K0IH PROFITEREN VAK OH, iom-mimm ^3 r-j Fietsvakantie vereist goede voorbereiding Veel fietssloten kinderspel voor dieven HUISI ■RAADl CONSUMENTENINFORMATIE £eidóe@otvumt Groente en fruittip MET TOPSEPVICE ENPRETTICE BETALINGSMOGELIJKHEDEN Zweeds kussen t je geeft steun in de rug •DINSDAG23JUNI 1987PAGINJ Vj Steeds meer mensen kiezen voor een avontuurlijke en ro mantische vakantie en trek ken er met de fiets op uit in binnen- en buitenland. Voor al de onervaren fietsers kun nen voor vervelende verras singen komen te staan. Wie bijvoorbeeld argeloos een fietstocht in een bergachtig gebied uitstippelt, zal bedro gen uitkomen als hij geen ex tra remblokjes bij zich heeft. Of de vakantie wel of niet een succes wordt, hangt in belangrijke mate af van de voorbereiding. De manier waarop je de ba gage meeneemt speelt hierbij een grote rol. Voor grote fietstochten wordt een maxi mum-gewicht van 12 kilo aangeraden, waarbij je er re kening mee moet houden dat het gewicht links en rechts gelijk verdeeld is. De belas tingverhouding voor en ach ter moet ongeveer 1 op 2 zijn. Als je alleen bagage mee neemt op de achterdrager moetje het beperken tot 7 kilo. Bij goede dubbele fiets tassen loopt de naar de peda len gerichte zijkant schuin af zodat je niet telkens met de hakken van je schoenen te gen de tassen komt. Erg handig zijn tassen voor de voordrager; deze tassen moeten ten minste vijf centi meter boven de wielnaaf hangen om de fiets nog wendbaar te houden. Een voordrager kan op bijna elke fiets worden aangebracht. Verder zijn er nog voorvork- zijtassen, stuur tassen met een speciale etui voor routekaar ten en zadeltassen. Voor mensen die een fiets tocht met een voettocht wil len combineren, zijn er spe ciale rugzakken die ook op de bagagedrager van de fiets passen. Aanhangwagentjes zijn alleen aan te raden als je vrij veel bagage mee moet nemen. De dagafstand is afhankelijk van de ervaring: een gemid deld tempo ligt tussen de vijftien en twintig kilometer per uur. Wie een grote tocht gaat maken, doet er goed aan' vóór de tocht de spanning van alle spaken zorgvuldig te laten controleren. Banden, remmen en verlichting kan iedereen zelf controleren en eventueel repareren. Ban denplakspullen zijn bij elke 1 Goede, waterdichte fietstassen zijn er in alle soorten en ma ten. FOTO: archief fietstocht onmisbaar. Afhan kelijk van de lengte van de tocht moet de reparatieset worden uitgebreid met reser ve-onderdelen als trappers, remblokjes, lampjes en Dan- den. In berg- en heuvelachtig ter rein zijn twee onafhankelijk van elkaar werkende rem men, een handrem en een voet rem, geen overbodige luxe. In sommige landen is die combinatie zelfs wettelijk verplicht. Voordat je die remmen kan gebruiken, zal je eerst de betreffende berg moeten beklimmen. Een spe ciaal bergverzet bespaart hierbij een hoop inspanning. Fietsers die ver weg willen, kunnen de fietsbus naar Tsjechoslowakije nemen die op 1, 15 en 29 juli vanuit Ne derland vertrekt. Wie nog verder weg wil, bijvoorbeeld naar Maleisië of Sri Lanka, kan met de fiets in het vlieg tuig stappen. De Stichting Consument en .Veiligheid wil een (interna tionaal) keurmerk voor fiet sen, vooral nu volgens de stichting de kwaliteit van de gebruiksfiets daalt. Er zouden in elk geval normen opgesteld moeten worden ten aanzien van zaken als de stroefheid van de trappers, de remmen, de sterkte van het frame en de voorvork alsmede de bevestiging van het voorwiel. Consument en Veiligheid komt tot deze aanbeveling na een onderzoek op verzoek van het ministerie van ver keer en waterstaat naar het aantal zogenoemde privé-on- gevallen met fietsen, onge lukken met andere woorden, waarbij geen andere ver keersdeelnemer is betrokken. JEANNETTE VOORBIJ Zonnige prijzen De weermannen proberen al een aantal weken om de moed er in te houden. Vast staat wel dat iedereen op zo merweer loopt te wachten. De groenteman heeft on danks alles een breed sorti ment tegen zonnige prijzen. De aanvoer van tuinbonen wordt snel groter en de prijs daalt dagelijks. Op het ogen blik kosten ze f 1.50 per pond. Voor bloemkool liggen de prijzen tussen 2.- en 5.- per stuk. Naast de traditione le witte bloemkool heeft men ook de keus uit groene exem plaren. Deze zijn wel duur der, ze kosten gemiddeld 5.50 per stuk. De broccoli is sterk in prijs gedaald, een pond kost op het ogenblik ƒ3.30. Voor andijvie loopt de prijs uiteen van 1.20 tot f 2.- per kilo. Bleekselderij ko ƒ2.- per struik. De groene courgettes zijn goedkoop, de prijs komt op 70 cent per stuk. Voor aubergines betaalt men 1,50 per stuk. De ver sheid van de aubergine valt onder andere af te lezen aan de glans van de vrucht. Ver se exemplaren glimmen sterk. Spinazie kost 1.75 per kilo. Een voordelig geprijsde bladgroente is postelein, de ekomt op ƒ1.10 per kilo. r bospeen liggen de prij zen tussen ƒ1.50 en ƒ2.- per bos. Spitskool en Chinese kool zijn beide goedkoop, ze kosten 80 cent per kilo. De radijs is ook voordelig ge prijsd, een bosje kost slechts 60 cent. Sla, tomaten en kom kommers zijn nog steeds goedkoop. Voor een krop s1«l varieert de prijs van 45 cent tot 60 cent. De ronde export tomaten kosten gemiddeld 1 gulden per pond. De vleesto maten zijn iets duurder, na melijk 1.25 per pond. De komkommerprijzen liggen tussen 50 cent en 1.40 per stuk. De prijs van de groene en rode paprika's ontloopt el kaar niet veel, ze kosten ge middeld 2.50 per pond. Er is een ruim aanbod van meloe nen. De prijs is afhankelijk van het soort en de grootte. De ogenmeloenen variëren in prijs van 1.50 tot 5.50 per stuk. Voor suikermeloe nen is dit van 2.50 tot 8.50 per stuk. Dat de zomer schoorvoetend nadert, blijkt uit het steeds weer groter wordende fruitsortiment. De rode bessen kosten op het ogenblik ƒ3.- per pond. Het nog kleine aanbod van na- tuuraardbeien zorgt voor be trekkelijk hoge prijzen, na melijk 4.- per pond. Storing: geen beursnoteringen AMSTERDAM Door een storing op de verbin dingslijnen met de effec tenbeurs in Amsterdam is het niet mogelijk van daag actuele noteringen van het Damrak te publi ceren. Een verkeerde belasting van de wervelkolom veroorzaakt den duur rugklachten (boven). Het Zweedse kussentje zofcbe ervoor dat de wervelkolom zich in de natuurlijke houding t m g vindt waardoor de rug ontlast wordt (onder). c/j iefd Rugklachten komen veel voor. Een van de meest voor komende oorzaken is zitten Van X x in een verkeerde houdiJI Dat leidt tot een verkeen belasting van de wervelfc lom en daardoor tot pijn, ve moeidheid, spanningen e zelfs hoofdpijn. Zweedse ai sen hebben een oplossing g* jflj vonden: een draagbaar njjer]« kussen dat dient als steuni nka in de rug. Het kussenl en weegt minder dan 1000 gra.Tl is voorzien van een handv ,ntjt en kan daarom makkelij g, meegevoerd worden. Het g heim van het kussentje zit u teraard binnenin: met n gelknoppen kan het binnei ,tslj werk van geperst hard plï tic versteld worden in diep pko en hoogte, zodat met enké de simpele grepen elke stoel -ne bank in een handomdrai elan kan worden aangepast aan o r eisen van de eigen rug. Hi d rugkussen is dezer dagen rkt Nederland op de marl bracht door Spina-Bac land, postbus 51, 3740 Baarn. de Kryptonite 5LS (ƒ115,-) en de (uiterlijk identieke) Kryptolok (ƒ90,-). Veel sloten deugen In Nederland worden jaarlijks een miljoen fiet sen gestolen. De ANWB heeft daarom in samen werking met de Consu mentenbond een onder zoek gehouden naar de kwaliteit van een veer tigtal verschillende fiets en bromfietssloten. De verschillen zitten niet al leen in het merk en type, maar ook in de vorm en constructie van een slot De onderzoekers kwamen tot de volgende conclusie: de beste beveiliging tegen diefstal geeft een slot waar mee de fiets aan de vaste wereld kan worden vastge maakt. Dat klinkt logisch genoeg. De enige sloten met een goede tot zeer goede waardering waren de brede beugelsloten Abus Granit (ƒ90,-), de Citadel (ƒ80,-), ii Ned omi edei een twe niet en zijn al binnen een minuut open te breken. Teleurstel lend is het gemak waarmee veel cilindersloten zonder geweld open te maken zijn. Dat het wel degelijk moge lijk is een dergelijk slot goed te construeren bewij zen de ring- en sluitpalslo- ten. Daarvan was de Assa 582 (ƒ19,-) de beste. Maar omdat de fiets met een der gelijk slot niet aan de vaste wereld kan worden vastge zet, is de eindwaardering maximaal „redelijk". Een voordeel van deze sloten is het gemakkelijke gebruik. Dat laatste geldt ook voor kabelsloten. Daarom is het jammer dat er nog steeds geen kabelsloten worden aangeboden die voldoende tegen kraakpogingen be stand zijn. Veel brom- en fietssloten makkelijk open te kraken. FOTO: AM RHIJNWIJCK, Leiden Geslaagden Intas: J. C. Anker Lelden, B. Bosman Lelden, A. Brouwer Ter Aar, F. Dakls Leiden, J. Duivenvoorde Noord wijkerhout, J. Freke Katwijk, H. Haas noot Katwijk, K. v.d. Heijden Voorscho ten, J. v.d. Hoogen Lelden, H. Hooge- veen Noordwijk, J. Hulsbos Lelden, L. Immink Lelden, G. de Jong Katwijk, M. Koet Leiden, L. v.d. Kroft Lelden. H. Kuyt Katwijk, J. Langezaal Lelden, J. Leenheer Koudekerk a.d. Rijn, B. v.d. Linden Lelden, S. Marquenle Lelden, M. Oudshoorn Katwijk aan Zee, T. v. Psas sen Voorschoten, A. Vos Katwijk, H. Vos Katwijk, C. Wlesmeyer Rijnsburg, V. v.d. Zwet Lisse. Vooropleiding Hoger Beroep* On derwijs (VHBO): B. Aukus, Rijnsburg. J. Galjaard, Lelden. N. Heemskerk, Lelden. D. Heruer, Llsse. M. de Jong, Alphen a/d Rijn. M. v. Leeu wen, Zoeterwoude. M. v.d. Marei, Kat wijk. H. Pannekoek, Leiderdorp. G. Stlg- ter, Alphen a/d Rijn. K. Sijtsma, Zoeter- meer. J. Verzijlberg, Haarlem. G. v. Beelen, Voorschoten. K. v. Eeden, NoordwIJkerhout. H. HoftIJzer, Lelden. M. de KruIJff, Noordwijk. L. Looljensteln, Wassenaar. J. Minnee, Hillegom. M. Muit, Waddlnxveen. C., v.d. Wetering, Lelden. P. Wijsman. Alphen a/d Rijn. D. Bell, Alphen a/d Rijn. A. Boere, Nleuw- Vennep. E. Wingelaar, Ter Aar. R. Ze venbergen, Zoetermeer. J. Brokking, Al phen a/d Rijn. P. Hilleger, Leiden. C. v.d. Hoorn, Lelmulden. K. Kerkhofs, Noordwijk. A. van der Lans. Zwaans- hoek. A. Martin, Nleuw-Vennep. M. Mar- tlnot, Oegstgeest. E Passchier, Noord wijk. H. de Berg, Sassenhelm. V. Thl Nguyen, Hoofddorp. D. Nolet, Nieuw Vennep. E. v.d. Plas, Katwijk. A. Straa thof, Lelden. A. v. Velzen, Zoetermeer. M. v.d. Voet, Oude Wetering. A. Zuider duin. Sassenhelm. HAVO/MBO: J. v.d. Berge, Sassen helm; M. Bernard, Oegstgeest; E Heemskerk, Noordwijkerhout; F. v. Iter- son. Leiden; E Kottelaar, Leldschen- dam; R. Lakeman, Voorhout; J. v.d. Lin den, Noordwijkerhout; M. Nederhoff, Boskoop; M. Koerdlnk, Noordwijk; D. v. Steenwijk, Leidschendam; A. StIJger, Leiden; R. Weening, Zoetermeer, W. v.d. Woude, Katwijk. Geslaagden MDGO-AB (activiteiten- begeleiding) I. J. M. Ehlert Bodegraven, H. Goudrlaan Nieuwerburg, L. de Groot Hillegom, A. K. M. van Huët Bodegraven, J. T. de Jong Ter Aar, C. de Jong Voprhout, D. M. Kroon Heemstede, A. de Mey Hou ten. C. L Poen Alphen a.d. Rijn, E. M. Speklè Lopik, A. Visser Nleuw-Vennep, M. L. A. de Winter Noordwijkerhout, M. J. Zwart Rljnsaterwoude, L. C. van den Berg Lelden, J. Bouwmeester Lelden, G. G. Hogerwaard Moerkapelle, H. F. de Kievit Wassenaar, M. F. Pet Lelden, A. M. Stikvoort Voorschoten, K. G. Ver doorn Lelden. C. J. Warmerdam Voor hout, C. M. L Wisse Lelden, L M. Wisse Leiden, J. Wijland Leiderdorp. MDGO-V2 Verzorging Klas VZ MAJacquellno van den Broek, Joyce Brouwer, Sylvia Hoogendoorn, Carolien Imanse, Karin de Jong, Jose phine v.d. Meer, Nellie Nap. Heieen 01- denhage, Wilma Olieman, Annemlek rei- ding, Birgit Steenbergen. Ina Stigter, Ju dith Wendel, Annle van 't Wout. Klas VZ 84B: Mirjam Blokker. Helma de Bree, Nelleke Grootendorst, Jose van Holst, Jolanda van der Linden, Joan Maarse, Marijke Mlchels, Slmone Per- daan, Lisette Vogelenzang, Carolien van der Zwet. Klas VZ 84C: Helma de Bilde, Silvia van de Helder, Thea Hoogenveen, Lydia Krap, Sandra Loos. Erna in 't Veld, Ca roline ter Wee, Linda v.d. Werken, Ans Weststrate, Ingrid van Wijk. Klas VZ 84D: Annemlek Bouwmeester, Ingrid de Bruin, Corlne v.d. Burg, Tineke van Galen, Mirjam van Gugten, Willy Heemskerk, Yvonne Hoek, Jose Koom- en, Corlne v.d. MelJ, Nlcoline Monster, Bea van der Niet, Blanca Noordermeer, Heidi Roelandse, Jacqueline Sinon, Ma rijke van der Voet. Corianne Bakker, Aloysla Hakkaart, He len Immerzeel, Emma van Nlerop, Colln- da Tas, Ella Jasperse, Anna Heukens- veld, Elisabeth Nieuwenhuls, Wllleke v.d. Voort, Joyce v.d. Zwart. MDGO-MK Geslaagd voor de opleiding Mode en Kleding: Afstudeerrichting Commercie: Angelique Bax. Hillegom; Thérèse van Donk, Noordwijk. Afstudeerrichting Presentatie: Nelleke v.d. Broek, Oegstgeest; Berilna van Egmond, Rijnsburg; Trea van Eg- mond, Rijnsburg; Monique Hartemlnk, Oegstgeest; Renate Oudshoorn, Rijns burg; Josö Peek, Katwijk; Judith voorden, Noordwijk; Esther Vri Noordwijk; Netty Zwaan, Rijnsbuff Afstudeerrichting Realisatie: Marty Barnhoorn, Noordwijk; Corit Beelen, Katwijk; Corlne van der Katwijk; Silvia Busscher, Abbenw; jolein Florijn, Leiderdorp; Emlly rak, Leiden; Neline van der Mey, wijk; Corinda Ouwehand, Katwijk; neke de Visser, Noordwijk. De volgende leerlingen behaalde vens het diploma Vestigingseisen: Nelleke v.d. Broek, Oegstgeest; M leln Florijn, Leiderdorp; Emily Lanj Leiden; Neline van der Mey, Katwi) nate Oudshoorn, Rijnsburg; José F" Katwijk. Gaalsagdan MDGO-AW Ago; Wilgo Aalse, Amsterdam; Joke Llsse; Renee Betting, Leiderdorp; Beveren, Benthuizen; H. v. Burik, terwoude; M. v. Eijden, Lisse; Bon» demans, Noordwijk; L. Gunnink, H dorp; L. Hamstra, Llsse; L. v.d. I Nieuw-Vennep; A. v. Houten, Noor A. Hingen, Sassenhelm; S. Inja, V burg; A. Korver, Hoofddorp; A I hout, Hazerswoude; E. Marko, Zo meer; N. de Pelnder, Hazerswoud Piasmeier, Noordwijk; G. Schouis,6 graven; R. Schouls, Zoetermeer, Seggelen, Oud Ade; R. v. Steeg, Vennep; L Taal, Wassenaar; D. Veere, Leiden; M. v. Velzen, Lelden Leeuwen. Nleuw-Vennep. Rijks Middelbare Tuinbouwschool Lisse Voor d* A-opleiding zijn dit ja* 1; Ronald Haarlem; :haap, U Ron van den Akker, Nieuw Venn# J. bert Appeldoorn, Katwijk; Elleke 6 ert, Kruinlngen; Conny Dofferhoff, l Frank Dofferhoff. Usse; Cynthia Dijk, Lisse; Peter van Eeden, No<x kerhout; André Imanse, L Marlon Kaptein, Breezand; I Loon. Usse; José Ratsak, Hai Rewijk, Lisse; GIJsbert Schaap, broek; Sander Steenvoorden, N» wijk; Eric Thoolen, Haarlem; Bas schoor, Oegstgeest; Ronald Llsserbroek; Albert Warmerdam, VJ hout; Jos Warmerdam, De Zilk; Warmerdam, Noordwijkerhout; f Warmerdam, Llsse; Ron v.d. Voorhout; Peter Zethof, De Zilk; A Zijerveld, Sassenhelm. Geslaagden B Voor de B-oplelding zijn dit ja*f slaagd: Hedwig Damen, Voorhout; Rob 0 Zandvoort; Maarten Duineveld, Jack van Grieken, Noordwijkad Erick de Groot. Usse; Koos Lang* Sassenhelm; Plater Meijer, Stellen! Leo van Rijssel, Usse; Henri van S» De Zilk; Ron Schaefer, Haarlem; Soeren. Noordwijkerhout; Wim Steijn. De Zilk; Andrè Straathof, N» wijkerhout; Arjan Warmerdam, wijkerhout; Peter Warmerdam, li wijkerhout; Renate Zoet, Usse.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 14