Penny Grice-Whittaker kan zenuwen niet de baas Opvallend verlies Heike Drechsler Teun van Vliet! neemt wraak o Van de Velde Computer helpt Senna naar zege Cooman start eerder ONGUNSTIGE LOTING VOLLEYBALPLOEGEN Van den Berk heeft titel binnen bereik DALE REID VEROVERT OPEN NEDERLANDSE GOLFTITEL Polsstokhoogspringer Dial nadert zes meter Delgado tem ]a naar Spanje UTRECHT Nelli Fiere Cooman zal haar seizoendebuut in de buitenlucht op woensdag 24 juni in Schwechat bij Wenen ma ken. Cooman, wereldkampioene op de 60 meter indoor, start in het Oostenrijkse dorpje op de 100 meter. Aanvankelijk was het de bedoeling dat Cooman met de Europese bekerstrijd in Go thenburg, drie dagen later, de wedstrijdenreeks voor het toer nooi om het wereldkampioenschap zou openen. Cooman wordt in Schwechat vergezeld door Elly van Hulst, die de 1500 meter loopt. De dag daarvoor start Van Hulst op een 1500 of 3000 meter in Praag. Verder doet verspringer Emiel Mellaard op zaterdag 20 juni mee aan internationale wedstrijden in Athene, loopt Han Kulker die dag een 1500 meter in Sala manca en neemt Carla Beurskens op 25 juni in Portland, in de Amerikaanse staat Oregon, deel aan een wegwedstrijd over 15 kilometer. Gerard Nijboer heeft zich gisteren in een wedstrijd over 21 kilo meter in in Bergen getest. De atleet van Daventria eindigde twee seconden achter winnaar Jean-Pierre Paumen uit België in de achtste editie van de race in en om het Noordhollandse dorp. CcidócSootant MAANDAG 22 JUNI 1987 PAGIt LEUVEN De Nederlandse volleybalheren hebben het bij de loting voor de strijd om het EK in België niet getroffen. In Leuven wer den zij ingedeeld bij Frankrijk, de Sovjet- Unie, Joegoslavië, Italië en Roemenië. De he- renploeg speelt de wedstrijden in Auderg- hem. Het toernooi wordt gehouden van 25 september tot 4 oktober. Het damesteam striidt gelijktijdig in België om de Europese titel. In Eupen ontmoeten de volleybalsters de Sovjet-JU nie, Tsjecho-Slowakije, West- Eupen ontmoeten de volleybalsters Duitsland, Polen en Italië. Nederland, lulié en Hoemenie Groep B (Genk) Tsjecho-Slowakije, Belgie, Zweden, Grieken land, Spanje en Bulgarije Dames: Groep A (Eupen): Sovjet-Unie, Nederland, Tsjecho-Slo wakije, West-Duitsland, Polen en Italië. Groep B (Gent): Oost-Duitsland, Belgie, Frankrijk, Bulgarije, Roemenie en Hongarije. HEESWIJK-DINTHER John van den Berk kan op 9 augustus in Arkel zijn Nederlandse titel in de 125cc- klasse prolongeren. De crosser uit Oss verstevigde gisteren in de vijfde kam pioenscross in Heeswijk-Dinther zijn leiderspositie in het klassement door drie manche-overwinningen. Na de wedstrijd in Heeswijk-Dinther heeft hij een voorsprong van 93 punten op Pedro Tragter. Van den Berk kreeg, zoals gewoonlijk, alleen tegenstand van Dave Strijbos. De wereldkam pioen reed alle manches in het wiel van zijn plaatsgenoot, maar kon hem niet passeren. Strijbos moest driemaal genoegen nemen met de tweede plaats. KOENDERS TWEEDE BIJ EK HALVE TRIATHLON MUNCHEN/ROTH Axel Koenders is zaterdag bij het Europees kampioen schap halve triathlon in München/Roth tweede geworden achter de de Brit Glenn Cook, die als enige van de 350 deelnemers erin slaagde het totale pro gramma af te leggen binnen de vier uur. Koenders deed er 4 uur en 2 secon den over. Titelhouder Rob Barel moest bij het fietsen opgeven als gevolg van materiaalpech. Wereldbeker rugby voor Nw-Zeeland AUCKLAND Nieuw-Zeeland heeft zaterdag in eigen land het eerste officië le toernooi om de wereldbeker rugby gewonnen. De ploeg versloeg in Auck land in de finale Frankrijk met 29-9. WASSENAAR Golf is bij uitstek geschikt voor mensen met stalen zenu wen. Trillende handen zijn hier taboe, een goed concentratievermogen daarentegen een eerste vereiste. Want slechts bij aanwezigheid van dat laatste ingrediënt is de noodzakelijke precisie mogelijk en juist dat cru ciale gegeven liet Penny Grice-Whittaker gister middag volledig in de steek. De 22-jarige Engel se voerde drie dagen lang met groot machtsvertoon de ranglijst bij het Vol- mac Ladies Open in Was senaar aan, maar moest tenslotte vanwege een hele rij missers toch de overwinning aan de zes jaar oudere Dale Reid uit Schotland laten. Met een voorsprong van drie slagen begon Penny Grice- Whittaker aan de laatste acht tien holes. Maar reeds snel zou blijken dat ze haar nervo siteit niet de baas kon. Al op de allereerste hole verdween het balletje na haar tweede slag middenin het struikge was hetgeen direct twee pun ten van haar voorsprong kost te. Het begin van het einde voor de speelster uit Sheffield voor wie de kalmerende woorden van haar echtgenoot c.q. caddie niets meer moch ten baten. Een dikke vier uur later zou Grice-Whittaker haar rondje na tachtig slagen (acht boven par) beëindigen, de op één na slechtste score van de dag. In de rangschik king duikelde ze terug naar de, met de Amerikaanse Deb- Dale Reid, de Schotse winnarres op Wassenaar, met de kloeke beker en de cheque. bie Dowling gedeelde, derde plaats. Sneu Tekenend voor de in het da- mesgolf heersende sportiviteit was de spontane omhelzing op de achttiende green waarmee de verliezer haar felicitaties overbracht aan de uiteindelij ke winnares Dale Reid, die even later op haar beurt weer verklaarde: „Ik vind het erg sneu voor Penny". De kleine Schotse was daarom echter niet minder blij met haar overwinning. Of ze op de eer ste tee nog had verwacht voor de hoofdprijs van omgere kend zo'n 17.500 gulden in aanmerking te zullen komen? Dale Reid: „Ja hoor, want bij golf is alles mogelijk, dat is nu wel weer eens gebleken. Je moet nooit de moed opgeven FOTO: ANP voordat de laatste bal is gesla gen". Dale Reid, die uiteindelijk de Noordierse Maureen Garner op de tweede plaats zag belan den, boekte op de Haagsche Golf- en Country Club haar eerste zege buiten Groot-Brit- tannië. Voor eigen publiek („Wel wat minder rumoerig dan hier, maar ik vond het hier wel gezellig, hoor") was de nummer acht van de Euro pese ranglijst van eind 1986 al tienmaal tot een eerste plaats gekomen. De speelster uit La- dybank, die vorig jaar tevens als eerste in het WPGA-cir- cuit de magische 100.000 pond-grens aan prijzengeld overschreed, dankte haar voortvarende optreden vooral aan haar goede putten. „De lange slagen wilden wat min der lukken. Maar vorige week in België was het pre cies andersom, daar bakte ik er op de greens helemaal niets van en eindigde laag. Dan heb ik toch liever dit natuurlijk", klonk het met een onvervalst Schots accent. Publiek In navolging van Dale Reid - wier landgenote Muriel Thomson dank zij een hole- in-one op de voorlaatste hole de sleutels van een BMW in ontvangst mocht nemen - mochten ook de organisatoren van de tweede editie van het internationaal dameskampi oenschap van Nederland ach teraf redelijk tevreden zijn. Viel tot en met zaterdag de publieke belangstelling op de fraaie duinenbaan aan de Groot Haesebroekseweg met gemiddeld hooguit enkele honderden liefhebbers enigs zins tegen, gistermiddag om zoomden zo'n 2000 toeschou wers de achttiende green om de speelsters bij hun laatste en voor menigeen dus ook zware loodjes te steunen. Damesgolf verdient dan ook nog even het voordeel van de twijfel, want het doorbreken van de anonimiteit vergt nu eenmaal enig geduld. Een aantrekkelijk kijkspel is het damesgolf zeker. Dat werd trouwens de afgelopen vier toernooidagen ook posi tief beïnvloed door de telkens weer veranderende weerom standigheden die de toch al zo als „uitdagend" bekend staan de baan er niet gemakkelijker op maakten. Wellicht is da mesgolf iets minder spectacu lair voor de toeschouwers dan bij de heren die met hun sla gen normaliter (enkele uit zonderingen daargelaten, zo als de slechts op de vijfde plaats geëindigde favoriete Laura Davies) aanzienlijk grotere afstanden overbrug gen, maar de charme hierbij ligt vooral in het fijnere bor duurwerk dat het spel een ge heel eigen karakter meegeeft. De onderlinge concurrentie strijd lijkt op het eerste ge zicht ook iets gemoedelijker, maar dat kan te maken heb ben met de nog duidelijk min der hoge prijzengelden die in het damesgolf omgaan, al komt hierin langzaam maar zeker verbetering om aan te tonen dat ook het zogenaamd „zwakkere" geslacht in deze tak van sport hoe langer hoe serieuzer worden genomen. Ging de strijd om de eerste plaatsen vooral en geheel vol gens verwachting tussen En gels-talige speelsters, de Ne derlandse amateur Mette Ha- geman leverde met 298 slagen en een twintigste plaats in het eindklassement een uitsteken de prestatie. Een positie die goed zou zijn geweest voor een aardige cheque, ware het niet dat de heren officials strikt de amateurregels nale ven. Barbara van Strien, eveneens lid van de Rosen- daelsche golfclub in Arnhem, was met 312 slagen op een 57e positie terug te vinden. Een mooie pleister op de wonde voor het vroegtijdig afhaken van Nederlands enige vrou welijke golfprofessional, Mar jan de Boer uit Drachten, die na vrijdag tot toekijken werd gedwongen. DICK KIERS KARL-MARX-STADT De nederlaag van wereld recordhoudster Heike Drechsler op de 200 meter was de meest in het oog springende bijzonderheid bij de overwinning van de Oostduitse atletiekploeg in de vijftiende landenont- moeting met de Sovjet- Unie. Op de tweede dag geloofden de 8000 toe schouwers in Karl-Marx- Stadt hun ogen niet, toen Drechsler op haar specia liteit achter haar landge note Silke Gladisch (22.03) als tweede over de streep kwam (22.18). Met 208-194 revancheerde de DDR zich voor het verlies van vorig jaar in Tallinn. De eind zege werd gedragen door de damesploeg, die twaalf van de zeventien nummers won en de Sovjet-Unie deklasseerde met 106-73. Bij de heren waren de Russen sterker (102-121). „Ik heb er nooit rekening mee gehouden dat ik Heike zou kunnen verslaan", verwonder de Gladisch zich na afloop over haar zege. „Ik hoop dat ik nu de 22 seconden grens spoedig zal doorbreken". Drechsler, op de 200 meter even onverslaanbaar geacht als Edwin Moses op de 400 me ter horden, maakte na haar verlies een opgeluchte indruk. „Ik ben blij aat ik eindelijk weer eens verloren heb", zei de 22-jarige atlete uit Jena, die op de eerste dag haar wereld record verspringen (7.45) tot op elf centimeter benaderde en daarmee een van de acht NORMAN De polsstokhoogspringer Joe Dial, op 19 juli aanwezig bij de Adriaan Paulen Memorial in Hengelo, heeft tijdens wedstrijden in Norman (Verenigde Staten) opnieuw zijn Amerikaanse record verbeterd. Dial sprong vrijdag 5,96 meter, één centimeter hoger dan het record dat hij vorige week in Albuquerque vestigde. De Ameri kaan deed daarna nog twee vergeefse pogingen het we reldrecord, momenteel met 6,01 meter in bezit van de Sov jet-springer Sergej Boebka, naar zich toe te trekken. beste wereldseizoenprestaties in de tweedaagse interland voor haar rekening nam. Hordenloopster Sabine Busch zorgde voor een wereldpresta tie op de 400 meter. Ze liep de afstand in 53,80 seconden, de beste van dit seizoen. Diana Gansky-Sachse verbaasde met een discusworp van 74,08 me ter. Zij verbeterde het Oost duitse record met 72 centime ter en nestelde zich op de tweede plaats van de wereld ranglijst. Gansky kijkt wereld recordhoudster Zdenka Zilha- va uit Tsjecho-Slowakije (74,56) in de rug. De Britse sprinter Linford Christie schitterde zaterdag in de landenwedstrijd tegen Italië en Tsjecho-Slowakije op de 100 meter. In de reguliere wed strijd kwam Christie tot een winnende tijd van 10,16 secon den. Later op de dag liep hij nog mee in een extra race. Met de wind in de rug ging die voor Christie in 10,04. Tegen vallend daarentegen was de verrichting van zijn landge noot Steve Ovett op de mijl. De vroegere wereldrecordhou der kwam niet verder dan de vijfde plaats. Marathon De Fransman Alain Lazare heeft bij de eerste marathon van de Hauts-de-Seine gewon nen en tevens een prestatie ge leverd van formaat. Hij liep de 42,195 kilometer in de interna tionaal zeer aanprekende tijd van 2 uur 8 minuten en 47 se conden. Het wereldrecord staat sinds 1985 (Rotterdam) met 2.07.12 op naam van de Portugees Carlos Lopes. De Australische marathonlo per Rob de Castella heeft in Newcastle de „Great North Run" over 21 kilometer ge wonnen. De Castella had voor de afstand 1 uur, 2 minuten en 4 seconden nodig. Hij had 24 seconden voorsprong op de Brit Allister Hutton, die twee de werd. Bij de dames leed de Noorse lange-afstandspecialis te Grete Waitz een nederlaag. De Australische atlete Lisa Martin finishte in 1.09.47. Waitz deed er bijna een mi nuut langer over: 1.10.38. Start van de formule-1 van Detroit met Nigel Mansell op kop. FOTO: AP DETROIT De grootste durfal in de formule-1 heeft andermaal op een stra- tencircuit toegeslagen. Na zijn overwin ning in Monte Carlo was Ayrton Senna gisteren de snelste in de grote auto-me tropool van de Verenigde Staten. De 27- jarige Braziliaan stuurde zijn Lotus in Detroit voor de tweede opeenvolgende keer naar de overwinning. Het was de zesde zege in zijn loopbaan. Door de zege passeerde Senna in het klasse ment om het wereldkampioenschap titelhouder Alain Prost. Na vijf races heeft Senna 24 pun ten, twee meer dan Prost. De Franse coureur in dienst van McLaren werd derde achter Nelson Piquet in een Williams. Nigel Mansell, de we reldkampioen training, bleef wederom niet ge spaard van misfortuin en kwam als vijfde over ep. Senna zag in de race in Detroit af van een bandenwissel, een indicatie voor de be trouwbaarheid van het computergestuurde chassis van de Lotus. De bolide van Senna rea geert niet op signalen van het wegdek, maar op de impulsen van de computer, die meter voor meter worden doorgegeven en daarmee onder meer de slijtage aan de banden vertraagt. Teun van Vliet blijkt de rapste sprinter in Brügg en gaat d< glunderend als eerste over de eindstreep. TAESCH Ook in het weekeinde zetten de Ne derlandse deelnemers aan de Ronde van Zwitserland hun successenreeks voort. Teun van Vliet, die vrij dag nog in de eindsprint door Johan van de Velde was geklopt, joeg zijn fiets zaterdagmiddag als eerste over de eindstreep in Brügg. Gisteren moest de Nederlandse afvaardiging genoegen nemen met een minder vooraanstaande rol. Marco Giovanetti won de zes de etappe. De Italiaan kwam na de rit over 266 km van Brügg naar Taesch alleen aan met een voorsprong van twin tig seconden op de Columbi- aan Fabio Parra. Johan van der Velde was, als negende op bijna twee minuten, de beste Nederlander. Guido Winter berg behield de zaterdag op Alan Peiper veroverde eerste plaats in het algemeen klasse ment, Erich Maechler staat tweede op iets meer dan een minuut. Didi Thurau zegevierde zater dagmorgen in een tijdrit over 25 kilometer in Basel. De Westduitser legde de afstand af in 30 minuten en 59 secon den. De Zwitsers Tony Romin- ger en Erich Machler eindig den respectievelijk als tweede en derde, 's Middags triom feerde Teun van Vliet in de vijfde etappe. De Nederlander was na een rit over 129 kilo meter van Bazel naar Brügg de snelste renner in een kop- groepje van zes, met onder an dere ook Gert-Jan Theunisse. Dit zestal reed, aanvankelijk met nog zeven anderen, al vanaf de elfde kilometer voor op. Hans Daams stapte gistermid dag af wegens darmstoornis sen die hem in de nacht van zaterdag op zondag al uit zijn slaap hadden gehouden. Daams was de ijverigste goud zoeker van de renners en stond eerste in het algemeen klassement van de goud- sprints. Hij had bij de speciale tussensprints al drie staven goud gewonnen. Midi Libre Rolf Gölz heeft in de Midi Li bre opnieuw zijn waarde voor de ploeg van Jan Raas bewe zen. De Westduitser, eerder dit seizoen winnaar van de Ruta del Sol, de Ronde van de Haut-Var en het kampioen schap van Zürich, was gisteren de sterkste in de derde rit van de Midi Libre. Gölz ontsnapte drie kilometer voor de etappe plaats Rodez, waar nog een hinderlijke helling moest wor den beklommen, uit de groep en kwam zestien seconden vóór de anderen over de streep. Gilles Sanders werd de nieu we leider in het klassement. De Fransman Eric Boyer, die zaterdag de eerste plaats vero verde en de leiderstrui over nam van zijn landgenoot Fre deric Garnier, had gisteren te veel last van een knieblessure om de strijd voor te kunnen zettten. Na 141 km van de rit van Mende naar Rodez stapte hij af. Luis Alberto Gonzalez won de tiende etappe van de Ronde van Colombia. Pablo Wilches voert het algemeen klassement aan met een voorsprong van 27 seconden op Luis Herrera. telt' MADRID Pedro Dejvar do, kopman van de wie! K ploeg van Jan Gish er, rijdt volgend seizoen v |V de Spaanse formatie loc me. Hoewel de klimspei eer list tot voor kort alle ruchten categorisch kende en eraan toevoe| e pas na de Ronde Frankrijk een besli over zijn wielertoeko zou nemen, tekende een maand geleden inm 's drid een verbintenis één jaar. Delgado ontv van zijn nieuwe wer I ver een salaris van r 1,2 miljoen gulden. PDM verdient de S: p li jaard ongeveer de hein Wil 1.41 is de amateur üi ilches derde. Joegoslavië De laatste etappe van del de van Joego-Slavië h( klassementen ongewijzii laten. De slotrit, over 1' j van Ljubljana naar 2 werd gewonnen door de goslaaf Vladan Priv, die conden voorsprong had o peloton. De Oostduitser Jentsch eindigde als een het algemeen klassementl derland viel bij de kle klassementen in de hoofi zen. Jagt eindigde als eer het puntenklassement, he gerenklassement telde Nederlanders aan de top, des eerste voor Jagi enlho Rijen. Cordes was als nq ook de beste in het eindk di ment. In de eindrangschil itr van de ploegen eindigde zit derland, op 8.53, als derd: ter Oost-Duitsland en J slavië. e De Fran^aise Valérie Siicli net heeft de Ronde van Le tanië op haar naam geb: d De laatste etappe eindigi v, een massasprint, waarin Vé belle Nicoloso het snelst - Nederland behaalde in Bte deaux een aantal kleinere he zen, de tweede plaats ir ee ploegenklassement achta Sovjet-Unie, het puntenk! elij ment werd gewonnen Ise Gonnie van Koert en Jol K> Cools eindigde als eerste ii 0( jongerenklassement. let Negende succes joi Eddy Schurer werd za:: er eerste in de klassieke H van de Achterhoek. 5e triomf betekende zijn ne? succes in dit seizoen. Do derse ronde kreeg vooral zicht door Rudie Nagel die vrijwel steeds betrc i was bij aanvalsacties. Ond de voortdurende strijd, rt tenslotte een groep var h twintigtal renners zich vc eindsprint na 210 kilomet; het laatste gevecht van de h de was de 23-jarige Schurer het sterkst. fla Anjo van Loon toonde zld terdag de sterkste in de "J loop van de Krimpenerw De Westbrabander was B« Mi kilometer de snelste spf uit een kopgroep van de! 'e renners na deze B-klassiei Antoine Tak uit Oud-C l won gisteren de derde Pijl Ha Achtmaal, een B-klassk &- Hij was de rapste renne een massale aankomst Venema uit Heerhugow e won in Lobith de ander; i klassieker van gisteren, Omloop van het Gei Eiland.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 14