoor viel de verdenking op een 23-jarige PTT-ambtenaar uit Lelystad. Hij wordt ervan verdacht 220 setjes girobetaalkaarten te hebben gestolen en die vervolgens aan een helersorganisatie uit Amsterdam te hebben ver kocht. Het duurt nog even voor het de Derde Dinsdag in september is, maar de Troonrede van koningin Beatrix is al volop in de actualiteit. Nog maar nau welijks zijn de ambtenaren op de diverse ministe ries bezig de eerste zinnen van de rede voor haar op papier te zetten of het Genootschap Onze Taal werpt zich al op om diezelfde zinnen te herschrij ven. Wat daar geschreven staat is onze taal niet, zo vindt het genootschap. En de ambtenaren zijn te lui om het beter te doen, voegt het er aan toe. Dat laatste valt te betwijfelen. Ze deen misschien juist veel moeite om - zoals altijd in de politiek - met omhaal van woorden zo veel mogelijk te verbloe men. Wat dan wel tussen de regels door in de Troonrede staat, wordt al sinds jaar en dag in onze taal gemeld in: de Leidse Courant Élll 1 «14 tsii. mm Bijrijder veroorzaakt aanrijding i 30-jarige automobilist uit Groningen is gistermiddag licht gewond geraakt bij een aanrijding t een vrachtwagen met oplegger op de rijksweg A4 tussen Leiden en Leidschendam. De vracht ragen schaarde plotseling toen de bijrijder een sleutel omdraaide van het anti-diefstalsysteem en larmee de remmen volledig blokkeerde. De bijrijder, een 40-jarige man uit Baarn, dacht met de »utel een kastje te openen. De Groninger, die op dat moment de vrachtwagen inhaalde, werd fnd en belandde met z'n wagen op de kop in de berm. Hij is voor behandeling aan snij- en onden naar ziekenhuis St. Antoniushove in Leidschendam gebracht. FOTO: PETER VAN RUS WIJK Geen krant ontvangen Be» tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. - In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. Dinsdag 23 juni 1987 78e jaargang no. 23838 ^'Washington Ver scheidene Amerikaanse D senatoren hebben woe- L dend gereageerd op het M|besluit van de Westduitse igering om de Libanees Mohammed Ali Hamadei liet aan de Verenigde Staten uit te leveren. 'Bondskanselier Helmut Kohl naakte gisteren bekend dat Hamadei, die ervan wordt Verdacht betrokken te zijn jeweest bij de kaping van een Amerikaans verkeers vliegtuig in 1985, in West- Duitsland terecht zal moeten staan. In tegenstelling tot de senatoren zei president Reagan ingenomen te zijn met het Duitse besluit. „Ik heb altijd geweten dat hij wegens moord zal worden berecht, waar hij ook terecht zal staan", aldus Reagan. De senatoren vrezen echter dat de Westduitse regering zal proberen Hamadei te ruilen voor twee Westduitse gijze laars in Libanon. Het tweetal werd kort na de arrestatie van Hamadei ontvoerd. Met het oog op eventuele wraak nemingen heeft Bonn alle Westduitse burgers in Liba non aangeraden het land te verlaten. Pag. 5: Kohl zwicht niet voor druk van VS De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Naam: Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): £eidóc(2ou/ia/nt

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1