Voorbereidingen voor Floriade in volle gang „Jammer dat mensen denken dat je altijd over de kerk wil praten" Samenwerking maatschappelijke dienstverlening aÜ TON OMGEVING Politiekorpsen eens over samenwerking Groenoordhallen in trek AL 25.000 HEESTERS EN 1200 BOMEN GEPLANT £aidóa<Bowumt DINSDAG 23 JUNI 1987 PAGINA 11 LEIDEN De gemeentepolitie van Leiden, Al phen aan den Rijn, Delft, Gouda, Katwijk, Mon ster, Naaldwijk, Noordwijk en de rijkspolitie in het district Den Haag zijn het gisteren in principe eens geworden over een betere samenwerking. In de praktijk moet dat onder meer leiden tot het ge zamenlijk werven van personeel en het besparen op de schietinstructie. Grootste knelpunten in een daadwerkelijke samenwerking vormen de komen de jaren het verminderen van het aantal meldka mers en de samenwerking van de verschillende recherchediensten. Nu zijn er negen meldkamers en dat moeten er drie worden, maar waar die moeten komen is nog onduidelijk. Geen enkel be trokken korps wil graag invloed verliezen en bo vendien is men bang dat door de samenwerking de zeggenschap over het eigen korps afneemt. Basiskaart voor Leids grondgebied LEIDEN Wethouder J. Peters (ruimtelijke ordening) heeft gistermiddag uit handen van P. Heij, directeur van het kadaster van Zuid-Holland, het eerste exemplaar van de Grootschalige Basiskaart Nederland (GBKN) voor het Leids grondgebied ontvangen. De kaart, vervaardigd door KLM Aerocarto in opdracht van de gemeente, het kadaster en de nutsbedrijven, geeft een nauwkeurig beeld van Lei den dat bruikbaar is voor alle opdrachtgevers. Voorheen werkten gemeente, kadaster en nutsbedrijven met van el kaar verschillende kaarten. De gegevens zijn verkregen door middel van luchtfotografie en opgeslagen op floppy disc. Door middel van een op de computer aangesloten te kenmachine kan elk gewenst deel van Leiden elke keer opnieuw geprint worden. De kosten van het project bedra gen ongeveer een miljoen gulden. Leiden en de nutsbedrij ven dragen daar elk vier ton aan bij, het kadaster twee ton. Volgens L. Barendregt, hoofd van de directie civiele wer ken, wordt de investering echter op korte termijn terug verdiend. Het actueel houden van het Leidse kaartenbe- stand op de oude wijze kostte veel meer tijd en geld. LEIDEN Het gaat goed met de Groenoordhallen. Wethouder J. Fase (economische aangelegenheden) zei gisteravond tijdens een commissievergadering dat de verhuur van de hallen „loopt als een trein". Volgens de wethouder is, gezien het aantal reserveringen, „de voor volgend jaar geraamde opbrengst al bijna binnen". Het aantal bedrijven dat de hallen huurt voor sportevene menten neemt toe, zo zei de wethouder. De verlaging van tarieven voor de huur van het gebouw voor be paalde sportevenemeten heeft volgens haar niet geleid tot een lagere opbrengst. „Het gebruik van de Groe noordhallen is optimaal, dat komt mede door de grote service die wordt geboden", aldus de wethouder. Er wordt de komende jaren 90.000 gulden bezuinigd op de Groenoordhallen. Er worden onder andere energiebe sparende maatregelen genomen. Ook wat betreft de verhuur van de Stadsgehoorzaal „ziet het er gezond uit", zei Fase. Volgens de wethouder heeft de afsluiting van de Breestraat „geen structurele veranderingen" met zich mee gebracht voor de Stadsgehoorzaal. Kampioenschap slalom-surf WARMOND De eerste slalom-surfkampioenschappen van Warmond worden zaterdag bij Koudenhoorn gehouden. De Warmondse ondernemersvereniging is er verantwoorde lijk voor. Horeca-ondernemer Bas Boer en verwarmingsin stallateur Nico Ouwehand willen er een jaarlijks weerke rend festijn van maken waar iedereen die over een surfpak beschikt aan mee kan doen. Er zullen wedstrijdbanen wor den uitgezet die zijn aangepast aan de dan heersende weers omstandigheden. Verder wordt er in meerdere manches ge- surfd, waardoor de kansen evenredig verdeeld worden zodat ook minder ervaren surfers eer kunnen behalen. Er zijn prijzen te verdienen. Er wordt gestart vanaf het strand van Koudenhoorn: een droge start, de deelnemers moeten een stuk lopen met de plank. De eerst start is zaterdag om 10.30 uur nabij de kiosk op Koudenhoorn. Daaraan voorafgaand stellen de deelnemers zich voor middels een palaver. Men kan inschrijven voor 7,50 bij het VVV-informatiecentrum aan de Dorpsstraat vanaf heden en bij de kiosk op Kouden hoorn tot op de wedstrijddag. Voor de winnaar is er een wis selbeker beschikbaar. ridge [ij begreep er niets van, Rijnsburgse eigenaar een bloemengroothan- el. Hij trachtte althans de ficier van justitie en de intonrechter er van te 'arketnummer p ntel irertuigen dat hirer niets ex. in begreep. De Rijnsbur- n ij er moest in de zittingzaal iraar, an het Leidse kantonge- 1 mo echt verschijnen wegens aan iet overtreden van het rij- jdenbesluit. De tacho- vei aafschijf had haarscherp dt signaleerd dat hij in de andv imer van 1985 diverse ente lien te lang achter het fold; uur van zijn vrachtwa- i en had gezeten, i be Ie verdachte wapperde oitat chter met een papier bad faaruit zou moeten blij- voor en dat zijn zaken allang il te (gehandeld waren door igraj istitie. Officier van justi- van ie Horbach pakte het dos- t ier erbij boog zich aan- met achtig over de papier ent nassa. „Mmmm, tsja, tsja", woi wmpelde hij aarzelend, unin )peens klaarde zijn ge- ersc icht op. ,Dit is niet zo een ardig van meneer", zei n d{ lij op zelfverzekerde toon spo*n hij probeerde zelfs een en i leetje bars te klinken. Me- >rzi{ eer zat de boel een beetje EH i bedotten. Deze dagvaar- rder ing ging om een zaak die eten a 1984 had gespeeld, gebr Kijk maar, dit is een heel ;thoi nder parketnummer", al- eind lus de officier van justitie. i de (Parketnummer, parket- wo! lummer, wat heb ik daar iplegnee te maken", zag je de com loemengroothandelaar en i lenken. „Ik weet alleen vat lat ik hier op 1 september maaJ986 moest verschijnen en oen ben ik niet geweest ook niet veroordeeld. )at hebben ze me verteld. !n nou moest ik toch weer omen", sputterde de ver- U( achte tegen. (eneer de officier wilde nel even uitleggen hoe dat iou precies zat. „Dit gaat nn een andere zaak. Kijk, dit papier staat parket immer 464469 uit 1985, laar dit hier gaat om par- itnummer 570259 uit f, zo luidde de uitleg. ja", mompelde de ver- !hte, maar hij begreep duidelijk nog niet erg. had eerst een andere 'aarding en daarna ig ik een andere en hadden ze dingen uit- ld'\ gaf hij zich nog niet gewonnen. „En wil graag die tacho- fschijf terughebben en ding door een onaf- vaa ankelijk iemand laten «ntroleren", gooide hij di- reet nog een ijzer in het vuur. „U trekt het onder lij oek in twijfel?", vroeg de officier op licht dreigende toon. „Nou ja, dat wil ik eswook weer niet zeggen", at' hield de Rijnsburger zich wijselijk een beetje op de ;ing "akle Koehandel jeu Kantonrechter Westerman svo! vond het allemaal een Dus beetje verwarrend wor- t o; den. „Ik stel voor dat we g s; de zaak aanhouden en al- nles nog eens uitzoeken", as. bracht hij in het midden, ir Maar dat vond de Rijns- ge: burger ook niet alles, in. ..Tsja, dan zeg ik liever: irig wat is de boete? Dan rege- i i len we het gelijk. Want itei) anders kost het me weer zeg een dag". Dergelijke koe- e v handel over straffen vond de kantonrechter echter indruisen tegen de rechts beginsels van het Neder landse staatsbestel. „Als u zegt: de aanklacht klopt, dan laat de officier zijn eis horen. Als u zegt: het jeu| klopt niet, dan houden we de de zaak aan", nid Het klopte volgens de )d Rijnsburger allemaal niet, !gé dus zou de zaak nog eens [iel uitgezocht worden door de j t officier van justitie. De q dagvaarding met parket- zijc nummer 270259 uit 1984 waar de Rijnsburger mee Was komen aanzetten ver- lere dween in de dossiermap en de kantonrechter legde de papieren op het stapel tje „Nog Maar Eens Uit zoeken". Maar dat vond de verdachte wat al te door tastend. „Maar nu heb ik helemaal geen bewijzen meer", riep hij uit, ver twijfeld naar de map wij zend. „Meneer, bij mij is het volkomen veilig", ver zekerde rechter Wester- roan hem met een milde [Ümlach. Maar de Rijns- wrger had zo zijn eigen ideeën over de administra tie van die heren van het gerecht. De vorige keer dacht hij dat hij er van af was en nu moest hij zelfs weer terugkomen. „Ik dacht toen nog: ze hebben roe gelijk gegeven", brom de hij verongelijkt, terwijl hij de zaal uitschuifelde. En wat had hij met die parketnummers te maken? PAUL VAN DER BIJL PASTOR W. KUTTSCHRUTTER VAN ZIEKENHUIS ANTONIUSHOVE: LEIDSCHENDAM „Sommige mensen zeggen, u hebt me beter gemaakt en als ik dan vraag, hebt u dat ook tegen de dokter gezegd, dan antwoorden ze, ik kijk wel uit". Pastor Wim J. Kuttschrtltter van het ziekenhuis Antonius- hove in Leidschendam geeft dit als voorbeeld van de steun die patiënten kunnen ondervinden van een gesprek met een pas tor. De pastor, voor som migen rector, is deze maand 25 jaar aan het zie kenhuis verbonden. Morgen wordt dat feestelijk gevierd, eerst met een eucha ristieviering om 15.00 uur in de kapel en vervolgens met een receptie in het restaurant van het ziekenhuis. Bij de eu charistieviering wordt Wim Kuttschrütter geassisteerd door deken J. de Graaf van het dekenaat Vlietstreek en zijn eigen broer die vlootaal- moezenier is. De receptie be gint om 16.00 uur. Op 15 juni 1962 werd Wim Kuttschrütter, na kapelaan schappen in Leimuiden en Scheveningen, op de toen nog gebruiktelijke wijze door een haag van verpleegsters inge haald aan het destijds nog in Voorburg gevestigde zieken huis. Met vijfentwintig jaar is hij vermoedelijk recordhouder ziekenhuispastor in Neder land. „Tja, hoe dat zo gekomen is weet ik echt niet," zegt hij lachend. „Het werk voor zie ken heeft mij wel altijd aange trokken en verder denk ik dat ik geïnspireerd ben door pas toor Willenborg, de oprichter van het Wereldziekenhuisa- postolaat". De pastor zegt het jammer te vinden dat patiën ten veelal denken dat hij altijd over de kerk wil praten. „Ik ben er voor iedereen en dat vind ik heerlijk. Ik wil nie mand iets opdringen". Mysterie Het geloof blijkt dikwijls niet alleen bij levensbeëindiging innerlijke kracht te geven maar ook om de moeilijkheden van de ziekte te doorstaan. „Het is echter frappant dat ook buitenkerkelijken in ons, pastores, dikwijls iets van het Goddelijke mysterie zien". In dit verband zegt de pastor dat twee dingen hem aan Antoni- ushove vast houden. „Het be zig zijn met mensen, het indi viduele pastoraat, en het con tact met mensen van andere geloofsrichtingen, het werken in een veel breder kader dan alleen met katholieken. Mijn kerkdiensten stel ik dan ook in op iedereen die ze wil mee vieren, er zijn altijd niet-ka- tholieken in de kapel. Voor mij is het belangrijker dat het klikt tussen patiënt en pastor. De persoon van de pastor, zo is gebleken, is meestal belangrij ker dan de kerk waartoe hij behoort". Evenals andere ziekenhuizen is Antoniushove voor de mees te patiënten gelukkig niet meer dan een doorgangshuis. Elke week komen er gemid deld 170 patiënten en evenveel vertrekken weer. „Je moet dan een selectie toepassen maar nooit op geloofsrichting of buitenkerkelijkheid. Uit on dervinding weet ik trouwens dat velen die geen contacten meer met pastor of dominee hadden, in een ziekenhuis toch graag met een pastor willen praten. Vaak richten zij zich dan tot de verpleegkundigen, die dat mag wel eens worden gezegd, zeer veel problemen opvangen, ook op het geeste lijk vlak." Over de veelomstreden eutha nasie zegt pastor Kuttschrütter dat dit in de Antoniushove in beginsel niet kan. Hij vindt overigens dat euthanasie in het ziekenhuis „echt niet zo sterk leeft" als men daarbuiten veelal denkt. „Ik heb het in die vijfentwintig jaar uiterst zelden meegemaakt, het staat echt een beetje buiten de reali teit. Bovendien blijkt uit de praktijk dat de vraag niet te rug komt als de pijn, die in 99 Bijna 92 miljoen ZOETERMEER - De Floriade zal tot 1992 bij na 92 miljoen gulden kos ten. Een groot deel van die kosten wordt betaald door de ongeveer 2,5 mil joen bezoekers, die de Floriade naar verwach ting zal trekken. Hoewel dat een bedrag van ruim 22 miljoen gulden zou op leveren, wordt er toch re kening mee gehouden, dat de wereld tuinbouw tentoonstelling uiteinde lijk aan een tekort van ruim 15 miljoen het hoofd zal moeten bieden. Dat moet worden opge vangen door de gemeen ten Den Haag en Zoeter- meer, die daarvoor elk een bedrag van ruim 5,6 miljoen op tafel leggen. De Provincie Zuid-Hol land helpt met vier mil joen mee het begrotings tekort te verlichten. Aan de aanleg van het park betalen Den Haag en Zoe term eer ieder de helft van 50,8 miljoen gulden. Daarin is een werkkapitaal van 20 mil joen begrepen, waarmee de stichting Floriade Den Haag-Zoetermeer de in richting en de organisatie van het park zal betalen. Overigens zullen ook de ministeries van sociale zaken, economische za ken, landbouw en visserij en WVC financieel of op andere wijze aan het pro ject bijdragen. Te denken valt dan bijvoorbeeld aan promotionele bijdragen of het leveren van een be paalde „inzending" voor de expositie. De organisa tie wil van het bedrijfs leven een bedrag van 2 miljoen binnen zien te krijgen. Uit parkeergel- den is een bedrag van 5 ton te verwachten. Rege ringscommissaris ir. A. De Zeeuw is aangesteld om toezicht te houden op de handhaving van de re glementen van de Floria de. Hij is directeur gene raal van het directoraat- generaal landbouw en voedselvoorziening bij het ministerie van land bouw en visserij. FOTO'S: CEES VERKERK hoekige uitloper in oostelijke richting een belangrijk on derdeel van dit gebied. Nadat de wereldtuinbouw- tentoonstelling in oktober 1992 is beëindigd, wordt een deel van het gebied gebruikt voor woningbouw ten behoe ve van de wijk Rokkeveen. Het overige deel blijft recre atiegebied. Het staatsbos, dat onderdeel uitmaakt van de Floriade, moet in de toe komst aansluiten op het re creatiegebied van de Delftse Hout. Daarvoor moet in de loop der jaren een aanzien lijk bosgebied worden aange legd tussen Zoetermeer, Nootdorp, Pijnacker en Delft. Op die manier zou een „groene long" van ruim 300 hectare worden aangelegd. Logboek Voor het echter zover is, zal er nog veel moeten gebeu ren. Het Bureau Internatio nal des Expositions buigt zich momenteel over de re glementen. Pas na goedkeu ring kunnen via diploma tieke kanalen de landen worden opgewekt een inzen ding voor de expositie te ver zorgen. In 1989 moet een compleet logboek gereed zijn voor de reisindustrie zodat de reisagenten hun program ma's op het wereldevene ment kunnen afstemmen. De komende zomer wordt ge bruikt voor het spitten, egali seren en het aanbrengen van drainage in de diverse expo sitieterreinen en daarna staat het plantseizoen 1987-88 al weer voor de deur. Voor het Projectburo Floriade is 1992 dichtbij en vliegt de tijd om. AXEL WIEWEL „Ik wil niemand iets opdringen". procent de aanleiding is, wordt opgevangen". De hobby van de jubilerende pastor ligt, behalve die voor streek- en familiegeschiedenis, in de lijn van zijn werk. Hij is namelijk algemeen secretaris van de Vereniging van Gees- FOTO: SIMON E. SMIT telijke Verzorgers in Zieken huizen die ten dienste staat van zo'n 600 rooms-katholie- ken, protestanten, joden en humanisten in vrijwel alle zie kenhuizen, verpleeghuizen en inrichtingen voor zwakzinni gen in Nederland. NOL WESSELING HAZERSWOUDE/LEIMUIDEN De besturen van de Stich ting Maatschappelijke Dienstverlening Midden-Rijnland en de Stichting Maatschappelijke Dienstverlening Aar- en Veenstreek gaan onderzoeken of het mogelijk is om samen te werken. In eerste instantie wordt gezocht naar de mogelijkheid van samen werking op het gebied van management. Op langere termijn willen de beide stichting eventueel ook op andere gebieden hun krachten bundelen. Naar het oordeel van de besturen past een samenwerking goed in de ontwikkelingen die nu op het gebied van de maatschappe lijke dienstverlening gaande zijn. Bovendien zou door een vorm van samenwerking de efficiëntie van de dienstverlening bevor derd kunnen worden. Midden-Rijnland is werkzaam in de gemeenten Alphen aan den Rijn, Koudekerk, Hazerswoude, Zoeterwoude en Leiderdorp. Bij Midden-Rijnland werken ongeveer vierhonderd mensen. Aar- en Veenstreek werkt voornamelijk in de gemeenten Alke made, Leimuiden, Nieuwkoop, Nieuwveen, Rijnsaterwoude, Ter Aar, Woubrugge en Zevenhoven. Hier werken ongeveer twee honderd mensen. Beide stichtingen houden zich voornamelijk bezig met algemeen maatschappelijk werk en gezins- en bejaar denverzorging. Economisch wel en wee LEIDEN Soort bedrijf gewijzigd van „G.C. Perreijn's Bouw bedrijf B.V.", Zijsingel w.s. voor Anker t.o. 95, thans alleen met sel- en voegbedrijf. Aan Hoge Rijndijk 74 is gevestigd: „Projectontwikkelings- en Exploitatie Mij. Tekton B.V.", verkrijgen van rechten om te schikken over bouwterreinen en bouwwerken w.o. begrepen het beheren en expl., het ontwerpen van bouwplannen enz. „Fasson Nederland B.V.", Lammenschansweg 140, heeft als handelsnaam erbij gekregen: Systems Business Group Fasson. Aan Breestraat 7 is gevestigd: „Robert Mode B.V.", kleinh. in dames- en herenbovenkleding. Aan Sam van Houtenplein 10 is gevestigd: „Escom Science Pu blishers B.V.", uitgeven van wetenschappelijke tijdschriften en boeken en het verzorgen van de uitg. enz. Er zijn al 1200 bomen op het terrein geplant. Een plattegrond van het Floriadeterrein. ZOETERMEER De tijd vliegt om voor de twaalf medewerkers van het Projectburo Floriade. In een kantoor in het Zoeter- meerse stadshart werken zij dagelijks aan de voor bereidingen voor de we reldtuinbouwtentoonstel ling in 1992. „We waren liever nog vijf jaar eerder met de aanplant begonnen. Van nu tot 1992 moet nog veel gebeuren, maar organisatorisch is dat allemaal wel op te brengen. Voor beplanting is vijf jaar echter weinig. Een beetje boom heb je pas na dertig, veertig jaar. Vandaar dan ook, dat we met dat aspect van de Floriade liever al wat eerder begonnen waren", vertelt de heer Ph.P. van Nes van het Projectburo Flo riade. Van half april tot half oktober 1992 wordt ten zui den van de rijksweg A 12 op een 55 hectare groot terrein de internationale tuinbouw in al haar facetten getoond. „Het gaat hier om de tuin bouw, een nog steeds groei ende bedrijfstak waar onze economie voor ongeveer tien miljard per jaar op drijft en waarvan maar liefst 70 pro cent geexporteerd wordt", vertelt Van Nes. „Een inter nationale tentoonstelling die miljoenen bezoekers zal trek ken en waaraan tal van lan den zullen deelnemen. De Nederlandse tuinbouw zal hier de „krachtmeting" aan gaan met een groot aantal buitenlandse tuinbouwinzen- dingen. Er worden dan ook twee- a drieduizend prijzen uitgereikt". Op het Floriadeterrein komt een 1 hectare grote hal te staan waar veertien elkaar opeenvolgende exposities worden gehouden, bijvoor beeld van orchideeën, rozen, groenten en fruit. Met een parkeerterrein voor honderd bussen ep ruim drieduizend auto's hoopt de organisatie de grootste drukte op te kunnen vangen. Tijdens „piekuren" moet de Floriade een maxi mum bezoekersaantal van tussen de 40.000 en 50.000 be zoekers aan kunnen. Op het terrein, waar drie expositie- tebieden worden ingericht, omen kassencomplexen, zo- Projectleider Ph.P. van Nes van het Projectburo Floriade dat aan de voorbereidingen van de Flori ade Den Haag-Zoetermeer 1992 werkt. vorm van een bomenboule- vard. Tot nu toe zijn er ruim 1200 bomen en bijna 25.000 hees ters op het Floriadeterrein geplant. Aan het zogenaamde „regionaal groengebied zuid" wordt op dit moment de laat ste hand gelegd. Dit is een cirkelvormige ruimte, waar - op verhogingen - een dool hof, in de vorm van het Bin nenhof in Den Haag en een milieu-educatief centrum worden geprojecteerd, met een markante, zware boom beplanting. Een grote, voor een deel cirkelvormige wa terpartij vormt met een drie- wel koud als gestookt, voor zien van de modernste outil lage die kassenbouwers kun nen maken. Daarin worden de nieuwste rassen van groenten en bloemen ge toond die verkregen zijn door toepassing van een pro ces in de biotechnologie, de zogenaamde „genetische ma nipulatie". Uitkijktoren Bovendien is er op de Floria de plaats voor spelvoorzie- ningen en wordt gedacht aan een auditorium, diverse ho recagelegenheden, een uit kijktoren en een mini-spoor baan. In het entreegebied komen linden te staan af komstig uit Amsterdam die ruim 25 jaar „oud" zijn. Ze worden opgesteld in de

Leidse Courant | 1987 | | pagina 11