Saoedi's strooiden dollars naar pro-westerse groepen Iedereen kan voortaan doelwit zijn van ETA Turks leger jaagt op daders van bloedbad Bevolking ongerust EEN VAN DE DRIE. Verenigde Staten zetten Zuid-Korea onder druk BUITENLAND QeidóaQowuvnt Showboot {^Performance \fineral Motor Oil For normally aspirated, turf», jsoline, LPG and diesel can MOTOROLIE IN BUKJES. RUIMTE VOOR NIEUWE IDEEEN ONWEER ÏO MAANDAG 22 JUNI 1987 PAGINA Britse krant: Prins Rainier gaat hertrouwen LONDEN Prins Rainier van Mona co zal nog voor het eind van dit jaar in het huwelijk treden met prinses Ira von Furstenberg. Dat heeft de Britse Mail on Sunday gisteren gemeld. Christoff Hohenlohe, de 31-jarige zoon van de prinses, verklaarde tegenover de krant dat zijn in Duitsland geboren moeder en prins Rainier in een beslo ten ceremonie zullen trouwen in Rai- niers paleis in het prinsdom Monaco. Ira von Furstenberg is 47 jaar, prins Rainier 64. Rainiers eerste vrouw, fjrinses Grace, stierf bijna vijf jaar ge- eden aan de gevolgen van een auto ongeluk. Prinses Ira is tweemaal eer- 15 von Furs,^. Zes kinderen omgekomen bij brand in bungalow PERIGUEUX Bij een brand in een bungalow in Bordeilles, bij de Franse stad Perigueux, zijn in de nacht van zaterdag op zondag zes kinderen om het leven gekomen. De slachtoffertjes waren tussen de twee en zes jaar oud. Vier volwas senen de ouders van de kinde ren en twee andere kinderen wisten aan de vuurzee te ontsnap pen. Een van de moeders liep bij een poging haar kinderen in vei ligheid te brengen brandwonden op en moest in een ziekenhuis worden opgenomen. Het vuur is vermoedelijk veroorzaakt door kortsluiting. Peil in Rijn stijgt verontrustend snel BONN Het waterpeil van de Riin stijgt tot verontrustende hoogte. Gemiddeld staat het water drie meter hoger dan voor de tijd van het jaar normaal is. Veel pontveren hebben hun diensten moeten staken. Op de campings langs de rivier moesten in aller ijl caravans naar hoger gelegen gebieden worden ge bracht Op een aantal plaatsen dreigen boer derijen en woonhuizen onder te lopen en te worden afgesneden van de buitenwereld. Zo lang de regenval rond het stroomgebied van de Rijn en zijn zijrivieren aanhoudt, mag niet op een daling van het peil worden gerekend. scheepvaart op de Rijn, de Neckar, de Main en de Moezel is in grote problemen ge komen. Op de Bovenrijn moest de scheepvaart enkele dagen geleden al worden stilgelegd. Verwacht wordt dat ook elders de scheepvaart helemaal moet worden stilgelegd. (Vervolg van de voorpagina) INNSBRUCK Onder de bevolking in het Inntal en het Zillertal in Oostenrijk is grote ongerustheid ontstaan, als gevolg van de mysterieuze milieuramp. Kinderen en huisdieren worden binnen gehouden. De oorzaak is vooralsnog onbekend. De gedachten gaan uit naar een ongeval in een chemisch bedrijf. Het curatorium „Red het bos" in Innsbruck heeft bij het openbaar ministerie in die plaats een aanklacht tegen een onbekend bedrijf ingediend wegens onachtzaamheid met chemische stoffen, die tot luchtvervuiling heeft geleid. Volgens „Red het bos" is er een mil- joenenschade ontstaan. Vorige week al ziin bodemmonsters uit het getroffen gebied opgestuurd naar het Bundesamt ftlr Pflanzen- schutz in Wenen. De monsters zijn echter tot vandaag onaange roerd gebleven, omdat de verantwoordelijke deskundige op vakan tie was. WITTE HUIS OMZEILDE CONGRES MET OLIEDOLLARS NEW YORK Saoedi- Arabië heeft in 1981 met de regering-Reagan een geheime afspraak ge maakt dat het pro-wes terse opstandelingen met geld zou steunen in ruil voor de levering van vlie gende radarstations. Dit schrijft het weekblad Time in zijn jongste edi tie. Een Amerikaanse zakenman van Palestijnse afkomst zegt in Time dat koning Fahd van Saoedi-Arabië hem hierover eind 1981 heeft ingelicht. Kort tevoren had de Ameri kaanse Senaat toestemming gegeven voor de omstreden verkoop van Awacs-vliegtui- gen aan Saoedi-Arabië, nadat koning Fahd een cheque had ondertekend. Gisteren schreef de New York Times dat Saoedi-Ara bië in de afgelopen twintig iaar in het geheim de VS heeft geholpen bij het be schermen van de westerse be langen door miljarden dollars beschikbaar te stellen voor de bestrijding van het marxisme. Van deze fondsen werd meestal gebruik gemaakt in gevallen dat de regering geen permissie kreeg van het Con gres om groepen te steunen, zoals in het geval van de Ni caraguaanse Contra's. Maar ook pro-westerse regeringen of anti-marxistische groepen in Afghanistan, Noord-Jemen, Somalië, Soedan, Pakistan en Zaïre profiteerden van de Saoedische gulheid. „Steeds als wij ergens geld voor nodig hadden wendden wij ons tot de Saoediërs, die wij als een forse melkkoe beschouwden", aldus een oud-diplomaat. Het Congres zal zich binnen kort buigen over de vraag wat de Saoedi's precies hebben ge kregen in ruil voor hun i heia. De vraag is evenwel lig in de op gul- il of de zaak volledig in de open baarheid moet worden behan deld, omdat daarmee de goede betrekkingen met Saoedi- Arabië op het spel komen te staan. Zakdoeken blijken niet voldoende bescherming te bieden als wolken traangas door de straten van Seoel drijven. FOTO: AP (Vervolg van de voorpagina) WASHINGTON/SEOEL Besprekingen tussen de regering van Zuid-Korea en de oppositie vormen de enige uitweg uit de crisis waarin het Aziatische land momenteel verkeert. Dat ver- - klaarde gisteren de Amerikaanse onderminister van buitenland se zaken Gaston Sigur, die morgen een bezoek brengt aan Zuid- Korea. Hii zal daar de Amerikaanse bezorgdheid over de situatie benadrukken. Volgens Sigur is Washington er tegen dat het Zuidkoreaanse le ger'zich met de zaak gaat bemoeien. Het instellen van de staat van beleg is naar zijn zeggen „niet de geschikte methode". De Zuidkoreaanse premier, Lee Han-Key, dreigde vrijdag met uit zonderingsmaatregelen als het protest zou voortduren, al werd niet duidelijk of hij dreigde met de staat van beleg dan wel met de noodtoestand. In de laatste situatie krijgt het leger de volledi- fe macht in handen. [et Amerikaanse Congres-lid Stephen Solarz, die zei te vrezen voor een militaire staatsgreep, wil dat Sigur met vertegenwoor digers van de oppositie gaat spreken, zodat het Zuidkoreaanse volk weet dat „de VS voor democratie zijn". Intussen is het optreden van de politie tegen betogers het afgelo- pen weekeinde aanzienlijk verscherpt. Tot voor kort stelde de politie zich min of meer afwachtend op en beperkte zich tót het houden van charges en het afvuren van traangasgranaten. De 1 afgelopen dagen mengden zich echter grote aantallen agenten in j burger tussen de betogers en de toeschouwers en werden veel '.-actievoerders en belangstellenden afgetuigd en vervolgens opge- Z pakt. Gewonde bij botsing Jumbo's op vliegveld WENEN Op de Weense luchthaven Schwechat is zaterdag middag een Boeing 747 van de Zuidafrikaanse luchtvaartmaat-' schappij SAA in botsing gekomen met een stilstaande Jordaanse Jumbo-jet. Bij het ongeval raakte een vrouw gewond en liepen beide toestellen schade op. De Zuidafrikaanse Boeing scheurde met zijn rechtervleugel de linkerkant open van de neus van het Jordaanse toestel. De directeur van het vliegveld Schwechat weet het ongeluk aan zorgeloosheid van de twee piloten, die zouden hebben nagelaten speciale verkeersinstructies te bestu deren. De instructies werden verstrekt in verband met werk zaamheden op het vliegveld. Michael Paet- zold geniet van een ongemak kelijke boot tocht, maar met een weids uitzicht. Hij zit in een bijna vier meter lan ge model van de „MS Prin- sesse Ragn- hild" (schaal 1:45). Paetzold maakte de kor te reis op een meer tijdens een show van modelbootbou- wers in het Westduitse Emsbüren. FOTO: AP AANSLAGEN NIET MEER ALLEEN OP „MILITAIRE OBJECTEN" (Van onze correspondent Paul van der Voort) BARCELONA De Bas- kische afscheidingsbewe ging ETA heeft voor deze zomer een nieuwe serie bomaanslagen aangekon digd in de toeristenoorden langs de kust. De kans dat de ETA het dreigement deze keer krachtiger uit voert dan in de voorgaan de jaren is aanzienlijk toe genomen, na de aanslag van afgelopen vrijdag In Barcelona. Daar maakte de afscheidingsbeweging zeventien slachtoffers on der de burgerbevolking. Het bloedbad in Barcelona geeft aan, dat de ETA zich nu ook op andere doelen richt dan alleen militairen, politie agenten en hun medewerkers. De aanslag op de supermarkt heeft alle onderscheid wegge vaagd tussen de zogenaamde bevriidingsstrijd van de ETA en elke andere willekeurige moordpartij van een terroris- tengroep. Weliswaar heeft de ETA zich in een verklaring verontschul digd voor de aanslag en aange kondigd haar doelen voortaan selectiever te zullen kiezen. Maar de aanslag in de par keergarage in de arbeiderswijk San Andreu was duidelijk be doeld om een bloedbad aan te richten onder de burgerbevol king. De autobom bevatte naast 50 kilo springstof ook 20 kilo hoogst brandbare vloeistof die het effect van de explosie versterkte. De bom werd met afstandsbediening tot ontplof fing gebracht Het was de ern stigste aanslag sinds de groep in 1968 de gewelddadige cam pagne voor een onafhankelijk Baskenland startte. Zomercampagne De_afgelopen jaren probeerde de ETA met een bomcampag- ne in toersitenplaatsen de toe risten schrik aan te jagen, in de hoop dat zij elders op va kantie zouden gaan. De miljoe nen vakantiegangers zijn een zeer belangrijke bron van in komsten voor de Spaanse eco nomie. De ETA hoopt dat de Spaanse regering door de be dreiging van de toeristen eer der zal toegeven aan de eis tot onafhankelijkheid voor Bas kenland. De „zomercampagnes" van de ETA hebben tot nu toe echter hun doel niet bereikt. Dat komt vooral doordat de ETA tot nu toe dodelijke slachtof fers onder buitenlanders be wust heeft vermeden. Vorig jaar liet de organisatie op ver schillende plaatsen aan de kust een twintigtal lichte springla dingen ontploffen. De bomme tjes explodeerden bijna altijd op tijdstippen en plaatsen dat er weinig of geen mensen in de buurt waren. Bovendien bevatten de springladingen geen ijzerschroot, het gevaar lijkste onderdeel van een bom. Zwaartepunt De afgelopen tien maanden heeft de ETA het zwaartepunt van de campagne overigens verlegd naar Barcelona. In de stad zijn inmiddels zeven zwa re autobommen ontploft, on der meer bij vestigingen van Franse bedrijven. De aansla gen waren een vergelding voor de Franse politiek om ET A-leden, die zien vroeger in Zuidwest-Frankrijk konden vestigen, aan Spanje uit te le veren. De politie staat prak tisch machteloos tegen dit soort aanslagen. En in het hoogseizoen komt de politie helemaal mankracht te kort, omdat alle dorpen en steden langs de vijfduizend kilometer lange kust uitpuilen van de vakantiegangers. Een speld in een hooiberg is dan sneller te vinden dan een terrorist aan de Spaanse zonkust Tienduizenden protesteren tegen aanslag BARCELONA Twee Spanjaarden, die afgelopen vrijdag ern stige brandwonden op liepen bij de bomaan slag in een parkeerga rage in Barcelona, zijn gisteren aan hun ver wondingen bezweken. Het dodental van de aanslag door de ETA is daarmee gestegen naar zeventien. Nog 22 ern stig gewonden liggen in het ziekenhuis. In de voorstad San An dres van Barcelona, waar de aanslag werd ge pleegd, demonstreerden gisteren zeventigduizend mensen tegen de aanslag. Zij riepen leuzen tegen de ETA en het terroris me. Voor het getroffen wa renhuis werd vijf minu ten stilte in acht geno men ter nagedachtenis van de slachtoffers. Vandaag vinden in heel Catalonië nog meer ma nifestaties plaats. Mathias Rust wellicht begin juli vrij BONN Volgens Valen tin Falin, directeur van het officiële Sovjetpers bureau Novosti, zal Mat hias Rust worden vrijge laten voor de komst van de Westduitse president, Richard von Weiszëcker, op 6 juli naar de Sovjet unie. Rust wordt vastgehouden in de Lefortovo-gevange- nis in Moskou sinds hij op 28 mei met een sportvlieg tuigje op het Rode Plein lanade. Hij zette daarmee de Sovjetautoriteiten voor schut en veroorzaakte een zuivering aan de top van het defensie-apparaat Fa lin zei verdér te menen dat de vliegtocht een per soonlijk initiatief van Rust was en geen onderdeel van een politiek komplot. Waarnemers in Bonn zijn van mening dat het onder zoek dat een Westduitse openbare aanklager in middels tegen Rust heeft ingesteld een rol zal spelen bij diens mogelijke vrijla ting. (Vervolg van de voorpagina) ISTANBOEL Het dorpje Pinarcik werd zaterdaga vond door Koerdische opstandelingen omsingeld. Zij gelastten de inwoners zich in het centrum van het dorp te verzamelen. De Koerden schoten vervolgens met machinegeweren op iedereen die probeerde te ontko men en vuurden granaten af op drie woonhuizen. Hoewel de verantwoordelijkheid voor de aanval nog niet is honderd'burgers en soldaten om het leven gebracht, terwijl in dezelfde periode 280 Koerden het leven lieten. De partij strijdt voor een zelfstandige staat in het oosten van Turkije voor de tien milioen Turkse Koerden. Veel van de aanslagen zijn gericht op dorpen, waar Turken uit het westen van het land naar toe verhuizen als onderdeel van de Turkse poli tiek, om de Koerdische meerderheid te verkleinen. Volgens het onafhankelijke persbureau Huuriyet heeft pre mier özal vergeldingsacties over de grens niet uitgesloten. Voor een soortgelijke actie op Iraaks grondgebied kreeg Tur kije in februari toestemming van Bagdad. FLIP Vredesplan Golf NEW YORK De vijf per- manente leden van de VN- Veiligheidsraad zijn het eens geworden over een ontwerp resolutie, waarin een stopzet ting van de Golfoorlog tussen Iran en Irak wordt geëist. Het voorstel zal deze week worden voorgelegd aan de tien niet- permanente leden van de raad. De VS, Sovjet-Unie, Chi na, Frankrijk en Groot-Brit- tannië hebben vijf maanden gewerkt aan de tekst van de ontwerp-resolutie. ■ADVERTENTIE tPetrolcum *md)B.V. Rotterdam Q8 lanceert drie nieuwe ideeën. Drie handige blikjes met Q8 Auto 4 motorolie in één verpakking. Géén vette flessen meer. Maar keurig bijvullen met telkens één blikje. Oók voor u heeft Qft Q8 zo'n gemakkelijke vakantieverpak- Sï king. Wanneer u even gratis belt (06-022 2085), krijgt u het adres van het dichtstbijzijnde Q8 station. doof Jo Wijneo WASHINGTON A me het land van donder en bliksem. Het kan hier va bijzonder hevig onweren. igen< aatst rzaa pn g« [gewi koi en d rijn» J J end N zijn louter weerkundige omstandigheden die al dii 'al onweren veroorzaken. Lk zwoele, vochtige warmte uit de Golf van Mexico aan vloeit, komt ergens midden van het land in botsing met koelere lucht Canada. Het is een gecompliceerd proces dat veel ongemak gepaard gi dat zich in de zomermaai vrijwel dagelijks herhaah Onweer fascineert mij, waarschijnlijk omdat ik e bang voor ben. Bij het nachtelijke gerommel woi meteen wakker. En zodn eerste vage weerlicht zicht is, begin ik stekkers en antennes uit te trekken. De Amerikaanse on went liggen als het ware op dt grond, ze naderen in tijgersluipgang, hun meti en hagel gevulde buiken voortslepend over het lat Het kan je als automobih gebeuren dat je van het moment op het andere e onweer binnenrijdt. Voor het weet ben je omgeven een diepe duisternis, die overigens aanhoudend w verlicht door de bliksem die gevuld is met het oorverdovende lawaai vu donderslagen. Je weet du overal het licht uitvalt, straten blank komen te s: en dat de samenlevim tot stilstand komt Je hooi voortdurend geloei van brandweersirenes, am bul en politieauto's op weg kleinere en grote rampen blikseminslagen, verkeersongelukken en omgewaaide bomen. Een onweer heeft natuur twee kanteneen bovenk en een onderkant Dezer dagen heb ik het wat twijfelachtige genoegen gesmaakt het onweer vu bovenkant waar te nemti beter gezegd te ei Ik zat in een vliegtuig, was een rimpelloze vlu geweest die captain Cc voor problemen had Maar toen we Washinl naderden, veranderde allemaal. We moesten riemen vastmaken en ik\ dat de witte wolkenlaagi ver onder ons lag, oj veranderde in een woest berglandschap. Op zeker ogenblik vloog captain O. die wolkenmassa's binnen toestel maakte heftige bewegingen, danste log op warme lucht die naar gn hoogte opsteeg. Onder zulke omstandighe behoort een mens bang te Maar om de een of anden reden hield het gebeuren angst op afstand. Het wolkenlandschap was zo fascinerend, dat zelfs de knagende onrust die zovet luchtreizigers vriiwel voortdurend voelen, gem verdween. We vlogen doe kloven en valleien die zie, het wolkendek hadden gevormd en waarin de m voor de meest bizarre efit zorgde. Er verschenen zei zeer kortdurende regenbo, tussen de wolken. De zonderlinge schoonheid w deze woestenij, die i boven- en geen onaerkad meer had, toonde me landschappen, wolkenformaties, diepten, hoogten en lichteffecten d nog nooit eerder had gen Het duurde meer dan een LH uur, tijdens welk wij daal RL de veiligheidsriemen in on vei stoelen werden gehouden. De daalden zo lang en zo hei om dat ik op zeker ogenblik i en dat we een bodemloze ruifjju waren binnengevlogen we gedoemd waren als een. eei soort Vliegende Hollandet dei het einde der tijden rond dit zwalken. loc Vlak voor de landing plotseling voorbii. Even ld C zag ik de wereld weer. Alf glom van de regen. Aan onderkant van het on we waren de gebruikelijke d gebeurd. Bomen waren ontworteld. Hele stadsdelt zaten zonder stroom. Een wandelaar was door de bliksem getroffen. Op het vliegveld bevonden zich duizenden reizigers die vertri Want luchtverkeer is het voortdurende slachtoffer de grilligheden van het klimaat. Het bliksemde nog toen l naar huis reden en ik vot opeens weer de gewone, vertrouwde onrust die er is als het gaat onweren. Onweer went nooit, zelist in het land van donder et bliksem. In het vervolg 1» bij ieder onweer, aan bovenkant van dat gebeW proberen te denken, al wef nu al dat dat geen remefi tegen de angst is. zenden reizigers die traging hadden opgelcf nt het Amerikaanse

Leidse Courant | 1987 | | pagina 4